met amandelspijs of aardappelmeel Zo moet het Banketletters kopen.... Sinterklaas weet het niet meer.... Zelf bakken? Speculaas en banket staven. Sint koopt ze.zelf bakken heeft hij trouwens geen tijd voor. Toch zullen er mensen zijn die best zelf eens zou den willen bakken. hun eigen staaf of speculaasje. Nou, dat kan. Speculaasjes Om te beginnen heeft men de volgende ingrediënten nodig: 300 gram bloem, 150 gram donkerbruine suiker, 75 gram boter of margari ne, 7 1/2 gram speculaas kruiden, 4 lepels melk en 1/4 theelepeltje bakpoeder. Hoe minder boter of mar garine en er bij de berei ding van speculaas wordt gebruikt, des te scherper wordt de tekening van de koekjes. Een vet deeg doet de afbeeldingen van de koekjes vervagen. Alle bestanddelen moeten worden gekneed tot een soepel deeg. Wanneer het deeg goed is, bestrooien we de speculaasplank met rij stebloem. Daarna drukken we het deeg in de vormen. Hei overtollige deeg wordt weggesneden en de deegfi guurtjes worden uit de plank geklopt. We leggen de figuurtjes op het bebo- terde bakblik. Na vijftien minuten in de oven te heb ben gestaan zijn ze licht bruin en gaar. Baoketstaaf Ook een kunst maar met een beetje geduld zal het best lukken. We maken een bladerdeeg van 100 gram bloem, 100 gram boter of margarine, een klein beetje zout en een 1/2 dl. water. De vul ling bestaat uit 100 gram amandelen, hetzelfde ge wicht aan suiker, wat ci troenschil en een half ei. De amandelen moeten'met ruim water aan de kook worden gebracht. Daarna moet het water worden af gegoten en de amandelen overspoeld worden met koud water. Pellen, drogen en malen. Dan de suiker, het ei en de citroenschil mengen met de gemalen amandelen. Het verdient aanbeveling de vulling één dag van te voren te maken omdat de bestanddelen dan de kans krijgen tot een gelijksma- kend mengsel te komen. We maken van de spijs een dikke rol. Dat moet wel gebeuren op een met bloem bestoven tafel. Dan het tweede onderdeel van de banketstaaf.het deeg. We rollen het deeg uit tot een ongeveer tien centimeter brede lap met de dikte van een rijksdaal der. De lange kant van de deegplak bestrijken we met wat water. Dan leggen we de rol amandelpers op het deeg en rollen het op. Begin aan de droge kant met rollen. Het vochtige kantje, doet dan dienst als afsluiting. Leg de naad vooral aan de zijkant als de banketstaaf op het bakblik ligt en druk de uiteinden dicht. Het deeg aan de bovenzijde be strijken met wat geklopt ei en de staaf in een zeer hete oven doen. Na dertig minu ten is de banketstaaf ge reed. Banketletters, let op het blauwe etiket. Sint weet niet meer waar hij aan toe is. Tussen de honderdduizen den boterletters die er rond het 5-decemberfeest worden geprodu ceerd, schuilen er vele die van be duidend mindere kwaliteit zijn. En dat kan de goedheiligman niet we ten, want op het eerste gezicht zijn alle boterletters gelijk. Ze zien er mooi geglansd uit en altijd hebben ze de letter M van - u raadt het al - Madrid. Het jammerlijke van die boterletterboel is dat Sint onbe wust bij het ene kind een letter, bereid met echte amandelspijs, in de schoen zal laten zakken, terwijl een ander kind genoegen zal moe ten nemen met een letter waar héél andere spijs in is verwerkt. Gerard de Vriend, produktieleider bij Van Weizen bakkerijen b.v. in Bodegraven is hier helemaal niet over te spreken. „De handel in boterletters met echte spijs wordt helemaal kapot gemaakt, weet hij. „Op de allereerste plaats komt dat door de boterletters van zeer slech te kwaliteit die voor een prik aan de man worden gebracht. De han del heeft, voor wat dit betreft, een slechte naam gekregen. Als je ziet waaruit de spijs in een letter soms is samengesteldde amandelen die er in verwerkt moeten zijn kun je niet vinden. De rest van de. spijs is samengesteld uit aardappelmeel en bonen." Speculaas In de bakkerij van Van Weizen wordt deze maanden onder hoog spanning gewerkt. Wanneer Sint zich in augustus in zijn bisschoppe lijk paleis gaat beraden hoeveel Pieten hij wel moet meenemen naar de Lage Landen, begint men in de bakkerij al met de vervaardi ging van speculaas. Speculaas is er in vele soorten en smaken en Sinterklaas moet erg goed weten „wie wét lust". In ons land eet iedereen graag de „echte" speculaas. Dat wil zeggen dat die lekkernij goed gekruid moet zijn. Onze Zuiderburen echter willen met alle geweld speculaas zonder kruiden en natuurlijk hebben de Belgen er een andere naam aan gegeven. Speculoos heet het daar. En in Duitsland wordt alleen maar Hij wijst ook op de veranderde smaak van de consument. „Tot voor enige jaren nam iedereen een gebakje bij de koffie als het zondag was, maar dat is nu onbetaalbaar geworden. In plaats daarvan willen de mensen een koekje, maar dat moet dan wel van grote afmetingen zijn. De proefbakker in ons bedrijf ontwerpt zelf de koekjes. Hij is een ware kunstenaar". In de bakkerij werkt men met veer tig soorten deeg. Daarmee worden zestig verschillende soorten koek jes gebakken. Natuurlijk blijft het in deze tijd van het jaar niet alleen bij de kleine speculaasjes. De grote speculaaspoppen - versierd met grote amandelen - zijn een ware lekkernij. Per dag komen er zo'n 20.000 poppen de oven uit Een groep meisjes zit aan de lopende banden alles te- verpakken. De top drukte in de bakkerij moet nog komen. Twee-tot drie dagen vóór 5 december is het daar een com pleet gekkenhuis. De produktie van gewone koekjes is dan stopgezet en de volledige capaciteit wordt inge zet voor de Sinterklaaslekkernijen. I De belangrijkste produkten die de laatste dagen de bakkerij verlaten zijn natuurlijk de banketletters en staven. Iedereen wil er wel een in huis hebben. De Vriend: „Maar laat Sint toch oppassen als hij banketletters koopt. Het blauwe etiketje is het belangrijkste kenmerk op de ver pakking. Je weet dan in ieder ge val dat het product met roomboter vervaardigd is. Hetzelfde geldt ook voor de speculaas". In tegenstelling tot de speculaasje worden in het buitenland bijna geen boterletters gegeten. De pro duktieleider: „Letters met echte amandelspijs is een zuiver Holland se lekkernij. Ikzelf rit al jaren in de koek, maar telkens als ik een banketletter, een goede, onder ogen krijg, heb ik de neiging er m'n tanden in te zetten en dat ding helemaal te verorberen." Voor hoe veel geld Sinterklaas jaarlijks spe culaas en boterletters koopt kan De Vriend bij benadering niet zeggen. Maar als je nagaat dat er alleen al bij Van Weizen duizenden en nog eens duizenden letters worden ge bakken de Zeeuwse speculaas voor vol aangezien. Speculaas en Duitsland, daar weet Gerard de Vriend veel over te vertellen. „Drie dagen per week draaien we speculatius voor onze Oosterburen. Speculatius is het meest lichte koekje in deze soort dat er te krijgen is. Ook in deze speculaas zitten geen krui den". Wanneer de produktieleider met cijfers gaat spelen blijkt pas duidelijk hoeveel koek er gegeten wordt rond de Sinterklaasdagen. Per dag bakt men al gauw zo ongeveer 650.000 speculaasjes. De produktie van echte roomboterlet- ters, gevuld met eerlijke amandel spijs ligt zo rond de 600 stuks per uur. Een gigantische hoeveelheid, die volledig wordt afgezet. We weten het allemaal: veel snoe pen is slecht voor het gebit. Ge rard de Vriend springt gelijk op dit onderwerp in. „Dat snoepen slecht is voor de tanden is overbe kend", zegt hij. „Ik heb er echter helemaal geen last van en iedereen die hier uit hoofde van zijn functie koek moet happen heeft een goed gebit. Het is gewoon een kwestie van onderhoud. Niet vergeten elke dag je tanden te poetsen. En of koek nou slecht is voor je tanden of niet, zoetigheid zal men altijd blijven eten". Speculaas, allemaal machinaal.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 23