AR KVP verzetten zich tegen personeeisraden alstublieft, Aanleg van vierde haven is noodzaak Bom in zaal Londens eethuis eist twee doden Spel wordt duur betaald Herrema terug naar Ierland Winkelen' in ziekenhuis is erg ongezond VOOR PROF. ALBEDA (AR) ONAANVAARDBAAR SPAARVARKEN VOOR KOEKOEK Kabeljauwoorlog weer begonnen MIS Particuliere tarieven tandarts met 1% omhoog Woensdag 19 november 1975,66e jaargang no. 20278 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.VLeiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Adj. hoofdredacteur. J^ J^ Hallewa^hef-redacteur J W Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging, tel, 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2,81; Kwartaal'36.32; iaar 141.35. losse nummers. 50 cent De droom De droom en het ontwaken, over 200-jarig Amerika op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.05 Turks kind in „Heeft de regen een vader?" Ned. I om 20.00 uur Boeren, bonzen en bommen; om 20.55 uur Madrigalen in „Muziek om naar te kijken". Bewolkt met wat regen Van het noorden uit toenemen de bewolking, plaatselijk ge volgd door wat regen of motre gen. Tot matige en aan de kust tot krachtig toenemende, naar west tot zuidwest krimpende wind. Max. temp. omstreeks 8 gr. Morgen zon: 8.07-16.43. Schev. Hoogw.: 3.45 en 15.57. Laagw.: 11.45. IN SCHEVENINGEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om de Scheveningse haven effectief nieuw leven in te blazen lijkt het noodzakelijk om een vierde haven aan te leggen. Dat is de conclusie waartoe de afdeling economische zaken van het Haagse stadhuis komt in een lijvig rapport over de ontwikkelingsmogelijkheden van de Scheveningse haven. De belangrijke uitbreiding zou volgens het rapport buiten de kustlijn moeten worden aangelegd, tot vierhonderd meter in zee. Men denkt daarbij aan het gebied ten zuiden van het zuiderhavenhoofd, waar behalve de vierde haven ookeen compleet kade-complex in zee zou moeten worden aangelegd. De kosten van dit geheel worden geschat op vijftig miljoen gulden. Overigens wordt in het rapport gesteld dat de technische uitvoerbaar heid van het plan nog nader moet worden onderzocht. De ambtelijke deskundigen van de gemeente denken deze vierde Scheveningse haven een belangrijke rol toe in de bevoorrading van het eventueel te bouwen industrie-eiland in de Noordzee, waarover momenteel op rijksniveau beraad plaatsvindt. (Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Voor de service die in veel ziekenhui zen wordt verleend aan bezoekers en patiënten, in de vorm van een ziekenhuiswinkel, moet doorgaans fors worden betaald. zo'n 30 tot 40 .procent. Dit rggcludeert"Koopkracht, het maandblad van het\Kori§umei V'n '.lunukt na een onderzoek van de prijsniveaus in ziekenhuiswinkels. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Spellen en puzzels worden veel te duur verkocht. Wanneer de concurrentie in deze sector wat beter zou werken, zouden ze best goedkoper kunnen zijn, aldus Koopkracht, maandblad van het Konsumenten kontakt. De spellenmarkt wordt door Koopkracht ook geken merkt door duidelijke vormen van vertikale prijsbin ding (voorgeschreven prijzen voor de detailhandel, door behoeften-aanpraterij en verspilling van energie en grondstoffen. Een spel is volgens de CBS-prijssta- tistieken sinds 1969 75 pet duurder geworden, tegen een gemiddelde prijsstijging van 55 pet. Vaak worden uiterst kleine wijzigingen, bijvoorbeeld alleen in de verpakking, aangegrepen voor prijsverhoging. Veel llnieuwe" spellen zijn ook slechts variaties van oude, al lang bestaande spelletjes. Prof. Albeda (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De woordvoerders van de KVP en de AR in de Eerste Kamer de senatoren Teijssen en Albeda hebbe- n minister-president Den Uyl gisteren te verstaan gegeven dat het kabinet enkele gevaarlijke klippen op zijn koers vindt. Bij de algemene beschou wingen zagen ze wel mogelijkheden dat het kabinet niet op een van die klippen strandt, maar dan moet wel rekening worden gehouden met de kritiek van KVP en ARP. De voorzitter van de KVP-fractie, Teijs sen, zei: „We wensen het kabinet de koers toe, waarin we ons menigmaal zullen herkennen, en waarbij wij niet worden geconfronteerd met doctrines Als gevaarlijke klippen zagen Albeda en Teijssen: de ombouw van de onder nemingsraad tot personeelsraad, zonder dat daarin de bedrijfsleiding is verte genwoordigd, de vermogensaanwasde- ling, (VAD), waarvan de gelden in de nationale pot door de vakbeweging wor den beheerd, de grondpolitiek en het onderwijsbeleid. De plannen om de ondernemingsraad om te bouwen tot een personeelsraad werden volstrekt afgewezen. Onaan vaardbaar, zei Albeda. Hij noemde een personeelsraad, die alleen de werkne- mersbelangen behartigt en zich niet ver antwoordelijk weet voor de onderne ming als geheel „zonder meer verwerpe lijk". Teijssen zei: „onze fractie verwerpt de polarisatie binnen de onderneming. Met de ihvoering van de personeelsraad wordt de klok teruggedraaid. We kun nen ons dat met voorstellen van een progressief kabinet. De voorkeur wordt er aan gegeven dat in de onderneming leiding, arbeid en kapitaal nauwer met elkaar samenwerken." Het Tweede Kamer-lid Koekoek heeft gisteren van een pauze in zijn drukke werkzaamheden gebruik gemaakt om een hulde in ontvangst te nemen van een twintig-tal eerstejaars-studenten aan de Leidse universiteit. De studenten, allen lid van de sociëteit Minerva en verenigd in de jaarclub met de fantasie-naam Maemfoft, tooiden het Kamerlid met een sjerp. Daarnaast overhandigden zij hem een spaarvarken met daarin 25 gulden. Dat bedrag is bedoeld voor de partijkas van de Boerenpartij. De heer Koekoek werd het eerbetoon deelachtig vanwege ,jijn grote verdiensten voor het landsbestuur. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Voor de vierde maal in zes weken is gisteravond een bomaanslag gepleegd op een Lon dens luxe restaurant. Dit keer kozen de terroristen Waltons uit, een duur eethuis in Chelsea, vlak bij het internationaal bekende warenhuis Harrods. De bom, die in het restaurant gegooid werd, bracht twee personen om het leven. Het ene slachtoffer is een 49-jarige Londense zakenman, het andere een Amerikaanse vrouw. In de afdeling aan de straatzijde zaten gisteravond ongeveer vijftig mensen. De bom werd kort voor 10 uur Engelse tijd tussen de tafels geworpen. De explosie was hevig en richtte zware schade aan. Twintig personen werden gewond. Vier slachtoffers bevinden zich nog in een ziekenhuis. De toestand van een hunner is zeer ernstig. De bom zat vol kogellagers en bouten, die het spring tuig de uitwerking gaven van een granaatkartets. Bij sommige slachtoffers van de aanslag moesten bouten verwijderd worden uit de buik. Het wordt mogelijk geacht, dat de aanslag op Waltons bedoeld was als een represaille voor het optreden van de politie van Southampton, die zondag een grote voorraad explosieven van de voorlopige IRA ontdekt heeft. De Londense politie zoekt een blauwe Simca, waarin enkele jongemannen en meisjes zaten die debom in Waltons gegooid hebben. Bombrieven in Australië BRISBANE (AP) In Brisbane, in de postkamer van het departement van John Bjelke-Petersen, de pre mier van de Australische deelstaat Queensland, is gisteren een bombrief ontploft, zo heeft een woord- De ravage in het restaurant, als gevolg van de bomaanslag, was groot. voerder bekend gemaakt. Twee werknemers werden gewond. Niet lang na de ontploffing van de bombrief in Brisbane is in Canberra in een pakje dat was gea dresseerd aan de nieuwe Australische premier Mal colm Fraser ook een bom gevonden maar die kon onschadelijk worden gemaakt Reijkjavik (Reuter) Een IJslandse kanonneerboot heeft gisteren de netten van de SL Giles, een vissers boot uit Huil, doorgesneden. Het incident vond 40 mijl uit de kust plaats. De kanonneerboot had de motor afgezet toen de treiler op dezelfde plaats aankwam en pal voor het IJslandse marinevaartuig ging vissen. De kanonneerboot sneed daarop meteen de netten door. Volgens de IJslandse kustwacht provoceerde de treiler duidelijk de kanonneerboot. Engeland heeft vier onbewapende patrouilleboten naar de IJslandse wateren gedirigeerd om Britse treilers bij te staan. Deze niet-militaire vaartuigen hebben opdracht gekregen defensie posities te kiezen binnen de onlangs eenzijdige door IJsland ingestelde 200-mijlzone. Van een onzer verslaggevers riek. Hij zal daar zijn werk als direkteur tie. Maar binnen afzienbare tijd zalhij weer ARNHEM Dr. Tiede Herrema, 36 dagen hervatten, zo meldde de Akzo-direktie in op zijn direktiestoel in Limerick zitten, lang door twee dissidente Ira-leden in Ier- Arnhem in enkele sobere volzinnen. In deze fabriek, die voor de werkgelegen- land gegijzeld en na een rustkuur in het Volgens de medici is de gezondheidstoestand heid van Limerick en omgeving van groot Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen weer van dr. Herrema goed. Na zijn kuur in het belang is, werken 1200 personeelsleden, die geheel bijgekomen, gaat binnenkort terug Nijmeegse ziekenhuis houdt hij ergens op naar uit Ierland wordt vermeld, blij zullen naar zijn Fcrenka-fabriek in het Ierse Lime- een geheim gehouden plaats nog wat vakan- zijn wanneer dr. Herrema weer terug is. In Australië moest premier Mal colm Fraser het tijdens 'n verkie zingsbijeenkomst ontgelden DEN HAAG ANP De ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne hebben besloten een verhoging voor de particuliere tarieven van tandartsen en tandartsspecialisten met 7 pet. toe te staan. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken meege deeld. De verhoging wordt aanvaardbaar geacht in verband met kosten stijgingen in de periode van oktober 1974 tot oktober 1975. De verhoging draagt in afwachting van nadere gegevens, een voolopig karakter. Reden om 'ns een cursus raak- gooien te organiseren? Koekvergulden Een oude traditie komt in het Ut rechtse Centraal Museum weer ge heel uit de verf. Het koekvergul den. dat men deze dagen voor St. Nicolaas weer kan beoefenen. Ge heel in stijl worden in Utrecht de speculaas- en taaipoppen en har ten beschilderd. De verf die hier voor wordt gebruikt is onschade lijk, zodat men het heerlijks nog met smaak kan opeten. Hotelbrand Vannacht zijn bij een brand in een hotel bij het „Gare du Nord" in Parijs drie mensen om het leven gekomen en acht gewond. Vliegramp Een DC-3 van de maatschappij Aviateca is giste ren neergestort in het bergachti ge gebied van Peten in het noorden van Guatemala. Hierbij hebben 15 mensen' het leven ver loren. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1