Argentinië ligt ver voorop werkschema wereldstrijd 1978 Paus: werken aan groeiend besef voor rechten van de mens Paardenkenner Joop van der Touw gaat in zijn eentje jureren in Toronto Extra actie van Mensen in Nood Korte metten VOORTBESTAAN REGERING HANGT ER VAN AF flflNGENflflM. cJfl, Mulder eist vrije transfer Synode DDR bleef buiten de politiek Kardinaal Poletti opnieuw in geweer tegen communisme WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Aan dit stadion behoeft Argentinië niets te doen. Het is het gigantische strijdperk van River Plate in Buenos Aires. Het stadion in Mar Del Plata ziet er volgens deze werktekening, zo uit. Het wordt een van de fraaiste stadions van Argentinië. (Van onze correspondent) BUENOS AIRES In Argentinië ziet men met vertrouwen het deze maand te houden congres van de FIFA in Guatemala tegemoet. „Het is onmogelijk dat men ons daar als organiserend land voor de wereldkampioenschappen voetbal 1978 kan wippen", aldus de zelfverzekerde woordvoerders van de Ar gentijnse Voetbalbond, AFA. De Argentijnen zijn er van overtuigd, dat de FIFA er geen twijfel over laat bestaan, dat de wereldkampioenschappen 1978 in Argentinië zullen plaats vinden. De berichten dat het FIFA-congres de organisatie aan Brazilië, Canada of een ander land zou kunnen toewijzen, worden door de functionarissen van de AFA als „belachelijk" van de hand gewezen. Volgens woordvoerder Osvaido Sanchez is dit zelfs niet mogelijk en zou volgens de statuten van de FIFA hiervoor een buitengewoon congres bijeen moeten worden geroepen. Hij wijst er voorts op, dat, ondanks alle moeilijkheden, Argentinië voor ligt op het met de FIFA overeengekomen werkschema. De afgelopen maanden verschenen in de internationale pers her haaldelijk berichten, die - in het gunstigste geval - twijfelden aan de capaciteit van Argentinië om het betaald kampioenschap te organiseren. De Braziliaanse krant „Diario de Noticias" ging de vorige week zelfs zo ver door met een grote kop op de voorpagina te „onthullen" dat de wereldkampioenschappen in Brazilië zouden worden gehou den. Deze verwarring rond'1978' is begrijpelijk. De politieke en economi sche situatie in Argentinië is de afgelopen jaren voortdurend bergafwaarts gegaan en men hoeft geen helderziende te zijn om te voorspellen, dat, als er niet iets gebeurt, in 1978 de chaos ongeveer compleet zal zijn. Maar, zo reageren de Argentijnse voetbalfans, welk land kan verzekeren dat er over drie jaar „orde en gezag" heerst? Het slechte imago van Argentinië in de internationale (sport)pers werd nog geaccentueerd doordat de voorbereidingen voor 1978 tot nu toe een nogal knullige indruk hebben gemaakt De Argentijnen maakten spectaculaire plannen bekend, legden eerste stenen voor nieuwe stadions en richtten o.a. gigantische reclameborden op, waarna dan plotseling maandenlang ogenschijnlijk op de lauweren werd gerust en er niet veel meer gebeurde dan de vernietiging van die borden of de diefstal van die eerste stenen door jagers op trofeeën. In het begin van deze maand kwam een FIFA-commissie, die 15 november verslag zal uitbrengen op het congres te Guatemala, in Argentinië poolshoogte nemen. Veel van de door de Argentijnen zelf in de hand gewerkte verwarring op internationaal niveau werd opgehelderd. Behalve het - mislukte - stuntwerk hebben de Argen tijnen in alle stilte een berg voorbereidend werk verricht De stadions die in Cordoba, Mendoza en Mar del Plata voor 1978 moeten worden gebouwd, zijn inmiddels voor een totaal van ongeveer twintig miljoen dollar gegund aan drie bouwondernemin gen, die de afgelopen weken met het spit- en graafwerk zijn begonnen. Uiterlijk eind 1977 moeten de stadions zijn opgeleverd. Volgens de woordvoerders van de AFA liggen de Argentijnen met deze werkzaamheden voor op het met de FIFA overeengekomen tijdschema. KLEUREN-T.V. Ook levert volgens de Argentijnse voetbalautoriteiten de communi catie geen overwegende problemen op. Woordvoerder Sanchez verzekerde ons dat, in tegenstelling tot wat in het buitenland is geschreven, Argentinië nu al kleurentelevisie kan uitzenden. „Wij kunnen zelfs nu al twee wedstrijden tegelijk in kleur de wereld insturen", aldus Sanchez. „In het verleden zijn vanuit Argentinië al enkele keren tv-kleurenbeelden rechtstreeks naar andere landen uitgezonden". Het enige dat op dit gebied voor 1978 ontbreekt, is de apparatuur die de beelden geschikt maakt voor de verschillende systemen kleurentelevisie die er bestaan. De aanbesteding voor deze appara tuur is inmiddels verricht Om eventuele noodgevallen te ondervan gen, wordt voorts gewerkt aan rechtstreekse verbindingen met de netten in Brazilië en Chili, van waaruit eventueel eveneens de kleurenbeelden over de wereld kunnen worden verspreid. Het belangrijkste tekort in het communicatiesysteem zijn op dit moment de interne verbindingen tussen Rosario en Buenos Aires, en Mar del Plata en Buenos Aires. De kosten voor het realiseren van het speciaal op het wereldkampioenschap voetbal afgerichte communicatieplan worden geraamd op twintig miljoen dollar. Voorts is ruim tachtig miljoen dollar nodig voor het uitvoeren van het nationale communicatieplan, dat slechts voor een deel verband houdt met het goed functioneren van de verbindingen tijdens het wereldkampioenschap 1978. De Argentijnse regering heeft de realisering van al deze werken bovenaan op het prioriteitenlijstje van het ministerie van financiën gezet Dat de regering zijn beloften zal handhaven, behoeft nauwe lijks betwijfeld te worden. Het voortbestaan van welke regering dan ook in dit land vol voetbalenthousiasten hangt rechtstreeks af van de realisering van het prestige-project dat het wereldkam pioenschappen voetbal 1978 voor Argentinië is. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De 54-jarige Hagenaar Joop van der Touw staat over enige dagen in Toronto (Canada) in het middelpunt van de belangstelling. Van der Touw, die vijftien jaar geleden bij de opening van de Floriade in Rotterdam met een postkoets tulpenbol len bracht van Istanboel naar Rotterdam, treedt bij de Royal Agricultural Winter Fair in Toronto van 14 tot en met 22 november op als jurylid voor de tuigpaarden en hackney's. Nog nooit heeft een Nederlander voor dit grote wereldconcours zo'n uitnodiging ontvangen. Pikant detail: de invitatie is niet binnen gekomen via de Nederlandse Hippische Sportbond, maar recht streeks aan de heer Joop van der Touw gericht, die nota bene voor ons land niet meer op de Internationale jurylijst voorkomt! Joop van der Touw over zijn re ben ik daarvan afge- jury-werkzaamheden in Toron- to: „In de klasse waarin ik moet jureren, doe ik dat helemaal alleen. Er is iedere avond een grote tentoonstelling van pluim vee tot bloemen van rundvee tot paarden en 's avonds is er steeds een groot concours hippi- que voor spring- en dressuurrui ters. Iedere avond is er dan ook een groot nummer voor aange spannen paarden. En dat num mer moet ik jureren. Ik ben en daar mag ik wel een beetje trots op zijn, de eerste Nederlander die deze eer te beurt valt. „Het is een rechtstreekse uitno diging van de kant van de Hip- .pische Sportbond heb ik niets Drie jaar is Joop van der Touw vernomen. Er is me geen succes niet opgetreden als jurylid. Me- toegewenst en in de vakbladen de door de moeilijkheden met van onze sport heeft geen letter de internationale lijst bedankte voerd. Juist daarom prettig dat ik deze uitnodiging mocht ontvangen." De Nederlandse Hippische Sportbond twijfelt natuurlijk niet aan het vakmanschap van Joop van der Touw. Hij en de heer D. Modderman werden echter van de internationale lijst geruisloos afgevoerd door de voorzitter van de Bond, de heer Steehouwer, wiens internationa le reisjes in gevaar kwamen. Immers Joop van der Touw was eerder al jurylid geweest in Duitsland Zwitserland en Ame rika. dit gebeuren gestaan. Ik heb jaren op de lijst van inter nationale juryleden in ons land gestaan, maar op onverklaarba- 1 Joop van der Touw. misschien erg eigenwijs maar ik weet zo veel van de paardesport en de aanspanningen af, dat ik naar mijn mening daar geen enkele moeite mee zal hebben". Van der Touw ook voor natio nale concoursen. Is die lange afwezigheid geen handicap? ..Nee, integendeel. Het klinkt Duindigt Joop van der Touw praat graag en goed over paarden en paar desport. Zijn huis staat vol ere prijzen, schilderijen met paar den, bekers, foto's van de be roemde postkoetsreis. De paar den van zijn vader, Piet van der Touw, sierden vroeger voor de vleestransportwagen het Haagse stadsbeeld op. De naam Van der Touw is alom bekend. Joop van der Touw werd viermaal kam pioen van Nederland bij de tuig paarden maar stapte enkele ja ren geleden van de bok omdat een verslaggever in het noorden ongegronde kritiek op zijn paar den had. Van de ene op de andere dag hield hij de tuig paarden voor gezien. Maar paarden hielden zijn grote be langstelling. Hij kwam op Duin digt tussen de volbloeds terecht en boekte successen met zijn eerste renpaarden, Lady Lindel- la en Poly Trek. „Het mooiste was natuurlijk mijn reis met de postkoets. Dat was een groot evenement in 1960. Ik ben toen uitgenodigd via de. heer Pasman, de oud voorzitter van de Stichting Ne derlandse Draf- en Rensport om deze trip te gaan maken. In het begin hebben we er allemaal om gelachen. Wie haalt het in zijn hoofd om met een postkoets van Turkije naar Rotterdam te rij den. Maar toen ik naderhand kennis had gemaakt met de heer Kleyboer, de organisator van de Floriade en de bespre kingen had meegemaakt op het ministerie van landbouw, was ik er van overtuigd dat die reis van 3500 km. zou doorgaan. Dat is tenslotte een grandioos succes geworden en ik geloof dat ik mede daardoor de uitno diging voor Toronto mocht ont vangen". In een gesprek met deze paar denkenner bij uitstek kan niet worden voorbijgegaan aan de rensport. Daar zijn ze blij dat de voorzitter van de renvereni- ging de invitatie voor Toronto kreeg. Joop van der Touw: „Het gaat uitstekend met de rensport. Er zijn nog nooit zoveel renpaar den geweest als op dit moment We hebben als eigenaren een hechte samenwerking met het hoofdbestuur van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, en ook de verhouding trainer - eigenaar is op het ogenblik erg goed. Er is met de trainers een bespreking geweest over de pen- sionprijzen en ook dat is zeer goed verlopen. „Heeft Joop van der Touw nooit heimwee naar de kackney's of tuigpaarden? „Nee, nooit meer, al is deze uitnodiging voor Toronto gewel dig. Maar zelf nooit meer op de bok". ATHUR VAN RIJSWIJK kennis te maken met een" krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: adres. woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar. Antwoordnr. 349. Leiden. Leidse Courant Het HOT organiseerd voor de derde keer een balletfestival. Deelnemende groepen zijn: Another Dance Group Londen (24 en 25 nov.). Dance Theatre Commune Londen (26 nov.), Dans Theater (28 en 29 nov.) en Margaret Beals New York (30 nov.). galerie Nova Spectra, Laan van Meerdervoort 27, Den Haag, ex poseert van 15 november t/m 13 december schilderijen van Mar cel Verdren en beelden van Margot Zanstra. Nieuwe kunst uit Indonesië heet de tentoonstelling die van 16 november t/m 14 december wordt gehouden in het Singer- museum te Laren. Te zien zijn batiks van Java en Bali en hout snijwerk uit het Asmat-eebied. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - In Zeist heeft gisteren de behandeling plaats gevonden van het arbitragege ding dat Jan Mulder tegen Ajax aanhangig heeft gemaakt In de pleidooien die achter gesloten deuren werden gehouden stelde mr. P. C. van den Hoek namens Mulder dat het contract op zo kort mogelijke termijn te ont binden. Bovendien stelde hij de vraag op bij een eventuele transfer van Mulder zijn nieuwe club een transfersom diende te betalen. Van den Hoek overhan digde de commissie een rapport van dr. Strikwerda waarin Mul der geschikt werd verklaard voor het bedrijven van topvoet bal. Ajax stelde zich op het standpunt dat Mulder het tot 1 juli '77 lopende contract moet uitdienen en dat hij zodra de clubarts hem daartoe in staat acht weer opgesteld zal worden. Uitspraak volgt zo spoedig mo gelijk. Alexandra Radius, die met Ru- dolf Nurejev bij het Nationale Ballet de pas de deux „Le Cor- saire" danste, is uitgenodigd om, eveneens met Nurejev, in de tweede helft van november van dit werk een serie voorstellingen in New York te geven. Het geven van garanties of het ontwikkelen van een juri disch systeem alleen is niet voldoende om misdadige aan vallen op de waardigheid van de mens uit te sluiten. Een omvangrijke opvoedingsakti- viteit moet het algemene be sef van de rechten van de mens versterken. Paus Paulus heeft dit naar voren gebracht tegenover tweehonderdvijftig deelne mers aan de internationale ge spreksbijeenkomst, gewijd aan de Europese conventie voor de rechten van dë mens. De Raad van Europa had de bijeen komst in Rome belegd bij gele genheid van het zilveren jubi leum van de ondertekening van de conventie. De paus noemde de ratificatie een gebeurtenis van enorme betekenis. Via de conventie is aan de mensen de mogelijk heid gegeven om, ge waar- De Wereldraad van Kerken heeft In Genève een beroep gedaan op alle landen om geen wapens aan de strijden de bevrijdingsbewegingen in Angola te leveren. Pogingen van de kerken om bemidde laars te sturen naar gebieden, die door de Angolese bevrij dingsbewegingen worden be heerst, zijn mislukt De we reldraad beschuldigt „buiten landse machten" ervan de si tuatie in Angola uit te buiten ten gunste van „hun eigen po litieke en economische belan gen". De onlangs gekozen patriarch van de maronitische katholie ken. Antonius Petrus Khorai- che van Antiochië, zal in de tweede helft van november zijn eerste bezoek als pa triarch aan de paus brengen. Hij zal worden vergezeld door een aantal bisschoppen van de met Rome geünieerde Maroni tische kerk en de algemeen borgd door een juridische re geling, zich te beroepen op een internationaal orgaan. Zonder deze waarborg zouden de prachtigste verklaringen het gevaar lopen zonder effect te blijven. Een afdoend middel is echter nog niet gevonden, aldus de paus, die de wenselijkheid be nadrukte, dat de zo plechtig geproclameerde rechten zou den worden ondersteund door een juridisch gezag in het ver lengde van de internationale verdragen op het terrein van de rechten van de mens. De Europese conventie voo. ziet in drie organen om de rechten van de mens op een effectievere, onafhankelijker en onpartijdiger manier te waarborgen, te weten de Euro pese commissie voor de rech ten van de mens, het Europese gerechtshof en de Europese ministerraad. Maar deze kunnen slechts met toestemming van de bij het verdrag betrokken partijen vooruitgang boeken. „En het is bekend," zo zei de paus, „dat de weg naar een unanieme en volledige ratificatie van de conventie en de toegevoegde protocollen niet zonder moeite wordt begaan." Meer dan andere werelddelen wordt Europa gekenmerkt door een christelijke cultuur, die optimaal de waardigheid van de menselijke persoon er kent. „Zou dan niet dit Europa een voorbeeld moeten geven voor en echte menselijke be schaving, die niet slechts ge grondvest is op een econo misch en technologisch poten tieel, maar ook de bescher ming van de menselijke waar den erbij betrekt en zich daar toe verplicht? aldus de paus. Onder het motto „Pak ook eens uit voor mensen in nood", organiseert de stich ting „Mensen in Nood" in deze weken voor het St.-Nicolaas- feest een actie ten behoeve van een aantal noodgevallen in de wereld, die anders niet aan bod komen. De bisscho- pen hebben hun goedkeuring gehecht aan het houden van een collecte van de stichting in het weekeinde van 22 en 23 november. De stichting Mensen in Nood wil hiermede de gelegenheid te baat nemen om in een tijd, dat in het algemeen de mensen veel geld voor elkaar uitgeven, de aandacht te vestigen op Kerk en wereld diegenen in de wereld, die „nooit een soort Sinterklaas zullen meemaken". Veel mensen vinden een der gelijk verzoek „verdraaid ver velend", constateert Mensen in Nood, maar zij zegt niet an ders te kunnen en citeert paus Paulus: „Waar volken een uit puttende strijd voeren voor meer voedsel, kleding en be huizing, voor een goede opvoe ding, voor een verdeling van Tijdens de zesde zitting van de pastorale agenda van de katholieke kerk in de DDR is een compromis bereikt over voorbehoedmiddelen. Na de besloten vergadering, die de afgelopen dagen in Dresden werd gehouden, verklaarden de negen bisschoppen zich ak koord met de tekst, dat de keuze van de methode van geboorteregeling moet gebeu ren door de echtgenoten, „die zich daarbij moeten afstem men op de uitspraken van het kerkelijk leergezag en de ob jectieve beginselen". Angtvallig hebben de 150 ver tegen woodigers van de 1,3 mil joen Oostduitse katholieken zich opnieuw buiten de directe politiek gehouden. Zo haalde een voorstel het niet om de plicht tot verzet tegen haat op te nemen in het stuk over „de taken van de kerk voor ver zoening en vrede". Wel werd de uitspraak goedge keurd, dat elke geweldloze ak- tie de voorkeur verdient boven geweld. In de passage over dienstweigering werd slechts geciteerd uit de wettelijke be palingen en niet, zoals voor zien, uit concilieteksten en uit- de rijkdommen in een wereld, moet de kerk met hen verbon den zijn". De geldinzameling, waarvoor het gironummmer van Mensen in Nood te Den Bosch, nr. 1111222 openstaat, is bedoeld voor doelen als de veertigdui zend vluchtelingen op Timor, dakloze gezinnen in India, voedselhulp aan Chili, bejaar den in Brazilië en scholen in Ghana. spraken van de wereldvredes conferentie van Moskou. De synode, die in maart 1973 haar eerste zitting hield, wordt eind november beëindigd. Daarna zullen de bisschoppen op een andere wijze de leken bij het gezamenlijke Oostduit se pastoraat betrekken. Na mens de Nederlandse r.k. kerkprovincie waren mgr. Bluyssen en vicaris gene raal dr. P. Vriens in Dresden aanwezig. oversten van de Maronitische orden. De Duitse theoloog Heinz Schutte is benoemd tot des kundige in het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid van de christenen. Hij is be last met de betrekkingen van de katholieke kerk met de lu theranen, hervormden en oud katholieken. Schutte is ver bonden aan de katholieke theologische faculteit van de universiteit van Bonn. Ondanks het slechte economi sche getij stijgt het bedrag, 'dat in Groot-Brittannië voor goede doelen wordt uitgegeven. In 1973 werd 380 miljoen pond (ongeveer 2,16 miljard gulden) bijeengebracht. Het meeste geld werd gegeven voor reli gieuze doelstellingen. Daarna volgen volksgezondheid, de kunst en het onderwijs. De Westduitse bisschoppelijke hulpactie „Misereor" heeft vo rig jaar samen met de kath olieke centrale voor ontwik kelingshulp aan projecten in Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika in totaal ongeveer 170 miljoen gulden beschikbaar kunnen stellen. Hiermede werden 2.334 ontwikkeling sprojecten geholpen. Ondanks de economische teruggang zijn de giften met 6,8 procent gestegen. Het vorstendom Lichtenstein geeft op 4 december een serie bijzondere postzegels „Heilig Jaar 1975" uit De zegels - met gouden opdruk - tonen voor stellingen van romaanse plas tieken uit de kathedraal in het Zwitserse Chur. Opnieuw heeft kardinaal Poletti, die namens de paus het bisdom Rome bestuurt, ernstig gewaarschuwd tegen het communisme. In een uitzending van radio Vaticana zei hij dat het evangelie geen scheiding toelaat tussen God en mens. Volgens hem dulden het marxisme in de leer en het communisme in de praktijk de aanwezig heid van God niet in het leven van het individu en nog minder in het leven van de maatschap pij. „Daarom zijn ze niet te verzoenen met het evangelie en met het leven van degenen die hebben gekozen voor het geloof", aldus de kardinaal. Voor een christen is geen compromis mogelijk met degenen dié zeggen eerbied te hebben voor de-mens, maar het bestaan van God ontkennen. Daarmee wilde hij niet "ontkennen dat iedere burger vrij is om zelf een politieke keuze te maken. Vorige maand had de kardinaal opschudding verwekt door zijn opmerking dat een commu nistische overwinning bij de gemeenteraadsver kiezingen voor Rome komend voorjaar haar weerslag zou hebben op het evenwicht in de wereld. Tijdens een dienst in de basiliek van Sint-Jan van Lateranen, in aanwezigheid van de chris ten-democratische gemeenteraad, heeft paus Paulus de zijde gekozen van zijn vicaris. Hij keurde diens verzet goed tegen wat ontoelaat baar is voor de leden van de kerk. De paus vroeg de katholieken trouw te blijven aan de „fonteinen van het Romeinse en christelijke humanisme" en „verderfelijke bronnen" te ver laten. Evenals kardinaal Poletti deed hij een beroep op de Romeinen om speciale zorg te hebben voor de armen en ontrechten van hun stad.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13