Wijn van Wim en Servé viel goed in de smaak Disc-jockeys toonden in Katwijk hun talenten Zaken nieuwtjes uit Leiden en omgeving ■iiniiiiiiiiiiiin Leidse bowlingbroeders doen gooi naar de top Van een onzer verslaggevers ren.. Al vanaf het prille begin werden de Leiden/Voorschoten/Den Haag De knot- takken van de wilg gebruikt voor het fabri- wilg is tot uitsterven gedoemd, als niet op ceren van houten gereedschappen. De heer korte termijn acties worden ondernomen om E. C. de Meijer, secretaris van de Haagse dat te voorkomen. In de laatste decennia afdeling van het Instituut voor Natuurbe- zijn naar ruwe schatting 1 miljoen knotwil- schermingseducatie, die zich uit hoofde van gen verloren gegaan. De belangrijkste oor- deze functie met het behoud van de knotwilg zaak hiervan is het bijzonder slechte onder- in Zuid-Holland bezighoudt, zegt: "Nog aan houd van deze bomen. Daaraan ten grond- het begin van deze eeuw werden wegen V slag ligt de omstandigheid dat de knotwilg gemaakt met behulp van wilgematten. Mat- zijn economische waarde vrijwel geel heeft- ten gevlochten van wilgetenen van 6 centi- verloren. meter dik en ongeveer twee meter lang. Naar schatting heeft Nederland op dit mo- Wilgetenen werden vroeger ook gebruikt als ment nog ruim 1 miljoen knotwilgen. Daar- verdedigingsmatten voor ondermeer dij- van verkeert slechts 20-30% in redelijke ken". Ook voor de boer is de knotwilg bijna staat. Nog dit jaarmoet een aanvang met de niet meer belangrijk. Vroeger gebruikte hij onderhoudswerkzaamheden worden ge- het hout voor de afrastering van zijn erf, maakt om de knotwilg voor de ondergang voor hetvlechten van manden en tot voor te behoeden. Vooral in het oosten van Ne- kort als brandhout voor zijn kachel. Op deze derland is de problematiek nijpend, omdat wijze werden .de takken van de knotwilg knotwilgen daar het meeste voorkomen en regelmatig gebruikt en daardoor werd voor- het slechtst onderhouden zijn. In het westen komen dat de stammen door het torsei) van van Nederland komt de knotwilg, die voor- een te zware takkenkroon inscheurden, namelijk op de klei langs de rivieren en Overigens is als oorzaak van het verdwijnen soms op dijken groeit, vrijwel niet meer van de wilg uit het Hollands landschap niet voor. alleen het verminderde economische belang Deze weken zijn naar aanleiding van een aan te wijzen. Volgens de heer De Meijer tv-uitzending van de stichting "Werkwinkel" kan wellicht obk de ruilverkaveling als oor- diverse groepen opgericht die zich met het zaak worden aangewezen. „Door het recht- voortbestaan van de knotwilg gaan bezig- trekken van veel sloten", zozegt hij, "zijn houden. Het komt daarbij vooral neer op ook veel wilgen verloren gegaan", het kappen van de zware takken, zodat De ondergang van slecht onderhouden wil- inscheuring van de stam wordt voorkomen. gen wordt vaak bevorderd door de zoge- Voor het gebied tussen Leiden en Den Haag naamde watermerkziekte. Deze ziekte wordt hebben zich naar aanleiding van de uitzen- veroorzaakt door de bacterie Erwinia salicis ding van "Werkwinkel" ruim 300, voorname- die juist in verwaarloosde bomen binnen- lijk jonge, mensen opgegeven werkgroepen dringt. In de buurt staande gezonde wilgen te assisteren in het knotten van wilgen. In worden via de wortels ook weer aangetast het kader van de actie tot behoud van de knotwilg heeft het Tweede-Kamerlid Kamer- Schoonheid landschap lid L. A. M de Bekker (KVP), lid van de vaste Kamercommissie voor landbouw, mi- Bodemdeskundige Staring vroeg zich in 1870 nister Van der Stee van landbouw en visse- af of het schilderachtig aspect van land- rij gevraagd om acties tot het in stand schappen wint bij lange rijen afgeknotte houden van de knotwilg in Nederland tes- wilgen. Nu heerst onder een groot aantal teunen. De Bekker vroeg begeleiding van de biologen en natuurkenners de mening dat acties door Staatsbosbeheer en door de af- knotwilgen sterk bijdragen tot de schoon- deling Landinrichting van het departement heid van het landschap en dat de wilgen in van landbouw en visserij. datzelfde landschap een niet onbelangrijke taak vervullen. Knotwilgen bieden de veesta- Economisch belang pe' met alleen bescherming tegen de zon, harde regens en stormen', maar ook de wilde De knotwilg heeft in de loop der jaren zijn fauna en flora profiteren van de holle wilge- economische waarde vrijwel geheel verlo- stammen. In de vermolmde stammen, waar- Goed onderhouden knotwilgen tussen Leiderdorp en Oud Ade in weinig voedsel aanwezig is, schieten vaak planten op uit de zogenaamde voedselarme milieus als onder meer wilgeroosjes, mei doorns, fluitekruid en eikvaren. De heer E. C. de Meijer: „In de holle wilgestammen nestelen ook vaak vogels als bijvoorbeeld torenvalken en uilen. In het westen van Nederland zijn de holle stammen nog de enige plaatsen waar vleermuizen voor kun nen komen." Ook bunzingen en muizen ma ken gebruik van de holle stammen. Actie knotwilg In de maanden december, januari en februa ri wil de heer De Meijer de nog levensvatba re knotwilgen onder handen gaan nemen. Volgens De Meijer zullen eerst die wilgen geknot worden die in het oog lopen. Als er dan nog tijd is zullen de meer achteraf staande wilgen aangepakt worden. De heer De Meijer: „Het knotten van wilgen moet onder deskundige leiding geschieden. Als je bijvoorbeeld een wilg die gedurende twintig jaar niet geknot is in een keer van zijn zware takkenlast ontdoet, dan sterft de boom. Dergelijke bomen moeten in fasen geknot worden. Een boom ontwikkelt wor tels naar gelang hij gewicht moet torsen. Als plotseling veel takken gekapt worden dan gaan de wortels krimpen waardoor de moge lijkheden ontstaan dat de wortels gaan rot ten." Alvorens met knotten kan worden begonnen moet eerst een inventarisatie worden ge maakt van de knotwilgen in Zuid-Holland. Daarna moet er geld komen voor het aan schaffen van gereedschappen als zagen en hakbijlen. De heer De Meijer: „Een deel daarvan kunnen we betalen uit de opbrengst van de verkoop van het hout. Een ander deel zal moeten worden betaald door de gemeen ten waarin geknot wordt en misschien door de eigenaars zelf. Misschien dat ook de regering maatregelen neemt door bijvoor beeld gelden ter beschikking te stellen. Als dat allemaal is geregeld kunnen we met de ruim driehonderd vrijwilligers op zaterda gen gaan knotten." (Zij die geïnteresseerd zijn in het knotten van wilgen en bereid zijn daaraan één zater- Een gescheurde stam van een knotwilg. Door het trekken van de zware takken aan de stam men kunnen stammen scheuren. Eens in de drie vier jaar moeten wilgen geknot worden. Door het scheuren wordt het rottingsproces bevor derd. Slecht onderhouden wilgen worden vaak „bezocht" door de bacterie Erwinia salicis (wa termerkziekte). dag mee te werken, kunnen zich wenden tot de heer De Meijer, per adres Frederik Hen driklaan 41 in Voorschoten, red.) Aandachttrekker Zowel de heer De Meijer van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie als de heer L. D. de Jong van de stichting „Natuur en Milieu" zijn het erover eens dat de actie tot behoud van de knotwilg een aandacht trekker is om de gewone man wat meer bij de natuur te betrekken. De heer De Jong: „De burger wordt op deze wijze geconfron teerd met slechts een klein facet van het landschap en helpt mee dat landschap te beheren door het knotten van wilgen." Vol gens de heer De Meijer zijn beheersmaatre gelen ontzettend belangrijk: „Zonder be heersmaatregelen wordt Nederland op den duur een ondoordringbaar oerwoud waarin geen zonnestraaltje meer doordringt", over drijft hij. Als voorbeeld om zijn bewering te staven duidt hij op Nieuwkoop waar vroeger turf werd gestoken: „Nu dat niet meer gebeurt is er een grote kans dat daar waar turf gestoken werd een „elzenbroek- bos" ontstaat; een bos van dun hout dat erg dicht tegen elkaar staat. Hier moeten stren ge beheersmaatregelen genomen worden om de diversiteit van het landschap te garande ren." IIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rijnsburger Servé Frijns en Stompwijker Wim Vergeer hebben dit jaar een excellent Beaujolais Primeur in huis ge haald. De twee gediplomeerde wijnkenners, die hun opleiding aan de wijnakademie kregen, kwamen tot die ontdekking tij dens de deze week in Bunnik gehouden Beaujolais Primeur- proefdag, waar de wijn die zij dit jaar uit Frankrijk hebben laten overkomen erg hoge ogen gooide. De beide vinolo gen (het dure woord voor wijnkenner) betrokken hun wijn van het huis André Cha- landon en dat bleek een schot in de roos. Servé Frijns, die een wijn zaakje heeft in de Rijnsburgse Herestraat, vertelde: „Er komt een grote dosis geluk en na tuurlijk ook wel wat vakman schap bij kijken om je Beaujo lais Primeur van de juiste wijngaard te betrekken. De wijn die Wim en ik kozen dit jaar is erg goed uit de bus gekomen. Dat verkoopt ook een stuk gemakkelijker. Je moet achter je produkt kun nen staan. In de wijnproefzaal in Bunnik werden in totaal achttien uit Frankrijk aangevoerde wijnen gekeurd. De etiketten waren onzichtbaar gemaakt zodat geen van de vinologen zijn ei gen wijn zou kunnen zien staan. Het wijnproeven is altijd een hele vertoning. Van elke Beau jolais Primeur wordt een glas ingeschonken waarna de „smaakploeg" aan de slag kan gaan. Ze laten eerst de wijn een beetje in het glas rond draaien zodat de aromatische geuren zich los kunnen maken en de wijn beter te ruiken is, vervolgens wordt er druk ge snuffeld en een slokje geno men waarna de wijn weer wordt uitgespuugd, want acht tien glazen wijn opdrinken zou iets te veel van het goede zijn. Tenslotte krijgt de wijn een beoordelingscijfer, waarna aan het volgende glas wordt begonnen. En zo gaat dat acht tien keer. Wim Vergeer, eigenaar van „Het Blesse Paerd" in Stomp- wijk §n Servé Frijns gingen na deze proefdag, die werd afge sloten met een weldadig koud buffet en een bal, voldaan naar huis. Hun Beaujolais Pri meur was door hun collega vinelogen bestempeld als frui tig en heerlijk fris, de ken merk van een echte Beaujo lais. Servé Frijns en Wim Vergeer: fijnproevers Binnen een paar jaar willen de vijf Broers Scheffer uit Leiden een plaats hebben bemachtigd in de Nederlandse bowlingtop. Ze zijn van plan er hard tegen aan tegaan om dat ideaal te verwezenlijken. Prestaties van belang leverden ze tot nu toe nog niet, maar wat niet is kan nog komen, is hun devies. Ze hebben zich in ieder geval wel verzekerd van professionele bowlinghemden, die ze spe ciaal uit Amerika lieten over komen en waar ze ook hun naam op lieten drukken. Als reserve is in het team op genomen de lieftallige Benny van Schoonderwoerd den Be- zemer (changing booster) die in noodgevallen een balletje van de broers wil overnemen. Tot het team behoort ook de bowlinghond Duffy, de mas cotte van de rollende familie. Hij zal de vijf geluk moeten brengen. De vijf broers, waarvan Tjeerd de ballen het best laat rollen (hoogste score 243), wor den gesponsored door Sjaak die een brilmode-zaak heeft. Voor de toekomstige tegen standers van Tjeerd, Jim, Sjaak, Kees en Ger verklap ik alvast dat de vijf van plan zijn in Amerika vijf super-ballen te bestellen, die qua gewicht en grootte op elk van de broers zijn afgestemd. De „geheime wapens" die per stuk zo'n 130 gulden moeten gaan kosten, zullen, vanwege de krappe fi nanciën en de onzekerheid over de prestaties in het ko mende bowlingseizoen, waar schijnlijk niet op korte termijn worden aangekocht. Het Scheffer-team, dat binnen de kortste keren naar de top wil. Oe rappe praters in Maribel Tien jeugdige disc-jockeys uit Katwijk en omgeving hebben gisteravond in de Katwijkse bar-dancing Maribel strijd ge leverd tijdens een disc-jockey talentenjacht, georganiseerd door de rapste prater van de kust- en bollenstreek Hans Versnel, die jarenlang als disc- jockey talloze dancings in Noordwijk van muzikale praat heeft voorzien. Voor zo'n 400 man publiek trokken de tien alle muzikale en verbale registers open om de in Maribel aanwezige disco theek-houders zo mogelijk een aardig contract te kunnen ont futselen. Opdracht voor alle disc-jockeys was vijftien minu ten aan elkaar te praten, de manier waarop deed er niet toe. En de tien lukte dat aardig. Sjaak Bussing uit eiden bij voorbeeld draaide een kwar tiertje play back. Hij had een erg leuk bandje samengesteld, dat op een paar punten niet helemaal goed was getimed. maar hij deed het toch heel aardig. En dan viel ook op het optreden van de 18-jarige Kat wijkse scholier Lonny Scher- rer, die het publiek al snel voor zich won door zijn zeer ongedwongen manipulaties achter het spreekijzer en de draaitafel. Rijnsburger Henk Westra gooide er wel erg veel decibel len tegen aan maar het pu bliek was toch enthousiast Vooral de leden van zijn fan club roerden zich in Maribel. En nu ik toch namen aan het noemen ben geef ik de rest van de deelnemers ook even. Jan Guyt (Katwijk), Willem Ouwehand (Katwijk aan den Rijn), Dick Oudewater (Rijns burg), Kees Heemskerk (Rijns burg), Paul Runck (Leiden), Albert v. Vliet (Katwijk aan den Rijn) en Jan Nieuwkoop Vannacht, rond half een, was de naam van de winnaar van deze talentenjacht nog niet, bekend. Daar kom ik dus later nog mee. Wel vertelde Hans Snel mij: „Het is me enorm meegevallen. De prestaties van deze tien jongens liggen zeker zo'n tachtig procent boven het niveau dat ik had verwacht" In mijn rubriek ga ik voortaan ook één maal per week wat zakennieuwtjes leveren. Alle bedrijven (winkels, fabrieken etc.) die iets te melden hebben over uitbreiding, opening, her opening, verhuizing of sluiting kunnen bij mij terecht. Ook als er een leuk jubileum wordt gevierd hoor ik dat graag. Ik kan natuurlijk niet voor elk bedrijf een flink stuk tekst reserveren dus hou ik het erg kort Maar ik geef wel iede reen de kans om tenminste in mijn rubriek genoemd te wor den. Men kan mij ook over de post wat gegevens sturen. Elke donderdag kom ik dan met een overzicht Vandaag besteed ik alvast wat aandacht aan het jubileum van de Machinefabriek Noord- wijkerhout B.V. (DMN). De di rectie daarvan gaat binnen kort alle bewoners van de bol lenstreek uitnodigen eens een kijkje te nemen in de reusach tige fabriekshallen aan de 's- Gravendamseweg, die mis schien aan de buitenkant voor een aan de bloembollenvelden gewende bollenstreker erg kil en zakelijk aan doen, maar waar toch een aantal interes sante zaken worden gefabri ceerd. De kijkdag wordt geor ganiseerd in het kader van het 25-jarig bestaan van de DMN, die een werkmaatschappij is van de Industriële Handels combinatie Holland N.V. (IHC). Er werken momenteel zo'n 120 mensen bij de DMN, waarvan er vrij veel vroeger in de bloembollen werkten, zoals de heer Zethof, die oorspronke lijk ziekzoeker was maar vij fentwintig jaar geleden de overstap naar de machines maakte. Zo zijn er meer voor beelden. De DMN wil bij dit jubileum binnen en buiten Noordwijker- hout flink van zich laten ho ren. Ik hoorde van het hoofd personeelszaken, de heer P. W. Idema, dat men ook veel huis- moeders en kinderen wil uit- nodigen, die eigenlijk maar sporadisch of nooit in zo'n fa- j briek een kijkje hebben geno- Op die open dag zullen een aantal produkten worden ten- toongesteld die in de fabriek worden gemaakt, zoals drijf- stangen voor scheepsmotoren, j wielbanden voor Amsterdam- j se tramstellen en onderdelen j voor truckmotors. Belangstel- j lenden zullen die dag ook een j complete „jig" kunnen zien, een enorme zeef voor ertsen, die ook wordt gebruikt in de diamantwinning. Volgende week woensdag j wordt aan de Apothekersdijk j in Leiden „De Zwarte Neon" heropend. Het is een aqua- riumhuis en dierenspeciaal- zaak waar een ruime keuze j gemaakt kan worden uit zee- en tropische vissen, vogels en dierenbenodigdheden. „De j Zwarte Neon" wordt gerund I door de familie De Wit. j Vandaag is in Voorschoten j aan de leidseweg een filiaal j geopend van Bulthuis BV, eel. j interieurs. Er is ook al een vestiging op de Leidse Boter- markt Directeur van de Voor- schotense vestiging, de binnen- huisarchitect J. Kalkman, is j dagelijks aanwezig om kopers j met tips en ideeën bij te staan. Bulthuis verkoopt in Voor- j schoten onder meer exclusieve i meubelen, tapijten en gordij- i De Algemene Bank Nederland i opent volgende week dinsdag I in Leiden een nieuw kantoor i aan de Kopermolen 26. De heren Bulthuis (links) en Kalkman in de nieuwe zaak aan de Leidse weg in Voorschoten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5