Inkomen veehouder onder minimumloon BURGEMEESTERSVROU\ HIELD UITVERKOOP GEROUTINEERD PHILIDOR PAKT LISSE HARD AAN Hardlopers duinen aan Valkenburgse ambtenaren I verhuizen naar kasteeltje 1 in werken in de de marathon Voorlichtingscommissie Rijnstreek-Zuid gaat gewoon door LEIDSE COURANT PAGINA 5 Onaanvaardbaar op deze manier verder te werken (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM - Voorzitter J. H. Kraakman van de vakbond vee houders LTB heeft vanmorgen op de jaarvergadering in Hille- gom eens temeer de slechte fi nanciële positie van de veehou der belicht. Als voorbeeld noem de hij allereest de verhoging van de richtprijzen voor melk, die op jaarbasis met 7,4 procent is verhoogd, terwijl daar tegen over een kosten stijging van 9 procent staat. Volgens de heer Kraakman ligt het arbeidsinko men in het westelijke weidege bied op 15.000 gulden per jaar op pachtbasis. "Aanzienlijk be neden het wettelijk minimum loon, verdiend bij een werktijd van 3100 uur, hetgeen 50 pro cent meer is dan bij de gemid delde werknemer." Het is naar de mening van de heer Kraakman onmogelijk en dus onaanvaardbaar op deze manier verder te werken. Ook de vooruitzichten voor het ko mend seizoen uitgegaan wordt van een gemiddeld ar beidsinkomen van 24.000 gulden lijken alleen maar op een aanzienlijke verbetering, maar blijven ten enemale onvoldoen de. De moeilijkheden waar men in Brussel voor staat zijn niet zo eenvoudig op te lossen, maar de overweging om de veehouder nog meer financiële verantwoor delijkheid te laten dragen, wordt krachtig van de hand ge wezen. Kraakman: "De ruimte tussen een basis- en richtprijs voor de melk houdt al in dat we deze verantwoordelijkheid reeds dragen, wat we dit jaar maar al te duidelijk aan den lijve onder vinden". Veel boeren worden direct ge confronteerd met plannen van de overheid. Plannen ten aan zien van de ruimtelijke ordening en planologie. Ofwel met ruil verkavelingen die door milieu- en actiegroepen worden tegen gewerkt en daardoor lang wor den opgehouden. De veehouder voelt zich door dit alles be dreigd en wordt sterk geremd bij de aanpassing en ontwikke ling in zijn bedrijf. Moeilijk ligt het voor de zoge naamde middenbedrijven, be drijven die net niet hebben kun nen gebruikmaken van de ver schillende mogelijkheden tot ontwikkeling, bijv. de rentesub sidies. Verbetering van deze si tuatie zal in de eerste plaats moeten komen door een verho ging van de prijzen vanuit Brus sel tot een zodanig niveau, dat in ieder geval de kostenstijgin gen kunnen worden opgevan gen;, maar ook zodanige mark- tondersteunende maatregelen dat deze prijzen ook inderdaad worden gehaald, "als zelfstandi ge ondernemers is het bijzonder teleurstellend te moeten consta teren dat je het onmogelijk nog langer kunt redden en dat je voortdurend bij de overheid moet aankloppen om steun. En daarnaast zal het voor een aan tal van onze mensen nodig zijn, hoezeer je dit als zelfstandige ook tegen de borst stuit, dat een bepaalde vorm van toeslagen op het inkomen nodig is om in het levensonderhoud te voorzien. Als de overheid onze prijzen maar matig blijft aanpassen, zal het nodig zijn dat de overheid helpt de lasten te verlichten" aldus de heer Kraakman. "En dan denk ik naast belas- lingfaciliteiten bijvoorbeeld aan de kosten van de gezondheids zorg van onze veestapel en de rundveestapelverbetering. Ook uitbreiding van betaalbare vrije tijd zou voor velen van ons een verlichting betekenen. Maar voor de werkers in de veehoude rij zijn het vaak de financiële consequenties, omdat het be drijf door moet gaan, die het bijzonder moeilijk maken. Bij een zo grote gebondenheid en zovele arbeidsuren is vakantie toch geen overbodige luxe-". COMPETITIE-OVERZICHT LEIDSE SCHAAKBOND Van onze schaakmedewerker LEIDEN Het in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond debuterende Zwarte Pion 1 uit Lisse heeft zijn meerdere moeten erkennen in het derde tiental van Philidor 3. In een zeer fanatieke strijd, waarin Phili dor vocht om eerherstel wegens de „smade lijke" nederlaag tegen Alphen 1 en waarin Lisse zich probeerde waar te maken, trok ken de Leidenaars met voorlopig 4 1/2—1 1/2 aan het langste eind. De prognose luidt 6 1/2-3 1/2. Om de spanning er vooral in te houden keek Philidor na amper twee uur schaken tegen een 1—0 achterstand op. Het was Raudenbu- sch, die zich als een willig lam naar de slachtbank liet voeren en een verschrikkelij ke koningsaanval niet kon afweren. De oud- KNSB-ers van Philidor 3 lieten zich er niet door uit het veld slaan. Venijnige lopers van invaller Binnendijk sneden flinke gaten in de stelling van Van Hal en stukverlies was niet meer te voorkomen (1—1). Toen stortte Lisse in: na een oninteressante remise tus sen Barendse en Ruigrok liepen de routi niers uit op de groentjes. Freeke had een toren gewonnen tegen een stuk, elimineerde enig gevaar in de vorm van vrijpionnen en won (2 1/2—1 1/2). Snoek—Lemmers was een partij, waarin beide spelers aan zelfmoord dachten: Snoek hield het bij een pdging (3 1/2—1 1/2). „Good old" Ketting, de nestor in Philidor's gezelschap, maakte op hardhandi ge manier Rosdorff wijs, dat het destijds onverstandig was geweest, Philidor te verla ten: 4 1/2—1 1/2. Gedetailleerde uitslagen Philidor 3—Zwarte Pion 1: 1. C. v. Steen- wijk—G. v. Dijk afg. (progn. 1/2—1/2), 2. A. v. Selms—J. Thom Leeson afg. (0—1), 3. E. Ketting—W. Rosdorff 1—0; 4. P. Selier—J. Kamps afg. (1/2—1/2), 5. L. Jongsma—J. v. Dijk afg. (1—0), 6. H. Snoek—J. Lemmers 1—0, 7. W. Binnendijk (inv.>—J. v. Hal 1—0, 8. W. Raudenbusch—O. v.d. Aardweg 0—1, 9. L. Barendse—J. Ruigrok 1/2—1/2, 10. C. Freeke—G. Lemmers 1—0. Uitermate belangrijk voor het kampioen schap in de Leidse Schaakbond is de match LSG 3 tegen ASC 1 (Alphen). Ook Alphen is nieuw in de eerste klasse en startte overtuigend met twee klinkende over winningen (zie de LC van wo. 19 nov. jl., -red.). LSG 3, die bij een 4 1/2—4 1/2 stand tegen Philidor 4 afbrak en de laatste partij door arbitrage won, was eveneens ongesla gen, dus de winnaar zou mede door het verlies van Lisse 1 met twee matchpunten voorsprong aan kop gaan. Zo ver is het niet gekomen. Bij een 2 1/2—1 1/2 stand in het voordeel van LSG 3 werd de strijd gestaakt en maar liefst zes partijen moeten worden uitgespeeld. De punten voor LSG werden binnengehaald door Heemskerk, die Hey- nens vanaf de opening in de tang kreeg, en door Mooyaart na enkele blunders van De Jong. De Kleynen (ASC) tructe Serdijn, toch niet op de eerste de beste, op simpele wijze in de opening (2—1). V. Rijssel en Mechelse remiseerden. Van de zes afgebroken partijen staat alleen Piket (LSG) duidelijk verloren, zodat de stand 2 1/2—2 1/2 reëel is. Van de andere is werkelijk niets te zeggen en de strijd tussen LSG 3 en Alphen 1 is zodoende geheel open. Gedetailleerde uitslagen: LSG 3—ASC 1: 1. A. Schuering—K. Idzerda afg., 2. T. v. Rijssel—W. Mechelse 1/2—1/2, 3. A. MooyaartP. de Jong 10; 4. J. Serdijn—iH. de Kleynen 0—1, 5. L. Verburg—R. de Beer afg., 6. J. Postma—J. Lambooy afg., 7. E. Noordijk—J. de Wit afg., 8. P. Piket—N. Buysert afg., 9. J. Roose—W. Donker afg., 10. W. Heemskerk—R. Heynens 1—0; totaal 2 1/2-1 1/2. LEIDEN De voorlichtingscommissie „Rijnstreek-Zuid" is hele maal niet met haar werkzaamheden gestopt Ze gaat integendeel gewoon door. Dat heeft waarnemend secretaris A. Bikker dezer dagen meege deeld. Hij ontzenuwt daarmee uitspraken van de voormalige voor zitter van de commissie de heer P. Belt uit Zoeterwoude als zouden de activiteiten van deze commissie zijn beëindigd. De heer Belt, zo deelt de secretaris nu mee, heeft zijn uitspraken gedaan zonder voorafgaand overleg te plegen met het secretariaat van de commis sie en met de voorbereidingscommissie. Bovendien, zo deelt de commissie nu mee. behoort het niet tot de bevoegdheden van de voorzitter om de commissie te ontbinden. De voorlichtingscommissie ruilverkaveling „Rijnstreek-Zuid" is in 1970 ingesteld namens de Provinciale Directie voor de Bedrijfsont wikkeling in Zuid-Holland. Inmiddels is er beraad geweest in de voorlichtingscommissie en overleg gepleegd met de voorbereidings commissie over doel en taak van de voorlichtingscommissie. Daar bij hebben alle leden van deze laatste commissie hun verdere medewerking toegezegd. Aleen voorzitter Belt heeft dat niet ge daan. Hij is opgevolgd door de heer A. W. Paardekooper die kandidaat is gesteld door de L.T.B. afdeling Zoeterwoude. Het is zeer waarschijnlijk dat de Valkenburgse ambtenaren volgend jaar zomer gaan ver huizen naar het mini-kasteeltje „Villa Welgelegen" aan 't Boonrak. De gemeenteraad is deze week akkoord gegaan met de aankoop van de kapita le villa, waarvan de aankoop som 485.000 bedraagt maar waar nog eens ruim twee ton bijkomt om vooral buiten het kasteeltje de boel een beetje op te knappen en voor de in richting. Honderd procent ze ker is de verhuizing, die nood zakelijk is omdat het gemeen tehuis aan de Hoofdstraat te klein is geworden, nog niet Want Gedeputeerde Staten moeten nog hun goedkeuring aan het raadsbesluit verlenen. Maar burgemeester Van 't Wout heeft er goede hoop op dat G.S. toestemming ge ven. Hij vertelde mij gisteren dat het ook de bedoeling is dat in het gemeentehuis, dat in totaal dertien kamers telt, ook het politiebureau onder gebracht gaat worden. En ik hoorde dat ook bekeken zal worden of er een plaatsje ingeruimd kan worden voor een Valkenburg- se Oudheidskamer. De burge meester zei mij: „Er zijn wel een paar mensen in ons dorp die veel historische gegevens en oude gebruiksvoorwerpen verzameld hebben maar er is nog steeds geen ruimte om dat allemaal bijeen te brengen. Misschien dat het er nu toch van kan komen." Eind februari is de oplevering van het kasteeltje gepland, waarna er een paar maanden lang opgeknapt moet worden. Van binnen valt er weinig meer te doen. De huidige be woner, de grootimporteur en -exporteur van dranken A. J. de Bruyn, heeft acht jaar gele den, toen hij het kasteeltje overnam van de Valkenburgse familie Barnhoom, een ingrij pende restauratie laten uitvoe- re Er is toen veel vernieuwd. Alle muren zijn bewerkt, in alle kamers werden toen nieu we plafonds aangebracht en DONDERDAG 20 NOVEMBER 1975 ook werden de electriciteitslei- dingen vervangen. EE „Villa Welgelegen", heeft bin- EE nen haar muren twee grote EE etages en bovendien een paar EE ruime zolders. Er staan ook EE nog twee torentjes op het kas- EE teelt je. Op één daarvan staat EE nog steeds de originele wind- vaan en op de ander stond vroeger een koperen bel, maar die is er in de oorlog door de EE Duitsers afgehaald. De be- EE bouwde oppervlakte is bijna EE duizend vierkante meter. EE Ik hoorde van de heer de EE Bruyn, die als werkruimte een EE gezellige torenkamer tot zijn EE beschikking heeft, dat een deel EE van het kasteel in 1730 werd EE gebouwd en dat er later, in EE 1891, een stuk is aangebouwd. EE Eigenaar van het kasteel is EEE ook geweest de dakpannen- en steenfabrikant Van Oord, die EE ooit burgemeester was van Valkenburg. De naam Van Oord is nu vooral bekend in Alphen aan de Rijn, waar ook nog een dakpannen- en steen- fabriek staat van die naam. Binnen heoft er dus weinig te gebeuren maar buiten het kas- =j teeltje is er nog werk voldoen- EE de. Belangrijkste klus is de opknap van de ruim 3400 vier- EE kante meter tuin, die als een EE groot groen tapijt het witte kasteeltje insluit. Maar het EE groen is slecht bijgehouden en vooral het lage struikgewas in EE de tuin staat er verfromfraaid =E In de grote tuin vallen ook de twee prachtige lantaarnpalen op. Eéén daarvan werd tiental- len jaren geleden daar ge- plaatst. De ander is een nage- EE maakt exemplaar. De maker is =E de Valkenburgse dorpssmid EEE Martien van Steyn, de aan de hand van oude foto's de groen- gekleurde lantaarn erg knap EEE copieerde. Dit stukje vakwerk EE (Van Steyn is nog een van de weinige smeden die met open vuur smeedt) is kwalitatief minstens even best als de ori- ginele lantaarn, die ook met de hand is gemaakt en waar ook veel koper aan te pas is geko- men. E= Het is nog niet bekend wat er met het gemeentehuis aan de EEE Hoofdstraat gaat gebeuren." j== Er is nog geen bestemming EE voor gevonden", vertelde de burgemeester mij. „Maar het is bijna wel zeker dat we het verkopen". ren. Voordat ik Wim van Gijls- wijk even laat draven vertel ik eerst nog wat over de presta- tiegroep NSL. De laatste jaren kon ik geen strand-, bos- of stratenloop lo pen of ik zag tussen de horden trimmers en wedstrijdlopers altijd wel een aantal NSL'ers, die er dan, gestoken in hun opvallend gele shirts, een ge woonte van maakten in de meeste van die lopen de toon aan te geven. De harde kern van de presta- tiegroep, een man of tien, zou geen gek figuur slaan binnen welke atletiekvereniging dan ook, maar de NSL'ers, die een paar jaar geleden een hardlo pend vriendenclubje vormden, zijn er aan elkaar gehecht en voelen niets voor een grote vereniging, zo hoorde ik van Wim van Gijlswijk. De prestaties van de groep zijn inmiddels wel zo gestegen dat het aantal trainings- en wedstrijdkilometers de pan uit springt. Acht of tien kilometer lopen is voor de NSL'er allang niet meer voldoende. Vijfen twintig van hen, bijna de tota le prestatiegroep, doen nu ook regelmatig mee aan halve ma rathons die ze stuk voor stuk binnen de 1 uur en 25 minuten „ronden". Wim van Gijlswijk: „De popu lariteit van de korte strandlo- pen is dalende. Het gaat nu meer in de richting van de langere afstanden, nu de storm van het trimmen is ge luwd." Nu is het nog de halve mara thon die de NSL-'ers voor ogen hebben maar het uiteind elijke streven, zo hoorde ik van Van Gijlswijk, is om de hele marathon te gaan lopen, een dikke veertig kilometer. „Dat is nog toekomstmuziek", zegt hij, „maar alles wijst er op dat we die kant op gaan met onze groep." Zondag houden ze het in ieder geval nog aan de bescheiden kant. Er zijn twee afstanden. De vijf en de tien kilometer. De inschrijving is vanaf half tien in café De Duinpoort aan de Langevelderlaan en de start is om elf uur pecies. De NSL'ers die gesponsord wor den door WINK Textiel Mode, willen met de netto opbrengst van deze bosloop wat geld bij een garen om een aantal trai ningspakken te kunnen kopen. Villa Welgelegen, het toekomstige gemeentehuis van Valkenburg. Onder aanvoering van Noord- wijkerhouter Wim van Gijls wijk loopt twee avonden per week een vaste groep van zo'n vijfentwintig man zich in de duinen van Noordwijk vrijwil lig uit de naad. Heuveltje op, heuveltje af, sprintje, bergje klimmen, even opdrukken, door het mulle paardenpad, twintig keer door de knieën, looppas („nog effe volhouwe manne") en terug naar de ver zamelplaats, het parkeerter rein aan de Duindamseslag. De zweep wordt weer opge borgen, het zweet komt los. Maar er valt geen ongetogen woord. De volgende week wil len ze weer onder handen wor den genomen. Want je bent NSL'er of je bent 't niet. Als lid van de prestatiegroep Noordwijkerhoutse Strandlo- pers ben je min of meer aan je standing verplicht ontspan nen tot op de bodem van je kunnen te gaan. Vandaag geef ik in mijn ru briek de jongens van de NSL even de vrije ruimte. Ze willen wat aandacht voor een presta tieloop die ze zondag organise- Mevrouw Stolwijk bekijkt de stofjes en lapjes die welfare-verkoop/expositie hebben ingezonden. licht hebben. Dat zal hem wel lukken, want hij doet niets half. Maar het betekent wel dat ik nu vaak alleen zit. Ge lukkig is dat binnenkort voor bij." De vrouw van burgemeester Stolwijk toonde zich niet zo enthousiast over haar nieuwe woning in Monster. „Het huis is wel een stuk groter", zei ze, „maar de ligging valt me wat tegen. Hier in Voorhout werd ik 's mergens wakker door het andere deelnemers aan de geluid van de eenden en de kikkertjes maar in Monster ligt onze tuin aan een drukke weg. Het is wel even een over stap van het mooiste plekje in Voorhout naar Monster maar je kan nu eenmaal niet altijd op de voorste rij zitten". De harde kern van de No ordwijkerhoutse Standlopers idee die spulletjes tijdens deze tentoonstelling te verkopen en de opbrengst te schenken aan de Zonnebloem in Voorhout." „Maar dit is echt het laatste wat ik doe", zei mevrouw Stol wijk mij, die openlijk bekende dat ze „met geen stok uit Voorhout weg te slaan is." „Steeds weer probeer ik Voor hout van mij af te zetten", zegt ze, „maar steeds weer betrap ik me erop dat dat eerder gezegd is dan gedaan. „Maar, voegt ze daar resoluut aan toe, „over twee weken ben ik echt weg." Ik hoorde van haar dat haar echtgenoot het momenteel erg druk heeft en nu ook lange dagen maakt, want hij heeft nog steeds zijn intrek niet ge nomen in Monster en komt elke avond nog naar Voorhout terug. Gisteravond moest bur gemeester Stolwijk weer naar ide opening van een kanarie- 1 pietententoonstelling. „En zo is het elke avond weer wat", zegt zijn vrouw. Hij wil in een week of zes Monster doorge- Hoewel haar man, de oud-bur gemeester van Voorhout, al weer een paar weken hard aan de slag is in zijn nieuwe stand plaats Monster, is mevrouw Stolwijk nog steeds actief in Voorhout. Ik ontdekte haar gisteren in de recreatiezaal van Huize Agnes, waar ze met veel allure haar waren stond aan te prijzen bij de bezoekers van de jaarlijkse welfare-ten toonstelling ten bate van de Zonnebloem-afdeling Voor hout. Mevrouw Stolwijk had op die tentoonstelling, waar een groot aantal handwerkjes te koop worden aangeboden die door de dames thuis of in huize Agnes werden gemaakt, een apart standje ingericht met speelgoed, verzilverde schaaltjes, kop en schotels en nog wat klein spul. Ze zei mij: „Dat zijn relatiege schenken die ik in de loop van de jaren als burgemeesters vrouw cadeau heb gekregen. Het is ondoenlijk voor mij om dat allemaal te bewaren. Daar om leek het me wel een aardig

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5