Mist maakte verkeer tot grote chaos Verdeeld Angola werd vannacht onafhankelijk „ZIONISME" IS RACISME IN DE VN AANVAARD alstublieft, Cor Coster in dienst van KNVB Loeki: „STER moet blijven V Behandeling meisje in coma moet voortgezet worden Australische regering weggestuurd £eidóe(3oma/nt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV, Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. j. Plug Apj hoofdredacteur J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW.) 0.42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal/36.32; jaar 141.35: losse nummers; 50 cent Dinsdag 11 november 1975,66e jaargang no. 20271 Koperen tuin Van de 5-delige serie „De kope ren tuin" naar een roman van Vestdijk wordt op Ned. II om 20.25 uur deel 1 uitgezonden. Op Ned. I om 20.20 uur Dick van Dyke in „De ochtend na de vori ge avond". Om 21.50 uur praat Van Dyke met Cavett over alco holisme. In Hier en nu. op Ned. II om 22.25 uur o.m. een gesprek met de Israëlische minister Allon. Rustig herfstweer Droog weer met wolkenvelden, maar vooral later op de dag ook enkele zonnige perioden. Zwak ke tot matige zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen rond 6 graden. Morgen: Zon: 7.53—16.54 Schev. hoogw.: 9.38—22.14 Maan: 14.10-01.00 Laagw.: 5.07-17.38. Kaarten huis De 19-jarige oude Peter Mertineit uit Burbach-Würgen- dorf (West-Duits- land) is er van overtuigd dat hij met dit kaarten huis van 21 „ver-1 diepingen", een wereldrekord heeft gehaald. Hij gebruikte voor zijn bouwsel 680 kaarten. 7" (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Het verkeer is vandaag over het gehele land het slachtoffer geworden van de dichte mist. Naar ruwe schatting van de gemeente- en rijkspolitie zijn bij ket tingbotsingen in de morgenuren zeker enkele honderden auto's betrokken geweest. Zij liepen alle meer of min der ernstige schade op. Tot het mid daguur had de rijkspolitie voor wat slachtoffers betreft alleen gegevens over één zwaargewonde en enkele lichtgewonde automobilisten op rijks weg Utrecht-Den Bosch. De bekend makingen over de kettingbotsingen volgden elkaar bliksemsnel op: tussen Zoetermeer en Nootdorp een file van 7 k. m., tussen Zoetermeer en Den Haag zeker vier kettingbotsingen, tussen Rotterdam en Gouda een ket tingbotsing, tussen Rotterdam en Hellegatsplein een kettingbotsing aan beide kanten van de weg, die geheel versperd is. tussen Gorkum en Ridderkerk en Pa- pendrecht-AIblasserdam 25 auto's bij kettingbotsingen betrokken, op rijksweg Utrecht Den Bosch bij Den Deil dertig auto's betrokken bij een kettingbotsing. Een zwaar- en en kele lichtgewonden, op dezelfde rijksweg bij Zaltbommel een kettingbotsing op de rondweg bij Weert richting Eindhoven verschillende kettingbot singen. Overal in het land ontstonden niet alleen door deze botsingen soms kilo meterslange files, maar ook door het langzaam rijden van de meeste wegge bruikers. Vooral in de omgeving van de grotere gemeenten ontstond hier- doormeermalen veel vertraging. Op rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) ter hoogte van Alkemade deed zich een groot aantal kop-staart-botsingen voor. Een flinke politiemacht uit de omliggende gemeenten moest worden ingezet om assistentie te verlenen; Jansen Feyenoorder Van onze sportredactie ZEIST In de zaak-Nico Jansen is gisteren een oplossing uit de hoge hoed getoverd. Niet alleen werd de overgang van Jansen van FC Amsterdam naar Feye- noord een feit, bovendien werd een oplossing gevonden voor de omstreden praktijken van di recteur Cor Coster van Inter Football. Om aan alle problemen een eind te maken werd Coster voorge dragen als adviseur van de stichting arbeidsbemiddeling betaald voetbal van de KNVB. waarbij hij zijn werk kan voort zetten, maar dan onder een offi ciële noemer. Coster treedt uit de directie van Inter Football dat zich vanaf nu slechts met andere dan bemiddelende zaken zal bezighouden, zoals het orga niseren van wedstrijden. LISSABON De Portugese regering heeft vannacht de onafhankelijkheid van Angola afgekondigd, maar er van afgezien de macht over te dragen aan een van de drie elkaar bestrijdende bevrijdingsbewegingen van het gebied. In een verklaring die werd uitgegeven nadat de Angolese organisaties al meer dan een uur eerder hun eigen onafhankelijkheidsverklaringen hadden ge-* proclameerd, zei de regering in Lissabon dat de soevereiniteit over de nieuwe natie was overgedragen aan het Angolese volk. De verklaring van de regering kwam nadat men dat president Francisco da Costa mes op het allerlaatste moment nog gepro beerd had de militaire leiding er toe te bewegen de door de Sowjet Unie gesteunde volksbeweging voor de bevrijding van Ango la (MPLA) te erkennen als enige legale vertegenwoordiger van Angola. In regeringskringen werd vernomen dat dit het voornaamste onderwerp was op de spoedvergadering van de volledig uit militai ren bestaande revolutionaire raad die gister avond bijeen kwam. Middernacht was het tijdstip dat volgens het in januari van dit jaar overeengekomen schema de grootste, rijkste en laatste van Portugal's Afrikaanse koloniën automatisch de onafhankelijkheid zou krijgen. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft op de drie strijdende bewegingen een beroep gedaan de gevechten te staken en samen te gaan werken bij de opbouw van hun land. In een verklaring deed Waldheim op iede reen een beroep om met kracht alle verzoe ningspogingen te steunen en af te zien van alles wat de toestand in Angola verder zou kunnen verslechteren. Zie ook pag. 15 Japanse stijl Mannequin Eliza beth Rummell draagt hier een zonnehoed in Ja panse stijl, ver sierd met eetstok jes. Het ontwerp is van Dolores ten behoeve van het modehuis Mary Quant. Demonstraties Gordel in kleur Op de uitvinders- beurs in Neuren berg vielen niet uitfluitend curio siteiten te bewon deren. maar ook zeer functionele zaken zoals deze veiligheidsgor dels. waaruit de autobezitter zijn eigen kleur en pa troon kan kiezen. (Van onze radio- en tv-redac- tie) HILVERSUM - Sinds giste ren maakt Loeki de Leeuw tussen de reclamespots van de STER door propaganda voor het voortbestaan van de STER. Bijgestaan door zijn maat Muis is hij bezig met borden als „De STER moet blijven" en houdt hij zich in dringend bezig met de lopen de zaken in de Tweede Ka- STER-directeur drs. Smeekes: „Loeki is lichtvoerig en speels ingezet voo het behoud van reclame, ik vind dat we best reclame voor ons zelf mogen maken". AR-Tweede Kamerlid Schol ten, die tegenstander is van de STER-reclame: „Ik heb het nog niet gezien, maar ik vind het wel vreemd. De Tweede Kamer zal zich er zeker niet door laten beïnvloeden". Jorge Guillermo werkt bij KLM in New York (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Jorge Guillermo, de man van prinses Christina, heeft sinds een week een nieu we werkkring. Hij is in dienst getreden bij de KLM en is assistent van de reclamemanager op het Amerikaanse KLM-hoofdkantoor in New York. Naast zijn werk bij de KLM blijft de heer Guiller mo zich nog inspannen voor het sociaal werk in de Newyorkse negerwijk Harlem. Prinses Christi na blijft les geven op een school in die wijk. CANBERRA (Reuter) - De Australische regering van pre mier Gough Whitlam is vanmor gen naar huis gestuurd door de gouverneur-generaal sir John Kerr. Hij heeft oppositieleider Malcolm Fraser aangewezen als leider van een waarnemend ka binet. c De als een bom inslaande bekendmaking kwam nog geen twee uur nadat de labourparty had besloten om op 13 decem ber partiële Senaatsverkiezin gen te houden. Nazi In Düsseldorf begint op 26 november het proces tegen 14 voormalige nazi-beulen uit het concentratiekamp Maidanek in het tijdens de oorlog door Duits land bezette Polen. De veertien moeten zich verantwoorden we gens moord op 250.000 joden tussen 1941 en 1944 Morristown, (UPI) Een rechter in New-Jersey heeft gisteren bepaald dat Karen Ann Quinlan, een 21-jarig meisje dat in coma (bewusteloos) ligt en kunstmatig in leven wordt gehouden, moet blijven leven en dat het ademhalingsapparaat waarop zij is aangesloten, niet mag worden losge maakt. Rechter Robert Muir verwierp het verzoek van Joseph en Julia Quinlan dat de kunstmatige adem halingsmachine die hun dochter in leven houdt sinds zij zware schade aan de hersenen opliep, mag worden losgekoppeld. Zeven artsen hadden verklaard dat Karen prak tisch geen kans op herstel heeft. Zij had de hersenbeschadiging opgelopen door gebruik van een mengeling van drugs en alcohol. Het staat vrijwel vast dat tegen rechter Muirs vonnis in hoger beroep zal worden gegaan bij een reeks hogere rechtsinstanies. Miss De 14-jarige Anet- te Mittendorff werd gistermid dag op de jaar lijkse ganzen markt in Coe- vorden uitge roepen tot „Miss Ganzen hoedster" van het jaar. De voormalige Is raëlische verdedi gingslinie. de Bar Lev Linie, in de Si- nai-woestijn is nu een toeristische trekpleister gewor den. Vooral de commando ppost in de Midli-pas. waar een museumpje is ingericht met op de Israëlische troepen veroverde wapens, trekt bijzonder veel aandacht ONDERZOEK GEVRAAGD NAAR PRAKTUKEN VAN ZWOLSMAN DEN HAAG (ANP) - De Twee de—Kamerleden De Vries eu Kosto (beiden PvdA) hebben de ministers Van Aft van Justitie, De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken en Duisenberg van Financiën gevraag of zij bereid zijn een ondersoek te laten instellen naar bepaalde handelingen van de beer R. Zwolsman en de vele jaren door hem geleide ondernemin gen, waaronder de EMS. Aanleiding voor de vragen zijn enkele artikelen in het weekblad Vrij Nederland. Een onderzoek zou moeten uitwijzen of inder daad de integriteit betwijfeld moet worden van „het openbaar bestuur in het algemeen en van enkele (voormalige) bekleders van openbare ambten in het bij zonder". NEW YORK (Reuter-AFP) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond met 72 stemmen voor, 35 tegen en 32 onthoudingen zijn goedkeuring gehecht aan de fel omstreden resolutie waarin het zionisme wordt gekenschetst als „een vorm van racisme en rassendiscriminatie". Kort te voren had de Israëlische V.N.-vertegenwoordiger, Chaim Herzog, aan het slot van een emotioneel pleidooi demonstratief een afschrift van de resolutie in stukken gescheurd met de woorden: „Voor ons, het joodse volk, is dit niets meer dan een vodje papier en we zullen het als zodanig behandelen". De algemene vergadering heeft voorts gisteren met een overweldi gende meerderheid van stemmen twee ontwerp-resoluties goedge keurd, waarin de „onvervreemdbare rechten" van de Palestijnen worden bevestigd en een zetel wordt geëist voor de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in alle vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten. De algemene vergadering hechtte eerst haar goedkeuring aan een ontwerp-resolutie op grond waarvan een commissie van twintig landen wordt gevormd voor het uitwerken van een program ter verwerving van de Palestijnse rechten op zelfbeschikking als natie en voor terugkeer naar eigendom waaruit de Palestijnen waren verwijderd in de loop van vier oorlogen in het Midden-Oosten. Marian Coyle in hongerstaking DUBLIN (AFP) Marian Coyle, de 19-jarige Ierse die samen met Eddie Callagher de Nederlandse industrieel dr. Herrema beeft gegijzeld, is in de gevangenis te Dublin in hongerstaking gegaan, zo meldde haar vader gisteravond. „Mijn dochter is in hongerstaking om te protesteren tegen het isolement waaraan men haar 23 van de 24 uur blootstelt", zo verklaarde John Coyle. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: —4

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1