Aanvoer tong maandag bestraft Ontvoerd Zweeds meisje vermoord ROSS McWHIRTER DOODGESCHOTEN Postorderfirma's overwegen instelling eigen postdienst DE CARVALHO EN FABIAO KRIJGEN HUN ONTSLAG Ultimatum aan hongerstakende Marokkanen Vangst sinds verbod niet afgenomen Weer gas- vondst in Noordzee PER BUS Wel melk na kerst ÊeidaeSowurnt Vrijdag 28 november 1975, 66e jaargang no. 20286 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J Plug Advertenties (excl. B.T.Wƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune week 2.81; kwartaal'36.32; jaar 141,35; losse nummers. 50 cent Festival Pablo Festival met o.a. Ella Fitzgerald op Ned. I om 22.20 uur. Om 20.40 uur Pepper en om 21.50 uur „Wordt u al gehol pen? Ned. II om 20.25 uur Gebrs. Hammond, om 21.15 uur Voor de vuist weg en om 22.35 uur Televizier met o.m. schaakt weekamp Eu we—Timman. Zonnige perioden Vannacht, vooral in het zuiden van het land plaatselijk regen, overigens zonnige perioden maar ook hier en daar een bui. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Min. temp. van 2 graden n het noorden, tot 7 graden in het zuidwesten van het land. Maxi ma morgen rond 8 graden. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN/KATWLJK Vanaf maandag zal alle aangevoerde tong op de Nederlandse visafslagen in beslag genomen worden door de Algemene Inspec tie Dienst. De vissersverenigingen beramen zich mor gen over wat hun te doen staat Tot maandag worden de vissers die tong aanvoeren niet geverbaliseerd. Gedurende de gehele afgelopen week was de tongaan- voer niet aanwijsbaar minder dan in voorgaande we ken. Het verbod op de tongvangst dateert van 22 november, maar eerst gisteren werd het verbod op de vangst en de aanvoer van deze vissoort gepubliceerd. Door deze late publicatie kon justitie niet eerder overgaan tot het opmaken van processen-verbaal. De Tweede Kamercommissie voor de visserij heeft gisteren bij de minister Van der Stee van Landbouw en Visserij aangedrongen op strikwe handhaving van de visvangstvoorschriften en gepleit voor een conse quent opsporings- en vervolgingsbeleid. De minister- stelde, dat hij een strikte naleving voorstaat, maar dat dit behoort tot de competentie van de rechterlijke macht. Minister Van der Stee noemde het een „gelukkige omstandigheid", dat de door het vanstverbod getroffen vissers, dit jaar nog kunnen uitwijken naar andere vissoorten als schol, rond vis en haring. DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) heeft deze week op nieuw gas aangeboord in de Noordzee. Het is de derde gas- vondst in deze maand. De gashoeveelheid is van be scheiden omvang, waarschijn lijk enkele miljarden kubieke meters. Een nader onderzoek zal moeten uitwijzen of het nieu we gasveldje ongeveer 35 km ten westen van Texel-Vlieland lonend te exploiteren is. STOCKHOLM (Reuter) De jonge Zweedse vrouw, die sedert dinsdag was ontvoerd en van wie de ouders woensdag een afgesneden vinger kregen thuisgestuurd, is vermoord. De politie van de stad Motala in het midden van Zweden heeft een 20—jarige man gearresteerd die heeft bekend de vrouw te hebben vermoord en de ouders door middel van de afgesneden vinger te hebben willen afpersen. De 27—jarige Louise Maarstad was dinsdag voor het laatst gezien. Ze woonde en werkte in de plaats Helsingborg. Nadat hij de vrouw om het leven had gebracht sneed de an haar wijsvinger af die hij een een pakje aan haar ouders stuurde. Later liet hij een brief bezorgen waarin stond dat hun dochter zou worden vermoord als ze weigerden een losprijs van 325.000 kronen (200.000 gulden) te betalen. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. De vertrouwde melkbus hoort eerstdaags tot het verleden .zoals nu al in 50% van de geval len gebeurt. Vriesdooi De sneeuwpret in Moskou, waar dins dag en woensdag een pak sneeuw van 45 centimeter viel, een record hoeveelheid in de afgelopen jaren, is nog in volle gang. In Chicago trad de dooi al weer snel in nadat de Amerika nen op Thanksgi- vinsday 's morgens waren geconfron teerd met een witte wereld. Gisteren steeg de tempera tuur weer zover bo ven nul dat de sneeuwpoppen het niet meer hadde. Vliegtuig neergestort Bij Sa- lonica in het noorden van Grie kenland is een toestel van de Griekse luchtmacht tijdens een routinevlucht verongelukt De drie inzittenden, twee luitenants en een kolonel kwamen om het leven. Marihuana In samenwerking met de kustwacht heeft de poli tie van Alabama een zeer grote partij marihuana buitgemaakt. De partij, 15 ton met een markt waarde van ongeveer 9 miljoen dollar, werd gevonden aan boord van de „Hurricane three", een garnalenvisser die al enkele dagen door de kustwacht in het oog werd gehouden. Samensteller recordboek (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ross McWhirter (50), die sinds 1955 met zijn tweelingbroer Norris ieder jaar het wereldbekende „Gumess-book of Records" samen stelde, is gisteravond onder de ogen van zijn vrouw vermoord in de deuropening van zijn woning te Enfield in Londen. Hij had de deur opengemaakt nadat er gebeld was. Er stonden twee mannen, waarvan een op hem schoot. Daar na maakten zij zich per auto uit de voeten. De Schotse McWhirter-tweeling had begin novem ber een beloning van 50.000 pond uitgeloofd voor informatie, die zou leiden tot de arrestatie van de daders van de Londense bomaanslagen. Dit was een van de vele persoonlijke campagnes, die Ross en Norris McWhirter gevoerd hebben. De Londense politie onderzoekt of Ross McWhirter vermoord werd door de IRA. In 1954 werden de McWhirter-tweeling geëngageerd door sir Hugh Beaver, president van de bekende Ierse brouwerij Guiness, die financiële steun wilde verlenen aan de publikatie van een naslagwerk waarin allerlei- gewone en ongewone records opgetekend zouden worden. Ross èn Norris McWhirter stonden toen sinds 1951 aan het hoofd van een door henzelf opgericht researchbureau. Ze stonden bekend als conservatief en als pleiters voor de doodstraf voor terroristen. De eerste uitgave van het jaarlijkse „Guiness-book of Records" verscheen tegen Kerstmis 1955. De jongste editie, het „Guiness-book of Records" voor 1976, kwam enkele weken geleden van de persen. Zoals ieder jaar bevat het een enorme hoeveelheid boeiende, soms nuttige maar ook vaak volkomen nutteloze informatie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlands^ postorderbedrijven overwegen een onderzoek naar de moge lijkheden zelf de verzending van hun artikelen ter hand te nemen en zodoende de PTT bui ten spel te zetten. Een eigen dienst zou de verzending in de dichter bewoonde gebieden over kunnen nemen, terwijl verzending in onrendabele ge bieden dan aan de PTT zou kunnen worden overgelaten. Deze gedachte is ontstaan door de steeds hogere PTT-tarieven. De postorderbedrijven, verenigd in de Nederlandse Postorder bond, hebben bij de Tweede Kamer en bij minister Lubbers van Economische Zaken gepro testeerd tegen de verhoging van een aantal posttarieven in ja nuari aanstaande. Het betreft 'vooral de partijenpost, die 22,5 procent duurder wordt, nadat er in januari j.l. al een tariefverho ging van 20 procent is geweest Overigens gaat het de postor derbedrijven goed: in 1974 had den zij een gezamenlijke jaa romzet van 600 miljoen gulden bij 7 tot 8 miljoen bestellingen. De PTT-raad heeft bij de staats secretaris Van Huiten (PTT-za- ken) protest aangetekend tegen de opzet van de PTT-begroting voor volgend jaar. Evenals de postorderbedrijven is de raad er tegen dat de PTT een extra bijdrage moet leveren aan de algemene middelen; de inkom sten uit de tariefverhoging ko men niet tenjjoede aan de post. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Zeevalking (Justitie) wei gert in te gaan op de eisen van de in hongerstaking zijnde Marokkanen in Amsterdam, Den Haag en Utrecht. De Marokkanen die zich vóór 15 november niet hadden gemeld, moeten vóór 12 december het land verlaten hebben. Degenen die zich wel voor 15 november hadden gemeld, krijgen tot 1 december de tijd aanvullende bewijzen te leveren waaruit zou kunnen blijken dat zij voor regularisatie in aanmerking komen. Lukt ze dat niet, dan moeten zij vóór 15 december uit Nederland weg zijn. Volgens de Marokkanen is het bewijs moeilijk te leveren, omdat de (illegale) koppelbazen uit eigenbelang weigeren te verklaren dat zij illegale gastarbeiders in dienst hebben gehad. De Marokkanen eisen dan ook dat de koppelbazen worden aange pakt. Verder legalisatie van alle illegale gastarbeiders, geen arresta tie en uitwijzing en gelijke rechten voor Nederlandse en buitenland se werknemers. Wat de instructies aan de politie zijn als de Marokkanen niet ingaan op de ultimata van de staatssecretaris is nog niet bekend. [ADVERTENTIE Als u dóórdenkt Leiden DEN HAAG (ANP) - Op de zaterdag na kerst zal overal in Nederland verse melk verkrijg baar zijn. De melkdetailhande- laren zullen die dag bezorgen als op een „gewone" zaterdag. De Nederlandse melkhandela ren organisatie (NMO) heeft zich achter dat advies van de grote melkfabrieken gesteld om juist op deze voor de huisvrouw moeilijke 27ste december de dienstverlening niet te onder breken. Vrijwel unaniem heb ben de zelfstandige Neder landse melkhandelaren positief op dit advies gereageerd. Hondje jaagt overvallers op de vlucht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie mannen hebben gistermiddag een mis lukte overval gepleegd op een sigarenwinkel aan de Beeklaan. De mannen, die de 54-jarige winkelier met een broodmes be dreigden, sloegen op de vlucht, toen een hondje van de winke lier blaffend tegen de mannen opsprong. Het drietal kwam rond zes urn- de winkel binnen. De winkelier zat in de woonkamer achter zijn zaak te eten. De overvallers, die lappen voor het gezicht droegen, liepen rechtstreeks door naar de woonkamer. Een van hen pakte de winkelier bij zijn jasje en terwijl de tweede hem een mes onder de neus drukte zei de derde" dat dit een overval was. Op dat moment kwam het hond je binnen rennen en namen de 'irie mannen de benen. Wedstrijd niet overgespeeld DEN HAAG De op 2 novem ber gestaakte wedstrijd tussen SC Amersfoort en Willem II zal voorlopig niet worden overge speeld. De KNVB heeft beslist dat de stand (0—1) die werd bereikt als eindstand zal wor den gehandhaafd. Alleen indien het resultaat voor een van beide clubs van belang zou kunnen zijn voor hun posi tie op de ranglijst, wordt de wedstrijd wel overgespeeld. Nieuwe speler voor Mercasol Van onze sportredactie Leiden Mercasol Leiden heeft een nieuwe speler aangetrok ken. Het is de 23-jarige Bob Huisman, een swingman van 1.93 m., die tot voor kort voor het Amerikaanse Trinity Colle ge uitkwam. Bob Huisman is een broer van de beroemde Amerikaanse prof Jack Huis man. Hij komt uit Palos Heigh (Illinois), waar ook Bob Heuts vandaan kwam. Morgenavond speelt Huisman misschien al mee tegen Delta Lloyd. Al Williams gaat Leiden verla ten. Hij heeft het hier niet naar zijn zin en gaat waarschijnlijk al volgende week terug naar de VS. Zijn landgenoot Banks blijft, zo staat nu definitief vast. Williams wordt waarschijnlijk opgevolgd door Bob Biassant of Almer Lee, De Amerikaanse Nederlanders die in het verle den uitkwamen voor Mers Ener gie Stars en Typsoos Lions, de twee clubs waaraan ook verbon den was het duo Blom/Schout en, dat momenteel Mercasol traint en coacht. Gevechten Bij onlusten tus sen arbeiders van verschillende ethnische afkomst zijn woens dag in de goudmijn van Witwa- tersrand, ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Johannesburg, negen zwarte mijnwerkers ge dood en 48 gewond. Regeringsgetrouwe Portugese militairen controleerden gisteren het ver- „,1M1 keer bij een brug, die toegang geeft tot Lissabon. De controle werd den "tót "opheldering ^van de gehouden kort na het neerslaan van de links-militaire coup. LISSABON (AFP-Reuter) De Portugese generaals Carlos Fa- biao, stafchef van de land macht, en Otelo Saraiva de Car- valho, commandant van de vei ligheidstroepen (copcon) zijn gisteren op hun verzoek van hun functies ontheven, zo is in een communiqué van het leger hoofdkwartier in Lissabon be kendgemaakt. De troepen die deel uitmaken van copcon worden 'geïnte greerd in de generale staf van de strijdkrachten en luitenant kolonel Romalho Eanes wordt in Fabiao's plaats interim-staf- chef van de landmacht Generaal Saraiva de Carvalho was door socialistenleider Mario Soares genoemd als medeplich tige aan de mislukte linkse staatsgreeppoging van deze week. Zij werd door troepen die trouw zijn aan de regering van premier Pinheiro de Azevedo de kop ingedrukt. Brigade-generaal Franco Cha- rais, de regeringsgezinde com mandant van centraal Portugal, verklaarde dat de rebellie te danken was geweest aan „avon turen van extreem links". Charais zei dat het „verdwijnen van bepaalde mannen van het politiek-militaire toneel, zal lei- tuatie". Gistermorgen kort na het neerslaan van de links-militaire coup in Lissabon en omgeving vloog een squadron straaljagers laag over de stad als een soort machtsvertoon tegenover de bevolking. „Van militair standpunt uit be zien is de situatie weer nor maal", verklaarde hij. Hij zei dat nu de tijd gekomen was waarop het zesde voorlopige ka binet van overwegend socialis ten weer aan het werk ging. Het den acht dagen geleden opge- fcoeft niet meer voor zijn veilig- schort uit protest tegen het ge- heid in de hoofdstad te vrezen, aan veiligheid in Lissabon voegde hij eraan toe. en gebrek aan medewerking Het kabinet van Pinheiro de van militaire zijde waardoor Azevedo heeft zijn werkzaamhe- het nodige gezag ontbrak.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1