£eidóa&owumt Oorlogssfeer in Spaanse Sahara Aronson nog in leven? Beek in Limburg Judy zoekt kennismaking Gebouwen van VPRO beplakt Strafvervolging in Dassault zaak EDUCATIEVE BEZETTING Toestand Franco niet gewijzigd Ontvoerde meisjes bevrijd Vrijdag 7 november 1975,66e jaargang no. 20268 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J. Plug - Ad| hoofdredacteur J. J Hallewas-Chef-redacteur J W C Leune Advertenties (excl BT W) /0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week ƒ2.81; kwartaal 36.32. jaar 141,35; losse nummers. 50 cent Gefallen Gefallen, film naar verhaal van Thomas Mann op Ned. I om 22.20 uur. Om 20.15 uur Briggs, om 20.40 uur Kojak en om 21.50 uur Farce Majeure. Ned. II om 20.25 uur Mies Bouwman met „Een mens wi- 1en om 22.00 uur Gebr. Hammond. Om 22.50 uur Televi- zier met o.m. euthanasieproces in Californië. Zonnige perioden Geleidelijk meer zonnige perio den met voornamelijk in de kustgebieden ook hier en daar een bui. Meest matige, aan de kust nog enige tijd krachtige noordelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 9 gra den. Morgen: Zon: 7.46-17.01. Maan: 12.30-21.40. Schev. hoogw.: 5.58-18.18. Laagw.: 1.46-14.05. Valse duizendjes zonder watermerk (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG De stroom van valste briefjes van duizend heeft nu ook diverse bankinstellingen er toe gebracht om de clientele informatie over deze falsifica ties te verstrekken. Momenteel is een versie in omloop waarvan het papier vrij goed is, maar dat dunner is dan het pa pier van „echte biljet ten". Bij de valse bankbiljetten is de onderlinge afstand tussende horizontale lijnen in het gezicht iets breder dan bij de echte. Bij de echte lo pen die lijnen iets ge bogen, terwijl ze bij de falsificaties zuiver horizontaal zijn. Het watermerk zit niet in het papier, maar is er met witte inkt opge drukt. Het karakte ristieke voelbare re liëf van de plaatdruk ontbreekt De straf wetbepaling is in spiegelschrift weer gegeven en daarom onleesbaar. AGADIR, (Rtr/AFP) Tienduizenden Ma rokkanen hebben vannacht gebivakkeerd in de open woestijn, aan de rand van de mijnenvelden en vlakbij het prikkeldraad en in het zicht van de Spaanse pantser- troepen die he» de weg door de Spaanse Sahara versperren. In de loop van de dag waren zij, als voorhoede van de 350.000 man tellende vredesmars van koning Has san de grens overgetrokken. Nadat giste ren dreigende taal aan beide zijden van de grens was geuit, hield men er vanmor gen rekening mee dat koning Hasan het ■iet op een militaire confrontatie zou laten aankomen, daartoe aangespoord door een nieuwe resolutie in de Veilig heidsraad, die vanmorgen Marokko heeft gelast „onmiddellijk alle deelnemers aan de raars in de Sahara terug te roepen". De met algemene stemmen aangenomen resolutie zegt te betreuren dat de mars is georganiseerd. De Veiligheidsraad vraagt alle partijen in het conflict volledig samen te werken bij het zoeken naar een oplos sing. De Spaanse afgevaardigde-stelde de raad in kennis van een Marokkaanse brief, waarin werd gesteld dat het zeer moeilijk zou zijn voor de Marokkaanse strijdkrach ten zich te onthouden van interventie als zich botsingen zouden voordoen met de Spaanse troepen. Marokko heeft echter met klem ontkend dat Spanje een ultima tum zou zijn gesteld. Marokko zou bij een eventueel conflict met Spanje, zeker als ook Algerije zich tegen Marokko zou ke ren, weinig kansen maken. Volgens plan zullen vandaag de deelne mers van de mars in groepen van 20.000 man de Sahara binnentrekken. De buffer zone aan de grens is 32 km diep. De vredesmars wordt ingezet, de de grens met de Sahara. eerste groep Marokkanen overschrijdt Twintig eerste-jaars studenten aan de Leidse universiteit hebben gisteren voor korte tijd het eilandje bezet in de Hofvijver in Den Haag. De studenten maken deel uit van de jaarclub „Vessie Pleine". De bezetting vormt een onderdeel van ,,de opvoeding" van de knapen tot volwaardig lid van de studentenvereniging Minerva". Aanslag Onbekenden hebben donderdag in de voorstad Caste- lar van Buenos Aires een aan slag gepleegd op de persoonlijke arts van president Isabel Peron van Argentinië, dr. Pedro Ela- dio Vazquez. De arts en zijn gezin liepen geen letsel op. [ADVERTENTIE Antiekbeurs Treslong Hillegom m zxlr zaterdag8november 14-22uur /Vil llvlV zondag 9 november 11-18 uur Treslong-Hallen, Hillegom Van onze correspondent MADRID In de, als zeer ernstig en kritiek omschreven toestand van het Spaanse staats hoofd, generaal Franco is sedert vannacht wei nig verandering opgetreden. De .generaal is af en toe bij bewustzijn. Zijn bloed wordt nog steeds gezuiverd met behulp van een kunstnier. De bloedpropvorming in zijn dijbeen, kan niet meer afdoende bestreden worden. DEN HAAG (ANP) De veertigjarige Ne derlandse verpleger Alexander Aronson is misschien niet dood. Volgens de Iraakse zaakgelastigde in Den Haag zou hij wel ter dood zijn veroordeeld, maar nog niet' geexe- cuteerd. Dit meldde hij gisteren telefonisch aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Neder- landse zaakgelastigde in Bagdad heeft van het ministerie opdracht gekregen zo spoedig mo gelijk te achterhalen wat van deze berichten waar is. Dit betekent, dat Buitenlandse Zaken zal proberen Aronson te laten identificeren. In diplomatieke en regeringskringen in Den Haag heeft de hele gang van zaken rond deze affaire grote verbazing gewekt. Eerst wist een Frans persbureau (AFP) te melden dat Aron son "wegens spionage voor de staat Israël" was opgehangen op 11 oktober. Dit werd later door de Iraakse regering bevestigd. Daarop heeft minister Van der Stoel de Iraakse am bassadeur bij zich ontboden om hem de ver ontwaardiging rond dit geheime proces mee te delen. Bovendien was al drie maal door de Nederlandse regering een verzoek gedaan Aronson op te sporen omdat hij al een paar maanden werd vermist De Iraakse ambassadeur in Brussel, die even eens door Buitenlandse Zaken is benaderd om opheldering te brengen in deze zaak, heeft telegrafisch om inlichtingen gevraagd in zijn land. Hij heeft echter nog niets gehoord en vermoedt dat het nog wel enige tijd zal duren voor hij antwoord heeft. (Van onze radio- en televisieredactie) HILVERSUM De vensters van twee gebouwen van de VPRO in Hilversum zijn vannacht beplakt met pamfletten, die zijn gericht tegen het programma over de pro-Israël-lobby in de Verenigde Staten daj gisteravond door de VPRO-televisie is uitgezonden. Op de pamfletten, die zijn gesigneerd met „Werkgroep Israël, staan onder meer de worden: „Vandaag dit, morgen dat". Boven het woord „dit" staat een tekening van de Amerikaanse vlag waarin enkele sterren door jodensterren zijn vervangen. Boven „dat" staat een figuurtje dat door een jodenster wordt gewurgd. Het hoofd van de VPRO-televisiedienst, A. Kleywegt, heeft ver klaard de beplakking te betreuren. Volgens hem was het program ma „hartverwarmend", omdat er uit bleek hoe zeer de Joden in Amerika zich inzetten voor Israël. Van een anti-Israëlische tendens in het programma was volgens de heer Kleywegt geen sprake. Ook heeft het niet in de bedoeling van de VPRO gelegen herinneringen op te roepen aan gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog. „Poging tot omkoping AMSTERDAM A.N.P. Tegen de vertegenwoordiger in Nederland van onder meer de Franse Dassaultfabrieken J. B. zal een strafvervolging ingesteld worden. Hij wordt verdacht van poging tot omkoping van Tweede Kamerleden. Minister van Agt van Justitie is hiermee akkoord gegaan, nadat het Openbaar Ministerie te Amsterdam het vooronderzoek in deze zaak beëindigd had. Het is niet bekend, wanneer deze zaak, die vorig jaar zoveel politieke deining veroorzaakt heeft, zal dienen. Zoals bekend heeft het socialistisch Tweede Kamerlid P. Dankert eind oktober van vorig jaar deze kwestie aanhangig gemaakt. Kort ervoor was het Franse blad Le Monde met de beschuldiging gekomen, als zouden de Dassaultfabrieken via hun vertegenwoordiger in Nederland gepoogd hebben kamerleden om te kopen. Deze omkoperij had tot doel de Nederlandse politieke mening gunstig te stemmen voor de aankoop van Mirage-vliegtuigen ter vervan ging van de Starfighter. Na deze beschuldigingen heeft Dassault nadrukkelijk verklaard, dat er geen financiële voorstellen gedaan waren „aan wie dan ook". VANCOUVER (UPI) - De politie heeft gisteravond een inval gedaan in een huis ten oosten van Van couver en twee meisjes be vrijd die daar sinds vijf dagen gevangen werden gehouden door een man die een miljoen dollar losgeld had geëist. De twee meisjes, Shianita Layarda en Monica Guna- wan, beiden negentien jaar oud, waren verzwakt maar konden na onderzoek in een ziekenhuis naar huis terugkeren. Zij hadden vijf dagen lang opgesloten geze ten in een kleine ruimte onder een garage naast een huis dat door zeven Malei sische studenten werd be woond. Een van hen, de 22-jarige Tan You Sooi, is aangehouden op beschuldi ging van ontvoering. •JRUil Als u dóórdenkt Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 'n klasse apart in KLASSIEKE MEUBELEN PERZISCHE TAPIJTEN EXCLUSIEVE VERLICHTING Hogewoerd 163-132 Lelden. Tel. 121404 Donderdag koopavond En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam- adres: woonplaats: (Van een onzer verslaggevers) BEEK Het Zuid-Limburgse Beek is vanmorgen getroffen door een .ontploffingsramp, die een groot aantal zwaar- en lichtgewonden veroor zaakt heeft. De ontploffing ontstond in een nafta- kraker van DSM (Staatsmijnen). Het leek, aldus ooggetuigen, alsof een aantal bommen ontploften. Het was verschrikkelijk: de tientallen meters hoge vlammen, het aan- en afrijden van vele ambulances en de angst van vele inwoners, wier familieleden bij DSM werken. Beek en omgeving werd kort na de explosie tot rampgebied verklaard. Verschillende toegangswe gen werden afgesloten, om de medische hulp, brandweerkrachten en politie ongehinderd door gang te kunnen verlenen. De gëexplodeerde kraker staat op de grens van Beek en Geleen. In beide gemeenten liepen wonin gen soms ernstige schade op. Enkele winkelcentra in de omgeving van de ramp moesten ontruimd worden. Overla vandaan werd medisch en verple gend personeel met ambulances opgeroepen. Hun opdracht was allereerst de zwaarst gewonden te verzorgen en zo snel mogelijk naar de ziekenhui zen over te brengen. Mysterie onopgelost. Het mysterie van Heemskerk blijft onop gelost. Niemand heeft de bron kunnen ont dekken van de raadsel achtige hitte die sinds maandagmiddag de gemoederen in het Noordhollandse plaats je heeft beziggehou den. Omdat de tempe raturen rondom „de plek" zijn afgenomen en men niet bevreesd is voor een gevaarlijke ontwikkeling, hebben de plaatselijke autori teiten besloten het gat onder het wegdek te dichten en met een „zand erover" het mys terie van Heemskerk onopgelost te laten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1