Tweede Kamer; „Handen af van Israël" Samenwerking huisarts en wijkverpleegster laat te wensen over Sombere toekomst werkgelegenheid Z.Holland Rusland mag zich niet langer afzijdig houden DEN UYL BEWIJST NEDERLAND SLECHTE DIENST FELLE KRITIEK OP VN-RESOLUTIE Akzobestuur over toespraak: Minister Vredeling belooft beterschap Nederland heeft 10 miljard op de giro Kamer bedroefd over trage eenwording van Europa Nog geen Nederlandse ambassadeur in Zuid-Vietnam Opheffing vrijwillige ouderdoms- verzekering Postbesteller blijft komen op zaterdag Krupp beroofd WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 EE1DSE COURANT/ DEN HAAG - Felle kri tiek en grote verontwaar diging heersen er in de westerse wereld over het aanvaarden van de anti- zionisme-resolutie door de algemene vergadering van de Verenigde Naties. „Anti-zionisme is niets anders dan het in een nieuw jasje steken van het eeuwenoude antise mitisme. Het is slecht en de hoogste vorm van cy nisme om het joodse volk en zionisme te beschuldi gen van racisme, als te gelijkertijd de hele we reld weet dat de joden slachtoffers zijn geweest In New-York is de anti-zionisme-resolutie zeer emotio- van de verschrikkelijke neel ontvangen. Duizenden mensen gingen de straat in nazi-theorie over racis- om tegen deze VN-resolutie te demonstreren. me. Israël zal deze reso lutie verwerpen, vero nachtzamen en negeren. De VN is failliet ge gaan". Dat zei gisteren Israëls minister van Buitenlandse Zaken Allon in Den Haag bij de afsluiting van zijn officiële bezoek aan Nederland. „Handen af van Israël!". Zo luidde gisteren ook de mening van de overgrote meerderheid in de Tweede Kamer. Met name de afspraak dat zionisme op één lijn gesteld moet worden met rassendiscriminatie is de Kamer in het verkeerde keelgat gescho ten. KVP-er Van Amelsvoort: „Ik vind het soms benauwend om aan te zien hoe de meerderhe den in de VN de laatste tijd tot stand komen. Steeds minder spelen argumenten een rol, steeds meer intimidatie en bru taliteit, tot in de procedures toe". Scholten (ARP): „Wij nemen af stand van de VN-resolutie". De Koster (WD): „De Verenigde Naties zijn sinds de aanneming 'van deze resolutie diep in het moeras gezonken". Alleen bij de CPN en de PSP heerste geen verontwaardiging. „Deze resolutie is afkeurens waardig. De alinea waarom het gaat komt neer op een ongewet tigde verdraaiing van het begrip racisme. Wanneer gepoogd wordt zionisme gelijk te stellen aan racisme, betekent dit een vervalsing van de geschiedenis en een aanval op de integriteit en het bestaan van een volk", aldus de tekst van de Neder landse stemverklaring. Minister Van der Stoel zei gisteravond Israëls minister van Buitenlandse Zaken Allon tijdens zijn redevoering ter gelegenheid van de beëindiging van veilige erkende grenzen. zijn bezoek aan Nederland. Ook de Wereldraad van Kerken heeft zich gevoegd bij degenen die zich fel keren tegen dit be sluit van de VN. De Raad heeft een dringend beroep op de lid staten gedaan de resolutie te herroepen. Eveneens afwijzend reageert de Russische Nobel prijswinnaar Andrej Sacharov. Vrienden van Sacharov hebben dit doorgebeld naar contacten in Israël. Het aannemen van de resolutie leidt er overigens niet toe dat Israël, Amerika of Nederland uit de Verenigde Naties zullen stappen. Minister Van der Stoel zei hierover: „We zullen al het mogelijke doen om de zaak van de VN ten goede te keren en de benauwende ontwikkeling te stuiten. Lukt dit niet, dan ziet het er uitermate somber uit voor de Verenigde Naties". Het Palestina-comité in Neder land verheugt zich over de reso lutie, evenals de Sowjet-Unie. UTRECHT (ANP) De samenwerking tussen huisarts en verpleegkundige in de thuisgezondheidszorg laat te wensen over. In het algemeen treffen huisarts en wijkverpleegster elkaar zelden: een kwart houdt het op één keer per maand of nog minder. Vaak is de huisarts zelfs niet op de hoogte van de betrokkenheid van de wijkverpleging bij een ziektege val. In eenderde tot de helft van de gevallen en in de kinderhygiëne nog vaker hebben huisarts en wijkver pleegster niet eens met elkaar gespro ken over de hulp die zij aan dezelfde patiënt leverden. Dit weinig rooskleurig beeld over de extramurale gezondheidszorg komt tevoorschijn uit een onder zoek, dat is verricht door het Instituut voor Toege paste Sociologie in Nijmegen. Opdrachtgever daar voor was het Nationaal Centrum voor Kruiswerk. Voor de studie werden 500 wijkverpleegkundigen, 994 van hun patiënten/cliënten en 573 huisartsen ondervraagd. De uitkomsten zijn neergelegd in een lijvig rapport, dat de titel „Wijkverpleegkundige en huisarts in de thuisgezondheidszorg" heeft mee gekregen. De samenwerking tussen de arts en de wijkver pleegster bleek onder meer spaak te lopen, door dat de praktijkgebieden van de huisartsen met name in de grote steden meestal niet samenval len met de wijkindeling van het kruiswerk. Vaak heeft een wijkverpleegster in die steden met tien of meer huisartsen tegelijk te maken. „Deze situa tie vinden de betrokkenen vaak niet inovereen- stemming met datgene wat zij zich daarvan voor stellen. Daartegenover staat echter ook dat velen, vooral de huisartsen, de situatie niet bijster veel kan schelen", aldus het rapport. Over het algemeen oordelen de patiënten erg lovend over hun wijkverpleegster. Indien er al kritiek is, richt deze zich vooral op haar gebrek aan mededeelzaamheid. De wijkverpleegster is naar oordeel van deze patiënten soms te weinig informatief en wat kortaf. Ten aanzien van de huisarts komen dezelfde kritiekpunten evenwel in nog sterkere mate naar voren, zo zeggen de onder zoekers. Elf jaar geëist voor dodelijke mishandeling ARNHEM (ANP) - Elf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem gisteren geëist tegen de drie mannen die de 86-jarige eierhandelaar Gijsbert ter Mate uit Achterberg in zijn huis do delijk hebben mishandeld. Het drietal, de 25-jarige Henk A-, de 27-jarige Rulof N. en de 44-jarige Toon V. uit Heerlen, werd ook beroving en een aan tal inbraken ten laste gelegd. Omdat de drie mannen geld no dig hadden waren zij aanvanke lijk van plan 's nachts bij een oliehandelaar in Lunteren in te breken, die „goed was voor een ton". Een waakhond bracht ze echter tot andere gedachten. Zij braken daarop in bij de bejaar de Ter Mate. De 86-jarige uit Achterberg werd bedreigd met een revolver en een stiletto en geschopt en geslagen. De buren werden wakker van zijn hulpge roep en waarschuwden de poli tie. De daders konden snel wor den gegrepen. Prof. Verbiest krijgt Italiaanse onderscheiding UTRECHT (ANP) President Leone van Italië heeft de Ne derlander Prof. Dr. H. Verbiest (66) benoemd tot commandeur in de Orde van Verdienste van Italië. Prof. Verbiest, hoofd van de neurochirurgische kliniek van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, kreeg deze onderschei ding voor de door hem ontwik kelde operatietechniek van de halswervelkolom, een techniek waarmee vele mensen het leven kon worden gered, die anders ten dode waren opgeschreven. Hij kreeg door deze vinding we reldvermaardheid. De bij deze onderscheiding behorende ver sierselen werden hem gister avond in Den Haag uitgereikt door de Italiaanse ambassadeur in ons land. Till wmêmsmts. a - a Er zijn van die avonden waarop je wat langer mag opblijven en zelfs kan het voorkomen dat je dan nog naar buiten mag ook, gewapend met lampions. Dat is niet voor alle kinderen weggelegd, maar wel voor de peuters uit de Zaanstreek waar nog het traditionele St. Maartensfeest in ere wordt gehouden. Luid zingend langs de huizen om zoveel mogelijk snoep te vergaren. Oud generaal-directeur FAO (Van onze correspondent) ROME De Sowjet-Unie kan zich niet langer afzij dig houden van het werk van de wereidvoedsel- en landbouworganisatie, de FAO. Als een van de groot ste graanproducenten in de wereld zou Rusland ais vanzelfsprekend lid moeten zijn van deze wereldom spannende VN-organisatie. Dr. A. Boerma, die gisteren na acht jaar afscheid nam als directeur-generaal van de FAO, noemde het afzijdig blijven van Rusland een van de grootste teleurstellingen in zijn FAO-loopbaan. Hij benadrukte dat „Rusland natuurlijk eigen baas is over de beslissingen die het land meent te moeten nemen", maar Boerma zei duidelijk, dat Rusland het aan zijn internationale verantwoorde lijkheid verplicht is lid te worden van de FAO. Rusland zou volgens de aftredende Nederlandse directeur-generaal een onschatbare bijdrage aan het FAO-werk kunnen leveren, terwijl Moskou ander zijds zou kunnen profiteren van wat de FAO te bieden heeft Vooral een mondiaal waarschuwingssysteem om tijdig misoogsten en dreigende hongersnoden te rapporteren kan nauwelijks goed func tioneren zonder medewerking van de Sowjet-Unie. DEN HAAG (ANP) - Hoewel het aantal werklozen in Zuid Holland in oktober vrijwel gelijk is gebleven ziet de toekomst er voor de werkgele genheid in deze provincie toch somber uit. Oorza ken van de sombere verwachting zijn de moeilij ke situatie in de metaal, met name bij Nederhor- st, en het geflatteerde beeld dat de bouw door de tot nu toe gunstige weersomstandigheden te zien geeft. Als het weer omslaat zal ook de werkgelegenheid in de bouw weer sterk dalen. Dit heeft Drs. J. L. Westhoff, hoofdinspecteur-di recteur van de arbeidsvoorziening in Zuid Holland gisteren gezegd. Tegenover het gelijk blijven van het aantal werklozen (seizoen gecorrigeerd 36.600 mensen) staat een duidelijke daling van de vraag naar personeel. De vraag naar mannelijke arbeids krachten is in oktober gedaald met 5,1 procent tot 12.884; voor vrouwen met 3,7 procent tot 3812. In de metaalsector is de daling het hoogst: 11,1 procent. Dr. Westhoff noemde de situatie bij Nederhorst zorgelijk: „In Zuid Holland werken bij het bedrijf 2300 mensen. Wanneer, zoals te verwachten valt, een groot deel hiervan op straat komt te staan wordt de werkgelegenheidssituatie bepaald niet rooskleuriger". Ook de geringe orderportefeuille in de scheepsbouw geeft weinig hoop voor de toekomst. De markt voor mammoettankers is inge stort en het ziet er niet naar uit dat dit binnenkort zal veranderen, aldus de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening. ARNHEM (ANP) „Met uw toespraak van zaterdag j.l. heeft u het Nederlandse bedrijfsleven en dus ook het Nederlandse volk een slechte dienst bewezen. Juist in deze tijd moet het bedrijfsle ven zo goed mogelijk kunnen functioneren. U bereikt het tegen deel. U bederft het klimaat". Dit schrijft de raad van bestuur van Akzo vandaag in een open brief aan premier Den Uyl. De raad reageert hiermee op de toespraak die de minister—presi dent zaterdag hield in Beekbergen tijdens een congres van het NW—jongerencontact. Hij zei hier ondermeer dat Akzo met de internationale vakbonden moest onderhandelen. Het Akzo—bestuur stelt niet te kunnen aannemen dat de heer Den Uyl in zijn functie van minister—president heeft gesproken. „Daar voor was uw toespraak te eenzijdig en te geëmotioneerd. Wij geloven veel meer, dat u hebt gesproken als de individuele burger Joop den Uyl, lid van de PvdA. Het is daarom dat wij u in die hoedanigheid deze open brief schrijven", aldus de raad van be stuur. Doodvonnissen in Zanzibar verzacht DAR ES SALAAM (TANZANIA) (AP) Het hooggerechtshof van Zanzibar heeft de doodvonnissen verzacht van tien personen die in 1972 Sjeik Abied Karoeme, de leider van het eiland, hadden vermoord. Twaalf andere doodvonnissen werden gehandhaafd. Het proces in Zanzibar duurde meer dan een jaar en werd gekenmerkt door aantijgingen dat bekentenissen werden verkregen door martelingen. De tien wier doodvonnissen gisteravond werden verzacht zijn nu veroordeeld tot straffen tussen de zes en 18 jaar. DEN HAAG Minister Vredeling (defensie) heeft beloofd dat toekomstige parlementaire bezoeken aan Nederlandse legeroefe- ningen in het vervolg beter zullen worden voorbereid. Hij gaf toe dat er van het uistapje van 3 november van kamerleden en journa listen naar de oefening „Pantsersprong" in West- Duitsland weinig terecht is gekomen. De genodigden zoudenverschillende mili taire oefeningen meema ken, maar voor het grootste deel zaten zij in bus en vliegtuig. De tankslag aan het eind van de ochtend was al voorbij toen het ge zelschap arriveerde en de aangekondigde aanval van mariniers op een bewaakte verbindingspost ging wel door. maar op een andere plaats. Alleen de minister was er getuige van hoe ge slaagd die oefening was. De kamerleden en journalis ten, stonden aan de ver keerde kant van de bos rand te wachten. ARNHEM (ANP) - Neder land heeft 10 miljard gul den op de giro staan. Dit bedrag wordt gevormd door de tegoeden van de bijna 3,4 miljoen klanten van de Postcheque— en Gi rodienst. Dagelijks ontvingen de klanten in oktober van dit jaar samen 894.000 afreke ningen. Per dag werd in oktober 1077 miljoen gul den tussen de rekeningen overgeboekt. Een op de vier Nederlanders heeft een girorekening. Daarmee heeft ons land de grootste girodichtheid in Europa. Deze cijfers maakte giste ren Drs. De Bie, directeur van het girokantoor in Arn hem, bekenden bij de offi- ciëleingebruikneming van een nieuwe computer, die het in toekomst o.a. moge lijk zal maken dat niet al leen de afschrijvingen wor den gespecificeerd, maar ook de bijschrijvingen. Daarmee zou meesturen van het blauwe girokaartje kunnen vervallen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is uitermate bedroefd over het feit dat de Europese eenwording meer dan ooit op een laag pitje is komen te staan. Een grote meerderheid is vooral boos over het feit dat Nederland niet is uitgenodigd voor de monetaire topconferentie van Frankrijk, Engeland, Duitsland, Amerika, Canada en Japan, die in het Franse Rambouillet wordt gehouden. Die boosheid geldt in de eerste plaats het op eigen houtje optreden van de drie hier genoemde EEG-landen, die kennelijk geen enkele boodschap hebben aan de andere partners van de gemeenschap der negen. Van verschillende kanten werd aangedrongen op het zo spoedig mogelijk houden van Europese verkiezingen voor het Europees parlement. Ook werd een pleidooi met name door de KVP-er Van der Sanden gehouden voor het zo spoedig mogelijk tot stand komen van de Europese Monetaire Unie, waarover enkele jaren geleden door alle EEG-regeringen een besluit werd genomen. DEN HAAG (ANP) Het is nog steeds niet mogelijk gebleken een zaakgelastigde naar Zuid-Vietnam te sturen, aldus minister Van der Stoel gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken. De moeilijkheden liggen niet zozeer in Den Haag, zo bleek uit de reactie van de minister. In antwoord op kamervragen zei hij overigens het sterke vermoeden te hebben dat het in Zuid-Vietnam geen democratisch paradijs is en dat de rechten van de mens er wel eens met voeten worden getreden. Zuid-Vietnam zou naar zijn mening voor het communisme gespaard zijn gebleven als tijdig de bakens waren verzet: hij noemde de Amerikaanse interventie in Zuid-Vietnam een ongelukkige misgreep. Contributie Voedingsbond NKV met 15 procent omhoog NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De voedingsbond NKV zal de contributies met ingang van 1 april 1976 met gemiddeld 15 procent verbogen. De algemene vergadering heeft dit vandaag in Noordwijkerhout besloten. Hiermee moet een be grotingstekort over 1976 van 855.000 worden teruggebracht tot een half miljoen. De laatste jaren heeft de bond door de inflatie steeds meer ingeteerd op het vermogen, dat eind vorig jaar bijna vijf miljoen gulden bedroeg. Vorig jaar was er een tekort van 684.000, dit jaar verwacht men een tekort van 662.000. In de vergadering kon geen overeenstemming worden bereikt over het systeem om verder geld op tafel te krijgen en over de manier waarop de gelden moeten worden besteed. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Mertens (sociale zaken) wil de vrijwillige ouderdoms- verzekering (VOV) opheffen. Hij zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer. Hiermee komt hij terug op zijn eerdere standpunt, dat de VOV moet worden verbeterd en uit gebreid. Een meerderheid van de Tweede Kamer bleek echter voor opheffing van de VOV en daarom heeft de staatssecretaris zijn standpunt herzien. De uitvoering van dit plan zal in fasen geschieden. De eerste is de afkoop van renten bij het bereiken van de rentegerechtig- de leeftijd. De VOV stamt uit 1919 en had ten doel niet-arbei- ders, die economisch gelijk te stellen zijn met loontrekkenden van een bescheiden pensioen te verzekeren. Op het ogenblik zijn er nog zo'n 350.000 VOV-verze- kerden. DEN HAAG (ANP) - De post bestelling op zaterdag wordt niet opgeheven. Staatssecreta ris Van Hul ten (verkeer en wa terstaat) heeft de Tweede Ka mer gisteren meegedeeld dat een dergelijk voorstel van hem niet verwacht kan worden. Er wordt momenteel meer en meer de nadruk geleged op het service-verlenende aspect van de PTT. Daartegenover lijkt bij het publiek de bereidheid te be staan daarvoor te betalen. Vol gens de bewindsman is daarom besparing op arbeid minder noodzakelijk dan eerder wel ge suggereerd werd. Wanneer in de toekomst in allerlei andere sec toren de dienstverlening op za terdag wordt afgeschaft, dan kan de postbestelling in een an der licht komen te staan, aldus de staatssecretaris. MUENCHEN (AP) - Drie ge maskerde mannen hebben giste ren een overval op een woning van de familie Krupp in een voorstad van Miinchen ge pleegd en zijn er met juwelen ter waarde van ruim twee mil joen gulden vandoor gegaan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7