deTijd HP In gezondheidszorg ontbreekt goed personeelsbeleid STADSRANDEN REMMEN RECREATIEBEREIK AF Opleving van exportorders Nederlandse industrie mmm dÖENE „VALLEN" MEEST VOORKOMEND ONGEVAL IN HUIS ARKA POLST LEDEN Cor Coster, Suriname en DSM-ramp DE NIEUWE UNIE Kadett duurder BETER LAAT DAN NOOIT Voor fietsers en wandelaars Wintersport dit jaar weer meer in trek Zand als geheugen computers DONDERDAG 20 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT, PAGIN A 7 -> (Van een onzer verslaggevers) Den Haag In oktober zijn de exportorders voor de Neder landse - industrie toegenomen, aldus de uitslag van de con junctuurtest van het CBS over de afgelopen maand. De orde rontvangst uit het binnenland bleef vrijwel gelijk. „Het oor deel van de fabrikanten over de orderontvangst in het algemeen was vergeleken met voorgaan de maand, optimistischer". De bedrijvigheid in de Neder landse industrie bleef in oktober onveranderd. Dit zal, zo ver wachten de ondernemers, tot eind januari wel zo blijven. De arbeidsbezetting zal in deze pe riode naar verwachting dalen. De voorraden gereedprodukt bij de industrie zijn wat gedaald. De bezettingsgraad der produk- tie-installaties bedroeg in okto ber gemiddeld 76 procent. Een jaar geleden was dit 84 en in mei was dit eveneens 76 pro cent. Juli en augustus zijn slechte maanden geweest voor de de- Over samenwerking NCBO HEERLEN (ANP) De ambte-' narenvereniging ARKA wil over het voorstel van het be stuur om te gaan samenwerken met de NCBO, de christelijke ambtenaren vereniging aange sloten bij het CNV, nog overleg voeren met de leden alvorens een besluit te nemen. De afge vaardigden van de ARKA heb ben in deze geest aan het einde van een tweedaags congres in Heerlen een motie aangenomen. Het congres wil dat het voorstel tot samenwerking met de NC BO eerst in de afdelingen ter discussie wordt gesteld. Het be stuur van de ARKA zei begrip te hebben voor de wens van het congres. In afwachting van het resultaat van het overleg met de leden zal het bestuur van de ARKA met de NCBO de bespre kingen over de wijze van sa menwerking voortzetten. tailhandel in ons land, maar daarna is volgens sommige grootwinkelbedrijven een ople ving in de verkopen ingetreden. West-Duitsland De gematigd optimistische ge luiden uit de hoek van de Ne derlandse industrie gaan ge paard met positieve mededelin gen van onze oosterburen. In West-Duitsland is het nationaal volksinkomen in het derde kwartaal voor het eerst sinds een jaar gestegen met ander half procent. Ook de Duitse in dustrie kreeg fikse aanvullingen voor de orderportefeuilles. Mo menteel zijn er meer orders dan produktievermogen. Deze herle ving zou erop kunnen wijzen, dat de industrie weer moed heeft gekregen om te investeren en dat de particuliere consu menten meer geld uitgeven. Het lichte conjuncturele herstel in Amerika, Japan en een aantal andere Europese landen draagt tot deze gunstige ontwikkeling bij, terwijl ook de olie-produce rende landen opvallend veel be stellingen doen. Grote oefening vliegtuigramp AMSTELVEEN (ANP) - Maan dag 24 november zal een grote hulpverleningsoefening worden gehouden bij kruitfabriek van Muiden chemie in Amstelveen. Men zal daar de gevolgen van het neerstorten van een vlieg tuig op de fabriek nabootsen. Aan de oefening zullen de brandweerkorpsen van Amstel veen, Aalsmeer, Haarlemmer meer, Ouder-Amstel, Uithoorn, Schiphol en de bedrijfsbrand weer van Muiden chemie deel nemen. Van het totale beschikbare brandweermaterieel in de regio zal 45 procent op de plaats van de „ramp" aanwezig zijn. Aan de oefening doen ook de Am- stelveense G.G. en G.D. en de transportcolonnes van het Rode Kruis van Amstelveen en Haar lemmermeer mee. Het gaat om een werkoefening, hetgeen wil zeggen dat de samenwerking tussen de diverse hulpverlenen de instanties voorop staat en niet de alarmering. Veronder steld wordt dat er enige tiental len gewonden zijn gevallen. Vereniging wil rampenplan voor Noordzee HARLINGEN (ANP) - De lan delijke vereniging tot behoud van de Waddenzee heeft in een verklaring laten weten het van groot belang te achten dat snel maatregelen worden genomen waarin bevoegdheden zijn gere geld voor een rampenorganisa tie ten behoeve van de Noord zee. Een dergelijke organisatie zal volgens de vereniging belast kunnen worden met het opstel len van een rampenplan en een alarmsysteem. In de verklaring wordt er op gewezen dat er een wet in voor bereiding is die al deze zaken regelt. Naar de mening van de Waddenvereniging is er alle aanleiding toe thans de nodige spoed te betrachten met de be handeling en uitvoering van de ze wet. De vereniging kwam met deze verklaring omdat binnen korte tijd twee keer de Noordzee ver vuild is met een aanzienlijke hoeveelheid olie als gevolg van lekkende of lekgeslagen tan kers. In Elsevier vindt staatssecreta ris Hendriks dat ziek zijn goed koper moet worden. „Buiten de spoedgevallen gebeurt in de zie kenhuizen tijdens de weekeind en niets. Willen we de gezond heidszorg betaalbaar houden, dan is het feitelijk onverant woord zo'n kostbaar instituut als een ziekenhuis twee dagen per week praktisch stil te leg gen. Dit zal me wel weer niet in dank afgenomen worden, maar we moeten er toch maar eens hard over gaan denken." Een schrijnend verhaal ook in het blad over de identificatie -ellende van de slachtoffers van de DSM-ramp. Het omslagarti kel is gewijd aan minister Max („democraat tussen de wolven") Van der Stoel. „Vredeling en ik zijn het eens over de noodzaak om vast te houden aan een goe de samenwerking in de Nato, en we zijn het eens om, als er bezuinigingen nodig zijn, Nato- gevoelige taken zoveel mogelijk te ontzien. Maar we zijn twee volgels die verschillend gebekt zijn." Voorts het relaas van John Schaap (een van de Shep herds) en zijn vrouw over sterili satie. Het blad heeft een boe kenbijlage. In de Haagse Post „zomaar" een verhaal over Spanje en de ziel togende Franco. „Ik was kolonel bij de marine, belast met de kustbewaking van de Canari- sche eilanden. Op een dag be sloot senora Franco, de rijkste vrouw ter wereld, om een groot stuk strand te kopen, het te omheinen en er huizen op te zetten. Toen ik daarvan hoorde, heb ik een brief naar Franco gestuurd, waarin ik schreef dat zijn vrouw het Spaanse volk bestal, en dat de stranden van alle Spanjaarden waren. Zij hebben toen niet meteen gerea geerd, maar een paar maanden later moest ik opeens de dienst uit omdat ik niet naar de kerk ging." Voorts een portret van PPR-kamerlid Dolf Coppes. Ook in dit blad veel over boe ken. In Vrij Nederland een verbijste rend vraaggesprek met de toe komstige sterke man van Suri name, Eddie Bruma. „Hij mag zijn vrijheid hebben, beslist, maar je vrijheid is beperkt door wat maatschappelijk een deugd is, ik geloof niet dat ondeugden getolereerd moeten worden in de samenleving onder het mom van maatschappelijke vrijheid." Voorts een verbijsterend ver haal over hoe Limburg zich heeft hersteld van de mijnramp. „Zelfs heeft een Geleens fotobe- drijf het al gepresteerd de be volking te attenderen op de mo gelijkheid tegen betaling van 35 gulden in het bezit te komen van een poster waarop in volle kleurenpracht de ramp te be wonderen valt. Alleen enkele in derhaast geformeerde actie groepjes sputteren nog wat na". Ook een artikel over de vergifti ging van ons voedsel (genoemd worden slaatjes, gebak, loem pia's, gehakt, schnitzels en pin da's). De sportrubriek geeft een ware ode aan Jantje Peters van NEC. „Peters behoort tot die zeldzame klasse van rasvoetbal lers aan wie iedere elftalgenoot in alle omstandigheden een bal durft af te geven. Hij kan hem toch nooit kwijt raken. Zulke spelers vragen ook altijd om de bal, zoeken de bal op, nemen hem over van een zwak begaaf de teamgenoot en maken er iets moois of sierlijks van". Dit blad komt eveneens met een uitvoeri ge boekenbijlage. In De Tijd een onthullend v haal over de klucht van C Koster en de KNVB. „Wat wi. gelachen hebben 's avonds: Cor Koster, Piet Keizer en ik. Die grijze had zelfs een bondsspeld- je gekregen en er was hem ge zegd: nu hoor je bij ons. We hebben champagne besteld en hem zitten pesten: wat doe je hier, je zit ons toch niet af te luisteren? Je hoort op het bondsbureau thuis." Ook dit blad heeft een interview met Eddie „sterke man" Bruma van Suriname. Voorts een nabe schouwing over de gijzelings zaak Herrema. „In de onderlin ge verdeeldheid waaruit ook de zaak Herrema is voortgekomen, broeit nu een nieuwe uitbarsting van geweld op grote schaal. De IRA mag dan onderling verdeel der zijn dan ooit, haar dreiging met alle bloedige consequenties van dien, is er niet minder om geworden. Een groot interview tenslotte met de nieuwe Brand punt-hoofdredacteur Ad Lange- bent. „Wat dat katholiek zijn betreft, daar heb ik een stan daardformulering voor: ik ben belijdend lid van de kerk van Alfrink. Dat kan formeel wel niet maar ik voel het zo, want die kerk is de kerk van de dialoog. Het betekent dat je be grip voor elkaar opbrengt en richting e moet kunnen geven zonder anderen te verketteren. De Nieuwe Linie gaat in op het congres van de PPR met „zijn dreigementen die zo hard zijn als boter". Voorts signaleert het blad - „vooruitlopend op een mogelijke reorganisatie schakelt het warenhuis Vroom en Drees- mann al vast beroepsdetectives in om het overtollige personeel weg te saneren. Speurders van een particulier recherchebureau mengden zich onder de klanten en beoordelen hoe de verkoop-, krachten de produkten slijten. De controle gaat veel verder dan diefstalpreventie. De rap porten werden in ieder geval door het arbeidsbureau in Zwol le geaccepteerd voor het verle nen van een ontslagvergun ning". Ook een interview met het ARP-kamerlid Jan van Hou- welingen. De Groene Amsterdammer schrijft over de conferentie van Rambouillet: „Economisch ge zien is deze monetaire top niet meer dan een flop. In zoverre hoeft Den Uyl er niet over te treuren, dat hij geen uitnodiging in de bus heeft gekregen. Als hij in eigen land het weerspannige Akzo-concern onder de duim weet te krijgen, heeft hij al heel wat meer bereikt dan de grote zes in Parijs." Ook een verhaal over de slag om de kernenergie, die in een beslissende fase is. Veel aandacht in het blad voor Indo-China. Het Cambodjaanse staatshoofd prins Sihanouk: „Ik ben het enige niet-communisti- sche staatshoofd dat door com munisten is gekozen. Daar ben ik zeer trots op." Het blad voor spelt dat 1976 het jaar zal wor den van de videoplaat, waarmee met name Philips zich druk be zig houdt. Hervormd Nederland heeft een groot interview met oud-pre mier Piet de Jong. „De manier waarop de defensie nu gedaan wordt, is al aanleiding geweest voor mensen om het aftreden van de minister te vragen, maar aftreden doen ministers van het kabinet nooit, lijkt het wel. Het zijn geen echt politieke minis ters. Ze blijven, hoe dan ook, vier jaar zitten." En: „We praten nu al bijna tien jaar over het CDA. Aantjes was akkoord ge gaan met het houden van het befaamde congres. UTRECHT (ANP) „Er moet iets mis zijn met de selectie, de opleiding en de praktijkbegeleiding, als nu al jarenlang vijftig procent van de leerlingen in de verpleging en verzorging de eindstreep niet haalt". De heer J. van Geffen, bondsbestuurder van de algemene bond van ambtenaren, zei dit gisteren in Ut recht op de landelijke vergadering van de groep volksgezondheid van de ABV A. Het gebrek aan goed personeelsbeleid is volgëhs de heer Van Geffen fnuikend voor de gezondheids- en bejaardenzorg. Het heeft in de praktijk een zeer negatie ve mvloed op de werksfeer. Het resultaat is een ontzettend hoog personeelsverloop (in de bejaardenzorg 20 tot 30 procent per jaar en in de gezondheidszorg 30 a 40 pet.). Veel net opgeleide werkers, aldus de heer Van Geffen, verlaten deze sector weer, en mede daardoor ontstaat er een groot personeelstekort. Over de positie van de leerlingen zei de heer Van Geffen, dat er eigenlijk al gedurende een reeks van jaren met een al te grote vanzelfsprekendheid feitelijk onaanvaardbare situaties worden geac cepteerd. Hij heeft de indruk, dat er nauwelijks onderzoekingen worden ge daan naar de oorzaak van het afvallen van de helft van de leerling-verpleegkun digen tijdens hun opleidingsperiode en dat er evenmin pogingen werden onder nomen om die oorzaken zoveel mogelijk weg te nemen. De inmiddels tachtig sta gemogelijkheden binnen de intramurale gezondheids- en bejaardenzorg behoeven betere regels, betere begeleiding en ons aller zorg, constateerde hij. In het belang van de patiënt en de oplei ding moet de huidige verhouding 60 pet. leerlingen en 40 pet. gediplomeerden vol gens de heer Van Geffen op korte ter mijn worden veranderd. Als „tussensta tion" suggereerde hij een 50-50 verhou ding. Ook in de bejaardentehuizen zal de verhouding één verzorgende per drie be woners moeten worden verruimd, meent hij. Hij pleitte vervolgens voor het vervangen van de nu volgens hem vaak zeer subjek- tieve beoordelingsnormen voor de leerlin gen, stagiaires en het overige personeel door een uniform beoordelingssysteem waarin ook een beroepsprocedure is op genomen. ROTTERDAM (ANP) - Gene ral Motors Continental in Rot terdam, importeur van Opel, heeft als gevolg van externe kostenstijgingen de prijzen van de Opel Kadett uitvoeringen (behalve de City) met ingang van 17 november met gemiddeld procent verhoogd. Ook de prijzen van de diverse extra's voor deze uitvoeringen werden hoger. De goedkoopste Kadett- uitvoering kost nu 9.779',-. Heler wilde ,Appel'verkopen BRUSSEL (ANP) - De bijzon dere opsporingsbrigade van de politie in Gent in België, heeft gisteren een 30-jarige Nederlan der aangehouden. De man had in Gent, in de kunstgalerij „De Vos" twee kostbare schilderijen, één van Karei Appel en één van Cornelis Springs, ter verkoop aangeboden. Beide schilderijen, aldus de Gentse politie, zijn af komstig van een diefstal die in de zomer van het vorig jaar gepleegd werd in het museum van 's-Hertogenbosch. Volgens de politie heeft de con servator van het museum beide schilderijen herkend. De man had reeds eerder, zo is nu geble ken, zonder succes, de schilde rijen aangeboden op een veiling in Antwerpen. De Westduitser Claus Hehner (52) arriveerde gisteren in Japan na een so lo-zeiltocht van 58 dagen over de Stille Oceaan. Zijn echt genote verwelkom de hem in de ha ven. Zowel de schipper als zijn jacht „Mex" heb ben de overtocht goed doorstaan. UTRECHT (ANP) Per duizend huishoudin gen gebeuren er jaarlijks 161 ernstige ongeluk ken. De slachtoffers zijn 13 volwassen mannen en 39 volwassen vrouwen, 13 jongeren tussen de elf en de twintig jaar, 32 kinderen in de leeftijdscategorie zes tot tien jaar en 64 kinde ren onder de zes jaar. Verder gebeuren er per duizend huishoudingen nog 1100 kleine onge vallen waarbij geen doktershulp nodig is. Dit blijkt uit een onderzoek dat de afdeling „Veiligheid in de privésfeer" dat het Veilig heidsinstituut heeft uitgevoerd voor het minis terie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Doel ervan was, een inzicht te krijgen in de frequentie en de ernst van de huisongevallen zodat de noodzaak van activiteiten ter voorko ming van ongelukken kan worden vastgesteld. Bij het onderzoek zijn dodelijke ongevallen en ongelukken die alleen maar schade hebben veroorzaakt, niet meegerekend. Het gaat om een representatieve steekproef bij 617 huishou dingen, hetgeen volgens de onderzoekers overi gens niet betekent dat de gegevens representa tief zijn voor de Nederlandse bevolking. Kinderen beneden de tien jaar en huisvrouwen zijn het meest betrokken bij grote ongevallen. Bij kinderen veroorzaakten de jongens twee keer zoveel ongevallen als de meisjes Ook bij kleine ongelukjes vormen de kinderen de kwetsbaarste groep, gevolgd door de huisvrou wen. Driekwart van de ongelukken gebeurde in de woning en een kwart er vlak bij (tuin, erf, stoep). Het ongeluk dat het meest voorkomt is vallen: van een hoogte of gelijkvloers (44 procent). Daarna volgen het zich snijden, steken of prik ken, het zich branden of brandwonden oplopen en tenslotte klemraken en kneuzen. 1 cent voor 's rijkskas Doetinchem (ANP) De directeur van de stichting Streekbe- langen Oost-Gelderland is niet van plan twee rekeningen van de Staatsuitgeverij van samen f21,88 te betalen voor de levering van enkele waterstaatskaarten. De stichting had deze kaarten eind november 1962 besteld. Directeur H. P. Varenhorst van de SSOG schreef aan de staatsuitgeverij dat zijn accountant had becijferd, dat in een dergelijk geval een „vergoeding voor stagnerende werkzaam heden ten gevolge van niet tijdige levering benodigde gege vens door derden" passend zou zijn ter grootte van f21,89. Hij stelt voor de rekeningen als vereffend te beschouwen „Het resterende bedrag ad f 0,01 zal onze stichting bij deze gaarne aan 's rijkskas schenken ais bijdrage aan het bestaan de tekort van f 15 miljard", aldus de brief aan de Staatsuitge verij. UTRECHT (ANP) De stadsranden met zijn verkeerswegen en -knooppunten vor men vaak een barrière voor wandelaars en fietsers om naar het platteland te trekken. Het wegnemen van deze barrière is een eerste voorwaarde om deze vorm van re creatie te bevorderen. Dit zei ir. F. Prülevitz, directeur Natuurbeheer en Recreatie van het ministerie van CRM, gisteren op de recrea tie-studiedag-1975 van de ANWB in Utrecht. Naast de opmerking aan het adres van autobezitters, dat men zich bewust moet zijn van de beperkingen die het autorijden in ons land met zich brengen („In onbeperkte vrij heid gebruik maken van de auto is niet meer mogelijk") vroeg de heer Prillevitz ook aan dacht voor de minder mobiele groepen. Deze groepen, zoals bejaarden en kinderen, zijn volgens hem in de knel gekomen. Zij zijn gebaat bij een zoveel mogelijk verbeteren van de recreatiemogelijkheden binnen het stedelijke gebied en bij het toegankelijk maken van de buitenstedelijke-gebieden door verbetering van bijvoorbeeld fietsver- bindingen. Hij noemde het selectief gebruik van de auto een zaak die zoveel mogelijk moet worden bevorderd. „Het instellen van stilte-gebieden is daarbij een stap in de goede richting". Er verschijnen ook steeds meer boten. „Als we niet oppassen ontstaat op het water een zelfde situatie als op de weg", aldus de heer Prülevitz. Volgens hem is voorlichting hier over van het allergrootste belang. DEN HAAG (ANP) Voor het komende wintersportseizoen (december tot april) zijn de ver wachtingen over het algemeen hoog gespannen. In 1974/1975 zijn volgens een globale bereke ning ruim 260.000 Nederlanders naar de wintersport geweest. Voor het komende seizoen wordt rekening gehouden met een stijging van circa tien pro cent. De meeste wintersporters zullen tijdens de Kerstdagen, Oud en Nieuw en de periode daartus senin buiten ons land vertoeven, waarbij met name West-Duits land, Oostenrijk, Zwitserland,' Frankrijk en België voor velen de eindbestemming vormen. Over het algemeen kan worden gezegd dat de bekende vakantie bestemmingen in deze landen nagenoeg vol zijn. Maar vakan tiegangers, die op goed geluk nog onderdak zoeken, zullen echter nog wel een plaatsje vin den. Het aantal wintersportlan- den is de laatwte jaren wat uit gebreid. Behalve de Alpenlan den zijn tegenwoordig ook Roe menië, Bulgarije en Noorwegen in trek. De overgrote meerderheid van Nederlandse wintersporters zoekt het nog altijd in Oosten rijk. Dr. W. Muller van het Oos tenrijks verkeersbureau in Am sterdam verwacht dit jaar een verdere stijging van het Neder landse aandeel met 15 procent In het afgelopen seizoen werden circa 150.000 vakantiegangers genoteerd. 'Ford' goed mens, maar slechte president WASHINGTON (AFP) - President Gerald Ford is een goed mens, maar een slechte president, vindt 65 percent van de Amerika-' nen volgens een opiniepei ling onder leiding van uni versiteiten in het midden westen. De ondervraagden vinden in meerderheid, dat Ford meer op het Witte Huis dient te zijn en zijn afkeer van grote steden moet over- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GRONINGEN (ANP) - De Rijksuniversiteit van Gronin gen heeft patent aangevraagd op een methode om zand te gebruiken als geheugen voor een computer. Onderzoekingen aan de universiteit hebben aan getoond, dat één kubieke centi meter zand gedurende enkele weken evenveel gegevens kan opslaan als tien miljoen ferrie- tringetjes, die daarvoor op het ogenblik worden gebruikt. De ringetjes hebben het voordeel, dat ze de gegevens langer kun nen vasthouden. Drs. P. I. Kuindersma, staflid van het laboratorium voor fysi sche chemie van de Rijksuniver siteit, heeft dat ongeveer een jaar geleden bij toeval ontdekt. De ferrietringetjes elk met een doorsnee van twee millimeter, nemen veel plaats in. Bovendien zitten er aan elk ringetje drie draden. Een potje met één ku bieke centimeter zand hoeft maar met twee draden te wor den verbonden. De industrie heeft al belangstel ling getoond, maar het zal nog wel een jaar of tien duren, voor dat het systeem in een computer kan worden toegepast Daar voor zijn de onderzoekingen nog in een veel te vroeg stadium. lirilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII Ongeluk in Westduitse kerncentrale MÜNCHEN (DPA) Bij een bedrijfsongeval in de kerncen trale in het Zuidduitse Gun- dremmingen aan de Donau (Beieren) is gisteren een man door een straal radioactieve stoom om het leven gekomen. Een collega kreeg levensgevaar lijke brandwonden. Volgens een woordvoerder van de kerncentrale was de reactor gisteren buiten werking gesteld in verband met enige kleine re- paratiés. Tijdens de reparatie werkzaamheden spoot echter stoom uit een ventiel en trof de mannen. De woordvoerder deelde mee dat na het ongeluk de radioacti viteit binnen het gebouw twee keer zo hoog was als in normale omstandigheden. De hoeveelhe den brachten het menselijk le ven echter niet in gevaar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7