„Het kopen van spel- voedsel vraagt wijsheid" iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii Crash-autootjes en vechtersbazen v Een goede voorlichting bij het kopen van speelgoed is belangrijk. Delft Vèr voordat de ver langlijstjes worden opgesteld beginnen de warenhuizen en de speelgoedzaken bij uitstek met het uitstallen van „Sin terklaas schatkamer". Naast de bekende poppen, ballen, bouwkozen, treintjes; puzzels en spelletjes is er een aantal nieuwigheden op de speel- goedmarkt bijgekomen. Vaak grappige speelappara ten op het eerste gezicht, maar ook veel prullaria en uitgesproken rommel. De Stichting Goed Speelgoed pikte er voor dit jaar een paar speeltjes uit die be kroond werden met het pre dikaat „speelgoed van het jaar". Het bekende „Master mind" bijvoorbeeld. Naar al gauw bleek niet alleen erg gewild bij volwassenen, maar ook bij kinderen die het „intelligentiespel" vaak erg snel onder de knie heb ben. Daarnaast werd „Play-mo- bil" bekroond. Volgens de verkopers het speelgoed dat dit jaar alle records gaat bre ken. Als het even meezit, zo verwacht men, zal het zelfs evenveel verkocht worden als het zo bejubelde Lego materiaal. Play-mobil is ge schikt voor jongens en meis jes van vier tot twaalf jaar. Het is beweegbaar; dat wil zeggen, door zelf te combine ren kunnen de cowboys, me- xicanen, ridders, wegwerkers Speelgoed dat alle records gaat breken en politieagenten met alle bijbehorende attributen uit gebouwd worden tot comple te verhalen. De bedrijvige mannetjes kosten per stuk 2.95 gulden. Een dood met diverse figuurtjes plus attri buten kost 24.50 en is daar mee veel goedkoper dan het in 1973 bekroonde „wegen systeem" waar Play-mobil overigens erg goed op aan sluit. De figuurtjes van Play-mobil zijn klein, maar juist omdat alles verwisselbaar is, zou het erg geschikt zijn voor het ontwikkelen van de fantasie. Er is namelijk keuze uit een dolge draaide santekraam van alle soorten en maten, materialen en kwaliteiten. Te gen de tijd dat de vele duizenden Sin ten hun keus moeten bepalen groeit de stapel potentiële cadeaus tot een gigan tische maar onoverzichtelijke berg. Compensatie Ouders zijn royaler geworden met hun cadeau's omdat ze iets te compenseren hebben, beweren sommige psychologen. Gebrek aan aandacht en tijd wordt „goedgemaakt" met grote, grotere geschenken. Gedeeltelijk waar, brengen de speel goedverkopers daar tegenin, maar men koopt tegenwoordig liever iets goeds dat niet meteen kapot gaat. Feit is dat de peuters, kleuters en „grote" kinderen steeds makkelijker hun grote wensen vervuld krijgen. Is het niet door de ouders dan wel door de grootouders, want het aantal nazaten is aanzienlijk kleiner dan vroeger en daardoor de verdeelsleutel gunstiger. In „Spelenderwijs wijzer worden", een handlei ding voor ouders bij het kopen van speelgoed heft drs. R. de Groot uit Groningen een waar schuwende vinger op. Hij zegt: „Maar al te vaak gebeurt het dat wij in de kinderen onze niet-ver- vulde wensen van vroeger willen inlossen. Wij denken over het kind dan in termen van volwas senen. Dat kan leiden tot grote teleurstelling bij ouders en kinderen die elkaar dan helemaal niet meer begrijpen". Kritisch Hij zegt: „Zowel de fabrikanten van speelgoed, als de handelaars, de psychologen, pedagogen en andere professioneel geïnteresseerden in spel en speelgoed, hechten er grote waarde aan dat alle ouders en opvoeders zich zo kritisch of bewust mogelijk opstellen tegenover het gebruik en aanschaf van speelgoed, voor het spel van de kinderen. Immers: over enkele jaren zullen die kinderen zelf het middelpunt van onze maat schappij vormen en daartoe zo goed mogelijk moeten worden toegerust". Hij waarschuwt in zijn handleiding voor het kopen van (te) grote hoeveelheden speelgoed. Supermarkten verkopen door middel van hun reclame aan ouders en opvoeders vaak grote stapels speelgoed die ze helemaal niet van plan waren te kopen. „In onze tijd hebben kinderen vaak zoveel speelgoed dat ze moeilijk een keuze „Weinig speelwaarde". Dat is het oordeel van enkele verkopers over de „Crazy Racers". Autootjes die „met gierend motorgeluid" uit elkaar spatten als ze met elkaar in botsing komen. De crash-autootjes (18.25) hebben alles te maken met de geweldwoede op de televisie, 't Probleem is wel: als ze rammeien is het een heel gezoek voor alle deurtjes, motorkappen en andere onderdelen weer in elkaar zitten. Nieuw op de- markt: een grote hoeveelheid poppen voor jongens. Met stoere namen „Fighting Furies", „Big Jim", „Action Man", kortom vechtlustige types niet beweegbare gewrichten en „ver- mommingspaketten", die hen veranderen in Spaanse soldaten of Kung Fu-strijders. Ze kosten al gauw rond de twintig gulden. Het stoere geweld voor jongens; daar tegenover de huiselijke mini-haardrogertjes en stofzuigertjes voor meisjes. Ze zijn redelijk goedkoop maar daarom nogal kwetsbaar. Illllillllillillllllil Veel reclame voor spellen Een hoge waardering van de speelgoed-deskundigen krijgt het Lego-duplo. Groter dan de bekende lego-blokjes en daar door al geschikt' voor kinde ren vanaf anderhalf jaar, die daarmee leren om het mate riaal te hanteren. Daarnaast de geprezen Fischer-techniek die met een nieuwe verpak king komt en logischer inde ling. Vanaf vier jaar. Nieuw op het gebied van spellen is „Vier op 'n rij": veelvuldig gedemonstreerd op de televi sie. Een denkspelletje voor twee personen tussen de ze- Levensduur van spel afhankelijk van kwaliteit doos ven en de tachtig jaar. Het is de bedoeling dat je een rij van vier schijven maakt in een rek, horizontaal, vertikaal of diagonaal, terwijl de tegen stander wordt belet dat zelfde te doen. Prijs 23.50. „Zeeslag" is ook in opkomst. Het is een strategiespel met vier steeds moeilijker wor dende variaties. Het spel (der tig gulden) is uitgebracht na dat het al jaren geleden met papier en potlood werd uitge tekend en „torpedo-jagen" werd genoemd. Voor al wat oudere kinderen is er nu ook het Anti-spel. Het spel waarover al zoveel te doen is geweest en waarover zelfs een kort geding is aange spannen tegen de uitdenker ervan. Op veel dozen in de winkel zal het woordje Mono poli (achter anti) zijn doorge- krast. Ook weer rond de der tig gulden. Laag van prijs (meeste varië rend van drie tot vijf gulden) zijn de „computerpuzzcls" voor kinderen vanaf twaalf jaar. De bedoeling is uit te vinden hoe de stukjes weer in de doos moeten en op welke manieren dat kan. Leerzaam is bij voorbeeld ook de Nederland-puzzel (rond de acht gulden) waarbij 350 kleu rige stukken op de juiste plaats gelegd moeten worden. Erg belangrijk bij alle spelle tjes is de kwaliteit van de doos waarin het spel zit. De levensduur van het spel zelf is er afhankelijk van. Als een doos al gauw uit elkaar ligt, verdwijnen de attributen en wordt het spel onspeelbaar. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij de kleinere kin deren is vooral het speelgoed dat bei- weegbaar is, in trek. De grote verschei denheid van figuur tjes van Playmobil is erg geschikt om de fantasie van het kind de vrije loop te laten. kunnen maken waarmee ze willen spelen. Ze sleuren alles uit de kast en zitten dan zonder iets te doen, ongelukkig temidden van hun zelf geschapen wanorde. Vooral jonge kinderen moe ten we deze „Qual der Wahl" besparen door een gedeelte van het speelgoed een poosje uit het zicht te houden. Vooral goedbedoelde maar nog wat voorbarige cadeautjes waarmee ze nog niets kunnen beginnen". Het „voedsel voor het spel" moet regelmatig en in gelijkmatige hoeveelheden worden aangebo den en gekozen. Hij pleit voor speelgoed als dat noodzakelijk is. „Dat vraagt nauwkeurige obser vatie van het gedrag van de kinderen, dat vraagt wijsheid en overleg met de kinderen". Hele jaar door Een man uit de praktijk die die stelling kan onderschrijven is speelgoedverkoper E. H. W. Prins die in zijn winkel aan de Choorstraat in Delft het kiezen van speelspullen nauwlettend gade slaat. Hij zegt: „Enkele jaren geleden ver toonde de verkoop van speelgoed in de maanden voor Sinterklaas, vooral in oktober, een flinke piek. Tegenwoordig heb ik de indruk dat er het hele jaar door vaker speelgoed wordt gekocht. Het is erg belangrijk dat een kind op het juiste moment speelgoed krijgt. Een daarmee bedoel ik het stukje speelgoed dat „ie op, dat moment nodig heeft". „Van ouders krijg ik vaak de klacht: nou hebben we 'm een trein gegeven en nou speelt 'ie er niet meer mee. Dan blijkt dat meestal zo'n ovaaltje te zijn waar het treintje constant op heen en weer racet, maar daar houdt het mee op. Zo'n kind krijgt op den duur gewoon nekkramp. Kijk, als die ouders er af en toe eens een uitbreiding bij geven, dan varieert het spel. Het moet opbou wend zijn. .De grootte heeft daar niets mee te maken". „Cadeautjes", aldus Prins, „moeten niet gezien worden als een soort zoethoudertje. Als een kind denkt: als moeder naar de stad gaat dan krijg ik iets, kan je verzekerd zijn van tranen als dat een keer niet gebeurt. Het zijn vaak te grote, te luxe cadeau's, die men geeft. Speelgoed moet zijn afgestemd op het kind zelf. Als een kind er plezier in heeft om te „tekenen" dan zijn het vaak maar twee of drie halen en dan wordt het papier van het blok gescheurd. Geef dan geen duur schetsblok maar een eenvoudig kladblok waar ze zich op kunnen uitleven". Goed speelgoed hoeft niet duur te zijn. Geperfec tioneerde en radio-grafisch bestuurbare auto's zijn wel even leuk, maar hebben geen enkele creatieve waarde en bevorderen geen intelligen tie en fantasie. De deskundigen daarover: „In het spél leert de mens zich zelf ontdekken als crea tief wezen in het omgaan met en het verkennen van de buitenwereld". Interesse Daarnaast stellen de psychologen met grote nadruk dat ouders bij het kopen van speelgoed niet moeten uitgaan van uitsluitend de leeftijd van het kind, maar meer nog van de interesse. Met andere woorden: laat kinderen zelf experi menteren en proberen. „Spelarmoede kan leiden tot stoornissen in het schoolse leren", aldus De speeldeskundige De Groot, „maar daarnaast ook kan het leiden tot onaangepast gedrag in het maatschappelijk verkeer op latere leeftijd. Niet tegen je verlies kunnen, wanneer het niet gesu blimeerd wordt, maakt de volwassene oneven wichtig in zijn sociaal gedrag". Wat dat betreft heeft „Sint" een moeilijker taak dan de oude man vaak wordt toegedacht. Dit Sinterklaas nummer kwam tot stand met bij dragen van: Reina ten Bruggenkate, Henny Eckebus, Theo Jongedijk, Els van Meel, Henk Nouens, Casper Postmaa, Gérard Voituron en Jan Zwart. Tekeningen: Ton Hoogendoorn. Foto's: Piet de Nijs, Kurt Bokenkamp, Fré Leenart, Gustaaf Cino en Cor Hogenboom. Eindredactie: Cor van Groningen en Cor Visser. Vormgeving: Herman Verweij. Delft De allereerste en meest be- knuffelde beer staat nog steeds op haar kamer. Weliswaar enigszins kaal en mank, maar een onuitwisbare her innering aan vroeger toen het eten voor die beer, de poppenkleding en het nieuwe halsbandje van het speelgoed- hondje Fikkie uitermate belangrijke zaken waren. Speelgoed voor kinderen: van niet te onderschatten waarde. Het spel wordt gezien als een van dë allerbelangrijk ste middelen om de aanpassing aan de maatschappij der volwassenen tot stand te brengen. Het speelgoed wordt „het voedsel vari het spel" genoemd. Het kopen van dat speelmateriaal is daarom moeilijker en verantwoordelij- ker werk dan men vaak denkt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19