De beste investering van het jaar? Het oordeel is aan U! Extra bijverdienste Hervormde synode bekeek kwestie „andersdenkenden" I SIMCA 1307 SIMCA 1308 sa l T m Onenigheid in Canada over gehuwde Oekrainse priesters i-tü.llJ6Jli CUUKAiN i PAGINA 0 Wat hebben onze nieuwste kwarts horloges nu nog voor opwindends? Weinig meer. u heeft gelijk. Bijna alle bewegende, inge wikkelde radertjes en veertjes enzovoort zijn vervangen door elektronica en een kwartskristal Die nauwelijks slijten, weinig reparaties i nodig hebben, en zo /secuur lopen als geen enkel ander mechanisme ooit zal. Bovendien kunnen elektronica en kwarts veel meer dan mechanica, wat heel goed te zien is bij onze digitaal horloges. waarbij door een druk op de knop de tijd zichtbaar wordt. Of de datum. Of uw horloge verandert in een stop watch. Om energie te sparen kunnen veel kwartshorloges uitgeschakeld worden als u ze n tijdje niet draagt. Dat is het opwin dende van onze nieuwe kwarts horloges ze kunnen zoveel. Om de opwin ding nog een beetje te vergroten heeft de Bijenkorf vanaf van daag de grootst mogelijke collectie kwartshorloges. Met maar liefst 25 modellen, voor heel aantrekkelijke I prijzen, die beginnen bij 150 - en eindigen bij 1500 - Als u morgen even tijd hebt. kom dan ns kijken Seiko kwartshorloge Blanke wijzerplaat met dag en datum. Roestvrij stalen kast en band. Keuze uit 4 modellen Normaal 465 - als prijswinner Accuquarlz horloge met blauwwitte wijzerplaat. Geeft bovendien dag en datum Blauwleren band 895, Kwarts digitaalhorloge Met oplichtende cijfers, die de uren. minuten en seconden aangeven 198, Digitaal kwartshorloge Geeft uren. minuten, seconden en datum Doublé kast met bruine croco-band. Voor dames en heren 295, Digitaal kwarlshorloge geeft de uren. minuten en seconden Roestvrij stalen band en kast. Normaal 198 - als tijdelijke prijswinner 150, Afd uurwerken de Bijenkorf] De ideale combinatie De drie nieuwe Simca's startten al in de fabriek met een voorsprong. Want achter hun constructie zat dit idee: Laten we opvallende prestaties, compleet comfort, optimale veiligheid en zuinigheid combineren tot één opmerkelijk geheel. Dat is gelukt. Gaat u de drie nieuwe Simca's de 1307 GLS, del 307 Sen de 1308 GT - maar bekijken bij één van de 350 dealers. Hun standaarduitrusting omvat indrukwekkend veel vernuftige nieuwtjes en luxueuze accessoires, bij andere wagens zelfs tegen meerprijs niet krijgt aange boden. Alies standaard ingebouwd De Simca 1308 GT heeft standaard een voorruit van gelaagd glas, verstelbare halogeen koplampen, met wissers en sproeiers, elektrisch te bedienen zijramen vóór, zijruit- ontwaseming en rondom getint glas, achterruitverwarming, veiligheidsgordels met oprolautomaat, hoofdsteunen en een mooi en functioneel instrumentenpaneel compleet met toerenteller en klok. Plus een speciaal verwarmings- en ventilatiesysteem voor de achter passagiers. Antenne en stereo-speakers zijn al ingebouwd voor uw radio naar keuze. Technisch vernuft In alle drie modellen onafhankelijke ophanging van de vier wielen, voorwielaandrijving, een dwars- geplaatste motor. En nu ook een transistor-ontsteking. Dit kleine stukje technisch vernuft heeft diverse voor delen: nooit problemen met starten ondanks regen, sneeuw en nachten buiten staan. Krachtiger bougievonk, betere verbranding, geringer benzineverbruik. Het rijplezier van het jaar? Wie een proefrit maakt in een van de nieuwe Simca's concludeert al gauw "Ja". Echt een wagen die u een uniek gevoel geeft van totale veiligheid en compleet comfort. Echt een wagen die meer biedt dan welke vergelijkbare auto ook. Simca 1307 GIS -1294 cc - 68 DIN pk - f 13.395,- Simca 1307S-1294CC-82 DINpk-f 14.695,- Simca 1308 GT-1442 cc-85 DIN pk-t 15.995,- prijzen inclusief BTW - of importeur CHRYSLER NEDERLAND Simca 1307/1308, nieuwe produkten van Chrysler U hebt MBA SPD HTS of MTS9 Er zi|n dan genoeg mensen te vinden die nóg wat van u willen leren Plaats maar een advertentie Bel 071- 122244 De hervormde synode, die de ze week in Driebergen bijeen is geweest heeft zich onder meer beziggehouden met een materie, die al net zo moeilijk is als de naam, te weten de B.W.I.W., hetgeen staat voor de „Buitengewone wijkge- meente in wording". Dit zijn de gemeenten, die bin nen het gebied van een al be staande gemeente worden in gesteld om minderheidsgroe peringen die anders denken over katechese en eredienst in staat te stellen normaal ge meente te zijn binnen de her vormde kerk. De ervaring leert, dat deze „noodsituatie" in vele gemeen ten nog aanleiding is tot wrij vingen en moeilijkheden on danks de indertijd gevonden oplossing van het instellen van de B.W.I.W.'s. Een aantal predikanten van deze buitengewone wijkge- meenten had begin dit jaar een beroep op de synode ge daan om te bevorderen, dat een meer bevredigende positie van deze gemeenten in de kerkorde en in het leven van de gemeente zou ontstaan. Ve le predikanten voelen zich nu in een isolement gedrongen Zij hebben het gevoel, dat hun problemen in een aantal over gangsbepalingen worden weg gemoffeld. De synodeleden, geholpen door een nota en overwegin gen van een synodale commis sie, kwamen in grote meerder heid overeen, dat de huidige bepalingen enige wijzigingen behoeven en dat vrijwel op elk gewenst moment over deze zaak moet kunnen worden ge praat. De synode vroeg ook te onder zoeken hoe centrale gemeen ten en B.W.I.W.'s zich bij nieuw-ingekomenen in de ge meente zouden moeten presen teren. Nu komt het wel voor, dat gemeenteleden na verhui zing op hun nieuwe adres de zelfde avond worden welkom geheten door vertegenwoordi gers van beide gemeenten. De visitatoren-generaal, zo was de synode van mening, zouden eens in de vijf jaar met beide groeperingen uit de be trokken gemeenten rondom de tafel moeten gaan zitten. De synode besloot ook, dat er een analyse zou moeten komen van de motieven die leiden tot het instellen van een Buitenge wone wijkgemeente in wor ding. Op grond van deze gege vens zouden dan eventueel maatregelen kunnen worden ontworpen. In de synode van maart volgend jaar zal de kwestie weer aan de orde ko men. De synode heeft ook gespro-' ken over het al dan niet alge meen toestaan van sacra mentsbediening door hulppre dikers. Binnen twee jaar zal daarover een definitieve be slissing moeten worden geno men. In gemeenten waar een hulp prediker pastorale arbeid ver richt moet een predikant van buiten komen om sacramenten te bedienen, terwijl toch sacra menten worden ervaren als hoogtepunten van het gemeen telijk leven, zo overwoog de generale synode. Uit classicale vergaderingen komt daarente gen overwegend de koppeling van ambt en sacramentsbedie ning naar voren. Van verschil lende kanten is aangedrongen spoed te maken met een rege ling van deze kwestie. Het mo- deramen van de generale sy node zal nu met nieuwe voor stellen komen. Het recente besluit van de Franse bisschoppen om de be wegingen van de katholieke aktie vrij te laten in hun poli tieke keuzes, wordt verschil lend gewaardeerd. De eerste reacties zijn zeker niet opgeto gen. Dat de bisschoppen de verant woordelijkheid naar de bewe gingen schuiven vindt de kath olieke beweging van vrouwe lijke jongeren het vaststellen van een mislukking en een afgang. In een brief aan het episcopaat vraagt de beweging waar de kerk is, als maat- Franse organisaties niet opgetogen over besluit bisschoppen schappelijke keuzes van kath olieke bewegingen in geen en kel opzicht de hele kerk enga geren of iets van die kerk openbaren. Volgens de vrou welijke jongeren maakt de kerk zich hierdoor buiten staander van de gemeenschap pelijke strijd van de mensen. Het katholieke dagblad „La Croix" constateert dat de bis schoppen slechts het overlij den van de katholieke aktie hebben vastgesteld. Deze „dood" zou vooral veroorzaakt zijn doordat een aantal bewe gingen het socialisme als de enig zaligmakende keuze voor een christen gingen beschou- De katholieke aktie voor de vrije beroepen wijst een be paalde politieke richting van de beweging af. Wel blijft zij letten op de belangen van haar leden en toetst tegelijk de ideologische keuzes aan het evangelie. Hoever het pluralisme mag gaan en welke politiek voor een katholiek niet meer door de beugel kan, was niet voor allen duidelijk. Een bisschop pelijke commissie van theolo gen gaat deze zaak nader be kijken. KORTE METTEN De regering van Mozambique heeft vijf missionarissen uit gewezen, drie Portugezen en twee Italianen. De regering noemt hen „anti-revolutionai ren". Volgens Radio Vaticana houdt de uitwijzing in feit verband met incidenten, waarbij functionarissen van het bevrijdingsfront van Mo zambique „illegaal" gebou wen en persoonlijke bezittin gen in beslag hadden geno men die toebehoorden aan de missionarissen, alsmede scho len en ziekenhuizen van de missie, die door de nieuwe regering van Mozambique zijn genationaliseerd. gen is vandaag gepromoveerd tot doctor in de godgeleerd heid J. Th. Nelis op het proef schrift „II Makkabeeén uit de grondtekst vertaald en uitge legd". Promotor was prof. mag. dr. J. P. M. v.d. Ploeg o.p. Dr. Neli (56), behorend tot de Congregatie van het Heilig Sacrament te Nijmegen, is Drie gehuwde mannen die in september werden gewijd tot priester van de Oekrainse kerk in Canada, mogen van de pauselijke nuntius niet open lijk hun functie uitoefenen. De wijding werd verricht door mgr. Michael Rusnak, hulpbis schop van de met Rome ver bonden Oekrainse kerk. Het recht om gehuwde mannen te wijden dateert van 1596, toen een deel van de Oekrainse kerk zich herenigde met Ro me. Aan het eind van de ne gentiende eeuw verbood het Vatikaan echter dat in Canada en de V.S. gehuwden gewijd mochten worden of dat er ge huwde priesters van elders zouden komen. Reden van dit verbod waren klachten van Latijnse bisschoppen, dat de In Europa behielden bisschop pen van de Oekrainse ritus het recht om gehuwde mannen te wijden. Hoewel de Vatikaanse congre gatie voor de Oosterse kerken het verbod herhaaldelijk heeft bevestigd het laatst in 1973 kwamen met de immigra tiestromen na de beide werel doorlogen gehuwde priesters mee, die hun ambt bleven uit oefenen. Bovendien werden er gehuwden gewijd. Rome deed een oogje dicht tot onlangs de Latijnse bisschop Reding van Hamilton zich beklaagde over de gehuwde priesters. Volgens de Oekrainse bis schop van Toronto is tachtig procent van zijn priesters ge trouwd. De Oekrainse bis schoppen hebben zich tot Ro me gewend om helderheid te krijgen in de situatie. „We zijn bereid om de beslissing van de paus te aanvaarden". sinds 1968 gewoon lector in de exegese van het Oude Testam ent aan de universiteit van Nijmegen. Amerikaanse missionarissen in de Peruaanse stad Pusi be reiden de overdracht voor hun parochie aan de twaalf man sterke parochieraad. De leden zijn na enige opleiding al belast met het leiden van kerkelijke diensten, dopen, ziekenbezoek, begrafenissen en onderwijs. Van andere pa rochies zal zo nu en dan een priester de eucharistie vieren. De missionarissen zelf gaan elders hun werk voortzetten en andere parochies voorbe reiden op een priesterloos tijdperk. De jezuiet Heinrich Krauss, ouhd-overste van de Noord- duitse jezuietenprovincie is uit de orde getreden en wil zich weer in de lekestand laten plaatsen. Een en ander om persoonlijke redenen. Krauss, die tot nu toe leider van de katholieke kerkelijke afdeling van het tweede Duitse televi sienet is, is voorstander van een princiële hervorming van de religieuze orden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10