Speculaasplanken, kunst of ambacht? Zoet en hartig, overspoeld met bisschopswijn VER GULDEN: veel plezier, weinig geld Speculaas, vrijer en vrij ster. Bij ieder Sinterklaas feest hoort een specu laaspop. Dat is zo sinds mensenheugenis en het is niet uit te roeien. De man krijgt „een vrijster" en de vrouw krijgt „een vrijer". Speculaas. Vroeger een lekkernij die alleen rond de 5de december met pakken tegelijk werd verorberd. Tegenwoor dig een produkt dat erg veel wordt geserveerd bij een kopje koffie. En wat te denken van spe culaas op brood! In elk geval zal het iedereen zijn opgevallen hoe kunstig een speculaaspop er meestal uitziet. En al zal de bakker zich op de borst kunnen slaan de lekkerste speculaas uit de omgeving te bakken, weinigen zullen kunnen zeggen dat zij de vorm van het koekje heb ben ontworpen. Het met de hand maken van speculaasplanken wordt na melijk nog maar door enkele ambachtslieden in den lande gedaan. Een heel stuk wijzer rond de geschiedenis van deze planken werden we in het Gel derse Wijchen. Harry Arts, kleinzoon van de eerste speculaasplankenmaker in ons land, weet er door fami lie-overlevering erg veel over te vertellen. Hij zegt: „Rond de eeuwwisseling was mijn opa bakker. Een van zijn hobby's was tekenen en houtmodellen maken, eerst voor zich zelf, later voor zijn collega's. Rond de eerste wereldoorlog waren zijn planken al zo bekend, dat hij ze zelfs verkocht aan het Belgische Hof'. Arts haalt en kele gouden medailles uit de kluis. Eén daarvan is afkom stig van de Belgische koning Leopold. In diezelfde brand kast liggen ook een aantal schetsboeken veilig opgebor gen. Grootvader Arts ontwierp alle afbeeldingen zelf. „Iedere figuur werd aangepast aan de omstandigheden die er toen waren", vertelt Harry. „Toen Zeppelin zijn ballon de lucht in liet gaan, was dat een reden voor mijn grootvader om dat uit te beelden met speculaas". En inderdaad staan de tekeningen van Zep pelin en zijn uitvinding in het schetsboek. Zo ook de eerste trein en de eerste automobiel.- Nog niet zo lang geleden pro beerde Harry Arts het ook nog eens. Hij vervaardigde toen speculaasplanken in de vorm van raketten. Het werd geen succes. „De mensen willen op de een of andere manier toch niet meer geconfronteerd wor den met zulk soort dingen. Zij geven veel meer om iets ou derwets". Ambacht Zeg niet tegen Harry en de twee plankenmakers die bij hem in dienst zijn, dat het kunst is wat die mensen ma ken. „Ambacht" is het juiste woord volgens de jonge Arts., Het maken van een plank is een nogal intensief werk. Eerst wordt het hout op maat ge zaagd. Men maakt planken van 20- tot 100 centimeter. Wanneer de planken gereed zijn wordt met een machine de vorm van de figuren in het hout gefraisd. Dit is de enige machinale handeling. Daarna komen er tientallen kleine bei teltjes aan te pas, om de frag mentjes te creëren. „Vroeger was er beter hout om te be werken dan nu", vertelt Harry. „Hier in de omgeving had je veel vruchtbomen staan en dat hout was uitstekend om te be werken. Je ging er met de beitel doorheen als met een mes door een stuk boter. Nu werken we met een tropische houtsoort. Eikehout is totaal ongeschikt voor dit soort be- werking. Beukehout is magni fiek voor de speculaasplank maar dat is niet te betalen". De twee ambachtslieden in Wijchen doen het hele jaar niets anders dan speculaas planken maken. Tegen de maand oktober is er dan een voorraad waar je van schrikt. „Maar voordat die maand om is zijn we „los". We exporteren erg veel planken naar West- Duitsland, waar de bakkers er om zitten te springen. Daarbij komt dat de plank steeds meer als geschenk wordt gegeven. Decoratief bezien is het erg leuk zo'n plank in de huiska mer te hebben, vooral ook om dat iedere vorm enig in zijn soort is", merkt Harry op. Hij vindt het jammer dat er zelfs op de speculaasplan- kenmarkt zoveel kaf onder het koren is. Bij hem betaalt de consument voor een plank tussen de 25 en 80. Op het eerste gezicht een nogal forse prijs, maar er zit dan ook erg veel werk aan vast. Natuurlijk is de plank niet al leen geschikt voor het berei den van speculaas. Ook fon dant en borstplaat kunnen via deze modellen gemaakt wor den. „Liefhebbers zouden zelfs prachtige gipsvormen kunnen maken met die planken". Natuurlijk moeten we ook nog even weten hoe het nou met de speculaas zit. Waar komt die lekkernij toch vandaan? Ook hierop weet Harry het juiste antwoord. Hij vertelt: „Rond het jaar nul was het Sint-Nicolaasfeest bij de Germanen een voorfeest van de komende winterzonne wende. Men ging er van uit dat in de herfststorm de Schimmelruiter op zijn paard ronddoolde. Het (bij)geloof hield onder meer in dat deze ruiter gunstig gestemd moest worden en zij deden dat door iets te offeren van het dage lijks brood of de opbrengst van veld en stal. In latere tij den werden bij voorbeeld de staldieren in figuren van brooddeeg nagebootst". In het begin werden deze figu ren met de hand gevormd (zoals men nu nog doet met marsepein). Later maakte men modellen van hout. Het deeg was meestal met honing ge zoet. „Omdat de geesten het toch niet aten", vertelt Harry verder, „aten de schenkers de spullen zelf maar op. Men ge loofde dat de goden met wel gevallen naar de lekkernij hadden gekeken, waardoor het gewijd zou zijn en een heilza me werking voor de eter zou hebben gekregen". Toen het christendom ging overheersen, werd het offer brood vooral in kloosters ge bakken. „De Duitse lebku chen, eigenlijk hetzelfde als taai-taai, is afkomstig uit het Latijnse libetum, dat zoveel betekent als offerkoek. Ook de naam speculaas is ontstaan in kloosters waar, zoals bekend, het Latijn de belangrijkste taal was. Speculum is spiegel, erg voor de hand liggend want de speculaas is het spiegel beeld van de plank", aldus Arts. Naast alle drukte van pakjes ma ken, surprises bedenken en touw en lijmpot opsnorren heeft de gastvrouw er in de dagen voor Sinterklaas nog een zorg bij. Je kunt de familie geen hele avond op een droogje laten zitten, hon gerige magen moeten worden ge vuld en een tussendoortje is ook nooit weg. Nu is Sinterklaas bij uitstek een zóet feest met boterletters, marse pein, borstplaat en suikerbeesten. Allemaal te koop, al bestond vroeger de helft van het feestple- zier uit het zelf maken van deze zaken. Pepernoten bij voorbeeld zijn zo gemakkelijk te maken, dat het echt een gezellig werkje voor kinderen is. Die zetten daarvoor klaar: 125 gram zelfrijzend bakmeel, 50 gram bruine basterdsuiker, 25 gram boter, een theelepel rietsui kerstroop, een halve theelepel zout en een halve theelepel specu laaskruiden, een eetlepel melk. Steek de oven aan en zet de knop op stand 3 of 4 (matig heet). Doe alle ingrediënten samen in een grote kom. Was goed je handen en kneed met één natte hand alles goed door elkaar. Kneed dan met twee handen net zo lang totdat de deegbal weer van je handen los laat. Vorm nu van het deeg kleine balletjes, zo groot als een knik ker, en leg deze op een beboterd bakblik. Schuif dat in het midden van de warme oven en bak de pepernoten in ongeveer twintig minuten gaar. Taei-taei Speciale Sinterklaaslekkernijen zijn speculaas (zie daarvoor el ders in dit nummer) en taaitaai. Ons recept voor het laatste komt uit Friesland, de bakermat van de taeitaei. De benodigdheden er voor zijn: 300 gram zelfrijzend bakmeel, 200 gram roggebloem, 3 theelepels ge kneusd anijszaad, wat zout, onge veer een halve pot honing (250 gram) en eenderde pot stroop (150 gram), twee eetlepels karnemelk. Meng bakmeel, roggebloem, anijszaad en zout dooreen. Ver warm honing en stroop samen tot ze dun zijn en de damp eraf komt. Schenk ze bij de gemengde bloem, werk met een houten lepel alles snel dooreen, voeg dan de karnemelk toe en ga kneden. Mis schien moet u nog wat bloem of karnemelk toevoegen. Leg de taaitaai in de gewenste vorm op een ingevet bakblik, in een dikke plak van twee, drie centimeter hoog, of eventueel in een met bloem bestoven speculaasplank. Bak de koek 45 tot 60 minuten in een matig warme oven. Leg hem daarna enkele dagen in de broodtrommel voordat hij gege ten wordt. Nu blijft taai wel erg aan je tanden plakken en het bevat ook nogal wat calorieën. Het Voor lichtingsbureau voor de Voeding geeft recepten die zowel gebit als slanke lijn sparen. De St Nico- laaskoek bij voorbeeld levert minder dan een kwart van de calorieën die een gelijke hoeveel heid gevulde speculaas bevat. Voor de lijn Voor de St.-Nicolaaskoek heeft u nodig: 3 eieren, 100 gram boter, 150 gram donkerbruine basterd suiker, 150 gram zelfrijzend bak meel, 1 blikje vlaaivulling abriko zen, 50 gram blauwe rozijnen, lï eetlepel rum, 1/2 eetlepel koek- kruiden, 3 blaadjes gelatine. Roer de boter (of margarine) ro mig met de basterdsuiker en de koekkruiden. Voeg daarbij één voor één de eieren, onder voort durend roeren. Klop dit mengsel schuimig en roer dan in twee keer het gezeefde bakmeel er door. Schep het cakebeslag op een ingevet bakblik op zó'n ma nier, dat er twee keer een stuk van 20 x 30 cm uitgesneden kan worden. Bak de koek in een ma tig warme oven (150 graden) gaar en lichtbruim. Wrijf de vlaaivulling door een zeef en meng er de gewelde rozij nen en de rum door. Los de geweekte gelatine op in een deci liter heet water en roer dit door het vruchtenmengsel. Laat het ge- leïig worden, breng het over op een afgekoelde lap gebak van 20 x 30 cm en leg de tweede lap er op. Laat nog even nastijven en snijd het gebak in ongeveer vijf tig stukjes, die ieder rond de vijf tig calorieën leveren. Voor wie van hartig houdt is een Sinterklaassurprise op zo'n zoet avondje zeker zeer welkom. U heeft ervoor nodig: een plak bele gen kaas van een ons, 200 gram geraspte knolselderij (ook ver krijgbaar in potjes), 75 gram zure augurk, 50 gram gember, 1 eetle pel gembersiroop, 2 eetlepels azijn, aluminiumfolie en gekleurd band. Snijd de ingrediënten in stukjes en meng ze door elkaar. Vermeng apart stroop en azijn en roer dat door de sla. Schep de salade op vijf stukken aluminiumfolie en bind die dicht met een strikje. Drank Wat drinken we bij al dit zoets en hartigs? Van oudsher is dat op Sinterklaasavond bisschopswijn, maar slemp is ook een gezellige drank. De slemp maakt u als volgt: In een kruidenzakje doet u 7 gram thee, 3/4 gram saffraan (zijnde een paar draadjes), acht kriiidnagelen, een stukje foelie en acht cm pijpkaneel. Hang het ka toenen bundeltje in twee liter melk die u aan de kook laat komen. Laat gedurende een half uur trekken en knijp nu en dan het zakje uit. Voeg 80 gram sui ker en 20 gram aangemaakte maï zena toe en laat nog vier minuten zachtjes doorkoken. Neem dan het zakje eruit en schenk de melk in kopjes. Voor bisschopswijn geldt onge veer dezelfde manier van berei den. Er is een fles rode wijn voor nodig (of voor geheelonthouders bessensap); verder 1 citroen, 3 kruidnagelen, 5 cm. pijpkaneel, wat foelie, saffraan en suiker. Borstel de citroen schoon en steek de kruidnagelen er in. Bind de foelie en saffraan weer in een katoenen lapje en laat deze krui den samen met de citroen en de kaneel gedurende twee uur in de wijn trekken. Verwijder de krui den voor het opdienen, voeg sui ker naar smaak toe en schenk de wijn in glazen. Het is een beetje in onbruik geraakt, maar er is geen enke le reden waarom het vergul den van speculaas en taaitaai niet meer gedaan zou kunnen worden. Wie de beschrijving van deze gezellige bezigheid leest in Hildebrand's Camera Obscura, krijgt er vanzelf zin in. In die tijd gebruikte men het voor de gezondheid scha delijk bladgoud, later kwam het zogenaamde banketbak kersverguldsel in zwang. Dat is niet gemakkelijk te krijgen en nogal duur, gebruikt u het dus voornamelijk voor de ver volmaking van een al versier de koekfiguur. Een taaitaaipop vergul den, een gezellige bezig heid Wij „vergulden" met een glad papje van gezeefde poedersui ker met wat water en een paar druppels banketbakkers- kleurstof (bij de drogist te verkrijgen), wat cacao of pe- renrood. De suikerpap, die vooral niet te nat mag zijn, wordt met een penseel no. 3 of 4 op de speculaas of taai taai geschilderd. Let wel, het gaat om versieren, niet om veranderen of met een dikke suikerlaag bedekken. De een vult de ruimte tussen de lij nen in, de ander dikt juist de bestaande lijnen aan. Maar het gaat om het benadrukken van wat er al staat. Kleine stukjes papieren kant (van een taartrand), zilverkleurige balletjes, witte of gekleurde korreltjes, kandij en meisjes kunnen worden gebruikt om ogen, knoopjes, hoeven en wat dies meer zij aan te geven. Kies om te versieren duidelij ke vormen. De kleine taaifi guurtjes zijn ideaal voor kin deren om als oefenmateriaal te gebruiken. Taai breekt ook niet zo gemakkelijk als specu laas. „Vergulden" kan heel goed ge beuren ter gelegenheid van een kinderverjaardag in de Sinterklaastijd, maar u kimt ook een verguldpartijtje ge ven voor buren en kennissen of er een druilerige zondag middag aan besteden met de hele familie. In elk geval is geen verguldpartijtje com pleet zonder dat er een hoofd stuk wordt voorgelezen uit de Camera Obscura, het hoofd stuk dat begint met: „De ver guldpartij zou uiterlijk te half zes aanvangen en tegen dat uur begaf ik mij op weg naar de woning van den koeken bakker de Groot

Leidse Courant | 1975 | | pagina 21