Burgemeester Berends opent winkelcentrum Blokhuis" EXPOSITIE IN WASSENAARSE BIBLIOTHEEK Japanse aquarellen voor Rijksmuseum Natuurlijke Historie Missie-veiling in Zoeterwoude bancy fair van De de„ km^n. Bokken bracht vijf werd gehouden is ge- Beker VVV-Lisse voor familie Oudshoorn Kortjes Weinig brandschade in Zoeterwoude Fusie kruisvereni gingen Leidschendam „Ons Huis" krijgt opknapbeurt Nieuwe school in Leidschendam i-aoina 4 DONDERDAG 20 NOVEMBER 1975 Dienstverlening Bollenstreek wil meer vrijwilligers inschakelen Van ome correspondent SASSENHEIM - Van de hulp van de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Bollen streek hebben vorig jaar 1436 gezinnen en alleenstaanden ge bruik gemaakt. Dat heeft voorzitter Van Daal gisteren bekend gemaakt op een bijeenkomst van de stichting die was bedoeld om bij de stichting betrokkenen in de gelegenheid te stellen met elkaar van ge dachten te wisselen. De stichting is vier jaar geleden voortgekomen uit negen afzon derlijke verenigingen die zich met dienstverlening bezig hiel den in de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond en Oegstgeest In dienst van de stichting werken momenteel 11 maatschappelijk werksters, 50 gezinsverzorgsters met 13 leid sters en 230 bejaardenhelpsters. De begroting voor volgend jaar beloopt 5 miljoen gulden. Uit de discussie gisteren kwam naar voren dat meer en meer waarde wordt gehecht aan de inschakeling van vrijwilligers bij de maatschappelijke dienst verlening. LEIDEN Voor de aankop van een collectie Japanse aquarellen uit het begin van de negentien de eeuw, heeft het Prins Bernhard Fonds aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden een subsidie verleend van 15.000. De collectie bestaat uit een aantal bundels grote vellen totaal honderd geschept oud-Hollands papier, waarop door een onbekende Japanse kunstenaar een groot aantal Japanse dieren, plan ten en vruchten zijn geschilderd. De verzameling houdt verband met de samenstel ling van de Fauna Japonica door P. F. von Siebold en H. Bilrger, in dienst van het gouvernement van Nederlands Oost-Indië en in het begin van de vorige eeuw werkzaam op het Japanse eilandje Decima. In opdracht van deze twee onderzoekers werden door Japanse kunstenaars vele aquarellen van dieren en planten gemaakt. Een aanzienlijk deel daarvan werd reeds bewaard in de verzame lingen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde en in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. De nu aangekochte verzameling is waarschijnlijk van deze originelen gekopieerd. De verzameling bevat echter ook een groot aantal afbeeldingen, die niet voorkomen in de collectie Von Siebold-Bürger. De uiterst waardevolle aanwinst verkeert in rede lijke toestand en zal na restauratie dienen als grondslag voor verder onderzoek over de geschie denis van de Japanse fauna. T? i* voor zieken, bejaar- J De kleurwedstrijd, wonnen door Niels mill a nn Heemskerk, Pieter IIllllC U U van der Hoorn, Helle- nieke van Schie, Van een onzer ver- week organiseerde, Christina Stevens, slaggevers heeft 5.000 opge- John van Loon en VOORHOUT De bracht. Met dit be- Sjaak Turenhout De fancy-fair, die carna- drag kan de vereni- fotowedstrijd is ge- valsvereniging „De ging carnavalsfesti- wonnen door John Bokken" vorige viteiten organiseren Heemskerk. worden bijbesteld. Ook voor het poppenspel van de heer Onder water gistermiddag in het Cen trum bestond grote belangstel ling. Van onze correspondent Lisse Op de vergadering gis teravond van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde te Lisse werden de winaars bekend gemaakt van de jaarlijkse tuinkeuringen. Dit jaar waren ongevraagd de voor tuinen van een gehele Compo- nistenwijk gekeurd. In de prij zen vielen de families Scheret- sen (le), Woude Doorgeest (2e) en Eikhuizen (3e). Van hen die zich van tevoren voor de tuinkeuring hadden op gegeven ontvingen in de katago- rie achtertuinen de families v.d. Voorn, Van Hunen en Smit resp. de le, 2e en 3e prijs. In de categorie tuinen rondom gingen deze prijzen naar de fa milies Van Kesteren, Rustoord en Tielemans. In de categorie achtertuinen gingen de 2e en 3e prijs resp. naar de fam. v.d. Voorn en Broxterman, terwijl de le prijs .hier gewonnen werd door de familie Oudshoorn, die daarmee voor de tweede achteenvolgende maal de V.V.V. wisselbeker ver overde. Deze beker werd uitge reikt door de heer A.J.W. Nuij van de V.V.V. Lisse, die daarbij opmerkte dat hij graag zag dat eens alle bezitters van tuinen in Lisse aan deze wedstrijd zullen deelnemen. RIJPWETERING - Morgen heeft de jaarvergadering van de voetbalvereniging Rijpwetering plaats. In het verenigingsblad Pit 69 werd abusievelijk ver meld dat er op die avond een kaartavond voor leden en on dersteunende leden zou plaats- OUD ade De meisjes junio ren B van de gymnastiek-vereni- ging Sportief hebben tijdens de dit weekeinde gehouden vaar digheidswedstrijden in de sport hal „Overbosch" in Den Haag een 2e prijs in de wacht ge sleept. Sportief deed met twee meisjes teams aan de wedstrijden mee. HAZERSWOUDE - Het kin derkoor Rhynenburch uit Ha- zerswoude treedt vanavond van af 19.00 uur op in de koorzaal van de Nederlands Hervormde te Koudekerk aan den :kerk aan den rijn De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Koudekerk/Hazerswoude-Rijn- dijk organiseert op 27 november a.s. weer een bijeenkomst, waar op mevrouw Fijn uit Amstel- n lezing houdt over ste- •n enj over Japan. Het geheel zal worden geillustreerd met dia's. De avond heeft plaats in zaal „Nieuw Poelgeest", Dr. Vlaanderenlaan 40 in Koude kerk; aanvang 20:00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een insluiping dinsdag in de Blijenbergstraat is een bedrag van 1.600 meegenomen. De in sluiper moet 's morgens tussen elf en twaalf uur de flat, be woond door mevrouw K.U., bin nengekomen zijn. Het geld werd weggenomen uit een kast in de slaapkamer. STOMPWIJK - Morgen organi seert de afdeling Stompwijk van het NKV kaartavonden in de zaal bij J. v. Geylswijk. Niet uitsluitend de leden van het N.K.V. zijn welkom, maar ook de donateurs van Herwonnen Levenskracht. Met een druk op de knop waardoor zich een tulp ontvouwde met daarin de woorden „Blokhuis is open"' verrichtte burgemeester drs. Berends gisteren de officiële opening van het winkelcentrum Blokhuis. Van onze correspondent Lisse Het Lissese winkelcentrum Blokhuis is gisteren officieel in gebruik genomen. De opening werd verricht door de burgemeester van Lisse, drs. Berends. De burgervader druk te op een knop waarna zich een tulp ontvouw de met daarin de tekst: „Blokhuis Open". De handeling werd verricht in de morgenuren. Daarna waren er heel de dag door allerhande feestelijke evenementen. Erg veel belangstelling trok de sneltekenaar. Zo veel zelfs dat hij zich op een gegeven moment genoopt zag zijn activi teiten te staken om te voorkomen dat hij geheel onder de voet werd gelopen. Ook de poppen kast bleek een groot succes. De middag stond in het teken van de clownerie. Ruim 400 kinde ren waren in het tenu van Pipo en Mamaloe naar het winkelcentrum gekomen. Ze lieten hun uitmonstering keuren door deze twee ar tiesten zelf. Een fors aantal clowntjes werd bedacht met een prijs. Penny Buurman en Anjonie van Hoven gingen elk met een hoofd prijs, een paar rolschaatsen naar huis. In de avonduren deelde de radio- en tv-presentator Hans van Willigenburg aan willekeurige perso nen in het publiek geschenken uit. Ruim 400 Lissese Mamaloes en Pipo de Clowns toetsten hun uitmonstering gisteren aan de twee werkelijke artiesten van die naam. NOORDWIJK - Aan het voor- zitterloze tijdperk van de Noordwijkse Vereniging van Postzegelverzamelaars is een einde gekomen. Tijdens een ver gadering, die onder leiding van waarnemer J. Onderwater in De Kuip werd gehouden, verkoos men met algemene stemmen de heer R. J. M. Fafié tot voorzitter en de heer Caspers tot vice voorzitter. KATWIJK In Baalbergen's Wooncentrum aan de Am- bachtsweg wordt vanaf 24 no vember een expositie gehouden. Tentoongesteld worden schilde rijen en tekeningen van Riet Sneijders. De tentoonstelling duurt tot 13 december, en is dagelijks te bezichtigen van half negen tot half een en van half twee tot zes uur. LEIDEN - DS'70 gaat haar le den in Midden-Holland bunde len in een afdeling „Rijn en Gouwe". Secretaris is de heer Froon, Asterstraat 196, Katwijk, tel 73690. Contactpersonen zijn de heer Nievaart, Leiderdorp, tel 890643 en de heer Ver meu- len, Waarder, tel 595. OEGSTGEEST De Stichting Paardrijden voor gehandicapten Leiden en omgeving heeft twee honderd gulden ontvangen van Judoschool de Vries. Dit bedrag is de opbrengst van een judode monstratie. LEIDSCHENDAM - De Open bare bibliotheek in Freddie's Hoeve aan de Van Ruysdaellaan is vanaf 24 november gesloten. Zoals bekend zal de bibliotheek vanwege de afbraak van 'n deel van Freddie's Hoeve verhuizen naar de voormalige SET school aan de Van Ruysdael laan. De heropening van de bi bliotheek vindt plaats op 8 de cember. Van onze correspondent Zoeterwoude In "Ons Huis- "in Zoeterwoude wordt van avond een grote veiling gehou den waarvan de opbrengst is bestemd voor Zoeterwoudse missionarissen. De veiling begint om 20.00 uur. Hij wordt geopend door een groot nationaal sportkamioen sportkampioen wie de naam tot vanavond geheim blijft. Ter vei ling zijn aangeboden meer dan 100 artikelen waaronder een ou de hooischuif, een kolossale ko peren granaathuls, een reuze- krentenbrood en enkele boeren kazen. Ook onder de hamer ha mer komen een paar lammeren, twee uur kraanwerk, gratis knippen aan huis en paardrijles sen. De veiling is een initiatief van de werkgroep Missie- en Ont wikkelingshulp. Eerder organi seerde de werkgroep ter onder steuning van de Zoeterwoudse missionarissen al een kaart avond, die ongeveer 90 deelne mers trok. De verkoop van pro ducten in de Wereldwinkel is dit weekeinde uitmuntend verlo pen. Een aantal producten uit de derde wereld moest zelfs Chrysantenaktie in Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Zaterdag a.s. wordt door de staf en leden van de Vrije Klubs een begin gemaakt met de Chrysantenak tie. Dan zullen, evenals volgende week, huis-aan-huis Chrysanten- planten worden aangeboden a 1,50 per stuk. De opbrengst komt de kas van de Vrije Klubs ten goede. Valkenburg krijgt parkeerterrein voor vrachtauto's Van onze correspondent VALKENBURG - Bij de Ach terweg wordt een parkeerplaats voor vrachtwagens aangelegd. De provincie heeft in principe toestemming hiervoor verleend. De nieuwe plaats voor de vrachtwagens is nog voorlopig aangewezen. Mogelijk zal er nog Van onze correspon dent ZOETERWOUDE - Er is in 1974 in Zoe terwoude zeer wei nig brandschade ge weest. Dat blijkt nit de jaarcijfers van de Onderlinge Brand waarborg Mij. De schadeuifkeringen bedroegen slechts 2.611,68, 500 meer dan in 1973. De algemene kosten lie pen op van 43 2.000 gulden naar 'n halve ton. De premie-ont vangsten stegen van 84.997,77 naar 99.249,14. Hiervan was 64.000,20 be stemd voor de her- verzekeringspremie. De provisie van de variaverzekeringen bedroeg 14.160,16 en het bedrag aan ontvangen interest was 11.823,88. Dit alles resulteerde in een voordelig sal do van 8.628,48, ruim vijfduizend gul den meer dan in het voorafgaande jaar. Hiervan komt 6.575,59 ten goede aan, de leden, door premie-restitutie in vorm van toevoeging aan het ledenkapi taal. Het resterende deel van het saldo ad. 2.052.89 zal worden toegevoegd aan de reserves die hierme de komen op 92.495,45. Deze cij fers kwamen gister avond aan de orde tijdens de jaarverga dering in het Don Boscohuis. De aftre dende bestuursleden A. J. v. Bennekom, S. J. v. d. Salm en N. J. v. Schie worden her kozen. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR In de Galerie bibliotheek aan de Luifelbaan wordt zaterdag een tentoonstel ling geopend van de Haagse kunstenaar Albrecht Ehrlich. De tentoonstelling duurt tot en met 10 december. De opening stijden zijn: maandag van twee tot vijf en van zeven tot negen, dinsdag van tien uur tot half een en van twee tot vijf uur, woensdag en vrijdag van tien uur tot half een, van twee tot vijf en van zeven tot negen uur en zaterdags van tien uur tot half een. Albrecht Ehrlich is in 1915 in Düsseldorf geboren. Hij werd opgeleid op de grafische school in Wuppertal. In Londen zette hij zijn studie voort aan de Lon don School for Arts an Crafts. Uiteindelijk kwam hij in dienst bij „Esthetische Vormgeving van de PTT. De tentoonstelling in de Galerie-bibliotheek is de eerste openbare van Albrecht Ehrlich. Te zien zijn aquarellen, tekeningen in houtskool en Si berisch krijt, linosneden en gouaches. Omleidingen in Leidschendam Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Maandag zal in Leidschendam worden be gonnen met de herstrating van de Leidsekade. De werkzaamhe den zullen ongeveer 2 3 weken i beslag nemen. Het doorgaan-1 de verkeer zal van de Oostvliet- weg worden omgeleid via De Star naar de Venestraat en eveneens omgekeerd. Onderzoek baarmoederkanker in Oegstgeest Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST - Omstreeks Pasen volgend jaar wordt in Oegstgeest een onderzoek naar baarmoederhalskanker voor vrouwen tussen de 25 en 65 jaar gehouden. Een voorlichtingsbij eenkomst over dit onderzoek is op donderdag 11 december in het gebouw van Interkruis aan de Lijtweg Aanvang acht uur. Noordwijkse recherchechef verlaat de politiedienst Van onze correspondent NOORDWIJK In de loop van deze maand is de heer C. Lee- flang, adjudant-rechercheur bij het Noordwijkse politiekorps 60 jaar geworden. Hij heeft daar mee de pensioengerechtigde leeftijd bereikt Of eigenlijk ook weer niet, want in vaktermen heet het, dat hij met functioneel leeftijdsontslag gaat Maar praktisch gesproken komt het eropneer, dat hij zijn politie loopbaan per 1 december a.s. zal beëindigen. Op vrijdag 28 november, de ei genlijke laatste werkdag dus, zal de heer Leeflang afscheid nemen. Van het politiekorps in de eerste plaats, van collega's van elders en verder van al degenen die er behoefte aan hebben om hem op deze belang rijke dag even de hand te ko men geven uit waardering voor zijn arbeid en uit verlangen hem nog vele goede jaren toe te wen sen. In „De Rank" aan de Golf baan bestaat daartoe gelegen heid op 28 november vanaf 16.30 uur. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - De Leid- schendamse afdeling van het Wit-Gele Kruis houdt woensdag 26 november een ledenvergade ring over de eigen liquidatie en de fusie met het Groene Kruis. De kruisverenigingen zijn zoals bekend landelijk en provinciaal reeds geïntegreerd. In de verga dering die om 20 uur in het wijkgebouw aan de Delfland- straat wordt gehouden zal het bestuur toestemming vragen in de loop van volgend jaar een fusie aan te gaan met de Zuid- Hollandse vereniging „Het Groene Kruis", afdeling Leid schendam. In het bestuur van de nieuwe kruisvereniging zullen van iede- re verenging vijf bestuursleden zitting nemen. Voor het Wit-Gele Kruis zijn dit de heren G. J. J. Hulst, F. Ph. A. de Rooy en mevrouw C. Orleans-Angenent die ook zitting hadden in het bestaande bestuur. Als nieuwe kandidaten worden voorgesteld de heren drs. H. C. M. Dekker en R. 't Hart De overige vijf bestuursleden van het Wit-Gele Kruis blijven aan tot de liquida tie. Scholen bepalen vaartijden veerpont Valkenburg Van onze correspondént VALKENBURG - De besturen van de Valkenburgse scholen zullen gaan beslissen over de vaartijden van het veerpont over de Rijn. Wanneer zij ken baar maken aan de gemeente dat zij met hun leerlingen ge bruik willen maken van de pont ten einde bij het zwembad „Het Water bos" te komen, zul len de vaartijden worden aan gepast aan de schooltijden. Tevens worden dan wachthuis jes aan beide zijden van de Rijn geplaatst. Doorgaans wordt door de scholen gebruik ge maakt van een bus om de leer lingen voor het schoolzwemmen naar „Het Waterbos" te bren gen. De bus moet hiervoor een omweg maken, wat stukken duurder is dan wanneer het pontje kan worden gebruikt. De begroting van het Rijnsburg- se zwembad „Het Waterbos" is onlangs door de gemeenteraad goedgekeurd, tegen de zin van de meerderheid van het college van b en w. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De grote zaal en de hal van Ons Huis krijgen een opknapbeurtje. De wanden zullen wat worden op gefleurd. De twee delen van het ontmoetingshuis krijgen nieu we gordijnen. In de hal wordt een zit/praathoek gecreëerd. De materiaalkosten zijn begroot op 12.000. Het arbeidsloon, dat geraamd is op 5.300 zal worden bespaard door de werk zaamheden te laten verrichten LEIDSCHENDAM - Dit is de nieuwe basis- en kleuterschool die naar ontwerp van het Archi tectenbureau Multiontwerp BV te Rotterdam in Leidschendam- zuid zal worden gebouwd. Deze eerste gecombineerde openbare school in Leidschendam bevat 6 lokalen, een gemeenschapsruim te en een handenarbeidlokaal voor het basisonderwijs en 2 werklokalen plus 1 speellokaal voor het kleuteronderwijs. In het centrum van de school is een patio ontworpen aanslui tend aan speellokaal en gemeen schapsruimte. De school heeft aparte ingangen voor kleuters en basisschool-leerlingen en ver der behalve toiletten en ber gruimten kamers voor het schoolhoofd (de heer H. P. van der Giessen) en de kleuterleid sters. Voor de bouw komen, in verband met de werkgelegen heid, alleen Leidschendamse bouwbedrijven in aanmerking, de aanbesteding gechiedt on dershands. Wethouder P. C. Bóone heeft in de commissie voor het onder wijs en in de gemeenteraad meegedeeld dat de school, be houdens bijzondere omstandig heden, bij de aanvang van het volgende schooljaar gereed zal zijn. Over de bouwkosten is nog niets bekend, maar deze zullen ongetwijfeld dicht bij de 2 mil joen gulden liggen. Van een onzer verslaggevers VALKENBURG - De Valken burgse Harmonie geeft morgen avond een najaarsconcert in het dorpshuis. Het concert begint om acht uur. Voor de pauze zal de drumband onder leiding van Kees Bol een vijftal werken ten gehore bren gen. Daarna is het de beurt aan de Harmonie onder leiding van Dick van Oyen. Op het pro gramma staan onder meer wer ken van Sousa en Alford. Het belangrijkste werk na de pauze is El Paso Moro Gitano van Kees Vlak. Veilingen Veilingen Najaarsconcert Valkenburgse Harmonie door vrijwilligers. De laatste maanden zijn vrijwilligers al op zaterdagen aan het werk ge weest met reparaties aan het dak en met het verven van de buitenboel.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4