SLECHTE START NEDERLANDERS IN LIBRESTRIJD VERBETEREN IMAGE FC TWENTE IS TAAK NIEUWE MAN TON VAN DALEN „Voor mij geen WK in Argentinië99 Feyenoord beraadt zich vandaag over straf Van Hanegem :n VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT;PAGINA II verzoek indienen Louis Haver- mans te mogen inschrijven voor het Europese titeltoernooi 47/2, dat van 8 tot en met 11 januari in Vught wordt gehouden. De negentienjarige Havermans eindigde afgelopen zondag in het nationaal kampioenschap te Enter op de derde plaats. Hij zal echter wel zijn toestem ming moeten verlenen aan zijn eventuele deelneming te Vught, omdat hij dan niet meer in een internationaal jeugdtoernooi mag spelen. Nederland zal in Vught in ieder geval zijn verte genwoordigd door Christ van der Smissen, die in Enter twee de werd. Uitslagen Enschede eerste ron- ENSCHEDE Voor de twee Nederlandse represen tanten hadden de twee openingsronden van het toer nooi om het Europees kampioenschap libre, dat in de sfeervolle zaal van het biljartpaleis Stokkers te Enschede wordt gehouden, weinig positiefs te bieden. Piet Vet en Ben. Velthuis, die aan de start mochten komen, omdat Hans Vultink en Christ van der Smis sen, die de afgelopen week het nationale titeltoernooi 47/2 in Enter beheersten, geen interesse hadden in het vrije spel, verloren hun eerste twee partijen. Ludo Dielis leidt na twee ronden in de strijd om de Europese biljarttitel libre in Enschede. Hans Vultink zal toch deelne men aan het toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 47/1, dat van 4 tot en met 7 december in Duisburg wordt gehouden. De Groenloër wilde aanvankelijk niet gaan, omdat er in de Westduitse stad wordt gespeeld met dreipunktballen. Vultink zelf geeft de voorkeur aan super aramith. Hij gaat nu alsnog naar Duis burg, omdat hij het toernooi om de Europese titel in het anker kader 47/2, begin januari te Vught, laat schieten. Een zaken reis naar de Canarische eilan den vindt hij belangrijker. Nederland zal in Duisburg ook door Hans Sundquest worden vertegenwoordigd. De Papend- rechter eindigde tijdens het na tionale toernooi te Wychen als tweede. De biljartbond zal bij de Euro pese Biljart Federatie (CEB) het Steruel (Oos) Vet (Ned) Velthuis (Ned) Hose (Wdl) Dielis (Bel) Bourezg (Fra) Galvez (Spa) Espona (Spa) Tweede ronde: Galvez Vet Hose Espona Velthuis Dielis Bourezg Stenzei Stand: 1. Dielis 4 punten, 500 h.s., 250 00 alg. gemiddelde 2. Stenzei 4 26» 125 00 3. Hose 4 462 111.11 4. Galvez 4 416 66 67 5. Bourezg 0 175 48.67 6. Vet 0 191 48.30 7. Espona 0 249 44.61 8. Velthuis Wim van Hane- gem mag voorlo pig alleen maar trainen. De Feye- noorder staat ver moedelijk vier wedstrijden bui tenspel. ZEIST Feyenoord zal voorlopig niet kunnen beschikken over Willem van Hanegem. De tuchtcommissie van de KNVB veroordeelde de Rotterdamse middenvelder tot twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 250,-. Van Hanegem is in de gelegenheid gesteld verweer te voeren tegen de overweging van de tuchtcommissie een lopende voorwaardelijke straf van twee wedstrijden om te zetten in een definitieve. Als Van Hanegem dus geen steekhoudende argumenten naar voren kan brengen, kost het neerleggen van Ruud Krol in de ontmoeting Ajax—Feyenoord hem in totaal vier wedstrij den. Feyenoord zal zich nog nader beraden over eventueel te ondernemen stappen tegen de overweging van de tuchtcom missie van de KNVB de voorwaardelijke straf tegen Van Hanegem van twee wedstrijden om te zetten in een onvoor waardelijke. Manager Brox gisteravond: „De spelers hadden een vrije dag. Ik heb Van Hanegem niet gezien en er dus ook nog niet over kunnen praten. Vandaag gaan we rond de tafel zitten en bekijken wat we doen". Ook FC Amsterdam zal dit weekeinde niet over een van de vaste spelers kunnen beschikken. Het is Dekker, die voor het neerleggen van een tegenstander in de wedstrijd Spar ta—FC Amsterdam een wedstrijd onvoorwaardelijk kreeg en een boete van 125,-. De derde eredivisiespeler, die werd veroordeeld, was Bleyderveen van Eindhoven, die aan de ontmoeting tegen MW een wedstrijd onvoorwaardelijk over hield en een boete van 125,-. De Amersfoortse speler Henk Ramselaar, die zondag scheidsrechter Oetelmans in de buik- streek trapte, is voorlopig geschorst. De tuchtcommissie wil bij een mondelinge behandeling in de loop van de volgende week - of eventueel later zoveel mogelijk achtergronden van het incident verzamelen. ENSCHEDE Ton van Dalen de juist benoemde „commercieel directeur" van FC Twente heeft van voorzitter Masman nog geen afgeronde taakom schrijving ontvangen, maar het is inmiddels wel duidelijk dat een van de zwaarste punten van zijn komende werk het verbeteren van de clubi mage zal zijn. Het pro vincialisme zal moeten verdwijnen en de club zal meer bij het thuis front moeten gaan leven. Van Dalen: „Het provin cialisme wordt Twente van buitenaf natuurlijk ook wel opgedrongen, maar het is inderdaad zo dat er te weinig agressief wordt gereageerd. Het verbeteren van Twentes image (regionaal, nationaal en zelfs internationaal) mag dan al een zware klus zijn, minstens even moeilijk zal het voeren van een slagvaardig beleid wor den. Juist op dat punt immers moest de vorige commercieel directeur Guy Defaix zich ge wonnen geven. Ton van Dalen was een van de belangrijkste opponenten van Defaix. Reden waarom van meerdere kanten gefluisterd wordt dat Van Dalen zijn bedje handig heeft gespreid. Van Da len: „Ik weet dat zulke geruch ten de ronde doen. Onzin na tuurlijk. Ik kan met de hand op m'n hart verklaren dat ik geen aandeel in de val van Defaix heb gehad. Voordat ef über haupt door Twente geadver teerd werd met de vacature was ik al benaderd. Maar Twente zocht toentertijd een financieel- economisch manager aan die ei sen kon ik niet voldoen. Toen Defaix ging en ik opnieuw bena derd werd heb ik Masman di rect gezegd dat als het profiel van de commercieel directeur niet veranderd was ik weer geen Frans Thyssen moet behouden blijven voor FC Twente, vindt Ton van Dalen, die herinnerde aan de vijf internationals die de club in de laatste drie jaar kwijt raakte. Toch spelers van Twente in Oranje ENSCHEDE FC Twente zal toch mee werking verlenen aan het Nederlands elftal en Jong Oranje. Onlangs verklaarde het bestuur van de Enschedese ere divisieclub geen spelers meer beschikbaar te stellen voor beide teams, naar aanleiding van de datum, waarop de afgelaste wedstrijd tegen Go Ahead Eagles moest worden inge haald. trek zou hebben. Maar Twente zocht toen al een ander soort directeur en op basis van die veranderende eisen zijn we het tenslotte eens geworden." Eisen Wat waren de laatste eisen van Twentes kant dan? Van Dalen: „Twente zocht na het vertrek van Defaix naar een vent uit deze streelt die de mentaliteit goed aanvoelde. Naar iemand uit de voetbalwe reld die met de trainer zou kun nen samenwerken, die de public relations van het bedrijf zou kunnen behartigen, die bij de spelers goed zou vallen. Kortom in plaats van een financieel-eco- nomisch directeur werd gezocht naar een man die het voetbalas pect goed kan behartigen. Wel, het bestuur van Twente is van mening dat ik die man ben. Blijft natuurlijk over de sociale kant van die functie. De ar beidsbemiddeling en het afslui ten van verzekeringen noem maar op. Ik wil niet verhelen dat ik voor die zaken niet in de wieg ben gelegd. Ik ben na mijn schoolopleiding direct de jour nalistiek ingegaan. Ik ben dus vrij eenzijdig ontwikkeld en heb geen enkele ervaring op het ge bied van financiën. Twente weet dat. Weet echter ook dat ik be reid ben me in die materie te gaan verdiepen. Al zal ik nooit een deskundige worden. De be doeling is echter dat er op de punten waarvan mag worden aangenomen dat ik nog vrij zwak ben hulp komt vanuit het bestuur zelf of van buitenaf. En als het nieuwe bestuur eenmaal daar is ben ik ervan overtuigd dat er genoeg specialisten op die gebieden inzitten om de even tuele problemen van die kant het hoofd te kunnen bieden." Transfers Maar je zult je als commercieel- directeur toch met de transfers en aanverwante zaken moeten bezighouden? Van Dalen: „Dat ben ik me bewust. Maar voor het voeren van een transferbe- leid hoef je mijns inziens geen econoom te zijn. Je hebt een bepaald budget ter beschikking en binnen dat raam kun je on derhandelen. Dat is vrij simpel. Er mag van een commercieel-di- recteur alleen verwacht worden dat hij slagvaardig handelt. Er zijn bij Twente in het verleden de nodige beleidsfouten ge maakt In die zin dat er mensen vertrokken zijn die nooit had den mogen vertrekken. Het is zo dat je van het ene op het andere moment beslist. Die bevoegd heid moet je als commercieel directeur hebben." Ton van Dalen zal die bevoegd heden hoogstwaarschijnlijk krijgen. Het is immers de be doeling van FC Twente om or ganisatorisch gezien een zo pro fessioneel mogelijk beleid te gaan voeren. In de praktijk zal dat kunnen gaan betekenen dat de dagelijkse leiding in handen gelegd wordt van een twee hoofdige directie. De technische zaken zullen dan worden behartigd door Spitz Kohn. De zakelijke kanten door Ton van Dalen. Het dagelijks bestuur zal toezicht houden, ter wijl het algemeen bestuur gaat fungeren als een soort raad van commissarissen met die opzet, die ongeveer te vergelijkeln valt met die van PSV, zal tevens een hoop kritiek die er op dit mo- 'ment op het voorzitterschap van Spitz Kohn (Foto) zal in zijn werkzaamheden bij FC Twente nauw worden geassisteerd door de nieuwe zakelijke directeur Ton van Dalen. Masman wordt uitgeoefend wor den ontkracht „Ik vind Mas man persoonlijk een heel goede voorzitter. De man is zeer repre sentatief en dat vind ik een van de voornaamste eisen voor een voorzitter. Er gebeuren veel din gen die het daglicht nauwelijks kunnen verdragen. En Masman is gewoon te netjes om daaraan mee te doen. Je hoort mij niet zeggen dat het goed is om wel mee te doen, maar als je je positie aan de top wilt consoli deren zul je toch bepaalde con cessies moeten doen. Ik wil daar verder niet op ingaan. Ik wil alleen dit nog zeggen. Dat je op een gegeven moment aan be paalde wensen van een speler tegemoet zal moeten komen. En dat strijkj, Masman nu eenmaal gezien zijn politieke achter grond tegen de haren in." In het verlengde van die nogal cryptische uitspraak van Ton van Dalen ligt natuurlijk de affaire Frans Thyssen. Een spe ler die zich nadrukkelijk in de kijker heeft gevoetbald en wiens conztraet aan het einde van dit seizoen afloopt Van Dalen: „Ik ben van mening dat je Frans Thyssen hoe dan ook voor Twente moet behou den. Er moet eens een einde komen aan die voortdurende uitloop van talenten bij Twente. De laatste drie seizoenen alleen al zijn er bij Twente vijf inter nationals vertrokken. Schrij vers, Notten, de gebroeders Van de Kerkhof en Zuidema. Twente heeft daar redelijk geld voor gebeurd. Maar dat ook weer moeten investeren. Thyssen moet bij Twente blijven. En Overweg ook. Niet alleen voor de rust van het elftal. Maar vooral ook om de toppositie te kunnen behouden. Moet je daar voor risico's nemen, dan moet je dat doen. Profvoetbal is puur zakelijk. Houdt dus risico's in." HANAVOT Cruyff bevestigde in interview: MILAAN Johan Cruyff heeft in een inter view met Milanese dagblas II Giorno ver klaard dat hij niet aan het wereldkampioen schap van 1978 in Argentinië zal deelnemen, omdat hij tegen die tijd „te oud" is „Ik ben dan 31 jaar en dus te oud voor een toernooi om het wereldkampioenschap. Eigen lijk ben ik van plan om nog twee seizoenen te spelen en er dan mee op te houden. Daarna kan ik nog wel in de voetbalwereld blijven rondhangen, maar zeker niet als trainer", aldus Cruyff. Over zijn mogelijke vertrek bij Barcelona zei Cruyff dat hij wellicht aan het einde van dit seizoen weggaat „Ik heb goede aanbiedingen van de Europese clubs gekregen. Maar ik kan ook hier blijven," aldus Cruyff. Al gaat Johan Cruyff binnenkort voor de derde achtereenvolgende maal in Parijs de prijs in ontvangst nemen als Europees voetballer van het jaar, die onderscheiding plaatst hem nog niet op gelijke hoogte met de grote sterren uit het verleden. Vooral Raymond Kopa, de beste Franse voetballer van na de oorlog, heeft zijn bezwaren. Cruyff maakt op mij de indruk van een flakke rende kaars in vergelijking met het elektrisch licht dat Di Stefano verspreidde", aldus de 44-jarige Kopa, die eigenlijk Kopaczewski heet in een interview met het Zwitserse sportblad Sport Zurich. Op het hoogtepunt van zijn car rière wisselde Kopa het destijds bloeiende Sta de Reims voor Real Madrid, waar hij samen speelde met de toenmalige Europese elite (met inbegrip van de verspaans te Argentijn Di Ste fano). Hoewel Raymond Kopa tot op zekere hoogte de grootheid van Johan Cruyff wel wil erken nen, plaatst hij de Nederlander op de „tijdloze ranglijst" achter Di Stefano en Puskas om nog maar te zwijgen van Pele. „Het imponerende van Cruyff is de snelheid waarmee hij zijn acties uitvoert", meent Kopa. „In taktisch op zicht en wat het speloverzicht betreft, kan hij echter niet in de schaduw staan van Di Stefano, ook niet waar het de gelijkmatigheid van de prestatie en de actieradius betreft". En wat schietkracht en precisie betreft daarin wordt Cruyff veruit overtroffen door Puskas. Over Pele, de meest perfecte voetballer, die er' ooit is geweest, zullen we in dit verband maar helemhal niet praten". Johan Cruvff bevestigde eerder gedane uitlatingen dat hij er in Argentinië niet meer bij zal zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11