Oude Morsch wil minder doorgaand verkeer Brahms-concert van Ex Animo niet voor een uitleg vatbaar AIIapIaSi Ac 1 Onder redactie van Jantje van Leyde, fill Cl ICI\UO/ tel 071 22244 tst 17 LEIDSE BIBUOTHEEK KRIJGT 3200 M2 IN HEERENLOGEMENT ARMOE TROEF BIJ EERSTE HULP DIENST Bij herbestrating nabij Pieterskerk klassieke steensoorten gebruiken99 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onze verslaggevers LEIDEN Armoe is troef bij de Leidse Eerste Hulpdienst (E.H.D.). Dat bleek gisteravond over duidelijk in de gemeenteraadscommissie gezond heidszorg. Daarin kwam een kredietaanvrage aan de orde van de EHD voor de aanschaf van een nieuwe ambulance, de derde vervanging in een jaar. Vorig jaar werden ook al twee auto's vervangen en voor een stad als Leiden valt het zwaar dan zo snel al weer een fiks bedrag hiervoor uit te trekken. Dat bleek gisteren dan ook wel. "Maar", zo voerde GG en GD-directrice mevrouw Van der Zwart aan, "evenals vorig jaar met de beide andere auto's het geval was, is ook deze allang afgeschreven en het wordt bijna onverantwoord er nog langer mee te rijden. Bovendien kost het nog zowat een jaar vooraleer een toegezegde auto ook werkelijk kan rijden", aldus mevrouw Van der Zwart. Een derde auto was volgens haar ook absoluut noodzakelijk: bij een revisiebeurt of bij het om andere redenen (bv. een aanrijding) uitvallen van een ambulance zou er anders maar een andere auto beschikbaar zijn en dat was een onverantwoorde situatie, vond de EHD-directrice. De commissie kon hier mee instemmend akkoord gaan met de krediet verlening. Een ander punt waar de Leidse armoede zo mogelijk nog duidelijker naar voren kwam, was de discussie over het al dan niet aantrekken van een zesde ambulanceverpleger, die nodig is om een ploegendienst (driemaal twee) efficiënt te kunnen laten werken. Uiteindelijk bleek niemand hier erg veel moeite mee te hebben, maar hierbij voerde mevrouw Van der Zwart nog eens aan, dat bijvoorbeeld de doktoren die bij de GG en GD werken over een bijzonder schaarse uitrus ting beschikken. Drie van hen hebben al twee jaar lang geen eigen materiaal, omdat daarvoor geen geld is: zij moeten zich behelpen met de voorzieningen van hun collega's, die daardoor echter extra vaak gebruikt worden en des te sneller defect of versleten raken. De gemeente hoopt uit het geld wat vrijkomt door het schrap pen van een al enige tijd slechts op papier bestaande coördinerend-arts uit de begroting, bij de EHD de zesde verpleger alsmede wat extra materiaal te financieren. Eik op verhuis wagen Van een onzer verslaggevers Leiden— Het doorgaande ver keer dat via de le Binnenvest gracht of de Narmstraat rich ting Mors poort rijdt, zou moe ten worden geweerd. Die wens heeft het buurtcomité Oude Morsch tussen Steen straat, Kort Galgewater en Morssingel) geformuleerd in het door het wijkoverl'egorgaan in samen werking met de Welzijns- raad samengestelde rapport dat een inventarisatie geeft van de verlangens van 17 buurten wijk- organisaties in Leiden Om de le Binnenvestgracht en de Narm straat voor doorgaand verkeer te vrijwaren zijn volgens de Ou de Morsch twee oplossingen denkbaar. Te weten: het instellen van een regeling voor éénrichtingsverkeer rich ting centrum in de hele Mors- straat. Wensen en vragen Leiden "Wensen en vragen'. Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel- zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. Deze eikeboom is gis termorgen verhuisd van de Rhijnsburger- singel naar de Oegst- geesterweg. De boom moest weg omdat op de plaats van de boom gebouwd zal gaan worden. De ver huizing heeft waar schijnlijk een kleine 1000 gulden gekost. Een kraan met een ca paciteit van 60 ton, ei gendom van Blansjaar uit Den Haag, tilde boom met een ge wicht van 12 ton op een trekker met opleg ger. Het viel daarbij op dat de boom bij zonder 'zachtzinnig' werd aangepakt Over al waar kabels ook maar enigszins zouden kunnen knellen, wer den doeken gepropt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Vrouw lag 8 dagen zonder eten of drinken alleen in boot Van een onzer verslaggevers Leiden Een 24-jarige Wasse- naarse vrouw heeft acht dagen zonder eten en drinken in een boot nabij de Zijlbrug gelegen. De vrouw, die tijdelijk wordt verpleegd in de psychiatrische afdeling van de Ursulakliniek, is ruim een week geleden als ver mist opgegeven. Zij was toen met tijdelijk verlof thuis. De Wassenaarse werd gevonden door twee Leidenaren die langs de Zijl liepen en een zacht ge roep uit een aldaar gelegen boot hoorde. Toen zij de boot ingin gen troffen zij de totaal uitge putte en verpauperde Wasse naarse aan. Daarna is de politie gewaarschuwd. De sterk verma gerde vrouw verklaarde acht dagen niet gegeten en gedron ken te hebben. Hoe de vrouw in de boot terechtgekomen is, is nog onduidelijk. De vrouw is opgenomen in het Academisch ziekenhuis. Folklore Zaterdag 15 november treden in het LAK (Levendaal 150) twee puur Leidse amateurgezel schappen op: dansensemble ACHALY en zigeunwrorkest CSARDAS met een folkloris tisch programma van zang, dans en muziek uit Joegoslavië, Hongarije, Roemenië en Rus land. De beroemde Roemeense pan- fluits-peler NICU Purvu - die toevallig in deze periode in Ne derland een toernee maakt - zal als gast optreden, begeleid door CsArdós. Van Nicu Purvu zijn door Bo- véma in Haarlem inmiddels drie l.p.'s in de handel ge bracht De Roemeense virtuoos bespeelt o.m. een concart-naï (panfluit) met 28 pijpen, die bijna 4 oktaven beslaat Dans groep Achalay en orkest Csar- dès, samen 36 medewerkenden, brengen muziek, zang en dans uit de Balkan-landen in authen tieke kostuums. Het L.A.K. heeft een beperkt aantal zitplaatsen (170). Telefo nische reservering is mogelijk, tel. nr. 12.48.90. Plaatsbewijzen 2,50 (CJP) en 3,50. Milieuhygiëne Mevrouw Oppenheimer-Dekker is gisteren gekozen als lid van de raad voor de Milieuhygiëne. Sij volgt mevrouw Portheine op, die moest opstappen van wege andere drukke bezighe den. Aangezien met het vertrek van mevrouw Portheine de raad ook voorzitterloos is, zal in de volgende vergadering een nieuwe voorzitter worden geko zen. Mevrouw Portheine ontving gisteren tijdens de vergadering van de raad een bloemetje als tastbare blijk van waardering van de overige leden van de raad. Actief De jubilerende wijkvereniging Aktief organiseert vrijdag avond a.s. een kaart- en sjoel avond in de kantine van de Adler Schrijfmachinefabrieken aan de RooseveltstraaL Aan vang 20 uur. Vietnamavond „De familiebanden in Noord en Zuid-Vietnam zijn vrij snel herstellende. Familieleden uit Noord-Vietnam reizen naar Zuid-Vietnam, en omgekeerd. Alleen de weg- en railverbin dingen zijn ernstig beschadigd. Reizen in Vietnam is niet een voudig," aldus Jan Boonstra redacteur van het „Vietnam bulletin", die onlangs is terug gekeerd van een reis naar Viet nam. Hij verklaarde een en an der tijdens een bijeenkomst in het goed gevulde Antonius Clubhuis, gisteravond. De bij eenkomst was georganiseerd door de Werkgroep Vietnam Leiden onder meer ter gelegen heid van de zaterdag te houden straatcollecte in Leiden. De op brengst van deze straatcollecte en van de huis-aan-huis collec te van deze week zal worden besteed aan de inrichting van de apotheek van het „Binh Vien Ha Lan"-ziekenhuis in Vietnam. Daarmee is een be drag gemoeid van ongeveer 100.000 gulden. De bijeenkomst word ook bezocht door twee longchirurgen uit Vietnam, de heren Ha en Quang. De heer Quang vertelde o.m. dat er nog steeds erg veel ellende is in Vietnam en dat vooral de ziek ten als venerische ziekten, pok ken en ook tuberculose bestre den moeten worden. Grote problemen geven ook de ongeveer 10 miljoen ontbeend den in Vietnam en de honderd duizenden gedemobiliseerde mi litairen, die weer moeten wor den opgenomen in de maat schappij. Roemeense week In samenwerking met het Na tionaal Roemeens Verkeersbu reau organiseert Holiday-Inn van 10 tot en met 24 november zgn. Roemeense weken. Gedu rende deze weken zal een Roe meens orkest spelen en kan men in het restaurant kennis maken met de Roemeense keu ken en de verschillende dran ken. Op 10 november wordt er van 18 tot 19.30 uur een recep tie gehouden. Nierstichting De onlangs in Leiden gehouden collecte ten bate van de Nier stichting heeft 16.300,58 opge brachtzo liet ons weten secre taris J. C. Sleyers van de Ver eniging tot Steun aan de Nier Stichting Nederland werkgroep Leiden. Sempre Crescendo Sempre Crescendo de muzikale subvereniging van de Leidse studentenvereniging Minerva geeft 10 december een concert in de Marekerk. Uitgevoerd worden werken van Mozart, Debussy, Leo, Van Dijk en Dworsjak. Kaarten voor het concert, dat om acht uur 's avonds begint, zijn verkrijg baar bij Bender (Hogewoerd) en Servaas (Koombrugstraat). Burgerlijke stand Leiden - Geboren: Eric m v: E.A F.Bier- mann en MJ.DeXker Overleden W van Dijk «eb 9 nov 1905 man, JJ.J. de Bniijn geb 7 april 1910 man, M. van Iperen geb. 20 Juli 1851 gehuwd geweest met: D van Arkcl. Werkcollege klazologie Onder spelende kinderen in de Steenstraat ontstond gisteren enige opschudding toen daar pardoes een bataljon St. Nicolazen voorbijtrok. Het bleken studentenklazen die dit laatste kwartaal bij Prof. Madrillo een werkcollege klazologie volgen. Grof vuil Leiden De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Lelden: Zijl- singel. Rijnkade Oosterdwarsstraat, Mun- nikenstraat, van Galenstraat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, de Ruyter- straat, Evertsenstraat, Heemskerkstraat, Oosterstraat, van Speykstraat, Korenaer- straat. Tasmanstraat, Ovcrrijn. Galgewater, Noordeinde en plein Rem- brandtstraat, Oude Varkenmarkt, Slik- steeg, Groenhazengracht, Rijn- en Schicka- de, Witte Singel, Grocnhovenstraat, Witte Rozenstraat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vreewijk straat, Hugo de Grootstraat, Bilderdijk- afsluiting van het straatge deelte naast de MorSpoort met paaltjes. Het comité Oude Morsch roept voorts in herinnering dat enige tijd geleden een herbestratings- plan is opgesteld dat ondermeer inhoudt: het treffen van maatregelen waardoor het verkeer geen hoge snelheid kan ontwikkelen en waardoor het onmogelijk wordt dat geparkeerde auto's de voor deuren blokkeren. O c^n parkeerregeling voor de Morsstraat waardoor de auto's aan één kant komen te staan of liever nog afwisselend aan de linker en de rechterzijde; en in samenhang hiermee de aanleg van brede stoepen met parkeer havens, fietsklemmen en boompjes. Overigens vraagt de Oude Morsch zich af of, ter verbete ring van de parkeermogelijkhe- den, een efficiënter gebruik zou kunnen worden gemaakt van het parkeerterrein bij het mu seum aan de Binnenvestgracht Tenslotte pleit men ervoor de vergunningsvoorwaarden voor de Koetsotheek te verscherpen en een aantal afvalbakken in de buurt te plaatsen. Leiden „En in wezen is het toch héél mooie muziek", hoorden we gisteravond, bij het uitgaan van de Stadsgehoor zaal, enkele keurige dames tegen elkaar zeggen. Niet mensen die zo maar bijna een tientje neerleggen voor een plaatselijk concert Ze kwamen - en met hen enige honderden medebe langstellenden - van de uitvoering die de Chr. Oratoriumver eniging Ex Animo had gegeven van twee Brahms-werken: de Alt-Rhapsodie en Ein Deutsches Requiem. Een programma om even recht voor te gaan zitten. Tot onze spijt hebben we gedurende het verloop de kaarsrechte houding niet kunnen handhaven. Wellicht is ook onze afkomst - van Roomsen huize - hieraan niet onschuldig, zonder dat we Brahms' meesterschap zouden willen betwisten. Maar wat we gisteravond van onze reformatorische mede-muze-minnenden hoorden miste de troost die met name een „r.k. Requiem" een gelovige christen op zijn reis meegeeft Onder de leiding van onver woestbare Herman de Wolff (een typische koordirigent; het Utrechts Symfonie Orkest bleef zijn intenties zo accuraat mogelijk volgen) beleefden wij een Harzreis in de Alt Rhapso- die, een reis die niet eenvoudig is, maar de ziel toch verkwikt. Alt Reinata Heemskerk liet daarin iets bespeuren van de edele parel die je in deze rhap- sodie wil zien glanzen. De mannen van Ex Animo wer den bijgestaan door de colle ga's van Kunst na Arbeid: krachtig en goedwillend. In het Requiem van Brahms hadden Max van Egmond - wiens bariton beter besteed had kunnen zijn - en Nelly van der Spek, sopraan, (een helder lichtpunt in het 5e koor Ihr habt nun Traurigkeit) een groot aandeel. Het vijfde koor klonk in onze oren het best en het meest homogeen, samen met de mannen en vrouwen van Ex Animo. We leven in een tijd, dat het mannenaan- deel in de gemengde koren op de terugweg is. Je zou wel weer eens zo'n fikse tenoren- en baspartij willen horen. He laas, de heren willen blijkbaar niet meer in gemengd verband zingen. Ze verheffen alleen hun stem als het een gezellige „soos" (louter mannenkoor, en dat prikkelt ook niet elk muzi kaal oor) betreft Het Utrechts orkest deed zijn best ook al richtte De Wolffs aandacht zich uitsluitend op zijn koor. Het was af en toe instrumentaal wel wat te ge spierd in dit „Leidsches Re quiem". We stonden (of liever: zaten) voor een dilemma: moet je nu naar Brahms óf naar Ex Animo luisteren. In dit geval bleef Brahms - overgeleverd aan de meest edelmoedige lief hebberij - de boventoon voe ren. Toch lof voor dit gedegen koor, want als je in je liefheb berij je best doet en naar een uitvoering toegroeit is in feite alles al gered. Buiten de muzi kale prestatie om: waarom moet in de tekst „bleibende Statt" vertaald worden met „blijvende stad?" En waarom moeten, sinds Johannes' Open baring, nog steeds „doden in den Here sterven" en geen le venden Maar we weten, wel, waarom koor „numéro 7" („want hun werken volgen hen na") bij Brahms minder ont roert dan het alle wolken ver drijvende „In Paradiso" van de „r.k. Requiem". Waar de engelen je begeleiden op weg naar het hemelse Jeruzalem, ontmoet een ziel meer troost in tekst en muziek dan in de werkzame logica van „alle moeiten". Dat is - gezegend zij de oecumene - onverminderd het gevolg van onze christelij ke splijtzwam. Maar iedere ge- loofsdiscipline beleeft de kijk op onze „overgang" op haar eigen manier. Ex Animo blijft een kostbaar bezit in de Leidse zangcultuur. Het con cert werd opgenomen door de televisie-afdeling van de zieke nomroep van het Academisch Ziekenhuis. De patiënten krij gen de hele uitvoering straks op het eigen Lv.-circuit te zien en te beluisteren. Ton Pieters (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse bibliotheek zal na het opknappen van het voormalige Heerenloge ment bij de Burcht, daarin een ruimte ter beschikking kunnen krijgen met een totaal- oppervlakte van meer dan 3200 m2. Dit deelde wethouder Bert Oosterman gister avond mee in de cultuur commissie van de Leidse gemeenteraad. De nieuwe huisvesting van de bibliotheek is noodzakelijk geworden omdat zij in alle vestigingen in de stad inmiddels uit haar ruimte is gegroeid. Sinds enige tijd kampt zij al met een chronisch ruimtetekort, het geen nog eens werd vergroot na het inwerk ing treden van de nieuwe bibliotheekwet op 1 juli jl. Daardoor werd het voor de jonge ren onder de achttien mogelijk gratis boe ken te lenen, waar sindsdien op grote schaal gebruik van is gemaakt Blijkens een mede deling van adjuct-directeur Giesen van de Leidse openbare bibliotheek is het aantal uitleningen met bijna 40% gestegen. Vandaar dat de gemeente enige tijd geleden het principe-besluit nam de vestigingen van de bibliotheek in het complex van het Heer- énlogement te concentreren. Volgens de be rekeningen is hier zo'n 3200 m2 beschikbaar, hetgeen betekent, dat men in Leiden bijna zal komen aan de door het ministerie van CRM voorgeschreven norm. Deze is voorlo pig vastgesteld op 4000m2 maar daarbij is uitgegaan van een groei van het aantal inwoners tot 120.000. Bovendien is deze norm nog voorlopig: het moet niet uitgeslo ten worden geacht, dat het ministerie van financiën, die er nog over moet uitspreken, dit toch wat te duur zal vinden en de norm nog zal verlagen. Middels een praatplan van architect Van der Sterre wil wethouder Oosterman uiteindelijk tot een voorstel voor de huisvesting komen, waarna de architect officieel aan de slag kan. Eerst zal de gemeente echter de Rijks dienst voor de Monumentenzorg nog moeten meedelen welke bestemming zij uiteindelijk aan het Heeren logement zal geven. Dat moet gebeurd zijn voor 1 januari as. De gunstige uitkomst van de berekening van de beschikare oppervlakte heeft een bestem ming ten behoeve van de bibliotheek giste ren weer een stapje dichterbij gebracht. Oud-burgemeester Van der Willigen (rechts) hier in gesprek met de heer F. H. van der Velde, die gistermiddag in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis recipieerde ter gelegenheid van het feit dat hij dezer dagen veertig jaar in dienst is van de overheid. De heer Van der Velde is momenteel chef van de afdeling personeelszaken van de ge meente Leiden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bij de herbestrating om en nabij de Pieterskerk moet zoveel mogelijk gebruik gemaakt worden van de materiaalsoorten die er nu ook liggen. Aldus heeft de Adviesraad voor de Binnenstad dezer dagen het college van b. en w. geadviseerd. De raad vindt dat de bestrating een essentieel onderdeel uit maakt van het stadsgezicht Het vervangen van de historische bestrating door een moderne constructie zou daarom naar zijn oordeel ernstig afbreuk doen aan het stadsschoon. Het adviesorgaan geeft b. en w. in overweging grote vlakken in waaiervorm te bestraten. Dit ter verlevendi ging van het aanzicht. In smallere straten kan, zo vindt men, worden volstaan met het zogenaamde halfsteens- verband. De raad pleit ervoor om daar waar de randen rond gebouwen een sterk hellend verloop hebben deze zo reconstrueren dat ze meer horizontaal komen te liggen. Hellende „rabatten" geven de voetgangers nog al eens wat problemen, aldus het advies aan b. en w. Tenslotte meent men dat de „witte strekken" die zijn bedoeld als parkeerverbod-aanduiding van de rabatten moeten worden verwijderd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3