Beslissing over nieuwbouwplannen Academisch Ziekenhuis uitgesteld Ververbuurters willen bedrijven weg hebben Koninklijk goud voor CNV-voorzitter Dekker r Sportvelden Stompwijk j krijgen andere plaats Open buis bij Unicon Voor alles over contactlenzen Studenten brachten gestileerd Mexicaans Theater Verdachte steekpartij op oceaan aangehouden Kamer van Koophandel tegen afsluiting Rijnsburgerweg - ZATERDAG 8 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 lllllllllllllllllllllllll Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst,17. Massamedia In het SSR-gebouw aan de Ho- gewoerd 108 heeft 11 november een forumdiscussie plaats over de pluriformiteit van de massa media. Het forum bestaat uit mevrouw R. v.d. Scheer (D'66), G. W. Keja (WD), L. Kool (VPRO), H. v. Maanen (NCRV), B. v. Kaam (VU-magazine), K. Metselaar (NRC-Handelsblad) en E. Diemer die het forum zal leiden. De heer Diemer is ver bonden aan het Instituut voor Massacommunicatie in Amster dam. Aanvang 20.00 uur. Afscheid Bergers In het restaurant van de Groe- noordhal neemt de heer G. P. Bergers maandag 17 november afscheid als bestuurslid in het georganiseerd werk voor de slagersstand van Leiden en om streken. Hij is ruim veertig jaar werkzaam geweest bij de Leidse afdeling van de Neder landse Katholieke Slagershond en was verder een van de op richters van de Leidse Spek- centrale. De afscheidsreceptie begint om vijf uur. Koord-studio In de Koord-studio aan de Ou de Rijn 88 wordt morgen een zogenaamde huismuziekavond door leerlingen van de Streek- muziekschool gegeven. Op het programma staat onder meer werk van Mozart. De toegang is gratis. De uitvoering begint omstreeks 20.15 uur. Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor Leiden geeft dinsdag 25 november een concert in de Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd zal worden de .JVIesse Solennelle" van Rossini. Solisten zijn: Nelly van der Spek, sopraan, Sylvia Schlüter, alt, Anton Trommelen, tenor en lil Bernard Kruysen, bas. Begeleiding door Jan v.d. Meer, vleugel en Leo van Doeselaar aan het harmonium. Het geheel staat onder leiding van Gerard Akkerhuis. Aanvang 20.15 uur. Koopochtend Minder valide mensen kunnen maandagmorgen a.s. in alle rust bij het warenhuis Vroom Dreesmann in Leiden gaan winkelen. Speciaal voor hen wordt'een koopochtend gehou den van 8.30 tot 12.00 uur. De koopochtend wordt gehouden op verzoek van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Dames judo Aad Polanen, 4e Dan van Sportschool Luiten en trainer- coach Van de Nederlandse Da mes judoploeg, gaat vandaag met zijn team naar de Open Engelse Damesjudokampioen- schappen. De prestaties in En geland zijn bepalend voor deel name aan de Europese kam pioenschappen, die half decem ber in München worden gehou den. Universitair Nieuws Aan de Katholieke Universiteit te Nijme gen is geslaagd voor. Artsexamen; T. A. H. Doreleijers (Delft). Van een onzer verslaggevers Leiden Uiteindelijk moeten alle bedrijven nit de Verver- buurt weg en dient deze buurt alleen een woonfunctie te krij gen. Aldus luidt het centrale verlan gen dat de bewoners van de Ververbuurt hebben laten opne men in het rapport „Wensen en vragen." De eerste stap die moet worden genomen om dit ideaal te verwezenlijken is volgens de Ververbuurters de hele wijk tot rehabilitatie-gebied te verkla ren. Vooral van de bedrijven in de Zijlstraat heeft men veel last. Die maken teveel lawaai, zo wordt gesignaleerd, trekken veel overlast veroorzakende vrachtwagens aan en nemen met hun op straat opgestapelde materialen veel ruimte in be slag. Vooral de directe omge ving van de bedrijven maakt een belabberde indruk, zo vin den de Ververbuurters. Zij verzoeken het gemeentebe stuur ervoor te zorgen dat het pand van Clos Leembrugge in ieder geval niet opnieuw als bedrijfsruimte wordt aange wend. De slopershamer zou er tegenaan moeten, waarna het terrein kan worden gebruikt voor sociale woningbouw. Voorgesteld wordt verder om tegelijk met de renovatie van de huizen van de Leidse woning stichting een begin te maken met de renovatie van het com plex van Werkmanswoningen. De Ververbuurters beklemtonen in dit verband dat de inspraak procedure bij het opstellen van de renovatieplannen dan wel be ter moet worden geregeld dan bij het uitwerken van de plan nen voor de LWS-woningen het geval is geweest. „Bij de LWS-renovatie was er voor de belanghebbenden geen echte keuze-mogelijkheid", al dus de Ververbuurt, „bovendien werd het bewonerscomité niet regelmatig schriftelijk over de (8tand van zaken op de hoogte gehouden." Overigens vindt men dat waar herstel van de woningen noopt tot het opnieuw voegen van de tegels, niet de particuliere eige- Wensen en vragen Leiden 'Wensen en vragen'. Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel- zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. tip (Van onze correspondent) du, STOMPWIJK De sportvelden van Stompwijk zullen verplaatst 3.0 worden naar de Zustersdijk. Op de grond, die vrijkomt worden eind 1976 woningen gebouwd. Dit werd onlangs de dorpsraad van Stompwijk meegedeeld. Enkele 6 3 vertegenwoordigers van het bureau OD 205 waren naar Stompwijk 7.2 gekomen om hun structuurnota, die ze in opdracht van de gemeente lOS hebben gemaakt, toe te lichten. Het ligt in de bedoeling ongeveer 150 nieuwe woningen in Stompwijk te bouwen. Enkele leden van de Dorpsraad stonden afwijzend tegenover het plan de sportvelden te verplaatsen. Zij betwijfelden of daardoor betaalbare woningen zouden kunnen worden gebouwd. De plannen makers hebben hun oog op de grond van de sportvelden laten 7.2I vallen omdat dit terrein tussen de Dr. van Noortstraat en de v.c Meerlaan, in de kom van het dorp ligt Nieuwbouw op deze plaats 9 3 zou minder opvallend zijn. Het weide- en vogelgebied rond Stomp- wijk zal gehandhaafd kunnen blijven. Hee Kosten: 187.500,- Straten in Hazerswoude krijgen opknapbeurtje naars maar de overheid de kos ten dient te dragen. Blij zijn de Ververbuurters met de ingrijpende verkeersmaatre gelen die door recente acties zijn afgedwongen. Zij hopen dat in de toekomst in de Zijlstraat en de West- en Oosthavenstraat stoepen worden aangelegd. Het doodlopende gedeelte van de Zijlstraat mag van hen ook trot toir worden; met parkeerhavens en bloembakken. Een andere voorname wens is het verdwijnen van de gemeen- tewerf uit de buurt. Het terrein van de werf zou dan een be stemming kunnen krijgen als park en/of volkstuin. Tenslotte verzoekt men het ge meentebestuur om haast te ma ken met de inrichting van Ver verstraat 37 als trefcentrum. „Een zeer belangrijk project als „Ouders op Herhaling" zit drin gend om ruimte verlegen. Voor de normale gezelligheidsactivi teiten zijn de clubhuizen Zeven- spreng en Volkshuis veel te ver weg." SNELLE GEWENNING GEEN BEWEGINGSHINDER égk (^C] (C"T) VALLEN NIET UIT HET OOG H V VH V GEEN LAST VAN STOFJES STEENSTRAAT 16 - LEIDEN DIREKT NORMALE BLIKRICHTING WORDEN NIET GEZIEN TEL. 071- 14.11.61 LEIDEN Het is altijd weer spannend naar bnitenlands toneel te gaan. Veel hangt dan af van enscenering en dramati sering. Daarop is de aandacht extra gespitst Gisteravond had het L.A.K. zelf een voorstelling van een Mexicaanse theatergroep georganiseerd. De groep bestaat uit studenten dramaturgie aan een Mexicaanse universiteit der halve niet commercieel en op experiment gericht. Ze waren naar Europa gekomen voor een festival van studententoneel in Polen, waar ze met succes opgetreden schijnen te hebben. Het stuk 'In Memóriam' toont ons het hartstochtelijk leven van een in Mexico bijzonder populair dichter, Manual Acuna, die op 24-jarige leeftijd waarschijnlijk zelfmoord heeft ge pleegd nadat zijn liefde voor een vrouw uit betere, kringen onbeantwoord was gebleven. Wat direct opviel was een grotere heftigheid en pathetiek in de bewegingen, zoals men dat in Latijns-Amerika gewend is. Door evenwel iets aanzetten en stilering had men bewust een spiegel effect willen creëren: "Zo zijn wij Mexicanen." Op die gestileerde manier reageerden zeven spielers door bewegingen op de voordracht van gedichten door een achtste in de rol van de dichter en leverden zo eventueel ironisch commentaar. Die dichtersrol deden de vier mannen nu eens elkaar afwisse lend alleen, dan weer tegelijkertijd. Ook in de groepsscènes kwam de stilering naar voren, bijvoorbeeld door het op vier verschillende manieren uitbeelden van een vrijage (van Ancu- na); in ieder geval in het groepsspel doordat er duidelijk choreografische lijnen inzaten. Soms werden zinnen gezamen lijk uitgesproken. Naast dit alles was er een element show in de uitstekend uitgevoerde dansen in een mooi door de groep alleen uitgevoerd lied (twee spielers zingen de tekst; de andere doen Zuidamerikaanse muziekgeluiden) en de gezongen ge dichten met muziek van de band. Speelse humor in de bedscène door middel van plagerig spel met lakens. Een bepaalde afstandelijkheid zat ook in de plaatsing van de zelfmoordscène voor de drie liefdes, waarvan de laatste fataal was. De middelen had men eenvoudig gelaten: geen décor, alleen aan de kleding (mooie jurken en pakken) was aandacht besteed. Technisch was het zeker behoorlijk theater. Het deed me alleen Vliet zoveel. Dat kan aan de taalbarrière gelegen hebben, aan het verschil in cultuurpatroon (andersoortige bewegingen) of de bedoeling van de voorstelling zijn. Mogelijk spelen ze op 17 november voor een tweede maal in het LAK. Misschien dat een Hollander zich dan minder eenzaam voelt tussen een voor een groot deel Spaans sprekend publiek. Paul van der Plank (Van een onxer verslaggevers) LEIDEN/NOORDWIJK - De 20-jarige matroos P. D. uit Noord wijk is donderdag in Leiden aangehouden. De Noordwijker wordt er van verdacht aan boord van de zeesleper „Poolzee" zijn 18-jarige collega R. E. uit Nijmegen met een uitbeenmes in de rug te hebben gestoken. De steekpartij zou hebben plaatsgehad op de Atlantische Oceaan ter hoogte van de Azoren. „De Poolzee" kwam op 3 november de haven van Rotterdam binnen. Hoe D. er toen in slaagde uit handen van de politie te blijven, wilden de eigenaars van het schip niet meedelen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De verkeerv en vervoerscommissie van de Kamer van Koophandel is tegen een gedeeltelijke afsluiting van de Rijnsburgerweg. Dit heeft de commissie onlangs aan de gemeentelijke verkeerscommissie in een brief medegedeeld. Het gemeentebestuur van Leiden overweegt zoals bekend het gedeelte van de Rijnsburgerweg tussen de Wassenaarseweg en de Warmonderweg af te sluiten voor particulier vervoer uit Oegstgeest Deze maatregel zal ingaan, wanneer er op de Rijnsburgerweg busbanen komen. In de brief aan de verkeers commissie zegt de Kamer van Koophandel dat de afsluiting „ontwrichtende gevolgen (heeft) in het bijzonder voor de vitale functie van deze weg voor de bereikbaarheid van de Leidse binnenstad". Deze bereikbaarheid noemt de Kamer van Koop handel een voorwaarde voor het functioneren van de binnen stedelijke activiteiten. j ADVERTENTIE Op donderdag 13 november van 11 uur tot 22 uur orga niseren wij een spe ciale informatiedag in de Steenstraat 16. Aan de hand van dia's, film en een demonstratie zullen de mogelijk heden van contact- lezen getoond wor den. Voordelen zachte lenzen: Op deze dag OPEN- HUIS, introduceren wij de uit Engeland afkom stige perma-lens (dag en nacht te dragen) en de uit Amerika komende kleine zachte lens (on zichtbaar en niet merk baar). Kom gerust even langs het werkt verhelderend, neemt de misvattingen weg en verplicht u tot niets. I 4! lij I IV >p IS [S 9' I I ■II °a a as et a :l; RV (S ïld (S I(Van onze correspondent) HAZERSWOUDE De omgeving van de woningen in de Toren- straat, Zonneveldstraat en Ds. D. A. van den Boschstraat te am Hazerswoude zal meer leefbaar worden gemaakt Het wegdek van op de straten zal worden verbeterd en er zal een aantal verkeersdrem- 3nj pels worden geplaatst Tevens zal hier en daar wat groen, in de IS vorm van onder meer boompjes, worden aangebracht. De gemeen- i li te krijgt een subsidie van 121.500,-. De rest 66.000,-) zal ze zelf, dio na het door de raad gisteravond genomen besluit opbrengen. Het ligt in de bedoeling dat ook de woonomgeving van de Kastanjelaan een „verfrissing" krijgt Daarvoor is al eerder pakweg ƒ21.000,- uitgetrokken. Tijdens de raadszitting van gisteravond gingen de meeste raadsleden mee met het voorstel dat de burge meester weer zitting zal hebben in het bestuur van de stichting bejaardenzorg in Hazerswoude, Benthuizen en Moerkapelle. burgemeester Bosma opende gisteren het nieuwe postkantoor in Noordwijker- hout. Na het officiële gedeelte werd hem een PTT—postzegelalbum aangeboden. Gisteravond konden de Noordwijkerhou- ters kennismaken met het splinternieuwe gebouw. Velen maakten van deze gelegen heid gebruik. iiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers LEIDEN De belsissing over de nieuwbouwplannen van hét Academisch Ziekenhuis is minstens een jaar uitgesteld. Dit heeft staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen onlangs in een brief aan het Leidse college van b en w meegedeeld. Gisteravond, tijdens een in de Burcht gehouden vergadering van de Partij van de Arbeid zette de staatssecretaris zijn standpunt over nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis nog eens nader uiteen. Volgens de staatssecretaris is het noodzakelijk dwingende afspra ken te maken over eventuele fasering van de nieuwbouwplannen. „De toeneming van de kosten voor de tijdelijke voorzieningen hebben mij geschokt. Ze zijn dermate hoog dat ze gerekend moeten worden bij de kosten van de nieuwbouw, die toch al zo'n vier- of vijfhonderd miljoen geraamd is." In dit verband noemde de staatssecretaris de interim-voorziening voor de cardio-chirurgie, die zo'n zeven miljoen gulden gaat kosten. Het is geenszins de bedoeling van het ministerie de plannen voor de nieuwbouw in de ijskast te stoppen, zo verzekerde de heer Klein. „We willen ons echter nog eens goed gaan beraden of er geen goekopere alternatieven zijn om het Leidse Academisch Ziekenhuis uit de problemen te helpen." Als een alternatief zou het ministerie overwegen vernieuwbouw op het huidige terrein van het ziekenhuis te plegen. De bestaande gebouwen, op de polikliniek en het gebouwe van keel- neus- en oorheelkunde na zouden dan tegen de grond gaan, waarna een geheel nieuw Academisch Ziekenhuis zou verrijzen. Hiermee denkt het ministerie ongeveer honderd miljoen gulden te kunnen bespa- Voorts sprak de staatssecretaris over de functie van de Academi sche Ziekenhuizen. „Het mogen zeker geen centra worden voor specialistische en superspecialistische gevallen, dat komt de oplei ding van de studenten niet ten goede. Zij moeten ook te maken krijgen met „normale" ziekten." Het raadslid Höppener betoogde dat in de huidige situatie het al vaak zo is dat alleen de bijzondere gevallen in het Academisch Ziekenhuis worden behandeld. Hij stelde de staatssecretaris dan ook voor een samenwerking met de Algemene Ziekenhuisen tot stand te brengen. „Dat stuit op perso neelsproblemen in de eerste plaats. Je kunt van een chirurg in een algemeen ziekenhuis niet verlangen dat hij studenten opleidt In een Academisch Ziekenhuis daarentegen is de opleiding een van de belangrijkste zaken", aldus de heer Klein. IMMMIIllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllWlllllllllltlllllllllllllllllllllllllll Van onze correspondent NOORDWIJK Tijdens een feestelijke bijeen komst van bestuur en genodigden nam de afde ling Noordwijk van de Hout- en Bouwbond CNV gisteravond in hotel „Waikiki" afscheid van voorzitter G. Dekker, die bij deze gelegenheid werd onderscheiden met de ere-medallle in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Burgemeester mr. J. M. Bonnike speldde hem de koninklijke onderscheiding op. In zijn toespraak gaf de burgemeester een op somming van een indrukwekkende reeks func ties, die de heer Dekker in het verleden vervulde en waarvan hij de meeste nog bekleedt. Bijna dertig jaar was hij voorzitter, van de afdeling Noordwijk van de Hout- en Bouwbond CNV, bijna een kwart eeuw bestuurslid en nog langer lid van de Chr. Besturenbond te Noordwijk, bestuurslid van de woningbouwvereniging „Pa trimonium", lid van de gemeentelijke marktcom- missie, bestuurslid van de Chr. Mavo, diaken van de Hervormde Gemeente, organist bij de her vormde kerkdiensten in de rheumatologische kli niek Sole Mio, verder was hij voorzitter van de Chr. Jongemannenvereniging en voorzitter van de Hervormde Jeugdraad Noordwijk. Langdurige trouw was voor Dekker een vanzelf sprekende zaak, want naast al zijn functies was. hij ruim 31 jaar als huisschilder in dienst van het Noordwijkse schildersbedrijf Fa. Admiraal. Burgemeester mr. Bonnike zei het te kunnen begrijpen, dat de Hout- en Bouwbond CNV van zo'n voorzitter slechts met moeite afscheid nam. Zowel m het maatschappelijk als kerkelijk leven en ook in het vakbondswerk, stond hem het welzijn van anderen voor ogen. „Deze gouden medaille gaat op een gouden hart", aldus mr. Bonnike, toen hij de scheidende voorzitter het ere-metaal opspeldde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3