Kabinet houdt vast aan sterke verhoging mo t orri j tuigenbela sting Geen kinderen onder twaalf jaar voor in de auto AKKOORD SAHARA NIET DOOR ALGERIJE ERKEND Itf alstublieft, v.d.wiel Roelofarendsveen slachtoffer van plattelands-bende VERONICA DRIVE-IN SHOW Politie entert zendschip Mi Amigo v.d.wiel ALEXANDER CURLY £eidóe @omo/nt DAGBLAD \/noR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: P J Plug - Ad|. hoofdredacteur J J Hallewas—Chef-redacteur: J W. C. Leune Advertenties (excl. B T W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week f 2 81. kwartaal 36.32. jaar 141,35: losse nummers 50 cent Zaterdag 15 november 1975,66e jaargang no. 20275 Thriller Op Ned. II om 20.25 uur Hitch- cock-thriller „39 stappen". Om 22.25 uur Willem Nijholt-show. Ned. I om 20.25 uur André van Duin en om 22.40 uur Wordt u al geholpen7 Zondag Ned. I om 20.30 uur tv-film met Katherine Hepburn en Laurence Olivier brokstuk ken van liefde". Ned. II om 19.00 uur Panora- miek met buitenlanders over Nederland. Op veel plaatsen mist Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist of laaghan gende bewolking. Zwakke zuid westelijke wind. Maximumtem peratuur van 3 tot 7 graden. Scheveningen hoogw: 1.21 13.38; Laagw: 9.18 - 21.27. Zon 8.00 - 16.48; Maan 15.33 - 05.19. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Kabinet blijft bij zijn voorstellen om de motorrijtuigenbelasting te verhogen, dit ondanks het verzet in de Tweede Kamer. Als de Kamer instemt met de verhoging, dan zal het kabinet niet op korte termijn met an dere voorstellen komen, die het bezit of het gebruik van de auto zwaarder belasten. Dit blijkt uit de schriftelijke reactie van de ministers Dui- senberg (Financiën) en Wes terterp (Verkeer en Vervoer) en staatssecretaris Van Rooij- en (Financiën) op de aanmer kingen die de Kamer op het voorstel had gemaakt. De bewindslieden zeggen in hun reac- tie, dat de verhoging van de motorrij tuigenbelasting weinig te maken heeft met de auto-filosofie van het kabinet. „Er moesten financiële middelen wor den gevonden en daarom moest een aantal belastingen omhoog, waaron der deze", aldus de bewindslieden, die de sterke progressie in de voorgestel de verhoging wel toeschrijven aan de opvattingen van de regering over energiegebruik en ruimtebeslag. Zij verwachten, dat de voorstellen ook voor de mensen met lagere inkomens een prikkel zullen zijn om kleinere auto's aan te schaffen. Men verwacht niet, dat door de belastingverhoging veel mensen van het particulier ver voer zullen overstappen op openbaar vervoer. Ook meent men dat de voor stellen op de langere duur geen gevol gen hebben voor de verkoop van nieu we auto's. (Van een onzer verslaggevers) Roelofarendsveen De sinds enige tijd actieve bende die ge specialiseerd is in het afstropen van middenstanders in platten- langsgemeenten, heeft opnieuw toegeslagen. Ditmaal was Roelofarendsveen het slachtoffer. In de nacht van vrijdag op zaterdag is daar inge broken bij vijf winkeliers. De totale buit beloopt naar schat ting 10.000. Ernstig gedupeerd zijn de firma Van der Meer, leverancier van ondermeer tuin gereedschap en kapper Koek. De schade die zuivelhandelaar Van der Poel, kapper Van Rhoon en veehandelaar Van der Poel opliepen bleef beperkt. Van de daders is nog geen spoor. Wel in de kraag gegrepen zijn twee slagers van respectievelijk 21 en 25 jaar oud en afkomstig uit Delft en Voorburg die wor den verdacht van een overval op een Wassenaarse zakenman. De overval werd uitgevoerd gis termorgen om vijf uur. Daarbij maakten de twee slagers de Wassenaarder zijn tas afhandig, die overigens geen inhoud be vatte die voor de dieven waarde had. Het tweetal zag zich ge noodzaakt om te vluchten met achterlating van hun auto. Aan de hand van het nummerbord kon de Wassenaarse politie de de verdachten nog dezelfde dag aanhouden. De Leidse politie heeft de afge lopen week drie Leidenaars en één Voorschotenaar aangehou den op verdenking van in totaal 34 inbraken. De verdachten vormden onafhankelijk van el kaar opererende groepen. Hun gezamenlijke buit bedraagt naar ruwe schatting zo'n 40.000. Scheepvaart Oosterschelde stilgelegd (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het scheep vaartverkeer op de Oosterschel de is vannacht twee maal stil gelegd wegens brandgevaar door een met tolueen geladen, lekkende binnenvaarttanker. Het schip liep gistermiddag vast bij de ingang van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding. Daarbij ontstond een lek waaruit de la ding tolueen, een chemisch pro- dukt waarvan de damp giftig is, stroomde. Rond middernacht werd een deel van de gevaarlij ke lading door een andere tan ker overgenomen. Na afloop hiervan werd het scheepvaart verkeer vrijgegeven, maar toen kort daarop bleek dat de Belgi sche tolueen-tanker nog steeds lekte werd opnieuw een vaar- verbod ingesteld. (ADVERTENTIE A.s. zondag 16 november komt Left Side bil Van der Ploeg IN HOOGMADE Aanvang 8 uur. ADVERTENTIEI I Zaterdag 15 november in 't Spant te Leimuiden Aanvang 20.00 uur. ADVERTENllE] kijkt inde poppetjes van uw ogen! Huurlingen in Angola De burgeroorlog in Angola woedt in alle hevigheid. De communisti sche MPLA lijkt daarbij de meeste verliezen te lij den. Troepen van de Unita rukken vanuit het zuiden op. Daarbij ma ken deze bewe gingen gebruik van blanke huur soldaten, waarvan de identiteit ge heim gehouden wordt. Unita-lei- der Jonas Savim- ba: „Ik heb men sen nodig die met pantserwa gens kunnen vechten. Veel van onze huurlingen hebben ook al in Biafra gevoch ten". Op de foto een van de pant serwagens met bij de linkervoor zijde twee blanke huursoldaten. Een verheugde Willy Brandt BRANDT HERKOZEN MANNHEIM (Rtr) Oud-bondskanselier Willy Brandt is gisteren op het partijcongres in Mann heim herkozen als voorzitter van de Sociaal De mocratische Partij (SPD). Brandt werd herkozen met 407 stemmen voor, ne- j gen tegen en twee onthoudingen. De 61-jarige Brandt leidt de SPD al elf jaar. Hij is vijf maal herkozen. De huidige bondskanselier Helmut Schmidt werd herkozen als vice-voorzitter. (Van een onzer verslaggevers) LONDEN - Het laatste illegale zendschip, van waar de zend stations „Radio Caroline" en Mi Amigo" hun uitzendingen ver zorgden, is vannacht door de Britse politie geënterd. Het zendschip lag in de monding van de Theems. Vier opvarenden werden aange houden en meegenomen naar Southend. Vandaag zullen zij zich voor de rechter moeten ver antwoorden wegens overtreding van de wet op het radioverkeer ter zee. Onder de arrestanten is geen disc-jockey. De program ma's worden vervaardigd in Spanje, waar de studio's staan van de Belg Silvain Tak, eige naar van het zendschip, dat thans uit de ether is verdwenen. DEN HAAG (ANP) De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een voorstel van minister Westerterp, waarbij wordt verboden om tijdens het rijden kinderen onder de twaalf jaar voor in de auto te laten zitten. Een uitzondering wordt gemaakt voor kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar, mits zij gebruik maken van een heupgordel. Uit onder zoek is namelijk gebleken dat deze kinderen met een heupgordel op de voorbank veiliger zitten dan zonder een gordel achterin, maar dat zij te klein zijn voor een drie-punts gordel. Minister-president Den Uyl zei dat bovendien bij deze wijziging de bepaling wordt geschrapt, die toelaat dat kinderen beneden de vijf jaar tijdens de rit op schoot zitten van iemand naast de bestuurder. Het is de bedoeling dat de regeling omstreeks de jaarwisseling van kracht wordt. In een toelichting zegt minister Westerterp op de voorgestelde nieuwe maatregel waarvoor een wijziging in het wegenverkeersreglement nodig is dat de maatregel onder meer is gebaseerd op een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV), waaruit bleek dat het aanzienlijk veiliger is om kinderen te vervoeren op de achterste zitplaatsen. Daarbij komt, dat ook in Europees verband werd aanbevolen om maat regelen te treffen tegen het vervoer van kinde ren op de voorste zitplaatsen van de auto. Tenslotte tonen cijfers van het CBS aan, dat de jaren 1972, 1973 en 1974 126 kinderen tot twaalf jaar als passagier van een personenwa gen om het leven kwamen bij een verkeerson geval, tefwijl in dezelfde periode 3232 kinderen werden gewond. De leeftijd van twaalf jaar werd gekozen, om dat de Nederland maatregel daarmee aansluit op soortgelijke regels in België en Frankrijk. Kijkt naar de kleur. Kijkt naar de lichtgevoeligheid, En gaat dón pas naar z'n werkplaats Om maatwerk te maken. Om u 'n vrolijke kijk op de wereld te gaven, en er goed uit te zien! weeter net njne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. ADVERTENTIE] Zondag 16 november m.m.v. Bob Smit in De Schakel te Langeraar Aanvang 20.00 uur. Doodgevroren Op een berg tocht door de kaukakus zijn 28 Russische bergbeklimmers tij dens een plotseling opgekomen sneeuwstorm om het leven ge komen. De alpinisten zijn waar schijnlijk doodgevroren. Algiers (AFP-Rtr) Algerije zal het ak koord tussen Spanje, Marokko en Maureta- nië over de toekomst van de Spaanse Saha ra niet erkennen. „Wij kunnen geen oplos sing bekrachtigen als wij niet betrokken worden bij de uitwerking van de uitvoering daarvan", aldus een regeringsverklaring gisteravond vanuit Algiers. Algerije blijft voorstander van onafhankelijkheid van het gebied. De verklaring van de Algerijnse regering volgde op het akkoord dat werd bereikt tussen Marokko, Mauretanië en Spanje, waarin deze laatste erin toestemde zich uit het gebied terug te trekken en het bestuur begin volgend jaar over te geven aan Marok ko en Mauretanië. Het akkoord was een afsluiting van drie dagen durende onderhan delingen in Madrid. Spanje zou het akkoord hebben bekrachtigd omdat men van oordeel was, dat de Verenigde Naties er niet in zijn geslaagd het geschil op te lossen. Het akkoord zou onder meer inhouden, dat Spanje de investeringen in de fosfaatwin ning zou terugkrijgen en dat men, totdat alle Spaanse burgers en militairen het gebied hebben verlaten, deel zou uitmaken van het voorlopige bestuur. Het communique dat na het bereiken van de overeenkomst werd verstrekt, sprak niet over het houden van een referendum onder de 74.000 inwoners van de voormalige Spaanse provincie, waar in de inwoners zich zouden kunnen uitspre ken over onafhankelijkheid. Weer gasvondst in Noordzee ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft weer een belangrijk gas- veld gevonden in de Noordzee. Deze keer gaat het om een veld in het Nederlandse deel van het continentale plat, op circa 60 kilometer ten noord westen van Den Helder. Op basis van de thans be schikbare gegevens schat de NAM dat de ontdekte reserves enkele tientallen miljarden kubieke meter zullen bedragen. Enkele weken geleden vond de NAM ten noordwesten van Ameland een gashou- dende structuur. Over de inhoud van deze structuur lopen de meningen nog steeds uiteen. Volgens de NAM bedraagt deze circa 55 miljard m3. GEVANGENEN OP DAK Drie gevangen IRA-leden klommen gisteren op het dak van de Wormwood Scrubbs-gevangenis in Londen om daarmee kracht te zetten achter hun eis voor een betere bezoekregeling. De mannen bereikten het dak door een aantal dakpannen te verwijderen. FRANCO WEER GEOPEREERD MADRID (AP) Generaal Franco heeft gisteren voor de derde maal in elf dagen een spoedoperatie ondergaan. Zijn artsen besloten opnieuw een in greep te verrichten om een einde aan de niet-aflatende in wendige bloedingen te maken. Na de twee uur durende opera tie is bekend gemaakt dat het resultaat van de ingreep rede lijk was. De generaal heeft la ter opnieuw een bloedtransfu sie gehad. De ingreep was de derde die Franco sinds zijn ziekbed heeft ondergaan. Gistermorgen moest het medisch team tot hartmas sage overgaan nadat zich een hartstilstand had voorgedaan. Geen sabotage bij DSM-explosie (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - Uit het onderzoek naar de oorzaak van de explosie bij de DSM-vestiging in Limburg, waarbij vorige week veertien personen werden gedood, is gebleken dat aan de installatie geen sabotage is gepleegd. Het onderzoekteam heeft inmiddels kunnen vaststellen op welke plaats in de installatie vloeistof is ontsnapt die in de open lucht veranderde in een gaswolk. Deze gaswolk explodeerde. (Zie verder Finale). Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1