Akkoord over Enka-sanering Meerjarenplan loonpolitiek noodzakelijk Onlusten in Portugal eisen twee doden Zwerftocht van zigeuners eindigt weer in Amsterdam Libanese premier wil aftreden Ontslag dreigt voor zeker 600 leraren Geldboete geëist voor verduistering Realiteit rond bejaarden in documentaire Geen massale ontslagen CeidoeSowrcmt NKV WIL DUIDELIJK BELEID Man gezocht in verband met moord graanhandelaar Valkconcern wil Dam-Chips redden Meer salaris Europese ambtenaren Legerartsen toch beëdigd VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT P4CIN4 9 BEIROET (Rtr) Premier Rasjid Kararai van Libanon heeft laten doorschemeren dat hij zal aftreden als het leger van Libanon niet weet te voorkomen dat er wapens worden ont scheept bij de plaats Jounieh die op 20 km ten noorden van Beiroet ligt. Karami, een mohammedaan, zei tegen verslagge vers dat Libanese troepen het schip dat de wapens heeft aangevoerd, hebben omsingeld, maar dat zij niet in staat zijn hun plicht te doen om redenen die hem niet bekend zijn. De linkse Libanese leider Kamal Joemblatt heeft de rechtse falangisten en hun bondgenoten, de nationale liberalen van de minister van binnenlandse zaken Camille Chamoen, vaak verwe ten dat zij via de stranden bij Jounieh grote hoeveelheden wapens Libanon binnensmokkelen. Een van de meest netelige kwesties in het huidige Libanon is de rol van het leger, dat krachtens de traditie onder bevel staat van een maronitische christen. Nadat Karami vier maanden geleden premier werd, heeft hij verscheidene keren te kennen gegeven dat hij zou aftreden als de wapenstilstanden geen effect mochten sorteren. UTRECHT A.N.P. De uitbrei ding van het aantal leerlingen per groep (of klas) bij V.W.O., Havo en Mavo zal tot gevolg hebben, dat zeker 600 leraren zonder werk dreigen te gera ken. Dit is volgens professor dr. W. J. Wieringa onverantwoord, niet alleen voor de leraren, maar vooral ook voor de kleine re scholen. Professor Wieringa uitte deze verontrustende mening gisteren tijdens de jaarvergadering van de Protestants-christelijke bond voor VWO-Havo. Hij vond het ook „ergerlijk" dat de contributie-kostenvergoeding per leerling sinds 1963 niet meer verhoogd is. Het departement heeft zelf toegegeven dat verho ging van deze vergoeding de werkelijke kosten komen name lijk neer op 5 tot 6 gulden „zeer redelijk geacht moet wor den". Het past, zegt men, echter niet in het prioriteitenstelsel. Ook dat is volgens professor Wieringa onverantwoord. DEN HAAG (ANP) De advo caat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof in Den Haag mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, heeft vijfhonderd gulden boete en een week voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar geëist tegen de adjudant-onder officier P. S. uit Gilze Rijen. De man wordt ervan beschul digd geld te hebben verduisterd bij de exploitatie van militaire personeelswinkels in Hamdorff (Duitsland). In de periode van 1969 tot 1972 zou hij zich 22.000 gulden als bonusgeld onrecht matig hebben toegeëigend Le veranciers verstrekten die bo nus voor het afnemen van goe deren. Volgens S. was de winkel aan vankelijk een privé aangelegen heid. Pas in 1972 zou de winkel een rijksaangelegenheid zijn ge worden. (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG - In het kader van de manifestatie „Dag ouwe dag" die 13 november in het Haagse Congresgebouw wordt gehouden is gisteren de filmdo cumentaire „Ouder worden" ge presenteerd. Deze film was bedoeld om een ander beeld te geven van de bejaarde dan men over het alge meen heeft. Men wilde de be jaarde laten zien die nog zeer werkzaam is, maar bovenal vol ledig geïnteresseerd in de sa menleving. Dit blijkt echter een toekomstbeeld. In werkelijkheid hangt er letterlijk en figuurlijk een verstilde sfeer rond veel bejaarden; dat wordt in deze documentaire van cineaste Nouschka van Brakel duidelijk aangetoond. Een ontroerende en aangrijpende film die op de ma nifestatie in Den Haag zal wor den getoond en misschien later op de televisie. Ook werden gisteren op de pers bijeenkomst de eerste exempla ren uitgereikt van het boekje „Van Ouds" waarin verschillen de problemen rond het bejaar- denwerk nader worden uitge diept. Het boekje is te verkrijr gen bij de Nederlandse Federa tie voor Bejaardenbeleid in Den Macht in Bangladesj weer gewisseld NEW DELHI (Reuter) Gene raal Ziaoer Rachman, die maan dag door generaal Khaled Mos- jaref uit zijn functie van hoofd van de generale staf was gezet, heeft de macht in Bangladesj overgenomen. Dit is gisteren meegedeeld in een uitzending van radio-Dacca. Generaal Rachman verklaarde voor de radio dat hij de macht op zich had genomen „op ver zoek van het volk en de strijd krachten". Radio-Dacca maakte geen ge wag van het lot van generaal Khaled Mosjaref, die deze week de leiding van de generale staf had overgenomen. Volgens de radio waren tienduizenden men sen op straat om hun vreugde over de machtswisseling te ui ten. ARHEM (ANP) De vakbonden, uitge- zullen uitblijven. Het overleg tussen de zonderd de Industriebond NVV, zijn bonden en Enka, een dochterbedrijf van akkoord gegaan met de saneringsplan- het Akzo-concem, wordt nog voortgezet «nen van de Nederlandse Enka-bedrij- om de saneringsplannen te begeleiden ven. Daarbij zijn 1355 arbeidsplaatsen ten aanzien van het af te vloeien perso- in de produktie sector betrokken. De neel in de niet-produktiesector. kans is groot dat gedwongen ontslagen De sfeer en inhoud van het gisteren gehouden overleg werd door alle betrokkenen „uitstekend" genoemd. De industrie bonden NKV en CNV, de unie BLHP en de vereni ging Hoger Personeel Ak- zo hebben tijdens de be sprekingen met de Enka- directie verzocht om voor de sanering van het niet produktie- personeel op nieuw een beroep te doen op externe deskundigen. Daarbij is opnieuw de naam genoemd van het efficiéncy-bureaü Mc Kinsey, wiens rol in de totale saneringsplannen tot voor enkele weken door de vakbonden fel werd aangevallen. De heer P. van der Heijden van de Industriebond NKV, die gis teren weer aan het overleg deel nam na enige weken met de Industriebond NW geweigerd te hebben met Enka te praten, zei dat hij zich niet langer aan de verantwoordelijkheid kon onttrekken nu ook in andere landen door de vakbonden met Enka wordt overlegd. Een de monstratie die door de Indus triebond NW op touw was ge zet om alleen internationaal met Akzo te overleggen had gisteren een triest verloop. Vice voorzit ter Jan de Jong van de indus triebond NW werd de toegang tot het hoofdkantoor van Akzo geweigerd. Geinspireerd door de Industriebond NW betoogden gisteren honderd Enka-werknemers tegen de saneringsplannen van het bedrijf. De overige vakorganisaties namen deel aan het overleg en bereikten een akkoord. De demonstranten kwamen voor een ges|oten deur te staan. STROPERS De rijkspolitie te Meerkerk toonde gisteren een collectie wapens en munitie, die bij stropers in beslag is genomen. In het arsenaal van de stropers bevonden zich ondermeer karabijnen, jachtgewe ren en een apparaat om zelf hagelpatronen te vervaardigen. LISSABON, (Rtr/UPI) In het plaatsje Santarem, ongeveer 50 km ten zuiden van Lissabon, zijn tanks en pantserwagens gisteravond in actie geweest om een eind te maken aan gevechten tussen voor- en tegenstanders van de landbouw politiek. Daarbij zijn twee mensen om het leven gekomen en 25 met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De ongeregeldheden zijn ontstaan toen twee verschillende groepen boeren en landarbeiders slaags raakten. De ene groep steunt de landeigenaars, de andere is voor onteigening van het grootgrondbezit. Pantserwagens pratouilleren sinds dien door de straten van het stadje. Ook voor het ministerie van voorlichting in Lissabon is het tot ernstige onlusten gekomen. Linkse demonstranten verhin derden gisteren dat de staatssecretaris, lt. kol. Luis Ferreira da Cunha zijn ministerie binnenging, waarop politie en nationale gardisten in actie kwamen. Da Gunha was de voornaamste medewerker van president Da Costa Gomes, voor hij vorige maand op deze gevoelige post werd benoemd. Da Cunha wordt door linkse groeperingen ervan beschuldigd banden te onderhouden met het voormalige fascistische regiem, hetgeen deze ontkent. Bij de charges die de politie later uitvoerde, vluchtten verscheidene demonstranten het gebouw in. Later werden de demonstranten voor het gebouw met traangas verspreid. Vanmorgen is door een bomexplosie de zender van Radio Renascenca in Lissabon vernietigd. De zender was sinds mei overgenomen door linkse arbeiders. S.E.R. in discussie DE GROTE VERDEELDHEID IN DE Sociaal-Economische Raad lijkt koren op de molen van de P.P.R. die ervoor pleit de SER helemaal af te schaffen en van de sociaal-economische politiek een spel te maken waaraan uitsluitend kabinet, parlement, vakbewe ging en ondernemers deelnemen. Geen adviezen dus, maar uitslui tend harde besluiten. Dan komt de beslissende macht dus in overwegende mate recht streeks bij de volksvertegenwoordiging te liggen, waar de eventuele politieke meerderheid beslissingen afdwingen kan. „De hemel behoede Nederland voor zo'n situatie" blijft onze mening. Want dit zou betekenen dat het harmonie-model radicaal vescheurd wordt en de snippers ervan in de prullenmand van de polarisatie terecht komen. DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING KOMT zo onder recht streekse en ongetwijfeld harde druk van het bedrijfsleven te staan en het algemeen belang zal dan in vele gevallen afgemeten worden naar de wensen en eisen van ondernemers en/of vakbeweging. Nederland gaat dan we hebben die vrees al eerder uitgesproken de kant op van een nieuwe soort corporatieve staat, maar dan een met nog groter risiko's dan het soort waaraan bijvoorbeeld Portugal zich waagde en de meest radicale voorstanders van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zich op zo iets oriënteerden. Destijds meenden vele Nederlanders dat een dergelijke ontwikke ling niet kon stroken met de geest van een echte democratie. Het afschaffen van instituten als de Sociaal-Economische Raad zou inderdaad het tempo van de besluitvorming kunnen verhogen, maar de kwaliteit van die besluitvorming aantasten. Want het wordt dan gemakkelijk een spel, waarbij de partij die de meeste druk uitoefent, gaat winnen. Dan zou in elk geval dringend gewenst zijn dat naast werkgevers en vakcentrales meer groepen gelegenheid kregen om zelfstandig hun mening aan het politieke gezag kenbaar te maken ook in het openbaar vóór daar de beslissingen vallen. TE VREZEN VALT DAT ZONDER EEN S.E.R. er in de Neder landse samenleving meer groepen tussen de wal en het schip zullen raken dan nu.gebeurt En voor de sociale vrede zouden we bij een weddenschap ook niet graag een hoge inzet wagen. Zo iets past in de inzichten van een radicale partij die beweging wil brengen in de brouwerij; als actiegroepen zijn zulke partijen nuttig, want ze houden de geest in een democratie wakker. Compleet invoeren wat ze bepleiten, is een andere zaak; dat zou men kunnen vergelijken met een krentebol waarin te veel gist krenten of sucade zit Die zijn ook niet te eten. TOTO-LOTTO DEN HAAG De resultaten van de lotto en toto van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto no. 44 Deelnemers: 926.921 Inleg: 3.591.037,- prijzen: 1.705.742,- le prijs: 2 winnaars, bruto 298.504,-; 2e: 9 winnaars, bru to 18.952,-; 3e: 404 633,-; 4e: 12.845 26,50; 5e: 13.042 26,10. Toto no. 44 Deelnemers: 263.619 Inleg: 793.438.- Prijzen: 376.883,- le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 naar de le prijs van de volgende week. Het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prijs; 2e: 4 36.117,-; 3e: 48 3.795,-. Jackpot voor de toto van a.s. zondag (no. 45) 50.251,-. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: M.S. Mitchurinsk (11 nov.). Australië: M.S. Encounter Bay (14 nov.). Brazilië: M.S. Michurinsk (11 nov.). Chili: M S. Cart de Indias (12 nov.). Indonesië M.S. Banda (7 nov.). Israël' M.S. Walenburgh (14 nov.). Kenya, Oeganda Tanzanië: M.S. Caribia (14 nov Ned. Antillen. M.S. Socrates (10 nov.). Suriname: M S. Ares (10 nov.). Verenigde Staten van Amerika: (13 Z.-Afrika (Rep.): M.S. Clan Menzies (10 UTRECHT (ANP) - Het NKV wil dat er een meerjaren beleidsplan op tafel komt, dat de hoofdlijnen voor de sociaal-economische ontwik kelingen in ons land moet aangeven. Zo'n plan zal onder meer een aanzet moeten zijn voor een investerii^gsbeleid dat doelbewust is gericht op verbetering van de werkgelegenheid en dat zwak ke regio's weer perspectief kan bieden. Ook moe ten er via een dergelijk plan lijnen worden uitgezet voor een toekomstig inkomensbeleid. Hiervoor pleit Herman Bode, NKV-bestuurder loonpolitiek, in het „pamflet" van de vakcentrale. Zo'n meerjaren grondplan moet volgens hem te genwicht bieden aan de doelstelling, zoals die door de werkgevers voor de komende jaren naar voren is gebracht: „beperking van de arbeidskosten en daar alles ondergeschikt aan maken". Daartegenover staat de opvatting van de werkge vers, dat de vakcentrales de toename van de werkloosheid ondergeschikt maken aan het be houd van „verkregen rechten". Dit schrijft tenmin ste drs. C. C. M. Geerkens, algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond in het bondsblad van deze organisatie. Het principe van „geen aantasting van de reële koop kracht" van de werknemer moet de vakcentrales, aldus drs. Geerkens, in strijd brengen met een van de doelstellingen van het kabinetsbeleid, dat ge richt is op een stijging van de loonsom per werknemer met minder dan tien procent. De heer Geerkens toont zich duidelijk teleurge steld over het verwerpen van het meerjarenplan voor een arbeidsvoorwaardenbeleid dat de werk gevers deze week indienden. „De vakcentrales hebben geen poging ondernomen om in deze nota een perspectief te zien voor een redelijke aanpak van de problemen", aldus zijn kritiek. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Enkele tientallen Italiaanse zigeunerfamilies werden gisteren, onder begeleiding van de Amsterdamse stadsrei niging de hoofdstad uitgevoerd en verder begeleid door rijkspoli tie naar de Drentse hoofdstad Assen. De woonwagens stonden zonder vergunning in Amsterdam Halverwege liet een aantal zigeuners uit het konvooi zich niet langer de wet voorschrijven en sloeg op eigen houtje af in de richting Bameveld. Drie andere hadden het al eerder bekeken, reden gewoon terug naar Amsterdam, en installeerden zich achter de rug van de politie om weer op de Spaarndammerdijk. Het gehavende konvooi, dat uiteindelijk in Assen aankwam, kreeg daar echter te horen dat er daar ook geen plaats was op de woonwagenkampen. Waarop de stoet weer rechtsomkeer moest maken, terug naar Amsterdam. Op de terugweg heeft men mogen tanken en eten op kosten van de gemeente en vannacht stonden alle woonwagens weer waar ze gisteren stonden. Maar in het noorden des lands zit de rijkspolitie nog wel in haar maag met de uitgebreide Joegoslavische Petalo-familie. Hoewel Koka Petaio in Amsterdam mocht blijven wilde hij naar het noorden. In Assen wist hij zes plaatsen te veroveren, voor de rest van de wagens wordt een standplaats gezocht. ROTTERDAM (ANP) De politie van Rotterdam zoekt naar een buitenlander, die waarschijnlijk als laatste in het gezelschap van de dinsdagnacht vermoorde graanhandelaar A. Verschoor gezien is. De politie vermoedt dat de man afkomstig is uit een van de landen in het zuiden of zuid-oosten van Europa. In Rotterdam zijn sinds vorig jaar vijftien mensen door moord en doodslag om het leven gekomen. Volgens commissaris Blaauw, die het onderzoek in moordzaken leidt, zijn er in het verleden nog nooit in korte tijd zoveel moorden gepleegd. In de meeste gevallen zijn de daders opgespoord. De commissaris zit echter nog met enkele onopgeloste moordzaken, zoals die van Wil Vervat. Eva Littel, de taxichauffeurs Bas Hartman en Kappie Dijksman en nu de graanhandelaar. Nachtelijk spitsuur in Amsterdam toen de groep zigeuners die eerst door de Gemeentereinigingsdienst op weg naar Assen was geholpen, vanmorgen om omstreeks vier uur terugkeerde naar hun illegale standplaatsen aan de Spaarndammerdijk in Amsterdam. De groep had zich nog aanzienlijk uitgebreid, zo bleek uiteindelijk. HOOFDDORP (ANP) Het Van der Valkconcern (restaurant en motels) heeft een bod van acht miljoen gulden gedaan op Dam-Chips in Hoofd dorp, aldus deelt G. H. van der Valk, mede-aan- deelhouder van het concern, mee. Ongeveer een maand geleden heeft Van der Valk zijn aanbod mondeling aan het ministerie van Landbouw gemeld. Maandag heeft hij het schrifte lijk bevestigd. Een afschrift van de brief aan het ministerie is overhandigd aan Piet Brands, actieleider van het personeel dat Dam-Chips bezet houdt. De bezetters hebben gisteren contact gehad met het ministerie van Landbouw. Volgens actieleider Brands zou het ministerie daarbij financiële steun hebben toege zegd aan degene die Dam-Chips zal kunnen red den. Dam, de stichter van Dam-Chips hoopt dinsdag met een programma op tafel te komen. Veilingen Rijns bur 6/11 Bloemen (resp. aanvoer en «em. prijs) Anjers am 29395 0,262, Anthurium 3900 1,331, Chrys gepL N C 80238 0,197, Chrys. tros ac. 55373 0,639, Chrys. gepl. jr. c. 1190 0,146, Chrys. tros jr. c. 14373 1,046, Dahlia 540 0,032, Eikeblad 1335 0,839, Euphorbia 3690 0,614, Fraesia 3109 3,018, Gerbera 2710 0,439. Gladiolen 1430 0,063, Glad. Colville 1000 0,293, Hya cinth met bol 3726 0,596, Iris 10296 1,470. Lelie tak kas 88240 0.363. Uatns 3911 0,004. Margriet 92 0,904, Narcis kas 550 2^30. Orchideeën 4311 0,651, Omithogalum 770 0,043, Rozen groot bl. 13760 0,365, Rozen kleinbL 9350 0.256, Snij groen 13 0,442, Tul pen 2e soort 94 1,538, Anjers tros 6040 0.312,-Div. snijbloemen 5891 1,451, Div snijbloemen 10071 0,375, Alstroemeria imp. 4890 0,285, Anenomen imp. 110 0,550, Ajers Am. imp. 3610 0,233, Leeuwebekken imp 70 0,603, Margriet imp. 50 0,170, Orchid, grbl. 7290 0,070, Rozen grbl. imp. 3950 0,209, Rozen klbl. omp. 1000 0,153, Mimosa imp. 1640 1,629, Div. Bladsrt. imp. 1899 1,445, Div. snijbL imp. 1851 1,402. Div. snijbL imp. 938 0,90f, Azalea 80 3,265, Cyclaam 9 0,250, Poinsettia 523 2,012, St. Paulea 496 0,680, Div. potpi. 890 1,300, Rozen-Ba cc ara 5780 0,128. ROELOFARENDSVEEN, 6/11 bloemen Anjers: rood 15-37, Lena 19J5. Keefer 184g calipso 26-29, YeU. Carol, La Minuette, Evergold, Roklea, Est- l. Yellow Belin- (11, gemengd 15-44; n 18-33, Schlager 4048. :hrysanthen Cre Red RoUnda 25-44, Avignon 35-46, Regalia 20-35, Shandy 30-44.' Clingendaal 25-50, Hollyday 2040, overige 20-50; diversen: alstroemeria 3440. lelie 46-61, gerbera 49- 75, Strelitzia 250-260, nerine 18-36, cyclaam 190-245, SL Paulia 60-85. potchrys. 50-60; per bos: chrysanthen: Spider 80-125, India napolis 105-120, tros 50-120; iris: Ideal 130- 155, Prof. Blaauw 195-230; freesia. Balleri na 320-530. Aurora 185-315. Gold. Yellow 170265, Royal Blue 195-360. Valse dollars In Portugal is onlangs voor een bedrag van zeven miljoen aan valse dollars binnengesmokkeld, bestaande uit biljetten van 20 en 100 dol lar. Dit werd donderdag door Portugese kranten gemeld. BRUSSEL (ANP) - De onge veer 12.000 ambtenaren van alle Europese instellingen (die ge middeld twee tot drie maal zo veel verdienen als nationale ambtenaren) krijgen voor een half jaar 5 pet salarisverhoging. Dat is gisteren in Brussel beslo ten door de Europese minister raad. De Europese Commissie had een verhoging van 5,58 pet voorgesteld. DEN HAAG (ANP) De vier dienst plichtige artsen, die kort geleden de offi cierseed niet moch ten afleggen van hun commandant, luite nant-kolonel Van Be souwen, zijn van daag toch in Den Haag beëdigd. Dit is gisterenmid dag tijdens een ge sprek op het ministe rie van Defensie in Den Haag met de vier, die eind okto ber tot reserve eerste luitenant werden be noemd, afgesproken. De beëdiging ging aanvankelijk niet door omdat de luite nant-kolonel aanmer kingen had op hun Na eerste afwijzing: gedrag als militair. Volgens een woord voerder van het mi nisterie van Defensie houdt het doorgaan van de beëdiging in „dat de leiding van de landmacht geen belemmeringen aan wezig acht ten aan zien van deze vier of ficieren om te kun nen functioneren bin nen het geheel van de landmacht". De vier artsen menen dat de beëdiging een volledige en onher roepelijk rehabilitatie door de leigerleiding inhoudt. Zij zijn van plan in beklag te gaan tegen het optre den van Van Besou-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9