Oudste huisjes Hoogmade tegen de vlakte Toestemming voor Mammoet-loods aan de Kaag Op Warmondse drieling werd niet gerekend I Stropers strikten kantonrechter niet srkwaardige vangst Alles stond al klaar voor een tweeling FANCY FAIR (2) DINSDAG 11 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT Ook in Hoogmade staat de tijd niet stil. Nadat eerder al de landelijke Kerkstraat een stuk was verbreed en van een voor automobilisten snelle bitum- laag was voorzien, heeft dit keer het rijtje van zes wonin gen vlakbij de katholieke kerk er aan moeten gelonen. Het waren de oudste huisjes van deze gezellige plaats. Ze date van rond de eeuwwisse ling. Er zit nog een klein stukje historie aan vast. Want bij de oudere Hoogmadenaren staat dit woningblok bekend als „De ark", arkt". Het was een van de eerste woningblokjes in de ze plaats, waar tot dan toe nog slechts wat eenzame boerderij en stonden. Maar toen er zo maar zes gezinnen pal tegen elkaar in dit „buurtje" langs de Kerkweg gingen wonen werd al snel gesproken over „De ark", waar veel mensen en dieren op een kluitje woon den. Aan de overkant van deze in middels gesloopte huizenrij stond vroeger „De oude arl^". Die huisjes zagen er hetzelfde uit, maar waren nog een paar jaar ouder. In 1924 werden ze door brand verwoest. Er staat daar langs die Kerkweg nog wel eel herinnering aan die tijd. Het is het piepkleine café v.d. Eng, dat de tijd heeft ge trotseerd en dat nog steeds een baken is voor gezellig Hoogmade. „De ark" is nu dus ook ge sloopt. Er zullen er zijn die dat jammer vinden. Niet gemeen te-secretaris Hogeboom. Die vertelde mij gisteren: „Archi tectonisch waren het ondin gen. Er gaat weinig aan verlo ren." Op de plaats van „De ark" zal over niet al te lange tijd een parkeergelegenheid voor zo'n twintig auto's worden aange legd, waardoor het storende parkeren in de Kerkstraat voor een goed deel zal zijn opgelost, zo is de verwachting van de heer Hogeboom. Die vertelde mij ook dat de onder handelingen over de vlak naast de kerk gelegen boerde rij van Van Tol, zijn stukgelo pen. „We hebben hem aange boden om daar de komende tien jaar nog te blijven wonen en bovendien zou hij een aar dige prijs krijgen voor zijn boerderij. Maar hij wilde niet. Voor ons niet zo'n bezwaar omdat we de boerderij op dit moment niet nodig hebben voor de realisering van het bestemmingsplan." Ik hoorde dat ook het huisje van smit Deckers, tussen de De zes oude huisjes die moeten ptaatsmakeh voor een parkeerterrein. Met de atpraak is al begonnen. boerderij Van Tol en „De ark", blijft staan. Het aanleggen van een par keerplaats op de plaats vam „De ark" is maar een tijdelijke aangelegenheid. In de toe komst zal de parkeerplaats plaats moeten maken om de Van Alkmaarlaan te kunnen doortrekken naar de Kerk straat en de Van Klaverweyde- weg. „Maar dat duurt zeker nog een jaar of tien", aldus Hogeboom. De vorige week zaterdag geboren Warmondse drieling maakt I het uitstekend. Twee van de drie, Sandra en Martijn, mogen i met hun moedér, de 24-jarige mevr. Eibers-Dekkers, waarschijn- j lijk al weer naar Warmond, waar het ouderlijk huis in de i nieuwbouwwijk Kloosterwei al is ingericht om de onverwacht j grote gezinsuitbreiding te kunnen opvangen. Want onverwacht j was de geboorte van deze drieling wel. Mevr. Eibers vertelde: „We hadden gerekend op een tweeling, jj Dat had ook de dokter ons verteld. Het zou een kleine tweeling worden maar uiteindelijk werd het toch een grote drieling. Dat was ook een verrassing voor de doktoren. Want zelfs tot kort voor de bevalling waren ze er nog zeker van dat het er maar twee zouden worden. Maar ik ben natuurlijk ontzettend gelukkig j met alle drie." De Warmondse drieling werd kort na elkaar geboren. Sandra om tien over half een, Paula om tien óver een en Martijn om kwèrt over een. Sandra woog bij de geboorte vier en een half pond, Paula vier pond en honderdzestig gram en Martijn vijf pond en driehonderd tachtig gram. Alle drie hebben ze de eerste j dagen na de bevalling in de couveuse gelegen. Sandra en Martijn j zijn er al uit maar Paula moest nog wat aansterken. De drie trekken erg veel belangstelling zowel van de zijde van j de doktoren en verpleegsters als van vrienden en familieleden i van het gelukkige Warmondse echtpaar. Maar het blijft hoofdza- kelijk bij kijken want niet iedereen wordt toegelaten in het j aparte kamertje waar de drieling nauwkeurig in de gaten wordt j gehouden. Veel nieuwsgierigen verdringen zich dan ook achter j de glazen scheidingswand in dit kamertje. De geboorte van een j drieling is nog altijd iets bijzonders. De jonge Warmondse moeder heeft van veel kanten al goede j raad gekregen hoe ze haar drie man sterke gezinnetje het best j kan begeleiden. Want het wordt nu drie keer zo veel wassen, j aan- en uitkleden en luiers verschonen. „Daar zie ik helemaal I geen probleem in", zegt mevr. Eibers. „In mijn familie komen j al veel tweelingen voor. Ik weet dus al wat me te doen staat. I Een drieling geeft alleen iets meer werk maar dat heb ik er j graag voor over." Ze had ook in haar huis al gerekend op een tweeling. Ze had i precies twee keer zoveel in huis gehaald als voor de geboorte van één baby. „Ik zal van alles nog iets bij moeten kopen", zegt ze, terwijl voor haar slaapkamer in het Leidse Diaconessen- j huis alweer de volgende familieleden klaar staan om haar te j feliciteren met de geboorte van de drieling. Haar man is er niet bij. Die werkt al weer. Hij is wachtmeester j bij de rijkspolitie te water. Hij heeft nauwelijks tijd om verbaasd j te zijn over deze gezinsuitbreiding. Hij vindt het wel even j u vooral omdat ook hij op twee rekende. G.S. geven groen licht voor afbouw jacht Arabische koning Van onze Rechtbankverslagge ver Leiden De twee zenuwachti ge heren, die al in de wachtka mer onrustig om zich heen hadden zitten kijken, hoefden niet lang op hun beurt te wachten. Als eersten van h-1 aantal uitsluitend mannelijke zondaren, die op deze maanda gochtend de vorsende blik van kantonrechter Van Dijke het hoofd boden, mochten zij zich verweren tegen het hen te laste gelegde delict stroperij. De ver dachten, V.D. en K. zouden in het gebied van de L.D.M. een zestal wildstrikken gezet heb ben, in ieder geval waren zij door een op de loer liggende jachtopziener betrapt bij het oprapen daarvan. Koen V.D., de een stratenmaker, de ander zeeman van beroep gingen hef tig tegen het door de kanton rechter voorgelezen proces-ver baal in. „De jachtopziener is nieuw, hij weet niet dat wij al tijd een wandeling maken langs deze weg. Stropen doen wij nooit, we zouden niet weten hoe het moest" Rechter Van Dijke had echter nog nooit een stroper voor de balie gehad die niet ditzelfde beweerde en hij hechtte dan ook geen geloof aan het verhaal. Een niet mis ^te verstane boete van 100 voor elk vond hij gerechtvaar digd en daarnaast beval hij onttrekking aan het verkeer van de zes wildstrikken met toebehoren. Morrend en vloe kend verliet de stratenmaker de rechtszaal, alwaar zijn ka meraad nog naarstig aan het zoeken was naar zijn hoofddek sel. „U bent de pet kwijt, riep de kantonrech.tr olijk uit, maar die heb ik niet aan het verkeer onttrokken hoor". „Nou, die ken d'r ook nog wel bij", meende de,geplaagde man en woedend sloot hij de deur. Twee andere verdachten moes ten de rechter bekennen dat zij bepalingen uit de Jachtwet met voeten getreden hadd.en. De heer M uit Voorhout, zou op 9 januari in zijn eigen bollenland op mussen cn spreeuwen heb ben geschoten, zonder in het bezit van een jachtakte te zijn. Hij verklaarde aan de kanton rechter absoluut niet te begrij pen, waarom hij op eigen ter rein niet mocht schieten. Moest hij dan soms binnenshuis schieten? Zijn klomp was hele maal gebroken, toen ook nog eens een keertje de buks in be slag werd genomen. Rechter Van Dijke vond het allemaal niet zo rampzalig en oordeelde teruggave van het in beslagge nomen voorwerp en een geld boete van 20 een juist voor stel van de officier van justitie. Zo blij als een kind omdat hij zijn buks weer terug kreeg, schonk de man aan publiek en rechter een stralende glimlach. Minder te lachen viel er voor de andere schutter, de boeren knecht W. uit Leidschendam, die samen met een vriendje op het landgoed De Horsten in Voorschoten gepakt was bij het jagen op eenden. In het proces verbaal had hij zijn misstap toegegeven, maar op de te rechtzitting bleek hij zich daar plotsklaps niets van te herinne ren. Zijn verwarde verhaal over het temmen van schapen en het schieten op ratten, in plaats van op eenden maakte op rechter Van Dijke een zeer miezerige indruk. „U hebt toe gegeven dat u met een lucht buks op een aantal eenden richtte ook al hebt u er geen een geraakt, omdat de meesten zo slim waren om allemaal op te vliegen, u had dit niet mo gen doen." De rechter kwam nauwelijks onder de indruk van het gepruttel van verdach te en strafte de blozende boe renknecht met een boete van 20 en verbeurdverklaring van schiettuig en kogels. Wie nog de Jachtwet wenst te overtre den, moet zorgen kantonrechter Van Dijke niet in het vizier te krijgen. De loodsen van jachtwerf Van lent op Kaag-eiland. Ik schreef vorige week al over de fancy-fair die morgen wordt gehouden in de tuinzaal van huize St. Bernardus in Sassenheim. Dat vonden de verpleegsters een leuk verhaaltje maar ze waren toch nog niet tevreden. Ze vonden dat er onvoldoende in uit kwam dat het vooral de patiënten van het verpleegtehuis zijn geweest die de mooie spullen, die tijdens die fancy-fair gekocht kunnen worden, in elkaar hebben gezet. Het gaat hier om vaak ernstig gehandicapte mensen die toch met veel geduld een groot aantal mooie werkstukken hebben weten te vervaardigen. „Als je dat nog even in je rubriek zet dan zijn alle bejaarden dik tevreden", zei mij een van de verpleegsters. „En zet er ook nog even een foto bij waarop je ziet dat de gehandicapten bezig zijn". En dat doe ik dan vandaag. Ze krijgen van mij nogmaals een plaatsje in mijn rubriek. Gerechtigheid moet er wezen. direct naar het ministerie van economische zaken willen stappen met andermaal (als argument) de werkgelegen heid. De heer Van Gerven zwakte tegen ons zijn woorden af: „Ik heb gezegd dat ik hoop de loods op 16 meter te houden, maar als ik gedwongen word de loods omlaag te brengen, moet ik wel." De heer Van Gerven hield staande, dat een verlaging van de loods „economisch niet ren dabel" is. Hoopvol geluid voor de heer Biemond en zijn groep is misschien wel, dat bij de verhoging van de loods tot 16 meter door Van Lent voorzie ningen zullen worden getrof fen om de loods later tot 12 meter omlaag te kunnen bren gen. Of het muisje nog een staartje zal krijgen is nog niet bekend. De aktiegroep heeft officieel nog geen bericht ontvangen en wil daar eerst op wachten, al vorens zich te beraden of en welke stappen nog kunnen worden genomen om de 16 meter loods tegen te houden. Jan Tijsen kan zijn supervangst nog zelf dragen. Daarbij heeft hij niet de hulp nodig van kennis R. Ossevoort (rechts). "Een supervangst deed Leide- naar Jan Tijsen. Op de Lee in Warmond haalde hij na een spannend man-tegen-vis-ge- vecht een snoekbaars van één meter en vier centimeter in de boot. De manier waarop dat gebeurde was wel erg vreemd, zo vond Jan zelf ook. Hij ver telde: „Ik had deze snoek al vlakbij mijn boot toen er plot seling een nog grotere snoek opdook en dit exemplaar van de haak rukte. Even dacht ik dat ik mijn snoekbaars kwijt zou zijn maar toen ik mijn lijn binnenhaalde voelde ik opeens weer dat ik beet had. En laat dat nou dezelfde snoek zijn die er eerst aan zat. Alleen zat dit keer de haak niet in de bek maar achter de vin". Visserslatijn of niet, Jan Tij sen kwam trots als een pauw met zijn supervangst naar huis. Het diertje weegt negen tien pond en drie ons. Mevr. Eibers: „Ontzettend gelukkig met alle drie". Van onze correspondent De Kaag Tegen alle ambte lijke adviezen in, waaronder dat van de machtig geachte Provinciale Planologische Dienst, heeft gedeputeerde staten van Zuid-Holland, de jachtwerf van Luxe jachten Van Lent en Zonen B.V. toe stemming gegeven om de loodsen in de Kaag te verho gen. Door de provinciale toestem ming om de maximale bouw- i hoogte in het bestemmings- t plan te veranderen van 10 tot j 12 meter, heeft b en w van Alkemade namelijk de mo- geljkheid gekregen om een tij delijke vergunning voor de bouw van een 16 meter hoge loods te verlenen. Van Lent heeft een loods van deze hoog te nodig voor een jacht, dat op de Kaagse jachtwerf gebouwd zal worden in opdracht van de opvolger van de doodgescho ten Koning Feisal van Saoedi Arabië. Volgens de clausules in de tij delijke vergunning, die b en w zullen verlenen moet Van Lent, op straffe van 250.000, na afbouw van het jacht de loods terug brengen van 16 meter tot 12 meter. Het bericht van het verlenen van de vergunning is bij Van Lent uitbundig gevierd. De ge hele dag is er gevlagd en 's avonds is er door de „kern" van het bedrijf een „lekker borreltje" op de goede afloop gedronken. „We hadden gehoord dat er nogal wat negatieve adviezen uitgebracht waren in verband met het landelijk schoon en zoals men dat noemt „de hori zonvervuiling". Het viel ons dus eigenlijk wel mee dat we de vergunning uiteindelijk kregen en we zijn er heel erg blij mee", aldus de heer Van Gerven, bedrijfsleider van Van Lent. Het doorslaggevende argu ment bij de beslissing van G.S. is uiteindelijk de werkgelegen heid eeweest. Bij Van Lent werken momenteel 100 man vast personeel en verder zijn er 150 man via onder-aanne mers bij het bedrijf betrokken. Ing. J. Biemond, woordvoer-' der van een aktiegroep in de Kaag, die tegen de verhoging van de loods tot 16 meter is, vindt het argument van de werkgelegenheid niet zo sterk. „Van Lent doet het voorko men alsof de werkgelegenheid alleen van deze order afhanke lijk is. Men doet alsof men failliet zou gaan, als men deze order zou missen en dat is een dubieuze zaak." Belangrijkste punt van de ak- tiegrpep is dat het aanzicht van de Kaag vernield wordt als gevolg van de bouw van de loods. „Ieder jaar haalt de Kaag de landelijke pers. van wege zijn pittoreske en fraaie dorpsgezicht. De loods werkt bijzonder ontsierend, te meer daar hij vlakbij de ingang van de Kaag, bij het pontveer, ge bouwd zal worden. De bezoe kers rijden dan zo tegen een wal van 80 meter lang en 16 meter hoog op." Tegen een loods van 12 meter heeft de aktiegroep geen be zwaar maar ze is vierkant te gen een loods van 16 meter. Ing. Biemond vindt, dat een belangrijk deel van zijn erger nis zou worden weggenomen, als de loods na de bouw van het jacht van Feisal's opvolger ook inderdaad weer terugge bracht zal worden tot 12 me ter. „Wij hebben er echter on ze twijfels over. De heer Van Gerven heeft namelijk in de dorpsraad van de Kaag ge zegd, dat hij „zal trachten de loods op 16 meter te houden". Als bij een volgende order weer een loods van 16 meter nodig is. zou hij de gemeente willen passeren, om de tijdelij ke vergunning te verlengen en

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5