deTijd Bezit wordt eigen sterk woning bevorderd Industriebond NKV akkoord met federatie HP d0[)ENE VAN EUROPEES PASPOORT IS AL KLEUR BEKEND "8 O) O) Nederland is weer rijp voor machtigingswet MINISTER GRUIJTERS: Vrouwen kregen jarenlang ten onrechte WW-uitkering Soldatenvakbond in Frankrijk wordt hard aangepakt Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. [dJ amro bank Nieuwe president van Bangladesj DONDERDAG 6 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Industriebond NKV, de grootste (140.000 leden) bij het NKV aangesloten bond, heeft gisteren op een buitengewoon congres in Utrecht ingestemd met de plannen van de Vakcentrales NW en NKV om te komen tot een 'ware federatie'. 199 Afgevaar digden naar het congres stemden voor, 21 stemden tegen, 1 stem was ongeldig en 2 afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Industriebond stelt zich op achter een besluit van de verbonds raad van het NKV, waarin werd uitgesproken, dat de 'zware federatie' op den duur zou kunnen leiden tot een nog verdere vorm van samenwerking, zoals fusie, en wees daarmee een eis van voorzitter Groenevelt van de Industriebond NW af, dat de federa tie in ieder geval tot fusie moet leiden. De Industriebond NKV wil wel een fusie, maar dan stap voor stap. Bovendien moet de levensovertuiging van de NKV-leden daardoor niet in het gedrang komen. Een nieuwe organisatie moet bij haar handelen met die overtuiging rekening houden. Voorzitter P. Spijkers van de Industriebond NKV: „Het spreekt vanzelf dat voor de NKV-leden daarbij mede het evangelie als inspiratie geldt en dat de betekenis van de verkondiging door de kerken wordt erkend". Voorzitter Spijkers herhaalde, dat er pas een fusie tussen NKV-bon- den en collega-NW-bonden kan komen als de federatie tussen de beide vakcentrales rond is. De bonden moeten ook, net als de centrales, eerst een federatie vormen alvorens tot fusie te kunnen overgaan. (Van onze correspondent) BRUSSEL De kleur van een uniform Europees paspoort, dat de nationale paspoorten zal vervangen, is al bekend. Het wordt Bordeaux-rood (een Franse wens) of purper (een Nederlands idee). Dit paspoort zou met ingang van 1978 of uiterlijk 1980 moeten worden ingevoerd. Het Europese pas poort was gisteravond punt van bespreking van de Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken in Brussel, evenals de procedu re van algemene verkiezingen voor het Europese parlement, waarvoor als datum wordt ge noemd de eerste zondag in mei 1978. Voorgesteld is om voorop de slappe linnen kaft van het pas poort in goud te drukken „Euro pese gemeenschap" en daarna de naam van het land. Op de eerste bladzijde komt een tekst in alle talen van de gemeen schap, de rest is in het Engels en Frans gesteld. De leges van de paspoorten worden niet over al hetzelfde; vooral Nederland heeft hiertegen bezwaar, omdat in ons land die leges vrijwel de hoogste van de hele gemeen schap zijn. Zeven van de negen EEG-lidsta- ten zijn akkoord gegaan met het voorstel van de Nederlandse so cialist Patijn voor een verdeling van het aantal zetels in het Eu ropese parlement Het aantal Nederlandse zetels zou van 14 naar 27 stijgen, België krijgt 23 zetels, Denemarken 17, Duits land 71, Frankrijk 65, Ierland 13, Italië 66, Luxemburg 6 en Engeland 67. Frankrijk en En geland vinden dat de kleine lan den op déze manier te veel ze tels krijgen. In Elsevier zegt minister Van der Stoel over de affaire Heerema: ,Tot op dit moment heb ik vertrouwen ik de taktiek van de Ierse regering. Zodra ik enige aanleiding zou hebben tot vermindering van vertrouwen, zal ik ongetwijfeld de Ierse re gering daarover benaderen.' Een zeer uitgebreid interview in het blad met de econoom prof. Tinbergen. Het nationalisme is onze grootste vijand en het wordt sterker nu iedereen in moeilijkheden zit. We moeten de mensen duidelijk maken dat ze hun eigen belangen schaden, als ze altijd zelf willen beslissen.' En: ,Als wij op dit moment werkloze afgestudeerden heb ben, laten wij dan als werkende academici een paar procent van ons inkomen opgeven. Dan kun nen deze mensen uit hetzelfde budget aan het werk worden gezet. Dat zou heel gunstig zijn, want er is een enorme behoefte aan research door alle vraagte kens die het rapport van de Club van Rome ons gebracht heeft.' Een ander artikel zegt dat de gasbel van Ameland bijna zeker een zeepbel is. Het hoofdartikel komt tot de slotsom:' Misschien zou een machtigingswet op haar plaats zijn. De situatie is nu veel en veel ernstiger dan tijdens de oliecrisis." De Haagse Post analiseert de dilemma's van een Enkaon dernemingsraad slid." De be drijfsbezetting of een staking, daar hoef je bij de mensen niet -O mee aan te komen" En: „In wezen komt het alleen omdat je in deze maatschappijstructuur gewoon mee moet doen, als indi vidu. Doe je het niet, dan komt er wel iemand anders. En dan kan je wel zeggen, dat is geen excuus, je gaat toch niet tegen je eigen principes in., ik weet het niet, die maatschappij gaat toch door." Een groot interview ook met Vara-tv-directeur Piet te Nuyl. „Er is in het verleden inderdaad een groot aantal programma's geweest waarbij de Vara baan brekend werk heeft verricht Je kunt dat op het ogenblik wat minder zeggen. Nee, we zitten niet in de nadagen, maar wel in een crisis, een periode van uit blazen en bezinning. De helden van het eerste uur zijn ook wel wat moe" In Vrij Nederland een interview met de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Allon. „U bent naief. U weet gewoon niet met wat voor lieden u te maken hebt. Dit zijn mensen die het uitmoorden van een volk predi ken. En geef me daarover geen advies. Ik geloof dat ik meer over de PLO weet dan Arafat zelf. Dat moet ook, Arafat kan er best eens verbaasd over staan over zijn eigen positie." Een grote reportage in het blad over het ellendige lot van de Javanen in Suriname. Kinderen blijken op school van honger flauw te vallen. In de sportru- briek dit recept voor Feye- noord: „Wat moet Feyenoord nu gaan doen? Datgene wat Kraay vorig jaar bij Ajax heeft ge daan. Spelers die het niet meer zien bij hun club, die geen ple zier meer hebben in hun werk, spelers die collega's daardoor het genoegen ontnemen en daar door sfeerverziekend werken, die spelers moet Feyenoord ver kopen. En dan moet Feyenoord voor Theo de Jong geen 8 ton vragen, maar vragen wat een gek voor hem wil geven." In De Tijd aandacht voor de 200 doden die asbestkanker jaar lijks in Nederland vergt —„de grootste milieuramp van deze eeuw". Ook in het blad de beschuldi ging dat het bestuur van de universiteit van Nijmegen een klucht maakt van de identiteit „Het college van bestuur heeft een fundamentele stap overge slagen. Ze hebben niet eerst ge vraagd: betekent katholiciteit nog wel iets op de universiteit? Is dat een van de redenen voor het personeel en de studenten om hier te werken? Als die vraag met ja wordt beantwoord —-maar dat moet eerst nog on derzocht worden dan pas kun je in je benoemingsbeleid daar op inspelen." De Groene Amsterdammer ziet wel degelijk heil in de gasbel onder Ameland. „Zo lang de onderhandelingen met Economi sche Zaken over een groter aan deel voor de Nederlandse staat voortduren, hebben Shell en Ex xon er alle belang bij grote aardgasvondsten te verzwijgen." Over vier pagina's neemt het blad afscheid van Suriname. Beschreven wordt „hoe de opge klopte rassen— tegenstellingen de veel belangrijkere en voorlo pig blijvende economische af hankelijkheid van Suriname ten opzichte van Nederland en het westen aan het oog onttrekt" hoe de grootscheepse ontwikke lingsplannen op geen enkele wijze een vermindering of op heffing van de werkloosheid ga randeren." hoe de opvang van de naar Nederland vluchtende Surinamers ontaard is in een overval op kleinere dorpsge meenschappen aan de buiten kant van de randstad.". Hervormd Nederland heeft een interview met Jules de Corte: „Men noemt bezit een natuur recht Dat is niet waar, het is een cultuurrecht. En dan nog een heel slecht ook. Toch zijn het steeds weer de christenen die het eerst voor bezitsvorming pleiten. Het staat ook niet in de bijbel. Ik heb wel eens gezon gen: zondags gaat het om de hemel, 's maandags om het har de geld". Ook een merkwaardig verhaal over een eenmansklooster in het Land van Cuyk dat op mede broeders wacht. „Vooral het dragen van mijn habijt was een groot probleem bij het vinden van werk om in mijn levenson derhoud te kunnen voorzien. Maar ik vond dat eraan moest worden vastgehouden, want als de wereld de aanblik van een monnik niet meer verdragen kan, dan is er iets mis met de wereld en niet met die aanblik." Bij de komende vergadering van de Wereldraad van Kerken deze kanttekening: „Nederland en de Nederlandse kerken zul len in Nairobi maar een druppel in de emmer zijn. De tijd waarin grote Nederlandse oecumenici de gang van de Wereldraad in dringend bepaalden, is voorbij. Werken in het kader van de Wereldraad betekent allereerst een lesje in nederigheid." Twee Nederlanders zijn gisternacht omgekomen in Noord-Zweden, toen het werkschip waar zij mee voeren werd overvaren door een Noors schip. Het zijn J. Broekhoven (34) uit Putten en J. Noordhoek (ook 34) uit Alblasserdam, die bij de plaats Lulea aan het werk waren voor een Nederlandse baggermaatschappij. Op de foto wordt het stoffëlijk overschot van een van hen van boord gedragen. Het scheepje hangt in de strop van een kraan. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Gruijters (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) streeft naar een belangrijke vergroting van het eigen woningbezit. Nu woont 37 procent van de Nederlanders in een eigen huis. Als het aan de minister ligt zal dat over 15 jaar 65 procent zijn. Net als in de omliggende landen zal dan ongeveer tweederde van de mensen over een eigen huis beschikken. De minister demonstreerde zijn enthousias me voor het eigen woningbezit in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van zijn departement Gisteravond zei hij, vast te zullen houden aan het bouwprogram ma. Het kamerlid Scholten (ARP) kreeg te horen, dat de minister het aantal woningwet woningen zeker niet ten gunste van het eigen woningbezit wil beperken. Want juist via de woningwetbouw heeft de regering greep op de bouwmarkt. De minister wil eerst bekijken wat de grote beleggers op de bouwmarkt doen. Als zij te traag investeren en stagnatie dreigt op te treden, dan wil de minister de bouw extra stimulansen geven door meer eigen woningen te laten bouwen. Staatssecretaris Van Dam deelde mee, dat tot nog toe 238.000 aanvragen voor een individuele huursubsidie zijn ontvangen. Ui teindelijk wordt verwacht dat zo'n 300.000 tot 350.000 huurders een aanvrage voor huursubsidie zullen indienen. De meeste subsidies zullen meteen in mindering op de huur worden gebracht Staatssecretaris Van Dam zei dat geen huurverhogingen van min der dan acht procent in het vooruitzicht gesteld kunnen worden. Een werkgroep zal gaan onderzoeken of er wettelijke voorschriften kunnen komen voor de relatie huurder-verhuurder, met inspraak voor de huurders. Ook zal worden bekeken of een standaardcontract voor de huur van woningen moet worden opgesteld. Samen met het ministerie van CRM gaat het ministerie van Volkshuisvesting de woning verbetering begeleiden met behulp van con sulenten. Per 100 tot 150 te verbeteren hui zen zal één consulent nodig zijn, in totaal volgend jaar 50 tot 80. Met „enige voldoening" stelde minister Gniijters gisteren vast, dat het werkeloos- heidspeil in de bouw dit jaar is teruggedron gen tot het peil van vorig jaar. De minister zag enige opleving in de woningbouw, met name het aantal te bouwen woningwetwo ningen stijgt momenteel. De minister ver wachtte daarvan gunstige effecten op de werkgelegenheid in de bouwnijverheid. Die effecten zullen echter pas volgend jaar zicht baar worden. De heer Gruijters wilde niet ingaan op de vraag of de 650 miljoen gulden die de regering beschikbaar heeft gesteld voor stimulering van de werkgelegenheid voldoende is; die invloed zal half 1976 uitge werkt zijn. Binnen enkele dagen zal de regering bij de Kamer voorstellen indienen betreffende de grondpolitiek. In die voorstellen zal de ontei gening op basis van de bedrijfswaarde, waartegen de christen-democratische partij en bezwaren hebben, worden geregeld. AMSTERDAM (ANP) Zes Amsterdamse huisvrouwen hebben jarenlang ten onrechte een werkloosheidsuitkering ontvangen. Dit heeft de raad van beroep in Amsterdam be paald. De vrouwen werkten per kwartaal zes weken bij de Raad van Arbeid bij de uitbeta ling van kinderbijslag. De resterende zeven weken kregen zij dan een werkloosheidsuitke ring. Dat duurde al vijf tot tien jaar. In de periode dat zé niet werkten waren de vrouwen bij het arbeidsbureau ingeschreven als werkzoekenden. De bedrijfsvereniging voor overheidsdiensten was na al die jaren al tot de conclusie gekomen dat ten onrechte een uitkering was verstrekt. Tegen deze beslissing waren de dames in beroep gegaan. De raad van beroep stelde echter dat er voor een uitkering sprake moet zijn van onvrijwillige werkloos heid. „Ieder van de dames wist bij het aangaan van een nieuw tijdelijk dienstverband, dat dit na zes weken zou aflopen, omdat er dan geen werk meer was. Deze gang van zaken hebben ze willens en wetens geaccepteerd". Het argu ment, dat zij recht zouden hebben op de uitke ring, omdat die hun jarenlang was verstrekt, werd door de raad ook verworpen. PARIJS (AFP) Het Franse leger kent sinds gisteren zijn eerste soldatenvakbond. Het initiatief, een verrassende actie van een groep in Besanfon gelegerde militairen, is onmiddellijk gestuit op onverbiddelijke tegenstand van de militaire autoriteiten en met name van generaal Bigeard, de staatssecretaris van Defensie. Deze noemde de actie „illegaal en ondenkbaar". In de oproep van de initiatiefnemers wordt een aantal eisen gesteld, waaronder „een onmiddellijke soldijverhoging voor alle militairen met 500 frank tot 750 frank (ongeveer 450 gulden), kosteloos vervoer, aanvaardbare hygiënische omstandigheden, volledige vrij heid buiten de diensturen, vrije keuze van plaats en datum van inlijving en vrijheid van bijeenkomst, meningsuiting en aanplakken binnen de kazernes". De Franse militaire autoriteiten wijzen de vankbond ten stelligste af. „Er is geen sprake van dat wij buigen voor een minderheid, waarvan het doel is wanorde te stichten voor de wanorde alleen", aldus generaal Bigeard. De staatssecretaris was voornemens „zeer streng" op te treden tegen de actie. Volgens het Franse militaire reglement mogen militairen zich niet aansluiten bij politieke groe peringen of vakbonden; daarom kan dit initiatief legaal de kop worden ingedrukt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllin Speciaal om snel ter plaatse te kunnen zijn bij ongelukken op rijkswe gen (zoals indertijd de catastrofale kettingbot sing bij Prinsenbeek) zijn zes speciale schuim- bluswagens gestatio neerd in Amersfoort, Breda. Heerlen. Utrecht. Eindhoven en Dordrecht. De wagens die 260.000 gulden per stuk kosten, werden gisteren overge dragen door minister De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken en daarbij werd een demon stratie van hun kunnen gegeven. Het aantal brandweerwagens van dit soort zal tot 25 wor den uitgebreid. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll Weer gasvondst in Nederlands deel Noordzee (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Amerikaan se oliemaatschappij Placid In ternational heeft opnieuw gas aangeboord in bet Nederlandse deel van de Noordzee. De vondst werd gedaan in blok L 14 van het Nederlandse plat, op circa 40 kilometer ten noord westen van Texel. De omvang van de gasvondst is nog niet bekend, daarvoor moe ten eerst meer seismografische metingen worden verricht Er wordt echter rekening gehouden met een gasbel van maximaal 50 miljard kubieke meter. DEVENTER (ANP) - De ge meente Deventer wil iets gaan doen aan de sterk gestegen prij zen op kermissen. Deventer gaat als eerste ge meente in Nederland het sys teem van pacht voor kermisex ploitanten veranderen; het ge meentebestuur is namelijk em stig verontrust over het ver schijnsel, dat ook op de kermis sen de laatste jaren de prijzen zo zijn gestegen, dat het karak ter van „volksfeest" dreigt te l worden aangetast De gemeente zal met minder pacht genoegen nemen, als de kermisexploitan ten de entreeprijzen verlagen. lllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lADVERTENTIE Een kunstnier is er nu ook in een compact draag baar model. Op de foto wandelt dr. Willem Kolff van de universi teit van Utah. Verenigde Staten, gespecialiseerd in kunstorganen met Kathy Moulton die zo'n kunstnier meedraagt. Dit model is ontwik keld in het me disch centrum Downstate in New York en bij vier patiënten ge- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie'kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50* Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat kunnen we wel afspreken, nietwaar?). ,,'n Mooi gebaar, al zegiknet zelf!"1 NEW DELHI (Rtr/AP) - De president van Bangladesj, Chondokar Musjtaque Achmed, is vanmorgen afgetreden, nadat dinsdag de legerofficieren wa ren weggezuiverd die hem drie maanden geleden met een staatsgreep aan de macht had den gebracht Als nieuw staats hoofd heeft de president van het hooggerechtshof, Am Syeem, de ambtseed afgelegd. In werkelijkheid heeft de hoge re legerleiding de macht Waar schijnlijk zal een „nationale commissie" van tien militairen bet land gaan besturen. Ex-president Achmed schijnt persoonlijk een bloedbad in Bangladesj te hebben voorko men; hij wist te vermijden dat de hogere legerleiding slaags raakte met de officieren die in augustus een bloedig einde maakten aan het bewind van Moedjiboer Rachman. Deze offi cieren hebben eergisteren het land mogen verlaten en zijn in Thailand aangekomen. Tot hen behoort de man die indertijd zelf het bevel gaf pre sident Moedjiboer Rachman te doden, overste Sajed Faroek Rachman. Volgens hem gaat Bangladesj nu een hard militair bewind tegemoet onder leiders die een pro-Russisch beleid voorstaan. Volgens berichten in India zou den in de gevangenis van Dac ca, de hoofdstad van Bangla desj, twee ex-premiers, een voormalige vice-president en een oudminister uit de tijd van Moedjiboer om het leven zijn gebracht Drughandelaar verraadde zich EINDHOVEN (ANP) - Een 20- jarige drughandelaar uit Eind hoven heeft zichzelf verraden toen hij gisteren heroine te koop aanbood aan een recher cheur. Dat gebeurde in de Poort van Kleef, een café in de binnenstad van Eindhoven dat volgens de politie bekend staat als trefcen trum van druggebruikers. Toen de jongeman merkte dat de „ko per" een politieman was, pro beerde hij vergeefs 5 gram her oine weg te gooien.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7