CLUBS STEUNEN BELEID KNVB Ruska kan niet tegen de stilte „Ik zet weer alles op alles voor de topsport „Mijn situatie is dezelfde als in 64 met Anton Geesink AZ wil Zweed vUfclMSDAU 3 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA II Vrije nieuwsgaring van „Langs de lijn" in het geding Werken vanaf de tribune. De NOS heeft dat al eerder moeten doen toen er met de KNVB geen overeenstemming werd bereikt over het bedrag, dat de voetbalbond moest incasseren. Het risico is opnieuw aanwezig, dat radio- en televisieverslaggevers stiekem een kaartje moeten kopen om hun uitzending te kunnen verzorgen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De KNVB is weer eens betrokken bij een conflict, ditmaal met de NOS over betaling voor de uitzending van de radio- flitsen van wedstrijden uit het be taalde voetbal in het programma „Langs de lijn" dat op zondagmid dag van 14.00 tot 18.00 uur wordt uitgezonden. De KNVB stelt zich op het standpunt dat de betaalde voetbalorganisaties een produktie een voetbalwedstrijd leveren, waarvoor betaald zou moeten wor den. Zo staat in een rapport dat de KNVB onlangs het licht deed zien. De NOS, vertegenwoordigd door televisie baas Carel Enkelaar, staat lijnrecht tegen over de voetbalbond en stelt dat zij vrije nieuwsgaring pleegt en derhalve niet be hoeft te betalen. Tot heden heeft de NOS voor de radioflitsen nooit een vergoeding betaald. Het daartoe strekkende contract loopt per 31 december af. Nu de zaken zich in het betaalde voetbal allerminct ontvïWVoion on steeds meer clubs de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden, probeert de KNVB aanvullende financiën los te krijgen bij de NOS. Het conflict heeft inmiddels geleid tot de dreiging dat medewerkers van „Langs de lijn" niet tot de velden zullen worden toegelaten wanneer de NOS in haar standpunt volhardt. Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, gooit maandagavond olie op het vuur door te verklaren: „Langs de lijn" is de grootste vijand van het betaalde voetbal". Hoe ande re leiders uit het betaalde voetbal er over denken, kunt u bijgaand vernemen. FC Den Haag Voorzichtigheid staat voorop (Van onze sportredactie) Den Haag FC Den Haag conformeert zich aan het be leid van de KNVB en tijdelijk manager Fred van Hal praat over het boekje van mr. Tri pels, waarin wordt uitge maakt dat verslaggeving via de radio vrije nieuwsgaring „Als je me vraagt wat voor de juristen het verschil is tus sen verslaggeving van een ka pingsdrama in een trein en bijvoorbeeld Feyenoord—A- ja.\ kav ik *r weinig over zeggen. Maar de juristen van de KNVB H weren dat er wel degelijk een onderscheid be staat. Dat zal dan eventueel door juridische arbiters moe ten worden uitgemaakt." Voorzichtigheid staat bij de FC Den Haag voorop. Fred van Hal waarschuwt voor een escalatie, 'ziet weinig heil in radicale standpunten. Maar wanneer de KNVB de clubs verzoekt de velden tot verbo den terrein voor radioverslag gevers te verklaren en iede reen staat er achter dan zal FC Den Haag zeker niet ach terblijven. PSV Niet gemakkelijk om compromis te vinden (Van onze sportre dactie) EINDHOVEN - Se cretaris Ben van Gel der van PSV vreest dat er tussen de on derhandelaars van radio en tv enerzijds en de KNVB ander zijds niet gemakke lijk een compromis zal worden gevonden. Hij zegt: „Volgens mij zijn er enkele zeer harde mensen aan het werk". Van Gelder noemt het een verlies voor de sportliefhebber, wanneer de uitzen dingen van voetbalre portages zouden wor den gestaakt Van Gelder: „Ik vind dat de onderhandelingen tot het uiterste moe ten worden gevoerd. Reportages op radio en tv hebben mis schien een nadelige invloed op het toe schouwersaantal, maar aan de andere kant ben ik ervan overtuigd dat het ook positief kan werken. Iets dat in de belang stelling staat trekt aan. Er zijn mensen die voor een reporta ge thuis blijven, maar anderen wor den er juist toe aan gezet de weg naar het Ben van Gelder voetbalveld in te slaan, omdat ze het spektakel dat op de beeldbuis wordt ge boden, ook wel eens van nabij willen mee maken". Over het betalen van een bepaald bedrag aan de NOS voor het uitzenden van voet balwedstrijden via de radio zegt hij; „Ik sta er wel achter. Hoe hoog dit bedrag moet zijn is niet mijn taak om uit te maken. Ik vind de voetbalver slagen in bijvoor beeld .Langs de lijn" geen vrije nieuwsga ring in de juiste zin van het woord". Go Ahead Eagles Publiciteit noodzakelijk (Van onze sportredactie) DEVENTER - „Aan geld heb je niets. Dan moet je weer een hele dag gaan vergaderen om dat bedrag te verdelen. Je moet „Langs de lijn" niet ver bieden flitsen uit te zenden, want we hebben die publici teit gewoon nodig. Maar het moet ook weer niet zo zijn dat er vanaf de eerste minuut ge regeld reportages worden uit- gezondn", zegt de manager van Go Ahead Eagles Peter Stephan. Je moet er als club voor zor gen dat je „Langs de lijn" binnen je stadion haalt. Tij dens de wedstrijd moet je tus senstanden van andere ont moetingen doorgeven aan je publiek via het scorebord. Daarnaast kun je publiek trekken door eenvoudigweg beter voetbal te spelen". „Die radioflitsen", zegt Guus Ordelman, voorzitter van Eagles' fanclub beslist, „moe ten niet betaald worden". Van een verbod tot uitzending van korte voetbalreportages kan evenmin sprake zijn. Ordel man: „Je mag de mensen die invalide zijn en de zieken die niet naar het stadion kunnen komen niet de dupe laten worden. Die moeten ook op de hoogte worden gehouden. Er is helemaal geen probleem als er maar goed gevoetbald wordt. Dan willen de mensen er zelf allemaal bij zijn. Ik heb er geen enkel bezwaar tegen dat er zo nu en dan flitsen worden uitgezonden". Deventer raadslid Inspraak gemeente (Van onze sportredactie) DEVENTER Het Deventer PvdA raadslid H.J. de Looff heeft zich met een brief aan het college van B en W van Deventer gemengd in de discussie over het zondagmiddag- se radiosportprogramma "Langs de lijn". Nu de KNVB heeft gedreigd het populaire programma in de wielen te rijden, doet De Looff de gemeente Deventer de suggestie contact op te nemen met de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) om zich nader te beraden over de subsidie ring van het betaalde voetbal. "On dergetekende", aldus De Looff, "is mening dat er geen of onvol doende rekening wordt gehouden met de zeer velen die niet in staat zijn de sportvelden te bezoeken, zoals zieken, minder-validen en be jaarden. Nu veel gemeenten het be taalde voetbal subsidiëren met gro te bedragen, lijkt het mij redelijk dat de gemeentebesturen enige in spraak verlangen. Ik vraag uw col lege een en ander zo spoedig moge lijk aan VNG voor te leggen, opdat tijdig overleg kan worden gepleegd tussen de VNG en het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB". De Graafschap Onderhandelingspositie KNVB niet verzwakken (Van onze sportre dactie) Doetinchem „Wij van De Graafschap staan achter de KNVB. Wij zullen er niet aan meewerken om de onderhande lingspositie van de voetbalbond te ver zwakken. Van vrije nieuwsgaring is geen sprake. „Langs de lijn" moet daarom nauwlettend in de ga ten worden gehou den", zegt Joop van der Klink, manager van De Graafschap en oud-directeur van de FBO. de „werkge vers" die zich zo graag „de bedrijfstak betaald voetbal" la ten noemen. Overigens vindt Joop van der Klink wel een vreemde zaak dat Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax, het standpunt van de KNVB op de televisie vertolkte, terwijl hij geen lid is van de onderhande lingsdelegatie van de voetbalbond. „Als er onderhandelingen waren gevoerd, zou het toch logisch zijn geweest dat er een vertegenwoordiger van de commissie aan het woord zou Joop van der Klink zijn gelaten", aldus En dreigen geen me- Joop van der Klink, dewerkers van „In TROS-Aktua van „Langs de lijn" tot de maandagavond is stadions toe te laten weer eens enorm ge- is op dit moment polariseerd. Daar voorbarig. De partij- schiet je niets mee en moeten eerst maar op. Je moet nooit alle eens om de tafel deuren dichtgooien, gaan zitten". AZ'67 Zonder sport kan de NOS het wel vergeten (Van onze sportredactie) Alkmaar AZ-directeur Gerrit Hartman staat volledig achter het standpunt van de KNVB, dat luidt dat de betaalde voetbalorganisaties een produktie leveren, waarvoor betaald zal moeten worden. Hij zegt: „Als de NOS het over vrije nieuwsgaring heeft, staat ze te kletsen. Het is normale uitzending net als bijvoorbeeld Panoramiek. Als er artiesten in het programma voorkomen moeten die ook betaald worden. De voetballers op de velden zijn tijdens de flitsen de artiesten, 's Avonds weet iedereen de uitslagen. De mensen zien dan alleen de mooiste en span nendste momenten uit een wedstrijd. Dat is geen nieuwsgaring meer." De AZ-directeur verwacht niet dat het zover zal komen dat er geen uitzendingen meer volgen. „Als de NOS-televisie geen sport uitzendt 's avonds, kan ze de rest ook wel vergeten". FC Twente Radioflitsen schadelijk (Van onze sportredactie) Enschede FC Twente's penningmeester Nyland: „Op de vergadering van het betaalde voetbal heeft PSV's Ben van Gelder erop aangedrongen ruimte te laten voor onderhandelin gen. Hij moet de deur openhouden. Maar er zal toch wel een besluit genomen moeten worden, liefst voor 1 januari". „De voetbalbond heeft de zaak nu in studie, maar had allang een standpunt kunnen innemen indien er zitting was genomen in de commissie waarin de vrije nieuwsgaring aan de orde is gekomen. Voor zoverre mij bekend is de NOS wel uitgenodigd daarvan deel uit te maken, maar heeft zij negatief gereageerd. Dat is de grote zwakte van de NOS. Het rapport vrije nieuwsga ring is een indrukwekkend boekje geworden, waarin juristen van naam uit binnen- en buitenland tot de conclusie komen dat „Langs de lijn" duidelijk schade berokkent en moet betalen voor het uitzenden van flitsen. Als ik zelf eens een keer niet meega naar uitwedstrijden, luister ik altijd naar „Langs de lijn". Je blijft uitstekend op de hoogte van de nieuwste ontwikkelin gen. Maar tegelijkertijd lijdt de KNVB schade. Als er platen worden gedraaid, moeten de zangers betaald worden. Waarom zou dat niet gelden als ons produkt wordt uitgezonden?" Parijs Niet alle handbalteams aanwezig Moskou In diverse Russische steden is een begin gemaakt met de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap handbal voor da mes. In groep A won Tsjechoslowa- kije van Japan met 21—13 (10—3). In groep B versloeg Joe goslavië Denemarken met 169 (7—5). In groep C kwam Rus land tegen Oost Duitsland niet verder dan een gelijkspel van 10—10 (6—6). De teams van de Verenigde Staten, Roemenië en Tunesië waren nog niet aange komen, zodat enkele wedstrij den werden uitgesteld. Zoetemelk in js-Nice PARIJS Joop Zoetemelk zal zeker deelnemen aan Parijs-Ni- ce. „De rit naar de zon" wordt van 7 tot en met 14 maart gehouden en heeft een lengte, van bijna 1.250 kilometer. Eddy Merckx weet nog niet of hij komt. Zoetemelk was dit jaar winnaar. Het etappeschema ziet er als volgt uit: zondag 7 maart: proloog in Aul- nay sous Blis (6,5 kilometer) maandag 8 maart: eerste etap pe: Montargis-Montlucon (225 km) dinsdag 9 maart: tweede etappe: Montlucon-Saint Etienne (190 km) woensdag 10 maart: derde etap pe: Saint Etienne-Valence (155 km) donderdag 11 maart: vierde etappe: Valence-Orange (193,5 km) vrijdag 12 maart: vijfde etappe: Orange-Greoux les Bains (173 km) zaterdag 13 maart: zesde etappe (eerste gedeelte): Greoux les Bains-Les Arcs (103,5 km). Tweede gedeelte: Les Arcs-Dra- guignan (117,5 km), zondag 14 maart: zevende etap pe (eerste gedeelte): Seillans-Ni- ce (81 km). Tweede gedeelte: Nice-Col d'Eze (9,5 km). COLOMBO Sri Lanka, het vroegere Ceylon, heeft zich te ruggetrokken uit de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal, waarvan de eindronden in 1978 in Argentinië wordt gehouden. De regering van Sri Lanka wei gert het inschrijfgeld voor de WK, 1.000 Zwitserse francs (1.000 gulden) te betalen. EDAM „Afscheid nemen van een sport, waar in je jaren achtereen tot de grootsten van de wereld behoorde, is moeilijk. Het hoogtepunt is bereikt, het beste moment om te stoppen aange broken. Dan is er ineens die rust. De sfeer van alle evenementen is verdwenen. Het wordt stil om je heen, te stil. Je begint weer zin te krijgen in de duels op de mat. De eerste trainingen volgen, heel voorzichtig gaat zich de gedachte vormen om terug te keren. Het sneeuwbaleffect treedt in werking en dan ga je alles op alles zetten om weer topsport te kunnen bedrijven." Aan het woord is Wim Ruska, de 35-jarige judoka, die van plan is om volgend jaar bij de Olympische Spelen acte de présence te geven. Ruska legt in het verdere verhaal uit waarom. „Twaalf, dertien jaar lang heb ik aan topsport gedaan. Ik heb bereikt wat er te bereiken viel. Twee wereldtitels, zeven Euro pese titels en in 1972 twee Olympische titels. Wat wil je nog meer hebben. Dit was het ideale moment om te stoppen. Ik wilde niet op de afgang wachten. Ondertussen zat de Budo Bond zonder coach. Na de Olympische Spelen ben ik toen coach geworden, zodat ik toch bij de topsport bleef be trokken. In mei dit jaar ben ik er mee gestopt. Mija mentaliteit was anders dan die van de kern- ploegleden. Ik ben in het begin van de oorlog geboren. Toen moest er geknokt worden om in leven te blijven. Je moest karakter tonen onder wat voor omstandigheden ook. Je leerde pijn lijden. Dat is me bijgeble ven. Als trainer eiste ik van de jongens volledige inzet Een tegenslag moet je te boven ko men met je karakter. Jammer genoeg ontbrak dat gevoel in de selectie. Ik wilde het beste voor de kernploeg. Daardoor heb ik wel eens beslissingen genomen, die niet werden geaccepteerd. Dat leidde ten slotte tot een breuk Successen Er zijn in die tijd dingen ge beurd die te betreuren waren. Door mijn successen heb ik veel gedaan voor de bond. Het ging goed met de judosport. Logisch natuurlijk. Als er in wat voor sport dan ook grote triomfen worden be haald, dan zit die sport in de lift. Het judoën dus ook. Als coach kreeg ik een soort sala ris. Op een gegeven moment had ik zes weken niets ontvan gen. Dus nam ik contact op met de penningmeester om te vragen hoe dat zat. Die rea geerde op zijn zachtst gezegd zeer merkwaardig. Door de meningsverschillen met de bond was ik al erg prikkelbaar en nu kwam dit er ook nog bij. Ik ben naar die man toege gaan en dat resulteerde in de judo vooruit De meeste kam pioenen uit de landen zijn af komstig uit een arm milieu. Daar leren ze om zich in te zetten en karakter te tonen Ze willen zich waarmaken. Ze willen aan iedereen laten zien dat ze geen kleine mannetjes zijn, maar kerels met inhoud. In de andere landen is het maatschappelijk klimaat be ter. Dan is het moeilijker om sportmensen te motiveren. Ju do is een individuele sport en dan kom je met een individue le instelling het verst. Met ka rakter en inzet heb je de wed strijd voor tachtig procent in je zak. Training Wim Ruska: „Ik wil graag naar Canada toe alom bekende strubbelingen. De bond vroeg zich niet af hoe ik er toe gekomen was ruzie te maken en mijn lidmaat schap werd opgezegd. Toen was het contact met de judosport helemaal weg. Eer lijk gezegd kon ik daar slecht tegen. Weg was die sfeer van de wedstrijden, weg was die opwinding op de mat. Ik kon dat absoluut niet hebben. Bij mij thuis resulteerde dat in spanningen. Samen met mijn vrouw heb ik toen besloten het weer eens te proberen. Samen met Chris Dolman (tweede bij de EEG-kampioen- schappen worstelen en een vriend van Wim Ruska). ben ik weer begonnen met trainen. De gedachte om naar Canada te gaan kwam bij ons op. Bij de wereldkampioen schappen in Wenen laaide die gedachte helemaal op. Daar zag ik dat het judo eerder achteruit ging dan vooruit. In de 70 kg-klasse bijvoorbeeld, wat voor de Japanners de sterkste klasse is. stonden twee Russen in de finale. Juist in die Oostbloklanden gaat het Bij de trainingen is er toen gepraat over een mogelijke te rugkeer op de mat. Hier en daar is er geïnformeerd en dat resulteerde in een serieuze po ging een retourtje Canada te bemachtigen. En dan heb je natuurlijk nog artikel 26. Daarin staat dat je als amateur voor de sport beoefening geen inkomsten mag krijgen. Nu ben ik een tijdje bondscoach geweest en daarvoor heb ik geld gekre gen. Dat moet je overigens niet zien als een goedbetaalde job. Als trainer heb ik enorm veel kosten gemaakt. Weken zat ik op Papendal, dan heb je nog de kosten van auto en trein en er moet nog belasting over betaald worden. Zodoen de hield ik niet zo veel over. Ik hoop dan ook dat het als onkostenvergoeding wordt ge zien. Het is ongeveer eenzelfde situatie als in 1964 met Anton Geesink. Daar is ook een op lossing voor gevonden. Het Nederlands Olympisch Comité wil graag een Neder lander zien op de hoogste tree van het erepodium ik wil graag naar Canada toe. Als alle partijen samen voor een goede oplossing zorgen, slaan we misschien twee vliegen in één klap. CO BUYS MAN Uitslagen Hilversum Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden koersen in Hilversum zijn: Wisconsin-prijs 2420 m: 1. Lara Wiemselbach (P. Koppejan - buiten weddenschap) 1.26.1, 2, Manfred, 3. Mephisto, 4. Lady Henny. Winn 5,60 pl 2,10 2,10 3,20 kopp 41,50 trio Okiahoma-prijs 2020 m: 1. Henry Buitenzorg (M. van Leeuwen) 1.27.6, 2. Ninon la Plata, 3. Nimble Flight Winn 3,10 pl 1,90 1,70 2.60 kopp 13,40 lowa-prijs 2000 m: 1 Lord Gregor (G. Roggen) 1.25.1. 2. Liselot Spen- cher, 3. Linos van Axnstel. Winn 4,30 pl 1,90 2,20 1,80 kopp 14,50 tno 123,50. Kentucky-prijs 2920 m: 1. Meindert 0 (W. Hauber) 1.26.4. 2. Kalief R. 3. Iron Volann. Winn 1,80 pl 1,20 1,60 2,40 kopp 5,50. Arkansas-prijs 2000 m: 1. Carta Plu to (M. van Leeuwen) 1.23.3, 2. Maar ten D, 3. Ivar. Winn 8,60 pl 2,40 1,70 1,70 kopp 14,- trio 182,70. Louisiana-prijs 2000 m: 1. Speedy Volita (C. de Leeuw) 1.23.4, 2. Kitty H, 3 Mucho Pride. Winn 1,90 pl 1,20 2,20 1,20 kopp 21,40. Illinois-prijs 1600 m: 1. Mia Fortuna (J. van Dooyeweerd) 1.21.4, 2. Lucky H, 3. Myrlv Terraise. Winn 2,20 pl I,70 1,50 1,60 kopp 5,90 trio 23,70. Kentucky-prijs 2e afd, 2920 m: 1. Mike Nardinclant (J. Wagenaar) 1.26.2, 2. Jour Buitenzorg, 3. Leo Buitenzorg. Winn 1,60 pl 1,20 1,70 1,90 kopp 4.40 Arkansas-prijs 2e.afd, 2000 m: 1. Libertine (L. Schoonhoven) 1.24.0. 2. Marinette. 3. Lerry Buitenzorg. Winn 3,90 pl 1,70 1,60 1,60 kopp 1.20 trio 91,10. Mlssouri-prijs 2000 m: 1 Napoleon V (A. Suvkerbuyk) 1.27.1, 2. New Pride, 3. Nelis. Winn 12,10 pl 1,90 1,30 2,90 kopp 31,-. Totalisatoromzet: 407.-0,-. (Van onze sportredactie) ALKMAAR AZ '67 heeft op het ogenblik nauwe contacten met de lange Zweedse midden voor Jan Matsson van Osters If. Zondag zal Mattson bij de wed strijd tegen Twente op uitnodi ging van AZ aanwezig zijn in de Alkmaarse hout. Mattson is al drie jaren achter een topscorer van Zweden en is mede door zijn lengte (1.88 me ter) in de lucht erg gevaarlijk. De Zweed heeft in verband met de winterstop in Scandinavië zichzelf aangeboden. Behalve A.Z. tonen ook de Duitse clubs Fortuna Düsseldorf, Bauern München en Eintracht Frank furt belangstelling voor de Zweed.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11