Lisse overweegt nieuwbouw Qbus Veelzijdig werk Maria Pauwels in „De Schaker' m "Betrekken van jongeren nieuwe CDA-afdeling belangrijkste taak" Voorschoten wil sterk stijgende onderwijskosten gaan aanpakken BEGROTING 1976 AANVAARD Bloemenvaktentoonstelling in opbouw Leidschendammer veroordeeld tot 16 weken Gas-, water- en electra-tarieven Wassenaar omhoog Van onze correspondent WASSENAAR - Zoals burgemeester en wethou ders in hun aanbiedings brief bij de gemeentebegro ting voor 1976 al hebben aangekondigd, zal aan de gemeenteraad worden voorgesteld de tarieven voor gas, water en elektrici teit te verhogen. Wat het gas betreft heeft overleg o.m. met de Gasu nie en de Minister van Eco nomische zaken geleid tot een nieuwe tariefstelling, waarbij het vastrechtbe drag voor een verbruik tot 600 m3 wordt verhoogd van 36,— tot 42,— terwijl de m3-prijs in deze tariefs- groep met een cent omhoog zal gaan tot 27 cent Voor grotere verbruikers gaat het vastrechttarief omlaag van 96,— tot 84,— maar wordt de m3-prijs verhoogd van 0.16 tot ƒ0.20. Voor elektriciteit hebben burgemeester en wethou ders het voornemen de raad voor te stellen de ta rieven met 1 cent per kWh te verhogen. Daardoor zal de geraamde winst van het elektriciteitsbedrijf stijgen van 107.000,— tot 467.000.—. Voor water staat een tariefsverhoging met 11- cent per m3 op het programma. De commissie financiën uit de raad heeft zich met deze voorstellen akkoord ver klaard. Van onze correspondent Lisse B. en W. van Lisse overwegen een nieuw onderkomen te laten bouwen voor het jeugdcen trum Qbus. Als locatie denkt men aan het terrein bij het gemeentelijke gymnastieklokaal aan de Ruishornlaan. Dat heeft wethouder mevrouw Meulemans-Seelen gisteren meegedeeld bij de behandeling van de Lissese begroting voor 1976. De raad ging met die begroting akkoord. Van de ingediende moties haal de er geen enkele een meerderheid. Met uitzondering van de SGP toonden alle fracties zich erg gelukkig mét de oplossing die b. en w. voorstaan voor de huisvestingsproblemen van Qbus. Minder ingenomen was men met de door wethouder Meulemans andermaal verdedigde stel ling dat het ondoenlijk is in Lisse een schoolad viesdienst in het-leven te roepen. En zelfs zeer moeilijk één enkele ambtenaar aan te trekken die belast kan worden met de organisatie van school begeleidingsactiviteiten. Wethouder De Kort zei gisteren dat naar zijn mening Lisse zich bij de verdere uitbreiding van het woningbestand primair moet richten op de bouw van huizen waarop de rijkspremie maximaal is. Hij becijferde dat het gemiddelde aantal wonin gen dat Leiden jaarlijks kan bouwen circa 100 bedraagt. Overigens viel uit zijn woorden af te leiden dat de situatie op het vlak van woningbouw de laatste tijd nogal is verslechterd. In het district waaronder Lisse ressorteert waren 22.500 nieuwe woelingen gepland. Daarvan zijn er niet meer dan 1700 gerealiseerd. Renovatie van Vreeuwwijk ziet de wethouder niet zitten. Hij meent dat dat zou leiden tot absurd hoge huren. Overigens het aantal woningzoekenden in Lisse vergeleken met vorig jaar met 138 gedaald. Op dit moment zijn nog 447 personen in de gemeente als woningzoekende gere gistreerd. De burgemeester liet in verband met woningbouw gisteren een positief geluid horen. Hij zei te menen dat het tekort op Blokhuis uiteindelijk niet 1 miljoen zal bedragen maar ongeveer de helft daarvan. De suggesties om van de Heereweg een wandeldomein te maken wees hij van de hand. Volgens de burgemeester blijven de klanten weg als zij niet met de auto bij een winkelcentrum kunnen komen. Door wethouder De Kort werd de toezegging gedaan dat de straatverlichting op de Akervoorde- laan spoedig zal worden aangepast In de aanleg van fietspaden langs bijvoorbeeld de Ruishoorn- laan ziet hij geen heil. Volgens hem betekenen ze een ongewenste stimulans voor de automobilisten om harder te gaan rijden. Aanleg van een ver- keersinstallatie op het kruispunt Heereweg Ka naalstraat vindt hij eveneens een slecht idee. Hij is van oordeel dat een dergelijke installatie tot gevolg heeft dat de doorstroming verslechtert en er meer kop/staart botsingen gebeuren. Op de kritiek die tijdens de algemene beschouwin gen op de burgemeester was geuit ging deze slechts oppervlakkig in. Hij zei te zullen proberen de raadsleden minder vaak in de rede te vallen. De heer Rosdorff (PvdA) reageerde daarop in tweede instantie nog even. Hij laakte de gewoonte van de burgervader 9m lange monologen te hou den. De voorzitter moet kort en bondig spreken, aldus Rosdorff en de raadsleden niet „platpraten". Wethouder mevrouw Meulemans tenslotte beloof de gisteravond de mogelijkheden te onderzoeken voor de oprichting van een culturele raad in Lisse. Na afloop van de begrotingsbehandeling boog de raad zich over een voorstel om met ingang van 1 januari volledig over te gaan op het gebruik van plastic vuilniszakken. Problemen gaf dat niet. Iedereen ging ermee akkoord. Het besluit houdt in dat de reinigingsrechten volgend jaar niet om hoog hoeven. De gebroeders Van der Jagt van kwekerij Albatros uit Ter Aar waren vanmorgen vroeg nog druk bezig met de opbouw van de stand op de Nationale Bloe- menvaktentoonstelling In de nieuwe velling van Aalsmeer. Deze expositie, die voor het der-, tiende achtereenvolgende Jaar wordt gehouden, werd vanmor gen om 11 uur geopend. Tot vanavond 10 uur kan men er een schat van bloemen zien. Morgen en overmorgen Is de tentoonstelling geopend van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur en zondag van 's morgens 9 uur tot 's middags 6 uur. Scouting Noordwijkerhout op pad voor „Jantje Beton'" Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - On der het motto: De jeugd stódt op 't spel, doet Scouting Noord wijkerhout zaterdag 15 novem ber a.s. meer aan de grote lan delijke collecte van het Natio naal Jeugd Fonds, „Jantje Be ton". In heel Noordwijkerhout zullen de leden van Scouting Noord wijkerhout (kabouters, welpen, padvindsters, gidsen en verken ners) huis-aan-huis collecteren. Van de opbrengst komt 50% ten goede aan Scouting Noordwij kerhout. De andere 50% is bestemd voor jeugd- en jongerenwerk in héél Nederland. Voorlichting over bestemmingsplan Van onze correspondent Stompwijk In de zaal van De Bles in Stompwijk wordt van avond een voorlichtings-bijeen- komst gehouden over het be stemmingsplan voor Stomp wijk. Medewerkers van het bu reau OD 205 dat het plan heeft vervaardigd geven er een toe lichting op aan de hand van ondermeer dia's en luchtkarte- ringskaarten. De bijeenkomst begint om 8 uur. VOORZITTER KERSVERSE LEIDSCHENDAMSE CDA: „Als een van mijn voornaam ste taken zie ik het betrekken van jongeren bij de Leid- schendamse CDA-afdeling. Jongeren zijn vaak idealisti sch, je moet ze in hun eigen taal benaderen en misschien 'ns op scholen gaan praten. Het is mogelijk dat ze niet zoveel belangstelling hebben voor gemeentelijke proble men, dan zou je bijvoorbeeld samen met ze over investe ringen in Zuid-Afrika kun nen gaan praten". Aldus de heer ir. M. G. W. Hallmans (algemeen-secreta ris van het Ned. Chr. Werk geversverbond, 40 jaar, ge trouwd, 3 jongens en wonend aan de Prinses Marijkelaan) die vorige week benoemd is tot voorzitter van een Leid- schendamse CDA-afdeling. In de. Haagse regio, waar we liswaar al veel CDA-gemeen- teraadsfracties zijn en ook een vertegenwoordiging in de gewestraad, de eerste ech te afdeling. In Leidschendam zijn door het zetten van handtekenin gen van afdelingsvoorzitters van KVP, ARP en CHU on der de oprichtingsakte onge veer 600 leden van de drie partijen automatisch lid van de CDA-afdeling afdeling geworden. Actief „We gaan eerst 'n propagan da- en publiciteitscommissie samenstellen en daarna een programcommissie. Je moet niet alleen aktief zijn bij ver kiezingen, voortdurend bezig zijn daar komt het op aan en daar is idealisme voor nodig. We hebben het in 't verleden wel 'ns verkeerd gedaan en er is genoeg om over na te denken. Ook over de land- spolitiek want die moet van uit de afdelingen mede ge stalte worden gegeven". De heer Hallmans vindt het belangrijk dat ook in omlig gende gemeenten afdelingen van de grond komen. „Ook uit een oogpunt van zorgvul dig bestuur, in het gewest is ook een CDA-fractie en als ik daar heenga vertegen woordig ik het CDA. Daar om zal er in de daarvoor CDA-voorzitter ir. M. G. W. Hallmans. bestemde organen ook een gewestprogramma moeten worden opgesteld. Neem de mening over de wijziging in het binnenlands bestuur, de gedachten hierover moeten in CDA-afdelingen op elkaar worden afgestemd. Daarover trouwens niet alleen, het zou ook met de gemeentepro gramma's moeten gebeuren. Hiermee kun je bovendien de CDA-top nog de overtuiging bijbrengen dat de mensen aan de voet het tot stand komen van een landelijke CDA vooral snel willen". Lid van het Leidschendamse CDA kan iedereen worden, aldus de nieuwe voorzitter, „niet iedereen wil dit via de KVP, ARP of CHU. we moe ten dan ook proberen recht streekse leden te winnen". Over de landelijke ontwikke ling zegt de heer Hallmans dat geleerd moet Worden be reid te zijn wat van elkaar te nemen, „als je allemaal je zin wilt hebben komt er niets van terecht". Minder ,Jn Leidschendam zijn de partijen elkaar óók tegemoet gekomen. Naar aantal heeft de KVP bijvoorbeeld genoe gen genomen mt minder plaatsen in het bestuur, vijf van de dertien". De ARP blijkt het CDA tegemoet ge komen te zijn op het punt van de christelijke grond slag, kandidaten voor een raadszetel behoeven niet de langzamerhand beruchte schriftelijke verklaring af te leggen. .ARP en CHU zijn ook akkoord gegaan met een afzonderlijke vertegenwoor diging vn de KVP-S tompwijk in het bestuur, ze hadden Leidschendam en Stompwijk net zo goed als een geheel kunnen beschouwen". ,Als je wilt samenwerken moet je allemaal wat toege ven, dat is een eerste vereiste en dat is in Leidschendam goed gelukt" zegt voozitter Hallmans die tevreden terug ziet op de eerste vergadering die hij vorige week moest leiden in het Paus Johannes- centrum. Een goede keuze overigens dit centrum met het reliëfvan de paus die bo venal pleitte voor meer sa menwerking in de wereld. ,Jk geloof dat er een goede start is geweest, met de uit bouw van de afdeling kan worden begonnen". Zaalvoetbaltreffen Godyla heeft de zaal- grote concurrent Van der Zwet zou even la- voetbalhegemonle van Gerven Sport. Godyla ter ook nog eens de Usse behouden. Ook won mot 1—0. Het win- paal treffen, maar in gisteravond bleek dat nende doelpunt in de- Godyla—kringen werd het team van Theo ze prestlgestrijd werd daar na afloop van het Godyla op de beslis- na rust gescoord. Har- gewonnen duel nau- sende momenten nog ry van 'der Zwet doel- welijks om net iets sterker Is dan puntte. Oezelfde Van treurd DEN HAAG - Een 22-jarige tuindersknecht uit Leidschen dam is door de Haagse politie rechter veroordeeld tot 16 we ken gevangenisstraf, waarvan 10 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, maar tevens tot het uitzitten van drie maanden gevangenisstraf, die verdachte reeds eerder voor an dere feiten zijn opgelegd. Ver dachte had ingebroken in een loods aan de Bonifaciusstraat en daar boilers gestolen. In Lei den verschafte hij zich toegang tot een garagebedrijf aan de Middelstegracht, waar 12 telma chines werden gestolen, ter waarde van plm. 10.000 gulden. In Leidschendam werd ingebro ken in een woning aan de Veur- se Straatweg waar tafelzilver, antiek zilver en sieraden werden gestolen. Het deel van de buit dat niet vlot kon worden ver kocht, werd in het water ge gooid. In een woning aan Park Leeuwenburg te Leidschendam werd ingebroken en geld en sie raden gestolen. Op 12 maart was verdachte gearresteerd en weer in vrijheid gesteld, maar op 17 juni was hij weer op het inbrekerspad, o.a. in Wassenaar en Pijnacker. „Mijn vriend zei, dat met inbre ken zoveel te verdienen was", aldus de informatie van ver dachte. „U zult wel bemerken, dat dief stal niet loont", gaf de officier van justitie te kennen, die 4 maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaarde lijk eiste, waarna de rechter ge noemde straf oplegde. Van onze correspondent Voorschoten De Voorschotense raadscommissie voor wel zijn en oderwijs had gisteravond grote moeite met de stijging van de onderwijskosten met 33% vergeleken bij vorig jaar. Ruim 155.000,- moet genomen worden uit de financiële ruimte voor 1976 om het tekort tot de normale stijging van 16% terug te brengen. Het onderwijs in Voorschoten is duur. Ondermeer komt dit door het teruglopen van het leerlingen aantal, waardoor lege lokaliteiten ontstaan. Door de gelijk schakeling van openbaar en bijzonder onderwijs is het noodzakelijk het openbaar onderwijs zo goed maar ook zo voordelig mogelijk te runnen. Er zijn openbare scholen die weinig leerlingen hebben, waardoor leegstand in de lokalen komt en de exploitatie gelijk blijft Deze dure school wordt dan een basisgegeven voor het bijzonder onderwij. Wethou der Marselis gaf de commissie de toezegging nog voor de volgende week bepaalde onderwijsvoorzieningen te analyse ren. Wat voor beleid op cultureel gebied gaat Voorschoten in de toekomst volgen? Worden beroepsgezelschappen naar Voor schoten gehaald of niet? Het is noodzakelijk om dat spoedig te weten in verband met het grote tekort op de begroting van het Cultureel Centrum, de spoedige restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis en de verbouwingen aan de aula van het scholencomplex in Hoord-Hofland. Voorlopig werd de voorgenomen verbouwing van de aula in Noord-Hofland even opgeschort. Eerst zal een nader onderzoek gehouden worden of er inderdaad behoefte bestaat aan zaalruimte, te meer daar ook „Het Hoflandt Huys" een grote ontmoetings ruimte heeft. Voorschoten is in het bezit van een mobiele muziektent. Deze wordt slechts weinig gebruikt. De kosten voor het opzetten bedragen 750,- per keer en dat is voor het verenigingsleven schier onbetaalbaar. Wethouder Marselis zal laten uitzoeken of er een mogelijk heid bestaat om tijdens de zomermaanden de tent een vaste plaats te geven, waardoor deze aan het doel gaat beantwoor den. De commissie kon pas laat in de avond beginnen met de bespreking van de begroting voor 1976 in verband met de lange agenda. Het hoofd van de Wethouder Schrafnaschool (scholencomplex Noord-Hofland) de heer J. Tjalkens heeft ontslag gevraagd in verband met zijn benoeming in Winters wijk. Per 1 januari 1976 wordt de dependance van de openbare kleuterschool „De Speeldoos" opgeheven. De commissie vond het een moeilijke zaak, maar er is geen andere weg. Het aantal kleuters is te gering. De gemeente Voorschoten heeft een grote hoeveelheid over tollig schpolmeubilair. Alle overschotten zullen verzameld worden; nadat er een reseryeset uitgezocht is voor eventuele nooduitbreidingen in schofen, zal de rest van de hand gedaan worden aan het verenigingsleven en eventuele belangstellen de burgers. Het verlenen van het woord in openbare vergade ringen van de commissies van advies en bijstand aan toe hoorders zal door de commissie welzijn en onderwijs als proef ingevierd worden. Na die proef moet dan volgens de commissie de commissie bestuurszaken de reglementen voor bereiden. Van onze correspondente LEIDSCHENDAM In „De Schakel" in het winkelcentrum Leidsenhage exposeert de Amstelveense kunstenares Maria Magdalena Pauwcls-Hemminga tot 28 noveber schilde rijen, tekeningen, aquarellen en gouaches. Maria Hemminga volgde in de dertiger jaren oorspronkelijk een opleiding aan de Amster damse „School voor Maatschappelijk Werk". Voor die studie vertrok zij daarna naar Engeland waar zij echter in kontakt kwam mrs. Hinman die haar de ogen opende voor de schoonheid van kunstuitingen en zich haar de sluimerende artistieke mogelijkhe den bewust deed worden. Na één jaar in Engeland en na het laten vallen van haar studie ging zij terug in Nederland, energiek aan het werk. Mevrouw Hinman, nu 83 jaar en nog steeds in kontakt met haar vroegere pupil, had haar de weg gewezen die zij kiezen moest Door haar huwelijk met mr. Francois - Pauwels, advocaat maar ook kunstenaar, hij was een bekende literator, en door de geboorte van een dochter ver slapte de energie wat. Na de oorlog, de dochter wat ouder en de maatschappelijke omstandigheden voor de vrouw wat beter, hervatte zij het werk aan de schilderkunst. Eerst maakte zij wandkleden, zij volgde een cursus modetekenen maar daarna begon zij onder leiding van Johan Buning te aquarel leren. Na een eerste succesvolle tentoonstelling in een Amstelveense kunstzaal maakte zij ver schillende studiereizen naar het zuiden. In haar werk is de invloed van Buning duidelijk te onderkennen, zij voelt zich aan getrokken tot warme, felle kleuren en diepe schaduwen. De laatste twee jaar schildert mevrouw Pau wels ook met olieverf. Zij volgde daarvoor een cursus bij de Kennemer schilder en tekenaar C. J. Heeck. Het werk van mevrouw Pauwels is te bezich tigen op werkdagen van half 2 tot half 5, op dinsdag-, woensdag- en vrijdagmorgen van half 11 tot 12 uur, do'nderdagsavonds van 7 tot 9 uur en zaterdags van half 11 tot half 5. Afsluitingen in Voorschoten Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN - Het gedeel te van de Piet Heynlaan tussen de Adriaen Banckertlaan en de Aert van Neslaan wordt geheel voor het verkeer afgesloten. Dit in verband met herbestrating van de laan. Vervolgens wordt het gedeelte tussen de Adriaen Banckertlaan en de Leidseweg- noord herbestraat. Deze werk zaamheden zullen per straa thelft geschieden, zodat het ver keer zij het met vertraging door gang kan vinden. Kaartavond voor N.K.V.-ers Lisse Van onze correspondent Lisse In 't Trefpunt aan de Schoolstraat 11 wordt op 21 november een kaartavond geor ganiseerd voor leden van het N.K.V en hun vrouwen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Gelegenheid tot inschrijven bestaat tot 19.30 uur in de zaal. Het kaartevenement wordt nor maal gehouden in de maand januari of februari. Hij is ver schoven in verband met de di verse feestelijkheden rond de viering van het 75-jarig bestaan van het N.K.V. Het inschrijfgeld bedraagt 2.75 per persoon. Oud papier-actie in Stompwijk Van onze correspondent Stompwijk De turnvereni ging Gyversto houdt aanstaan de vrijdag en zaterdag een oud papier actie. De opbrengst komt ten goede aan de vereni- gingskas. Vrijdagavond gaat de vereni ging huis aan huis in de Meer- laan en de Van Sant- en Van Raephorststraat. Zaterdag werkt men de rest van het dorp af. Guyversto verzoekt de Stompwijkers het oud papier van tevoren op straat klaar te zetten. Klusjes-actie Zoeterwoudse N padvinders Van onze correspondent Zoeterwoude Scouting Zoe- terwoude is een klusjes-actie gestart om de trip te bekostigen die men volgend jaar wil ma ken naar Engeland. In de plaats Guildford op het Angelsaksische schiereiland wil len de gidsen en verkenners dan hun zomerkamp opslaan. De reis geschiedt op uitnodiging van de Guildfordse padvinders- groep die al enkele malen in Zoeterwoude zijn tenten heeft opgeslagen. Scouting Zoeter woude neemt alle mogelijke klusjes voor zijn rekening Gara ges schoonmaken, auto's was sen, schilderen, tuin opknappen, babysitten, alles kan. Belang stellenden die een vrouwelijke hulp wensen kunnen zich in ver binding stellen met Marlies v.d. Poel, Weidelaan 9 (tel. 1204). Voor een verkennersklus wende men zich tot Hein Bosman Noordbuurtseweg 4 (tel. 1768). B. en w. Hazerswoude willen meer forensen Van onze correspondent HAZERSWOUDE - Driehon derddrieënvijftig personen staan in Hazerswoude inge schreven als zoekende naar woonruimte. Toch zullen b. en w. hun beleid ten aanzien van het al dan niet toelaten van forensen in de toekomst enigs zins versoepelen. Zij volgen in dezen het advies van commissie voor de algeme ne zaken, die meent dat toela ting van forensen noodzakelijk kan zijn ten behoeve van de instandhouding of de verbete ring van een evenwichtige op bouw van de bevolking. In Hazerswoude-dorp worden momenteel 99 woningwetwonin gen opgeleverd. De 87 woning wetwoningen in Rhynenburch- Oost zullen medio 1976 gereed komen. In deze wijk zal zich overigens in de eerstvolgende jaren alleen maar de sociale wo ningbouw afspelen, want in Zuid kunnen slechts nog een aantal premie- en vrije-sector huizen worden gezet. Opzet is om volgend jaar in Rhynenbur- ch-Oost een project van premie- koopwoningen te starten en te gelijk twintig bejaardenwonin gen te bouwen. Het tempo waar in onbewoonbaarverklaringen worden afgegeven zien b. en w. graag opgevoerd. WASSENAAR Met het oog op de komende begrotingsbe handeling houdt de CCP-fractie uit de Wassenaarse gemeente raad a.s. vrijdagavond 7 novem ber te 20 uur een bijeenkomst in de'zaal „Oosthof" aan de Donker Curtiusstraat. Er zal ge sproken worden over gemeente lijke problemen en de begroting voor 1976.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4