Kamer vraagt regering geen lastenverlichting Geld lenen NMB Aantal misdrijven is nauwelijks toegenomen „FOLTEREN VAN PALESTIJNEN IS IN ISRAËL EEN SYSTEEM" „Niemand kan de situatie in Angola meer volgen" Gasvelden in de Noordzee herontdekt „Meer kleine huizen bouwen" Telegrammen in Amerika gecontroleerd Snelste vervoermiddel in binnenstad is de motor Israëlische advokate klaagt haar land aan VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT... PAGINA r (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren besloten geen beroep te doen op de regering om op korte termijn de lasten van de burgers en van het bedrijfsleven te verlichten en de stijging van de overheidsuitgaven te beperken. De WD had in een motie (de zevenhonderdste voor het kabinet-Den Uyl) aan de regering gevraagd haar uitgavenbeleid voor 1976 nu al bij te stellen. Ook zou de regering op korte termijn moeten komen met een lastenverlichting voor bedrijven en burgers. De (afgewezen) motie werd ingediend door de WD-er Van Ardenne tijdens een interpellatie over de sombere economische voorspellin gen van de directeur van het Centraal Planbureau, prof. Van de Beid. De confessionele regeringsfracties KVP en ARP wezen de WD-eis als voorbarig, maar ook overdreven van de hand. Dan kun je om de paar maanden je beleid wel gaan bijstellen, zo luidde enigszins ironisch het commentaar. In het kort komen de voorspellingen van de heer Van de Beid hierop neer: de wereldhandel zal volgend jaar niet met 8 procent stijgen, maar met 5 procent, de prijzen zullen meer stijgen dan de 10 procent die de regering verwacht, het aantal werklozen zal in 1976 nog 10.000 groter zijn dan de 240.000 die de regering verwacht. Minister Duisenberg van Financiën gaf toe, dat er nieuwe cijfers in omloop zijn, maar deze zijn volgens hem nog niet „hard" en nog te voorlopig. Fractieleider Wiegel van de WD ging niet akkoord met het magere resultaat van de motie en heeft schriftelij ke vragen gesteld aan premier Den Uyl en minister Duisenberg. Overlegorgaan vakcentrales: UTRECHT (ANP) Het over leg orgaan van de vakcentrales NVV, NKV en CNV heeft bij de Tweede Kamer met klem aangedrongen op een verhoging van het aantal te bouwen klei ne woningen. Het overlegor gaan reageert hiermee op de nota huisvesting van alleen staanden en tweepersoonshuis houdens, die dezer dagen in het parlement wordt behandeld. Staatssecretaris Van Dam wil in de komende vier jaar 40.000 kleine woningen laten bouwen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Het overle gorgaan vindt dit aantal „zeer bescheiden" temeer omdat de behoefte aan dit soort woningen op 150.000 wordt geschat. Het bouwen van meer kleine wonin gen acht het orgaan ook in het belang van de werkgelegenheid. De constatering in de nota, dat buitenlandse werknemers al te vaak genoegen nemen met huis vesting die medisch en sociaal gezien volkomen ongeschikt is en dat buitenlanders vaak niet bereid zijn een naar Nederland se maatstaven redelijke huur prijs te betalen, mag naar de mening van het overlegorgaan geen reden zijn om lagere nor men voor de huisvesting van deze groep te hanteren. KABO akkoord met federatie DEN HAAG (ANP) De kath- olieke bond van personeel in de sectoren overheid, volksgezond heid, maatschappelijk welzijn en sociale werkvoorziening (KABO) gaat accoord met een federatie tussen de vakcentra les van het NKV en het NW. Op een in Den Haag gehouden congres bleek 72,4 pet van de aanwezigen voor een dergelijke vorm van samenwerking te zijn. Bondsvoorzitter M. Vaes wees er nadrukkelijk op, dat een fu sie niet aan de orde is. "Er kan pas over fusie gesproken wor den als door een intensieve sa menwerking in federatiever- band een nieuwe eenheid is ge groeid, waarin iedereen zich kan herkennen", zo zei hij. De heer Vaes betreurde het afha ken van het CNV. "De vakbewe ging mag geen halt houden bij de bestaande structuren, maar moet deze terwille van naasten liefde, rechtvaardigheid en evangelische bewogenheid trachten te doorbreken. Dit zijn geen zaken die een christelijke organisatie voor zichzelf kan opeisen", zo stelde de heer Vaes. De KABO telt ruim 50.000 le den. Washington (AP) 'De Ameri kaanse nationale veiligheids raad NSA heeft in de afgelopen jaren per maand zo'n 150.000 internationale telegrammen ge lezen, in een illegale poging de verbindingen in de wereld be ter in de gaten te kunnen hou den. De voorzitter van de se naatscommissie voor de inlich tingendienst, Frank Church, heeft dit bekendgemaakt. De telegrammen waren aan de NSA overhandigd door de com municatie-concerns RCA, ITT en Western Union. Dat onder scheppen van telegrammen be gon in 1947 en omvatte kopieën van de meeste internationale te legrammen die in de VS werden verstuurd of dat land passeer den. Deze „operation shamrock" (operatie klaverblad) diende in de eerste plaats om iets te weten te komen over zaken waar de buitenlandse inlichtingendienst en belangstelling voor hadden. Maar toen in mei van dit jaar de operatie gestaakt werd, bleek het een gewoonte om ook de buitenlandse telegrammen van Amerikaanse privé-personen te bekijken. DEN HAAG (ANP) - In de Noordzee, 70 kilometer uit de kust van Noord-Holland, bevin den zich twee gasvelden, waar van zal worden nagegaan of ze lonend gemaakt kunnen wor den. De exploitatiemaatschap- pij Holland Sea Search uit Den Haag gaat over enkele dagen met het boorplatform Penrod 65 boren op een plaats waar zes jaar geleden al gas werd aange toond. De grootte van de gasvoorraden wil de maatschappij uit concur- rentie-overwegingen niet meede len. Toen in 1969 op die plaats geboord werd, was de vondst economisch niet interessant, maar bij de huidige aardga- sprijs kon dat wel eens anders zijn. De Nederlandse Aardolie Maatschappij NAM zal in de toekomst onderzoeken of ook andere vroegere vondsten bij het huidige prijspeil de moeite waard zijn. DEN HAAG (ANP) Het aantal bekende misdrijven in Nederland in de eerste helft van dit jaar (213.000) is nauwelijks hoger dan dat in dezelfde periode van 1974. (212.000). Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dat meegedeeld. Wel liep het aantal agressieve misdrijven in de eerste zes maanden van 1975 beduidend op ten opzichte van de overeenkom stige periode in 1974 en wel met tien procent tot 20.500. De toename van het aantal vernie lingen met twintig procent tot 12.700— is daar debet aan. Het aantal misdrijven tegen mensen gericht, liep terug. Het aantal misdrijven tegen het !even(446 in 1975) daalde met acht procent, het aantal sexuele misdrijven (ruim 3.000) met der tien procent en mishandelingen met zeven pro cent tot 4.300. Het aantal vermogensdelicten liep iets terug (0,7 procent) naar 164.000. Het merendeel ervan bestond uit diefstal van voertuigen: 37.300 fiet sen, 13.400 bromfietsen en 4.900 auto's. Vooral de vermindering van diefstal van brommers is opvallend: in de eerste zes maanden van 1974 waren dat er no^24.600. Het CBS neemt aan, dat de vermindering te danken is aan het verplicht stellen van een helm voor bromfiet sers op 1 november van het vorig jaar. Kleiner aantal ambachtelijke ondernemingen DEN HAAG (ANP) - Het on- dernerrüngsbestand in de am bachtelijke beroepen is in 1974 met ongeveer 1450 verminderd, dit blijkt uit een overzicht van het centraal registratiekantoor detailhandel-ambacht. Het tota le aantal vestigingen in het am bacht bedroeg op 1 januari jJ. 114.335 tegen 115.846 een jaar daarvoor. Bij het totaal van 1 januari 1974 kwamen in de loop van 1974 6880 nieuwe inschrij vingen en er gingen 8362 af. 31 procent van het aantal ophef fingen werd veroorzaakt door overlijden, ouderdom of ziekte van de ondernemer. 8,4 procent van de ondernemingen werd op geheven omdat de ondernemer in loondienst ging, 10 procent omdat voorzetting onrendabel was, en 50,6 procent wegens stadssanering, faillissement of fusie. De gemiddelde leeftijd van de nieuwe ondernemer was Met de tong uit de mond van in spanning pootte de Amsterdamse wethouder Lam me rs de eerste bloembollen in zijn stad. Het wa ren de eerste van de 17.000 die het bestuur van de Keukenhof heeft aangeboden in verband met het 700-jarig bestaan van Amsterdam. Illllllllllllllllllllllllllllll .-.l,.1 Nii.!:;1!'.1!!;!-.!.!:!!!]:!!.!! (Van onze correspondent) BRUSSEL Volgens een Israëlische advo cate, mevrouw Felicia Langer, worden er in Israëlische gevangenissen en in door Israël bezette Arabische gebieden systema tisch Palestijnen gefolterd. Mevrouw Langer, die de afgelopen jaren de verdediging van meer dan tweeduizend Pa lestijnse gevangenen op zich heeft genomen, zei, dat ze aanvankelijk van mening was dat het folteren van Palestijnse gevangenen het werk was van al te enthousiaste ambte naren die belust waren op promotie of dat alleen sadisten aan het werk waren. „Maar na acht jaar ervaring ben ik helaas tot de conclusie gekomen, dat folteren in Israël tot een systeem is geworden". In Brussel presenteerde mevrouw Langer de Franse vertaling van haar boek („Je temoig- ne", „ik getuig"), dat in Israël volledig dood gezwegen is. Door het boek in Europa meer bekendheid te geven hoopt zij dat een dis cussie zal ontstaan over het martelen van Palestijnen door Israël. Het boek bevat ge tuigenissen over gruwelijke folterpartijen, een relaas over de toestand in Israëlische gevangenissen en over de gang van zaken bij processen tegen Palestijnen. Mevrouw Langer zegt de Israëlische rege ring vele malen te hebben gewezen op de folteringen, maar kreeg dan als antwoord dat haar beweringen ongegrond zijn of dat er een politie-onderzoek zal worden inge steld. In de praktijk betekent dat, dat de zaak in de doofpot gaat, aldus mevrouw Langer. De gevangenissen waar Palestijnen opgeslo ten zitten, zijn hermetisch van de buitenwe reld afgesloten. De regering staat niet toe dat de gevangenen bezoek krijgen. Advocate Langer zegt persoonlijk een aantal folte raars te kennen. „Het zijn geen brutale, afgestompte figuren, maar welopgevoede mensen met een universitaire opleiding, die folteren om snelle resultaten te bereiken en hun slachtoffers en anderen te intimideren". Mevrouw Langer klaagt ook de Westeurope- se regering aan, waaronder die van Neder land en België. Hoewel de regeringen i de folteringen op de hoogte zijn, weigeren ze die te veroordelen. De schrijfster wil ook erkenning van de Palestijnse rechten om een eigen staat te kunnen stichten naast Israël. De Israëlische houding ten opzichte van Palestijnen, zowel binnen als buiten de ge vangenissen, is nu vaak één grote wraakoe fening, aldus mevrouw Langer. „Maar dit is geen getuigenis van een anti-semiet. Ik sta er op te zeggen, dat ik een loyale Israëlische staatsburger ben, dat ik joodse ben en dat Israël mijn land is". ADVERTENTIE] llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Bomen op de Dam LOEANDA Rtr/AP) In Angola, de Portugese kolonie die maandag onafhankelijk wordt, nemen de gevechten weer toe. De bevrijdingsbewegingen FNLA en tJnita bevinden zich op hooguit 25 kilometer van de hoofdstad Loeanda, mogelijk met de bedoeling die vóór maandag op de groot ste bevrijdingsorganisatie MPLA te veroveren. Volgens de MPLA heeft de Zuidafrikaanse lucht macht de Angolese havensteden Lobito en Ben- guela gebombardeerd. Een Afrikaanse diplomaat zei, dat de toestand nu zo verward is, dat nie mand meer weet wat er eigenlijk gebeurt. Zowel MPLA als FNLA 3Unita heeft gedreigd eenzijdig de zelfstandigheid uit te roepen. Portugal en Mozambique hebben een voorstel geformuleerd voor een „regering van nationale -eenheid" be staande uit „onafhankelijke personen, die aan de strijd een einde zou moeten maken. Waarnemers verwachten, dat de Sovjet-Unie direct na 11 november via een luchtbrug militaire en civiele hulp gaat verlenen, ten bate van de MPLA. FNLA en Unita worden gesteund door Zuid-Afri- ka, de Verenigde Staten en Zaire. Nederland heeft voor het onafhankelijkheidsfeest van maandag nog geen uitnodiging ontvangen, al zegt de MPLA dat die uitnodiging wel verstuurd is. In de kleine enclave Cabinda, ten noorden van Angola, zouden troepen uit Kongo (voormalig Frans Kongo) zijn binnengedrongen. Aan de ande re grens houden troepen van Zaire (voormalig Belgisch Kongo) zich gereed. in hoger beroep AMSTERDAM (ANP) - De vier Syrische commando's, die in september in Nederland een gij zelingsactie hadden willen uit voeren, zijn niet in hoger be roep gegaan tegen hun vonnis. Zij waren tot-één jaar veroor deeld wegens verboden wapen bezit. Ook de officier van justi tie, die twee jaar had geëist, heeft zich bij het vonnis neerge legd. De Syrièrs hadden op 4 septem ber in Amersfoort een gijze lingsactie willen uitvoeren in de Warschau-express, omdat zij dachten dat met die trein dage lijks joden uit Rusland aankwa men die dan naar Israël reisden. Enkele uren voor hun actie wer den zij gearresteerd. Boerma (FAO) treedt af Gemakkeliik en belrouwbaar bi| de NMB Voor alle doeleinden Ook voor hel verbeteren van uw woning Geen mlormalie bi| werkgever 'Kwijtschelding bi| overladen Inlichtingen bg alle NMB-kanloren AMSTERDAM (ANP) - Er ko men weer echte bomen op de Dam in Amsterdam. Op de plaatsen waar nu zielige stam metjes vergeefs proberen enig groen te brengen temidden van de milieuvervuiling, zullen in de komende weken forse olmen worden geplant. Die olmen komen uit de buurt van het Overijsselse Wijhe, zijn 25 jaar oud en ongeveer 14 me ter hoog. Ze komen in een hoe- fijzervorm rond het nationaal monument. Het initiatief is ge nomen door een nieuw comité „Groen Hart", dat ook elders in Amsterdam meer groen wil brengen. Militairen en burgers exerceren in het voetbalstadion van de Angolese hoofdstad Loeanda, nadat de bevrijdingsbeweging MPLA een algehele mobilisatie had uitgevaar digd voor alle Angolezen tussen 18 en 35 jaar. AMSTERDAM (ANP) In het centrum van Amsterdam is de motor het snelst en de fiets het meest comfortabele vervoermid del. De fiets is nummer twee wat snelheid betreft. Dat staat in - het blad .Autovisie", dat zes manieren van vervoer met elkaar heeft vergeleken. Wanneer het echter om de eigen keuze gaat is de auto veruit favoriet. De drie soorten openbaar vervoer —tram, taxi en witkar zijn dan grote verliezers van de drie soorten eigen vervoer: auto, fiets en motorfiets. Het blad heeft de verschillen in de praktijk vergeleken. Daartoe is een drukke werkdag van een zakenman in Amsterdam nageboot st: tussen kwart voor elf 's ochtends en 's middags vijf uur moest hij zes adressen bezoeken. Zes personen, ieder met een ander vervoermiddel bezochten de willekeurig gekozen adressen steeds in dezelfde volgorde. Veruit het langzaamst bleek de witkar te zijn, die sterk de nadelen ondervond van het geringe aantal stations. Ook met de auto kostten de routes te veel tijd. .Autovisie' heeft ook de kosten van de zes vervoermiddelen vergeleken. De tram kwam nog gunstiger uit de bus dan een huurfiets. De testdeelnemers waren van oordeel dat de fiets het meest ideale vervoermiddel in het centrum is, gevolgd door auto, motor, taxi, tram en witkar. Gevraagd naar de eigen keuze bleek de voorkeur uit te gaan naar de auto, gevolgd door fiets, motor, taxi, witkar en tram. .Autovisie' concludeert, dat de motor veruit het snelste vervoermiddel is, maar bijkomende ongemakken als dikke kleding en valhelm makén hem niet ideaal. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 38.6 jaar, van de ondernemer wiens bedrijf werd opgeheven 51.7 jaar. NEDERLAND BEZORGD OVER KERNWAPENS New York Nederland is be zorgd over bepaalde tendenzen die wijzen op een grotere waar schijnlijkheid van het gebruik van kernwapens, aldus de Ne derlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. P. H. Kooijmans in de eerste commis sie van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties over ontwapeningszaken. Hij benadrukte dat Nederland erg bezorgd is over de toene mende wapenaankopen in de wereld. De heer Kooijmans drong aan op een verbod of beperking van wapens die onno dig leed kunnen veroorzaken, en op een tijdelijke stop op het beproeven van kernwapens, sa men met een ban op vreedzame kernexplosies. Ontwapening en wapenbeheer sing moeten een integraal deel worden van het rationele beleid van ieder land. Maar dat is niet genoeg, aldus de staatssecreta ris. Ook de oorzaken van span ningen en onrechtvaardigheden moeten worden weggenomen. Sterkere internationale instellin gen kunnen die verandering op vreedzame manier op gang brengen. Steeds meer landen worden kernmachten en in de toekomst zullen mogelijk ook ontwikkelingslanden over kern wapens beschikken. Daarom steunt Nederland voorstellen voor een betere beveiliging van kernwapens, het oprichten van regionale centra voor splijtstof en het instellen van kernwapen- vrije zones in het Midden-Oos ten en Zuid-Azië. De Amerikaanse vice-president Nelson Rockefeller heeft gisteravond verklaard, dat hij niet in aanmerking wil komen als republikeins kandidaat voor het vice-president- schap in 1976 omdat hij niet betrokken wil raken bij kibbelarijen binnen de republikeinse partij. Rockefeller meende dat zijn vertrek de kansen van-Ford zouden vergroten om presidentskandidaat te worden. „Ik wil niet dat ruzies binnen de partij, waarvan ik voor een groot deel onderwerp ben, Ford benadelen. En als ik weg ben is er niets meer om over te twisten", aldus Rockefel ler. Rockefeller heeft driemaal zonder succes geprobeerd presidentskandidaat te worden. Over zijn toekomst maakt hij zich geen zorgen. „Ik vind altijd wel wat te doen". ROME (AP) - Het hoofd van de voedsel- en landbouworgani satie (FAO) van de Verenigde Naties, de 63-jarige Nederlan der dr. A. Boerma, gaat na acht jaar als directeur-generaal van die organisatie aftreden. Op een laatste persconferentie zei hij gisteren in Rome, dat de strijd tegen armoede en honger nooit kan worden overwonnen door investeringen, hoe groot ook, alleen. Dr. Boerma riep de ontwikkelingslanden op „om op moedige wijze" verandering te brengen in hun „uit-de-tijdse so ciale stelsels, waarbij een paar welgestelden goed eten en de meerderheid der mensen gebrek lijdt". Het aantal hongerlijdende on dervoede mensen op de wereld schatte hij op een half miljard.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7