ONDERZOEK NAAR BETALINGEN AMATEURS KRIJGT VERVOLG Italianen nemen met heimwee afscheid van de kleine Fiat 500 AUTOGRAMMEN BEVINDINGEN IN RAPPORT NAAR KNVB ,,Ik ben te rancuneus geweest KNAU Groningen, Haarlem en Sittard voor kunststofbanen Gele nummerplaten verhogen veiligheid Sprinter P*C1V\ 13 Bondsraad schaken spoedig bij elkaar AMSTERDAM Op verzoek van de bondsraad van de Ko ninklijke Nederlandse Schaak Bond (KNSB) heeft gisteravond in Amsterdam een bespreking plaats gevonden tussen het op 25 oktober afgetreden KNSB bestuur en twee vertegenwoor digers van de bondsraad. Over eengekomen is, dat hij bijeen roepen van de bondsraad, het hoofd bestuurslichaam van de KNSB, zo spoedig mogelijk moet gebeuren. Resultaten Hilversum Hilversum De resultaten van de koersen te Hilversum van gister avond zijn: Ringmeesterprljs 2000 m. Marjo (J. Wagenaar) 1.24.8, 2. Leon Cavallo, 3. Maestro. Winn 4,50 pl 4,50 6,00 2,40 kopp 113,30 trio 1559,50 Grote prijs van de Gooi- en Eemlan- der 2000 m le afd: 1. Mistral Nora (M. v.d.Togt) 1.20.2 2. Leos H, 3 Lent H. Winn 1,30 pl 1,20 2,10 1,50 kopp 12,30. Expohalprijs 2000 m 1. Pride (M. van Leeuwen) 1.22.8,2. 2. Mexicali Rose, 3. Macbeth. Winn 2,70 pl 1,60 2,00 4,10 kopp 7,90 trio 117,00. Grote Prijs van de Gooi- en Eemlan- der 2000 m 2e afd: 1. Kolja T (A. Harmsen) 1.20.9, 2. Jewelprise, 3. Jel- lo. Winn 4,40 pl 2,00 2,20 kopp 5,40 Prijs van de Jaarllngenshow 2000 m le afd: 1 Laura v. Zelda (B. van Klaveren) 1.23.9 2. Junoir Heather, 3. dead heat: Larina T en Lena Axkit 2. Winn 4,50 pl 1,70 7,10 1,80 3,70 kopp 90,50 trio 394,30 (6-9-2) en 1792,80 (8-9-5) Grote Prijs van de Gooi- en Eemlan- der 2020 m 3e afd: 1. Henri Buiten zorg (J. Wagenaar) 1.20.7, 2. Devin, 3. Ireland. Winn 1,20 pl 1,10 1,70 kopp 3,30 Keurmeesterprijs 2000 m: 1. Jacob D (G. Roggen) 1.22.!, 2. Javelin, 3. Lady Baker. Winn 7,80 pl 2,30 2,10 4,20 kopp 22,20 trio 1115,20 Jeugdprijs 1540 m: 1. Orma Pride (J. Wagenaar) door mist geen tijd opge nomen, 2. Oermana G, 3. Oriente. Winn 1,90 pl 1,40 1,40 1,70 kopp 4,90 Prijs van de Jaarlingenshow tweede afdeling (2000 m: autostart) 1. Lassie (J. Wagenaar) 1.23,5 2. Moving Star, 3. Lady Wilkes. Winn 2,50 pl L70 2,40 10,90 koop 7,90 trio 432,60 Stamboek-prijs 2440 m 1. Narko Bui tenzorg (W. Duivenvoorden) 1.26,2, 2. Nella Hinda, 3. Mascotta. Winn 5,20 pl 2,50 2,00 4,30 kopp 10,90 Totalisatoromzet 468.099,00 Schaatskalender DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft de kalender vastgesteld voor de nationale kampioenschappen en voor een aantal belangrijke internatio nale ontmoetingen. De volledige kalender ziet er als volgt uit: 20-21 december: Interlandwed strijd heren Noorwegen-Neder- land in Dokka. Nederlandse b-kampioenschappen dames en heren sprinters in Alkmaar. Ne derlands b-kampioenschap he ren all-round in Assen. 2-3 januari: Nederlandse kam pioenschappen kunstrijden op De Uithof in Den Haag. 3-4 januari: Nederlandse junio ren kampioenschappen a en b dames in Heerenveen en heren in Eindhoven. 10-11 januari: Nederlandse a-kampioenschappen dames, he ren en sprinters in Groningen. 12 januari: Nederlandse junio ren kampioenschappen c en d te Utrecht. 17-18 januari: Interlandwed strijd dames Nederland-Rusland te Assen. 28-29 februari: Wereldkam pioenschap heren all-round te Heerenveen. 15-16 maart: Alma Ata: Rus land-Nederland (dames) 20-21 maart: Alma Ata: Noorwe- gen-Rusland-Nederland (heren). DEN HAAG Praten over betalingen in de amateurwereld is tot dusver een bezigheid, omge ven door een waas van geheimzinnigheid. Het was dan ook begrijpelijk, dat kreten als „geen commen taar", „ik vertel niets" en „sorry, maar u heeft een verloren avond gehad" elkaar opvolgden in de wandelgangen van het Bel Airhotel, gister avond plaats van handeling voor het onderzoek naar de vermoede financiële wanorde bij de voet ballende amateurs. Van Rijn, de voorzitter van de speciaal in het leven geroepen onderzoekcommissie, was de man die na lang aandringen voorzichtige uitspraken deed waaruit mag worden geconclu deerd dat de urenlange gesprekken in elk geval een staartje zullen krijgen. „Ik dacht wel, dat er dadelijk conclusies kunnen worden getrokken. We gaan gewoon verder en zullen aan het eind een rapport naar de KNVB zenden. Een schokkend rapport Ach, wat heet schokkend?" De 62-jarige „onderzoeker" die wenst te benadrukken niet op de voorgrond te willen treden, navigeert uiterst voorzichtig over het kronkelige pad dat leidt naar duistere praktijken bij de amateurs. Praktijken die vaak, het moet worden benadrukt, door fantasten in de wereld worden gebracht „Hoe vaak hoor je niet", aldus verkondigt Van Rijn na zijn vermoeiende avond in het Haagse hotel, „dat er een speler van de hoofdklasse gaat spelen in de zaterdagafdeling tweede klasse. Automatisch denk VAN DULLEMEN: Vooral opmerkingen van één der ondervraagden in de gewraak te interviews, Koos van Dullemen, hebben veel stof doen opwaaien en zijn eigenlijk de aanleiding geweest tot het onder zoek. De ex-amateurinternational heeft zich de affaire, zo bleek gisteravond toch erg aangetrokken. In een gesprek dat ruim een uur duurde heeft hij de commissie proberen duidelijk te maken in elk geval niets met betalingen te maken te hebben. Wel gaf hij toe veel te rancuneus te hebben gereageerd op zijn vertrek bij RVC. „Woorden zijn verdraaid, maar ook ben ik te ver gegaan met bepaalde uitspraken. Daar heb ik spijt van. De wijze, waarop ze me weggedaan hebben was niet ideaal. Men moet niet vergeten dat RVC een deel van mijn leven was. Alles is nu, na gesprekken met Hartnack opgehelderd. Ik heb wel spijt achteraf'. Zijn impulsieve uitspraken destijds gedaan (volgens Van Dulle men op afgrijselijke wijze verdraaid) zijn er de oorzaak van dat hij nu uiterst voorzichtig is. Van betalingen heeft hij zich gedistantieerd. Dat is één van de spaarzame mededelingen wat betreft het „openhartige gesprek" in Bel Air. „Ik weet niet wat de anderen zeggen, maar wat mij betreft is het over. Het was de bedoeling iets over betalingen los te krijgen en daar sta ik buiten. Ik had wel de indruk dat men mij geloofde. Volgens mij zal er dan ook geen vervolging komen". Over vervolging wenst Van Rijn niet eens te denken. „Een volgende keer zullen we weer een aantal mensen oproepen. Het onderzoek gaat verder". KEES KOOMAN Koos van Dullemen sprak een uur met de commissie. „Volgens mij komt er geen vervolging". Frans Schurs aanwezig in Bel Air, omdat hij eens be dragen noemde bij het ver trek van Jan v.d. Berg naar De Valkeniers. je dan, nou die speler zal wel tweeduizend gulden krijgen. En dan wordt er onmiddellijk verteld: Heb je het gehoord van Van Rijn, die speler krijgt twee mille". Daarom huivert de strafzakenspecialist uit Krimpen aan de IJssel bij de talloze verhaaltjes die de ronde doen in amateur- land. Maar beseft intussen ook, dat een kern van waarheid de oorsprong is geweest van de roddels. „Er zijn fouten gemaakt". Van Rijn stopt plotseling, alsof hij te ver is gegaan. „Ik wil niet uit de school klappen, voordat het rapport bij de KNVB is. Daarop kunnen we niet vooruit lopen". De voorzitter neemt wel de gelegenheid te baat erop te wijzen dat bij de mensen die voor de commissie verschenen (gisteravond trainer Frans Schurs van Vios, voorzitter Strik van RVC en Koos van Dullemen van VCS) hoe dan ook niet mag worden gesproken van verdachten. „Daar is geen sprake van. Het gaat om mensen die toevallig een uitspraak hebben gedaan over betalingen in een blad. We kijken wat er wel en wat er niet waar is. Ik heb al een bepaald inzicht gekregen". Schoenen Wat voor inzichten zal Van Rijn natuurlijk niet vertellen. Wel wil hij kwijt dat de beschuldigde partijen naar zijn mening te veel met zich hebben laten sollen. Hij bedoelt dan vooral RVC, dat in Voetbal International in enkele interviews van een hele reeks duistere praktijken wordt beticht. „Men heeft de weg van de minste weerstand gekozen. RVC heeft toch heel wat in de schoenen geschoven gekregen. Ik zou het niet allemaal nemen". Voorzitter Strik kwam namens RVC, de club die volgens Van Rijn de weg van de minste weerstand heeft gekozen. Gevers kwaad naar huis Mexico City Andre Gevers, die in Mexico stad een poging had willen ondernemen om het werelduurrecord bij de ama teurs te verbeteren, is vandaag kwaad naar Nederland terugge keerd. Hij zal zo snel mogelijk bij de internationale wieier federatie (UCI) zijn beklag doen over de officials, die in Mexico waren, omdat deze volgens Gevers zijn poging onmogelijk hebben ge maakt. Gevers zou dinsdagoch tend het record van de Colum- biaan Martin Rodriguez (47.554 km.) hebben trachten te verbete ren, maar op de Olympische baan van Mexico City waren geen tijd waarnemers aanwezig. De Nederlander ging toen woe dend terug naar zijn hotel om daarna, met tijdwaarnemers, twee pogingen te doen. De eer ste ging niet door omdat er te veel wind was, de tweede omdat het te koud was. Dinsdag laat in de avond besloot Gevers er helemaal mee te stoppen. „Ik moet Mexico verlaten omdat mijn vliegticket afloopt. Maar ik zal hevig bij de UCI protesteren. De Mexicanen wisten al een maand dat ik dinsdag mijn po ging zou ondernemen", aldus Gevers. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHnillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft Groningen, Sittard en Haarlem gekozen als de plaatsen waar kunststofbanen zullen worden aangelegd. De keuze van de KNAU moet door de toto— en lotto verdelingscom missie nog worden goedgekeurd. keuze van de KNAU door de commissie zal worden overgenomen, krijgen. De gemeente Den Haag heeft namelijk besloten de sintel- In Sittard bestaat de mogelijkheid om de bestaande zes baans baan aan de Zuidlarenstraat te voorzien van kunststof, accommodatie uit te breiden tot acht. In dat geval krijgt Nederland de beschikking over een kunststofbaan, die voldoet aan alle eisen De Nederlandse atletiekkampioenschappen, die volgend jaar na de voor grote internationale wedstrijden. Een uitbreiding tot acht Olympische spelen van Montreal worden gehouden waarschijn- banen vergt echter een grotere investering en daarover is nog lijk tweede helft van augustus zullen op een van de nieuwe Voorzitter Frans Jutte heeft er echter alle vertrouwen in dat de overleg gaande. Nederland zal in 1976 nog een kunststofbaan kunststofbanen plaats vinden. lllllllllllllllllllllllllllllllimillllllltlllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Profs boksen hoofdpartij in Amicitia (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Op het pro gramma van de bokswedstrij den, die maandag 10 november in „Amicitia" te Den Haag wor den georganiseerd, prijkt de profpartij tussen de Rotterdam se lichtwel tergewicht Gerard Bok en de Fransman Vander- bregt. In maart stonden zij te gen elkaar in Frankrijk. Bok verloor op punten. Amateurpartijen vullen het pro gramma aan, o.a. Tonny van Eek, Nederlands kampioen lichtweltergewicht, tegen Peter Wullems die op 27 oktober in een uitgestelde partij tegen Wes terbeek de Zuidhollandse titel veroverde. Zuidhollands kampioen weiter- gewicht Cor Ton ontmoet de stijlvolle bokser Avezaath en voorts bokst Carel Jansen in de derde partij in de A-klasse een revanche tegen Kraayenbrink. Toch kans op motorrace Oss Van onze sportcorrespondetn EINDHOVEN In tegenstel ling tot eerdere berichten waar in werd gemeld dat de 24-uurs race van Oss, waarbij dit jaar Hans Hutten om het leven kwam, niet meer zou worden gehouden, heeft het hoofdbe stuur van de Nederlandse Mo torsport Bond medegedeeld dat nog geen enkele beslissing is genomen. Pas over enkele we ken wordt de kalender voor 1976 vastgesteld. Daarop wordt, naar wordt verwacht, een plaats ingeruimd voor de race. Daarna ook kan het organiserend comi té ter plaatse de NMB een nieuw circuit ter goedkeuring voorleggen. Tegelijkertijd wor den dan contacten gelegd met o.a. de gemeente voor het ver krijgen van de vergunning en met de diverse sponsors om het evenement financieel weer mo gelijk te maken. In het verkeersbeeld in Italië - in de grote steden evengoed als op het platteland - over heerst nog altijd Fiat 500, de muis onder de Italiaanse au to's. „Topolino", oftewel Mickey Mouse noemden de Italianen spontaan de kleinste Fiat, die al in 1936 van de band rolde, en die in Italië net zo geliefd, vertroeteld en bekend werd als „de kever" in Duitsland en „de eend" in Frankrijk. Geen mens bij Fiat of wie dan ook in de autobranche kan Zes tekeningetjes die de ontwikkeling van de kleinste toen voorzien hebben welke pjgf tonen. populariteit eerst de Topolino, en daarna de 500 in al z'n uitvoeringen zou krijgen. Alles bij elkaar zijn er sinds 1935 ruim 4.500.000 van deze mini- Fiat's gebouwd en verkocht Achter elkaar gezet zouden ze een rij van 12.000 km vormen, van Turijn tot Peking. Het is allemaal verleden tijd, want per 1 augustus heeft Fiat de 500 geschrapt In het Sici- liaanse Termini Imerese waar de 500 gemaakt werd en waar bijna 1000 werknemers een baan in deze Fiat-vestiging hebben, ging de werkgelegen heid voor. Voor Fiat zelf lijkt de nieuwste loot de kleine, zuinige en handige Fiat 126, veel aantrekkelijker in pro- duktie en verkoop. Veel Italianen hebben duide lijk heimwee naar de 500, ook al is de nieuwe 126 een uitste kende plaatsvervanger. Maar hoeveel Italianen hebben in hun jeugd niet leren rijden in zo'n 500-je, hebben er hun eer ste meisjes voorzichtig in ge zoend en hebben er, jaar in, jaar uit hun familie mee op vakantie genomen? „Te klein, te lelijk, te weinig kracht, onbruikbaar", zo luid de de bittere kritiek in 1955. Maar van die kleine Fiat 500 werden er in het recordjaar maar liefst 325.000 gebouwd. Het grootste deel van de 4,5 miljoen is nog steeds in actie. Eén van alle veertien Italianen reed of rijdt in een Fiat 500. Er is een punt gezet achter een stuk autogeschiedenis. Voor vele Italianen is het nog altijd wennen, dat ze het voortaan en zolang het duurt alleen nog maar met tweedehands 500-jes kunnen doen. Steeds meer ziet men ze al rijden, auto's met de gele reflecte rende nummerplaten. Vanaf 20 oktober mochten ze verkocht worden, en niet alleen nieuwe auto's zijn er mee uitgerust maar ook een aantal bezitters van oudere auto's heeft het belang er van onderkend. De SWOV, Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid, heeft in 1969 al een rapport gepubliceerd over het belang van beter zichtbare kentekenplaten. De functie van reflecterende kentekenplaten ligt vooral in een verhoging van de zichtbaarheid van motorvoertuigen waarvan de verlichting niet brandt. Deze platen verminderen het aantal botsingen met geparkeerde voer tuigen en het aantal kop-staart-botsingen. Wagens die langs een onverlichte weg zijn achtergelaten, zijn al op een afstand van ,meer dan 240 meter zichtbaar. In Europa is de reflecterende plaat al verplicht gesteld in Finland, Spanje, België, Zweden, Engeland, Luxemburg, Joego slavië, Portugal, Griekenland en met ingang van 1 januari a.s. ook Denemarken, West-Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Ier land. Het is nog de vraag of en wanneer de reflecterende kentekenplaat in Nederland verplicht zal worden. NIEUWE VERKEERSBORDEN Binnenkort komen er enkele nieuwe verkeersborden. Bij gevaarlijke punten zullen ad viessnelheden aangegeven kunnen worden op vierkante blauwe borden met witte cij fers. Voor weggedeelten waar men alleen mag parke ren met een gemeentelijke vergunning komt er een rechthoekig bord met de tekst „parkeren alleen voor vergunninghouders" en daar op het blauw-rode bord „wachtverbod" Verder zul len vrachtauto's en combina ties die langer zijn dan zeven meter (de meeste auto's met caravan) op rijbanen met drie of meer rijstroken alleen de twee meest rechtse rijstro ken mogen gebruiken. Dit gebod geldt niet bij voorsor teren. Het Amsterdamse automobiel bedrijf A. Ruska heeft een nieuw sportwagentje op de markt gebracht, genaamd Ruska Sprinter, voor 6844,-. De Ruska Sprinter, die wordt uitgevoerd met een linnen kap, is leverbaar in maar liefst 60 kleuren. Het voertuig is ver vaardigd van polyester en wordt aangedreven door een 54 pk VW 1600 motor. Het wagentje kan ook als bouw pakket voor 2842,- geleverd worden. Zuiniger rijden met bromfiets Tot nu toe dacht men dat bromfietsmotoren alleen konden lopen op een rijk brandstofmengsel (meer brandstof dan bij de ge bruikte hoeveelheid lucht kan worden verbrand). Het TNO is er echter in geslaagd bromfietsmotoren goed te la ten lopen op een armer en dus minder brandstofrijk mengsel. Dat leverde niet al leen een lager brandstofver bruik op, maar ook een lager gehalte koolmonoxyde uit de uitlaatgassen; ook werd een groter percentage brandstof verbrand. TNO zal het on derzoek nog twee jaar voort zetten, vooral om de lucht verontreiniging nog verder te verminderen. Alle Datsun-rijders in Nederland, dat zijn er zo'n 751.000, worden door Datsun in staat gesteld hun auto's gratis een winterinspectie te laten ondergaan. Volvo Car denkt in 1976 honderdduizend personenauto's te kunnen maken. Dit jaar verwachtte men een aantal van 60.000. Volkswagen heeft in Europa de eerste negen maanden van dit jaar aanmerkelijk meer afgezet dan in dezelfde periode vorig jaar. De afzet van Volkswagen over de gehele wereld steeg met vier procent. 0 Deze maand leverde Datsun de 20.000ste auto van dit jaar af. In geen enkel voorgaand jaar werd dit aantal bereikt. 0 Mercedes heeft nu al één miljoen automatische versnellings bakken gemaakt. De automaat wint terrein. O Vanaf 1 november mag op de Zwitserse autosnelwegen en autowegen niet meer met spijkerbanden gereden worden. O Sinds kort zijn er automatische brandblussers voor auto's in de handel. Het zijn blussers die onder de motorkap gemon teerd worden, dicht bij de karburateur waar de meeste branden ontstaan. Ze zijn voorzien van een soort sprinkler-dop. Bij een kritische temperatuur van 93 graden Celsius springt het glaasje en komt bijna een kilo gas vrij dat zwaarder is dan lucht en de brand onmiddellijk blust. Het vuur is meestal binnen 20 seconde uit, zonder noemenswaardige schade aan de motor. De blusser, van het merk Fire Master, is heel eenvoudig te monte ren; het gas is niet giftig of bedwelmend.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13