Vogelwijk wil andere verdeling subsidies Ververstraat teleurgesteld in de gemeente Warmond verhoogt plaatselijke belasting HUISARTSEN NEMEN HET OP VOOR DR. MOJET Houders 65+-kaart vanaf maandag goedkoper met bus In brandweerwagen naar de kerk Harde Romeo en Julia van het Stadstoneel Noodkantine Docos in gebruik ZATERDAG 29 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktiieel Benoeming geneesheer/directeur Endegeest (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De berichten over de problemen bij de benoeming van een nieuwe geneesheer-direc teur directeur van het psychiatrisch Ziekenhuis „Endegeest" heeft bij de huisartsen uit Leiden en omgeving grote ongerustheid en verontwaar diging teweeg weeg gebracht. Dit stelt het bestuur van de Plaatselijke Huisart sen Vereniging in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Leiden. Zoals bekend weigert dit college de enige kandidaat voor het geneesheer/directeurschap van Ende geest, dr. G. Mojet, te benoemen. Over het waar om heeft het nog steeds geen openhartige verkla ring afgelegd. In de brief aan het college stelt het bestuur van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging, dat de huisartsen uit Leiden en omgeving dr. Mojet reeds jaren kennen als een integere en zeer vakbekwame psychiater. „Over zijn grote kwali teiten als opleider van jonge zich specialiserende artsen is geen twijfel mogelijk. Aan nascholings cursussen voor huisartsen uit Leiden en omge ving gaf hij langdurig en enthousiast zijn zeer gewaardeerde medewerking" Het bestuur van de PHV signaleert dat de psy chosociale hulpverlening voor de Leidse regio momenteel te wensen overlaat. „De huisartsen zijn bekend met de plannen die collega Mojet heeft klaarliggen tot een duidelijke verbetering van de huidige situatie. In de contacten die de huisartsen met hem in zijn huidige functie als waarnemend geneesheer-directeur directeur heb ben, zijn zijn bestuurlijke eigenschappen vol doende bekend en zien zij met groot vertrouwen zijn beleid tegemoet." „Bij de laatste vergadering die een grote groep huisartsen met collega Mojet had, is gebleken dat deze aan de samenwerking met de non-professio nele professionele hulpverleners grote waarde hecht en deze samenwerking wil uitbreiden", het PHV-bestuur, dat hiermee wil aantonen hoeveel waarde de huisartsen aan collega Mojet hechten en hoe ernstig zij zijn niet gaan functioneren als geneesheer-directeur directeur van Endegeest, juist ook in verband met de uiterst belangrijke en noodzakelijke verbetering van de hulpverle ning ten aanzien van de psychosociale problema tiek in Leiden en omgeving zullen betreuren. De raadsleden H. de Geus (CDA) en Th. H. Wessels (WD) willen tijdens de raadsvergade ring van maandagavond a.s. een interpellatie houden over de zaak-Endegeest. Volgens deze twee raadsleden heeft het college van b en w ernstige beleidsfouten gemaakt tijdens en na de behandeling van de kandidatuur voor de functie van geneesheer-directeur directeur van Ende geest. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Houders van een bejaardenpas kunnen met ingang van aanstaande maandag goedkoper met de bus reizen. Wat betreft de stadsritten kunnen zij op vertoon van de pas een zesrittenkaart voor 2,25 krijgen. De normale prijs is 3,60. Voor enkele reizen en retours buiten de stad wordt 65-plussers de helft van het tarief in rekening gebracht. Enkele reizen en retours in de stad houden ook na 1 december voor bejaarden het oude tarief. De Spoorwegen hanteren al enige jaren een gereduceerd tarief voor 65-plussers. Op een kaart, die per jaar voor echtparen 75,- en 50,- per persoon kost, kunnen bejaarden voor half tarief reizen. Tevens kan er zes dagen per jaar gratis van de trein gebruik worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het wijkcomité Vo gelwijk wil dat er een andere verdeelsleutel komt voor de subsidiëring van wijkactivitei- ten. Het comité acht dat vooral belangrijk omdat naar haar oordeel door de huidige rege- (Van een onzer verslaggevers) Leiden In een open brief aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad heeft het wijkcomité Verver straat en omgeving zijn veront rusting uitgesproken over het uitblijven van de renovatie van de gemeente-woningen in de Ververstraat. Deze renovatie had vorige maand al moeten beginnen. In de brief wordt met name wethouder Verboom be schuldigd van woordbreuk. Momenteel staan er 20 wonin gen in de Ververstraat leeg. Vol- Gouden onderscheiding voor Katwijkse koorzanger Van onze correspondent KATWIJK - 65 jaar geleden werd de heer G. Grimbergen ingeschreven als lid van het r.k. kerkkoor "St. Cecillia" uit Katwijk .a.d. Rijn. Nog steeds zingt de inmiddels 80- jarige tenor zijn partijen enthousiast mee in dit ge mengde koor van de paro chie St. Johannes de Doper. Deze week werd de heer Grimbergen tijdens de jaar lijkse feestavond van het koor in het zonnetje gezet. Pastoor Raadschelders me moreerde de afgelopen 65 jaar en kon meedelen, dat de jubilaris de gouden ere medaille van de St. Grego- riusvereniging zou ontvan gen, welke hem even later door zijn echtgenote werd opgespeld. De jubilerende koorzanger woont in Rijns- burg, waar hij lange tijd in de Koestraat als smid werk zaam was. Aangezien kath oliek Rijnsburg altijd aange wezen was op de kerk in Katwijk a.d. Rijn kwam ook de heer G. Grimbergen naar deze parochiekerk. Destijds, in 1910, bestond het koor, zoals gebruikeljjk alleen uit mannen. Eén tiental jaren geleden kwam hier een eind aan. Ook vrouwen werden toegelaten, hetgeen voor een groep oud-gedienden reden was om het lidmaatschap op te zeggen. Niet voor G. Grimbergen, die de weke lijkse repetitie o.l.v. dirigent C. Noordermeer met de 19 vrouwen en 7 mannen nog graag bijwoont. Zondag is hij weer van de partij, wan neer het nieuwe orgel wordt ingewijd, dat kon worden aangeschaft na de succesvol le kerkeveiling op 7 oktober jl. ling de wijkorganisaties in klei ne wijken zoals de Vogelwijk er zelf een is, worden achterge steld. In ieder geval, aldus het comité, moet voor de wijkorga nisaties een minimum-subsidie- bedrag worden vastgesteld. Zij bepleit een en ander in het gens het wijkcomité bevordert dit de verkrotting van de hele buurt Het begrijpt ook niet waarom de gemeente niet con troleert hoe huizen door de be woners worden achtergelaten. „Soms wordt wel de premie uit betaald, terwijl in het huis aller lei vuil en afval achterblijft. Het gevolg is: stank en ongedierte", aldus het wijkcomité, dat zich er over beklaagt dat de gemeente totaal niets van zich laat horen wanneer men om inlichtingen komt. „Het wantrouwen en de onrust ten aanzien van de ge meente groeit in de Verver straat", aldus het wijkcomité. Deze opvatting was in alles consequent volgehouden. Het spel had een hoog tempo, mas sa scènes liepen als een trein, waarbij er behoorlijk gevoch ten werd. Iedere schoonheid van Shakespeares tekst was verdwenen (sommige delen werden zo gebracht, dat je ze niet verstaan kon, in ieder ge val volstrekt niet kon volgen); iedere schoonheid uit de liefde verdwenen, die vitaal en aards was geworden. Het decor was simpel, ongedetailleerd en on bestemd, zodat er niet gewis seld behoefde te worden. Zelfs de kleding leek me minder decoratief, minder rijkelijk dan anders; niet te veel praal en soms grote, duidelijke kleurvlakken (niet teveel tus senkleuren) die niet op elkaar afgestemd waren. De muziek ondersteunde vooral de sugge stie van een bloedhete Ita liaanse dag of nacht waar irri tatie aan de oppervlakte ligt. Julia (Canci Geraedts) was een mooi meisje vol levensvreugd rapport „Wensen en vragen" dat de Welzijnsraad heeft opgesteld in samenwerking met het Over leg Wijkorganen. Bij de toeken ning van de subsidies zoals dat momenteel geschiedt hanteert de gemeente een systeem waar bij per gezin in de wijk een bedrag wordt toegekend. Daar bij zit hem het nadeel voor klei ne wijken hierin dat het te ver richten wijkwerk tot bepaalde hoogte dezelfde kosten en in spanningen vergt als in een gro te wijk. Ook pleit de Vogelwijk ervoor om de datum van uitkering van subsidies drastisch te vervroe gen. Zowel hierover als over de verdeelsleutel wenst men te ko men tot definitieve afspraken met de gemeente. Een ander verzoek van het wijk comité betreft het zogenaamde bos van Bosma. Volgens het bestemmingsplan Pesthuispolder 1960 is dat bos- terrein gereserveerd voor villa- bouw en openbare gebouwen. Het comité Vogelwijk wil het bos evenwel behouden. Om die reden dringt zij er nogmaals en met klem op aan in afwachting van een nieuw bestemmingsplan een voorbereidingsbesluit te ne men dat het behoud van het bos garandeert. Tenslotte spreekt Vogelwijk, evenals vele andere wijkorgani saties dat gedaan hebben, de wens uit dat het vooroverleg met de gemeente wordt verbe terd: „Wij zouden het zeer op prijs stellen van tevoren door de gemeente te worden voorgelicht over haar plannen, veranderin gen daarin en dergelijke". dat, onbekend met de liefde, bij eerste kennismaking nooit meer zonder wil; Romeo (Mi chel van Rooy) de krachtige puber, bewust van zijn levens kracht, maar af en toe wat onhandig. Daarnaast vielen vooral op: Hetty Verhoogt als met iedere man flirtende voed ster van Julia en de twee pro vocerende, puberale jongelin gen Mercutio en Benvolio, die het op die manier uiten van vitaliteit zeer aannemelijk maakten. Om de ouderen kon men al leen maar lachen. Om de jon geren naar mijn smaak helaas ook te vaak. Want daar had een interessanter dramatische lijn gelegen: de botsing van dat jonge, vitale, directe, aard se leven met de belachelijk heid, levenloosheid en onecht heid van de ouderen. De aan zetten waren duidelijk in deze regie aanwezig. Maar zo'n aan pak zal momenteel wel te ge nuanceerd zijn. Paul van der Plank RENOVATIE BLIJFT UIT LEIDEN Klassieke toneelstukken zoals „Romeo en Julia" (Shakespeare), zo vaak en op zoveel manieren al gespeeld, zijn een dankbare bron tot alle mogelijke bewerkingen, tot sexco- medies in films toe. Op die tendens was de opvoering van het stadstoneel Rotterdam gisteren in het Rijnlands geen uitzondering. Voor de regiseur René Lobo is „Romeo en Julia" „een helder en ondubbelzinnig stuk". Hij heeft er meer een komedie van gemaakt, waarin de meeste figuren iets lachwekkends hebben. Alleen de gespannen situatie tussen de twee vijandige huizen, de gevechten die daaruit voortvloeien en de harde, directe, geheimloze liefde tussen Romeo en Julia blijven doorgaans serieus. Hierop is het accent gevallen, deze zaken zijn uitge diept, vergroot, zelfs vergroofd. Geen plaats meer voor tragedie en subtiliteit. Van een onzer verslaggevers Warmond De gemeentebelastingen in- Warmond zullen in 1976 met tenminste tien procent worden verhoogd. Het ko mend jaar zullen de raad voorstellen worden gedaan om onder meer de straat- belasting, rioolbelasting, reinigingsrech ten, honden-, drank en horeca- en verma kelijkheidsbelasting te verhogen. In een toelichting op de begroting van 1976 stellen b en w dat deze belasting verhogingen noodzakelijk zijn om het geraamde tekort van 330.000 gulden enigszins weg te werken. 9 Ook het komende jaar wordt er in Warmond geen koopavond ingesteld. Uit een enquête is gebleken dat de midden standers hiervoor niets voelen. De War- mondse winkeliersvereniging zal in 1976 wel komen met enige voorstellen ten aanzien van een uniforme winkelsluiting. 0 De „woonbotenhaven" zal waarschijn lijk niet meer als prioriteit kunnen wor den gehandhaafd, nu Gedeputeerde Sta ten hebben besloten de Woonschepenver ordening niet te wijzigen. Deze woonbo tenhaven zou alle schepen die de oevers van de Kaag ontsieren, moeten herber gen. Het ziet ernaar uit dat de woonboten voorlopig langs de oevers blijven liggen. B en w van Warmond zullen pogen Gede puteerde Staten nog tot andere gedach ten te brengen. 9 Medio 1976 wordt een begin gemaakt met de bouw van de laatste huizen in plan „Endepoel 11". Alle nog te bouwen woningen zullen zo mogelijk in de wo ningwetsector worden gerealiseerd. Tevens zal aandacht worden besteed aan de huisvesting van alleenstaande en on volledige gezinnen. De renovatie van 31 woningen in de Warmundastraat zal het komend jaar ter hand worden genomen. De rijkspolitie in Warmond krijgt een nieuw onderdak. Met het bestuur van de Rabobank zijn onderhandelingen gaande over de eventuele aankoop van het huidi ge bankgebouw, wanneer de bank zijn nieuwe onderkomen heeft betrokken. 9 In de loop van het komende jaar zullen aan de bewoners van de gemeente in structies worden uitgereikt wat men moet doen bij een eventuele gijzeling in de gemeente. 9 B en w noemen de uitbreiding van het sportveld „Overbos" zeer urgent. Binnen kort zullen zij besprekingen voeren met de R.K.S.V. Warmunda over de verbete ring van de kleedaccommodatie. 9 De restauratie van de oude Toren komt in juni 1976 gereed. De stichting Oude Toren zal advies uitbrengen over de bestemming van het monument na restauratie. Van onze correspondent Roelofarendsveen/Oude Wetering - Het zal je maar gebeuren: Je laat je kinderen voor het vervoer naar de kerk zorgen als je vijfentwintig jaar getrouwd bent, en als je staat te wachten op de taxi, komt een brandweerwagen met spuitgasten in vol ornaat voorrijden. Dit overkwam gisteren de be velvoerder van de Alkemadese brandweer, de heer Cees Ves- seur. Bevelvoerder Vesseur was 25 jaar geleden in een echte brandweerauto ge trouwd. Zijn huidige collega's vonden het huwelijksjubileum een mooie gelegenheid om de uiterst gewaardeerde bevel voerder plezierig te verrassen. Vesseur was er beduusd van. Hij had nooit gedacht, dat hij naar de kerk in Oude Wete ring gebracht zou worden in een brandweerauto. Aan de eerste keer bewaren de Alkemadese brandweerlui npg leuke herinneringen. De heer Bakker zegt hierover: "Destijds hadden wij een hele hoge brandweerwagen en voor het opstapje voor het bruid spaar moest Teek Huigsloot de hele tijd met een veiling-groen tekist rond sjouwen. Het was overigens dit keer niet nodig." De heer Vesseur, die kort voor zijn huwelijk bij de brandweer kwam, is de oudst-gediende bij het vrijwilligerskorps van Al kemade. In die tijd heeft hij het van de laagste rang tot de op één na hoogste rang ge bracht. Dat hij tijdens deze lange brandweercarrière veel vrienden heeft gemaakt mag wel blijken uit het feit, dat bijna de hele „brandweer" op zijn feest aanwezig is geweest Er was nog een tweede verras sing voor mijnheer en me vrouw Vesseur. Ondanks het feit, dat er geen officiële re ceptie werd gegeven, waren oud-burgemeester Smolders en zijn echtgenote naar Roelo- farendsveen gekomen, om het echtpaar te feliciteren. Van onze sportredaktie LEIDEN De Leidse derde klasser DOCOS heeft gister avond de door haar opgezette noodkantine op het nieuwe sportcomplex in het Mors- kwartier officieel in gebruik genomen Na het doorknippen van het gebruikelijke lint door de heer Piet Biegstraten, voorzitter van de Leidse Sportstichting, kon achter de eerste fase van de bouwactiviteiten van DO- COS een punt gezet worden. De bijzonder fraai opgeknapte directiekeet, die door een gro te groep vrijwilligers in zeer korte tijd „gebruiksklaar" werd gemaakt, zal als tijdelijk onderkomen moeten fungeren zolang het einde van fase twee - de bouw van een definitieve kantine onder het bestaande viaduct nog lang niet in zicht ling geopend tot 10 uur vanavond en mor gen van 10 uur 's mor gens tot vijf uur 's middags. Burgemees ter op visite Burgemeester Vis en zijn vrouw zijn van de week in bejaar dencentrum Robijn- zicht even op visite geweest bij het echt paar F. J. van Eg- mond-van der Lin den, dat dezer da gen het 65-jarige hu welijksfeest viert. Protest bij V&D tegen gebruik van plastic tasjes LEIDEN De werkgroepen „Milieu/Energie" en „Nieuwe Levensstijl" van de Leidse Stu- dentenekklesia hebben in een open brief aan de directie van Vroom en Dreesmann in Leiden bezwaar gemaakt tegen verpak ken van verkochte artikelen in plastic tasjes. De werkgroepen vinden het gebruik van plastic tasjes milieuvervuilend en een enorme verspilling van grond stoffen. „Wij begrijpen, dat er gecontro leerd moet kunnen worden of de klant betaald heeft, dit is mogelijk door de kassabon met plakband aan het artikel te be vestigen. Voor zover dit niet mo gelijk is, kan men, bij kleine artikelen of bij kans op bescha diging. papier als verpakking gebruiken." Aldus de werkgroe pen, die van de V&D-directie verlangen dat zij hen laat weten hoe zij over deze voorstellen dehkt. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Brenda dr v: F Ligt- voet en J. de la Rie. Mark Robert at v. G W van Driesten en C. M. J Bekink. Gerardus Jacobus zn v: J W. Brama en A. Q J. Opdam, Annette dr v: A. Heems kerk en A van Beelen. Joris Emest zn v. T. van Dorp en E. B. Staf. OVERLEDEN: P Gravekamp geb. 26 nov 1890 man. P van den Berg geb 4 feb 1909 man, P. Rutgers geb. 14 okt 1890 man, M K. G. Pliestermann geb. 12 jan 1887 ge huwd geweest met: L. KJuvers, G van der Vecht geb. 21 feb 1920 man. J. P van Dijk geb. 22 juli 1905 man. GEHUWD A J W Bouwman en L. Berin gen, A. G. van Zonneveld en J. Pasman ren ingeschreven geex- poseerd in het voorma lig Marinecomplex aan het Noordeinde. Van daag is de tentoonstel- Met het doorknippen van een lint verrichtte de heer Piet Biegstraten de officiële opening van de noodkantine van DOCOS, daarbij terzijde gestaan door de heren Van Iterson (links op de foto) en Van Lierop. Losse flodders Leiden Bij graafwerkzaamhe den nabij de Vakschool voor meisjes aan het Galgewater is een kistje met oude patronen opgegraven. Het betreft hier de zogenaamde losse flodders, ge maakt uit hout. De flodders da teren van voor de oorlog. De historische waarde van de pa tronen is gering, er zijn er dui zenden van in omloop. Leiden Wethouder M. van Aken (economische aangelegen heden) zal dinsdagmorgen a.s. om half negen de eerste paal slaan voor de bouw van een runderhal op het terrein achter de Groenoordhal. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Grof vuil Leiden De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt maan dag langs de volgende straten in Leiden: Oude Herengracht; Ververstraat; Zijl straat; Oost Havenstraat; Dwars Haven straat; West Havenstraat; Verversplein; Have Langestraat; Nieuwe Waardstraat; Ooster kerkstraat; Waardkerkplein; Waardkerk- steeg; Waardgracht; Oranjegracht; Kaarse- makersstraat; Looyerstraat; Weverstraat; Venestraat; Groenestegen; Uiterstegracht; Kerksteeg; Breestraat; Langebrug, Kêtel- boetersteeg; Schoolsteeg; Wolsteeg; P tje; Botermarkt; Koombrugsteeg; gracht; KoppenhinJcsteeg; Hooglandsekerk- koorsteeg; Middelweg; Oude Rijn (beide zijden); Hoogstraat; Kaasmarkt; Hooi gracht; St. Pancrassteeg, Van Driessen- it; Middelstegracht Winnaars vogelwed strijd Dit zijn de heren S. D. Schaap en J. Dijkstra (rechts), die in resp. de categorie „kleur" en „exoten" de 43e on derlinge wedstrijd van de Eerste Leidsche Vereniging van Kana rieliefhebbers en Vo gelbescherming „De Zanger" hebben ge wonnen. In de catego rie „zangvogels" ging de heer S. Colle met de hoogste eer strij ken. Dit weekeinde worden de vogels die voor de wedstrijd wa-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3