RC de Lens zit met Marx al goed voor derde ronde" Stef Walbeek ontbreekt in duel met Ajax Liverpool en Levski Sofia ronde verder Bertus Quaars bij PSV op het middenveld POOLSE AANWINST VANAVOND OP TRIBUNE Nog problemen voor Arie de Vroet over samenstelling team V) VAN RAMSELAAR WEG BIJ SC AMERSFOORT WOENSDAG 5 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT,. PAGINA 11 FC Den Haag trainde in het donker LESS Trainer Boskov beeft gisteravond de spelers van FC Den Haag drie kwartier in volslagen duisternis onder banden geno menHet bestuur van LESS weigerde de Nederlandse gasten toe te staan bij kunst licht op bet boofdveld te trainen. Wel brandde er licbt op een bijveld. Hoewel een clubofficial aanvankelijk toezegde dat de grote lampen binnen vijf minuten ontstoken zouden worden, bleef bet donker. Een verbol gen manager Eddy Hartmaan voegde daarna een vertegenwoordiger van LESS toe: ,J1et is toch normaal bij Europa Cupwedstrijden dat de tegenstander bet licbt en de afmetin gen van bet veld mag uitproberen. Dat wordt dan ons tweede protest bij de UEFA. De beren worden bedankt" Zorgen voor trainer van RC de Lens LESS Trainer Sowinski van RC de Lens heeft met enkele problemen te kampen. Zo zal hij hoogstwaarschijnlijk vanavond niet kunnen beschikken over de centrale verdedi ger Cieselski. Deze kwam maandag tijdens de training op onfortuinlijke wijze in botsing met zijn club genoot Bousdira en liep een voetblessure op en zal waarschijnlijk vervangen worden door Winkler". Deze 32-jarige Pool vertoefde reeds enkele weken ongeduldig op de reservebank. Winkler speelde acht maal voor het Poolse nationale elftal, onder meer op 7 mei 1969 in Rotterdam tegen bet met 1—0 winnende Sederland. LENS De rust is verdwenen. Spandoeken met de tekst van „Wij winnen" en „FC Den Haag ga toch naar huis" vallen direct op in de drukke hoofdstraat van het Noordfranse mijnwerkersstadje Lens en scheppen een uniek sfeertje voor het Europa Cupge- beuren van vanavond. De animp voor kaarten is onvoorstelbaar. Rondom het knusse, middenin het stadspark liggende stadionnetje van RC de Lens tiert de zwarte handel welig. Plaatsbewijzen gaan voor bedragen van boven de honderd gulden van de hand. Manager Pruvost: „Over belangstelling voor ons elftal hebben we zelden te klagen. Maar wat de afgelopen dagen op ons afkwam slaat alle records. Al wilt u met een baargoud betalen, er is bij RC de Lens geen kaart meer te krijgen". De grote jacht op plaatsbewijzen kwam eind vorige week vooral op gang. Oorzaak was een zeer speciale stunt van RC de Lens. In de dagen, dat de loting tegen FC Den Haag bekend werd, stak in Noord-Frankrijk het gerucht de kop op, dat de besprekingen met de Pool Marx wellicht succesvol zouden worden afgerond. Die berichten sudderden voort en eind vorige week maakte Joachim Marx een geweldig debuut Drie keer scoorde hij tegen de als keihard en sterk bekend staande verdediging van Olympique Lyon, de tweede club van de ranglijst. Dick van Dijk, de nog in Frankrijk wonende ex-Ajaxcied, zei: „Ik heb die wedstrijd gezien en ik wist niet wat me overkwam, Marx is absoluut de ideale spits voor deze ploeg. De blonde Leclerq die in Den Haag misschien niet is opgevallen, bereikte hem als spelverdeler elke keer. De beweeglijke Poolse spits kan met de bal erg veel doen. Trouwens, dat is wel gebleken. Je droomt als voetballer toch van zo'n schitterend debuut Die man kan de eerste maanden geen kwaad meer doen, hij wordt de absolute vedette van Lens". Plicht Hoewel het optimisme na het aanschouwen van de Poolse aankoop ontstellend groot is, staat vast dat Marx zelf de beslissende wedstrijd tegen FC Den Haag vanaf de tribune moet volgen. Elke Joachim Marx (wit shirt) was vrijdag tegen Lyon de grote man bij RC de Lens. De Poolse aanwinst, i FC Den Haag mag spelen, scoorde niet minder dan driemaal. aankoop van een club krijgt van de Europese voetbalunie drie maanden na het tekenen van een contract pas toestemming in vertegenwoordigende toernooien uit te komen. Manager Henri Pruvost van RC de Lens: „Marx heeft zijn plicht al ruimschoots gedaan. We verkeren na het duel tegen Lyon in de overwinning-mood en daar vestigden we onze hoop op. En wat dat andere betreft: RC de Lens zit met Marx al vast goed voor de derde ronde". Dick van Dijk: „Het Franse voetbal spreekt altijd over de „Hel van Lens", zo verschrikkelijk kan het er tekeer gaan. Alle toeschouwers gaan altijd als een man achter het elftal staan en dat zal vanavond zeer zeker gebeuren. Er heerst in Noord-Fran krijk een sfeer van „Misschien krijgen we binnen tien jaar niet weer zo'n kans om geschiedenis te schrijven". Zonder angst Dat het vanavond in Lens een veertigduizend zielen tellende „vlek" onder Lille een spektakelstuk van jewelste belooft te worden, kan ook uit de vermoedelijke opstelling worden opge maakt. Trainer Sowinski zet zijn meest offensieve elftal in en zegt beslist geen angst te koesteren voor tegendoelpunten. „Wij vallen aan, we bekommeren ons alleen om het maken van doelpunten. We staan tenslotte achter". Zijn mogelijkheden zijn onbeperkt Hij heeft de drie aanvallers van Den Haag: Jankovic, Notheaux en Zurascek tot zijn beschikking en de geblesseerde van toen (Kaiser) is eveneens fit In het duel tegen Lyon mocht de schietgrage vleugelspits van Lens (drie treffers in de vorige Europa Cupwedstrijd tegen het Noordierse FC Homefarm) voor de Uruque- se verdediger Mujica invallen. Algemeen wordt deze vervanging als een aanwijzing gezien voor het concept dat Sowinski voor het duel tegen FC Den Haag heeft uitgedokterd, hij wil vanavond met vier man aanvallen. Duidelijker kan de Franse trainer zijn bedoe lingen haast niet demonstreren. Maar door die ontzettende drang van FC de Lens om te scoren moeten de haast vanzelfsprekende en broodnodige openingen voor FC Den Haag ontstaan. De strijd van vanavond lijkt ook logisch: wie het eerst aan de verwachtingen beantwoordt maakt de beste kans de volgende ronde te halen. Al weet niemand met FC Den Haag iets zeker. De Hagenaars met Mansveld weer en misschien ook de voor de Nederlandse competitie nog geschorste Kila in het veld bouwen de laatste weken de reputatie van een spektakelploeg op. HANDS DE BRUYN ZEIST Stef Walbeek zal vanavond niet kunnen optreden voor Hertha BSC in de tweede wedstrijd tegen Ajax. De ex-Spartaan, die na weken onbe vredigend te hebben gespeeld afgelopen week einde tegen HSV tot een uitstekende prestatie kwam, is aan het linkerkuitbeen geblesseerd, zodat hij de reis naar Nederland niet heeft meege maakt. In zijn plaats is de Zweed Benno Magnus- son in de selectie opgenomen. Het wegvallen van Stef Walbeek uit de verdedigingslinie van Hertha BSC heeft coach Georg Kessler voor enige proble men gesteld, zodat hij gisteren de opstelling nog niet bekend wilde maken. Georg Kessler verkondigde het ook gisteren. „Hertha zal tegen Ajax niet verdedigen. Dat is nu eenmaal een speltype dat ons niet ligt." Twee weken geleden toen hij in Berlijn Ajax (terecht) een te veel op prestatie gerichte instelling verweet in de eerste confrontatie met Hertha. De ex-bondscoach liet tenminste in de hem zo vertrouwde omgeving van de Zeister bossen opge wekt weten: „Natuurlijk zullen wij niet als blinden in het offensief gaan. Maar echt op 0—0 spelen zal er toch niet bijzijn. Het als maar rondspelen van de bal ligt ons Duitsers niet Daar zijn we vermoedelijk te agressief voor. Zodra een Duitser aan de bal is wil hij aanvallen. Dat zit nu eenmaal in zijn bloed." Uwe Kliemann, de boomlange voorstopper van Hertha en zo nu en dan ook van het Westduitse nationale elftal, ontkent dat nog niet bekend zou zijn hoe Hertha het Ajax-varkentje hoopt te was sen. Kliemann „Het ligt voor de hand dat ik me met Geels zal bemoeien. Hoe die confrontatie met hem uit zal lopen valt moeilijk te voorspellen. Hij zal in ieder geval minder vrijheid krijgen dan tegen Feyenoord. Aan de hand van de flitsen die ik op de televisie heb gezien heeft niemand Geels een strobreed in de weg gelegd. En dat zal nu niet gebeuren." ROB HARTOG SOFIA MSV Duisburg is gisteravond in de slotfase ge struikeld over Levski/Spartak Sofia. Tot zeven minuten voor het einde controleerde de Westduitse formatie het duel, maar toen bezorgde Bernhard Dietz zijn ploeg een teleurstel ling door een ingeschoten bal met zijn hand uit het doel te slaan. Uit de toegestane straf schop zette Panov de thuisclub op 2-1, genoeg voor verderé om de UEFA-beker. MSV fen gewonnen met 3-2. deelneming aan het toernooi Duisburg, had het eerste tref- Liverpool heeft zijn plaats in de derde ronde van het toer nooi om de UEF A-beker veilig gesteld. De Engelse ploeg ver sloeg Real Sociedad (Spa) in de tweede wedstrijd met 6-0. In San Sebastian had Liver pool twee weken geleden al met 3-1 gewonnen. Liverpool had bij rust een voorsprong van 2-0. Toshack, Kennedy (twee), Fairclough, Heighway en Neal scoorden. Er waren 23.796 toeschouwers. Georg Kessler mengde zich gisteren nadrukkelijk in een oefenpartijtje van zijn spelers in Zeist. Kwartfinales EC landenteams op 25/26 april en 15/16 mei 1976 BERN De wedstrijden voor de kwartfinales van het toernooi om het Europese voetbalkam pioenschap voor landenteams zullen op 25/26 april en 15/16 mei worden gespeeld. Aldus heeft de Europese voebal unie (UEFA) in Bern bekend ge maakt De winnaars van de kwartfina les gaan over tot het eindtoer- nooi, dat in juni zal worden gehouden. Gepoogd zal worden de organisatie in handen te ge ven van een van de landen die zich voor de eindronden plaatst Er moeten nog vijftien wedstrij den voor de voorronden worden afgewerkt. De laatste is West- Duitsland Malta op 28 febn Rivera terug bij AC Milan MILAAN Gianni Rivera, eens de „golden boy" van het Ita liaanse, voetbal, zal vandaag vrijwel zeker zijn rentree maken in het topelftal van AC Milan, dat zijn tweede wedstrijd in het toernooi om de UEFA-beker te gen het Ierse Athlone speelt. Veertien dagen geleden werd het 0-0. Rivera was in april als actief voetballer gestopt. Daama is hij in de slag gegaan om de leiding van de club over te nemen. Hij is er in geslaagd, in samenwerk ing met anderen, die hem volle dig steunen, het merendeel van de aandelen van AC Milan op te kopen. Rijvers spreekt zijn spelers in de kleedkamer „moed" in voor het duel van vanavond. PSV begint met een voorsprong van 3-1 tegen Ruch Chorzow. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Bertus Quaars, voor wie enige weken geleden geen plaats meer leek te zijn weggelegd in de selectie van PSV, speelt vanavond tegen Ruch Chorzow. De oud-speler van NAC neemt een plaats in op het middenveld zodat Pleun Strik als wisselspeler zal funge ren. Rijvers heeft niet de beschik king over de geblesseerde Peter Dahlqvist. De trainer van PSV is overigens niet bijster optimis tisch. „We zullen Ruch niet on derschatten", zegt hij. „PSV moet zich door rust en hard werken verheffen uit de malaise van de laatste weken. Maar ik heb wel vertrouwen in de toe komst." Doelman Jan van Beveren kijkt met enige spanning op tegen de wedstrijd van vanavond. ,Jk heb moeite met het Poolse spel, Ruch Chorzow is een beweeglij ke ploeg en kan erg verrassend te voorschijn komen. Als PSV het zelfvertrouwen weer terug wil krijgen dan zal er vanavond met behoudend voetbal vanuit de defensie het openingsdoel punt moeten woerden gefor ceerd. Dan pas kunnen wij te vreden zijn". AMERSFOORT - Henk van Ramselaar voetbalt niet meer bij SC Amers foort. Het contract tussen clnb en speler werd gis teravond verbroken- zondag voor opschudding door in de wedstrijd SC Amersfoort-Willem n scheidsrechter Oetelmans in de buik te trappen. Van Ramselaar zorgde Van Ramselaar en het be- stuur van SC Amersfoort zijn zonder wrijving uit elkaar gegaan. Besloten werd dat alle eventueel uit het incident voort vloeiende schade niet op de speler zal worden ver haald. Van Ramselaar voerde gisteravond ook een lang telefoongesprek met Oetelmans waarin de sfeer werd gezuiverd. Willem II is inmiddels zeer verbolgen over het voortijdig beëindigen van het duel. De Tilburgse club meent dat het treffen door één van de grens rechters had moeten wor den voortgezet, omdat bij overspelen SC Amers foort mogelijk weer com pleet kan aantreden. Zeist De problemen rond de samenstelling van het Nederlands amateurteam, dat volgende week in Veendam tegen Frankrijk de eerste wedstrijd moet spelen in de tweede kwalificatieronde voor de Olympische spelen in Montreal, zijn er na gisteren voor bonds coach Arie de Vroet niet minder op geworden. Zijn selectie verloor het laatste oefenduel vóór het treffen met de Fransen van PEC Zwolle met maar liefst 5-2. De amateurs werden vooral na rust overklast door de goed draaiende Zwolse formatie, die binnen een tijdsbestek van vijf minuten (tussen de 60ste en 65ste minuut) een voorsprong van 1-0 tot 4-0 uitbouwde. Een 'noodwissel' van De Vroet Joep den Holland (van Quick Boys), Kees Karstens (Noordwijk) en Jan Peters (Unitas) moesten plaats maken voor Nico Hokke (Spijkenisse), Ad van de Broek (RKC) en Wim van der Horst (ZFC) - werkte vervolgens even positief voor de oranjehemden, maar de twee doelpunten die invaller Van der Horst al spoedig liet note ren, (4-2), konden echter de algehele zwakte van dit Nederlandse team nauwelijks verhe len. Arie de Vroet wilde na afloop evenwel niet te zwaar tillen aan de ruime nederlaag. Hij wees op de eerder gespeelde en beter verlo pen oefenwedstrijden, en wist ook dat de diverse spelers duidelijk onder hun kunnen hadden gevoetbald: "Buffens (Spijkenisse) was al rillerig toen hij het veld op kwam en Den Hollander liep al in de eerste minu ten een spierblessure op aan zijn lies." Slecht Maar De Vroet wilde toch niet helemaal om de feiten heengaan: „Er werd vandaag gewoon slecht gespeeld. Veel te veel breed- tespel en nauwelijks een dieptepass. Maar dit elftal kan gewoon beter. Die grove fouten hoeven echt niet te worden gemaakt Maar ik heb nog altijd vertrouwen in dit elftal. Het karakter is aanwezig om er volgende week weer voor 100 pet tegen aan te gaan." En berustend: "Laten we deze wedstrijd maar gauw vergeten..." Na een gelijk opgaande eerste helft waarin PEC Zwolle via Hamming al in de eerste minuut uit een strafschop de leiding had genomen, liepen de Zwollenaren na rust snel uit tot 4-0, door doelpunten van Van 't Land, Bannhoffer, en Drost, (een ontdekking als rechterspits). Het amateurteam kwam ver volgens via twee treffers van Van der Horst tot 4-2 terug, maar het laatste woord was weer aan PEC Zwolle. Bannhoffer passeer de invaller doelman Kees van Vliet De opstelling van het amateurteam was: Van Vliet (Slikkerveer); Van Veenendaal (FC Amsterdam), Van Gelder (Unitas), Den Hollander (Quick Boys) vervangen door Hokke (Spijkenisse), Buvens (Spijkenisse); Karstens (Noordwijk) vervangen door Van der Horst (ZFC), Meertens (Emmen) en La Haye (Heer); Drent (Germanicus), Peters (Unitas) vervangen door Van der Broek (RKC), Cordewener (EHC). GERT-JAN ONVLEE

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11