£gidóe 0CHwcwit Economisch klimaat is ronduit slecht HSSÜ9 m SAHARAMARS VANDAAG NAAR MIJNENVELDEN Den Uyl: Regering grijpt desnoods in bij loonconflict JÉgjlj PRESIDENT NEDERLANDSE BANK FC DEN HAAG SCHREEF VOETBALGESCHIEDENIS Meer geld voor sociale diensten Artsen sluiten kunstnier aan bij stervende Franco Familie wil lichaam van Aronson naar Nederland Schatting ANWB: Maar 5 procent van koplampen in goede staat Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. lel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F J Plug - Ad|. hoofdredacteur: J. J Halleeras-Chet-redacteur J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (1B 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week f2.81; kwartaal!/ 36.32; jaar 141,35: losse nummers: 50 cent Donderdag 6 november 1975,66e jaargang no. 20267 Pallisers Deel 1 van de serie De Pallisers op Ned. II om 20.40 uur. Oor logswinter (6) om 19.30 uur. Om 20.25 uur Achter het nieuws met o.m. terechtstelling Aronson en om 22.25 uur o.m. werkloosheid. Ned. I om 20.20 uur „Geld en goede woorden" met joodse lob by in V.S. en om 21.00 uur Monty Python, humoristisch progr. Later opklaringen Aanvankelijk nog op veel plaat sen mist of laaghangende be wolking, daarna van het westen uit geleidelijk meer opklarin gen. Zwakke tot matige wind, eerst zuidelijk, later ruimend naar westelijke richtingen. Op de meeste plaatsen droog. Maximumtemperaturen om streeks 9 graden. Morgen:Zon: 7.44-17.02 Maan: 11.50-20.34 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG.— „De economische situatie is ronduit slecht. Ik heb sterk de indruk dat de toestand in het algemeen wat wordt onder schat. De oorzaak ervan komt vooral van buiten, door een inge zakte internationale conjunctuur. Maar als die wereldconjunctuur zich herstelt en men verwacht dit het volgend jaar zal onze werkloosheid niet verminderen, er wordt al gesproken van 300.000 werklozen in 1976. Dat komt door de structurele problemen die wij zelf hebben veroorzaakt. Zo'n grote werkloosheid mogen we niet aan vaarden". Dit zei de president van de Nederlandse Bank, dr. Jelle Zijlstra, gisteren als Kroonlid van de Sociaal Economische Raad toen in de S.E.R. de huidige economische toestand werd besproken. Hij gaf als zijn vaste over- HEERLEN (ANP) De regering zal des noods ingrijpen in de lonen, wanneer de werkgevers en werknemers geen overeen stemming kunnen bereikep. „Wij gaan onze eigen verantwoordelijkheid niet uit de weg, nu de besprekingen voor volgend jaar zijn vastgelopen", zei premier Den Uyl gister avond op een P.v.d.A.—bijeenkomst in Heerlen. De regering gaat eerst wellicht afzonderlijk overleggen met de werknemers en de werk gevers. Maar zo nodig grijpt de regering in", aldus de minister—president. Intussen heeft dr. R.Kruizinga, voorzitter van de C.H.U.—Tweede Kamerfractie zich afgevraagd, of de bij het overleg betrokken partijen wel alles hebben gedaan om bij elkaar te komen. Volgens dr. Kruisinga zal het kabinet nu het verlossend woord moeten spreken. „Het heeft tot nu toe verzuimd zelf het goede voorbeeld te geven". De liberale Tweede Kamerfractie schuift de schuld van het mislukt overleg op de rege ring, omdat zij niet bereid geweest is haar eigen uitgaven te beperken. Als zij nu de bakens niet verzet, wordt de werkloosheid volgend jaar nog groter, dan totnutoe was voorzien", aldus de V.V.D.—fractie. tuiging, dat het inzakken van de rendemen ten van de ondernemingen de reden is van de structurele werkloosheid. De heer Zijlstra kon uiteraard niet aantonen dat rendements verbetering nieuwe investeringen en dus nieuwe arbeidsplaatsen zou veroorzaken, maar zonder rendementsherstel lukte het volgens hem zeker niet. Dat herstel is moge lijk door de arbeidskosten te beperken en daarmee tevens de inflatie. Voor een absolu te nul—lijn voelde dr. Zijlstra niets, omdat de werknemers deze niet zullen aanvaarden zolang de produktiviteit nog stijgt. Daarom zal scherp gelet moeten worden op de lasten, die op het loon drukken in de vorm van belasting en sociale premies". Ik heb geen afkeer van collectieve voorzieningen, maar ik vraag me af of het kabinet de kostenstij ging ervan niet nog verder zou moeten beperken". De S.E.R. besprak de problematiek aan de hand van een rapport van zijn commissie deskundigen. Voorzitter prof. Schouten van deze commissie, die ook beperking van de loonkosten had gesuggereerd door geen ech te loonsverhoging en zelfs geen prijscompen satie te geven, erkende eveneens dat een absolute nul—lijn in 1976 niet te verkopen is. Daarom had de commissie voorgesteld dat er in plaats van prijscompensatie een uitkering ineens zou moeten worden gege ven, die dan wel „veel en veel minder dan DE PRIJSCOMPENSATIE ZOU MOETEN ZIJN. NW—voorzitter W. Kok betoogde nog eens dat de vakbeweging in 1976 in elk geval de koopkracht gehandhaafd wil zien. Hij erken de een verband tussen de hoogte van de arbeidskosten en de werkgelegenheid, maar de feitelijke relatie is niet bekend. Daarom meende hij ook dat in ons stelsel van vrije economie zonder een regelende hand geen voldoende nieuwe arbeidsplaatsen zullen ontstaan en zeker niet op de plaatsen waar deze het meest nodig zijn. Dr. Zijlstra reageerde hierop door te stellen dat hij geen moeite heeft met een indicatief investeringsbeleid, dus met inspraak van anderen dan de investeerders zelf. Als hem zou kunnen worden aangetoond, dat er dan een beter investeringsbeleid mogelijk is, wil de hij nog wel enthousiast voorstander wor den. „Maar zonder rendementsherstel zou het zeker niet lukken". e sportredaktie) LENS In het voetbalgekke Lens werd gisteravond historie geschreven. FC Den Haag slaagde er in ongeschon den uit de „Hel van Lens" tevoorschijn te komen met een onverwacht ruime overwinning van 3—1. FC Den Haag plaatste zich daarmee voor het eerst in de geschiedenis van de club bij de laatste acht van een Europees beker toernooi. Er was gisteravond overigens sprake Twee hoofdrolspelers uit het succesvol verlopen bekertreffen met RC de Lens: Aad Mansveld (links), die zijn verdediging uit stekend leidde en Ton Thie die zich slecht liet passeren vanaf de strafschopstip. van louter Nederlands voetbalsucces. Naast de verwachte plaatsing van PSV in de volgende ronde was de wijze waarop Ajax zich van verdere cupdeel neming verzekerde opmerkelijk. De Amsterdammers lieten Hertha BSC met 4—1 kansloos. De aankomst van een vliegtuig met nieuwe marsdeelnemers wordt met enthousiasme begroet. De al vele dagen in Zuid-Marokko verzamelde deelnemers grepen elke gelegenheid aan om de verveling in de opvangkampen te verdrijven. EL AJOEN AGADIR (AFP/Rtr) Spaanse troepen hebben vanmorgen de opdracht gekregen elke Marokkaanse deelnemer aan koning Hassans mars in de westelijke Sahara tegen te houden, die verder wil dan de bufferzone van ongeveer 25 kilometer waarachter de Spaanse troepen zijn teruggetrokken. „Wat er ook gebeurt, wij zullen ons nationale gebied verdedigen," aldus de militaire gouverneur, Frederico Gomez de Salazar, tot verslaggevers, nadat hij gehoord had dat koning Hassan zijn uitzending tot de deelnemers aan de 350.000 deelnemers aan de „Vredes mars" vandaag de Sahara binnen zou leiden. Eerder had hij al gezegd dat de Marokkanen op mijnenvelden zouden stuiten en dat de „consequenties ver schrikkelijk" zouden zijn. De militaire gouverneur zei dat de Ma rokkanen geen meter binnen de Spaan se defensielijn zullen komen. „Als het Marokkaanse leger zou aanvallen, zijn wij gereed." Koning Hassan had gisteravond in mars gezegd: „Als u een Spaanse bur ger of militair ontmoet, groet hem en deel uw voedsel met hem. Als hij op u schiet, wapen u dan met uw geloof en uw overtuiging en zet uw mars voort. Als iemand anders u beschiet, weet dan dat uw leger er is om u te verdedigen." De koning, die aanvankelijk had gezegd zelf aan het hoofd te gaan, zei dat zijn verantwoordeijkheid hem verplichtte op de commandopost te blijven. Hij heeft premier Ahmed Osman en zeven minis ters gezonden om de tocht te leiden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Na alarm over situatie: Den Haag/Leiden De regering wil 50 miljoen gulden extra uittrekken, om de gemeentelijke so ciale diensten te kunnen uitbreiden. Dit is nood zakelijk aldus de rege ring, omdat in deze tijd steeds meer een beroep wordt gedaan op de dienstverlening. Het personeel van de sociale diensten wordt daar door steeds zwaarder belast. Zoals bekend heeft de gemeentelijke sociale dienst van Leiden vorig jaar als eerste gemeente alarm geslagen over de noodsituatie bij deze dienst en bij andere sociale diensten in het land. Daarna zijn diverse akties in het land ontstaan, om bij de regering aan te dringen op extra maatregelen. Deze zijn thans aangekondigd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll Deze practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. (Van onze correspondent) Madrid De toestand van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, die nu al twintig dagen met de dood worstelt is zeer verslechterd. Zowel longen als nieren beginnen het op te geven, zodat aansluiting aan een kunstnier noodzakelijk was om te voorkomen dat een algehele bloedvergiftiging zou optreden. Fran co teert zienderogen uit en lijdt hevige pijnen. De bloedklontering in zijn linkerdijbeen, veroorzaakt door het inbrengen van een buisje om de bloeddruk te verminderen wordt met redelijk gevolg behandeld, maar uit andere bronnen is verno men, dat wellicht moet worden overgegaan tot amputatie van het been, om weefselafsterving te voorkomen. Algemeen wordt verwacht dat de crisis voor de deur staat en wel zodra Franco's lichaam afstotingsverschijnselen gaat vertonen te gen de massale hoeveelheid (7 1/2 liter) vreemd bloed die hem tijdens de maagoperatie maandag werd toegediend. Dit gebeurt doorgaans bij patiënten in de leeftijd van Franco enkele dagen na de transfusie. Hoewel de officiële berichten het niet zo zeggen, hebben de medici Franco al lang opgegeven. Het bestuur van de Nederlandse vereniging voor vrijwillige eutha- niasie in Enschede heeft de Spaanse ambassadeur in Nederland een telegram gestuurd, waarin staat, dat „vele Nederlanders met afschuw kennis hebben genomen van de manier waarop in Spanje mensenlevens worden beëindigd"; de manier waarop het staats hoofd nu in leven wordt gehouden wordt overeenkomstig onmense lijk genoemd. „De medische techniek maakt het mogelijk menselijk leven te rekken tot over de grens van het ethisch toelaatbare", aluds het telegram. IADVERTENTIE Antiekbeurs Treslong Hillegom k A zaterdag 8 november 14-22 uur zondag 9 november 11-18 uur y Treslong-Hallen, Hillegom (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Namens de familie heeft het ministerie vai) Buitenlandse Zaken de Iraakse regering verzocht het stoffelijk overschot van Alexander Aronson naar ons land over te brengen. Een woordvoerder van het ministerie ont kende berichten, volgens welke het lichaam zij het stoffelijk overschot graag naar Ne- van de terechgestelde Nederlandse verple ger, afkomstig uit het Groningse dorp De Wilp, zou zijn opgeëist óm via sectie enig inzicht te krijgen in het tijdstip en de wijze van executie. „De familie heeft ons kenbaar gemaakt, dat derland wil overhalen. Daaraan heeft het ministerie de gebruikelijk medewerking ver-, leend", aldus de woordvoerder. Andere be richten willen, dat het ministerie bij het verzoek de maximale politieke druk heeft uitgeoefend. Regering: „Berlijnse muur is onmenselijk" DEN HAAG (ANP) „Sinds de oprichting van de Berlijnse muur in 1961", aldus premier Den Uyl, heeft de Nederlandse regering steeds deze barrière en het onmenselijke karakter van de bewaking ervan in alle dui delijkheid afgewezen". Nog kort geleden hebben pre mier Den Uyl en minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) van het afwijzend standpunt van de Nederlandse regering blijk gegeven tegenover de plaatsvervangend minister van Buitenlandse zaken van Oost- Duitsland tijdens een recent be zoek van een delegatie uit dat land. Een en ander blijkt uit het ant woord van de premier op schrif telijke vragen van het BP-ka- merlid Van den Bossche, naar aanleiding van opmerkingen over de Berlijnse muur onlangs door mevrouw Ien v. d. Heuvel, van P v H A Een dag na de ANWB-aktie Zicht op Licht in Den Haag heeft volgens een voorlopige schatting van de toeristenbond slechts vijf procent van de deelnemende automobilisten in goede staat verkeren koplampen. Het meten deel van de koplampen bleek of te hoog of te laag te zijn afgesteld. Ook zijn in veel gevallen de lampen verkeerd aangesloten of zijn ze defekt. Volgens de ANWB is er veel animo voor de aktie, die speciaal gericht is op de controle van verlichting en het zicht op de weg. Geschat wordt dat tussen de 250 en 400 automobilisten hebben deelgenomen aan de test. Hoe het ditmaal stond met het zicht van de automobilisten kon de ANWB vanmorgen nog niet zeggen. Maar ervaringen uit het verleden hebben geleerd dat gemiddeld twintig procent zich na de test naar de oogarts moeten begeven voor een onderzoek. De aktie van de toeristen bond duurt tot zaterdag en wordt gehouden op het parkeerter rein van de ANWB aan de Wassenaarseweg. Stoomraadsel Heemskerk nog niet opgelost (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK - Het raadsel van Heemskerk is nog steeds niet opgelost. Ook de aange zochte deskundigen kunnen geen antwoord geven op de vraag wat de bron is van de temperatuursverhogingen en het stoomeffect onder het weg dek van een straat in het Noordhollandse Heemskerk. De politie van Heemskerk heeft het gehele weggedeelte rondom de mysterieuze warmtebron af gezet. De plek zelf wordt doorlo pend bewaakt, waarbij de bewa ker tevens de taak heeft het publiek op een afstand te hou den. Wel is de bron, die maan dagmiddag om half vijf werd ontdekt, enigszins afgekoeld. Maandagnacht werden nog tem peraturen rond 70 graden geme ten. Proeven die vannacht en vandaag werden gehouden, ga- ven temperaturen van rond de 30 era.^n te zien.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1