Dronken rijden neemt toe Colby was als chef van CIA te openhartig Rechercheur gegijzeld door verslaafde wil i 1 MUL U <SS Molukker: Kissinger verliest vrij bezoekrecht bij de president Meer subsidie voor fietspaden MINDER DODEN DANKZIJ 1 NOVEMBER-WET MPLA: Angola wordt eenzijdig onafhankelijk ,,Bhj dat gijzeling niet doorging" Nederlander wordt niet geacht de wet te begrijpen.. WOENSDAG 5 NOVEMBER 1975 PAGINA 7 WASHINGTON (Rtr) - In Washington is men het er over eens dat William Colby zijn ontslag als hoofd van de Ame rikaanse inlichtingendienst (CIA) te wijten heeft aan zijn openhartigheid. Een feit is dat de meeste mis bruiken bij de 28 jaar oude CIA die de laatste tijd aan het licht zijn gekomen, dateren uit de tijd voordat Colby in 1973 de leiding kreeg. Ook staat vast dat hij aan vele onwettige of dubieuze praktijken een einde heeft gemaakt of deze heeft gecorrigeerd. Toen ech ter de onthullingen in de di verse congrescommissies el kaar snel opvolgden, was Col by de man die namens de CIA moest reageren. Wat hem vooral in conserva tieve kringen kwalijk is geno men, is dat hij m zijn reacties „te openhartig" was, zowel op de hoorzittingen van het Con gres en voor de commissie van onderzoek onder leiding van vice-president Nelson Rocke feller als in redevoeringen en vraaggesprekken In kringen van de geheieme dienst stond Colby bekend als „de beroepsman onder de be roepsmensen". Hij werd gebo ren in St Paul in Minnesota als zoon van een officier. Na zijn rechtenstudie, onderbro ken door zijn diensttijd als lid van het parachutistenkorps van het leger waarbij hij o.a. achter de Duitse linies in Noorwegen sabotages ver richtte, werkte hij bij een ad vocatenkantoor in New York. In 1951 kwam hij in diploma tieke dienst. In 1959 werd hij eerste ambassadesecretaris m Saigon. In 1962 kreeg hij in Washington de leiding over het planbureau van de CIA voor het Verre Oosten. Tijdens zijn verblijf in Saigon organiseer de Colby de operatie „Phoe nix", die naar zijn zeggen, aan 20.500 „Vietcongleden of sym pathisanten" het leven kostte. Toen hij de leiding over de CIA had overgenomen, ver klaarde hij dat „het tijdperk van James Bond" voorbij was en dat men zeer goed op cor recte wijze het werk van de inlichtingendienst kon bedrij ven. Volgens hem was dit werk in hoofdzaak weten schappelijk en technologisch. De laatste maanden heeft hij herhaaldelijk tegengesproken, dat de CIA zou hebben ge zorgd voor de val van presi dent Allende van Chili en tus senbeide zou zijn gekomen in Griekenland en op Cyprus. Het nieuwe hoofd van de Amerikaanse inlichtingen dienst (CIA), de 51-jarige George Bush, is op het politie ke toneel weinig bekend. Hij geldt als een conservatieve re publikein aan wiens partij trouw niet behoeft te worden getwijfeld. Voor een groot deel dankt hij zijn politieke loop baan aan president Nixon. Door Ford werd hij benoemd tot ambassadeur in Peking, waar hij in tegenstelling tot zijn voorganger David Bruce veel op de voorgrond trad. Niet alleen verscheen hij her haaldelijk op openbare bijeen komsten, maar men zag hem veelvuldig op zijn fiets door de Chinese hoofdstad rijden. WASHINGTON (UPI) - Minister Kissingers be langrijkste „machts bron" de dagelijkse vergadering met de pre sident in het Witte Huis droogt op, althans volgens functionarissen van het Witte Huis. Zijn machtbasis is niet zijn ministerschap met de daarbij behorende attri buten, en evenmin het voorzitterschap van de Nationale Veiligheids raad, de post die hij nu moet overdragen aan zijn medestander luite nant-generaal Brent Scowcroft. Kissingers macht en roem berusten op de di recte inwerking van zijn talenten op de presiden ten Nixon en Ford, de talenten die hem faam bezorgen in de onder handelingen met Russen en Chinezen, Egyptena- ren en Israëliërs. Henry Kissinger staat er om bekend dat hij vaak te laat komt, wel eens een vergadering overslaat of een ambassadeur laat wachten, maar hij was altijd stipt op tijd voor de bijeenkomsten in het presidentiële „Oval Offi ce". In de dagen van Nixon wist „staf-chef" Haldeman alle pre sidentiële medewerkers, behal ve Kissinger, in de door hem gewenste banen te leiden. Maar Kissinger liep meteen door naar Nixon zonder zich bij Haldeman te melden. Kis singers „bezoekrechten" ble ven onder Ford onaangetast. Dat irriteerde Donald Rums feld, die „chef-staf" van het Witte Huis was tot zijn benoe ming, maandag, tot minister van Defensie. Hij en zijn me dewerkers zeiden dat Kissin ger niet de gebruikelijke kana len wilde passeren, en geen „team-speler" was. Maar Kis singer ging er prat op geen „teamspeler" te zijn en hield vast aan het standpunt dat hij alleen te maken had met de president, en niet met diens staf. Voortaan zal Kissinger, volgens de plannen, uitgezon derd spoedgevallen, nog maar één keer per week met de president vergaderen, en dan niet onder vier ogen, maar in gezelschap van Rumsfeld en George Bush, de nieuwe direc teur van de CIA. De nieuwe Amerikaanse mi nister van Defensie, de 43-jari ge Donald Rumsfeld, wordt beschouwd als een eerzuchti ge, hard werkende, gemakke lijk benaderbare republikeinse politicus. Hij heeft snel cafrie- re gemaakt en gaf als hoofd van de staf van Ford blijk van een groot organisatietalent, waarbij hij er voor zorgde dat het Witte Huis weer een „open" instelling werd, in te genstelling tot het isolement waarin het Witte Huis onder Nixon had verkeerd. Generaal Brent Scowcroft, die Henry Kissinger opvolgt als voorzitter van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad, wordt in Washington be schouwd als de „alter ego" van Kissinger. De 50-jarige Scowcroft die sinds twee en een .half jaar de tweede man in de raad was, heeft de naam volkomen trouw te zijn aan Kissinger. Terwijl deze veel tijd moest besteden aan zijn werk als minister van Buiten landse Zaken en daarvoor ook vaak op reis was, kreeg Scow croft een steeds grotere rol in de dagelijkse gang van zaken bij de raad, die is onderge bracht in een gebouw naast het Witte Huis. Hij heeft de reputatie van een bescheiden, maar energiek technocraat. Hij is een van de weinige me dewerkers van het Witte Huis die president Ford dagelijks ontmoeten om hem op de hoogte te houden over de we reldsituatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het rijden onder invloed van alcohol is na invoering van de 1 november-wet in 1974 duidelijk toege nomen. Deze toename (nadat deze wet de eerste tijd beslist effect had) is niet toe te schrijven aan verhoogde politie activiteiten, maar aan hoger alcoholge bruik. Het aantal politiecontroles bleef nagenoeg gelijk. Dit heeft de centrale politie-verkeerscommissie gisteren mee gedeeld bij de eerste „verjaardag" van de 1 november-wet. Er worden momenteel stappen ondernomen om de toename van het alcoholgebruik bij snelverkeer terug te draaien. Gedacht wordt aan een controle op verschillende momenten van de dag. Een on derzoek in West-Nederland heeft uitgewezen, dat 'direct na het avond-spitsuur opvallend veel auto bestuurders (1 procent) had gedronken. Tussen 1 november 1974 en nu zijn drie landelijke en zestig regionale alcohol-controle-acties gehou den. Hierbij werden de bestuurders van 268.266 auto's gecontroleerd. 1061 automobilisten kregen een proces verbaal wegens „alcoholmisdrijf" en 2022 bestuurders werd bovendien een rijverbod opgelegd. De heer Van der Berg van de verkeerscommissie zei dat het aantal weigeraars van de bloedproef de laatste tijd opvallend is toegenomen. Volgens hem realiseren deze mensen zich niet dat ze zich schuldig maken aan een verkeersmisdrijf. Het aantal mensen dat zich bij herhaling schuldig maakt aan alcoholgebruik in het verkeer omvat 30 procent van de „gepakten". Het aantal ongelukken met dodelijke afloop waar bij alcohol in het spel was, is het afgelopen jaar belangrijk gedaald. Tussen 1 november '74 en 1 november '75 was dat aantal 96, terwijl het in de voorgaande jaarperiode nog 169 was. Het aantal ongelukken met gewonden daalde met bijna de helft, van 2407 naar 1254. Het is overigens niet bekend wat het recente invoeren van de verplichte autogordel en de bromfietshelm heeft gehad op de Haling van deze cijfers. DEN HAAG (ANP) De bijdrage die het rijk levert in de aanlegkosten van fietspaden in stedelijke gebieden wordt verhoogd van vijftig naar tachtig procent. De aanleg van fietspaden langs secundaire en tertiaire wegen gaat het rijk voor de helft subsidiëren. Dit staat in een wetsontwerp van de ministers Westerterp van Verkeer en Waterstaat en Duisenberg van Financiën dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Het geld hiervoor komt uit het rijkswegenfonds. Met deze maatregele wil minister Westerterp de lagere overheden in staat stellen om meer fietspaden aan te leggen. Dat is volgens hem hard nodig om de aantrekkelijkheid van het (brom-)fiets- verkeer te vergroten. Deense vissers moeten de De Amsterdamse commissaris van politie G. Toorenaar toont het gat in zijn jasje, dat werd veroorzaakt door een politie-kogel tijdens de overmeestering van de man die enige uren een rechercheur gijzelde. haringvangst meteen staken KOPENHAGEN (AP) - De Deense regering heeft gisteren, □adat was vastgesteld dat de Deense vissers nu al meer ha ring hebben gevangen dan hun toegestane hoeveelheid voor heel 1975, bevolen dat het ha ringvissen met onmiddellijkè ingang en op alle zeëen moet worden gestaakt Uiterlijk vandaag mogen nog vangsten aan wal worden ge bracht, daarna niet meer. In de tweede helft van dit jaar moch ten de Denen 15.000 ton con sumptie-haring en 30.000 ton in dustrie-haring vangen. Volgens de minister van Visserij is die grens nu al met minstens 3000 ton overschreden. De Deense vissersbonden zijn erg verontwaardigd over dit re geringsbesluit dat volgens hen neerkomt op een „toale liquida tie van de Deense visserij". Zij hebben laten doorschemeren zich niets van het verbod aan te trekken. Hoeveel de Denen mogen vissen is vastgesteld door de Noord-Oost Atlantische Commissie voor de Visserij. Vorige maand hebben de Deen se vissers de vangst van tong al stopgezet omdat het kwantum was overschreden en wat kabel jauw betreft is men daar ook al bijna aan toe. Nog geen verbod op drijfgassen in spuitbussen (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Minister Irene Vorrink van Milieuhygiëne wil voorlopig nog geen maatregelen nemen tegen het gebruik van schadelijke drijfgassen die in spuitbussen gebruikt worden. De minister wil eerst een „be langrijk en samenvattend rap port over dit onderwerp" af wachten dat begin volgend jaar gereed is. In antwoord op vragen die vori ge week tijdens de begrotings behandeling gesteld worden in de Tweede Kamer zegt me vrouw Vorrink, dat ze de voor keur geeft aan maatregelen in internationaal verband, maar dat Nederland zonodig ook al leen maatregelen zal nemen. Zij heeft al met de spuitbusfabri kanten gesproken, die hebben toegezegd te stoppen met de produktie als blijkt dat met na me het drijfgas freon in spuit bussen de ozonlaag aantast. Het PPR-bestuur zegt niet te begrijpen waarom de minister nog wacht. liggen nu voldoende rapporten op tafel en nog langer wachten is een misdaad tegen al het le ven op aarde en een demonstra tie van onverantwoorde beleids voering, aldus de PPR. NAIROBI (UPD - De leider van de socialistische bevrij dingsbeweging MPLA in Ango la, Agosthino Neto, heeft giste ren verklaard, dat hij volgende week maandag eenzijdig de nnafhanlrplijkh^iri van Angola zal uitroepen. Volgens Neto be leeft Angola nu een invasie van Zuidafrikaanse, Portugese en Afrikaanse huurlingen. Aan president Amin van Oegan da schreef Neto, dat Zuidafri kaanse huurlingen, Afrikaanse troepen uit Zaire en het zoge naamde Portugese bevrijding sleger tegen de MPLA vechten, aan de zijde van de twee andere bevrijdingsbewegingen in Ango la, het FNLA en Unita. Veto deed een beroep op de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid om de MPLA te helpen met wapens en vliegtuigen „om ons in staat te stellen de invasie het hoofd te bieden." De Sovjet- Unie heeft laten weten een onaf hankelijkheidsverklaring van de MPLA te steunen. MINISTER VORRINK: Akzo lijkt bereid over Enka „Ik wil Herrema bevrijden" te praten ARNHEM (ANP) Achteraf beu ik blij dat het niet dorge- gaan is. Het heeft geen zin meer om acties te voeren in Neder land." Dit zei gisteren voor het gerechtshof in Arnhem de 24-ja- rige J.M., „commandant" van de circa 30 Molnkkers die op 4 maart naar Soest dijk wilden gaan om leden van de konin klijke familie te gijzelen. Hij stond in hoger beroep terecht met drie andere Molukkers, na door de rechtbank tot vijf jaar te zijn veroordeeld. M. zei het risico te hebben be seft dat er bij een bestorming van paleis Soestdijk doden had den kunnen vallen, maar de zaak van de Zuidmolukkers was volgens hem zo belangrijk dat dat risico genomen moest wor den. „Wat niet wil zeggen, dat een mensenleven voor mij niet telt". Twee andere Molukkers be weerden dat het alleen de be doeling was het paleis te bezet ten, niet om te gijzelen. Zij ver klaarden geen spijt te hebben van hun plan. „Nieuwe acties moeten wel op een andere ma nier gevoerd worden, zonder ge weld", aldus één van hen. Doodvonnis Pauw uitgesteld (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat de voltrekking van het doodvonnis tegen de Nederlandse drugsmokkelaar Arthur Pauw in Algiers is uit gesteld. Arthur Pauw heeft gratie ge vraagd. In afwachting van de behandeling van dat gratiever zoek is het vonnis dat op 1 november had moeten worden voltrokken, uitgesteld. ARNHEM (ANP) De raad van bestuur van Akzo zal gun stig reageren op een verzoek om met de betrokken vakbon den te spreken over de investe ringspolitiek in Nederland en over vervangende werkgelegen heid bij de reorganisatie van het dochtersbedrijf Enka. Bestuurder Ger van Os van de Unie BLHP zegt dit van de Ak- zo-leiding te hebben vernomen. Vandaag spreken de Unie en de Industriebond CNV in het En- ka-hoofdkantoor verder over de de reorganisatie; de Industrie bonden NKV en NW weigeren nog steeds aan dit gesprek deel te nemen. GENOOTSCHAP ONZE TAAL: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In een roes van cocaine-verdoving heeft de 23-jarige Gerrit J. gisteren op het hoofdbureau van politie in Amsterdam anderhalf uur lang de rechercheur Rob Meerman (29) in gijzeling gehouden. Zijn eis: „Ik wil onmiddellijk naar Ierland om dr. Herrema te bevrijden en het hele zootje uit te roeien, met laserstralen, waarover ik met de directie van Philips heb gesproken." Omdat hij een geladen pistool had, durfde de politie aanvankelijk niets te doen, maar uiteindelijk werd de man op de binnenplaats overmeesterd. Rechercheur Meerman schoot, toen hij de kans schoon zag, van drie meter afstand op hem en doorboorde daarbij zijn rechterschouder. Dezelfde kogel bezorgde commissaris G. Toorenaar een schampwond aan de rechterarm. De heer Toorenaar: „De man kwam binnen bij onze afdeling verdovende middelen met de mededelng, dat hij een tip had over een paar kilo heroine. De rechercheurs Meerman en Plooyer namen hem mee naar de verhoorkamer. Daar trok hij opeens een pistool en zei tegen Plooyer: Jij gaat naar je baas", en tegen Meerman:Jij blijft hier als mijn gijzelaar". Hij wilde een auto hebben om naar Schiphol te rijden. Bij het instappen in de auto zag ik dat hij het pistool in zijn zak stak en het daar vast hield. Ik dacht: dit is de kans. Ik greep hem van achteren beet met zijn armen voor de borst Tegen Meerman riep ik: schiet. Deze mikte met zijn pistool op een afstand van drie meter op de rechterarm van J." Gerrit J. kreeg vervolgens van een psychiater een kalmerend spuitje en werd in het ziekenhuis opgenomen. Hij is niet gevaarlijk gewond. De Zwitser Wemer Tscherne, werkzaam in een vliegtuigfabriek, houdt er wel een erg zweverig en niet onge vaarlijke hobby op na. In zijn vrije tijd start hij met zijn zelfgebouwd zweeftoestel van een bergtop en glijdt dan door de lucht naar het dal. Op deze foto begint hij aan zijn afdaling van de berg Saentis; na 15 minuten stond hij 2500 meter lager in het dal. Tot nu toe is alles goed gegaan met Werner. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ADVERTENTIE] Minister Vorrink van Milieuhygiëne werd gisteren door een Kamerlid wel uiterst hartelijk gefeliciteerd, toen de Kamer de behandeling voltooid had van de begroting van haar departement. ADVERTENTIE] BOtKNBlOMM (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Van Vondel tot Vondeling is men al van oor deel, dat de taal van de over heid aan duidelijkheid te wen sen overlaat. Kamerdebatten, wetteksten, „toelichtingen" bij officiële vragenformulieren. Troonrede en al die andere stukken en gelegenheden, waar in de overheid zich tot het volk richt, worden doorgaans geken merkt door een ambtelijk bar- goens, dat weliswaar zeer fraai staat maar door vrijwel nie mand begrepen wordt. „De taal van Den Haag" is een ontoegan kelijke rimboe voor de leek. Om wat paden open te hakken in deze wildernis hield het ge nootschap Onze Taal dezer da gen in het Scheveningse Circus theater een congres, dat onder anderen werd bijgewoond door prinses Beatrix en Tweede Ka mervoorzitter Vondeling. Door het gezelschap inleiders (oud—burgemeester Kolfscho ten van Den Haag, de professo ren Cramer en Stuiveling, mr. Stempels en dr. Veering) werd de. kwestie niet afgedaan met de simpele constatering dat de overheid dan maar het taalge bruik van een doorsnee dokters roman moet gaan imiteren. Pas send in de lijn van het onder werp werden veel eenvoudige woorden gebruikt, zodat dit con gres zelf al het duidelijkste be wijs was dat het gebruiken van eenvoudige woorden nog niet tot begrijpelijkheid hoeft te lei den. Om misverstanden te vermijden moet de overheid zeker bij wet teksten zo nauwkeurig en on dubbelzinnig mogelijk formule ren. De wetten geven dat trou wens zelf al aan: „iedere Neder lander wordt geacht de wet te kennen". Geen enkele Nederlan der wordt geacht de wet te be grijpen.. Een van de sprekers, prof. Stui veling, pakte met name de troonrede aan, die naar zijn me ning eenvoudiger leesbaar en' voorleesbaar moet worden. „Ie dere minister zou eigenlijk zijn deel van de troonrede iedere avond moeten voorlezen. Dan wist hij wat hij de koningin aandoet." Een ander aspect van de „taal van Den Haag" werd de manier genoemd waarop de bevolking door de overheid wordt gemani puleerd. Ieder politiek regime, of het nu fascistisch, communis tisch of democratisch is, heeft zijn eigen technieken om via taal de bevolking te 'beïnvloe den. De taal is een van de mid delen waarmee de overheid stemming kan kweken bij de bevolking en waarmee omge keerd onder de bevolking stemming kan worden gekweekt tegen de overheid. Lading De 8.500 ton metende Griekse vrachtboot Olympus is vanmorgen met een lading Roe meense cement voor Iraèl aan boord in de Israëlische haven Eilat aangekomen. Dit is de eer ste keer na 18 jaar, dat een voor Israël bestemde lading het Suez- kanaal is gepasseerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7