„Bij aankoop nieuw land 30% subsidie" Oegstgeest verandert plan Haaswij k Burenhulpdienst Noordwijk van de grond komt langzaam Natuur en economie met elkaar in strijd PLEIDOOI LANDBOUWSCHAP: Lisse op de been voor taptoe Einde in zicht van verkeersoverlast provinciale weg 17 ±jx«xu£jri lif t6 (Van een on2er verslaggevers) HILLEGOM Veehouders die met hun bedrijf moeten wijken voor nieuwbouw kunnen in de toekomst misschien rekenen op een subsidie van ongeveer 30 procent bij de aankoop van nieuw land. Een commissie van het Landbouwschap heeft onlangs advies uitgebracht aan het ministerie van landbouw plannen hiervoor te ontwikkelen. Dit deelde de heer P. Ver- hey, consulent voor de varkens- en pluim veehouders in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht gisteren tijdens de jaarvergade ring van de vakbond voor veehouders LTB in Hillegom mee. Verschillende malen brachten de leden van de LTB hun proble men met de in hun gebied geldende bestem mingsplannen naar voren. Vaak voelen zij zich bedreigd. Enerzijds door wat zij noe men „die milieumensen", die naar hun zeg gen in de bestemmingsplannen weten door te drukken dat de veehouder verboden wordt er een intensieve veehouderij op na te houden. Anderzijds door de almaar ver der oprukkende nieuwbouw waardoor met name de varkensfokkerij maar al te vaak in het gedrang komt Enkele leden zagen de toekomst zeer somber in. „De bepalingen in de bestemmingsplannen worden steeds strenger". De heer Verhey was dit niet met hen eens. „In Rijnmond bijv. wordt wel degelijk rekening gehouden met veehouders. De heer Verhey drukte de veehouders op het hart hun bedrijf met de daarop staande gebouwen vrij te verkopen wanneer zij hun land moeten verlaten in verband met uit breidingsplannen. Vaak willen veehouders blijven wonen in hun oude boerderij. Dit ontraadde de heer Verhey ten sterkste. „Het geeft later altijd moeilijkheden". Voorzitter Kraakman liet hier nog een oproep op vol gen om wanneer er wat betreft bestem mingsplannen moeilijkheden zijn naar het secretariaat van de LTB te komen. Algemeen was men het er in de vergadering over een dat legbatterijen en ligboxenstallen niet verboden mochten worden zolang dat in het buitenland ook niet wordt gedaan. „Het zou ons in ongelijke concurrentieposi tie met het buitenland brengen", zo ver woordde de heer Beel de angst van de veehouders. Overigens was hij van mening dat het welzijn van de dieren niet in gevaar wordt gebracht door een toepassing van intensieve veehouderij. De slechte financiële positie waarin de vee houders zich bevinden, kwam aan de orde in de inleiding van voorzitter Kraakman (zie LC van gisteren). De leden drongen er bij het bestuur op aan op harde wijze het inkomensbeleid van de regering aan de kaak te stellen. „Dat er allerlei subsidies worden gegeven en dat er een minimuminkomen wordt vastgesteld is allemaal mooi en aar dig, maar we willen zelfstandig blijven en geen ambtenaar worden". Van een onzer verslaggevers Oegstgeest Door het gem een- te raadsgebe uren in Oegstgeest loopt het bestemmingsplan Haaswijk al jarenlang als een rode draad. Nadat Gedeputeer de Staten het plan goedkeuring hadden onthouden op grond van een te weinig sociale wo ningbouw, moest gisteravond in de raadszaal de draad op nieuw opgenomen worden om een „marsroute" te bepalen, zoals burgemeester Van Eysin- ga dit uitdrukte. De raadsleden konden een keu ze maken uit vier punten nl. in beroep gaan bij de Kroon, een aangepast plan indienen, de he le zaak terugdraaien en terugke ren naar de bestemming agra risch gebied of helemaal niets doen. Het CDA bleek er gister avond zeer mee ingenomen dat het percentage sociale woning bouw kan worden verhoogd tot 70% en dat er 30% overblijft in de vrije sector. De heer Van Veen sprak zich namens deze fractie uit vóór het voorstel: het plan aanpassen en opnieuw in procedure brengen. De heer Boesjes (PvdA) noemde Haaswijk een „lintworm", sa mengeperst tussen het kanaal en de geplande provinciale weg 6. Een weg overigens die zijns inziens al aardig begint te ver vagen. Ook boog hij zich over de vraag of men er niet beter aan deed het percentage huur woningen te verhogen. De WD-fractie bleek in haar standpunt verdeeld. Mevrouw Blom, verklaarde mede namens haar fractiegenoten Anema en Reijlingh teleurgesteld te zijn dat G.S. het plan had verwor pen maar koos toch voor aan passing. De huidige opzet ver toont volgens haar niet te veel afwijkingen met het oorspron kelijke plan. Ook zij vond dat er maar eens flink aangedron gen moest worden bij de provin cie over een beslissing met be trekking tot de weg nr. 6. Mevr. Rörsch (WD) sprak me de namens mevr. Zoutendijk toen zij verklaarde uit financiële overwegingen in beroep te wil len gaan bij de Kroon. Hoe lan ger het allemaal duurt des te duurder de uitvoering van' Haaswijk gaat worden. Hiermede was de balans opge maakt. Alle fracties wilden een globaal schetsplan waarop de hele driehoek tussen Kanaak- Trekvaart en Rijksweg tot ui ting komt. Dit kwam na een korte schorsing van de zitting pas naar voren want WD en CDA wilden aanvankelijk niet verder gaan dat een schets waarop rekening was gehouden met de verdwijning van prov. weg nr. 6 en déél de grens leggen. Nadat de burgemeester in de eerste instantie geant woord had op diverse vragen ontstond er verwarring over de te volgen strategie. De heer Boesjes (PvdA) kwam met een motie ter tafel waarin er op werd aangedrongen dat de ge meente eerst een globaal plan zou maken van genoemde drie hoek. „Een plan met tanden, dat de provincie er toe zal brengen duidelijkheid te verschaffen of de weg nr. 6 wél of niet door gaat". Daarna zou men pas met het aanpassen wel het huidige REINIGINGSRECHTEN OEGSTGEEST OMHOOG Van onze correspondent Oegstgeest De reinigingsrechten in Oegstgeest worden met ƒ-10 verhoogd. Daarmee komt deze belasting op 75 per jaar. Tot deze verhoging heeft de Oegstgeester gemeenteraad gisteravond besloten. De raad gaf ook zijn fiat aan een aantal verhogingen van prijzen die worden berekend voor het gebruik van sportac commodaties. Bezwaren werden aangetekend tegen verho ging van de lesgelden in het zwembad. Maar de bezwaarden, de heren Kohlbeck (PvdA) en Beckers (PPR) alsmede me vrouw Rörsch (WD) waren in de minderheid zodat de verhogingen toch zijn doorgevoerd. plan kunnen starten. De heer Van Veen (CDA): Wij willen di rect beginnen met aanpassen van het huidige plan en daar- néést het globale schetsplan van de hele driehoek laten ontwer pen". Hij kreeg de WD méé. De motie van Boesjes om de zaak „hard" te maken haalde het niet De PvdA/PPR stemde daarop vóór het starten van een globale schets maar tegen het direct aanvangen van een nieuw aanpassingsplan. Als Haaswijk weer in procedure komt dan zal het plan voor wat betreft de woningbouw weer „vlek voor vlek" besproken wor den. G.s. zal met de huidige indeling 70% sociale woning bouw, 30% vrije sector wel ak koord gaan kon men vernemen. Burgemeester van Eysinga: .Premieverkoop is de meest voordelige vorm van bouw in de sociale sector, ik heb de indruk dat het in Oegstgeest de door stroming zal bevorderen". Wethouder Thom (openbare werken) beloofde dat de vraag naar koop- of huurwoningen on derzocht zal worden. Voor wat Haaswijk betreft zal men echter in Oegstgeest het „wordt ver volgd" nog geruime tijd horen. Van onze correspondent STOMPWIJK Naar verwachting zal de omleidingsroute van de Provinciale Weg nr. 17 begin 1977 gereed zijn. Dat is gisteren meegedeeld tijdens een vergadering van de dorps raad van Stompwijk. De omleiding moet een einde maken aan de overlast die het dorp heeft van het doorgaand verkeer Leiden/- Zoetermeer. De raad heeft gisteren het verzoek van de woning bouwvereniging Don Bosco om op een stuk braak liggende grond nabij de woningen die zij beheert, een groenstrook aan te'leggen, van de hand gewezen. Volgens het bestemmingsplan moeten op dat terrein garages komen. De raad bleek hieraan onverkort te willen vasthouden. Het voorstel van het CDA van Zoeterwoude om een fietspad aan te leggen dat het Zoeterwoudse Westeinde en het Stompwijkse Oosteinde met elkaar verbindt, werd maar nauwelijks besproken. De raad besloot het uitspreken van een oordeel over de wenselijkheid van het fietspad over te laten aan de ruilverkavelingscommissie. Van het spreekrecht dat de dorpsraad heeft toegekend aan buiten staanders maakten gisteren twee personen gebruik. Een van hen was de heer Van Wissen die vroeg om de instelling van een snelheidsbeperking tot 50 kilometer per uur op de Stompwijkseweg. Wethouder H. Bunnik reageerde daarop met de mededeling dat Gedeputeerde Staten zich thans over dit vraagstuk buigen. Bunnik zei niet te verwachten dat op de Stompwijkseweg tevens een inhaalverbod van kracht zal worden. Alexander Curly morgen in Nieuwkoop Van onze correspondent NIEUWKOOP De succesvolle „Vette Jus Boerenjongens" zanger Alexander Curly treedt werd vorige maand platina, de morgenavond op in bar-dancing single „Guus" stond wekenlang Beverly Hills. Hij wordt bege- nummer één en een -ander num- leid door de groep Duke City. mer van de elpee, „Aggasus", is Het succes van Alexander Curly nu op single uit en dreigt ook kent geen grenzen. Zijn elpee een hit te worden. LISSE Gisteravond was het getrommel en getrompetter in de Lissese straten niet van de lucht. Vanuit alle richtingen kwamen vele muziekkorpsen richting Blokhuis, om daar ge zamenlijk een grote Taptoe te brengen. Gelukkig liet het weer de muzikanten en het talrijke publiek niet in de steek en kon men naar hartelust z'n muzikale beentje voorzetten. Ook de tweede koopavond in het pas geopende winkelcen trum van Lisse werd een groot succes. Weer waren zeer velen op de been en als men in de diverse winkels keek, was dit niet alleen voor de taptoe. Van daag lieten de overige Lissese winkeliers merken dat ze er ook nog zijn, door het organiseren van een draaiorgelwedstrijd waarbij tussen 4 en 6 uur een ieder mag proberen de zo ver trouwde klanken aan een piere ment te ontfutselen. Voor de beste draaiers zijn leu ke prijzen te wonnen. De meeste orgels (4) zullen in de Kanaal straat staan. Vanavond (de der de achtereenvolgende koop avond) zullen de winkelende mensen in het gehele dorp opge vrolijkt worden door de tonen van de draaiorgels, nu bediend door professionals. Hoofdagent Van 't Wout verlaat Noordwijkse politie NOORDWIJK Een markante figuur in het Noordwijkse poli tie kops zegt per 1 december a.s. de dienst vaarwel. Het is hoofd agent C. J. van 't Wout, die van 30 augustus 1948 deel uitge maakt heeft van het korps en voor wie thans de tijd gekomen is dat hij met functioneel leef tijdsontslag gaat. Het afscheid vindt plaats op vrijdag, 28 november a.s. in „De Rank" aan de Golfbaan. Van half drie tot half vier bestaat daar gelegenheid om de heer Van 't Wout en zijn gezin de hand ten afscheid te drukken. LTV-vrouwen Roelof arendsveen voorgelicht over gemeente-zaken ROELOFARENDSVEKN - De leden van de LTV in%oelofa- rendsveen hebben gisteravond hun hart kunnen luchten over het doen en laten van het ge meente-bestuur. Wethouder Verhaar was uitge nodigd om eerst een uitleg te geven van de verschillende ge meentelijke organen, en daarna vragen te beantwoorden. Het leek tijdens de vraagstelling een soort algemene beschouwingen te worden, want alle denkbare onderwerpen stelden de dames aan de orde. Onderwerpen als wijkraden, politie 's nachts, par keren aan de Kerkweg, fractie vergaderingen en bestemmings plannen, werden besproken. Verrassing voor de L.T.V.-vrou- wen was ook nog, dat naast wethouder Verhaar ook wethou der Rietbroek was mee geko men, waardoor elke wethouder zijn eigen portefeuille kon be handelen. De oproep van de aktiegroep tegen de camping van Jan van Rijn om massaal de vergadering bij te wonen, vond geen of wei nig gehoor. Het grootste deel van de aanwezige dames be hoort tot de vaste kern van de vereniging. Het onderwerp „camping" werd overigens slechts gedurende een half uur tje behandeld. NOORDWIJK Het gaat bij de onlangs opgerichte algemene burenhulpdienst in Noordwijk nog niet van een leien dakje. In de afgelopen twee weken, die deze dienst nu bestaat hebben slechts 15 Noord wijkers een beroep gedaan op de ruim 30 geregistreerde hulpbieders. In het ruim 20.000 zielen tellende Noordwijk kijkt men liever nog even de kat uit de boom. Volgens de heer M. W. Plettenberg'/ coor dinator van het bejaardenwerk in Noord wijk en tevens coördinator van de actie „graag gedaan", hebben de bewoners van Noordwijk nog wat drempelvrees. .Als we wat langer bestaan", zo zegt de heer Plettenberg, „en wat bekender zijn, dan zal het allemaal wel beter gaan lopen". Centrum van de werkzaamheden is het dienstencentrum „De Kuip" aan de Zee straat Daar wordt ook het eerste contact gelegd met de hulpvrager. De heer Plet tenberg noemt de telefoon „de navel streng" van de dienst. Joke Passchier neemt meestal de hoorn van de haak. Zij is stagière bij het dienstencentrum en studeert 's avonds aan de school voor Middelbare Beroepsopleiding Sociale Dienstverlening. Hulpvragers kunnen haar in alle vertrouwen de problemen uiteenzetten. Joke noteert en probeert in overleg met derden een passende oplos sing te bieden. Historie Een paar jaar geleden bestond in Noord wijk al een algemene hulpdienst, die gesteund werd door de kerkelijk gebon den hulpdiensten. De kerkelijk gebonden hulpdiensten bleven bestaan en elke dienst werkte vrijwel afzonderlijk van elkaar door. „Bij die algemene hulpdienst stonden de activiteiten op een laag pitje", zegt de heer Plettenberg, „omdat de werkzaamheden op de schouders van een man terecht kwamen". Het initiatief om een algemene burenhulpdienst op te rich ten kwam van het bestuur van de r.k.- kerk. Dit heeft geresulteerd in een werk groep waarin alle hulpdiensten zijn verte genwoordigd. De heer Plettenberg: „We hebben toen besloten de algemene burenhulpdienst te presenteren als een actie „graag gedaan", genoemd naar een bureau dat adviezen en propagandamateriaal verstrekt aan hulpdiensten. In Nederland zijn inmid dels 30 plaatsen waar de actie „graag gedaan" van start is gegaan". „Het is niet zo dat wij", zo vervolgt de heer Plettenburg, „afhankelijk zijn van dit bureau. Het dient alleen „ter onder steuning van". Binnen de werkgroep, die bestaat uit ongeveer 10 personen, zijn de taken in middels verdeeld. De een houdt zich be zig met reclame en de ander met de financiële kant van de dienst De burenhulpdienst kan alleen prakti sche hulp verlenen. Zo gauw het gaat om psychische problemen worden de „bel lers" verzocht naar de daarvoor bestem de diensten te bellen. Joke Passchier: .Mensen die problemen hebben met het huishouden, kunnen bij ons om hulp vragen. Evenals Noord wij kers om ver voer kunnen vragen naar onder meer ziekenhuizen of naar familieleden. De inwoners van Noordwijk kunnen ook vragen of er boodschappen voor hen worden gedaan. Ze hoeven dan alleen maar even te bellen naar „De Kuip", tel. Joke luistert aandachtig naar de problemen van een bejaarde vrouw. De heer Plettenberg maakt alvast wat notities om zo snel mogelijk te kunnen helpen. 13113 of naar „Trefpunt", tel. 10133 of, in laatste instantie, naar de heer Beer- nink, tel. 12883" De heer Plettenberg, die lange tijd werkzaam is geweest in het Amsterdamse buurt- en klubhuiswerk, voegt eraan toe: Als we zeker weten dat er Noordwijkers hulp nodig hebben, gaan we naar ze toe. Ook al hebben ze niet om hulp gevraagd". Henk v.d. Post Vanavond missie-veiling in Zoeterwoude Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE - De veiling in „Ons Huis" in Zoeterwoude wordt hedenavond gehouden. Onze aankondiging dat dat evenement gisteravond zou plaats hebben berust op een misverstand. De veiling is een initiatief van de actieve werkgroep Missie- en Ontwikkelingshulp in Zoeter woude. De opbrengst komt ten goede aan Zoeterwoudse missio narissen. Een bekend sportkam- pioen van wie de naam nog even geheim wordt gehouden zelfde veiling om acht uur ope nen. Van Swaay naar Zoetermeer Hazerswoude Vandaag wordt de laatste hand gelegd aan de verhuizing van de service—afde ling van Van Swaay Aircondi tioning B.V. naar Zoetermeer. Een jaar of tien geleden vestig de de service—afdeling van Van Swaay zich in Hazerswoude, omdat er in het hoofdkantoor in Den Haag geen plaats meer was. Momenteel is het Haagse pand echter ook te klein gewor den voor de overige afdelingen. In het nieuwe pand te Zoeter meer zal morgen naast de servi ce—afdeling en alle kantooraf delingen ook de research—afde ling van Van Swaay Internatio nal B.V. haar intrek nemen. Eveneens zal vanaf morgen de nieuwe naam „Vanswaay Instal laties B.V." worden gevoerd. Hoorzitting landelijk gebied Voorschoten: Van onze correspondent VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten heeft in voorbereiding een bestemmingsplan voor het landelijk gebied. Het omvat de natuurgebieden gelegen tussen de bebouwde kom van Voorschoten tot aan de grenzen met Leidschendam en Wasse naar. Een gebied waarin o.a. kasteel Duivenvoorde en het huis "Ter Horst" ligt en vele monumentale boerderijen. De agrariër, die door de eeuwen heen de beheer der en beschermer is geweest van natuurlijke terreinen zoals weidegebieden, wordt thans econo misch gedwongen om de zgn. opstallen uit te breiden. De moderne boerderij begint aardig de vormen van een industrie aan te nemen. De grote landgoederen, die eveneens door de eeuwen heen voor een natuurlijke uitgroei gezorgd hebben, krijgen thans last van verkaveling en moeten om economische redenen een andere bedrijfsvoering gaan volgen. Daarnaast zijn er vooral na de laatste wereldoorlog in deze Voorschotense landelijke ge bieden kleine bedrijven gekomen, die inmiddels uitgroeiden tot grote bedrijven. De omgeving van de Donklaan is thans al een erkend industriege bied. Ook langs de Veurseweg is het onmogelijk om thans nog te kunnen spreken van een onge schonden natuurgebied. Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft oog voor de gegroeide 'misstan den' in het natuurgebied en is bereid de aanwezige opstallen te handhaven. Tijdens een hoorzitting gisteravond in het Cultu reel Centrum kreeg wethouder Eveleens maar weinig waardering van de ongeveer 70 belangheb benden, onder wie tal van agrariërs, die zich beknot gevoelen in hun economische groei zodra het bestemmingsplan 'wet' geworden zal zijn. Vol gens enkele belanghebbenden probeert de gemeen te Voorschoten de klok terug te draaien met de wens in het achterhoofd dat vele boerderijen gedwongen worden de strijd om het bestaan op te geven. Grote twijfels bleven er over de vraag of inderdaad de strook aan beide zijden van de Veurseweg tussen Voorschoten en Leidschendam nog als een natuurgebied gezien kan worden. Volgens onderzoekers is er nog steeds een rijke fauna en flora, die als centrum hebben hét bosge bied rondom Duivenvoorde en De Horsten. Wethouder Eveleens gaf de aanwezigen de verze kering dat zoveel mogelijk rekening gehouden zal worden met de privé-belangen van de bewoners ter plaatse. Voordat het plan de gemeenteraad kan worden aangeboden zal er nog heel wat gepuzzeld worden, zodat de raad niet eerder dan over een jaar de eerste plannen ter beoordeling krijgt. Fietscontrole De Engelendaalschool in Leider dorp kreeg gisteren bezoek van de rijkspolitie, die de (ietsen van de schooljeugd aan een nauwkeurige inspectie onder wierp. De mannen van de Her mandad keken met name na of de verlichting op de fietsen wel helemaal in orde was. Sint Nicolaas in Warmond en Leiderdorp WARMOND/LEIDERDORP Sint Nicolaas komt morgenmiddag om twee uur aan in War mond. Hij wordt bij de Gemeentehaven verwel komd door burgemeester De Vreeze, waarna een rondgang door het dorp volgt. De goedhei ligman en zijn gevolg wordt daarbij vergezeld door St Mathhias, een majorettenpeloton en rijkspolitie te paard. Na de rondgang ontvangt De Sint de kleuters van Warmond in 't Tref punt, waar hij cadeautjes zal uitdelen. De gemeente en de plaatselijke middenstand finan cieren een en ander. Burgemeester M. A. van der Have zal morgen als eerste Sint Nicolaas begroeten als deze bij de Ockenrode op Leiderdorpse grond komt. De boot van de Sint zal om 12.00 uur aanleggen. IN STOMPWIJK:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4