Amateurelftal heeft maar een mo winnen Hennie Kuiper door Raleigh ingelijfd Kandidaten voor trainerschap Vitesse; Hans Dorjee, Theo Verlangen, Theo Laseroms Liberzon vrijwel zeker tweede EERSTE KWALIFICATIEDUEL VOOR MONTREAL Eén Tanzaniaan naar Spelen Günter Netzer wil niet meer in Duitse elftal Scherp letten op amateurstatus en verboden middelen Glasgow wil Spelen 1984 Jan Janssen coördinator af PM.IW 11 Aanvoerder Meertens, de routinier in het amateurteam, met twaalf interlands. PATERSWOLDE „We hebben de laatste jaren steeds goede resulta ten behaald en we hopen dat in Veendam te kunnen voortzetten. Mij is bekend dat de Fransen bang voor ons zijn. Vorig jaar nog heb ben we tweemaal van hen gewon nen. Doelpunten maken zal van avond erg belangrijk zijn. Daarom is in een later stadium ook Jan Peters van Unitas (Gorinchem) er bij gekomen. Dat is een agressieve speler. Bondscoach Arie de Vroet en de spelers van het amateurelftal we ten wat er vanavond moet gebeu ren tegen Frankrijk: winnen. Dat resultaat is de enige basis waar door Nederland kan voortborduren op het patroon, dat ten slotte een plaats bij de Olympische Spelen in Montreal moet opleveren. Maar de weg is lang en erg onzeker. „Ik vind het jammer dat ik de Fransen niet heb gezien. Toch ben ik voldoende op de hoogte van het Franse voetbal, dat ik ieder jaar nog zie, o.a. op het jeugdtoernooi in Cannes. Nog steeds is hun spel agressief en wordt het uitgevoerd met een zware man dekking". Arie de Vroet weet dat er onder het maar amper voldoende kunstlicht in Veendam een sleutelduel plaatsvindt tegen een tegenstan der die haar amateurs nagenoeg allemaal uit profclubs selecteerde. Maar er behoeft geen twijfel te bestaan over hun amateurstatus, zoals die er wel degelijk is ten aanzien van Roemenië, de andere tegenstander van Ne derland. „Roemenië bracht de sterkste elf nationale spelers in het veld tegen Denemar ken. Op papier lijkt onze kans gering, maar dat mag ons niet bang maken", aldus Arie de Vroet Juist door de wetenschap dat er gewonnen moét worden, is er bij de bondscoach twij fel. „De selectie was dit jaar moeilijker dan voorheen. We moesten via een technische dag op één dag selecteren. Maar dat kon ditmaal niet anders omdat we al in novem ber moesten spelen. Ik heb daardoor de selectiespelers maar een keer gezien." Daarnaast ontstonden voor De Vroet de nodige problemen met zijn selectie van de doelman. Henk Lankhaar van Good Luck verdween door onbeheerst optreden tijdens de competitie van het toneel, Harry Sper- mon van Hermes DVS moet door een blessu re verstek laten gaan. De vorig jaar als tweede man achter de inmiddels gestopte AFC-doelman Peter van der Valk geselec teerde Mathieu Quanjel van Veritas kreeg daardoor weer een kans, terwijl Kees van Vliet van Slikkerveer ook aan de selectie is toegevoegd. Op grond van ervaring heeft De Vroet vanavond Quanjel gekozen boven Van Vliet. In de defensie, die onder meer in het oefenduel tegen PEC erg rammelde, lijkt de rust teruggekeerd nu Aren Buvens en Nico Hokke (beiden Spijkenisse) hun oude vorm terughebben. Daardoor verdween vervanger Joep den Hollander (Quick Boys) naar de reservebank. Buvens en Hokke worden in hun defensieve rol bijgestaan door Cees van Veenendaal, die momenteel uitkomt in de hoofdmacht van FC Amsterdam, en door Wout van Gelder, een van de drie geselec teerde spplers van Unitas (Gorinchem). Op het middenveld spelen Kees Karstens van Noordwijk, die met zijn vijf interlands na aanvoerder-middenvelder Thimo Meer tens (Emmen) met twaalf de meeste ervaring bezit, en de aanvallende middenvelder Leon Lahaye van Heer. De aanval wordt gevormd door drie van de vijf debutanten, Louis Cordewener (EHC), Jan Peters (Unitas) en Peter Drent (Weber Germanicus, Coevor- den). Reserves zijn doelman Kees van Vliet (Slikkerveer), Joep den Hollander (Quick Boys), Wim van der Horst (ZFC), Gerard Prinsen (Unitas) en Ab van der Broek (RKC), die overigens al tien interlands op zijn naam heeft staan. Contact Ondanks de moeilijkheden bij de selectie hoopt De Vroet dat deze voor de nabije toekomst overwonnen zijn. „Er draait nu in elk district, jammer genoeg bestond er in oost geen interesse voor, een selectietrai ning. Daardoor kom ik nu veelvuldiger in contact met het aanwezige talent Momenteel zijn we bezig met een jonge UEFA-amateur- selectie van spelers van 16 tot 18 jaar, met daarnaast een elftal onder de 21 jaar. In het Franse elftal zal vanavond niet uitko men de rechtervleugelverdediger Jean Cie- selski, die met RC de Lens tegen FC Den Haag aantrad. Hij is geblesseerd. Overigens kunnen de Fransen, bij wie Rubio, Lavocat en Chazottes ook vorig jaar deel uitmaakten van de selectie, een sterke ploeg op de been brengen. Dit voorjaar werd met 1—1 gelijk gespeeld tegen Oostenrijk en werd tegen en in Algerije voor 80.000 toeschouwers met 1—0 verloren. Het Franse team voor vanavond bestaat uit: doel: Jean-Claude Larrieu (AS Cannes); ach ter: Claude Chazottes (Paris FC), Alexandre Stassiewiecz (RC de Lens), Michel Pottiers (AC Cambrai) en Daniel Lavocat (Paris FC); midden: Jean Fernandez (Olympique Mar seille), Francisco Rubio (AS Nancy-Lorrai ne), Olivier Rouyer (AS Nancy-Lorraine), Jean-Marc Schaer (AS St. Etienne); voor: Omar Sahnoun (FC Nantes) en Loic Amisse (FC Nantes). Het duel Nederland—Frankrijk, waarvoor in Veendam veel belangstelling bestaat en dat geleid wordt door de Oostduitser Riedel, is de eerste van de zes kwalificatie-ontmoetin gen. Op 3 december volgt Frankrijk—Roe menië, volgend jaar 25 februari speelt Ne derland de return in Frankrijk. Na Roeme nië—Frankrijk op 24 maart spelen Neder land en Roemenië binnen een week hun wedstrijden tegen elkaar, eerst op 6 april in Nederland, vervolgens op 14 april in Roemenië. Maar in Veendam zal moeten blijken of dat nog belangrijk is. REINDER BOSMA (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Peter Post, de ploegleider van Raleigh heeft zijn slag weer eens geslagen. Hij heeft de wereldkampioen op de weg, Hennie Kuiper, voor het komdende seizoen gecontrac teerd. Raleigh is aan de eerder bekend gemaakte wensen van Kuiper tegemoet gekomen door zowel Gerrie Kneteman als Piet van Katwijk te contracteren. Kuiper zal als kopman in de ploeg van Post gaan fungeren. Eerder was Gerben Karstens de aangetrokkene. Peter Post: „Gisteren heeft de directie van Raleigh een afslui tend gesprek gehad met Nico de Vries, directeur van Frisol. Na het gesprek dat ik in het weekeinde met De Vries heb gehad, waren we zover met de eventuele transactie gevorderd dat er in feite niets meer kon gebeuren". Voor Hennie Kuiper kwam het nog allemaal als een verrassing. Hij wist wel dat er wat gaande was tussen Frisol en Raleigh, maar de eis die Kuiper van het begin af heeft gesteld, is dat hij in ieder geval Gerrie Kneteman bij zich wilde hebben en dat hem vaste richtlijnen met betrekking tot de functie in de ploeg gegeven zouden worden. Hennie Kuiper: „In eerste instantie wilde Frisol me niet laten gaan. Er werd steeds gehamerd op het feit, dat er een optie in mijn contract is opgenomen. Maar na het gesprek tussen Post en De Vries, heeft Post me gezegd niet afkerig tegenover de eisen van Frisol te staan en dat er sprake was geweest van een toenadering tussen beide partijen". Dat het niet meer tussen Nico de Vries en Hennie Kuiper boterde, was bekend. De directeur van Frisol heeft zijn voorkeur voor het andere raspaardje van de stal, Fedor den Hertog, nooit verzwegen. Met de overgang van Kuiper naar Raleigh is de breuk tussen Kuiper en Frisol (lees: De Vries) definitief gewor den en Peter Post de lachende derde. DAR ES SALAAM Het Olympisch Comité van Tanzania heeft besloten slechts een atleet uit te zenden naar de Olympische Spelen van volgend jaar in Montreal. De Tanzaniaanse Atletiek Unie had zevenentwintig atleten voorgedragen, maar deze wer den door het comité te licht bevonden. Nu zal alleen Filbert Bayi, de wereldrecordhouder op de 1500 meter, zijn land vertegenwoordigen. DEN HAAG - Twee oud-spelers van Holland Sport, Hans Dorjee en Theo Verlangen, zijn in afwachting van berich ten van Vitesse, bij wel ke club zij op de nomina tie staan om trainer te worden. Dorjee en Ver langen zijn overigens niet de enige kandidaten om Ned Bulatovic op te volgen. In Arnhemse be- stuurskringen circuleert een lijstje met zes gega digden, waarop ook Theo Laseroms hoog staat ge noteerd. Wie de overige drie kandidaten zijn wil Vitesse niet loslaten, maar in dit verband wor den namen genoemd van de nog steeds op non-ac tief staande Henk Wul- lems en de oud-speler van FC Utrecht, Ed van Stijn. Vitesse hoopt de benoeming sprocedure deze week af te ron den. De Arnhemse eerste divi- sieploeg had tijdelijk Jan de Bouter aangesteld, maar de 59- jarige oefenmeester werd vorige week ziek en bleek bovendien daarvoor al te veel werk op zich te hebben genomen, mede door zijn bemoeienissen met de zater dagclub DOVO. Verlangen, Dorjee en Laseroms (die bij leper in België niet meer zc populair was na neerbuigen de uitlatingen in een Nederlands interview en daarom vertrok lij ken de belangrijkste gegadigden voor Vitesse. Hans Dorjee, eige naar van een goed lopende sportzaak in Delft, heeft, even als Verlangen overigens al enige gesprekken gevoerd met de lei ding van Vitesse. „Maar", zegt Dorjee, trainer van de amateur- eersteklasser Xerxes. „Ik heb de laatste tien dagen niets meer van Vitesse vernomen". Verlan gen daarentegen kreeg vorige week woensdag van de Arnhem se clubleiding nog een telefoon tje waarin hem werd meege deeld dat hij nog enige dagen geduld moest oefenen, omdat pas in de loop van deze week uitsluitsel wordt gegeven. Garanties Theo Verlangen, op dit moment trainer van de jeugd en het van zijn zaak in Delft „Dat zou zijn te combineren", zegt hij. „Ik heb een goede bedrijfsleider, aan wie ik de zaak kan overla ten. Mijn toekomst blijft hier liggen. Zo'n zaak is een sociale zekerheid die ik niet wil opge ven". Niet persé Hans Dorjee nog veel te doen bij Xerxes hoogste amateurelftal van Feyenoord (nadat hij vorig sei zoen nog het C-elftal van de Kuipploeg onder zijn hoede had gehad), lijkt meer op de positie bij Vitesse te azen dan Dorjee. „Het bevalt me weliswaar bij Feyenoord uitstekend, maar als ik me kan verbeteren, is de keus niet zo moeilijk", aldus de in Theo Verlangen een telefoontje Theo Laseroms niet meer populair in E Hans Dorjee die evenals Verlan gen zijn A-diploma in mei op zak hoopt te hebben, zit minder op het vinkentouw. „Er is bij Xerxes nog een hoop werk te doen", vertelt hij. „Ik wil bij Vitesse aan de slag gaan als mij bepaalde garanties worden gegeven. Die zouden on der meer moeten inhouden dat de verbintenis voor twee drie jaar wordt aangegaan en dat er verder ook goede condities voor de werkomstandigheden wordt gegeven". „Dorjee ziet geen problemen voor wat betreft de voortzetting „Ik hoop op den duur in het betaalde voetbal te komen, maar ik hoef dat niet persé nu al. Er bestaat ook een mogelijk heid om via het buitenland mijn doel te bereiken. Je hebt dan de mogelijkheid dat je al een zeke re reputatie hebt opgebouwd. En ik blijf liever voorlopig bij Xerxes dan naar een zwakke broeder in het betaalde voetbal te gaan. Er is nu al een zekere onrust ontstaan bij mijn club door al die berichten die circule ren. Er wordt me steeds ge vraagd of het nou wel of niet doorgaat. Tot dusver heeft dat nog geen nadelige gevolgen ge had, maar het is natuurlijk niet uitgesloten dat zulke geruchten een weerslag krijgen in mijn huidige ploeg. In ieder geval zou hét geen teleurstelling zijn als de contacten met Vitesse niet uitmonden in een aanstelling". FRANK WERKMAN Günter Netzer (rechts): niet meer Duits nationaal shirt. MADRID Günter Netzer, de middenvelder van de Spaanse kampioen Real Madrid, wil niet meer in het Westduitse team spelen. De vroegere spelmaker van Borussia Mönchengladbach is boos op bondscoach Helmut Schön, die hem niet in zijn selectie voor het duel met Bulgarije heeft opgenomen. West-Duitsland ontmoet de Bulgaren op 19 november in Stuttgart in een wedstrijd voor groep acht van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen. Netzer, die vorige week in het Europa Cupduel tegen Derby County schitterde, is diep teleurge steld. „Na de laatste interlandwedstrijd, tegen Griekenland, kreeg ik nog complimenten van Schön. Nu sta ik er ineens naast. Paul Breitner heeft van Real Madrid geen toestemming gekregen, maar ik ben wel beschikbaar", aldus de middenvelder. Netzer zal Helmut Schön in de komende dagen vragen waarom hij is gepasseerd. „Ik ben benieuwd welk eigenaardig argument hij aanvoert Geeft hij geen goede reden op, dan is mijn interland loopbaan ten einde". KILLANIN (IOC) WAARSCHUWT LAUSANNE Lord Killanin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft in een brief aan de internationale sportfederaties en internationale Olympische comité's meegedeeld, dat het IOC bij de komende zomer- en winterspe len scherp zal letten op de amateurstatus van de deelnemers. Hetzelfde geldt voor het gebruik van verboden stimulerende middelen. Lord Killanin uitte tevens zijn misnoegen over de „puur op politiek gebaseerde redenen" van clubs of indivi duele sportbeoefenaars om een sportontmoeting af te zeggen. „Dergelijke zaken zijn volledig in strijd met de regels en de basisprincipes van de Spelen en deze zullen dan ook niet getolereerd worden. Een dergelijke handelwijze tijdens de Spelen zal uitsluiting van alle Olympische activiteiten tot gevolg hebben", aldus Killanin. GLASGOW - De Schotse stad Glasgow wil zich kandi daat stellen voor de organisa tie van de Olympische Spelen van 1984. Burgemeester en wethouders hebben doen weten achttien duizend pond te willen beste den aan een studie die moet uitmaken of dit plan haalbaar zou zijn. Steden, die de Olym pische Spelen van 1984 willen organiseren, moeten zich kan didaat stellen bij het Interna tionaal Olympisch Comité voor het eind van 1977. Tot nu toe heeft zich slechts één stad aangemeld: Teheran. De spe len van 1980 zullen worden gehouden in Moskou. REYKJAVIK De Israëliër Liberzon is voor negenennegentig procent zeker van de tweede plaats in het zone-schaaktoernooi in Reykjavik, die recht geeft op deelneming aan de voorronden voor het wereldkampioenschap. Maandagavond stond Liberzon Ribli was winnaar geworden - op 10 1/2 punt. De IJslander Olafsson en de Joegoslaag Parma bezaten 9 1/2 punt en een afgebroken partij. Olafsson maakte remise met Jansen (Tsj. SI) en bleef dus op 10 punten staan. De partij Parma Hamann (Den) werd voor de tweede maal afgebro ken maar de deskundigen zien er niet meer in dan remise waardoor ook Parma geen bedreiging meer kan vormen voor de tweede plaats van Liberzon. In dit toernooi behaalde de Fin Pontiainen de titel van internationaal grootmeester. In het zoneschaaktoernooi van Pula leidt de Hongaar Csom met 9 punten, voor de Bulgaar Padevski met 8 1/2 punt en de Zweed Andersson die 7 1/2 punt en een afgebroken partij heeft. Hans Ree speelde in het zonetoemooi in Vratsa remise tegen de Zwitser Wirtensohn en neemt met 7 punten de gedeelde negende plaats in, met de Bulgaar Radoulov. Aan de leiding gaan Sigurjons- son (IJsl), Matanovic (J. SI) en Gheorghiu (Roem) met 9 punten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Jan Janssen, die als ploegleider optrad van de Nederlandse wielerploeg en in die functie onder andere de we reldtitel van Hennie Kuiper meebeleefde, heeft besloten zich niet meer beschikbaar te stellen. In een brief aan de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie stelt hij het te druk met privé zaken te hebben. Wel zal hij zich ter beschikking van de KNWU hou den als het gaat om adviezen in zaken betreffende het profwiel- rennen. Commentaar van de KNWU: „Janssen had een aan stelling als coördinator bij de WK'75. Over zijn functioneren voor 1976 heeft nog geen con tact bestaan. Daar de afspraken alleen voor het afgelopen jaar goldden is deze stap wel te ver klaren". FrankrijkBelgië op televisie (Van onze sportredactie) DEN HAAG De voetbalwed strijd Frankrijk—België in het kader van de Europese titel voor landenteams zal recht streeks door de Belgische tele visie worden verslagen. Het duel, dat aanstaande zaterdag wordt gespeeld, begint om half negen. Voor Arie de Vroet en zijn team is het van het allergrootste belang dat vanavond een zege wordt behaald op Frankrijk. Hennie Kuiper

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11