Regen, zon en wind hebben invloed op ons lichaam „KINDEREN EN OUDEREN ZIJN ERG KWETSBAAR" „Ik heb Joan Little vrijgekocht" Biometeoroloog dr. S. Tromp: ADVOCAAT NOEMT RECHTSPRAAK IN VS CORRUPT Bij een lekker zonnig weertje voelt een mens zich bijzonder plezierig OEGSTGEEST - Eigenlijk is het nooit goed. Bijna dagelijks mopperen we op het weer: het is te warm of niet warm ge noeg, het regent altijd of het regent te weinig, er is teveel wind, maar als het niet waait deugt het ook niet. Het weer beïnvloedt onze stemmingen. Somber weer, sombere stem mingen. Maar niet alleen onze stemmingen veranderen met het weer: de weersgesteldheid heeft ook invloed op talloze processen in ons lichaam. En dan is het vreemd, dat wij in Nederland, ondanks alle ge mopper op het weer, nauwe lijks wetenschappelijke aan dacht besteden aan de invloed die klimaat en weersomstandig heden hebben op het lichaam. Toch woont en werkt in Neder land een geleerde die een be langrijke drijfveer is voor het internationale onderzoek op dit gebied, dat „bio^neteorologie" wordt genoemd. Het is dr. S. W. Tromp, die in Oegstgeest woont, directeur is van het Bio- meteorologisch Onderzoekcen trum en een reeks boeken heeft geschreven over aspecten van de biometeorologie. Omstreeks 400 voor Christus schreef de Griekse wijsgeer Hippocrates al, dat ieder die de medische wetenschap wilde be drijven, terdege rekening moest houden met de invloed van de seizoenen en het weer. Het duurde tot het begin van deze eeuw, voordat enkele mensen serieus studie gingen maken van deze problematiek. Een ver snelling daarin kwam pas na de Tweede Wereldoorlog, in Enge land, de Verenigde Staten, Ja pan en het Oostblok. Vooral mi litaire belangen en de ruimte vaart hebben de biometeorologi- sche studie gestimuleerd. Dr. S. (Solco) Tromp was van oorsprong geoloog, iemand die de aardkorst bestudeert. Hij in teresseerde zich voor het ver band tussen de verspreiding van dierenziekten en het ontbreken van sporen in de bodem. In 1955 is die belangstelling omgeslagen in zijn verdere levens vulling: het bestuderen van de invloed van het weer op de mens en ook op plant en dier. Geologie is nu nog maar een'hobby van hem. Voor zijn onderzoekwerk krijgt de heer Tromp geen enkele sub sidie uit Nederland. Hij is hele maal afhankelijk van Ameri kaanse fondsen. Twintig jaar lang doet hij dit werk al. Hij is tevens secretaris-generaal van de International Society of Bio- meteorology, waarin geleerden uit wel tachtig verschillende stu dierichtingen meewerken. Het weer, zo blijkt, is van in vloed op de samenstelling van het bloed en op het gehalte anti stoffen daarin (en daarmee op de vatbaarheid voor ziekten). Er is sprake van korte en lange schommelingen in de eigen schappen van het bloed van he le bevolkingsgroepen. Dr. Tromp en zijn medewerkers maken dat op uit vergelijking van de honderdduizenden gege vens die zij krijgen toegestuurd van achttien bloedbanken in de hele wereld. Gegevens uit Ne derland kan hij direct vergelij ken met de uitkomsten van het weerstation waar hij over be schikt in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De invloed van het weer op het lichaam is een complexe zaak. Behalve op temperatuur en vochtigheid reageert het li chaam ook op windsnelheid, op zichtbare en onzichtbare stra ling, op luchtdruk (beter: zuur- stofdnik), op electromagneti- sche velden en zwevende deel tjes in de lucht. Twee voorbeeld jes van de belangrijkheid van die invloed: atmosferische ver anderingen kunnen de reacties nelheid van de mens aanzienlijk beïnvloeden en wel met 25 pro cent doen afnemen. Ook de uit werking van medicijnen ver schilt met weer en klimaat: me- dicijnen die hier in Nederland normaal hun werk doen, kun nen op 2000 of 3000 meter hoog te dodelijk zijn. Dr. Tromp heeft tien jaar lang het verband onderzocht tussen het weer en ademhalingsziekten. Van astma bijvoorbeeld wordt de oorzaak meestal gezocht in allergie voor bepaalde stoffen, in infecties, in hormonale ver storingen of in psychische stoor nissen. Volgens de heer Tromp kan dit allemaal wel meespelen bij asjma, maar de hoofdoor zaak is te vinden in invloeden van weer en klimaat, en vooral in plotselinge afkoeling. Zijn conclusies zijn gebaseerd op ve le duizenden gegevens uit ast- ma-klinieken. Daar werd iedere dag per patiënt een vragenlijst ingevuld. Nader onderzoek toonde aan, dat bij alle astma patiënten het warmteregelings- mechanisme verstoord is. Dit mechanisme bevindt zich in de hypo tal amus, een orgaan in de hersenen, dat ondermeer het openen en sluiten van de poriën (Van onze correspondent Simon Winchester) WASHINGTON Joan Little, het 21-jarige ne germeisje dat in Amerika van de ene dag op de andere een heldin werd toen ze werd vrijgespro ken van moord op haar cipier, heeft dit niet noodzakelijkerwijze te danken aan het feit dat ze de waarheid verteld heeft. Haar vrijspraak werd, zo zegt haar advokaat nu, eenvoudigweg „gekocht" door van de rechtszaak een spelletje te maken. Dat heeft bijna een miljoen gulden gekost, en afgaande op het resultaat was het waarschijnlijk iedere cent daarvan waard. Haar rondborstige, bruisende advokaat, de 33-jari- ge blanke Jerry Paul, die zich nu door zijn successen voor de rechtbank kan veroorloven in een bronzen Cadillac rond te rijden, vertelde in een interview voor de New York Times hoe hij de vrijheid van Joan Little had gekocht. Dit interview, dat waarschijnlijk de gevestigde leden van het Amerikaanse genootschap van advokaten met afschuw zal vervullen, en ook de juridisch geschoolde leden van het Congres, verklaart moge lijk voor het eerst in het openbaar hoe corrupt en laag de zelfkant en misschien zelfs ook wel de kern van het juridisch bestel in de Verenigde Staten kan zijn. Volgens Jerry Paul was de rechtszitting van Joan Little een „spelletje" of een „illusie" die weinig of niets te maken had met gerechtigheid. De idee dat in de gangen van de gerechtsgebouwen voor namelijk door-en-door fatsoenlijke figuren als Per ry Mason en Hamilton Burger rondlopen, is vol gens hem duidelijk onjuist „Dit bestel heeft geen behoefte aan gerechtigheid", stelt hij in het interview." Het wil veroordelingen. Daarom kan ik, met voldoende geld, gerechtigheid kopen. Be kan iedere rechtszaak in dit land win nen, als ik maar genoeg geld heb. Ik kan illusies scheppen, wat u maar wilt Ik wil nu de waarheid eens naar voren brengen: je moet het spelletje, de illusie van gerechtigheid, doorbreken". Jerry Paul gaat dan voort met te vertellen hoe hij de zaak-Little gewonnen heeft. Eerst was er het geld nodig om de best mogelijke omstandighe den te creëren voor de afhandeling. De beste advokaten, de beste jury (in die zin dat de advoka ten bijgestaan door een duur panel van psychia ters en sociologen, bezwaren aanvoerden tegen ieder mogelijk jurylid dat ook maar de minste mate van vijandigheid toonde tegen hun voorstel ling van zaken), de beste ervaren getuigen, en zelfs iemand met mediamieke gaven die in dienst geno men was om hem van de „vibraties" van de jury op de hoogte te houden. Dat kostte alles bij elkaar bijna een miljoen gulden, die bij elkaar gebracht werden door middel van een grote publiciteitscam pagne door het zuidelijk bureau voor de bijstands wet en door een neger-kandidaat voor het presi dentschap, Julian Bond. Vervolgens zorgde Jerry Paul voor het nauwkeu rig getimede en volslagen onware uitlekken naar de pers van, bijvoorbeeld, suggesties dat er een nieuwe, opzienbarende getuige zou verschij nen, en dat Joan Little misschien als haar eigen advokaat zou gaan optreden. Ook werden persfo tografen door het team van verdedigers overge haald om foto's van Joan Little te maken wanneer ze haastig de rechtszaal binnenkwam met onder haar arm een exemplaar van „Spaar de Spotvo gels", het beroemde verhaal van een rechtszaak in het zuiden van de Verenigde Staten, dat aardige parallellen vertoont met haar eigen geval. Volgens Paul moet je „de pers dingen voorkauwen. Zo werkt dit nu eenmaal in dit land. Je moet de werkelijkheid onder ogen zien". Jerry Paul heeft ook uren- en dagenlang met Joan Little haar verhaal gerepeteerd dat de cipier 's avonds laat haar cel binnenkwam en haar tot geslachtsgemeenschap dwong, en dat ze hem toen met een ijshaak neergestoken heeft Hij heeft dat zo lang en zo vaak gedaan, verklaarde hij, opdat niets wat de aanklager in de rechtszaal zou kun nen zeggen haar ooit vast zou kunnen zetten. Hij praatte zelfs tegen haar en repeteerde met haar als zij al half sliep, experimenterend met hypnose-achtige suggestieve effecten en hij ont dekte zodoende, volgens zijn zeggen, het preciese punt waarop zij zo geïrriteerd werd door de ondervraging dat ze in tranen uitbarstte zo kon hij altijd weten wanneer hij haar kon laten huilen en daardoor de sympathie van de zaal veroveren. Jerry Paul verklaarde dat hij er geen idee van Joan Little met haar verdediger Jerry Paul (r) en een lijfwacht (I). heeft of Joan Little nu schuldig of onschuldig is aan de moord op de cipier, terwijl de jury er maar 78 minuten voor nodig had om tot het besluit te komen dat het geen moord was. Hij is het eens met de idee dat beide veronderstellingen even moeilijk te bewijzen als te weerleggen waren. Hij zegt alleen dat zijn overwinning voor de rechtbank ertoe bijgedragen heeft om een einde te maken aan het bestel van „zuidelijke gerechtigheid", dat door vele critici gekarakteriseerd wordt als anti neger, anti-beklaagde, en anti-vrouw. Deze onthulling van wat hij nu eigenlijk gedaan heeft stelt volgens hem ook het evenzeer corrupte juridische bestél in heel de Verenigde Staten aan de kaak. „Door te zeggen: Ik heb je vrijgekocht", heb ik gewezen op de tekortkomingen van het bestel. Ik heb aangetoond hoe absurd het is." (Copyright The Guardian) bij warmte en kou en het trans pireren regelt Voor deze meest al aangeboren afwijking be staat een geneeswijze: een ver blijf in het hooggebergte boven 1500 meter en liefst tussen 1800 en 2000 meter. Niet voortdurend op zelfde hoogte (zoals in de astmakliniek in Davos), maar afwisselend hoog en laag, dus bijvoorbeeld 's nachts in het dal slapen en overdag boven in de bergen blijven. Een constant verblijf op grotere hoogte biedt op den duur geen verbetering, omdat het lichaam daar weer aan went. Dr. Tromp: „Het gaat om het afwisselend hoog en laag zijn. Dan zal er sprake zijn van blij vende verbetering, maar hoe dat komt is nog niet te verklaren." Met medewerking van 21 psy chiaters heeft Dr. Tromp vier jaar lang 200 schizofrene patiën ten gevolgd. Ook bij deze pa tiënten is sprake van een zeer slecht functionerende warmtere- geling. Over een lange periode bekeken zijn de schizofrenen het onrustigst in de maanden november, december en januari. Wat het dagelijkse weer betreft worden ze vooral onrustig bij warme wind. Onplezierig weer heeft wel invloed op „gewone" mensen, maar niet op schizofre nen. Biometeorologen houden zich niet alleen bezig met het buiten klimaat, maar ook met het kunstmatig klimaat in bijvoor beeld huizen, treinen, fabrieken, mijnen. De heer Tromp: ..Als je even rookt in een kamer is het klimaat er al geheel veranderd." Het is volgens hem onbegrijpe lijk, dat in Nederland niet alle huizen dubbele ramen hebben. Bij woningbouw en stadsplan ning zal rekening moeten wor den gehouden met biometeoro- logische aspecten. Hoge gebou wen kunnen enorme wervelwin Dreigende luchten, sombere wolken: redenen genoeg om zich niet al te opgewekt te voelen. Dat weer deprimeert veel mensen den veroorzaken, de meeste winkelcentra zijn erg tochtig. Vooral kleine kinderen en oude mensen hebben een slechte warmteregeling en zijn erg kwetsbaar. „Helaas houden ook artsen nog weinig rekening met hét feit dat klimaat en weer zo van invloed zijn op de mens. In de hele artsenopleiding wordt geen tijd besteed aan dit onderwerp - ner gens, behalve in de Verenigde Staten, wordt biometeorologie als vak aan een universiteit on derwezen", aldus dr. Tromp. Behalve op de mens heeft het weer op dieren en planten in vloed. Een koe die in de felle zon staat, zal minder melk ge ven, een schaap zal minder en slechtere wol leveren, de kwali teit van het vlees wordt minder en de voortplanting wordt ge remd. Vooral voor de ontwikke lingslanden is het daarom be langrijk rassen te telen met een betere warmteregeling. Wat die ren betreft is men, vooral in Australië, wel al uitvoerig met biometeorologie bezig, omdat daar een direct economisch voordeel mee gemoeid is. Door het weer wordt volgens de heer Tromp de samenstelling van het menselijk bloed veran derd, ondermeer kan de bloed bezinking sterk verminderen. De lange warme periode in au gustus van dit jaar had ook veel invloed op de bloeddruk. De bloeddruk stijgt bij erg hoge en heel lage temperaturen. Een groot risico bracht die augustus maand mee voor de mensen, die normaal al een hoge bloeddruk hebben. Door het hogere fibri- nogeengehalte in het bloed was de kans op hartinfarcten groot en er werden minder antistoffen in het bloed geproduceerd, waardoor de vatbaarheid voor ziekten groter werd. Dat laatste is ook te merken bij mensen, die bijvoorbeeld een lange vakantie in Spanje hebben gehad, daar weinig antistoffen hebben opge bouwd en dan bij terugkeer erg kwetsbaar zijn. Iedereen kent een aantal invloeden van het weer op het lichaam uit de praktijk: door de broeierige temperatuur voorafgaande aan onweer worden kinderen lastig. Een paar graden verkoeling in de zomer is veel onaangenamer (en gevaarlijker) dan eveneel graden in de winter, als we ons hebben aangepast aan de kou. Iemand, die een tijdje in een warme ruimte zat en een per soon die enige tijd in de kou heeft doorgebracht, zullen licha melijk heel verschillend .reage ren als ze samen in één andere ruimte gebracht worden. Wind en tocht kunnen gevaarlijk zijn:> door de afkoeling als gevolg van verdamping van het zweet kun nen ze de warmteregeling van het lichaam ernstig verstoren. De warmteregeling is te verbete ren door een doelmatiger kle ding, een juist dieet, de reeds genoemde hooggebergtebehan deling, en een betere woning- constructie. Bijna ieder orgaan in ons li chaam wordt zo beïnvloed door veranderingen in weer en kli maat. De biometeorologie heeft raakvlakken met talloze aspec ten van samenleving en weten schap. Dr. Tromp: „het is een geweldig groot gebied. Deson danks wordt er in Nederland nog nauwelijks naar omgeke ken. Of ik me miskend voel? Ach nee, maar wel een beetje verdrietig. Het is bijzonder jam mer voor de wetenschap in het algemeen." Van een aantal ziekten stelde het biometeorologisch onder zoekcentrum van dr. Tromp het verband met de weersgesteld heid vast. Enkele voorbeelden hiervan zijn: Astma: in Nederland maximaal in augustus - november een ster ke toename bij plotselinge ver koeling. Bronchitis: maximaal in de win ter, vooral in gebieden met ver ontreinigde lucht. Sterke toena me op mistige dagen. Reuma: meer klachten bij koud, vochtig en winderig weer. Verkoudheid: minimaal in sep tember, maximaal in februari en maart. Toename bij dalende temperatuur en stijgende voch tigheid. Griep en influenza: maximaal in december - februari. Komt het meeste voor als de voor gaande weken koud en zeer droog waren. Hartaanvallen: het hoogst in ja nuari en februari, het laagst in juli en augustus. Het aantal hartaanvallen is echter wel hoog in de zomermaanden bij een hittegolf. WILLIBRORD RUIGROK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14