KASSEN WEREN IN PLAN „SPOORLAAN" Akkoord over aanleg speeltuin bij sporthal B. en W. Voorschoten presenteren beleidsplan IN WASSENAAR: Gesprek over Nieuw Guinea Geen wetswijziging om moeilijkheden bij verlenen woonvergunning te voorkomen Zoeterwoudse rtv-zaak weer slachtoffer van inbrekers Vernieuwde zaken in Zoeterwoude Bestemmingsplan Landelijk Gebied Voorhout: Bazar in „Open Hof" Omstreden kruispunt PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 NOVEMBER 197 a Van onze correspondent WASSENAAR De commissie technische dienst en uit de Wassenaarse gemeenteraad heeft zich akkoord verklaard met een plan van burgemeester en wethouders om op het braakliggende terrein bij de sporthal, tussen de Dr. Mansveltkade en de midget-golfbaan die bij de sporthal is aangelegd, een speelplaats aan te leggen. De Buurtvereniging Oostdorp en omgeving had gevraagd om een terreintje, waarop sporten als basketball en volleybal beoefend kunnen worden en om een rolschaatsenbaan die ook gebruikt zou kunnen worden voor het houden van tekenwed strijden. De speelplaats die burgemeester en wet houders hebben laten ontwerpen biedt alle ge vraagde mogelijkheden. De verharding van het terrein, ter grootte van 66 x 22 m zal uit asfaltbe ton bestaan. De resterende ruimte kan worden benut als ligweide en voor het beoefenen van eenvoudige veldsporten. De kosten van de aanleg van het speelterrein worden geraamd op 35.000 terwijl voor het plaatsen van een volleybal- en basketbalinstallatie een bedrag van 5.000 nodig is. Het voorstel zal, nu het de commissie Technische Diensten gepa- seerd is, aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Open dag kinderspeelzaal Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP - De Stichting Kinderspeelzalen Leiderdorp houdt zaterdag 8 november in Gebouw Irene (aan de Kerk- laan) een open dag. Belangstel lenden kunnen er vanaf 11.00 uur 's morgens (tot 16.00 uur) terecht voor informatie over de meest uiteenlopende onderwer pen die betrekking hebben op het kind. In het gebouw zullen verschil lende stands zijn opgesteld die de bezoekers onder andere in zicht geven in de mogelijkheden die peuters hebben op het ge bied van handenarbeid, het le zen en het muziek maken. Bo vendien is er een stand waarin de verschillende leidsters het voor een peuter verantwoorde speelgoed zullen tonen. Voor de kinderen die meeko men zijn er aparte opvangmoge lijkheden onder (uiteraar- d)i—,£ï,alsook deskundige lei ding. Ieder half uur is er voor deze jeugdige bezoeker een pop penkastvoorstelling in de speel zaal in het gebouw. Gedurende de gehele dag zijn zowel het bestuur van de stich ting als ook alle leidsters aanwe zig. Het is de bedoeling dat deze informatiedag in de plaats komt van de (traditionele) en vaak slecht bezochte ouderavonden. Pierre van Ostade opent party-shop in „Blokhuis" Van een onzer verslaggevers LISSE In het nieuwe Lissese winkelcentrum „Blokhuis" wordt volgende week donder dag door Pierre van Ostade (Be rend Boudewijn-quiz) een Kaas party-shop geopend. Behalve binnen- en buitenlandse kaas kan er in de winkel alles voor de barbecue of de fondue en verschillende wijnen worden ge kocht. Bij de opening, die om tieji uur wordt verricht start een kleurwedstrijd voor de jeugd.De Kaas-party-shop wordt geleid door het echtpaar Van der Hul st. Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST De stichting jeugd- en jongerenwerk Oegst- geest organiseert morgenavond een bijeenkomst in gebouw „Ta- berna". De heer Amapón Jos Marey, Papoea van geboorte, zal aan de hand van de film „Naya- klaock" iets vertellen over zijn geboorteland, Nieuw Guinea. „Taberna" staat tijdens deze ge- spreksavond ook open voor ou deren. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. NASLEEP ZAAK-BENES: DEN HAAG/LEIDEN - Staats secretaris Schaefer van volks huisvesting overweegt geen wetswijziging om bepaalde moeilijkheden bij het verlenen van woonvergunningen te voor komen. Aldus blijkt uit het gis teren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Aantjes (ARP). Het Kamerlid signaleerde dat onlangs de Leidse kantonrech ter ontruiming van een woning aan de Mey van Streefkerk straat in Leiden door een huur der (een Leidse ambtenaar) be val ten behoeve van de eigena res, mevr. Benes. B. en w. van Leiden weigerden aanvankelijk de eigenares een woonvergun ning te geven. Nadat eenmaal via deze krant openbaar was geworden, dat b. en w., volgens de Leidse kantonrechter, niet correct hadden gehandeld, werd de vergunning alsnog verleend. Volgens de bewindsman hebben moeilijkheden als door het Ka merlid bedoeld zich slechts in enkele gevallen voorgedaan. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Voor de derde keer binnen twee jaar is er gisternacht ingebroken in een r.t.v.-zaak aan de Kerklaan. Er werden drie kleuren Lv.-toestellen meegenomen. Na de vorige inbraak had de eigenaar een alarminstallatie laten aanleggen. Het laat zich aanzien dat er waarschijnlijk geroutineerde daders aan het werk zijn geweest die na het forceren van de deur zeer snel hun slag hebben geslagen. Voordat het tot de omwonenden, na het in werking treden van het alarm, was doorgedrongen wat er aan de hand was waren de dieven reeds verdwenen. Een surveillan ceauto van de rijkspolitie was snel ter plaatse. Later werd ook de technische recherche ingeschakeld waarbij sporen werden ge vonden die enig houvast bieden. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Zes jaar geleden maakte Foto Van Bemmelen een overstapje van de Zuidbuurt naar het centrum van het dorp en vestigde zich in een dagwinkel aan de Kerklaan. Door uitbrei ding van de aktiviteiten werd daaraan later een naastliggende garage toegevoegd. Gisteren werd een volgende periode ingeluid door de ingebruikname van de vernieuwde winkel die door de gewijzigde opstelling en het speelse interieur veel aan ruimte heeft gewonnen. De officiële opening werd onder grote belangstelling van familieleden en relaties verricht door de vader van de huidige eigenaar die de grondlegger was van het bedrijf. Velen kwamen de heer en mevrouw Van Bemmelen-v. d. Zijden hun gelukwensen aanbieden. Enkele dagen geleden heeft het Technisch Bureau Deutekom, dat zich enkele jaren geleden in Zoeterwoude vestigde, een showroom aan de Schenkelweg geopend. In het pand was voorheen een snackbar ondergebracht. Na een grondige verbouwing beschikt men nu over een fraaie ruimte waar veel technische apparatuur te bewonderen is. Een scène uit "lm Memo- riam", dat vrijdagavond a.s. in het Lak-theater wordt opge voerd door een Mexicaans studententoneelgezelschap. Mexicaanse toneelgroep voert stuk op in Leiden Van een onzer verslagge vers LEIDEN Een groep Me xicaanse studenten die mo menteel een toernee maakt door Europa geeft a.s. vrij dag in het Lak-theater aan het Levendaal een voorstel ling van 'Tm Memoriam". Het stuk is gebaseerd op het leven en werk van Ma nuel Acuna, een romanti sche, Mexicaanse dichter, die in zijn land enorme po pulariteit geniet. Hij is hoofdzakelijk bekend van wege zijn "Nocturno a Ro- sario" en vanwege zijn hartstochtelijke levenswij ze. Manuel Acuna pleegde in 1873 op 24-jarige leeftijd zelfmoord. Deze theater productie laat zijn leven sloop zien aan de hand van enkele van zijn gedichten en toegevoegde dialogen. Zijn gedichten zijn op ver schillende manieren in Sce ne gezet: soms worden ze gespeeld, in andere geval len gezongen of ook wel gedanst. Het resultaat hier van is een semi-muzikaal, semi-komisch, semi-senti- menteel toeneelstuk. De in houd van het stuk komt in het kort op het volgende neer: Manuel Acuna, een jongen uit de provincie, komt naar de hoofdstad om medicijnen te studeren en sluit zich al spoedig aan bij literaire kringen. Hij wordt achtereenvolgens verliefd op een wasmeisje (Sole- dad), een dichteres (Laura Méndez) en een meisje uit de hogere stand. Zijn liefde voor deze laatste vrouw was dermate hevig en defi nitief dat hij, volgens ver schillende critici, toen zij hem weigerde, zelfmoord De toegangsprijzen voor deze voorstelling die om 20.15 uur begint bedragen 3,50 en voor LAK- en CJP-leden ƒ2,50. Men kan telefonisch reserveren on der nummer 124890. Van een onzer verslaggevers Voorhout Het bouwen van kassen moet in plan Spoorlijn verboden worden. Dit is een van de bepalingen in het bestemmings plan „Landelijk gebied", dat het instituut „Stad en Landschap" heeft opgesteld. De bouw van kassen, verder van de dorpskern af, dient geheel vrij te zijn, aangezien „kas-" cultuur een wezenlijke neventak kan vor men van het bollenbedrijf", aldus „Stad en Landschap". Voor wat betreft de kascul- tuur in de naaste omgeving van de kern, wordt in het bestemmingsplan gesteld dat hier een duidelijke koers gevolgd moet worden: óf het moet verboden worden of er moeten speciale, afgebakende gebieden worden aangewezen. „Stad en Landschap" voorziet enige ongun stige ontwikkelingen in het landelijk gebied rond Voorhout, wanneer er geen bestem mingsplan wordt vastgesteld. Evenals in de rest van de bollenstreek tracht men schaal vergroting te ontlopen door op kassenbouw over te gaan. Dit heeft op den duur tot gevolg dat er minder werkgelegenheid in het bollenbedrijf komt. Voor Voorhout zal dit een afvloeiing van ongeveer twintig procent betekenen. In het weidegebied zal men trachten wat bij te gaan verdienen door een deel van het land ter beschikking van de recreatie te stellen. „Stad en Landschap" is van mening dat de grond rond Voorhout te schaars is om daar „caravanterreinen of iets derge lijks" tot stand te brengen. Wel dient behoor lijk aan de recreatieve behoeften van de Voorhouters tegemoet te worden gekomen. Ontsluiting mingsplan opgenomen. Toestemming hiertoe wordt gegeven wanneer een bepaald bedrijf een minimum aan Standaard Bedrijfseenhe- den heeft Bestaande gebouwen, die voor niet-agrarische doeleinden worden gebruikt zijn getolereerd wanneer er geen reclame borden worden geplaatst en wanneer het gebouw geen extra verkeer aantrekt Aan de ontsluiting van het bollengebied zullen b en w van Voorhout de grootst mogelijke aandacht moeten besteden, terwijl er wat terughoudendheid gewenst is, ten aanzien van de ontsluiting van het grasland gebied. Dit vooral om reden van natuurbe scherming. Behalve de „Overbosch" heeft Voorhout weliswaar geen natuurterreinen, maar er zijn in de gemeente verschillende weidevogelgebieden die zeker in aanmerking komen om als natuurgebied te worden aan gewezen. Zo is het wenst de Luizenmarkt- polder als beschermend gebied aan te wij zen. Een strenger beleid zal in de toekomst wor den gevoerd ten aanzien van de vestiging van bedrijven zoals Sikkens en de Estec. Ook de vestiging van agrarische hulp- en nevenbedrijven wordt in het bestemmings plan aan strakkere normen gebonden. Ten slotte zijn voor het neerzetten van bedrijfs gebouwen en woningen regels in het bestem- Landschapssehoon De gemeente Rijnsburg heeft verzocht in het plan de door haar geprojecteerde wegen ter ontsluiting van het bollengebied in de pol ders Hoogeweg en Elstgeest, op te nemen. B en W van Voorhout menen dat deze wegen afbreuk doen aan het landschapssehoon van beide polders. Tenslotte wordt er in het plan nog aandacht besteed aan de recreatiebe hoefte van de Voorhouters. Volgens het plan dient in de toekomst ruim 16 ha. grond beschikbaar te zijn voor dagrecreatie, zoals wandelgebieden en sportvelden. Het gebied bij de Noordwijkerhoekbrug is bestemd voor de sportvisserij en het terrein aan de Boekenburglaan moet voorzien in de behoef te aan speelgelegenheid voor de bewonertjes van de Spoorlaan. Voorts is er een nijpend gebrek aan handbalvelden, waar de gemeen te binnen een paar jaar wat aan wil gaan doen. Compromis van wensen drie grootste groeperingen in raad Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense college van b. en w. heeft de programmatische ver trekpunten, ingediend door de drie grootste fracties in de ge meenteraad vorig jaar bij de vorming van het dagelijks be stuur, tot uitgangspunten en toetssteen van zijn beleid geno men. Voorzover zover die pro grammatische vertrekpunten zich daartoe lenen worden deze in het beleidsplan teruggevon den als uitgangspunten, doel stellingen of beleidsmaatrege len. De voornemens van b. en w. blijken uit het beleidsplan, waarin drie elementen naar vo ren worden gehaald het welzijn van de mens; de schaarste van de financiële middelen en de evenwichtige verdeling. B. en W. zijn ervan overtuigd dat wat welzijn voor de individuele bur ger betekent in sterke mate sa menhangt met zijn geloofsover tuiging en levensbeschouwing. Wat de overheid kan en mag doen, wordt door deze en gene anders beoordeeld. Daar de drie grootste groeperingen in de ge meenteraad (CDA, WD en PPV) ook in het college van b. en w. vertegenwoordigd zijn; draagt veel van het voorgestane beleid het karakter van een compromis. In het beleidsplan hebben b. en w. gekozen voor een betrekke lijk schematische presentatie. Het beleidsplan verschilt van vroegere investeringsplannen ook in dit opzicht, dat aktivitei ten, die weinig of geen investe ringen vereisen en betrekkelijk geringe budgettaire lasten ople veren, vermeld zijn. B. en W. zeggen er zich van bewust te zijn dat planning en organisatie geen doel op zichzelf zijn, maar hulpmiddelen voor de besluit vorming van de gemeenteraad. De gemeenteraad zal meer bij de beleidsvoorbereiding worden betrokken. Voorop staat daarbij de openheid van het bestuur. Zo zullen in principe alle vergade ringen van commissies van ad vies en bijstand en de functione le commissies in de openbaar heid plaats hebben. Bij het ma ken van plannen en voorstellen wordt steeds gestreefd naar een tijdige, zinvolle - doch niet ver tragende - inspraak van de bur gers. In studie is de wenselijk heid van het vervangen van le den van het college van b. en w. in geval van ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis. Bij de doelstelling het scheppen van een toestand van optimale veiligheid voor mens, dier en goed wordt o.a. voorgesteld in 1976 over te gaan tot aanschaf fing van een ladderwagen voor de brandweer ad 250.000,- en een alarmsysteem ad. 12.000,-. In voorbereiding is tevens een zgn. rampenplan. De voorlichting wordt uitge breid o.m. door het meer laten verschijnen van „Raadhuisklan ken", het gemeentelijk voorlich tingsblad. De voorlichtingsakti- viteiten zullen verder worden verbreed en uitgediept Tal van immateriële voorzienin gen staan voor 1976 op het pro gramma zoals bevolkingsonder zoek op het gebied van hart- en vaatziekten, samenwerking in stellingen van gezondheidszorg en maatschappelijke dienstver lening; het vestigingsbeleid van tandartsen en para-medische verzorgers. Een heel hoofdstuk in het beleidsplan is gewijd aan het wegwij smaken van de bur ger over zijn rechten en plich ten. Vooral het bejaardenwerk krijgt extra aandacht Ten aanzien van het verbeteren of scheppen van sportvoorzie- ningen staat voor 1976 op het plan halfverharde velden in het Burg. van der Hoevensportpark voor een bedrag van 260.000,-; daarnaast zal in 1976 het tennis- complex worden uitgebreid met de aanleg van 2 3 velden voor een maximaalbedrag van 150.000. De sporthal zal een aantal voorzieningen krijgen tot een totaalbedrag van 60.000,-. Het sportpark Adegeest zal eerst uitgebreid worden in de jaren 1978 en 1979. De uniforme subsidieregeling voor het georganiseerde jeugd werk komt in 1976 tot stand, aan kosten voor kadervorming wordt 20.000,- uitgetrokken. Het dorp zal verfraaid worden in 1976 met „enige kunstuitin gen" voor een totaalbedrag van 39.000,-. Aanleg nieuw volkstuinencom plex staat op het programma van het jaar 1977. De Stichting van een zwembad blijft een vraagstuk. Er zijn geen gelden voor uitgetrokken de eerste ja ren. Wel zal nog een kosteloze studie gemaakt worden. Voor speelgelegenheden voor de jeugd wordt in het vervolg jaar lijks een bedrag van 50.000,- besteed. In het Burgemeester Berkhoutpark en het Burge meester Van der Hoevensport park komen speelwerktuigen voor de jeugd. Voorschoten beschikt thans over ruim 100 ha groen oftewel 50 m2 per inwoner. Grote inves teringen voor het openbaar groen worden niet verwacht In 1976 zullen de bomen op de Voorstraat weer voor een be drag van 32.000,- chirurgisch hersteld worden. Een eerste aanzet ad 150.000,- wordt in 1976 gemaakt met het Schooladvies- en begeleidings- werk. Schoolgebouwen zullen zoveel mogelijk een multi-funk- tioneel gebruik gaan krijgen. Verwacht wordt dat volgend jaar de restauratie van Am- bachts- en Baljuwhuis ter hand genomen kan worden. De kos ten worden geraamd op bijna 2,-miljoen. Van onze correspondent KATWIJK Het kerkelijk cen trum „Open Hof" in de Rijn straat in Katwijk a/d Rijn houdt op 7 en 8 november weer de jaarlijkse bazar. Daar is on der meer te vinden het traditio nele rad van avontuur, een schiettent, grabbelton en bal- lengooistand. Behalve de ver koop van speelgoed, worst en andere versnaperingen is er ook een rommelmarkt gepland. Op 8 november 's avonds worden de winnende nummers getrok ken van de grote loterij. De opbrengst van deze twee dagen komt volledig ten goede aan het steunfonds van de kerk. De zaal is geopend op 7 november vanaf 20.00 uur en op 8 novem ber vanaf 14.00 uur. Hogere huur voor sportverenigingen Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Bij de in gebruikname van het sportcom plex Haasbroek in 1970 werden de twee voetbalvelden en de oefenboek verhuurd aan SJ.Z. voor 1.700. Voor Meerburg gold betzelfde tarief. Later is dit bedrag verhoogd tot 1.870. Door de nog steeds stijgende kosten voor het onderhoud van de sportcomplexen wordt een aanpassing van de huur tot een bedrag van 2.057 gerechtvaar digd geacht. De Zoeterwoudse Tennisclub is sinds 1972 gebruikster van de tennisbanen in hetzelfde com plex. De huurprijs van 8.550 bestaat voor het overgrote deel uit de annuïteit van de aanleg- kosten zodat - naar de mening van b. en w. - alleen een kleine verhoging op grond van de ge stegen onderhoudskosten op zijn plaats is. Deze verhoging van 75 brengt de huurprijs op 8.625. Biljartfinale Van een onzer verslaggevers VOORBURG - De finale PK van het Libre-klein in de 4de klasse wordt 10,12 en 14 novem ber gehouden in café-restaurant „Het Soldaatje" aan de Jac. van Beierenweg 150 in Voorhout. De wedstrijden beginnen op 10 en 12 november om 19.00 uur en op 14 november om 13.00 uur. Dit is de kruising Kerklaan - Dr. Bouwdijkstraat in Zoeterwoude waarvoor een plan tot afsluiting in voorbereiding is. Dit houdt verband met het maken van een ontsluiting voor het bestem mingsplan Westeinde 11 die een vijftigtal meters naar links moet komen. Het handhaven van beide kruisingen werd niet verant woord geacht. Inmiddels heeft dit voornemen zoveel protesten en bezwaarschriften opgeroepen dat het twijfelachtig is geworden of het wel ooit en in deze vorm zal worden uitgevoerd. In de raadsvergadering van vorige week moest burgemeester Det- mers erkennen dat de verstrek kende gevolgen hiervan o.m. ten aanzien van de verkeersafwikke ling in dit gebied, niet geheel doorzien waren. Merkwaardiger wijs namen de raadsleden van dit plan kennis via krantenpublica ties.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4