AJAX SNOERDE SCEPTICI DE MOND WILLY VAN DER KUYLEN ARCHITECT MATIG PSV Real Madrid had geluk aan zijde Ruch Chorzow speelde zwak Hertha BSC in laatste kwartier op knieen Kees Rijvers: „En nu de competitie99 Ruud Geels (geheel rechts) heeft het toch weer gepresteerd: met het hoofd scoort hij. Het was de verlossende derde treffer van Ajax. Doelman Wolter is kansloos. Ajax kwam overigens inderdaad niet gretig uit de startblokken. Het duurde ruim een kwartier eer Ajax, dat Henk van Santen in de ploeg had voor de zieke Pim van Dord, wat pressie begon uit te oefenen op het doel van Hertha. Dat gebeurde echter meteen dermate goed dat de Berlijnse ploeg rijp leek voor een ware slachting. Vooral dankzij het duo Brokamp- Notten toonde Ajax bij voortduring aan dat de achterste linie van Hertha niet bepaald van een hoog niveau is. Het was dan ook niet toevallig dat Ajax toen binnen enkele minuten tweemaal scoorde. De eerste keer gebeurde dat via Willy Brokamp die de bal uit een door Hulshoff verlengde hoekschop van Mühren keihard achter doelman Wolter schoot. De tweede maal door Ruud Geels die een strafschop benutte. Deze strafschop, door de Zwitserse scheidsrechter Dörflinger uitgedeeld omdat Brokamp binnen de beruchte lijnen door Uwe Kliemann onderuit werd gehaald, werd na afloop hevig aangevochten in het Duitse kamp. Georg Kessler: „Het was beslist geen strafschop. Het was niet meer dan een cadeautje. Trouwens ik vond die Zwitser toch slecht, want later onthield hij ons DONDERDAG 6 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 1 AMSTERDAM Er behoeft niet langer aan te worden getwijfeld: Ajax is hard op weg naar het opnieuw veroveren van een plaats onder de Europese topclubs. De manier waarop Ajax gisteravond Hertha BSC uit het toernooi om de UEFA-beker stootte bewijst dat. De uiteindelijke over winning van 4-1 is alleszeggend. Niet al leen werd de achterstand van 1-0 die Ajax veertien dagen geleden in Berlijn opliep ruimschoots goedgemaakt, maar tevens legde de ploeg alle sceptici die verkondi gen dat Ajax slechts een verfijnd soort countervoetbal kan spelen het stilzwijgen op. Het bewijs dat Ajax aantoonde meer te kunnen dan louter verdedigen en berekenend wachten op foutjes van de tegenstander vormde ook voor coach Rinus -Michels het grote pluspunt Na het bereiken van de volgende ronde natuurlijk. Michels na afloop: „Pres sievoetbal uitoefenen is het moeilijkste wat er is. Vooral dat op een dusdanige manier te doen dat de poort achter toch goed gesloten blijft. Ajax heeft dat moeilijke karwei echter uitstekend geklaard. Welis waar nog niet helemaal vlekkeloos, maar dat mag ook niemand nog verwachten van deze ploeg. Duide lijk is in ieder geval geworden dat we al een heel eind op weg zijn met het komen tot een uitgebalan ceerde ploeg die alle facetten van het voetbalspel beheerst". Michels collega Georg Kessler was het nauwelijks eens met de lovende woorden van Michels aan het adres van Ajax. Kessler: „Ajax is me ondanks de ruime overwinning toch opnieuw tegengevallen. Ajax had alleen het geluk dat alle vier de kansen benut werden. Dat is er de oorzaak van dat Ajax de derde ronde bereikt heeft en niet omdat Ajax goed voetbal gespeeld zou hebben." De druiven waren toch zuur voor Kessler, die na afloop een vervelende act opvoerde door aanvanke lijk te weigeren in het Nederlands commentaar tè leveren op de wedstrijd. Opnieuw betoogde Kessler dat Ajax een soort voetbal speelt dat in West-Duits- land niet getolereerd zou worden. Kessler: „Ajax heeft zeker in de eerste helft niet aangevallen. Het leek wel of de ploeg bang was voor ons. Je hebt dat kunnen zien toen wij 2-1 maakten. Op dat moment dicteerde Hertha de strijd en niet Ajax. Wij waren toen de ploeg die er een wedstrijd van maakten". Realist Kessler toonde zich met die uitspraken niet bepaald een realist Zonder te willen stellen dat Ajax tegen Hertha tweemaal drie kwartier voetbal van de bo venste plank heeft laten zien, kan toch niemand eronderult dat Ajax andermaal onderstreepte dat het team meer mogelijkheden in zich heeft dan alege- meen verondersteld wordt. van een geheide penalty toen Beer onderuit werd gehaald". En Uwe Kliemann, de niet overtuigende schaduw van Ruud Geels: „Een belachelijke straf schop. Brokamp kon die bal nooit meer spelen. Trouwens, hij struikelde min of meer over z'n eigen benen. Een knap stuk theater. Meer niet". Merkwaardig genoeg kwam Ajax na het maken van die twee bevrijdende doelpunten in problemen. Niet omdat Hertha dusdanig goed speelde dat Ajax niet langer in staat was de Westduitse aanvalsacties te ontregelen, maar wel omdat een gevaarlijk soort zelfvertrouwen binnen de ploeg sloop. Vooral op het middenveld bezondigden de Ajacieden zich aan verre gaande overmoed die ertoe leidde dat achtereenvol gens Grau, Beer en Horr mogelijkheden kregen de achterstand te verkleinen. Doelman Piet Schrijvers toonde zich echter in die fase andermaal een uiterst betrouwbare sluitpost van de verdediging. Toch was ook Schrijvers zes minuten voor rust volstrekt mach teloos toen Kostedde uit een vrije trap van Beer onhoudbaar inkopte. Slappe houding Michels later: „De aandacht verslapte bij Ajax toen zo snel achter elkaar twee doelpunten gescoord werden. Daar zijn we bijna de boot mee ingegaan. Ook die slappe houding is een bewijs dat Ajax nog niet helemaal volwassen is. Op dat moment hadden we rustig op zeker moeten spelen, zonder daarbij de fout te maken te denken dat Hertha al een verslagen ploeg was". Ajax herstelde zich echter in de tweede helft uitste kend. Vooral toen Hulshoff als gevolg van een knie blessure plaats moest maken voor Geert Meyer toon de Ajax aan tot het betere pressievoetbal in staat te zijn. Vooral Brokamp speelde daarbij een domine rende roL Keer op keer zond hij met uitstekende passes Meyer en Geels de diepte in. Toch duurde het tot een kwartier voor het einde eer het massaal aanvallende Ajax definitief afstand kon nemen van Hertha. Verantwoordelijk daarvoor was Ruud Geels die profiteerde van een moment van onachtzaamheid van vaste bewaker Kliemann. Voor Geels waren die luttele seconden voldoende om van uit een moeilijke hoek raak te koppen. Ajax speelde vanaf dat moment op vleugeltjes. De laatste tien minuten werd eenvoudigweg heengewalst over het nauwelijks in zichzelf meer gelovende Hert ha. Het resulteerde kort voor het einde in een vierde treffer. De mooiste van de avond, want de manier waarop Geert Meyer een knappe pass van de uitge broken René Notten achter doelman Wolter kogelde, getuigde van grote klasse. Het vormde in feite een passende afsluiting van een wedstrijd waarin Ajax de tweede testcase binnen enkele dagen uitstekend doorstond. ROB HARTOG AJAX; Schrijvers; Suurbier, Dusbaba, Krol, Van Santen; Hulshoff (Meyer), Notten en Mühren; Geels, Brokamp, Stef- fenhagen. HERTHA BSC Wolter; Sziedat, Brueck, Kliemann Weiner; Szymanek, Sidka, Beer; Grau, Kostedde, Horr. EINDHOVEN Kees Rijvers keek na afloop van de return tegen Ruch Chorzow met een tevreden glimlach naar zijn ploeg. De ruime zege moest voor de kleine Eindhovense trainer de basis vormen voor de herstelperiode van PSV. Of deze basis erg hecht zal zijn mag men betwijfelen. Rijvers zag positieve punten: „De Polen zijn me weliswaar tegengevallen maar de- overwinning mag men niet onderwaarderen. Vooral het spel van Willy van der Kuylen stemt mij tot tevredenheid. Nu we voor enkele maan den geen Europa Cup-zorgen meer hebben (in maart is de volgende ronde) zullen we aan de wederopbouw van PSV moeten werken. Rust en hard werken zal het recept in de komende maanden moeten zijn. Nu gaan we ons op de competitie richten. Als alle grote westelijke ploegen op de nul en op zekerheid mogen spelen dan zullen wij dat in de komende maan den ook gaan doen". René van de Kerkhof plaatst de bal beheerst langs doelman Czaja. PSV leidt met 1—0. EINDHOVEN Zonder veel moeite is PSV door een zege van 4—0 op de Poolse kampioen Ruch Chorzow de kwartfinale van de Europa cup strijd binnen gestapt. Door doelpunten van René van de Kerk hof, Willy van der Kuylen (tweemaal) en Harry Lubse, probeerde PSV zichzelf weer nieuw leven in te blazen. Het is gister avond gedeeltelijk gelukt, maar de Poolse kampioen was een te zwakke tegenstan der. Door het zwakke tegenspel van Ruch Chorzow werd de returnontmoeting niet meer dan een vriendschap pelijke wedstrijd. PSV was bij vlagen heer en mees ter, maar er waren echter ook nog te veel zwakke momenten om te kunnen spreken van een herstel bij de Eindhovense ploeg. Na vijf minuten kreeg doelman Jan van Beveren de eerste bal. Daarvoor waren de Polen alleen op eigen helft te vinden om de onstuimige aanvallen van PSV op te vangen. Binnen twee minuten hadden de Eindhovenaren twee hoekschoppen geforceerd en had Ralf Edström al een van zijn vervaarlijke kopballen op de vuisten van doelman Czaja zien afstuiten. Ruch Chorzow, dat in de eerste ontmoeting in Polen op een achterstand van 3—1 was gespeeld, weigerde in de beginfase het initiatief te nemen. Met behou dend en vertragend spel probeerde de Poolse kam pioen het offenrief van PSV te breken. Het voorzichti ge spel gaf PSV alle kans om zich te ontplooien. In de tiende minuut werd het harde werken van de Eindhovenaren beloond. Een fout van doelman Czaja gaf de razendsnelle René van de Kerkhof de kans om de terugspringende bal, na een schot van broer Willy, met een listig tikje in het Poolse doel te schieten (1—0). PSV zat op fluweel en de lijdensweg van Ruch Chorzow werd nog zwaarder door deze onverwachte achterstand. Ruch Chorzow werd nog zwaarder door deze onverwachte achterstand. Ruch Chorzow vocht tegen^ichzelf. Architect Willy van der Kuylen, het zwarte schaap van Oranje, bleek in het offensief de architect van de aanval te zijn. De smeekbede van het Eindhovense publiek, dat als één man achter de ploeg van trainer Rijvers bleef staan, werd in de 22e minuut verhoord. Willy van der Kuylen kreeg op het middenveld de bal van de zwak verdedigende Bula. Het Eindhovense kanon, dat de laatste weken had gezwegen, lanceerde op links Ralf Edström en kreeg de bal weer terug. Met een keihard schot deklasseerde Van der Kuylen de Poolse doelman tot een beginneling (2—0). Even later miste René van de Kerkhof voor open doel, maar in de 27e mipuut was het toch weer raak. Opnieuw een „doffe knal" van Van der Kuylen en Ruch Chorzow was kansloos verslagen (3—0). Het publiek schonk weer al het vertrouwen aan de eigen ploeg en bejubelde Willy van der Kuylen. Bij de Polen werd de geblesseerde Masczcyck vervangen door Wira. Met deze wissel hoopte de Poolse trainer meer snelheid in zijn ploeg te brengen. PSV, dat zich door de riante voorsprong geen zorgen meer behoefde te maken, schakelde terug. De snelheid en de kracht, waarmee de drie doelpunten waren verdiend ver dween uit het spel. Het publiek kon daar weinig waardering voor op brengen want het wilde, terecht, doelpunten zien. Na de rust, waarin de mist langzaam was komen opzetten en als een gordijn over de lichtmasten hing, bleef PSV de betere ploeg. Ruch Chorzow waarvoor de achterstand te groot was geworden, schakelde over op het peil van een goede vriendschappelijke wedstrijd. Slechts eenmaal kon de Poolse ploeg gevaarlijk wor den. Dat was in de achtste minuut van de tweede helft, toen Bula, de beweeglijkste man, keihard in schoot Jan van Beveren, die tot dan toe werkloos had moeten toezien, kon er niet bij. De bal ging echter naast. Tot groot verdriet van het Eindhovense publiek en van trainer Kees Rijvers zakte het spel van PSV tot een bedenkelijk laag peil. De inzet en het enthousias me waren totaal verdwenen. Het ging allemaal te gemakkelijk, waardoor PSV geen inspiratie meer vond. Handgeklap en een schril fluitconcert moest de injectie zijn. PSV bleef immuun en stelde in het begin van de tweede helft diep teleur. Trainer Kees Rijvers, die geërgerd het spel volgde, verving in de 21e minuut de lichtgeblesseerde René van de Kerkhof door het nieuwe talent Guy Fran cois. Deze wissel werkte inspirerend op de ploeg. Nog geen twee minuten later schoot Lubse na een pass van Edström, keihard tegen doelman Czaja. De terugspringende bal werd opnieuw door Lubse inge- kogeld. Nu met meer succes (4—0). Het vonkje dat PSV tot explosie kon brengen was weer opgespat De Eindhovenaren gingen met meer enthousiamse in de aanval. Ook nadat Pleun Strik in de 26e minuut, Ralf Edström verving, ging het beter. Ruch Chorzow probeerde terug te komen maar verder dan enkele afstandschoten van de hardwer kende Wira en O staf in ski kwam de Poolse kampioen niet PSV—Ruch Chorzow ging uit als de bekende nacht- kaars. In de slotfase gooide PSV het principe van de klantenbinding overboord, waardoor duizenden teleurgestelde supporters een kwartier voor het einde de weg naar de poort en naar huis al hadden gevonden. De verdiende overwinning was een schrale troost Meer niet want PSV is nog niet op de weg van het herstel. Deze weg zal nog erg lang zija WIL VAN DER PLAS PSV: Van Beveren; Poortvliet Krijgh, Van Kraay, Deijkkrs; Quaars, Willy van de Kerkhof, Lubse., Rene van de Kerkhof (Francois), Edström (Strik), Van der Kuylen. RUCH: Czaja; Bajger, Ostafinski, Wyrobek, Drzewicki; Masz- cyk (Wira), Bula en Bon; Chojnacki, Beniger, Kopieert. DEN HAAG PSV bevindt zich als kwartfinalist in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen temid den van zeven clubs met de beroemdste namen uit het Eu ropese voetbal. Voor de loting in januari zal PSV in de beker gaan met Bayern München, de winnaar van de laatste twee jaar, Real Madrid en Benfica (beiden meervoudig winner van de Europa Cup I), Dinamo Kiev (houder van de beker van de bekerwinaars en de super cup) Borussia Monchenglad- bach (bezitter van de UEFA-be ker) plus Saint Ettiënne (vorig jaar halve-finalist) en de sterke Joegoslaven van Hajduk Split Het gezelschap van de illustere acht is tot stand gekomen via een aantal toch nog verrassende uitslagen gisteravond. Real Ma drid slaagde er in voor een met 110.000 toeschouwers uitver kocht Bernabeustadion een ach terstand van 4-1 weg te werken tegen Derby County. Borussia Mönchengladbach en Benfica verspeelden tegen respectieve lijk Juventus en Ujpest Dosza hun in de thuiswedstrijd geno men voorsprong om daarna toch nog jubelend de derde ron de binnen te stappen. Real heeft het geluk aan zijn zijde gehad. Derby County ving de Spaanse kampioensploeg, die al in de derde minuut een voor sprong nam door Martinez goed op. Halverwege de strijd had Real nog steeds maar een voor sprong van 1-0. Kort na de her vatting werkte Nish de bal ech ter achter zijn eigen doelman en enkele minuten daarna zorgde Santillana voor 3—0. In de eer ste tien minuten van de tweede helft was Derby zijn riante posi tie kwijtgeraakt Charlie George scoorde voor Derby en pas ze ven minuten voor tijd kwam Real, dank zij een strafschop van Pirri definitief op gelijke hoogte. In de negende minuut van de verlenging besliste San tillana het duel ten gunste van Real. Uur lang Juventus heeft een uur lang aanvallend voetbal gespeeld te gen Borussia Mönchengladbach en door treffers van Gori en Bettega werd de achterstand van 0-2 volledig uitgepoetst. Ju ventus betaalde achter de prijs voor zijn inspanningen en daar van profiteerde Borussia via Danner en Simonsen. Ujpest Dosza liep tegen Benfica uit tot 3-0 door twee treffers van Bene en een van Nagy. In plaats van de veilige voorsprong van 3-0 te koesteren, bleven de Hongaren aanvallen. De opgerukte verde digers van Ujpest boden Nene de gelegenheid een gouden tref fer voor Benfica, dat de eerste wedstrijd met 5-2 had gewon nen, te maken. In de keiharde Slotfase stuurde de Italiaanse scheidsrechter de Hongaar Zambo en de Portugees Martins uit het veld. Sant Etiënne dat in het Ibrox- park al begon tegenvallend Glasgow Rangers. Pas in de laatste minuuten maakte Mac- donald nog een doelpunt voor de Schotten. Bayem München heeft pas na rust afstand kunnen nemen van Malmö FF. Doelman Andersson werd eerst gepasseerd door Dürnberger van de strafschop stip en vervolgens door zijn landgenoot Torstensson. Hajduk Split en Dinamo Kiev. die tegen respectievelijk RWD Molenbeek en Ik Akranes al een bijzonder gunstige uitgangspositie hadden verworven, behoren met PSV en St. Etiënne tot de ploegen die zowel uit als thuis hun wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi voor landskampioenen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17