£eidóe (Bowa/nt Portugal staat voor volledige chaos Beroep op partijen voor één CD A-lijst Vele vissers negeren verbod op tongvangst alstublieft, Dronken Alphenaar (18) maakt dodenrit ANGST VOOR SCHAATSBEKER Veertien paarden op hol geslagen HOND BIJT MEISJE Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV, Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J, Plug - Adj. hoofdredacteur. J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging- tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week f2,81; kwartaal'36.32; jaar 141,35: losse nummers: 50 cent Maandag 24 november 1975,66e jaargang no. 20282 Harper Paul Newman in de speelfilm „Harper" op Ned. II om 20.25 uur. In Aktua om 22.25 uur president Nyerere, horeca, Suri name en tongvisserij. Ned. I om 19.50 Briggs, om 20.15 uur „zaak Bertha Hertogh" en om 21.50 uur Kojak. Vrij koud Wolkenvelden maar ook zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog. Meest matige zuid oostelijke wind. Maximumtem peraturen omstreeks 5 graden. Morgen: Zon: 8.15-16.38. Maan: 23.45-12.43. Schev. hoogw.: 6.49- 19.14. Laagw.: 2.37-14.55. STAKINGEN UITGEBROKEN De Portugese socialistenleider Mario Soa- res heeft gisteren opnieuw geweigerd een bijeenkomst te beleggen tussen socialisten en communisten. Tijdens een massabeto ging gisteren in Lissabon zei hij dat zijn De Azevedo. (Van onze correspondent) LISSABON In Portugal is vandaag een door pro-communistische bonden uitgeroepen staking uitgebroken, nadat gisteren de Portugese socialisten om vangrijke betogingen hadden georgani seerd ten gunste van de regering Aze vedo, die sedert donderdag in staking is gegaan omdat, naar haar mening, het regeren door linkse agitatie onmogelijk was gemaakt. Ook de socialisten heb ben met stakingen gedreigd. De socialistische betogingen worden be schouwd als een socialistische "vuist" tegen de linkse legereenheden in de hoofdstad, die zaterdag verhinderd heb ben, dat de links-denkende comman dant van de veiligheidstroepen, gene raal Otelo Saraiva de Cavalho als mili tair bevelhebber van Lissabon zou wor den opgevolgd door de gematigde kapi tein Vasco Lourenco. Lourenco heeft zich inmiddels teruggetrokken. Binnen de strijdkrachten gaan de tegen stellingen tussen de "revolutionaire" hoofdstad en de als meer behoudend geldende provincies overminderd door. De noordelijke eenheden, hoofdzakelijk gelegerd in Oporto, willen dat de hoog ste militaire organen onmiddellijk ge zuiverd worden van de meest linkse elementen. Een woordvoerder van het hoofdkwartier in Oporto zei gisteren, dat het noorden president Da Costa Gomes wil vragen hen direct onder zijn eigen gezag te plaatsen. Daarmee zou den de noordelijken volledig onttrokken zijn aan het commando van generaal Cavalho. De socialistische leider Mario Soares zei gisteren in een toespraak: "Het avontu- ristische extreem links is uit op een confrontatie. Wij willen die confrontatie vermijden. Wij zijn een vredespartij, maar als vechten de prijs van de vrij heid is, dan zullen wij vechten.... De zender van de Portugese staatsradio in de Noordportugese stad Chaves is vanochtend vroeg door onbekenden op geblazen. Super stunt Een paar stunt mannen riskeren hun leven voor een sensationele opname bestemd voor de Ameri kaanse film „The Blarney Cock". Met een wagen storten zij zich van een 25 meter hoge klip in het Mexicaanse Puer to Vallarta. Kogel ontploft: 3 kinderen gewond EINDHOVEN (ANP) Drie kinderen werden zaterdagmiddag in Oirschot gewond toen een geladen patroon ontplofte, nadat deze in een vuurtje was gegooid. De kinderen konden, na in het ziekenhuis te zijn behandeld, weer naar huis. Negen kinderen van een Eindhovense buurtvereniging zochten op het militaire oefenterrein op de Oirschotse heide, onder leiding van twee volwassenen, naar afgeschoten kogels. Er werd een vuurtje gestookt om de aan de kogels klevende bladeren en dergelijke af te branden. Hierbij deed zich een ontploffing voor, waarbij drie kinderen werden gewond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het C.D.A. heeft in een brief aan de partijraden van de ARP en de KVP en de unieraad van de CHU een dringend beroep op deze partijen gedaan alles in het werk te stellen dat bij de komende Tweede Kamerverkiezingen met één lijst kan worden uitgekomen. De definitieve beslissing over de ene lijst moet volgens eerder gemaakte afspraken in de loop van 1976 worden genomen. De brief van het dagelijks bestuur komt, nadat het bestuur van het C.D.A. vorige week geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over de ene lijst, waarna de K.V.P. besloot een commissie in te stellen ter voorbereiding van een eventuele „noodprocedure": het uitkomen met een eigen lijst. Het dagelijks bestuur schrijft nu, dat door een en ander ernstige bezorgdheid is ontstaan over het welslagen van het CDA. „De vele reacties en initiatieven vanuit de basis zijn evenzovele blijken daarvan". „In de wetenschap dat wij daarmee aansluiten op de reeds een en andermaal uitgesproken wens van de drie partijen dringen wij er daarom sterk bij u op aan, de gemeenschappelijke politieke wil om te komen tot de ene CDA-lijst thans nogmaals duidelijk uit te spreken", aldus het dagelijks be stuur van het CDA, dat van mening is, dat daar mee een belangrijke blokkade op de weg naar de christen democratische eenheid zal zijn opge ruimd. Aankomst Nyerere Op de vlieghaven Soesterberg is gisteren de presi dent van Tanza nia, Julius Nyere re, aangekomen voor een twee daags bezoek aan ons land. Hij werd begroet door ko ningin Juliana en prins Bernhard. Vandaag voerde hij o.a. gesprek ken met vice-pre mier Van Agt en minister Van der Stoel (buitenland se zaken). Morge nochtend verlaat de president, die een rondreis maakt door Euro pa, ons land weer. URK (ANP) - Een belangrijk deel van de Nederlandse vissersvloot zal het verbod op de vangst van tong negeren. Tijdens een zaterdag gehouden vergadering van Urker vissers werd dit met algemene stemmen besloten. De vergadering werd bijgewoond door vissers uit Den Helder, Texel, Lem mer, Goedereede en Arnemuiden. Het verbod op de vangst van tong is van daag ingegaan. Het is een gevolg van de visvangstbeperking op de Noordzee. De Ne derlandse vissers hebben hun contingent tong in de afgelopen maanden van dit jaar al „volgevangen". Tijdens de vergadering werd het tongvangstverbod als „niet accep tabel" aangemerkt omdat er geen compensa tieregeling tegenover zou staan. Het stoppen van de tongvangst zou veel vissers dwingen tot het opleggen van hun schepen en zou ook enkele visverwerkende bedrijven in gro te moeilijkheden brengen. De vissersvereni ging Urk, de organisator van de vergade ring, gaat de regering vragen het verbod in te trekken of te verzachten. De vissers stel den zaterdag, dat ze de wet niet wilden overtreden, maar dat het verbod evenmin nageleefd kon worden als het sluiten van bijvoorbeeld bakkerijen of slagerijen. Men merkte op, dat als er gevist wordt, de tong die in de netten komt niet meer teruggezet kan worden. De vissers spraken af, dat wanneer de over heid overtreders van het vangstverbod met harde hand aanpakt, zij elkaar financieel zullen steunen. Dit zou kunnen bij eventuele in beslagname van schepen of bij boetes. Het besluit van de Urkse vissers wordt gevolgd door talrijke vissers uit andere plaatsen in Nederland. Eigenaren van kot ters uit Arnemuiden, Breskens en Goederee de hebben zich inmiddels al openlijk bij het •Urkse verzet aangesloten. De leiding was in handen van de laatste Belgen-mop. Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een verkeersongeval op de Steekterweg in Alphen a/d Rijn zijn zaterdagavond twee Joego- slaven uit Alphen om het leven gekomen. Zij waren werkzaam bij de Asphaltfabriek NV aan de Prins Hendrikstraat. Het ongeval werd veroorzaakt door een 18-jarige Alphense au tomobilist die onder invloed ver keerde, geen rijbewijs had en met een even tevoren gestolen auto van mej. B. M. uit de Julia- nastraat aan de haal ging. Omstreeks kwart voor elf wilde de 28-jarige Joegoslaaf M. K. van zijn woonhuis aan de Steek terweg zijn 24-jarige landgenoot Z.K. naar diens kosthuis in Alp hen-centrum brengen. De auto moest daarvoor gekeerd wor den. Tijdens die manoeuvre kwam de auto dwars op de weg te staan. Uit de richting Alphen naderde de 18-jarige H.P. die met de gestolen Daf in volle vaart zich in de flank boorde van de auto waarin de Joegosla- ven zaten. Beiden waren prak tisch op slag dood. De 18-jarige H.P. werd met ernstig hersenlet sel overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. Tijdens het ongeluk waren geen getuigen ter plaatse. Beide au- to'$ raakten total-loss (zie foto). Politie straft nep-sint met pak slaag (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG Onder de ogen van enkele honderden kin deren is zaterdagmiddag in Cu- lemborg een nep-Sinterklaas op een flink pak slaag onthaald door de plaatselijke politie. Ook zijn gevolg bestaande uit zes nep-pieten kwamen lichte lijk gehavend uit de strijd. De kloppartij ontstond toen za terdagmiddag zes jongelui uit Culemborg de intocht van de officiële goedheiligman wilden „verstoren" door bij de haven met de veerpont een illegale in tocht te houden. Toen de nep- sint en zijn gevolg op de kade waren aangeland verordonneer den de agenten de stoet tot om keren. De verklede jongelui vol deden niet aan dit verzoek, waarop de politie hardhandig ingreep en de pseudo-sint met de eigen staf om de oren sloeg. (Van onze sportredactie) DEVENTER De beker voor de winnares van de wedstrijden om de IJssel Cup staat nog steeds in de prijzenkast van de Deventer IJsclub, hoewel er dit weekeinde zelfs twee winnares- Het ongelooflijke feit deed zich voor dat Annie Borkinck en Sij- tje van der Lende op de 500 en 1500 meter precies dezelfde tij den reden, tot op tienden van seconden. Maar geen van de twee wilde de beker in haar handen nemen. Er zou een doem op rusten. Iedere rijdster, die in het verleden de beker mee naar huis heeft genomen, is daarna door pech achter volgd. Sterk staaltje van bijge loof in de schaatswereld. In Sporttribune verder o.m.: Oranje moet zich schamen. Geen twijfel aan turntop. Tim Steens treedt naar voren. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. DEN HAAG In het duinterrein aan de Haagse Kwartellaan hebben zaterdagmorgen veertien paarden van het ponycentrum De Wildhoef hun berijders afgeworpen en zijn op hol geslagen. De paarden raakten in paniek toen drie loslopende honden omstreeks kwart voor twaalf één van de paarden aanvielen. Nadat dit paard zijn berijder had afgeworpen gingen ook de dertien overige paarden aan de haal. Geen van de ruiters liep echter verwondingen op. Een groot aantal politiemannen ving de dieren nog geen uur later op het Chrysantplein, de Sportlaan en op de Valkenboskade ter hoogte van de CartesiusstraaL Met een veewa gen werden de paarden later naar het ponycntrum aan de Daal en Bergselaan teruggebracht. Naaktfoto's Een 21-jarige Si- ciliaanse heeft in een pasfoto automaat naaktfoto's van zich zelf laten maken en aan voorbij gangers verkocht. Zij deed dit uit wraak: haar vader wil haar geen revuegirl laten worden. Ballonongeluk Twee hebben de dood gevonden ;\~.d?.t zij uit de mand wr.ron gen van een heteluchtballon, die boven het Australische Wagga Wagga uiteenklapte en in brand vloog. De 5-jarige Britta D. uit de Zwartsluisstraat is gistermiddag op de Madepolderweg in Loos duinen door een hond in het gezicht gebeten. Het meisje moest in het ziekenhuis Leyen- burg worden behandeld aan een gescheurde wang en verwondin gen aan de handen. De politie zou vandaag bekijken of tegen de eigenaar van het dier, een bewoner van de Madepolder weg, proces -verbaal zal wor den opgemaakt. Ontvoèring De 20-jarige zoon van een bekende suikerfabri kant uit Genua, Giovanni Schiaffino, is in de nacht van zaterdag op zondag ontvoerd. De jongeman wilde zijn verloof de naar huis brengen toen hij in een straat mét* eenrichtings verkeer werd klemgereden. Een onbekend aantal ontvoerders namen hem onder bedreiging van wapens in hun auto mee. Over een eis tot losgeld is nog niets bekend.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1