Carnaval rond Leiden komt er steeds beter in Sassenheimse een dagje waarzegster Primeur voor Zoeterwoudse scheidsrechters BUSDIENSTEN IN GEBIED TEN OOSTEN VAN LEIDEN VERANDEREN Met alcohol ingewreven neus beïnvloede bloedproef DONDERDAG 6 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT De feestneuzen zijn I weer uit de kast ge- i haald, de lolbreken in de I vouw geperst, kasteleins houden zich gereed om naar behoren talloze dorstige kelen te kunnen smeren. U voelt waar schijnlijk al waar ik naar toe wil. Juist, het carnaval staat weer voor de deur. Dit weekeinde is het al weer raak in veel plaatsen uit de om geving van Leiden, on danks het feit dat de traditionele elfde- van- de-elfde, van oudsher de openingsdag van dit feest, pas volgende week een feit is. Er zijn maar weinig verenigin gen die zich aan die elfde no vember houden. De meesten doen het op de achtste of op de vijftiende. En waarom ei genlijk, zo heb ik mij afge vraagd. Feesten op dinsdag moet toch even leuk kunnen zijn als op de zaterdag. Of niet soms? Ik heb eens even al die pro grammaboekjes doorgekeken van de carnavalsverenigingen. De meeste hebben er veel werk van gemaakt. Zoals bij voorbeeld in Alphen aan den Rijn waar de „Cascarvieten" met een programmaboekje van niet minder dan 92 pagi na's zijn uitgekomen. Maar het is dan ook al het twaalfde jaar dat ze in Alphen carnaval vie ren. „Elk jaar willen we het beter doen", zegt burgemees ter Gallas zelf in het voor woord. En het ziet er naar uit dat hij gelijk krijgt. En in Noordwijkerhout zal het dit jaar ook wel weer lukken. Die gaan zaterdag het carna valseizoen openen met een groot feest in het congrescen trum Leeuwenhorst De „Kani- nefaaten" lopen al heel wat jaartjes mee en beweren zon der blikken of blozen dat de Kokkerhoutse feestneuzen de beste zijn van boven de Moer dijk. In Noordwijk beweren dat op hun beurt de „Noordtukkers", inmiddels ook al gedegen feestvierders die qua enthou siasme nauwelijks hoeven on der te doen voor hun buren uit Noordwijkerhout. Waar het het gezelligst is zal ieder voor zich moeten uitmaken. Er zijn in ieder geval Noordwijkers die feestvieren in Noordwij kerhout en omgekeerd. Twee plaatsen waar het carna val al vrij professioneel wordt aangepakt. Dat kan nog niet gezegd worden van bijvoor beeld Lisse en Katwijk, waar pas de laatste jaren het carna val is ontdekt en waar de pret- machine nog wat stroef loopt. Maar daar komt verandering in. Ik sprak met Lissenaar Ni co Molkenboer, een van grond leggers van het Lissese carna val. „Natuurlijk moeten we nog veel leren", zei hij mij, „maar binnen een jaar zal geen Lissenaar meer zonder het carnaval kunnen. „De Gaapstokken", zoals de vereni ging toepasselijk is genoemd (Lissenaren zijn nogal nieuws gierig van aard), hebben dit jaar voor het eerst ook een zgn. „Elf-pintentocht" in him programma opgenomen, een vochtrijke trektocht langs een groot aantal Lissese horeca bedrijven, die kan worden ge zien als een persoonlijke test op overmatig drankgebruik. En dan hebben de „Gaapstok ken" dit jaar nog een troef achter de hand. De dansmarie kes gaan optreden in splinter nieuwe uniformen en alleen dat al moet, volgens Molken- boer, de Lissenaren naar het stamcafé „Trefpunt" doen stromen. Ook in Katwijk komt men nu aardig los. Twee jaar geleden leek het nog een vrij zinloze poging van de uit Breda af komstige Wim Hartmans om als prins Willem aan het hoofd van de „Narrekappen" Kat wijk proberen te veroveren. Dat was een periode dat de badplaats nog op haar achter ste benen ging staan als er gesproken werd over het dan- Nico Molkenboer, een van de grondleggers van het Lissese carnaval sen op de zondag en waar men bijvoorbeeld ook het zwem men op de zondag lange tijd heeft veroordeeld. Dus zou een carnaval dan wel kans ma ken? Het is vreemd maar waar. Katwijk bleek uiteindelijk toch wel trek te hebben in carnaval. Natuurlijk nog op bescheiden schaal maar de verwachtinge van de carna valsvereniging voor dit jaar zijn erg hoog. Er heeft zich inmiddels rond het carnaval een kleine gedaanteverwisse ling voorgedaan. De naam „Narrekoppen" is komen te vervallen (waarschijnlijk leek die te veel op de Katwijkse scheldnaam „vissekop") en daarvoor in de plaats is nu gekomen de stichting „Kat wijkse Carnavalsviering", een aanduiding waar je je nauwe lijks een buil aan kunt vallen. Dus ook Katwijk redt het wel. Vanuit de Rijnstreek hoor ik toch wat somberder berichten. In Ter Aar bijvoorbeeld voelt men niets voor dat georgani seerde feestvieren. Alleen in de dochterdorp Langeraar wil het nog wel eens gezellig wor den in carnavalstijd. Daar zorgden dan de „Piasduikers" voor. Maar die staan nu ook op een laag pitje, hoorde ik. Nee, dan gaat het bijvoorbeeld beter in Roelofarendsveen. Daar heeft men weliswaar geen eigen carnavalsvereni ging maar daar organiseren ze eenmaal per jaar in samen werking met wat grapjassen uit het Brabantse Uden zo'n verrekt gezellige carnavalsdag dat ze er makkelijk weer een jaar tegenkunnen. In Voorschoten gaat het ook van een leien dakje met de „Forse Caters", die zaterdag een prinsenbal houden in de bovenzaal van de „Oude Leeuw." Natuurlijk mag ik niet verge ten te noemen de carnavals vereniging „De Bokken" uit Voorhout, die aardig op weg zijn om Noordwijkerhout en Noordwijk naar de kroon te steken. Dit weekeinde houden ze zich nog even rustig en organiseren ze in het parochie huis een grote fancy-fair. De opbrengst daarvan is bestemd voor de camavalsfestiviteiten voor de zieken, bejaarden en jongeren. Zo zijn er nog meer carnavals verenigingen uit de omgeving van Leiden die langzaam maar zeker volwassen worden. En dat is dan snel gegaan. Want tien jaar geleden durfde men nog niet eens met ee boeren- zakdoek om de nek op straat te verschijnen of zomaar uit bundig een lied te zingen. Maar nu de vlam eenmaal in de pan zit zijn de feestneuzen niet meer te tellen. Dat is leuk voor de mensen. Alaaf. Bewoners van Hui ze St. Bernard us ver diept in hun creatie ve bezigheid. Trots tonen enkele SJZ'ers hun nieuwe tenue. De jeugdscheidsrechters van i het Zoeterwoudse SJZ zijn nu de best gekleden van het Ne- derlandse amateurvoetbal. Voor zover bekend zijn zij de enigen die de beschikking heb- ben over een officieel scheids- rechterspak. Deze kleding pri- meur hebben zij te danken aan SJZ jeugdscheidsrechter Theo Engel die een aantal i maanden geleden tijdens een i bestuursvergadering met dit idee op de proppen kwam. Hij vertelde mij gisteren: „Die i jeugdscheidsrechters lopen er altijd zo onverzorgd bij. Mees- tal het hemd uit de broek, i flink bezweet en met de meest uiteenlopende kleding. Van een bepaalde uniformiteit is i nooit sprake geweest. De een loopt in spijkerbroek terwijl i de ander weer een wollen broek aan heeft. Ik vond dat er een bepaalde eenheid moest komen, ook al wordt er dan I gefloten voor de jeugd." i De suggestie van Theo Engel viel in goede smaak. Maar hoe kwam men aan het geld voor in'totaal zes tenues, een be drag van zo'n zeshonderd gul den. Men besloot het bedrag te betrekken van de jaarlijkse kerstboomactie in Zoeterwou- de. En dat lukte. Theo Engel, secretaris van de D-enE- junioren: „We hebben dit niet alleen voor ons zelf gedaan. Meer nog voor de voetbaljeugd. Het inspireert als de scheidsrechter in een officieel tenue de wedstrijd fluit. Voor die jongens is dat een stuk leuker voetballen En waarom zou je dan zoiets ach terwege laten,, Het is de bedoeling dat andere amateurclubs uit de omgeving dit unieke voetbalidee zullen navolgen". We willen de colle ga scheidsrechters die hier ko men fluiten met onze tenues een beetje de ogen uitsteken. Het zou leuk zijn als zij zich ook in het pak steken „Aldus Zuster Benvenuto van het Sas senheimse bejaardenpension huize St. Bemardus zal op twaalf november elke belang stellende op verzoek in een verduisterde tent de hand le zen, strak turend in een glazen bol, haar bezoekers de toe komst voorspellen. Het bedrag dat ze daar voor vraagt, zal gebruikt worden om een deel van het materiaal te bekosti gen dat de bejaarden van dit Sassenheimse bejaarden- en verpleegtehuis jaarlijks nodig hebben voor hun bezigheidst herapie. Het stukje onvervalste magie van deze goedlachse bejaar denverzorgster vormt een speels onderdeel van de op die dag in de tuinzaal van St. Ber- nardus te houden fancy-fair. In die zaal hebben een aantal Sassenheimse bejaarden in het afgelopen jaar naar hartelust kunnen knutselen. En dat van die mogelijkheid erg druk ge bruik is gemaakt blijkt wel uit het grote aantal werkstukken dat tijdens deze fancy-fair ten toongesteld en tegelijkertijd te koop aangeboden zal worden. Wat er staat is niet mis. Tafel tjes met ingelegde mozaiek, fraai bewerkte barkrukken, versierde spiegels, kettingen, tafellakens, schaaltjes en ook een fantastisch mooi sprei, met veel liefde door bejaarde handen gehaakt. De ontwer pers van deze attributen, des kundig begeleid door zuster Benedetto, staan hun stukjes creativiteit gratis af, in de hoop dat veel Sassenheimers er op 12 november een pittige prijs voor zullen neertellen. Zuster Benedetto: „In die werkstukken zitten enorm veel arbeidsuren. Eigenlijk zijn de prijzen die we er nu voor vra gen veel te laag. Maar we wil len het aantrekkelijk houden voor de bezoekers." Naast het „geheimzinnige" op treden van waarzegster zuster Benvenuto zullen op de fancy fair nog een aantal attracties de bezoekers verpozen. Men rekent op een paar honderd Van een onzer verslaggevers Waddinxveen Op eondag 16 november a.s. wordt een nieuwe dienstregeling ingevoerd door een zeer groot gedeelte van het ver voergebied van de N.V. Verenigd Streekver voer Westnederland. Hieronder volgt een overzicht van de belangrijkste wijzigingen: Lijn 1. Alphen-Benthuizen-Boskoop-Den Haag-Nootdorp-Voorburg-Zoetermeer. De 5-minutenfrequentie in de ochtendspits van Zoetermeer naar Den Haag is uitgebreid tot ongeveer 9.00 uur. In de avonduren en op zondag zal op het trajectgedeelte Zoeter- meer-Boskoop v. v. een 2 uurdienst worden ingevoerd. Wel gaan deze ritten doorrijden van en naar het centrum van Alphen. Door deze wijziging behoeven passagiers te Zoe termeer niet meer over te stappen. Lijn 4. Bergschenhoek-Berkel-Leiden-Rot- terdam-Stompwijk-Zoetermeer-Zoeterwou- de. Van maadag t/m vrijdag tot 18.00 uur en op zaterdagmiddag wordt een volledige hal- fuurdienst ingevoerd en op zondag een re gelmatige uurdienst. Lijn 5. Bodegraven-Gouda-Utrecht. op het trajectgedeelte Bodegraven-Gouda in de ochtendspits en van Gouda naar Bode graven in de middagspits is een halfuur- dienst ingevoerd. De vertrektijd te Gouda is 5 minuten vervroegd, de aankomsttijd in Gouda is 5 minuten verlaat. Lijn 6. Alphen aan den Rijn-Hazerswoude Dorp-Hazerswoude Rijndijk-Koudekerk aan den Rijn-Zoetermeer. Onder lijnnummer 6 zal een sneldienst gaan rijden van Alphen naar Zoetermeer/Den Haag v. v. Deze snelle verbinding wordt vooral belangrijk voor reizigers uit Alphen, Koudekerk en Hazerswoude, omdat te Zoe termeer aansluiting wordt gegeven en geno men op alle richtingen, o. a. Delft-Den Haag winkelcentrum „Leidschenhage"-Rotterdam. De bestaande overstapregeling van Hazers woude Dorp bij de driesprong Hoogeveen wordt ongunstiger door verschuiving van de tijden op lijn 8. Passagiers uit Hazerswoude Dorp wordt dan ook aangeraden voor zover lijn 6 rijdt van deze verbinding gebruik te maken. Lijn 7. Alphen aan den Rijn-Hazerswoude Rijndijk-Koudekerk aan den Rijn-Leiden- Leiderdorp. Te Alphen is op werkdagen tot ongeveer 19.00 uur een* volledige 15-minutendienst in gevoerd tussen Station N. S. en Ridderveld v. v. In de avonduren is er ook een extra slag ingelegd om treinreizigers aansluiting te geven richting Ridderveld. Lijn 8. Boskoop-Gouda-Hazerswoude Dorp- Leiden-Leiderdorp-Waddinxveen. De vertrek- en aankomsttijd te Leiden is 8 minuten verschoven. Te Boskoop zal gere den worden via „Snijdelwijk", zoals ook lijn 1 reeds rijdt, dus langs de bejaardencentra „Mendelhof" en „Irene". De halten Waterto ren en Vishal op de Zijde komen te verval len. In de ochtendspits wordt van maandag t/m vrijdag een rit ingelegd, vertrek 7.53 uur van Boskoop naar Gouda. In de middaguren wordt van maandag t/m vrijdag tussen 15.15 uur en 17.45 uur een halfuurdienst gereden van Gouda naar Waddinxveen Luifelbaan. Lijn 11. Zoetermeer. Deze lijn wordt voor het grootste gedeelte opgeheven wegens het zeer geringe aanbod van passagiers. Het gedeelte Delft-Nootdorp- Zoetermeer Meerzicht v. v. wordt nu gere den als lijn 3. Alleen tussen Zoetermeer Palenstein en Zoetermeer N. S. worden in de spitsuren nog een drietal ritten heen en terug gereden. Lijn 12. Leidschendam-Stompwijk-Zoete- In verband met het toenemende aantal reizi gers zullen alle ritten welke nu van maandag t/m vrijdag rijden, eveneens op zaterdag worden uitgevoerd. De route te Zoetermeer wordt gelijk aan de nieuwe route van lijn DEN HAAG/BODEGRAVEN De rechter-com- missaris bij de Haagse rechtbank gaat een nader onderzoek instellen naar de verklaring van een huisvrouw uit Bodegraven die heeft beweerd dat zij enige tijd geleden de bloedende neus van haar echtgenoot met cognac heeft gereinigd. De vrouw, als getuige verschenen voor het Haagse Gerechtshof, was gisteren bereid dat onder ede te verklaren. Het hof vreesde evenwel dat de dame een meineed zou afleggen en verwees de zaak daarom naar de rechter-commissaris. De getuigenis waarom de vrouw is gevraagd moet opheldering verschaffen over het gedrag van haar echtgenoot in de nachtelijke uren van 3 februari van dit jaar. Deze zou toen onder invloed van sterke drank een auto hebben bestuurd. De Haag se politie-rechter is ervan overtuigd dat de man, een 38-jarige vertegenwoordiger zich daaraan in derdaad heeft schuldig gemaakt. Om die reden veroordeelde hij de vertegenwoordiger enige tijd geleden tot 10 dagen gevangenisstraf en 9 maan den intrekking van het rijbewijs, waarvan 5 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Volgens de politierechter heeft zich op 3 februari in Bodegraven het volgende afgespeeld. De vertegenwoordiger ging naar een trainings avond van zijn voetbalclub, liep zün conditie-rond jes, verbeterde zijn balvaard' id en ging toen aan de pils. Na afloop toog hij naar een café en zette daar de activiteiten voort. Tot twee uur in de nacht. Rond die tijd stapte hij weer in zijn auto, begaf zich op weg naar huis maar werd in dat voornemen gefrustreerd door een lantaarnpaal. Boem bleek ho en de vertegenwoordiger zag zich genoodzaakt het laatste stuk lopend af te leggen. Korte tijd later zag de politie de wagen van de verdachte staan. Die besloot bij de verdachte thuis een kijkje te nemen en trof hem daar inderdaad aan. Laveloos en met een bloedende neus. De man werd een bloedproef afgenomen die een alcohol- promillage uitwees van 2.90. Dat is vijfmaal het wettelijk toegestane maximum. Zijn commentaar op het gebeurde tegenover de verbaliserende agen ten: „Die auto kan me geen zier schelen. Dat m'n neus bloedt vind ik erger". Dat meent dé politie rechter althans. Volgens de vertegenwoordiger zelf en ook volgens diens echtgenote is het allemaal heel anders ge gaan. Essentieel in hun visie op het gebeurde is dat de Bodegraver niet onder invloed van overma tig drankgebruik zijn auto heeft bestuurd en dat de botsing tegen de lantaarnpaal te wijten is aan slordig rijgedrag. Om die reden ging de man dan ook bij het gerechtshof in beroep. Maar hoe verklaart het echtpaar dan dat hoge alcohol-pro millage? Dat zit hem in de gesignaleerde cognac-behande ling. Volgens de vrouw is cognac een zeer probaat medicijn tegen neuswonden. Althans is het zeer goed bruikbaar om er een neuswond mee te reinigen. Toen zij haar man zo zag bloeden greep ze dan ook onmiddellijk de fles en besprenkelde het front van de vertegenwoordiger met dit koste lijke goedje. Mogelijk heeft hij toen iets door zijn neus naar binnen gekregen, mogelijk is er ook wat in zijn mond gelopen. In ieder geval moet daaraan y de uitslag van de bloedproef worden geweten. Allerlei organisaties zijn de laatste jaren in touw om dames, maar ook heren van hun overtolli ge pondjes af te helpen. In Leiden is Slank Fit Nederland gestart met een cursus. Onze redac trice Liesbeth Vogels, keek voor u, en ook een beetje voor zichzelf, achter de schermen van deze organisatie. De twaaff weken zitten erop. Twaalf weken van conclëntieus calorieën tei len en nauwkeurig de weegschaal in het oog houden. Ik heb in deze twaalf weken veel geleerd, maar ook veel afgeleerd. Een calorierijk „tussen doortje", zoals „een zak patat mèt" gaat er bij mij niet meer zo gewetenloos Met enige weemoed kijk ik naar de tijd terug dat ik van nog geen „Slank-Fit-Neder- land" wist. Probleemloos gingen er toen op een ge zellig avondje zeven pilsjes in plus de nodige chips, gedoopt in o zóvette saus jes. Die tijd is voorgoed voorbij. Wanneer ik op mijn streefgewicht, waar ik sinds gisteren overigens een pond onder ben, wil blijven, zal ik in de toekomst moe ten letten op alles wat ik eet of drink. Af en toe een pilsje is geen bezwaar, zo lang het er maar niet te veel zijn. Dat geldt natuurlijk ook voor de lekkere hapjes. Nee, het zal nooit meer zo worden als vroeger. Niet dat ik er rouwig om ben. Ik ben met deze cur sus, zoals de inleiding ver meldt, ook een beetje voor mezelf begonnen. Buiten proporties ben ik wel nooit geweest, maar het was voor mij toch geen overbodige luxe eens de strijd tegen de ziekte die de mensen te pakken neemt met vetplooi- tjes aan te binden. En ik voel me er een stuk beter bij. Sinds kort durf ik bij voorbeeld korte truitjes op mijn lange broek te dragen. Twaalf weken geleden was daar geen kijk op omdat ik vond dat niemand hoefde te zien hoe de plooitjes over mijn broek heen kwamen. Zo in het algemeen geno men, ben ik het meeste kwijt geraakt, waar blijkbaar altijd het meeste heeft geze ten: in de taille. Ik heb vanaf het moment dat ik mezelf nauwkeurig ging bekijken, gedacht dat ik geen taille had. Een cur sus in het in groepsverband afvallen heeft geleerd dat ik mezelf voor de gek hield. Ik heb er wèl een. Niet zoals de tekenaars dat bij mopjes doorgaans weergeven, maar hij zit er in ieder geval toch tamelijk nadrukkelijk. Om nou niet binnen de kortste keren weer in mijn vroegere fouten terug te vallen heeft „Slank-Fit" een stok achter de deur. Iedere maand mag ik gratis terug komen om me te wegen en om weer eens te kijken hoe het met mijn mede-cursis ten gaat. De laatste raad, die Els van Buchem „de afzwaaiers" mee heeft gegeven luidt: iedere week 100 calorieën per dag meer nemen tot je aan achttienhonderd calo rieën zit. Wanneer het ge wicht weer gaat toenemen, terug gaan naar de duizend calorieën. Eigenlijk is afvallen zo sim pel dat je je afvraagt, waar om je er zelf niet opgeko men bent. Misschien dat je je in je eentje nog wel eens graag beduvelt. En dat daardoor het een paar da gen minder eten lang niet opweegt tegen de rest van de dagen dat je maar raak eet. Dat laatste zal bij mij niet meer gebeuren, zo neem ik me vast voor. Mocht het toch eens uit de hand gaan lopen (de geest is gewillig maar het vlees is zo zwak), dan weet ik nu tenminste hoe ik het aan moet pakken om te voorkomen dat ik last krijg van mijn omvang. Uesbeth Vogels

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5