Allerlei(ds) Tegenstanders sloop Breestraat-panden slaan handen ineen Kritiek gemeenteraad schiet stichting in verkeerde keelgat Ben Walenkamp haalt jazz-grootheden naar ,,De Twee Juwelenbuurt wil meer winkels Verdachte Langebrug moord vrij Intelligente en verstaanbare Oidipoes-bewerking DONDERDAG 20 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De PPR, PSP en D'66 overwegen in beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van minister Van Doorn van CRM het pand Breestraat 127—129 van de voorlopige monu mentenlijst af te voeren. Zoals bekend wil C A de panden kopen om ze af te breken. Het kledingconcern wil een nieuw gebouw neerzetten dat doorloopt tot aan de Langebrug. Aan deze zijde zullen ook enige panden moeten sneuvelen. „Het gulden Vlies" (Breestraat 125) verwerft C A eveneens in eigendom. Van dit pand zal de voogevel in tact blijven. Een aantal particulieren is reeds druk doende een beroep bij de Kroon te formuleren. De drie politieke partijen wil len de „antie-C&A-groeperin- gen" aanstaande dinsdag in het stadhuis bijeenroepen, te neinde tot gerichte actie te ko men. Voor de bijeenkomst zul len onder meer het Pieters- wijkcomité, de adviesraad voor de Binnenstad, de vereni ging „Oudt Leyden" en de ver eniging „Heemschut" worden uitgenodigd. Tijdens de gisteravond gehou den gemeenschappelijke frac tievergadering van de PvdA, PPR, PSP en D'66 vroeg Anne van der Zande (PSP) wat er waar was van het gerucht dat burgemeester Vis en de wet houders Van Aken en Waal de Monumentenraad onder druk zouden hebben gezet Dit zou hebben geresulteerd in een in stemming van de Monumen tenraad met de afbraak van de panden. Na enige aarzeling van de kant van de aanwezige wethouder kwam wethouder Waal met het verlossende woord. „Wij hebben geen ini tiatieven genomen. Op een ge geven moment kwam een ambtenaar van CRM om infor matie. Alleen de burgemees ter, Van Aken en ik waren op dat moment aanwezig. Wij hebben hem verteld hoe wij over een vestiging van C&A dachten. En dat is ook te lezen in het pre-advies". Het PSP-Tweede Kamerlid Van der Lek heeft gisteren vragen gesteld aan de minister over de nieuwbouw van C A. Het Kamerlid betwijfelt of er voldoende onderzoek is ge pleegd naar eventuele andere plaatsen voor nieuwbouw van het kledingconcern. Hij vraagt de minister naar hardere argu menten voor wat deze „het economisth goed functioneren van de Leidse binnenstad noemt". Tenslotte verzoekt Van der Lek Van Doorn het pand Breestraat 127-129 op de monumentenlijst te handha ven totdat er is bewezen dat er geen andere mogelijkheden voor C&A om nieuwbouw te plegen, zijn. Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN De 23-jarige Frits D. die in juni van dit jaar werd gearresteerd, verdacht van het plegen van de moord op de 29-jarige Leidenaar J. Cavê is door de Haagse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De raadkamer heeft in zijn beschikking het pleidooi van de raadsman van de verdachte, namelijk dat hij in noodweer-exces had gehandeld, gehonoreerd en Frits D. onlangs op vrije voeten gesteld. De jongeman was ervan beschuldigd dat hij op 7 juni van dit jaar na een woordenwisseling in een café in de omgeving van de Langebrug het slachtoffer dodelijk met een mes had verwond. In het onderzoek is komen vast te staan dat hij echter in noodweer handelde: toen hij zag dat zijn vriend door de in karate gespecialiseerde vriend van het slachtoffer in elkaar werd gesla gen raakte hij in paniek en ging de heer Cavé met een mes te lijf. w. spreekt het bestuur verder ook over het plan „Kweeklust". Op verzoek van de gemeente is Van een onzer verslaggevers LEIDEN De kritiek op het beleid van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, onlangs geleverd door een aantal Leidse raadsleden, is bij het bestuur van deze stichting helemaal in het verkeerde keel gat geschoten. Het zit de stichting zelfs zo hoog dat zij zo spoedig mogelijk van de Leidse raad een uitspraak wil hebben over het beleid van de stichting en over het samen werkingsverband tussen Leidse Studenten Huisvesting en Huis vesting Werkende Jongeren. Verder wil de stichting expliciet vernemen van de Leidse raad of deze ermee akkoord gaat dat beide stichtingen het plan „Kweeklust" gaan realiseren. Aanleiding van de wrijving is de kritiek van een aantal raadsle den die onlangs geleverd is op de garantieaanvraag voor het nieuwbouwprojekt „Utrechtse Jaagpad". Een punt van kritiek was het te laat informeren door de stichting van de raadsleden over dit plan. Een punt van kritiek was ook de realisering van de plannen. Een aantal raadsleden noemde dit het „creëren van duivetillen en kip penhokken". Volgens de stichting hebben de nieuwbouwplannen maanden lang binnen het gemeentelijk apparaat gecirculeerd. „Op elk gewenst moment", zo stelt het bestuur van de stichting, „had de gemeenteraad de plannen kunnen opvragen". In een brief aan de gemeente raad en het college van b. en de stichting gevraagd 91 tweek amerflats te realiseren aan de dr. Lelylaan. De stichting heeft besloten hierop positief te rea geren, maar verwacht wel dat de raad een duidelijke uitspraak hierover doet Over de kwalificatie „duivetil len" en „kippehokken" zegt het bestuur van de stichting: „Mid dels een enquête hebben wij nieuwbouwplannen zoveel mo gelijk afgestemd op de van de werkende jongeren". Vibraties in „De Twee Spieg hels". Leiden Het vibreert tot het barst. Gisteravond werkten drie gekleurde musici: Horace Parian, Rafael Garrett en To ny Inzalaco, aan een jazzcon cert in café-sociteit De Twee Spieghels aan de Nieuwsteeg over een opgave aan free-jazz en onopgemerkte bebop. Een muziekexpressie, die al een 60 jaar op gang is en in toene mende mate de westers getinte wereld opnieuw in haar ban krijgt. Een lokaliteit vol lief hebbers, spontaan en kritisch. Eerlijke en inventieve artistici teit van kleurlingen, met het pilsje op de piano, tot trek kend aan de bassnaren, vinge rend over de toetsen en strij kend tot rammend over de bekkens en de nylon-spanning van trommels. Ritmische vervoering die naar andere sferen voert. Dan ver stommen even de gesprekken en worden de schaakstukken iets minder geconcentreerd verzet. Het is halfduister, met tinten rood en geel (tegen aan geplakte posters) en gebroken zwart achter de drummer, die z'n stokken voert boven een blauwgroene schittering in het nikkel van z'n trommels. De bassist komt als uit het Atlan tis van Eric de Noorman: een geladen en toch weer ontwape nende danser met zijn instru ment in samenspraak met de pianist, die daarachter een ei gen klankwwereld opbouwt Dat is De Twee Spieghels, zo nu en dan op de woensdag avond. Dat betekent de kel ders van Saint Louis in een verder gevoerd stadium, maar met dezelfde intenties. Zowat drie jaar geleden begon dokterszoon Ben Walenkamp (nu 35 jaar) in z'n èafe-socie- teit De Twee Spieghels het Ben Walenkamp: „Men heront dekt nu weer de jazz". idee van Hot House na te vol gen. Dat was in de tijd, dat er in Leiden niets meer te bele ven viel. „Hot House beteken de Nederlandse jazz-mensen, maar wij begonnen met wat anders Ik ben zelf jazz-gek, met platen en zo. Ik vond een op ttreden van artisten passen in de sfeer van een café, waar we toch al alleen jazzmuziek draaiden. We moesten op roeien tegen de pop-periode, maar er kwam op radio en t.v. steeds meer jazz; het aantal jazzclubs in Nederland groeide aanzienlijk. Dat is alleen maar toe te juichen. De pop is in dalende lijn, ja zeker, op z'n minst het betere popwerk. Maar men herontdekt nu weer die jazz. Je treft veel jongere mensen daar bij, zeker bij de moderne jazz". Mensen trekken op jazz, als ze er eenmaal aan gewend zijn en ze het een beetje hebben be grepen, dacht Ben Walen kamp. Zijn vriendin Hetty werkte een tijd bij de Bond van Improvicerende Musici (BIM) en ze had daar haar contacten, ook via impresa rio's. Zo kwamen de gezel schappen binnen De Twee Spieghels: de bijna onsterfelij ke Ben Webster met z'n saxo foon. Hij speelde twee jaar geleden voor de „groenen" in Minerva en Ben haalde hem binnen de Twee Spieghels. Dat werd zijn „Laatste concert", na een paar weken was Ben dood. "Maar daar waren ook Johnny Grif fin, Dexter Gor don, Kenny Drew, Art Taylor, Duke Jordan, Ponny Poindex- ter, Jimmy Owens die aan de Nieuwsteeg kwamen aanzei len. Allemaal grote namen, echt waar", vindt Ben Walen kamp. Een groot aantal van deze mu ziekmensen woont in Europa. Ze zijn de Verenigde Staten ontvlucht omdat ze daar te veel werden gediscrimineerd. Het zijn bijna allemaal negers, die hier een betere sfeer tref fen, zonder druk om de een of andere levenshouding. Ben Walenkamp heeft weer nieuwe plannen. Hij wil terug naar de zondagmiddagen; met een beetje literaire sfeer ach ter de muziek. Kamermuziek, waarvoor hoboïst Han Kapaan zijn inbreng gaat aandragen. Schrijvers of dichters kunnen op die zondagmiddagen ook terecht bij Ben Walenkamp. „Daar komt publiek op af, dacht ik", meent Ben. De men sen kunnen dan gewoon hun kinderen meenemen, „dat mag best; niet zo dat mondje dicht, maar gewoon naar muziek luisteren. We willen wel de sfeer hier zuiver houden, op een zeker niveau." Ton Pietens Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de Juwelenbuurt moeten meer winkels komen. Bovendien dient er een apo theek te worden gevestigd. Aldus twee belangrijke verlan gens die de Juwelenbuurt tot uitdrukking heeft gebracht in het rapport Wensen en vragen dat door de Welzijnsraad is op gesteld in samenwerking met het overleg wijkorgaan. Voor beelden van detailhandels-zaken die men node mist zijn een groentenhandel en een doe-het- zelf zaak. Het meest schrijnend vinden de bewoners van dit deel van Leiden het ontbreken van een apotheek. Vooral met het oog op de voorgenomen vesti ging van twee bejaardencentra wordt de komst van een phar- macie zeer urgent geacht. Een andere belangrijke wens van de Juwelenbuurt is de ver wezenlijking van de brugverbin- ding Dr. Lelylaan-Churchilllaan. „De Morsweg is nu tijdens spit suren volledig overbelast en voor fietsers niet ongevaarlijk", zo signaleert men in dit ver band. Verder dringt de buurt aan op spoedige realisering van een speeltuin. Een terrein daarvoor en vragen Leiden "Wensen en vragen'. Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. is al gereserveerd. Gevraagd wordt aan de gemeente dit nu spoedig te egaliseren en er een hek omheen te zetten. Ook pleit men voor de inrich ting van een bibliotheek-filiaal in de Juwelenbuurt Woordvoer ders van de buurt stellen in het rapport „Wensen en vragen" voor het filiaal te situeren onder het aan de Opaalstraat geplande gymnastiek-lokaal. Klachten heeft de Juwelenbuurt over de informatieverstrekking van het gemeentebestuur. Die wordt ronduit als „gebrekkig" gekarakteriseerd. Men doet het dringende verzoek hierin veran dering te brengen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM LEIDEN Theater Tardieu speelde gisteravond in Lak-theater een bewerking door Manuel van Loggem van het oude Oidipoes- verhaal van Sofokles. Na de teleurstellende modernisering van Elektra die men verleden maand kon zien, nu een geslaagdere poging een Griekse tragedie naar onze tijd te verplaatsen. De handeling speelde zich nu ai op de 'Hoogste Verdieping' (ti tel) van een nieuwbouwwijk flat, waar Joke Liefdesklanten ontvangt onder de algehele su pervisie van een halfgare "Je- zus-people" priester. De eerste die het publiek als klant mee maakt, blijkt haar zoon Eddie. Dan komt de maatschappelijk werkster Kora mededelen, dat Jokes man een ongeluk heeft gehad; de half gare priester meldt het overlijden. Eddie blijkt de moordenaar; dit na een geschil over tweedehands au to's, waarin vader en zoon han delen. Na moeilijkheden blijft Eddie bij Joke, die inmiddels in verwachting is. Wijkblad Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Maurice Remco. zn v: F. Meijvogel en C. van der Kwaak; Monique Cornelia Maria, dr v: C.H.J. van en M.J. van Wieringen; I beth Margaretha Theodora, dr v: S.M. Zandbergen en J.H.M. Bosman; Sven Olaf, m v; W. Boekhoven en W.M. van der Zwet; Gerardus Leonard, zn v: J.L. Baak en L.A.T. van Min; Marianne Louise, dr v: T.L.A.M. van Rhijn en A M A. de Haas. Volgende week zal er voor de eerste maal in de Merenwijk een wijkblad verschijnen. Het initiatief hiertoe is ontstaan bij de buurtverenigingen voor buurt- en clubhuiswerk in de Slaagh- en Zijlbuurt gesteund door de winkeliersvereniging van De Kopermolen. De beide (jOUCCTt stichtingen hopen hiermee - meer bekendheid te geven aan hun werk. Ook andere instellin gen die in de Merenwijk werk zaam zijn, zoals het Hulp en Adviescentrum en de kerken hebben hun medewerking toe- Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Grof vuil LEIDEN De grof-vuiiwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden- He renstraat, Pr. Wilhelminastraat, Bloemis- tenlaan, Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat, Resedastraat, P. de la Court- straat, Koninginnelaan, Acacialaan, P. de la Courtstraat, Koninginnelaan, Acacia laan, Tulpenstraat, Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg), Schelpenkade, Andries Schotkade, Leu venstraat, Gcrrit van der Laanstraat, Leeuwkenstraat, VaJdezstraat, Stadhauder- slaan, Magdalena Moonsstraat, 3 October- straat, Duitenruststraat, Kastanjekade, Meidoornstraat. Hyacinthenstraat, Serin- genstraat, Daliastraat, Anjelierstraat. Toonkunstkoor Dinsdagavond a.s. geeft hei Toonkunstkoor afdeling Leiden in de Stadsgehoorzaal een uit voering van Rossini's Petite Messe Solennelle. Het gaat hier om een bijzonder werk dat Rossini enige jaren vóór zijn dood schreef, na vele jaren het componeren aan anderen te hebben overgelaten. De muziek is veelzijdig qua stijl en stem ming, maar voor een „plechtige mis" vooral sprankelend en op gewekt. Aan het concert zal medewerking worden verleend door Nelly van der Spek, sop raan; Sylvia SchlCiter, alt; An ton Trommelen, tenor; Bernard Kruysen, bariton; Jan van der Meer, piano; Leo van Doese laar, harmonium. Het geheel staat onder leiding van de vast Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest zal morgen tij dens het K&O-Meesterserie- concert geleid worden door de beroemde dirigent Roberto Benzi. Als solist treedt op de Nederlandse concertpianist Jan Wijn. Het concert wordt gege ven in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal en begint om 20.15 uur. Sint in Merenwijk De stichtingen voor buurt en clubhuiswerk in de Slaagh- buurt en Zijlwijk organiseren samen met de winkeliersvereni ging van het winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk op zaterdag 29 november een Sinterklaasfeest. De goedheilig man zal 's morgens om 10 uur met zijn zes zwarte Pieten in de Merenwijk aankomen. Geze ten in een koets, die wordt vooraf gegaan door de majoret tes en het drum- en pijper- korps van de R.K. Harmonie kapel, zal hij door de hele Me renwijk rijden. Omstreeks 12 uur zal hij worden binnenge haald in het winkelcentrum De Kopermolen, waar hij gezeten op een troon voor de firma Blokker, presentjes zal uitdelen aan de jeugd. Om twee uur neemt de Sint afscheid, en zal dan nog enkele mindervaliden in de wijk met een bliksembe zoek verblijden. De route die de Sint maakt is als volgt: 10 uur Drontemeerlaan, Krom- slootwerf, Akenwerf, Pak- schuutwerf, Zwartemeerlaan, Vossemeerlaan, Ambrosiadal, Fresiadal, Gardeniadal, Velu- wemeerlaan, Azaleaduin, Pri muladuin, Tunicaduin, Primu laduin, Azaleaduin, Veluwe- meerlaan, Krekelveld, Hommei veld, Libelleveld, Krekelveld, Veluwemeerlaan, Kwartelhoek, Kwikstaarthoek, de Plaats, Put- tersplaats, Mussenplaats, Zwar temeerlaan, IJsselmeerlaan, Kiekendiefhorst, Milanenhorst, Valkenhorst, Uilenhorst, Con dorhorst, Bosrode, Arentshorst, Ketelmeerlaan, De Kopermolen. De Kopermolen De komende week gaan er in het winkelcentrum van de Me renwijk, De Kopermolen, een achttal'winkels open, vandaag opent Jamin haar deuren, mor gen de dierenspeciaalzaak Die- renvreugd, 22 november Eva damesmode, 24 november war me bakker Christiaan de Wit, 26 november Fa. v.d. Bom elektriciteit, 27 november Adam heren- en jongensmode, 2 december Snackbar en petit restaurant De Koperwiek, de platenzaak van de Fa. Licht voet zal eveneens eind novem ber worden geopend. Gistermoren is in De Kopermo len de supermarkt van Albert Heijn geopend. In deze zaak werken 57 personen. De totale oppervlakte is 1320 vierkante meter, waarvan ruim 800 vier kante meter bestemd is voor de verkoop. Bij de kassa's is reke ning gehouden met invaliden. Bij een van de kassa's is het doorlooppad breed gehouden voor een rolstoel. In het voor malig pand van Albert Heijn aan de Kooilaan 45 zal een zo genaamde Simon Supermarkt gevestigd worden. Deze wordt 27 november geopend. Vernielingen In een broeikas aan de Besjes laan is voor 7000 gulden scha de aangericht. Onbekenden hebben het gaas waartussen chrysanten groeien weggehaald. Een groot aantal chrysanten is vernield. Sex-bioscoop Tegen een 39-jarige Leidse ei genaar van een sexartikelen- winkel is door de Leidse politie proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de bio- scoopwetln een ruimte nabij de sexwikel aan de Haven ver toonde de Leidenaar in het openbaar films, zonder daartoe een vergunning te hebben. De politie heeft een aantal filmpro jectors, films en een projectie scherm in beslag genomen. Benoeming Dr. H. R. van Gunsteren, sinds 1973 lector in de politieke theo rieën en hun geschiedenis aan de Leidse Universiteit, is aan deze universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelf de leeropdracht. Prof. Van Gunsteren, die op 16 december 1940 te Den Haag werd geboren en in 1958 aan het Rijnlands Lyceum te Was senaar het einddiploma gymna sium bèta behaalde, studeerde Nederlands recht aan de Leidse Universiteit, alwaar hij in 1964 slaagde voor zijn docto raal examen. Het huidige onderzoek van prof. Van Gunsteren betreft de politieke theorie van het ver zorgen, de theorie van burger schap en de kunst en weten schap van het regeren (plan ningtheorie, rationalisme in de politieke theorie). Prof. Van Gunsteren, die uitvoerend mu sicus is, studeerde van 1958 tot 1959 alsmede in de zomer van 1960 piano en compositie te Pa rijs en Fontainebleau bij Ro bert Casadesus en Nadia Bou- langer. In 1959 won hij de eer ste prijs in het Concours Leo pold Bellan en in 1967 eindigde hij als vijftiende in het Con cours d'Exêcution Musicale te Genève. Prof. Van Gunsteren is lid van de Leidse universiteitsraad en voorzitter van zijn vaste com missie voor onderwijs en we tenschapsbeoefening. Duivenexpositie De postduivenvereniging De Rijnklièvers" organiseert zater dag en zondag a.s. een duiven- tentoonstelling in de kantine van de NV Touwfabrieken aan de Zijl dijk. Zaterdag is de ex positie geopend van 19 tot 22.30 uur en zondag van 10 tot 17 uur. Toegang gratis, doorlo pend een tombola met vele prijzen. In deze bewerking troffen we dezelfde verkleining naar een gewoon milieu als bij die van de Elektra het geval was - mis schien wat meer aangezet -: de koningen (Laïos, Oidipoes) zijn tweedehands autoverkopers ge worden; de altijd indrukwek kende, blinde ziener Teiresias de over zijn toeren geraakte Je- zus-fanaat, die trouwens be hoorlijk doorgeprikt wordt. De tussenpersoon Kreoon is nu de wat type-achtige maatschappe lijk werkster, die op twintigste- eeUwse minder vastberaden en minder gewaardeerd, haar hulp biedt Maar dit alles zou niet gewerkt hebben als de 13-hoog-op-een- flat-in-de-Bijlmer-situatie, waar buren medebewoners heten, niet herkenbaar was geweest De functionele decoropstelling en de situering van het speelvlak ondersteunden uitstekend:aan twee kanten zat publiek; de an dere' twee zijden waren afge schermd door de massieve hok ken van slaapkamer, keuken en gang. Tegen de wanden van het LAK-theater fotomontages van flatmuren. Binnen die situatie bij vlagen fraai spel, vooral van Elisabeth Versluys als Joke. Ad Fernhout maakte een tedere zoon; zijn twee woede-uitbarstingen (tegen de maatschappelijk werkster en tegen de "hogepriester"), waren' niet geheel overtuigend. Ellen Röhrmans sociale medewerk ster, die een beetje truttige in borst heeft maar tenslotte toch de moderne engel blijkt, stond er wel. Ook de freak van Hugo Metsers vond ik alleszins aan vaardbaar. Binnen dit geheel was de oor spronkelijke dramatiek van Oi dipoes wel geheel verdwenen. Het accent komt nu bij de moe der; zij maakt nu de verande ring door, nl. zij wordt weer verliefd en lijkt haar tweede kind te accepteren. Zo'n omme keer zien we ook bij de maat schappelijk werkster, als zij één moment over zichzelf heenstapt en het versierspel met de pries ter mee wil spelen. Hierdoor uit het veld geslagen - eindelijk - druipt deze tenslotte af (hij laat Joke met rust). Want de tijden veranderen en God ook". Paul van der Plank

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3