Driemandschap wil weg naar betere toekomst inslaan D.P.R. bakte nieuwe stenen voor opbouw van gelovige gemeenschap BADMINTONPLOEG VER VAN EUROPESE TOP VERWIJDERD Profboksen kan niet zonder sponsors Loek Sanders is geen aanvoerder van tennisteam HDM organiseert voor tweede keer zaalhockeystrijd Verbetering wegen Rijnsaterwoude in zicht commissie wereldraad: Steun aan guerrilla in wereldopvoeren PAGINA in LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 (Van onze sportcorrespondent) GELDROP Hoewel Piet Ridder onlangs bij de internationale kampioenschappen van Ierland de eerste prijs voor zich opeis te, en ook andere Nederlandse badminton- spelers in het buitenland tot goede presta ties zijn gekomen, heeft de eerste avond van de interland Nederland—Engeland, (die in Geldrop onder de rook van Eindhoven wordt gespeeld» aangetoond dat de nationa le ploeg nog ver van de Europese top is verwijderd. Na de eerste avond er wer den twee enkelspelen en twee dubbels afge werkt leidt Engeland met 40. Tekenend is ook dat Nederland zelfs nog geen game heeft kunnen winnen. Alle partij en werden in twee sets door de Britten beslist In de eerste partij van de avond stond de Nederlandse kampioen Rob Ridder tegenover zijn Engelse collega Paul Wetnall. In de eerste set kon Ridder nog gelijke tred houden en verloor met de redelijke cijfers 12—15. In de tweede set drukte de Engels man zijn grotere routine, zijn betere tech niek en vooral een betere kijk op het spel in punten uit. Binnen tien minuten werd Ridder, die alleen bij enkele korte kombina- ties aan het net succes kon boeken, met IS—7 van het veld gespeeld. Wanneer er een Nederlandse speler de kans heeft gehad een game te winnen was dat in de tweede partij Piet Ridder. In de tweede game hield hij tot 13—13 gelijke tred met Derek Talbot. Bij deze stand vroeg de Ne derlander een verlenging van vijf punten aan. Had hij dat maar niet gedaan, want toen hij met 15—13 voorkwam en normaliter gewonnen zou hebben, moest er tot achttien punten worden doorgespeeld. Nu haalde de Engelsman toch als eerste de finish 16—18. Piet Ridder scoorde de meeste punten met een vrije en sterke backhand, waartegen de Brit vaak het antwoord schuldig moest blij- Off-day Overtuigende nederlagen leed Nederland ook in de beide dubbels. Boudewijn de Ridder, die de laatste weken toch al niet zo goed voor de dag kwam, was bepaald in een off-day en zijn broer Rob kon het alleen ook niet maken. Verliezen van een van de sterkste Europese koppels Mike Tredgett en Ray Stevens is echter geen schande. De Engelsen speelden zeer snel en de rebound lag al op de grond voordat de Nederlanders hun racket in stel ling hadden kunnen brengen. In de eerste set werd het 15—3 in de tweede 15—9. Ook Clemence Wortel die met Piet Ridder tegen Dave Eddy en Eddy Sutton speelde had niets in te brengen. Zonder tot de bodem van hun krachtenarsenaal te gaan wonnen de Britten gemakkelijk met 15—6 en 15—2. Vanavond worden er in Geldrop, op de tweede avond van deze interland die meetelt voor de Thomas-Cup te vergelijken met de Davis-Cup in de tennissport, nog vijf partij en gespeeld: drie enkelspelen en twee dub bels. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Loek Sanders zal niet als aanvoerder fungeren van het Nederlandse tennisteam in het toernooi om de koning Gustavbeker, waarvoor op 10 januari de eerste (uit)wedstrijd wordt gespeeld. Gisteren heeft er een gesprek plaatsgevonden tussen officials van de bond aan de ene kant en Sanders en captain 'F. van Breukelen aan de andere, waaruit is voortgekomen dat Van Breukelen zich ook voor het Gustav-toernooi als aanvoerder beschikbaar zal stellen. „Dat is plezierig, want op deze manier wordt de hele zaak een beetje serieus opgevat," meende Loek Sanders die maandag foto's heeft laten maken van zijn schouder, waaruit bleek dat er geen sprake is van een ernstige verwonding. Voorts werd bepaald dat er geen oefenwedstrijden zullen worden gespeeld, maar dat de viermansploeg vanaf half december in zijn geheel de centrale training zal volgen. De ploeg waaruit een keuze zal worden gemaakt voor de acht wedstrijden in het betrokken toernooi zijn Loek Sanders, Wouter Fok, Fred Hemmes en waarschijnlijk René Hef fels. Eenvoudige zege van Pioneer/Punch (Van onze basketbalmedewer ker) DELFT Pioneer/Punch heeft zich in de nationale bekerbas- ketbalcompetitie geplaatst bij de laatste acht. In de sporthal Buitenhof zegevierde de Delftse ploeg evenals vorige week in de uitwedstrijd in de Amsterdam se Apollohal over Gerard de Lange. Het was gisteravond een zonder moeite bevochten over winning van 106—86. Enkele minuten voor rust was de stand nog 4136. In de rust had Pioneer/Punch een voor sprong van negen punten geno men en kwam men aan de stand 49—40 op het scorebord. Buff Kirkland was met 26 punten de uitblinker bij Pioneer/Punch en Ton van Helfteren kwam tot 17 punten. Otis Johnson en Jim Woudstra kwamen elk tot vijf tien punten. Bij Gerard de Lan ge was de Amerikaan Harris met 26 punten de onbetwiste uitblinker. DEN HAAG Het profboksen in Nederland, altijd al een zor genkindje omdat de kosten zo hoog waren dat slechts mond jesmaat georganiseerd kon wor den, lijkt een nieuwe impuls te hebben gekregen. Henk Ruh- ling, de actiefste matchmaker, moet zijn brood met beleg in hoofdzaak in het buitenland verdienen. Hij ageerde steeds tegen de enorme kosten die het brengen van een verantwoord programma vrijwel tot een on mogelijkheid maakten. Rühling heeft zich nu omringd door de heren Leen Schmitz uit Den Haag en Martin Overste uit Amsterdam, beide actief in de bouwwereld, die mede de ver antwoordelijkheid voor de or ganisatie gaan dragen. Acuut gevolg: maandag 8 december wordt een boksgala gebracht in het Congresgebouw in Den Haag en voor volgend jaar lig gen programma's in het ver schiet, in diverse steden in het land, die met grote regelmaat er wordt gedacht aan om de zes weken zullen worden uit gevoerd. Het jaar 1975 was sober voor Henk Rühling. In totaal organi seerde hij tot nu toe tweemaal, in Amsterdam en in Zandvoort. „Het was voor het eerst sinds jaren", aldus Rühling, „dat er wat werd verdiend, drie mille in Amsterdam, anderhalf mille in Zandvoort. Als we het profbok sen uit het slop willen halen, meer willen organiseren, kun nen we niet zonder sponsoring. Er is nu een aantal mensen dat bereid is de helpende hand toe te steken en dan kunnen we ook voorzichtig gaan denken aan een of meer Europese titelduels want daar zullen we toch naar toe moeten." Rühling denkt dan vooral aan weltergewichtkampioen James Vrij en zwaarweltergewicht Adri Hussen. James Vrij, maan dag tegen de Duitse ex-kam pioen Jürgen Voss, heeft zich onlangs nogal opgewonden „om dat ik maar tweemaal heb ge bokst." Rühling stelt daar tegen over dat hem meer partijen zijn aangeboden maar dat Vrij om verschillende redenen niet wil de. Vrij weer: „Als ik naar een Europees titelgevecht moet wor den gebracht, moet ik langza merhand toch boksers krijgen die op de ranglijst vóór me staan. Mindere boksers zijn aar dig voor mijn recordlijst maar ik schiet er niets mee op. Dat klinkt arrogant en ik ben niet ongeduldig maar zo staan de zaken: op naar de Europese top, en dan moet daaraan wat wor den gedaan." James Vrij weet dan ook nog niet of hij zijn afgelopen con tract met Rühling zal verlengen. Maar Rühling verzekert met grote stelligheid dat het in de profbokswereld nu zo ver is dat hij ook de beschikking kan krij gen over profs die bij welke andere manager ook onder con tract staan. Lief zijn voor elkaar schijnt het motto te zijn gewor den. De bokssport kan er alleen wel bij varen, zoals dat ook het geval is met de aanwas van het (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Haagse hockeyclub HDM organiseert op zaterdag 12 en zondag 14 december voor de tweede keer haar internationale zaalhockey toernooi. Aan dit evenement nemen acht heren- en zes damesteams deel. Daarbij zijn bij de heren Gronin ger Studenten, Schaerweyde, Amsterdam, Hattem, MEP en HDM, 1 alsmede het Nederlandse bondsteam. Voor de buitenlandse in breng zorgen Wales, Engeland en West-Duitsland die een clubteam afvaardigen. Er wordt gespeeld van zaterdag 10.00 uur tot 17.45 uur in twee hallen. Overbosch en de HDM-zaal aan het Theo Mann-Bouwmees- "terpad. HDM is er dankzij welwillende medewerking uit het bedrijfsleven in geslaagd de begroting (16 mille tegen 17 vorig jaar) vrijwel rond te krijgen. Het nationale bondsteam, dat volgens trainer Cees Tania in zijn sterkste formatie zal verschijnen, bereidt zich via het evenement van HDM voor op het Europees kampioenschap in Arnhem op 13 en 14 februari volgend jaar. profbestand met boksers als Adrie Hussen, evenals Sjoerd Tuininga voor drie jaar aan Rühling gebonden. Hussen was een uitblinkend amateur die in eigen land geen tegenstanders meer kon vinden. Hij stapte over naar de rijen van de profs, bokste drie voortreffelijke par tijen en staat maandagavond te genover de Duitse zwaarwelter Klaus Fuchs die al een respecta bel aantal partijen achter de rug heeft. Huussen is echter toege rust met een k.o.-stoot en" Rüh ling ziet in hem Huussen: ,,Hij wil me binnen mijn drieja rig contract een Europees titel gevecht bezorgen" de opvol ger van zwaarwelterkampioen Ben Zwezerijnen en van Figh ting Mack, die zijn zoveelste re-' tree maakt tegen de Duitse ex- kampioen Peter Scheibner. Na zijn nederlaag door k.o. tegen Zwezerijnen in het duel om de Nederlandse titel, blijkt Mack furieus in training te zijn ge gaan. Het wisselend succes waarmee halfzwaargewicht Sjoerd Tuin inga tot nu toe in de profrijen optrad, moet een positief ver volg krijgen als hij maandag avond aantreedt tegen de Duit ser Uwe Meinicke. Rühling: „Dit moet het begin van een nieuw tijdpérk in het profboksen zijn. Toen de sa menwerking met Heineken schipbreuk leed door vervelen de oorzaken die ik niet meer wil oprakelen, was er vrijwel niets meer. Nu zijn er mensen die mede de verantwoordelijkheid willen dragen. In Den Haag is de vermakelijkheidsbelasting afgeschaft, helaas in Amster dam en Rotterdam niet, en dat is voor de organisatie een gewel dige stimulans. Het betekent ook betere partijen omdat een hogere gage kan worden be taald. Niettemin gaan we ook in Amsterdam organiseren. In fe bruari, maart en april 1976 ligt Carré al vast. We hebben ook opties op het Circusgebouw in Den Haag, we gaan naar Leeu warden, Groningen, Eindhoven, Utrecht. Als de boksbond cle ment wil zijn tegenover Rudi Koopmans die op een Duitse licentie bokst, kunnen we hem in Nederland in een Europees titelgevecht brengen." Boksbondbestuurslid Baan: „We zullen elke aanvrage voor wed strijden serieus bekijken. Ons principe is dat er, rekening hou dend met de organisatie van amateurwedstrijden, toestem ming wordt verleend als volgens de reglementen te werk wordt gegaan." Het driemanschap Ruhling- Overste-Schmitz zal dus, nor maal gesproken, weinig hinder nissen ondervinden op de weg naar een helderder toekomst voor het profboksen. Rühling: „Er moet leven in komen. Wat zou men denken van een titelge vecht in het zwaargewicht tus sen Jan Lubbers en Henny Thoonen, en dan in Eindhoven? Wat van een duel Rudi Lubbers- Jimmy Verstappen en dan liefst in het zuiden waar Verstappen vandaan komt?" Ambitieuze plannen, waarvan het eerste op maandagavond 8 december in het Congresge bouw te Den Haag wordt gerea liseerd. HERMAN VAN BERGEM De bokser Huussen, de heren Martin Overste, Henk Rühling, Leen Schmitz en de andere boksers Tuininga en Vrij (v.l.n.r.), die allen een aandeel hebben in de boksavond. Bondsbestuurslid Henk Baan: „Elke aanvraag bekijken we serieus". Van onze correspondent RIJNSATERWOUDE - In de I gisteravond gehouden raadsver- I gadenng heeft burgemeester Breen de hoop uitgesproken dat i in 1976 alle geplande wegenver- j beteringen gerealiseerd kunnen worden. In de zoals voor de Rijnsater- woudse te doen gebruikelijke vlot verlopende raadsvergade- j ring werd onder meer besloten I het plan De Boer, goed te keu- i ren. Dit houdt in dat op het I terrein achter de haven een der- de kas zal verrijzen. Voorts J werd besloten om van het plan, i tot verharding van het fietspad J over de kruin van de dijk van de Rijnsaterwoudse^ Polder, af te zien. Het voor renovatie van de Kerkstraat aangevraagde krediet werd grif verleend. Wel werd door de raad bedongen dat bij de beplanting aan de Kerkweg rekening wordt gehou den met het feit dat een te hoge en te dichte beplanting het uit zicht op de Woudsche Dom ern stig zou belemmeren. Ook werd 5000 gulden beschik baar gesteld voor de groenvoor ziening aan de Herenweg. Deze groenvoorziening op de Heren weg tussen de dorpskern en de ophaalbrug, houdt in dat de He renweg na twee jaar eindelijk is zoals die zijn moet. In de rondvraag werd geconsta teerd dat de technische dienst nog steeds de mogelijkheden tot het betrekken van bluswater uit de diverse sloten niet heeft on derzocht. Gesteld werd, dat door de reconstructie van de Herenweg de walkanten ernstig zijn verkalfd en het waterpeil onvoldoende is om bij een zich eventueel voordoende brand slootwater voor het bluswerk te gebruiken. De raad besloot dan ook dat er bij de technische dienst sterk op aangedrongen moet worden de mogelijkheid tot het putten van bluswater uit de diverse sloten ten spoedigste te onderzoeken. De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam heeft in zijn bij eenkomst van deze week weer enige stenen kunnen bikken en bakken ten behoeve van „de opbouw van een gelovige gemeenschap", het thema, dat de raad voor dit jaar als hoofdonderwerp heeft opge nomen en dat hij uitgewerkt wil zien in nauwe betrokken heid met wat er in het bisdom aan gelovige gemeenschap leeft. Zoals bekend hebben de vier secties van de D.P.R. elk daar toe een aspect ter uitdieping voor hun rekening genomen. Vorige keer kwamen de sec ties Delft en Den Haag met een eerste proeve over „Ka dervorming en toerusting" en „Kérk en samenleving". Nu waren Leiden en Rotter dam aan de beurt met een eerste benadering van de deel aspecten „Geloofsvorming en katechese" en „Bezinning en gebed". Leiden had die benadering vooral individueel gezien en legde drie bijlagen op tafel, waarin de persoonlijke erva ringen over het algemeen sterk doorklonken, betrekking hebbend op het religieuze le ven, de katechese aan volwas senen en op het bedrijfsapos- tolaat en studenten situatie. "Als gevolg van het persoonlij ke karakter van deze bijdra gen konden de leden van de raad niet veel anders doen dan over elk stuk wat losse opmer kingen plaatsen, die bij het verder werken van de sectie Leiden zouden kunnen worden verwerkt, wellicht leidend tot een samenvattend stuk, dat in een later stadium in behande ling kon komen. Nu kon mis schien als algemene conclusie worden gesteld, dat constate ring van een van de leden, dat het in alle bijlagen ging, niet om een „ander geloof" maar om het „anders beleven" er van en dat het leren luisteren daarnaar de opdracht moet zijn. De sectie Rotterdam had over „Bezinning en gebed" een stuk gemaakt, dat duidelijker vat baar was voor gerichte discus sie. Zij had in haar eerste onderzoek „op het front van de bezinning en het gebed een drukke bedrijvigheid" gecon stateerd en een overstelpende hoeveelheid op zich af zien komen in groepen en bijeen komsten, in grote variatie. In al dit bezig zijn werden bewegingen geconstateerd van praktisch bezig zijn naar be zinning en van meditatie naar het vruchtbaar worden voor anderen. Van het beginnen bij het uitdiepen van de geloofs schat of bij het materiaal, dat het eigen leven of de samenle ving biedt. Men stelde, dat „opbouw van gelovige ge meenschap" allerlei facetten had: liturgie, katechese, en werking naar buiten, maar dat gebed en bezinning geen as pect was naast andere, doch voedingsbodem en cement voor al het andere. Rotterdam wil nu in een vol gende fase van bestudering in contact komen met een aantal uiteenlopende groepen en hen vragen iets over zichzelf te vertellen. Ook zal de sectie daarin betrekken het aspect van het „ontbreken van ge bed". Voorts datgene wat mgr. Bluyssen tijdens het Landelijk Pastoraal Overleg over het on derwerp te berde heeft ge bracht en aandacht besteden aan wat er leeft onder niet- rooms-katholieke (orthodoxen) en niet christelijke groepen (Zen). Wanneer een en ander op nieuw ter sprake zal komen is nog niet duidelijk. De D.P.R. gaat zich eerst bezighouden met het ontwerp Pastoraal Be leidsplan. De januarivergade ring zal worden overgeslagen om de leden gelegenheid te geven zich daarop te prepare- De Wereldraad van Kerken moet zijn steun aan guerrilla bewegingen in de wereld en vooral in Zuidelijk Afrika op voeren. Aldus een aanbeve ling in het rapport van een van de zes werkcommissies van de wereldraad. Het rapport van de commissie wordt gezien als een belangrij ke overwinning voor de zwarte Afrikaanse kerken die de as semblee in Nairobi bijwonen en die hebben aangedrongen op een krachtiger politiek van de wereldraad jegens blanke regeringen in Zuid-Afrika en Rhodesië. Het rapport, getiteld „Structu ren van onrechtvaardigheid en strijd voor bevrijding" stelt, dat racisme niet vermindert maar voortgaat in vele gevaar lijke en nieuwe vormen. Dit noopt tot bijzondere urgentie voor de taak van de kerken in de confrontatie en het uit roeien van het racisme en ver sterking van internationale in spanningen tegen racisme. Het rapport concludeert, dat het „programma ter bestrijding van het racisme" aanzienlijk moet worden uitgebreid. Dit programma is een van de meest omstreden zaken uit de geschiedenis van de wereld raad en heeft geleid tot scher pe debatten onder afgevaar digden die menen dat guerril labewegingen in bepaalde om standigheden geweld moeten gebruiken en anderen die vin den dat de kerk niet moet worden betrokken in gewa pende strijd. Eerder had de Australische bioloog Charles Birch de ker ken en de theologen gewaar schuwd, dat zij moeten gaan beseffen, dat er verband be staat tussen onrecht en vernie tiging van het natuurlijk mi lieu, tussen menselijke gerech tigheid en vernieuwing van de aarde. Charles Birch, hoogleraar aan de universiteit van Sydney, of schoon zelf niet kerkelijk, houdt zich al jaren bezig met de verhouding wetenschap en religie. Hij is een van de na tuurwetenschappers, die steeds meer door de wereld raad worden aangezocht om de kerken te helpen bij de bestudering van de betekenis der wetenschap en technologie voor het voortbestaan van de wereld. Nadrukkelijk stelde Birch, dat de mens, het dier en de plant op hetzelfde niveau staan voor wat betreft hun onmisbaar heid voor het voortbestaan van de wereld. Miljoenen ja ren lang heeft de aarde zich zelf vernieuwd en zich in stand gehouden. De ontwikke ling van de laatste jaren heeft aangetoond hoe gemakkelijk het is de wereld zo te ver knoeien, dat zij niet leefbaar meer zal zijn, aldus Birch. Hij constateert, dat de kerken in de rijke landen, die deel uitmaken van de huidige tech nologische structuur, het moei lijk vinden zich kritisch op te stellen. Toch zullen ze het moeten leren. Zij kunnen zich aan de revolutie niet onttrek ken, want aldus Birch de bevrijding der armen heeft al les te maken met de ecologi sche bevrijding. Alle bevrij dingsbewegingen zijn in wezen één beweging. Zij omvat de bevrijding van de vrouw, van de man, van de wetenschap en de technologie, van de plant en van het dier, van de lucht en de zee, van de woestijnen, bergen en dalen. Om de kerken op weg te hel pen ziet Birch een belangrijke taak weggelegd voor de theo logen. Meer dan tot dusver dienen zij op hun vakgebied eens grondig na te denken over de natuur en de funda mentele eenheid tussen de menselijke en niet-menselijke wereld. Kerk en wereld Overheid betaalt opleiding van godsdienst leraren De nieuwe lerarenopleiding van de katholieke leergangen in Tilburg begint in augustus 1976 de eerste professionele dagopleiding van leraren voor het godsdienstonderwijs aan scholen voor voortgezet on derwijs in ons land. Uniek is, dat de overheid de opleiding voor de godsdienstleraren er kent en betaalt De student die godsdienstle raar wil worden, zal aan het instituut voor de experimente le lerarenopleiding verplicht zijn een volledige opleiding in twee vakken te volgen. De overheid geeft geen richtlijnen voor de inhoud van het studie programma. Het diploma is een getuigschrift van de oplei ding zelf. De overheid ver bindt er consequenties aan voor het salaris bij aanstelling van de godsdienstleraar aan een school voor voortgezet on derwijs. De Katholieke Leergangen hebben met het episcopaat overeenstemming bereikt over de procedure voor het waar borgen van de inhoud van de opleiding en van de relatie tot de katholieke kerk en het katholiek voortgezet onder wijs. Voor het contact tussen de Nederlandse bisschoppen conferentie en de direct be trokkenen bij de opleiding komt er een bisschoppelijk ge delegeerde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10