Maredorp wil kroegen en verkeer inruilen voor groen Molenstraat krijgt verkeersdrempels AH A^(Al/#1& Onder redactie van Jantje van Leyde, HII6ri6l\U9/ tel 071 22244 tst17 Interkerkelijk Petra- jeugdkoor bestaat 5 jaar Groeiende belangstelling voor molenmuseum DeValk ORGELCONCERT IN HARTEBRUGKERK DONDERDAG 6 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAC1NA 3 Een verlanglijstje, zo waar- schuwt de buurtvereniging, dat niet mag worden uitgelegd als een vrijblijvende opsomming, maar als een werkopdracht aan het gemeentebestuur. Wat het verkeer aangaat meent Mare- dorp dat dat langzaam maar heel zeker moet worden terug gedrongen. „In onze straten en stegen", zo staat in het rapport, „zal de auto in sommige geval len geheel geweerd worden, in andere gevallen als „gast" wor den geaccepteerd. Alleen de Van der Werfstraat en de Vol- lersgracht, de Clarensteeg en een stukje van de Jan Vossen- steeg zullen als buurt-inrij straat blijven fungeren. Zij het in één richting, namelijk uit oostelijke richting vanaf de Pelikaanstraat via de Van der Werfstraat naar de Vollersgracht en uit westelij ke richting via de Clarensteeg en de Van der Werfstraat even eens naar de Vollersgracht en daarna zo snel mogelijk er weer uit". Onaanvaardbaar gevaarlijke verkeerssituaties doen zich vol gens de buurtvereniging voor in de volgende straten: De Peli-w kaanstraat. Hier zou vanaf de" Gepekte Brug tot ruim voorbij de Haarlemmerstraat één grote verkeersdrempel in het wegdek moeten komen. Het kruispunt Oude Vest - Vollersgracht, bij de Jan Vos- sensteeg. Gepleit wordt voor het aanbrengen van obstakels ter plaatse om de snelheid van het verkeer af te remmen. Wensen en vragen Leiden "Wensen en vragen'. Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel- zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. dat de weggebruikers zich veel al via het trottoir een doorgang banen tussen de voetgangers en de spelende kinderen". Mare- dorp wil van deze gracht, even als trouwens van de Oude Vest, weer een woongracht maken, afgesloten voor het doorgaand verkeer en voorzien van ver keersdrempels om de bromfiet sers in toom te houden. Voorge steld wordt om deze maatrege- Van een onzer verslaggevers Leiden Blijkens een ontwerp raadsvoorstel zijn b. en w. van plan verkeersdrempels te laten aanleggen in de Molenstraat. Tevens zal deze straat aan de zijde van de Koningsstraat worden afgesloten. Door deze maatregel willen b. en w. het sluipverkeer tegengaan en de snelheid van het bestemmingsverkeer verminderen. Het is de bedoeling dat de drempels worden aangelegd tussen de Van Hogendorpstraat en de J. W. Frisostraat en tussen Amaliastraat en Mauritsstraat. De afsluiting bij de Koningstraat wordt bewerkstelligd door het doortrekken van het trottoir. Het voorstel komt vanavond aan de orde in de commis sie voor de ruimtelijke ordening. Van een onzer verslaggevers Leiden Meer groen, minder kroegen en minder verkeer. Daar komt het verlanglijstje op neer dat de buurtvereni ging Maredorp heeft laten vast leggen in het rapport „Wensen en vragen". plaats van asfalt) bloembakken, zitjes, een goede verlichting en daarnaast een beetje initiatief van de middenstand kunnen van deze voor onze stad zo be langrijke winkelstraat een trek pleister maken, waar de zo ge vreesde grote winkelcentra niet tegehop kunnen". Nog twee andere essentiële ver langens van Maredorp. De aan stelling van een opbouwwerker en de inrichting van een alge meen maartschappelijk dienst encentrum. De opbouwwerker mag wat Maredorp betreft in dienst komen van de Welzijns- raad of bij het Volkshuis. Als hij er maar komt Het diensten centrum is volgens de buurtver eniging vooral nodig voor de bejaarden. Het zou van de grond kunnen komen als' depen dance van een al bestaande in stelling. Langer open en meer draaien Leiden De commissie voor het stedelijk molen museum 'De Valk' vergadert slechts één keer in het jaar. Gistermiddag was het weer zover. Toen werden door de commissieleden nadat zij onder leiding van directeur Wurfbain (De Laken hal) en conservator Van Hoogstraten een klim mende excursie door het boeiende inwendige van De Valk hadden gemaakt wensen en beleidslij nen voor 1977 alvast uitgestippeld. Doordat de vergaderfrequentie zo laag ligt, moet al een eind in de toekomst worden gedacht, maar bij een molen van ruim 200 jaar oud kijkt men niet op een jaartje meer of minder. Directeur drs. Wurfbain verwacht eerstdaags de 25.000ste bezoeker van dit jaar, een record aantal voor dit zeldzame molenmuseum, dat vorig jaar 22.000 belangstellenden binnen de dikke muren had. Molen De Valk kost zo rond een ton per jaar, maar ze komt steeds meer in het middel punt van internationale interesse te staan. Daar mag dan wel wat extra's tegenaan worden ge gooid. Zo zullen vóór Kerstmis een gesloten televisiecircuit en een geluidsinstallatie ter bevei liging en bewaking zijn geïnstalleerd. Doordat inmiddels verwarming en airconditioning zijn aangebracht zal het museum langer geopend kunnen blijven. Slechts de maand februari gaat de zaak dicht voor het publiek teneinde onder houdswerkzaamheden aan de collectie te kunnen uitvoeren. Ook het personeel (dat een ruimere bezetting krijgt door middel van plaatsvervan gende krachten) zal dan even op adem kunnen komen, want er valt nogal wat te stellen binnen de beperkte ruimte, met zo'n 400 bezoekers per dag in de zomermaanden en dat allemaal op die nauwe trappetjes. Vooral de jeugd baart de leiding nogal wat zorgen. Er is hier en daar 'gesloopt' en zaken werden ontvreemd. Zo kan b.v. ook het echte graanmalen niet verwezenlijkt worden. Een blauwe maandag gebeurde dit, maar toen begon het jonge volkje elkaar met handenvol meel te bestoken. Het ligt wel in de bedoeling, dat in de toekomst de molen langer gaat 'draaien'. Molenaar v.d. Pauw Kraan zal daartoe meer tijd ter beschik king moeten krijgen, hetgeen een klein extra financieel krediet van de gemeente vraagt (perso- neelsintensivering, heet dat). De toestand van de roeden is niet best. Die 'wieken' zullen tezijner- tijd vernieuwd moeten worden. Nieuwe ijzeren roeden gaan dan weer zo'n 40 jaar mee. De kosten liggen in de buurt van de 20 mille; de commissie zag daar geen onoverkomelijk been in. Een door het Legermuseum met veel plezier cadeau gedane 'Kollermolen' (een oude kruitmo- len) brengt de gemeente een beetje in verlegen heid: er is organisatorisch-techniscb voor Ge meentewerken geen ruimte. Daarom zullen an dere financiële mogelijkheden worden aange boord om dit thans opgeslagen curieuze exemplaar alsnog op het terrein van De Valk geplaatst te krijgen. Arbeidsbureau Het Gewestelijke Arbeidsbu reau in Leiden vestigt er de aandacht op dat het, evenals andere arbeidsbureaus in Ne derland, een commissie van ad vies heeft die de directeur ter zijde staat bij het bepalen van zijn beleid. In een bepaald aan tal gevallen is die commissie op grond van Wettelijke bepa lingen of voorschriften ver plicht adviezen te verstrekken. Die gevallen zijn: ontslagkwesties; problemen rond het begrip „passende arbeid" ten aan zien van ingeschreven werk zoekenden; het niet bemiddelbaar/ar beidsongeschikt verklaren van ingeschreven werkzoe kenden; het niet als reëel aanbod verklaren van ingeschreven werkzoekenden; l vrijstelling/uitstel militaire dienst op grond van econo mische onmisbaarheid; loondispensatie; de werving van buitenlandse werknemers; De Leidse commissie staat sinds kort onder voorzitter schap van wethouder M. van Aken van economische aange legenheden. Vandaag is hij voor het eerst als zodanig op getreden. Afgelast De vergadering van de com- Surinamer Studentenvereniging Augusti- nus organiseert 12 november in Eigen Huis, Rapenburg 24, een discussieavond over „de Suri namer in Nederland". Er wordt o.m. een film vertoond en het Surinaams cabaret Revo geeft een voorstelling. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. Grof vuil De grof vuil wagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgen de straten in Leiden: Kort Ra penburg, Kabeljauwsteeg, Ra penburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg, Kolfma- kerssteeg, Molensteeg, Boisot- kade, Kampersteeg, Conclentie- straat. Vliet, Douzastraat, St Jacobshof, St Jacobsgracht Jan van Houtkade, Hoefstraat Raamsteeg, Garenmarkt, Steen- schuur, Nieuwsteeg, Heren- steeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat Gerecht Lokhorststraat Zon neveldstraat, Pieterskerkkoor- steeg, Dief steeg, Berkendael- straat Pieterskerkgracht en straat Pieterskerkhof, Papen- gracht Lynette Fro mme Lynette Fromme, die terecht staat we gens poging tot moord op presi dent Ford, heeft dinsdag, de rumoerige eerste dag van haar proces, haar advocaat afgewe zen. De rechter gaf haar aarze lend toestemming zichzelf te verdedigen, maar waarschuwde dat dit riskant is met „inherente gevaren". kerk aan aan de Kooilaan. Een aantal enthousiaste jongeren stak de koppen bij elkaar liet een ongebreideld aantal ideeën opborrelen en besloot ten slotte een orgeltje te lenen. Op kers tochtend van het jaar 1970 ver zorgde het koor zijn eerste dienst. Jan Eradus had toen de muzikale leiding en het koor bestond uitsluitend uit Gerefor meerde jongeren. Twee jaar la ter nam André van der Tuijn de taak van Eradus over. Onder zijn leiding is kort daarna een grammofoonplaat gemaakt, in samenwerking met het combo Sjarim Hasj Sjalom uit Voor hout Inmiddels ondergingen de gele deren van Petra de ene verster king na de andere én daarom besloot men een échte dirigent aan te trekken. Dat werd Pater J. van Sasse van IJsselt Een pater bij een gereformeerd koor? Jawel. Want het puur gereformeerde karakter heeft dit Leidse koor maar korte tijd behouden. Al vrij spoedig meldden zich leden aan van hervormde en katholie ke huize, of van nog andere geloofsrichtingen. Dat was voor de koor-leiding geen enkel punt Wel noopte het vorig jaar tot een herdoping van de naam tot Interkerkelijk Petra-jeugdkoor. De agenda van het Petra is druk bezet. Vrijwel iedere week zin gen ze ergens, in kerken van allerlei gezindten en in vele ver schillende plaatsen. In Leiden zelf treedt men nog maar be trekkelijk weinig op. 0 De Oude Rijn. Een van de gevaarlijkste straten van de wijk, zo meent de buurtvereni ging. „De borden worden gene geerd, er wordt door het toch vrij intensieve verkeer onaan vaardbaar hard gereden en doordat het trottoir op de smal le gracht maar 90 cm breed is» worden de bewoners direct be dreigd door voorbijrazende brommers en auto's. Grote, langs de waterkant geparkeerde wagens zijn er de oorzaak van Wethouder Van Aken staat goed aange schreven bij de za kenlieden in het overdekte winkel centrum De Koper- molen in de Meren- wijk. Gisteren mocht hij de zoveelste nieuwe zaak ope nen, de Korti Dis count Supermarkt. Deze levensmidde lenzaak was de af gelopen twee jaar ondergebracht in een tijdelijk gebouw aan de Merendonk. Het is overigens in middels zeker ge worden dat er geen rtv-zaak in het win kelcentrum komt. wel een platenzaak. Deze wordt over on geveer veertien da gen geopend. missie politionele aangelegenhe den van de Leidse gemeente raad is gistermiddag niet door gegaan. Deze speciale commis sie onder leiding van burge meester Vis geeft de raadsle den een mogelijkheid op vfij- blijvende basis (de wet schrijft de burgemeester geen verant woordingsplicht voor) van ge dachte te wisselen over het ge meentelijk politiebeleid. Kennelijk hadden de dames en heren gemeenteraadsleden hier gisteren geen behoefte aan. Be halve de burgemeester kwamen slechts twee gemeenteraadsle den opdagen: CDA-fractieleider mr. Driessen en PvdA-raadslid mr. Peters. Het meerendeel van de andere leden gaf kennelijk de voor keur aan een kopje thee of koffie thuis, of nam deel aan de jaarlijkse buitengewoon in teressante rondleiding door het Molenmuseum de Valk, waar van elders op deze pagina een verslag. Nadat burgemeester Vis een kwartier op de komst van de rest van het elftal com missieleden had gewacht be sloot een ieder maar naar huis te gaan: de heer Vis zag zich genoodzaakt voor het eerst in zijn burgemeestersloopbaan een vergadering om deze reden af te gelasten. Lesgevers gezocht Sinds enige jaren organiseert de werkgroep buitenlandse ar- ———Wlill M beiders in Leiden een cursus Nederlands. Op dit moment heeft de werkgroep dringend mensen nodig, die les willen geven aan een buitenlandse werknemer: De cursus is opge zet rond de leefsituatie van de buitenlanders in Leiden. Het lesmateriaal richt zich'op on derwerpen als: wonen, de fa briek, ziekte, de markt, vakan tie enz. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt er iedere zaterdagmid dag lesgegeven op de Barbara- school aan het Levendaal. Voor het lesgeven is geen speciale vaardigheid vereist, maar wel een hoeveelheid inzet Voor méér informatie: Yvonne Lee man, Oude Vest 63, tel. 144924, Rob Olivier, Havikshorst 45, tel. 125382 of Rob Stammeijer, Bakkers teeg 1. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Petra jeugd koor viert deze maand zijn eer ste Lustrum. Dat gebeurt met vier jeugddiensten in de Petra- kerk aan de Kooilaan, rond het centrale thema: Laat je licht schijnen. De eerste daarvan is inmiddels al gepasseerd. Het aanstaande weekeinde volgt de tweede dienst. Daarvoor is uitgenodigd het Christelijk Jeugdkoor uit De Bilt „Diandus". Op 16 en 23 november komen respectievelijk het Jongeren koor De Overbrugging en The Gospel Preachers uit Sassen- heim. De aanvang van de diensten is vastgesteld op tien uur. Morgenavond is er ter gele genheid van het lustrum een feestelijke wijkavond in de Pe- trakerk. Tevens is er dit week einde in die kerk een overzicht stentoonstelling ingericht die een beeld geeft van vijf jaar Petra-jeugdkoor. Die vijf jaar zijn begonnen op eveneens een wijkavond in de Leiden In samen werking met K. O. en wederom ten bate van het orgel fonds geeft Jan Schmitz zondag middag om 3 uur een orgelconcert in de Hartebrugkerk. Solistische mede werking verleent dit keer de sopraan Thea Ekkers-v. d. Pas. Op het pro gramma staan on der meer orgelwer ken van Handel, Widor en Mushei (1900- Charles Marie Wi dor (1845-1937), be faamd Frans orga nist en componist was de opvolger van César Franck en wordt ook als de voortzetter van diens werk be schouwd. Zijn or gelcomposities stel len echter over het algemeen nogal zware technische ei sen aan de speler. George Mushei is een nog levende Russische compo nist. De orgeltocca ta die Schmitz van hem zal spelen wordt de eerste uit voering ervan in ons land. Thea Ekkers-v. d. Pas zal liederen van de bekende Engelse 17-e eeuwse hof- componist Henry Purcell ten gehore brengen. Voorts een drietal „Geestelijke Liederen" van Joh. Seb. Bach en een Smeekgebed van Ernest Chausson (1855-1899). Het werk van Chausson staat merkbaar on der invloed van zijn leermeester César Franck en wordt ook wel als een van de voorboden van het Impressionisme beschouwd. De Haarlemmerstraat, bij de Hartebrugkerk. De buurtvereni ging vindt dat ook hier een ver keersdrempel moet komen om de snelheid van het verkeer te drukken. De Jan Vossensteeg, waar de automobilisten het parkeerver bod verontachtzamen. „Durft de politie deze steeg niet in?", zo vraagt Maredorp zich af. Een normaal beeld in Maredorp-Oost: pakhuizen tussen de huizen. len te accentueren door een be strating toe te passen waaruit blijkt dat men zich in een voet gangersgebied bevindt. Trot toirs kunnen dan vervallen. Wel vindt de buurtvereniging dat bij een en ander het belang van de aanwezige bedrijven in het oog moet worden gehouden. Een voorname wens van Maredorp *i.s ook de aanleg van meer groen «liri de wijk. De buurtvereniging jpl.eit ervoor om vooruitlopend op de uitvoering van het rehabi- litatie-planalvast flink wat bo men te planten. „Óp elke plaats die daarvoor maar even ge schikt lijkt, ook al is nog niet zeker of een bepaalde boom daar eeuwig kan blijven staan". Over de kroegen en de crimine le figuren die daar hun borreltje komen halen wil de buurtver eniging niet al te zeer uitweiden. ,Hier is al het een en ander over geschreven", signaleert men niet zonder ironie. Alleen deze krachtige eis: „Wij accepteren geen onderwereldsfeer". De Haarlemmerstraat is volgens Maredorp nog lang niet zo gezel lig als hij zou kunnen zijn. „Een goed gekozen plaveisel (in

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3