Pleidooi voor de 'bouw van meer HF ibej aarden woningen ■Nieuwe zalen j,Oudheden" opengesteld Belangstelling. Muziekconcours in stijgende lijn Vertederend blijspel "Ik slaap wel op de bank" Jonge Leidenaar pleegt opnieuw aanslag op Turk Indische magiër vertoont kunsten in 99Rijnlands Leiden aktueel LEIDEN - Het blijft met humor een moeilijke zaak. Te vaak heb je bij vrolijk bedoelde films en toneelstuk ken het gevoel dat je om een bepaalde grap móét lachen, en.... dan hoef je al niet meer. Humor wordt pas echt fijn, als er een zekere ontroering aan te pas komt. "Ik slaap wel op de bank", zaterdagavond in het Rijnlands ge speeld, had zijn ver tederende momen ten. Op een avond wordt de 41-jarige ambtenaar Hendrik Hanekroot, (Luc Lutz), een droog stoppel van een man, verrast door het binnenvallen van een hoogzwan gere, losgeslagen jonge meid (Doris van Caneghem), die weggevlucht is van een wild feest bo ven. Zij baart het kind in Hendriks flat en tenslotte ont staat er iets moois. Werelden die met elkaar botsen, het is een middel dat Car- miggelt in perfectie beheerst, en het doet het steeds weer: door het con trast komen beide sferen scherper uit De wereld van Mik- ky kreeg haar con cretisering in vör- scheidenen invallen van bezoekers van boven; die van Hen drik werd onder steund door het herhaaldelijk opbel len van zijn zuster Truus (en éénmaal zijn baas). Tegen die vaste achter grond kon de ver schuiving van de twee hoofdperso nen in eikaars rich ting heel subtiel plaatsvinden. Bij Hendrik gaat dat heel fijntjes; al lengs neemt hij Mikky's taalgebruik over, eerst nog erg ironiserend, later soepeler. Dan doet hij iets wat irrationeel en dus niet des ambte naars is: hij maakt een gezellig etentje omdat het kind tien dagen oud is. Het etentje wordt niet leuk en hij bedrinkt zich tenslotte be hoorlijk. Toch blijft alles heel aanvaardbaar binnen zijn ambte naar-type. Luc Lutz wist de fijnzinnige verschuiving goed waar te maken. Mikky, op zoek naar het volle le ven, moet harder aangepakt. Haar doorbraak - wel voorbereid - komt pas goed op het mo ment dat ze boven weer eens een feest heeft meegemaakt; ze heeft niet meer kunnen meedoen. De vlinderrol en de voorbereiding tot verandering ging Dris van Caneghem uitstekend af; in de omslag was ze niet helemaal overtui gend. Er waren natuurlijk ook nog wat pu bliekgerichte grap pen zoals het echt werkend fornuis waardoor een etensgeur de zaal in kon drijven, de spectaculaire uit- klapbank en Mik ky's laarzen in de kleuren van de Bel gische vlag (de te genstelling Mikky- België Hendrik-Hol land was meer zij delings; hoogstens om haar levenslust te accentueren). Voor mij hoeft dat niet zo erg, maar er wordt om gelachen. Er werd trouwens door de bijna volle zaal toch goed gela chen, zodat het al met al zinvol is ge weest deze voorstel ling nogmaals naar Leiden te halen. Paul van der Plank MAANDAG 10 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAOINA 3 Van een onzer verslaggevers Leiden De 17-jarige Leidse schoonmaker die twee jaar geleden op het Schuttersveld een Turkse gastar beider met een vuurwapen om het leven heeft ge bracht, heeft dit weekeinde op de Nieuwe Beesten markt een Turk neergestoken met een mes. De knaap heeft tegenover de Leidse politie verklaard voor de steekpartij verantwoorde lijk te zijn. De buitenlander die dit weekeinde het slachtof fer werd, liep een ernstige darmperforatie op. Hij ver keert buiten levensgevaar. De geweldpleging volgde na een ruzie in een café aan de Nieu we Beestenmarkt. Oorzaak en toedracht daarvan zijn nog niet bekend. Toen de politie, na een tele foontje waarbij de moeilijkhe den werden gemeld voor het café verscheen, was het leed al geschied. De schoonmaker stond er nog bij en werd on middellijk gearresteerd. Twee vrienden van de neergestoken man, Bekir Sisman, hebben hem naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Daar werd hij direct geopereerd. Prins Jaco de Eerste (links) draagt zijn waardigheid over aan Prins Henny de Tweede. Tijdens het Prinsenbal waagde de wethouder ook nog een dans je met een meisje uit het gevolg van Prins Henny de Tweede. Henny de Tweede nieuwe Prins ,,De Hutspotten (Van een onzer verslaggevers) Leiden Henny v.d. Hoeven is de nieuwe Prins van de Leidse carnavalsvereniging „De Hutspot ten". Tijdens het Prinsenbal, afgelopen zaterdag avond in het St. Antoniusclubhuis, nam hij de leiding over van Prins Jaco de Eerste. „De Hutspotten" begint overigens een volwassen carnavalsvereniging te worden. Sinds zaterdag avond beschikt deze club namelijk over een eigen vaandel. Deze werd onthuld door de Leidse wet houder voor economische aangelegenheden, Martï- nus van Aken. Winnaar school-zaalhandbaltoernooi Dit is het rrtëisjesteam van de r.k. Vakschool aan het Galgewater, dat afgelopen zaterdag in de Groenoordhal winnaar werd van het school-zaalhandbaltoernooi in de afdeling 15 en 16 jaar. Aan dit (jaarlijks terugkerend) toernooi namen in totaal 500 jongens en meisjes deel. De organisatie was in handen van de gemeentelijke schoolsportcommissie. Uitslagen: afdeling jongens 11 en 12 jaar: 1ste plaats voor De Leerhoeve, idem meisjes De Leerhoeve, afdeling jongens 13 en 14 jaar: Stedelijk Gymnasium, idem meisjes Bonaventura-Kyckenborg, afdeling jongens 15 en 16 jaar: St. Agnes Scholengemeenschap, idem meisjes, R.K. Vakschool, afdeling jongens 17 jaar en ouder: Rijnlands Lyceum, idem meisjes St. Agnes scholengemeenschap. o Kijk vanavond naar zijn film om tien voor tien op KRO-tv Ned. I. Dit is waar het voor hem om gaat Het is belangrijk, dat er nog mensen zijn De serie "Mensen zonder grenzen" werd samen (missionarissen), die ons lastig blijven vallen met de hieronder genoemde organisaties voor over het geluk en het recht van de mensen bereid Dat Nederland zich mede-verantwoordelijk ginds Daarom brengt de KRO in de filmserie weet voor zijn missionarissen, blijkt uit de Mensen zonder grenzen" zes (van onze 7000) belangstelling en de - onmisbare - steun missionarissen op de tv. Niet als "helden", die deze organisaties krijgen Ook van KRO maar als mensen van vandaag Die vanuit hun radio en televisie Ook bij deze jubileum-aktie religieuze inspiratie hun medemensen helpen MENSEN ZONDER GRENZEN giro 1566Hilversum Van een onzer verslaggevers Leiden De Indiër Sorcar jr., die wel 's werelds grootste ma giër wordt genoemd, treedt mor gen- en woensdagavond op in de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Sorcar jr. stamt uit een eeuwe noud geslacht van magiërs, die de tradities van Vader op zoon overleverden en is de achtste opeenvolgende illusionist in de rij. Dit is de mens ntB Ben Verberne m .Zendpiraat j aangehouden ■4 Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse politie ,nheeft tijdens het weekeinde een ^zendpiraat aangehouden in de toCorantijnstraat. De apparatuur "jrên de piraat is in beslag geno den. De eigenaar de 28-jarige U^jj.Z. uit de Orantijnstraat, is 3(voor verhoor meegenomen naar lOhet bureau maar werd even la nter weer op vrije voeten, gesteld. '^De waarde van de zendappara tuur bedraagt een kleine twee duizend gulden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De talrijke activiteiten die in Leiden worden ontplooid op het gebied van de stadsvernieuwing nopen tot de bouw van meer bejaardenwoningen en tot hel creëren van semi-permanente wisselwoningen. Dat hebben zes leidinggevende functionarissen van organisaties die zich bezig houden met „wo nen" en „welzijn" in Leiden in een brief aan b. en w. geschre ven. De briefschrijvers wijzen erop dat de activiteiten op het gebied van de stadsvernieuwing een grote claim leggen op de woningvoorraad. Als gevolg van onder meer renovatie, bestem- Van een onzer verslaggevers e Leiden In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg is een nieuwe zaal geopend waarin voor het eerst een totaalbeeld wordt gegeven van de mens en zijn cultuur van de oudste tijd tojtot in de vroege middeleeuwen. In één zaal zijn bijeengebracht te in hun ontwikkeling, opkomst en ondergang, de beschavingen van Egypte, Mesopotamië, Voor-Azië, Rome, Byzantium in hun '^gelijktijdigheid onderling en parallel met de Europese prehisto- -drie en vroege geschiedenis tot 1000 na Chr. "jDe verschillende culturen wor den in een overvloed aan voor- werpen op een tribune met een r. tijdschaal gedemonstreerd, toe gelicht door tableaus en foto's ^van belangrijke figuren en mo- m numenten uit de oudheid. aj, Zo worden hier de verschillende Ibeschavingen der oudheid in ;nieen overzichtelijk tijdsbeeld a^voor het eerst aan de hand van Burgerlijke stand ie Geboren: Martijn Henricus Wil- :njlebrordus zoon van: B. M. H. T. sjDekker en A. T. van Dijk; Est- jk her Maria Adriana dochter van: :n W. A. L. den Edel en E. Y. wj Bouwman; Cornelia Corry ?i-; dochter van: J. Neuteboom en ?n G. Buijn; Johanna Margaretha te dochter van T. J. Overdijk en ir. W. M. van den Bink; Michel e- zoon van K. Zuijderduijn en M. te'Marié; Ronald zoon van W. A. ;n| Visch en E. G. M. van Zon; ik Natascha Johanna dochter van m P. J. van Hees en A. J. Barten; ïij! Yvonne Marjan dochter van J. Varkevisser en P. H. Ruwaard; ;n Maria Geertruida Theodora ;n dochter van J. M. J. van Leeu- 't- wen en G. M R. Krutwagen. et- j Leiden Vrijdag a.s. zal in het n winkelcentrum Kopermolen in de Merenwijk een nieuwe hubo maak-het-zelf zaak worden geo- pend. Dit wordt de 2e hubo zaak y in Leiden. Er is reeds een hubo zaak aan het Levendaal 1150-152. de voorwerpen zelf duidelijk met elkaar geconfronteerd. In het museum is ook een kanti ne voor het publiek geopend, waar men rustig kan zitten en een verversing gebruiken. Met de openstelling van deze twee zalen is na vele jaren van samenwerking tussen Rijksge bouwendienst en de staf van het museum, de gehele eerste ver dieping van het museum weer voor het publiek opengesteld in een nieuwe presentatie. Naast de nu geopende zalen zijn het de zalen van de Griekse vazen, het glas en Egypte, en de nieu we zaal voor tijdelijke tentoon stellingen. In de komende jaren zullen de zalen op de beneden verdieping worden vernieuwd en zal ook de Egyptische tempel op de binnenplaats worden op gebouwd. ming tot wisselwoningen en sloop worden momenteel veel woningen aan de bestaande voorraad onttrokken, zo signale ren zij. „Deze onttrekking heeft belangrijke consequenties voor de normale toewijzing, vooral in een stad met ongeveer 2500 wo ningzoekenden, waarvan ruim 1500 in de hoogste urgentie-cate gorie. In deze laatste categorie zijn het met name de medisch urgente gevallen die onverant woord lang op een oplossing moeten wachten." Het is om die reden dat men het college in overweging geeft het aantal wis selwoningen uit te breiden met semi-permanente woningen; aangevuld met waar dat kan nieuwbouw-huizen van perma nent karakter. Hun suggestie om juist in ver band met de activiteiten op het gebied van de stadsvernieuwing meer 'bejaardenwoningen te bouwen brengen de briefschrij vers in verband met het hoge percentage bejaarden dat de re novatie-gebieden doorgaans kenmerkt Zij beklemtonen dat het voor deze senioren een enor me opluchting zou betekenen in dien zij vanuit de te renoveren woningen rechtstreeks naar be jaardenwoningen zouden kun nen verhuizen. Daarnaast geven de adressanten nog een aantal argumenten waarom de bouw van senioren-woningen zeer ge wenst is. Onder meer wijzen zij op het belang van een geïnte greerde woonsituatie bejaarde n/jongeren. De brief is getekend door de heer C. Boot, voorzitter van de commissie sociale begeleiding stadvernieuwing; Zr. J. Odinot, hoofdwijkverpleegster bij de Stichting Interkruis; mevrouw Y. Vondéling, stedelijk project leider van de Stichting Dienst encentrum; Drs. A. van der Mey, directeur van de Stichting Gezinsverzorging; mevr. M Zwart-Feenstra, directeur van de G.G. en G.D.; de heer K. Dekker, chef van het gemeente lijk bureau huisvesting; me vrouw A. de Graaf, leidingge vend maatschappelijk werkster van de Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk en dr. J. Kamphuis, directeur van de Welzijnsraad. Dit is zijn leven Ben Verberne uit Haarlem is nu 36 jaar en ging in '68 naar de Philippijnen. Waar 87% van de bevolking zich katholiek noemt, maar waar het Christendom zijn sociale dimensie mist(e). Mede o a. dank zij Kom Over de Brug heeft pater Verberne daar in Butuan nu een goed Centrum voor christelijke .gemeenschapsvorming. Daar verkondigen leken via gespreksgroepen, films, kursussen etc. het Evangelie en werken zo aan betere christelijke gemeenschappen De Kerk aan de basis, met de basis, voor de basis. (Van een onzer verslaggevers) Leiden Het jaarlijks in de Leidse Stadsgehoorzaal, terug kerend muziekconcours van de Algemene Nederlandse linie van Muziekverenigingen, trok dit en vorig weekeinde in to taal een kleine duizend bezoe kers. „De belangstelling voor dit concours is stijgende", aldus de heer Smith, bestuurslid van de afdeling .gewest Zuid-Hol land". „Het niveau in Leiden ligt ook tameljjk hoog". Dat de tijd van de hoempa-mu- ziek voorbij is, demonstreerden de muzikanten van de vijfender tig muziekverenigingen die aan het concours deelnamen. Won derschone werkjes werden ten gehore gebracht op bijna per fecte manier. De „Hoogoven Harmonie" uit Beverwijk werd de winnaar van de wisselvlag voor harmonieën. De wisselvlag voor fanfares ging dit jaar naar „Nieuw Leven" uit Vianen. De leden van de Leidse korpsen „De Burcht", Kunst en Genoe gen, „Nieuw Leven",' „Werk- mans Wilskracht" en het majo- rettenpeleton „Aktief" zorgden ervoor dat de organisatie van het concours op rolletjes liep. Volgend jaar is het concours gepland op het eerste en tweede weekeinde in november. Verkoop-expositie Welfare Rode Kruis Leiden Donderdag a.s. is er in het Rode Kruisgebouw, Mors- weg 186, een tentoonstelling met verkoop ten bate van het welfa- rewerk Rode Kruis. De welfare heeft als taak zieken en gehan dicapten een prettige en zinvolle bezigheid te verschaffen. Het re sultaat kan men op deze ten toonstelling zien. Men kan ge heel vrijblijvend rondkijken en eventueel St Nicolaas-cadeau- tjes uitzoeken. Van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. IADVERTENTIE Zelf trad hij voor het eerst als solist op in 1971, toen zijn vader onverwacht vlak voor zijn pre mière in Tokio overleed; Sorcar jr. nam binnen twee dagen, met overweldigend succes, de show over. Magie is in India een mix ture tussen mystiek en weten schap; als enige heeft Sorcar jr. een eigen groot atelier, waar niet alleen hij zijn trucs uit denkt, maar waar ze ook ge bouwd worden; tijdens deze toernee door Europa neemt hij liefst 40 ton bagage mee. Sorcar jr. is niet alleen één van 's werelds grootste illusionisten, maar beschikt tevens over wat hij zelf "X Ray Eyes" noemt: overal kan hij doorheen kijken, geblinddoekt rijdt hij auto in de drukste stad, is een rekenwon der die de moeilijkste opgaven binnen enkele seconden uitre kent en is ongeëvenaard als ont snappingskunstenaar; na Houdi- ni heeft de wereld niemand ge kend, die Sorcar jr. in deze kunst heeft kunnen evenaren. Dat deze vorm van amusement niet geheel en al van gevaar ontbloot is bewijst wel het feit, dat geen enkele verzekerings maatschappij ter wereld Sorcar jr. durft te verzekeren. Ongelo felijk b.v. is zijn versie van het eeuwenoude "doorgezaagde weesmeisje", dat hij uitvoert op een open tafel, zonder hulp van spiegels, kisten of gordijnen. Aan het einde van zijn avond- De medewerksters van Sorcar jr. treden op in au thentieke Indische kos tuums. vullende voorstelling riskeert hij zijn leven door zich met een bom in een kabinet op te slui ten. Sorcar jr. komt met eigen or kest en twintig medewerkers in fraaie authentieke kostuums voor het eerst in Europa.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3