Collectieve studie-en beroepenvoorlichting Het loopt storm voor het burgemeesterschap van Voorhout Lindenplein wordt weer als vroeger Het verborgen geweer Trouwen in een tram ^ÊÊtttmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊaÊnmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊKmÊUaÊÊÊÊmmaÊÊÊIÊÊtÊÊUÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊIÊm DEZE WEEK IN DE LEIDSE BIOSCOPEN Jon Voight jaagt op oorlogsmisdadiger VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 LEiüSE COURANT ■■mi Ulllllllllllllll minimum Het burgemeesterschap van Voorhout blijkt erg in trek te zijn. Ik hoorde gisteravond van de com missaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, dat er zich in totaal 33 kandi daten hebben gemeld voor deze functie. „Dat wordt dit keer een moei lijke keuze", zei hij. Daarom ook was de commis saris naar Voorhout gekomen om van de raadsleden te horen wat nu hun wensen waren met betrekking tot „het profiel" van de nieuwe burgemeester. Dat zou zijn keus een stuk gemakkelijker moeten maken. De raad heeft hem een handje geholpen. Hij gaf zijn mening onder lei ding van loco-burgemeester Huigsloot, die de honeurs voortreffelijk waarnam. Toch zal deze CCP-wethouder over ruim vier maanden (dan is de bedenktijd van de commissa ris verstreken) toch de verzil verde ambtsketting, die hij nu nog zo trots draagt, aan ie mand anders moeten overdra gen. Want het is gisteravond wel duidelijk géwordén dat de raad van Voorhout weinig voelt voor een burgemeester, die uit de eigen gemeente komt. WD'er De Gruyter zei het wel héél concreet: „Een Voorhou- ter als nieuwe burgemeester zou geen beste keus zijn. Zo iemand is niet vrij van smet ten", vond hij. „Die kan nooit met een schone lei beginnen". Daarbij doelde hij dus op de wethouders Huigsloot en Ijdo en misschien ook wel op ge meentesecretaris v.d. Aard weg. Die drie zullen het onget wijfeld niet worden. Waar schijnlijk hebben ze ook hele maal niet gesolliciteerd. Er is ook gesproken over de leeftijd. Daar was men het unaniem over eens. De nieuwe burgemeester (het wordt de zesde voor Voorhout) moet zo rond de vijfenveertig, vijftig jaar schommelen. En de raad sleden vonden over het alge meen ook dat de nieuwe bur gemeester zeker zo'n twee ter mijnen zou moeten aanblijven wil deze de gemeente naar wens kunnen besturen. Waar uit mr. Vrolijk concludeerde dat de raad voorstander was van een burgemeester die Voorhout zo'n beetje als eind station van een ambtelijke car rière ziet. Over de politieke kleur en con fessie was de raad uiteraard verdeeld. De CCP vond na tuurlijk een KVP, AR dan wel CHU-burgemeester gewenst, Gemeentebelangen zocht het in de confessionele dan wel liberale (WD) hoek, de PPR/PvdA vond een katholie ke progressieve burgemeester weer het meest gewenst en de WD zag het wel zitten met een WD-burgemeester, om dat, zo redeneerde fractievoor zitter De Gruyter, „in de Bol- Commissaris Vrolijk (met bril) schudde voor de vergadering even handjes met j alle raadsleden. lenstreek bijna allemaal con fessionele burgemeesters be noemd zijn. De WD moet ook eens aan bod komen", vond hij. En natuurlijk kwamen de raadsleden nog op de proppen met een aantal algemene be kwaamheden waarover de nieuwe burgemeester zou moe ten beschikken. Iemand met veel bestuurlijke ervaring, die oog heeft voor de belangen van de eigen inwoners, bekend is met de problematiek in de agrarische sector, goede con tacten onderhoudt met de be volking en. zo liet CCP'er Van Vliet de commissaris met na druk weten, „over een leuke vrouw beschikt die niet opzij gaat voor een groot aantal re presentatieve verplichtingen". De raadsleden drukten mr. Vrolijk ook op het hart dat ze wel een burgemeester wensten die het standpunt van de raad kan delen m.b.L de provinciale plannen om op Voorhouts grondgebied een paar duizend woningen te gaan neerzetten. De raad vindt dat die plannen niet mogen doorgaan omdat dat wel eens een doodssteek zou kunnen betekenen voor de bloembollencultuur in dit deel van de Bollenstreek en dat het dan ook met Voorhouts rust gedaan zou zijn. Om die opmerkingen moest de commissaris minzaam glimla chen. Hij gaf een diplomatiek antwoord. Hij zei: „Een nieu we burgemeester hoeft niet te beloven dat hij zich per defini tie tegen de wensen van de provincie zal verzetten. Het is wel zijn taak om de gedachten die daarover in de raad leven te verdedigen". Voor de Voor- houtse raad is het nu afwach ten of dit avondje praten met de commissaris nuttig zal zijn geweest Noordwijk-Binnen heeft er straks weer een aar dige attractie bij. Ik be doel het romantische Lindenplein dat de .laat ste jaren sterk achteruit ging maar dat nu dank zij een rigoureuze op knapbeurt weer in de oude glorie hersteld zal worden. En daar moet nogal wat voor gedaan worden onder meer door de Leiderdorpse firma Visser die een paar bekwame straat makers naar de bad plaats heeft gestuurd om de schade te herstel len. Het Lindenplein-nieuwe-stijl is een ontwerp van gemeente werken Noordwijk De chef-te- kenkamer, de heer Turion, vertelde mij: „Al lange tijd was het eens zo fraaie Linden plein een doom in het oog. Vooral voor veel oudere Noordwijkers die zich de si- Het Lindenplein ondergaat thans een totale opknapbeurt tuatie van vroeger nog herin nerden toen de linden altijd zo prachtig vol in bloei stonden. Maar de laatste jaren liep de gezondheid van de linden snel achteruit. En dat kwam door de gebrekkige bestrating en asfaltering waardoor de bo men te weinig hebben kunnen ademhalen. We hebben zelfs een paar linden moeten rooien. Gelukkig is er op tijd ingegrepen". Het Lindenplein wordt nu weer zoals vroeger met een gezellige bestrating. Voor de géinteresseerde straatmakers vermeld ik even dat bijvoor beeld de trottoirs zullen wor den aangelegd met blauwe Rijnsteen klinkertjes. De rijba nen op het plein worden van gebakken steen (vijfduimers) en het middenvak krijgt klein plaveisel, gestraat in sierver- band. Langs de huizen en kan toren op het Lindenplein zul len hardstenen paaltjes van natuursteen worden geplaatst. De bomen die in de afgelopen jaren gerooid moesten wor den, zullen in ere worden her steld. Yvonne v.d. Velde en Ton van Wieringen met de bruidsjonker op de bok van de paardetram. Trouwen in een originele paardetram. Dat was altijd de stille wens van de Boskoopse schoonheidsspecialiste Yvonne v.d. Velde en de Goudse on derwijzer Ton van Wieringen. Giste ren ging die wens voor hen in vervul ling. Samen met de overige bruiloftsgasten maakten ze in de houten tram een huwelijksrit vanaf het huis van de bruid aan de Goudserijweg naar het Boskoopse gemeentehuis. Een gebeurtenis die uite- raard erg veel belangstelling trok. Hoe bruid en bruidegom aan de stokoude paarde- tramwaren gekomen? Bij toeval. Toen ze laatst j door Hoorn reden ontdekten ze in een smal straat- je deze tram uit grootmoeders tijd, die nog wordt getrokken door twee paarden. Yvonne en Ton j hebben toen geen moment geaarzeld om de paar- detram te reserveren voor hun bruiloft f CTTM7M An iirnancilorr 10 on urnoncitoir «trant S/hnplr Kaoprctrnat TV Kaïtnalino i*c flat oil* LEIDEN Op woensdag 12 en woensdag 19 november a.s. worden er door de Com missie Studie- en Beroepenvoorlichting twee grote collectieve voorlichtingen georganiseerd. Deze bijeenkomsten zijn bestemd voor leerlingen uit de 3e en 4e klassen MAVO-4, 4e klassen HAVO en 5e klassen Atheneum en Gymnasium. Elke voorlichting begint om half acht 's avonds. Beide voorlichtingen hebben plaats in de gebouwen van de Louise de Coligny-scholengemeenschap, Kagerstr. 7 en de scholengemeenschap St. Agnes. Eymerspoel- straat 3/hoek Kagerstraat. De bedoeling is dat alle belangstellenden om 19.30 uur hebben plaatsgenomen in het lokaal met de opleiding van hun keuze. Gedu rende ongeveer een half uur krijgen zij dan ruime informatie. Daarna kunnen zij vragen stellen of naar een lokaal gaan waar een andere opleiding wordt behandeld. Om 20.30 uur begint dan de tweede ronde, die op dezelfde wijze verloopt als de eerste. Na 2L30 uur kunnen er eventueel nog vragen gesteld worden bij de andere informanten. Aanwezig is ook de jeugdconsulent van het Gew. Arbeidsbureau om voor lichting te geven over niet vermelde opleidingen. Daarnaast enige vertegenwoordigsters van de Vereni ging van Vrouwen met Academische Opleiding om jongelui die keuzeproblemen hebben te adviseren. De 12 november Louise de Colieny: Beiirteidstheranie. M.R.O. studentendekaan is aanwezig om voorlichting te ge- Kultureel Werk, Sociale Academie, Arbeids/Ergotheraple, ven over studeren in het algemeen, over studierichtin- Fysiotherapie, Faculteit Geneeskunde, Subfaculteit Farma- gen die niet vertegenwoordigd zijn, studiebeurzen e.d. ric. Sub[»c"lteit Sociologie, Subfaculteit Cult, antropologie, van Vrouwen met Academische Op.eidmg om jonge- lui die kéuzeproblemen hebben Donkers/tandartsassistente, Kath. Theologische Hogeschool, De Commissie Studie en Beroepenvoorlichting orga- MBO/HBO-Verpleegkunde (dagopl.) niseert deze bijeenkomsten voor de tweede maal. november St. Agnes: Analisten opleiding (MBO/HBO), Vorie iaar bleek de vonrliehtine in een tn-nte hehnefte Vakschool Reisbureau, Schoevers opleidingen, Middelb. De- vorig jaar nieex ae voorucntmg in een grote Denoene taühandelsschool, M.E.A.O., H.E.A.O., Economische Weten- te voorzien gezien het grote aantal leerlingen die toon schappcn. Techn. Hogeschool Delft. MTS Fotografie, één of beide avonden heeft bezocht. M.S G Leiden. MTS vliegtuigtechmek. HTS vbegtuigtechniek. j HTS weg en waterbouw bouk, Dietistenopleiding, Voorberei- Hieronder volgen de opleidingen en beroepen waar- dend Hoger beroepsonderw.. Ina» KV/JV. Vormmgsklas. over inlichtingen kunnen worden verkregen. Politie, ned. politieakademie. Kon Luchtmacht. Middelb en Hogere Tuinbouwschool, Landbouw Hogeschool Wageningen. 19 november Louis de Coligny: Pedagogische Academie, Lerarenopleiding, Subfaculteit natuurkunde, Subfaculteit scheikunde. Subfaculteit biologie. Subfaculteit geschiedenis, Vakgroep Engelse taal en Letterkunde, Vakgroep Nederl. taal en Letterkunde, Tolk Vertaler. Studentendekaan, Subfacul teit geologie, Faculteit der rechtsgeleerdheid, Subfaculteit Wiskunde, Akademie v. Lich. opv. HTS (werktuigbouwk, elektro-techn., chem, technologie, hogere informatie). 19 november St Agnes: School voor journalistiek, Ned. Wetensch. Inst v. Tperisme, Verkeersacademie, Hogere Ho telschool. Bibliotheekschool. Opleidingen Middeloo Acade mie v Beeld kunsten, Opl Kleuterleidster, K en O opleiding. Kon Landmacht, Kon. Militaire Akademie. Koninklijke Mari ne. Kon. Instituut v.d. Manne, PTT opleidingen, opl in het Bankwezen. Van onze filmredactie Leiden Deze week zo waar weer een filmpremière voor Nederland in Leiden: „Het verborgen geweer", een rolprent van Robert Enrico met Philippe Noiret en Romy Schneider in de hoofdrollen. In Trianon. Onze recensent Bert Jansma bekeek deze film. Bij gaand zijn kritiek. Voorts nieuw in Leiden „Odessa file" (in Camera). Otto Milo ging er voor ons heen. Luxor haalde „The wild bunch", de meest geweldadige western van Sam Packinpah terug naar Leiden. Verder twee prolonga. ties in de Sleutelstad: „Dr. Pulder zaait papavers" (in Lido) en „Professor Reporter" (in Studio). Rex wijkt ook deze week niet van zijn gebruikelijke repertoire af: „Sexspel met brave borsten". Camera: The Odessa file (14) met Jon Voight en Maximilian Schelt. Regie: Bonald Neame. Simon Wiesenthal :Shmuel Rodensky) houdt Peter Miller (Jon Voight) de foto voor van oorlogsmisdadiger Roschmann (Maximilian Schelt) in „The Odessa file". Het is dat niemand minder dan Simon Wiesenthal zelf als advisuer optrad voor de film „The Odessa File" en er gespeeld door Shmuel Rodensky, zélf in optreedt anders zou men denken dat deze geschiedenis voortgesproten was uit de productieve duim van Frederick For syth. De schrijver van „Dag van de jakhals" (over een misluke aanslag op president De Gaulle) richt zijn blik dit keer op de activiteiten van een groep oud-nazimisda- digers, die in november 1963 in Duitsland een massale Egyptische aanval op Israël voorbereiden. Via het dagboek van een oude joodse man over diens concentratie kampervaringen wordt de belangstelling gewekt van de journalist Peter Miller voor de wrede kampcommandant Eduard Roschmann, die nog in leven moet zijn en zich ergens in Duitsland schuil houdt. Bij zijn speurtocht naar Roschmann stuit Miller op de wijdvertak te Odessa-organisatie, die oorlogsrpisda- digers aan een andere identiteit helpt. Miller weet in hun gelederen binnen te dringen en met gevaar voor eigen leven de grootste booswichten te ontmaskeren. Roschmann neemt hij om zeer persoonlij ke redenen zelf voor zijn rekening. Regisseur Ronald Neame heeft er, op lokatie in Hamburg en Miinchen filmend, een spannend filmavontuur van gemaakt Trianon: „Het verborgen geweer" met Philippe Noi ret en Romy Schneider on der regie van Robert Enri- met Jon Voight als de nijvere jager, die tenslotte zelf door de Odessa-organisatie wordt opgejaagd. Maximilian Schell wordt knap ouder als de kampbeul Roschmann en zijn zuster Maria is even te zien in een piepklein rolletje als Mille r's moeder. Nogmaals, het is dat Simon Wiesenthal achter de film staat anders zouden we het allemaal toch te fantastisch gevonden hebben om waar gebeurd te kunnen zijn.... In „Le vieux fusil" is Noiret een chirurg tijdens de laatste bezet tingsjaren van Frankrijk. Aan de lopende band opereert hij -Fransen en Duitsers, houdt de schijn op zich niet om vriend of vijand te bekommeren, maar draagt inmiddels de Franse zaak een ruim hart toe. Regis seur Robert Enrico roept een uiterst huiselijk en realistisch beeld van die chirurg op, met tegen de achtergrond diens vrouw en dochtertje. De laat- sten verhuizen al gauw naar de voorgrond, want zij worden de inzet van een zeer bloedig dra ma. Terwijl de Duitsers „ver dachte zieken" onder z'n han den weghalen, besluit Noiret vrouw en kind op het platteland in veiligheid te brengen. Het is Een scène uit „Het verborgen geweer". Philippe Noiret wordt onder schot gehouden door een Duitse soldaat. 1944 en de Duitsers begaan in het besef dat de oorlog gauw en weinig eervol zal eindigen steeds meer wandaden. Op dat veilige platteland wor den Noirets vrouw en dochter overvallen, misbruikt en op een walgelijke manier door de Duit sers vermoord. Halverwege de film wordt de zachtaardige Noi ret dan eindelijk de man die de rest van „Het verborgen ge weer" mag dragen: Een genade loze wreker die met een oud geweer met grove hagel z'n te genstanders een voor een neer legt Robert Enrico heeft dat zonder veel poespas knap ge filmd en mengt het begin van Noirets wraaktocht opvallend met flash-backs uit z'n gelukki ge familieleven. Een grootse film wordt het niet, maar dege lijk vakmanschap blijft het wel. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5