Van Hanegem wijt gele kaart aan een denkfout Deelstaat Quebec neemt van Montreal verantwoordelijkheid over Chris Evert bij WTT die ook in Europa wil tennissen Okker en Betty Stöve voeren tennislijst aan Feyenoorders willen dat Kristensen speelt „IK DACHT DAT RECHTS ALTIJD VOORRANG HAD" MARIAN LAUDIN GESCHORST Heerenveen maakte winst Hermens, Nusse en Mieke van Doorn hoog op de wereldranglijst DUURSTE SPELEN UIT DE GESCHIEDENIS NOTEER BIJ DE RADIO ZATERDAG 15 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 6 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Van onze sportredactie Leiden De schorsing van Willem van Hanegem voor vier bindende wedstrijden van Feyenoord blijkt achteraf het gevolg te zijn van een verkeerd interpreteren van de voetbalregels. Tijdens een forum, die gisteravond werd gehouden in de kantine van de Leidse tweedeklasser LFC en waaraan behalve Van Hanegem ook zijn clubgenoten Wim Rijsbergen en Joop van Daele en de scheidsrechters Frans Derks en Koos van der Leek deelnamen, stelde Willem van Hanegem, dat de gele kaart die hij voorgetoverd kreeg na zijn charge tegen Ruud Krol in de „topper" tegen Ajax te wijten is aan een denkfout Van Hanegem tijdens die discussie over de verhouding scheidsrechter-voetballer, de WCS en het bemiddelingsbureau Inter Football: „Ik dacht altijd, dat degene, die van rechts kwam voorrang had. Dat bleek echter in dit geval niet te klopper Over de verhouding scheids rechter-voetballer waren de he ren arbiters verschillende me ningen toegedaan. Koos van der Leek: „Je moet als een echte leider tussen de spelers lopen. Het is momenteel onmogelijk om als een soort medespeler de wedstrijd te leiden". Frans Derks bestreed dit. „Vroeger was een scheidsrechter een goed geklede man, die toevallig iets van voetbal afwist. Nu moet je respect afdwingen door recht vaardigheid in je fluiten te leg gen en conditioneel sterk te zijn. Ddn kun je wel degelijk onder de spelers een kameraad zijn". Willem van Hanegem neigde ook naar die mening. „Je moet elkaar helpen op het veld, al moet ik zeggen dat dit in mijn geval niet erg veel gebeurt". Onmiddellijk kwam de schor sing van Van Hanegem ter spra ke. "Ze gaan er gewoon van uit: eens een dief, altijd een dief. Het enige, dat ze nog niet ge daan hebben is mijn straflijst uitdrukken in meters". Twee meningen over het ver schil tussen betaling aan scheidsrechters en betaald voet ballers. Wim Rijsbergen: „Beta ling aan ons voetballers, is nu misschien wel een beetje ab surd, maar je moet niet verge ten, dat wij de hele week ge woon bij een baas werken. Een scheidsrechter beoefent 's zon dags alleen zijn liefhebberij". Willem van Hanegem over het eventueel beter betalen van scheidsrechters: „Een stuk of drie zouden er misschien meer moeten verdienen, maar de rest zeker niet". Wat de WCS in het verleden O Topsporters n het LFC-forum. Van links naar rechts: Frans Derks, Joop van Daele, Joop Riethoven en Willem van Hanegem. verstaan kan hebben onder on kostenvergoedingen, lichtte Wil lem van Hanegem gisteravond nog eens toe. „Na mijn eerste jaar bij Feyenoord heb ik de heer Snoeck van de WCS 12.500,- moeten betalen voor be middeling bij contractonderhan delingen. Daarnaast kreeg ik nog eens een telefoonrekening van 2.500,-, die ik overigens „zwart" moest betalen. Bij de heer Coster heb ik niet moeten betalen. Dat was een vrienden dienst. Het heeft mij twee gla zen whisky gekost". Wim Rijs bergen tenslotte: „Cor Coster is in Nederland de belangrijkste man wat betreft het afsluiten van contracten. De spelers moe ten de mogelijkheid hebben om zich tot hem te wenden. Als de WCS zich ook met contractbe middeling bezig zal houden, zul len zij er ook aan verdienen. Dan kunnen zij echter niet meer het bondswerk behartigen. NEW TORE De twintigjarige Chris Evert heeft gisteren in New York een con tract getekend voor World Team Tennis (WTT), waar ook Tom Okker en Betty Stöve voor uitkomen. De winnares van Forest Hills ontvangt met het zetten van haar handtekening jaarlijks een bedrag van 160.000 dollar (ruim 400.000 gulden). Vergeleken met wat King, Navrati- lova en Newcombe verdienen, krijgt Evert 60.000 dollar meer. Na het aantrekken van Chris Evert zij gaat spelen voor Phoenix Racquets heeft World Team Tennis alle topspeelsters onder contract. Wat de heren betreft ligt de situatie anders. Nog steeds hebben niet getekend Die Nasta- se, Jimmy Connors, Stan Smith en Rod Laver. De WTT is van plan om de competitie, die zich nu alleen nog maar afspeelt in Noord- Amerika, uit te breiden tot Latijns-Amerika, Australië en Europa. Larry King, de voorzit ter van de WTT en echtgenoot van Billy Jean, hierover: „Na twee jaar zijn we over het dieptepunt heen. Het gemiddeld aantal Met Chris Evert constracteerde de WTT de laatste topspeelster die nog niet was in gelijfd. bezoekers steeg met achtentwintig procent". Het aantal teams dat in de stedencompetitie uitkomt, is tien en zal ook volgend jaar niet worden verhoogd. „Maar ik hoop dat er rond 1980 zes divisies zullen zijn van elk zes teams: drie in de Verenigde Staten en een in Latijns-Amerika, Europa en Australië", aldus King. De gedachten van de voorzitter van de WTT gaan voor Europa uit naar Groot Brittannië", Frankrijk, Italië, West Duitsland en Spanje. King: „Het grootste probleem zal zijn geschikte ruimten te vin den". Marian Laudin versto ken van „grotere werk" HILVERSUM - Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Lawntennis Bond heeft besloten Marian Lau din naar aanleiding van zijn optreden tijdens de wedstrij den voor het wintercircuit in Enschede, in het week einde van 1 en 2 november, in ieder geval tot 1 januari niet meer uit te nodigen voor door de bond georgani seerde evenementen. Laudin had zich in Enschede volgens de bond enkele ma len onheus opgesteld tegen over scheidsrechters en wed strijdleiding. De KNLTB heeft de beslissing mede ge nomen op grond van het feit dat Marian Laudin in het verleden reeds herhaaldelijk incidenten heeft veroorzaakt. Het bestuur stelt zich op het standpunt dat zeker topspe- lers zich van hun verant woordelijkheid ten opzichte van organisatoren en publiek bewust moeten zijn en zich correct dienen te gedragen. HILVERSUM - De Nederlandse tennis- globetrotters Tom Okker en Betty Sto ve zijn als eerste ge plaatst op de natio nale ranglijsten. Vorig jaar was het tweetal buiten de lijsten gehouden om dat de eis was gesteld dat een bepaald aan tal wedstrijden tegen medegegadigden moest zijn gespeeld om geplaatst te wor den. Thans zijn be halve de onderlinge resultaten, ook de uitslagen tegen bui tenlanders meege teld. Een andere tennisrei- ziger, Rolf Thung, is bij de heren op de zesde plaats terecht gekomen. Na Okker volgen Louk Sanders (vorig jaar eerste), Fred Hemmes en Jan Hordijk. Bij de da mes is Elly Vessies (vorig jaar derde) tweede, vóór Marijke Schaar, die twee plaatsen zakte, en Ti ne Zwaan. De lijsten zien er als volgt uit: (tussen haakjes de klasserin gen van 1974): heren: 1. Tom Okker (-); 2. Louk Sanders (1); 3. Fred Hemmes (5); 5. Marian Laudin (2); 6. Rolf Thung (-); 7. Niek Fleury (3); 8. Wouter Fok (6); 9. Paul van Min (-); 10. Klaas Visscher (8). Dames: 1. Betty Sto ve (-); 2. Elly (3); 3. Marijke Schaar (1); 4. Tine Zwaan (2); 5. Ada de Laive (5); 6. Nora Lauteslager (6); 7. Judith Salomé (4); 8. Elly Blomberg (-); 9. Anneloes Scho thorst (-); 10. Els Veentjer (7). (van onze sportredactie) Rotterdam De spelers van Feye noord hebben gistermiddag bij de beleidsgroep betaald voetbal van de Rotterdamse club geprotesteerd te gen de straf die de Deen Jörgen Kristensen is opgelegd nadat deze zich maandagmiddag tijdens de trai ning zeer onbehoorlijk had gedragen. De Feyenoorders zijn van oordeel dat Kristensen morgen tegen Excelsior in actie moet komen. De Deen, die tot maandag van de training is verban nen, woonde het onderhoud met het bestuur bij Vanmiddag zijn spelers en bestuur opnieuw om de tafel gaan zitten om te trachten tot een vergelijk te komen. Natrappen: drie maanden cel PALERMO Een recht bank in Palermo heeft gis teren de Italiaanse voet baller Rosario di Vincenzo, de vroegere doelman van Brindisi, tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens het moedwil lig veroorzaken van een blessure. Hij is de eerste Italiaanse voetballer die voor een der gelijke daad is veroordeeld. Zijn tegenstander, Giorgio Barbana van Palermo, liep twee gebroken ribben op in de wedstrijd tegen Brindisi. Di Vincenzo had eerst Bar bana tegen de grond gesla gen met een rechtse op de kaak, waarbij de man knock-out ging en hem toen, terwijl hij bewuste loos op de grond lag, nog enkele schoppen gegeven. HEERENVEEN - De Friese eerste divisieclub Heerenveen, waarin betaald voetbal en ama teurvoetbal nog eendrachtig sa mengaan, heeft het afgelopen boekjaar afgesloten met een ex ploitatiewinst van bijna 16.000 gulden. Het was voor het eerst sinds jaren dat weer gesproken kon worden van een overschot Heerenveen is schuldenvrij en heeft haar vermogen nu tot bij na 290.000 gulden kunnen op voeren. Deelnemers e.k. 47/1 DEN HAAG - Nederland zal bij het toernooi om het achttien de Europese biljartkampioen schap kader 47/1, dat van 4 t/m 7 december in Walsum (Wdl) wordt gehouden, vertegenwoor digd zijn met Hans Vultink en Hans Sundquest Ook West- Duitsland vaardigt twee deelne mers af, de Europese kampioen Dieter Müller en Klaus Hose. De andere biljarters zijn: Ray mond Ceulemans (Bel), Francis Connesson (Fr), Jose Galvez (Sp) en Franz Stenzei (Oos). Bert Pronk blijft in het„oude" shirt. Pronk sloeg aanbieding Lejeune af SCHEVENINGEN - Bert Pronk blijft bl] Tl Ralelgh. De beloftevolle wlelerprof uit Schevenlngen heeft gisteren een gesprek gehad met Peter Post, waarbij de plannen voor het volgend seizoen zijn doorge nomen. Een aanbieding van de Franse formatie Lejeune BP, de ploeg die Roy Schuiten zo graag wil Inlijven, heeft Bert Pronk lange tijd doen aarzelen. Ook had hij aanbiedingen uit Italië. „Het had natuurlijk", aldus de prof die kan bogen op een uitstekend debuut in de betaalde wielerwereld, „grote moeite gekost het contract bij Raleigh, dat nog een jaar liep, af te kopen. Als versterking was uitgebleven, was ik zonder twijfel naar Lejeune gegaan. Maar de ploeg van Post is nu. met Kuipers erbij zo sterk geworden dat ik besloten heb te blijven". DEN HAAG - Aan het eind van het atletiekseizoen 1975 staan drie Nederlandse atleten zeer hoog genoteerd op de wereldran glijsten. Jos Hermens, die in september de wereld- en Europese records op de 10 mijl (45.57.6), 20 kilometer (57.31.8) en uurloop (20.907,65 meter) op zijn naam bracht, bezet op de vijf en tien kilometer resp. de vierde en derde plaats. Op de 5000 meter is de Belgische i wereldrecordhouder Emiel Puttemans lijstaanvoerder met de 13.18.6, die hij op 4 juni op „Papendal" realiseerde. In diezelfde wedstrijd verbeterde Jos Hermens zijn nationale record tot 13.22.4. Tussen Puttemans en Hermens staan de Nieuwzeelander Rod Dixon (13.21.6) en de Noor Boeroe (13.21.8). De wereldranglijst op de tien kilometer werd voor het grootste gedeelte bepaald op 29 augustus in Londen. De race op de baan van het Crystal Palacestadion werd in 27.45.4 gewonnen door de Engelsman Brendan Foster, vóór de Olympische marathonkam pioen Frank Shorter (VS), die 27.46.0 noteerde. Jos Hermens eindigde in die wedstrijd als derde in 27.46.5, een Nederlands record. Gerard Tebroke, die dit seizoen doorstootte naar de interna tionale top, realiseerde in Londen een tijd van 28.04.2, waarmee hij twaalfde op de seizQenranglijst staat Tweemaal Frank Nusse zag zijn doorbraak op de 400 meter horden ook beloond met een hoge klassering op de wereldranglijst van 1975. De Amsterdammer, die zijn Nederlandse record driemaal scherper i stelde, komt op twee lijsten voor; voor handtijden en elektronische I tijdwaarneming. Met zijn handgestopte tijd van 49.8 (13/8, Kopenha gen) is Nusse twaalfde. De elektronische tijd van 49,48 seconden, die Frank Nusse op 20 augustus in Zurich realiseerde, is goed voor een zevende plaats. Bij de dames staat alleen hoogspringster Mieke van Doorn zeer hoog genoteerd. De atlete uit Lisse, die in april naar West-Duitsland vertrok om zich bij trainer Dragan Tancix op de Olympische Spelen voor te bereiden, bezet bij het hoogspringen met 1,88 meter de zevende plaats. MONTREAL - De regering van de Canadese deelstaat Quebec heeft gisteren de constructie en financiering van de belangrijkste installa ties voor de Olympische Spelen van 1976 in Montreal overgenomen. Procureur-generaal Fernand Lalonde verklaar de in het provinciale parlement, dat een com missie voor de Olympische installaties de ver antwoordelijkheid van de stad Montreal zal overnemen voor de bouw van het moeizaam van de grond komende hoofdstadion en het Olympisch dorp. Lalonde is voorzitter van de provinciale controle-commissie, die een week geleden tot de conclusie kwam, dat het onmoge lijk zal zijn het Olympisch stadion tijdig op te leveren. Lalonde gaf toe dat de Olympische Spelen van Montreal de duurste uit de geschiedenis zullen worden. Volgens hem worden de kosten van de zomerspelen officieel geraamd op 2600 mil joen gulden. Bij een geschatte opbrengst van ruim een miljard gulden dient men te rekenen op een verlies van bijna 1600 miljoen gulden. De kosten voor de totale organisatie waren oorspronkelijk geraamd op 650 miljoen gulden, maar de inflatie en de stakingen hebben de kosten omhooggejaagd. De laatste officiële prognose, drie maanden geleden, was een kleine twee miljard gulden. Daar is men nu dus weer 600 miljoen gulden overheen. Het overtreft zelfs in ruime mate de kosten, die door de Duitsers in 1972 gemaakt werden voor München. De heer Lalonde, die als provinciaal minister verantwoordelijk is voor de Spelen, liet in het onzekere welke rol de stad Montreal in de toekomst nog zal spelen bij de voorbereiding van de Spelen. Volgens J ulunde heeft het besluit van de pro vincie om de Olympische zaken „over te ne men" de volledige instemming van de gemeen teraad van Montreal en van burgemeester Dra- peau. De burgemeester, die de organisatie van de Spelen steeds heeft gezien als een persoon lijk prestige-project, raakte door de zich opsta pelende problemen van kostenstijgingen en sta kingen zozeer in moeilijkheden, dat de provin ciale controlecommissie onlangs tot de conclu sie kwam dat gevreesd moest worden dat de Olympische installaties - het hoofdstadion met zeventigduizend zitplaatsen, het zwemstadion, de wielerbaan en de pyramidevormige woon blokken van het Olympisch dorp - niet gereed zouden zijn op 17 juli 1976, de datum van de opening van de Spelen. De nieuwe commissie voor de Olympische in stallaties zal, als het parlement daarmee in stemt, het recht krijgen zelf leningen af te sluiten om de bouw van de installaties te financieren. „De commissie zal beter in staat zijn om de efficiency bij de bouw te verhogen nu de provinciale controlecommissie heeft aan getoond dat er het één en ander schort aan de wijze waarop de zaken tot dusverre zijn geleid", aldus Lalonde. De minister verklaarde verder dat de nieuwe commissie hoopt het gigantische tekort op de Olympische begroting terug te dringen door enkele onderdelen van de stadionconstructie te laten vervallen. Het meest daarvoor in aanmerking komen het dak en de toren. Eredivisie FC Twente-Eindhoven 0 Telstar-MW Ajax-NEC Sparta-Go Ahead Adhead Eagles Excelsior-Feyenoord 0 FC Den Haag-FC Amsterdam 0 Roda JC-FC Utrecht 0 PSV-AZ'67 (15/11) 0 NAC-De Graafschap Eerste divisie FC Groningen-FC Den Bosch 0 Volendam-Helmond Sport SC Amersfoort-Heerenveen O Fortuna SC-Wageningen O FC Dordrecht-Willem II 0 SC Cambuur-FC Vlaardingen 0 PEC Zwolle-FC VW 0 Heracles-Haarlem SW-Veendam De wedstrijden aangeduid met 0 komen voor op het toto-formulier. A

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6