Verkeerscommissie wil toch verkeerslichten op Haagweg Busbanen Rijnsburgerweg toch aan de zijkanten TURFMARKTBRUG WORDT AFGESLOTEN Overleggroep woonvorm en ligging" Leiden krijgt nieuwe woonruimteverordening Voor gemotoriseerd verkeer Werkloosheid in Leidse regio nu 4.68% Programma zaalvoetbal Voetbal prominenten in LFC-forum DINSDAG 11 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na lange aarzeling heeft de gemeentelijke Ver keerscommissie gisteren besloten dat het eerder genomen raadsbesluit een verkeerslichteninstallatie te laten aanbrengen op de kruising Haagweg/Da Costastraat toch moet worden uitgevoerd. Dat de zaak nog eens nader in de Verkeerscommissie werd bekeken was een gevolg van de door de begrafenisonderne mer Van der Luyt ingebrachte bezwaren tegen de verkeer slichten. Voor een lijkstoet zou het vol gens de heer Van der Luyt onmogelijk zijn in te voegen, wanneer het verkeerslicht op groen staat. „Je hoeft niet te denken dat één automobilist stopt voor een lijkwagen", was zijn argument. Dat betekent voor de begrafenisondernemer dat er pas kan worden inge voegd wanneer het stoplicht op rood staat „En dan is er nog maar sprake van een wa gen die per keer door het stop licht kan rijden". Wel heeft de gemeente een insteekhaven ge pland op het minder smalle gedeelte van de Haagweg voor de rouwwagens van Van der Luyt, „maar wat dacht u hoe veel tijd me dat kost", aldus de begrafenisondernemer. Zijn advocaat, de heer M. Tee- kens had van de spoorwegen aantallen gekregen van auto's die dagelijks de spoorwegover gang aan de Haagweg passe ren. Op grond van die cijfers zou er constant een file zijn tussen de spoorwegovergang en de stoplichten waardoor het voor Van der Luyt ten enenmale onmogelijk zou wor den tussen de stroom van au to's te komen. De verkeersingenieur van de gemeente, de heer Van Dron- kelaar wist het gloedvolle be toog van de heer Teekens te ontzenuwen door te stellen dat het aantal auto's dat de spoor weg passeert aanzienlijk gro ter is dan het aantal dat door de verkeerslichten zal komen. „Volgens onze berekening zijn het er 175 per kwartier. Dit is gemakkelijk door het stoplicht te verwerken." De meeste commissieleden wa ren van mening dat de belan gen van de fietsers en brom fietsers, die als de verkeer slichten zijn geinstalleerd weer linksaf de Da Costastraat in mogen, voor gaan voor de be langen van de begrafenison derneming Van der Luyt Naar berekening van de ge meente vertrekken gemiddeld twee lijkstoeten per dag van de Haagweg, terwijl een dui zendvoud aan fietsers en bromfietsers passeert. Als pleister op de wonde kreeg de heer Van der Luyt van de politie te horen dat hij ten alle tijde contact kan opnemen, wanneer de situatie onoplos baar zal blijken te zijn. Van een onzer verslaggevers LEIDEN B enw. willen de busbanen op de Rijnsburger- weg nu toch aan de zijkanten van de rijbaan aanleggen. In een officieel voorstel aan de gemeenteraad hebben zij de raad gevraagd hiermee in te stemmen. Het college zegt op zijn aanvan kelijke standpunt te zijn terug gekomen omdat is gebleken dat aanleg van de busbanen in het midden, de capaciteit van de kruispunten voor alle verkeer zou doen afnemen. Met name zou de capaciteit voor fietsers en voetgangers teveel teruglo pen, aldus het college, „waar door ook de gewenste bevorde- ^rV™nrhlnPSranïriTkXl In het raadsvoorstel worden als weer voor een belangrijk deel uitgangspunten voor de recon- Aangetekend wordt hierbij dat f^'ie de R'j^burgerweg Han man in nnra.n tUSSe" StatlOnSpletn en WaSSC teniet zou worden gedaan". anders dan men in eerste instantie aannam aanleg van de busbanen in het midden niet noopt tot het rooien van de bo men aan de Rijnsburgerweg. naarseweg voorts vastgelegd: O geen versmalling, maar even min verbreding van de aanwezi ge voet- en aanleg van één rijstrook in elke richting voor het autoverkeer 9 handhaving van alle voor tuinen het creëren van enige ruimte voor ultra kort parkeren tussen Mariënpoelstraat en Boerhaave- laan O aanleg van een beveiligde oversteekplaats voor voetgan gers en fietsers ter hoogte van de Boerhaavelaan en verbete ring van de oversteekmogelijk- heid bij de Mariënpoelstraat handhaving in het stations viaduct van een speciale tunnel buis voor fietsers en voetgan gers. De uitvoering van deze werk zaamheden wordt vrijwel geheel door de rijksoverheid betaald. En wel via een subsidie in het kader van de werkloosheidsbe strijding. Voorwaarde voor de toekenning van de 2,2 mil joen) is dat het ministerie de tekeningen voor januari van het volgend jaar heeft goedgekeurd. Magisch theater in Lak Lichteffecten, gebaren en schaduwen: ma gisch theater gebracht door de Griekse Moni- ka Makas en de in Li banon geboren kunst enaar Nabil Natter. Zij brengen een zintuige- lijk gebeuren waarbij alles gebruikt wordt wat illusies kan wek ken. Daarbij wordt ook gebruik gemaakt van poëzie, kreten, dia's, cinematografische ef fecten en geruis. Mo- nika en Nabil zijn don derdagavond a s. te zien in het Lak-theater aan het Levendaal 150. De voorstelling begint om kwart over acht. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Turfmarktbrug zal waarschijn lijk met ingang van 1 januari voor gemotori seerd verkeer worden afgesloten. Tijdens de gisteren gehouden vergadering ging de gemeen telijke Verkeerscommissie, zonder veel tegen werpingen akkoord, met het pre-advies dat wet houder Waal met zijn afdeling SVG had opge steld. De brug is bij lange na niet meer berekend op al het erover dreunende verkeer. Een opknap beurt zoals hij in 1965 heeft ondergaan zal thans niet meer helpen, aangezien de gebreken steeds meer toenemea Het is ook niet meer verant woord de brug voor scheepvaart open te houden. De afsluiting van de brug brengt een andere verkeersstroom met zich mee. Voor voetgangers. fietsers en bromfietsers blijft de brug begaan baar. Er zullen aan weerszijden „Amsterdamse paaltjes" worden aangebracht. Het verkeer uit de binnenstad zal in de toekomst over de Blauwpoortsbrug, de oostzijde van de Beestenmarkt naar de Nieuwe Beestenmarkt worden geleid. Voor het verkeer naar de stad toe zal een bewegwijzering komen die leidt over de City-ring. „Dit om te voorkomen dat het verkeer de Steenstraat zal kiezen, die open blijft", aldus wethouder Waal vol vertrouwen. De Steenstraat zal in de toekomst door fietsers en bromfietsers in beide richtingen worden ge bruikt Wanneer de gemeenteraad zich achter de Verkeerscommissie schaart zullen fietsers ook binnenkort de Morsstraat weer in kunnen vanaf de Blauwpoortsbrug. Van een onzer verslaggevers Leiden De werkloosheid in de regio Leiden heeft vorige maand onder mannen zowel als vrouwen een toename onder gaan. De bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden geregi streerde arbeidsreserve van mannen steeg naar 2494 en be draagt nu 4.68% van de afhankelijke beroepsbevolking. Het werkloosheidspercentage in de provincie Zuid-Holland is momenteel 3.69%. Een en ander blijkt uit een gisteren uitgebracht communi qué van het GAB in Leiden. De werkloosheid onder man nen nam toe in de bouwnijver heid (+46), de landbouw (+14), bij het handelspersoneel (+8), het horecapersoneel (+13), het kantoorpersoneel (+16) en de groep minder geschikten (+51). Een daling in de ar beidsreserve van mannen deed aantal werkzoekende school verlaters steeg met 20 tot 108. De totale vraag naar mannelij ke arbeidskrachten steeg met 64 tot 657. De geregistreerde arbeidsre serve van vrouwen nam toe met 13 en is thans 657. Het aanbod van vrouwelijke jeug digen beneden 19 jaar bleef met 117 gelijk. Het aantal inge- zich voor bij het niet-varend schreven werkloze schoolver- verkeerspersoneel en het per soneel in algemene dienst. Het aanbod vah werkzoeken den onder de 19 jaar daalde met 6 personen tot 133. Het laters daalde met 44 tot 33. Het aanbod van vrouwelijke part time krachten is thans 215, waar tegenover een vraag van 24 staat. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Rustig winkelen „Marsepein of choco lade als Sint Nicolaas- geschenk", zal deze minder valide vrouw wellicht gedacht heb ben. Zij was èèn van de ruim driehonderd minder valide mensen die gistermorgen in al le rust bij het waren huis Vroom Drees- mann inkopen konden doen. zonder dat an deren hen tot last wa ren of zij anderen tot last door de beperkte mobiliteit Tientallen verkopers en verkoop sters offerden hun vrije maandagmorgen voor de minder vali- M den °i>- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii Burgerlijke stand LEIDEN - GEBOREN: Michel Ernesto 2 v.: C van Leeuwen en E M. Missli Widjenlie dr. v G. Manger en S Boedhai. T Engi Charlotte Louise dr. v.: H. T J. C. Klomp Randolph Eneas zn. v.: J. G en J M Lokker. Cedriqui F. A. J. M. Terheijden en I. de Vries Cornelia dr. v.: W Kloos Bent, Martine Adriana dr v.: J. C. Nulkes en M A M. Zandwijk, Michael :b. 23 sept 1907 man. der OVERLEDEN: W A. J. Visser, geb. 7 K. K. J. Soeteko maart 1904 man, J. van der Plas. geb 18 C. van Gaaien, g. dec 1883 man. M. H TrSger, geb. 27 aug. K. Stephan. Adnanus Cornells 1902 gehuwd geweest met: H. D. Klooster- v A. A. W. van der Meer en man. N van Beelen, geb 27 aug 1913 man, GEHUWD: J. Blikman en E A. Kukofka, lidder W. J. van Herwijnen, geb. 30 jan 1914 man, P. J- M. van der Graaf en J. de la Bijé Van onze sportredactie LEIDEN In de hoofdklasse zaalvoetbal vanavond in de Groenoordhal slechts een wed strijd. Swift/1 Winkeltje ont moet om negen uur Tegelhan- del en kan zich via een over winning naast Zwaanvogels op de eerste plaats nestelen. Hoofdklasse: Tegelhandel—S- wift 't/Winkeltje (21 uur). RES I: LDWS 2—Swift/'t Winkeltje (20 uur); VDON 2—Gazelle 2 (19 uur); Zwaanvogels 2—Te gelhandel 2 (22 uur). 2B: VN- L—LISC (20 uur). RES 2A LISC 2Padox 2 (21 uur) SDO '67-2Katwijk 2 (20 uur); Unitas Leiden 2—VNA 2 (19 uur). RES 2B: Unitas Leiden 3—LFC 2 (22 uur); Regenboog 2—Oegstgeest 2 (21 uur). 3A: RHW—SVOW (20 uur). 3B: Oranje Groen—ODO '72 (22 uur). 3D: Padox—FC Kraan (20 uur); SVLV-LOI (22 uur). 3E: Fasson—Van Dijk VZV (20 uur). RES 3A: Leiden 3—SLF 2 (22 uur); Zwaanvogels 3-SVLV 2 (21 uur). RES 3B: Gazelle 4—Oranje Groen 2 (19 uur). Wernink 2-SDO '67-3 (22 uur). RES 3D: Leidse Boys 3—Lugdunum 2 (21 uur); Zwaanvogels 4—Unitas Leiden 4 (21 uur). JUN Al: Unitas Leiden—Lugdunum 1 (19 uur). JUN A2: Leidse Boys 2—Oran je Groen (19 uur); Lugdunum 2—Leidse Boys 1 (19 uur). Van een onzer verslaggevers Leiden In Leiden wordt binnenkort een werkgroep geformeerd die zich gaat bezig houden met .huurverhogingen op grond van kwaliteit" van na-oorlogse woningen. De oprichting van de werkgroep houdt verband met een recente lijk door de minister van volks huisvesting genomen maatregel. Volgens die maatregel zal met ingang van 1 april van het vol gend jaar behalve de normale huurverhoging van 8%, voor na oorlogse woningen ook een huu- raanpassing kunnen plaatsvin den die is afgestemd op de kwa liteit van de woning. Daartoe is een methode ontwikkeld waar bij de waardering van de wo ning plaats heeft aan de hand van een enige tijd geleden door de minister vastgesteld punten- stelsel. Van belang zijn in dit verband het aantal kamers, de grootte daarvan, de aanwezig heid van centrale verwarming, badkamer, douche, zolder enzo voort. Daarnaast gaat het om de soort woning (flat, eengezinswo ning, vrijstaand huis, flat met lift) en de ligging daarvan. Naar het oordeel van de minister zijn deze laatste aspecten moeilijk objectief te waarderen. Daarom vindt de minister dat voor de beoordeling van woon vorm en ligging in elke gemeen te een overleggroep moet wor den gevormd. Zo'n groep moet worden samengesteld uit verte genwoordigers van huurders en verhuurders en kan hiervoor aanbevelingen publiceren. Vorige week donderdag heeft op het stadhuis een bijeenkomst plaats gehad onder voorzitter schap van wethouder Verboom, waarop is gepoogd een dergelij ke groep in het leven te roepen. Aanwezig waren ondermeer wo ningbouwverenigingen, wijk- en huurderscomités en de Vrouwe nadviescommissie. Men heeft op die avond echter geen overeenstemming kunnen bereiken over de samenstelling Van onze sportredactie LEIDEN Frans Derks (inter nationaal scheidsrechter), Wil lem van Hanegem (36-voudig in ternational), Willem Rijsbergen (11 interlands), Koos van der Leek (hoofdklasse-scheidsrech ter), Joop Riethoven (sportorga- nisator en voorzitter van de wie lervereniging Swift) en onder voorbehoud Barry Hulshof van Ajax; allemaal zijn ze er a.s. vrijdag. Dan wordt, vanaf acht uur 's avonds in het clubgebouw van LFC aan de Boshuizerkade een discussieavond gehouden over een drietal onderwerpen: „verhouding profvoetballer - scheidsrechter", „verhouding amateurvoetballer - scheids rechter" en „de zaak Nico Jan sen". Deze tweedel, door LFC georganiseerde discussieavond is opnieuw voor een ieder toe gankelijk; entree zal niet wor den geheven. Meldingsplicht voor leegkomende huizen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Leiden krijgt bin nenkort een nieuwe woonruimteverordening. De gemeenteraadscommissie voor bestuurlij ke aangelegenheden boog zich gisteravond over het ontwerp, dat al eerder de Huisves- tingscommissie was gepasseerd. Belangrijk ste punt in de nieuwe verordening is de invoering van een meldingsplicht voor alle leegkomende huizen in Leiden ongeacht hun huur- of koopprijs. De verhuurder, respectie velijk eigenaar-verkoper wordt verplicht bij het vrijkomen van zijn buis dit binnen drie maal vierentwintig uur aan het gemeentelijk bureau huisvesting te melden. Dit op straffe van een week hechtenis of 300 guldenboete, hij overtreding. Volgens de heer Dekker, chef bureau huisves ting van de gemeente Leiden, is deze mel dingsplicht noodzakelijk geworden omdat het sinds enige tijd niet meer nodig is een woon vergunning aan te vragen voor huizen met een kale huurprijs boven de 375 gulden per maand of met een koopsom van boven de 120.000 gulden. Aanvankelijk was dit wel ver eist en middels deze aanvrageplicht kon de gemeente zich een aardig beeld vormen van het beschikbare huizenbestand. Nu deze verplichting boven een grens van 375 gulden is weg gevallen, vervalt daarmee ook deze mogelijkheid en Leiden wil deze op advies van de staatssecretaris via een nieuwe woonruimteverordening weer openen in de vorm van de nieuwe meldingsplicht. Het is van belang deze plicht ook voor duurdere woningen op te nemen in verband met de doorstromingsmogelijkheden. Het personeel van bureau huisvesting, dat met het wegvallen van de plicht een woonvergun ning aan te vragen een lastenverlichting kreeg, zal zich na het inwerking treden van de meldingsplicht met de controle hiervan bezig gaan houden. Tijdens de vergadering van de juridische commissie van de raad maakten de confessio nele fracties nogal wat bezwaren tegen de vrij hoge strafsanctie die op overtreding van de verordening is gesteld. Mr. Driessen -CDA) pleitte in dit verband voor een zware strai bij overtreding beneden de 375-grens en een lichtere boven die grens. Als argument hier voor voerde hij aan, dat er landelijk juist een tendens bestaat in dezen een wat soepeler beleid te hanteren en dat Leiden een en ander plaatselijk weer min of meer teniet gaat doen. Andere leden van de commissie waren het met Driessen eens. dat de strafsanctie wel tamelijk hoog was, maar konden overigens zijn idee toch niet overnemen: zij deelden de mening van voorzitter burgemeester Vis, dat de gemeente in die situatie teveel op de stoel van de rechter zou gaan zitten. van een (of meer) overleggroe pten). Een aantal aanwezigen had namelijk bezwaar tegen de geringe tijd van voorbereiding en de onmogelijkheid nog kon- takt op te nemen met de achter ban. Op voorstel van de Vergadering heeft wethouder Verboom nu besloten een nieuwe bijeen komst te beleggen. Deze is vast gesteld op dinsdag 18 november a.s. om 20.00 uur in de raadszaal van het stadhuis. De vergade ring is voor iedere belangstel lende toegankelijk. Bij de afde ling Voorlichting van het stad huis is een vouwblad verkrijg baar waarin alles staat vermeld over het nieuwe systeem van huuraanpassing in 1976. Uw mening Rijnsburgerweg Zoals iedereen waarschijnlijk uit de publicaties in de kranten heeft begrepen, is de gemeente Leiden van plan busbanen aan te laten leggen op de Rijnsbur gerweg. Dit heeft niet alleen ge volgen voor de bewoners, maar ook voor ongeveer 6000 leerlin gen van de 10 scholen die in het aangrenzende Boerhaavekwar- tier zijn gevestigd. De recon structie is in 2 fasen onderver deeld; 2de gedeelte: tussen Wassenaar- seweg en Warmonderweg. Voor het 2de gedeelte zou men ook, in plaats van busbanen, afsluiting van de Rijnsburger weg voor doorgaand verkeer overwegen. Hierdoor wordt het verkeer op de wegen die het scholenkwartier omringen, drukker, dus ook gevaarlijker voor overstekende fietsers en voetgangers onder wie veel sch olieren. De gevaarlijkste punten zijn: Oegstgeesterweg- Boerhaa velaan, Warmonderweg-Slinge- landtlaan (vooral klaar-overs Leidse Houtschool). Bovendien, als er busbanen op de Rijnsbur gerweg komen, wordt het over steken voor fietsers en voetgan gers uiterst gevaarlijk. Thans kunnen de auto's en bussen tij dens de spitsuren niet al te hard rijden, zodat het verkeer nu re delijk veilig is. Verandert deze situatie, dan zijn wij bang dat er slachtoffers, misschien wel doden, zullen vallen. Wij roepen U dus op om uw protest te laten horen en door middel van uw handtekening oonder de 18 jaar handtekening van ouders) te protesteren tegen elke maat regel, waarbij de verkeersveilig heid minder wordt dan nu en voorzieningen af te dwingen voor een optimale veiligheid voor fietsers en voetgangers. Het sparen van mensenlevens moet toch zwaarder wegen dan 7 minuten eerder in Katwijk. Th. H. M. v.d. Bos-Rijnbergen, moeder van 3 schoolkinderen en verontruste bewoner van de Rijnsburgerweg. Grof Vuil LEIDEN De grof vuilwagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt mor- gen langs de volgende straten in Leiden Jacq Urlusplantsoen, A Noordewierlaan, C Schuytiaan. Diepenbrocklaan, Joh. Ver- hulststraat. Richard Holstraat, Obrecht- Debussystraat. Ravelstraat. Chopinstraat. Moesorgskistraat, Caesar Franckstraat, V'erdi straat, Schubertiaan. Mahlerstraat. Hftndelstraat. BeethovenJaan, Vivaldi- straat, Bachstraat. Corellistraat. Toscamm- laan, Berliozpad. Rossinistraat. Lisrtpiö. Mendelssohnkade, Wagnerplein. Brahm- slaan. Tsjaikowskikade. Sibeliusstraat. Bartokstraat, Kennedylaan, ApoUolaan. Smêtanasvaat, Paganirulaan, Scarlatti- straat, Griegstraat, Donuettiiaan. Bizetpad

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3