Oorlogswinter nadert crisis Radio- en tv-boek voor de jeugd i Nog geen aanvrage van VOO voor meer zendtijd TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND llMiH'li'IIIM RADIO VRIJDAG TERUGBLIK Russische geheime dienst PAGINA 2 LEIDSE COURANT AAD Aad v.d. Heuvel zegt, dat de Van Speijkshow morgenavond qua opzet niet zo gek veel zal verschillen van de eerste show in dit seizoen, ondanks het feit, dat „cursief' is verdwenen- Na de eerste show, die slechts middelmatig bij de kijkers aansloeg, werd bekend dat Michiel van der Plas er geen zin meer in had. Binnen het korte tijdsbestek van een maand moesten er oplossingen en alternatieven gevon den worden voor het gat dat in de show was gevallen. Het alternatief voor „Cursief werd gevonden. Er is een nieuw team van schrijvers samengesteld, t.w. Cees Labeur, Philip van Tijn, Herman Blokpoel, Hans Dorresteijn en Henk Huurdeman. Gerard Cox, Frans Halsexna, Marijke Merckens en Ton Lensink werden bereid gevonden zitting te nemen in een nieuw panel. Dit nieuwe cabaretske programma-on derdeel zal anders van sfeer zijn dan „Cursief'. Het wordt aan het begin van de Van Speijkshow uitgezonden. Nieuw is ook het journalistenforum. Peter Hofstede, Martin van Amerongen, Pierre Huyskens en Lisette Lewin gaan deels voorbereid en deels spontaan praten over actuele zaken, die het van Speijkteam ze voorlegt. Wat er precies gebeurt in dit programma-onderdeel valt nog moeilijk te zeggen- Het Van Speijkteam raadt de nieuwsgierigen aan gewoon te kijken. KOJAK Kojak alias Telly Savalas kan men nu ook in boek vorm tot zich nemen. De Gooise uitgeverij te Bussum liet boeken in zakformaat verschijnen, die telkens een compleet verhaal over deze merkwaardige politiespeur- der leveren. We kregen er twee van in handen. Het ene heet „Grafschrift voor een smeris" en het andere .Meis je in de rivier". Kenners heb ben ons verzekerd, dat Kojak om te lezen nog spannender is dan om te zien. JULES Uit Delft vernamen wij het volgende verhaal over Jules de Corte. Hij werd eens uit genodigd om het jaarlijkse Delftse cabaretfestival Ca- meretten te openen. Hij stemde toe, mits men zorgde voor een snelle taxi naar Rotterdam, want daar moest hij dezelfde avond nog optre den. En dan gaat het verhaal verder: „Je omgeeft zo'n man met de grootste zorg, ook al omdat hij blind is en zo. We zaten met hem achter in de taxi in het volle besef, dat we in de nabijheid ver keerden van een zeer groot artiest, een coryfee van onge kend kaliber. De taxi reed hard, maar arriveerde helaas toch tien minuten te laat op de plaats van bestemming. TOON Van de One man-shpw van Toon Hermans, die verleden jaar in drie uur over de buis ging, heeft de AVRO een sa menvatting van hoogtepun ten samengesteld, die op zon dag 30 november op het scherm zal worden gebracht CORRIE In het TROS-programma „Op losse groeven" werd onlangs aan het Brabantse zangeresje Corrie Konings een heel bijzondere roos uitgereikt. Geen exemplaar van de bekende baccara, maar een geheel nieuw soort in de rozenfamilie, de „Corrie Koningsroos". Deze nieuwe soort werd speciaal gekweekt door Hette Spek uit Aalsmeer. Hij is bloemkweker van beroep en een grote fan van Corrie Konings. „Vijf jaar geleden", legt Hette uit, „kwam ik op het idee een Corrie Koningsroos te gaan kweken- Er zijn zoveel rozensoorten naar bekende artiesten genoemd. Waarom dan niet een van mijn favorieten, was mijn redenatie. Een plan is gauw gemaakt maar de rest gaat langzamer. Je moet het stuifmeel van verschillende soorten rozen kruisen om aan een nieuw soort roos te komen. Dan moet je de zwakken van de sterken scheiden en daarna de kleur bepalen. Het duurt vijf jaar om tot een echte verantwoorde nieuwe roos te komen. Op het ogenblik zijn de Corrie Koningsrozen nog niet in de winkel verkrijgbaar. De roos, die ik Corrie heb geschonken, was het eerste exemplaar van een eerste reeks. Maar over een jaar is het best mogelijk, dat de Corrie Koningsroos algemeen publieksgoed is geworden. Dat hangt een beetje van de reactie van het publiek af'. Klaas Koopman kwam op het idee en De Gooise Uitgeverij in Bussum gaf het uit: het Radio en TV-Boek voor de jeugd, be stemd voor kinderen van 6 tot 13 jaar. Want, vertelt Klaas Koopman in een kort voor woord: „Zo'n boek was er nog niet Ik vond dat maar vreemd." Of de kinderen die dit boek in handen krijgen, nu me teen weten hoe het er bij de omroep toegaat, is een met „neen" te beantwoorden vraag. Wel wordt een beetje in die richting gewezen en geeft het boek aardige informatie. Rechtstreeks te maken met tv heeft het hoofdstuk van Jannie Roos „Wat- er komt kijken voor een tv-programma". Jannie is beknopt maar duidelijk, hoewel geenszins compleet, hetgeen ook moeilijk kan. Zo noemt zij ie mand die het idee krijgt voor een show en die ook maakt regisseur en dat is wel heel erg beknopt. Maar totaal geeft zij de lezer wel een idee hoeveel mensen en andere zaken voor een tv-programma nodig zijn en dat het niet gaat om „even opne men en uitzenden". Gertie Evenhuis en Myrle Tjoeng geven een aardig (radio) hoorspel, dat zó door vier jon gens, twee meisjes, een onder wijzeres en een verteller kan worden nagespeeld. De geluiden kunnen op elke school worden opgenomen. Op een andere bladzijde legt Gertie Evenhuis uit wat een hoorspel ongeveer is en aan welke voor- waarden moet worden voldaan. (School)- kinderen die zelf aan de slag willen en kans zien het in dit Toelichtende foto uit „Radio- en TV-boek voor de jeugd". boek uitgewerkte luisterspel op de band te zetten, kunnen de (cassette) band voor 16 februari volgend jaar opsturen naar de NCRV, Literaire Sectie, Schut- tersweg 8, Hilversum. Uit alle ingezonden luisterspelen wordt het aardigste gezocht De NCRV komt dan met de radiowagen naar de school waarvan de op name afkomstig was, waarna een „echte" opname later over de radio wordt uitgezonden. Het boek bevat, behalve een doorlopend grapje over wat je allemaal met een appel kan doen, een aantal verhalen die al dan niet rechtstreeks met tele visie te maken hebben. Recht streeks is een samenvattend 'Swiebertje-verhaal, minder di rect is het verhaal over een Columbiaans jongetje voor wie een pesos een heel kapitaal is. Wel sluit dit verhaal aan bij de stroom van buitenlandse infor- Oom Ben en Michiel (Ton Lensink en Paul Röttger) in „Oorlogswinter". Vanavond wordt pas het acht ste deel uitgezonden van de 13- delige serie Oorlogswinter, naar het gelijknamige boek van Jan Terlouw, maar de crisis nadert. In VIank hebben de Duitsers, als represaillemaatre gel ook de burgemeester terecht gesteld en daarmee de vader van Michiel. Uit de grote steden trokken mannen, opgepakt tij dens razzia's, naar Duitsland. Zij kwamen door Vlank, waar een vader met zijn zoon wisten te ontsnappen. Uit hun verha len maakte mevrouw Van Beu- sekom op, dat in deze oorlog verzet noodzakelijk is, hoe ge vaarlijk ook. Ned. II. 19.30 uur. HOU HET SCHERM IN HET OOG George Vavasor krijgt het van avond moeilijk in „The Palli- sers"; hij staat op gespannen voet met Alice die hem aanvan kelijk steunde. Een erfenis kwestie staat hun passie in de weg. Plantagenet gaat zijn best doen zijn vrouw Glencora te behouden; zij is nog steeds ver liefd op Burgo, met wie zij niet mocht trouwen. De Pallisers, vergezeld door Alice, willen nu oversteken naar het vasteland. Ned. n, 20.40 uur. Man over de vloer In de aflevering vanavond van „Man over de vloer" krijgt me neer Roper het druk. Hij moet belasting betalen, maar zó veel lijkt hem ook weer niet nodig. Daarom verzint hij een zoon, aftrekbaar van de belastingen. De inspecteur gelooft het ver haal maar half en wil die zoon wel eens zien. Ned. II, 22.00 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Minister Van Doorn van CRM heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de Veronica Omroep Orga nisatie (VOO) nog geen aanvrage heeft ingediend om erkend te worden als C-omroep. Als de aanvrage er is, zal er bij de VOO opnieuw geteld worden hoeveel leden er zijn, deelde de bewindsman mee. Hij beraadt zich ér over ofbij alle omroeporganisaties regelmatig het aantal leden geteld moet worden. Laurel en Hardy in Britse top-50 LONDEN Stan Laurel en Oliver Hardy zijn de Britse hitparade binnenge drongen met een song uit hun 38 jaar oude film „Way out west" In de film, die vorig jaar kerstmis op miljoenen Britse televisie schermen te zien is ge weest, kwam een badka merscène voor, waarin de twee komieken het lied „The trail of the lonesome pine" zongen. Dit nummer kwam binnen op de 48e matie waarmee ook de jeugd te maken krijgt. Per krant, maar ook op tv. Elders in dit boek doet Chriet Titulaer uit de doeken waaruit hemellichamen bestaan, waarbij hij aansluit op tv-beelden: land ingen op de maan en andere ontdekkingstochten in de ruim- Rien Poortvliet (Van nature, op tv) vertelt over de dieren in het bos, Han Rensenbrink verhaalt over (dieren)vrienden in en om ons huis. De NCRV-toon wordt steeds nauwkeuriger, maar niet storend. Daarvoor zorgt de va riatie in leesstof; de vele kleuri ge illustraties, grapjes, raadsel tjes en versjes maken het boek tot een voor een groot publiek leesbaar geheel. Bijna zou het boek te cultureel-informatief worden. Een poprubriek rond de zanger Albert West „Sterren in de popmuziek" voldoet weer aan de wensen van de poplief- hobber, die een goed geschreven verhaal over deze zanger aan treft. Ook de groepen The Cars en Pilot komen aan bod. Het verhaal van Alison Metter- nich-Korthals Altes valt wat uit de toon, maar dit verhaal zal wel binding hebben met het ver strooiende karakter van jeugd programma's. „De tovenaar ver telt hoe hij de draak versloeg", heet dit verhaal. Fantastisch en erg aardig verteld. F. J. BROMBERG NEDERLAND I T«l«ac 18.15 Chemla la ovarii NOS 18.45 Toarlatlacha Tlpa 18.55 Journaal EO 19.05 Klndarfcrant 19.55 Japanaa apan t 20.25 Nadar bakakan 20.55 KGB: Da Ruialacha gahal- ma dlaat NOS 21.35 Journaal EO 21.50 KGB: Oa Ruialacha gahal- ma dlanat 22.45 Tanalotta 22.50Journaal NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog 16.55 Journaal VARA 19.05 Guyana, waterland NOS 20.00 Journaal VARA 20.25 Achter hat nleuwa 20.40 De Palllaera Pallallaaara 21.35 Koning Klant 22.00 Man over da vloer 22.25 Achter hat nieuwe 23.00 Gedicht NOS 23.01 Den Haag vandaag 23.15 Journaal DUITSLAND I 18.05 Arsène Lupin, tv-serie. 18.40 Aki. 19.20 Arsène Lupin, vervolg. 20.00 Journ. en weerbericht 20.15 Diskussie-- progr. 21.00 Columbo. misdaadserie 22.15 Kontraste 23 00—23.20 Journ. kommentaar en weerbericht DUITSLAND II 18.20 Berlin 0.00 bis 24.00 Uhr, tv-serie. 19.00 Journ. 19.30 Muzikale revue. 21.00 Journ. 21.15 Kontrovers. 22.00 Tue recht und Scheue niemand, tv-spel. 23.05 Journ. BELGIE NEDERLANDS 18.00 Ti-ta-tovenaar. 18.05 Wickie, de viking, tv-serie. 18.50 Tienerklanken. 19.15 Guyana Waterland, natuurfilmse rie. 19.40 Meded 19.45 Journ. 20.15 Kwisprogr. 20.45 Akt. 21.35 Monumen ten. 21.45 Standpunt van het C.V.P. 2205 Fragmenten uit nieuwe films. 22.50—23.00 Journ. HILVERSUM I NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpa norama 19.00 (S) Leger des Hellskwar- tier. 19.15 (S) De wereld zingt Gods lof. verzoekplatenprogr. 19.55 Overdenking 20.00 (S) Muziek, muziek, muziek, licht platenprogr. NOS: 20.30 Broodschrij vers en lettervreters, literair amuse- mentsprogr. NCRV: 21.30 (S) Muziek, muziek, licht platenprogr. 21.50 Bij de tijd, progr. over de oudere werknemer. 22.10 De kerk vandaag, nieuws en com mentaar. 22 30 Nws. 22.40 (S) Akt. 23.00 Diabetes- en wat nu? Klankbeeld 23:20 (S) Album, minder bekende bladzijden uit de muzikale romantiek. 23.55—24.00 HILVERSUM II inform, over kerk en samenleving. AVRO: 19.00 (S) Prog, van nieuwe lied jes, chanson of songs. 19.30 boer of manager (2). NOS 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. AVRO. 20.05 Ra- diojourn. 20.10 Inleiding avondprogr. 20.15 (S) Soiree musicale: klassieke muziek. 21.30 (S) Joseph Fouché. hoor spel afl. 8. 22.15 (S) Jazzspectrum-live. 23.05 (S) Vanavond laat kultureel. 23.50 Radiojourn. 23.55—24 00 Nws. NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S) Poster: de geschiedenis van de Ned popmuziek. 20.02 (S) Soul top-10. 21.02 (S)Sesjun: jazz en blues live. 22.02 (S) De Hugo van Gelderenshow met de Nederlandstalige Top-10. 23.02 (S) Jazz- Sir. 0.02 (S) De Hugo van Gelderens how: LP s 1.02 (S) De Nachtwacht. EO. 5.02 (S) Old Time Religion Blue Grass Gospelmusic 5.30 (S) Matinata: muziek voor de vroege ochtend. HILVERSUM I KRO 7.00 Nws 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie. 7.30 Nws. 7.41 Ak- tualiteiten 7.50 (S) Badinerie 8,24 Over weging. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 De wonderlijke letter M. 9.40 schoolradio. 10.00 (S) Aubada. (10.30 Nws.). NOS 11.30 Blik op de derde wereld. 11.45 Blik op Europa. KRO 12.00 (S) Van twaalf tot twee. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nws. 12 41 Aktualiteiten. 14.00 Hoe gaat het 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op vrijdag. 15.30 Nws. 17.00 Zonder gren zen. 17.10 (S) De hutsgeklutste kinder spelen. 17.30 Nws. 17.32 Aktualiteiten. HILVERSUM II AVRO 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Radiojournaal 8.30 De Groenteman). 9.00 Schoolradio. NOS 9.20 Wat heeft dat kind. 9 35 waterstanden. 9.40 (S) Toerismo. AVRO 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03 Radiojournaal.) 11.30 (S) Knipperlicht. 11.55 Beursberichten. 12.00 (S) Trad. OVERH. VOORL. 12,30 Uitzending voor de landbouw. AVRO 12.40 (S) Lichte orgelmuziek. 12.55 Ra diojournaal. VPRO 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit. morgen dat. 13.25 Pro- grammaoverz 13.30 Interview. 14.00 Muziek 15 30 Permanent Wave. 16.00 Nws. 16.03 Vandaag dit. morgen dat. 16.05 Nova Zembla. 17.30 Welingelichte kringen. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM leder heel uur nws. EO 7.02 Gospel sound. 8 03 Klankbord. 8.10 Tussen thee en koffie. 9.03 De muzikale fruit mand. TROS 10.03 Pep-op-drie. 11.03 Drie draait op verzoek. NCRV 12.03 Drie tussen de middag. 13.03 Hier en 13.08 Drie tussen de middag. NOS 4.02 Pop-kontakt. 16.03 De Hitmeesters. De Verenigde Staten bestaan binnenkort 200 jaar. De VPRO viert dat jubileum mee op een niet helemaal feestelijke, maar daarom nog niet onterechte ma nier. De omroep gaat de komen de weken besteden aan het ont rafelen van wat wel de „Ameri can Dream" wordt genoemd. Gisteravond werd daarmee be gonnen met de vertoning van „Hearts and Minds" van Peter Davis, een documentaire over de oorlog in Vietnam, die dunkt mij, toch nog velen vers in het geheugen zal liggen. De film vond in Amerika weinig officie- Ie erkenning en werd slechts op een, vrij ondergeschikt televisie net, vertoond. Helemaal onbe grijpelijk is dat gebrek aan be langstelling niet, want zij heeft veel meer van een nachtmerrie dan van een droom en dan wel van een nachtmerrie die zich echt heeft afgespeeld. De docu mentaire bestond voor een goed deel uit journaal-fragmenten die er niet om liegen en die om waarschijnlijk exact die reden ook nooit eerder werden ver toond. Davis ging zeer grondig te werk. Hij behandelde ook de politieke achtergronden van meet af aan en hij haalde in dat verband uitspraken aan van alle presidenten Eisenhower, Ken nedy, Johnson en tenslotte Ni xon die de deelname van Amerika aan wat werd aange zien voor „een kruistocht tegen het communisme", aankondig den en verklaarden zo al ten slotte niet excuseerden. Tussen door zag men beelden van het uitermate smerige bedrijf dat de oorlog nu eenmaal is, of er „een goede zaak" op het spel staat of niet. Het feit dat ze aan welke oorlog dan ook ontleend zouden kunnen zijn maakt de zaak er niet minder schokkend om. Want wat deze rolprent echter tot zulk een uitzonderlijke maakte is dat er vrij duidelijk uit blijkt dat leidinggevende kringen in Amerika op de dag van heden tot de erkenning schijnen te zijn gekomen, dat hun land het met zijn deelname aan de burgeroorlog in Vietnam het best eens aan het verkeerde eind zou kunnen hebben gehad; en zelfs generaal Westmoreland, die destijds over de Amerikaan se troepen het bevel voerde sprak in dezen nu enige twijfel uit. En met een eenvoudig „sor ry" kan in zulk een gruwelijke zaak natuurlijk niet worden vol staan: de droom en het ontwa ken. Het pleit overigens voor de Amerikanen dat zo'n documen taire (al of niet in brede kring vertoond) ook maar mogelijk was en het getuigt van de zijde van de VPRO van moed dat er een avond wordt uitgetrokken voor de vertoning ervan. Popu lair zal een omroep er waar schijnlijk diet door worden, maar uit een oogpunt van inte gere informatie is het natuurlijk een uitstekend gebaar. Bovendien was aan deze docu mentaire dan nog een andere vooraf ggegaan: die over het proces tegen en de terechtstel ling van Julius en Ethel Rosen berg in de jaren '50, het echt paar dat van spionage werd ver dacht. Een zaak die, zoals de ietwat ouderen onder ons zich nog zullen herinneren, de ge moederen destijds danig bezig hield. Het zal voor hen ongetwij feld een merkwaardige ervaring zijn geweest te kunnen constate ren dat wat toen een gruwelijke en in ieder geval zwaar geladen kwestie was, zich nu aan ons voordeed als zo maar een span nend spionageverhaal. Men zou bijna tot de conclusie zijn geko men dat geschiedschrijving al tijd een min of meer vervalsend karakter moet hebben, zelfs al kan men de betrokkeh periode beeldend en wel vrijwel op de voet volgen. HERMAN HOFHUIZEN. Begin deze week publiceerde Amnesty Internatio nal in Londen een rapport, waarin Rusland be schuldigd wordt van het schenden van de interna tionale rechten van de mens. Er zou gemarteld worden in gevangenissen en psychiatrische in richtingen. Mensen zouden zonder vorm van pro ces wegens politieke of religieuze overtuiging worden opgepakt. Eveneens deze week verscheen in Nederland de vertaling van het onlangs in Amerika uitgegeven boek "KG.B.-werkwijze, organisatie en machtsbe reik van de Russische geheime dienst". De Ev. Omroep zendt vanavond (ned. II - 20.50 uur) een documentaire uit gewijd aan de K. G.B., de Russische geheime dienst De film, die bijna anderhalf uur duurt, werd gemaakt door Mischa Scorer, Rus van geboorte. Negen maanden reisde hij de wereld door om gegevens in handen te krijgen over deze voor het Russische regiem ui terst belangrijke en uiterst geheime organisatie. Mischa Scorer tracht te laten zien hoe de K.G.B. te werk gaat. Wat de macht is van deze geheime dienst. Dat is een uiterst moeilijk gegeven. Het is voor buitenlandse journalisten sowieso al moeilijk om in Rusland behoorlijk te werken. Een plan om de geheime dienst te ontmaskeren is bij voorbaat gedoemd te mislukken. Dit geldt trouwens voor elk land, ook lapden die zich democratisch noe men. Scorer is een man die "de zaken grondig aanpakt". Met engelengeduld verzamelde hij foto's van kampen, kleine notities van dwangarbeiders en in het geheim gemaakte foto's van patiënten in psychiatrische gevangenissen. Het is duidelijk, dat de mensen die dit materiaal het land uitDrach- ten en het Scorer in handen speelden, hun leven op het spel zetten. In Amerika interviewde Scorer ene "Khokhlev" een ex-KG.B.-officier, die op het ogenblik psycho logie doceert aan een universiteit in Californiè. Hij vertelt over de methoden van de K.G.B. Hoe makkelijk je in de geheime dienst rolt en hoe moeilijk je er weer uitkomt. De film bestaat uit twee delen. Het eerste deel is een historische overzicht en laat zien hoe de K.G.B. na de revolutie kon uitgroeien tot de geweldige machine zoals hij nu is, een apparaat, gericht tegen de oppositie. Het tweede deel gaat over de huidige methoden van de N.K.G.B. Scorer praat hierover met Geral Brooks, rechter en ex-gevangene, die op het ogen blik woonachtig is in Londen. Door de grondige aanpak van het zo moelijk te doorgronden onder werp is de film van ruim 90 minuten geen lichtver- teerbare stof. Er zitten opvallende nog niet eerder gepubliceerde gegevens in. Dit is echter een zeer klein gedeelte. De rest bestaat uit uitleg, mestal aan de hand van foto's en schema's. ROELFIEN SANT

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2