Ontwerp uw eigen sieraad Als de zenuwen het begeven (I) Een goede hap Kort koppie VOOR DE VROUW De Diamond Awards 1975 hebben hun weg weer naar de prijswin naars gevonden. Zes uit Japan en zes uit Ame rika. Engeland en Fran krijk leverde elk vier winnaars op, en Cana da Zweden en Zwitser land elk één gelukkige. Aan de hand van de ju rybeoordeling is 't wel duidelijk welke kant het met de sieradenmo- de uitgaat. Strakke lijnen zijn favoriet: de meeste inzendingen waren geënt op Art Deco (1920). Kenmerkend is de vierkante en driehoekige vorm, hoewel rechthoek en kubus evenmin ontbraken. Het huidige sie raad is weinig romantisch, maar soms erg speels gecom poneerd bij een categorie ont werpen waar bewegelijkheid een rol speelt, en die flonke ring en lichtstraling aantrekt Sommige tegenstellingen zwartwit en donker/licht doen wat hard aan als bij voorbeeld de donkere zijden in een Japanse armband van malachiet en onyx. Veel zachter was de eveneens Japanse gebogen halsketting van Makiko Murakawa, die met zijn ontwerp de traditio nele Japanse ceintuur van ge verfde elegant vallende snoe ren in zijn hoofd moet heb ben gehad. Hij maakte een collier van wit goud met bril jant, dat in een sierlijke losse knoop tot even onder de hals- kuil valt Een juweel van am bachtskunst De Engelsman Victor Ely zocht het in een collier-ontr werp van kubusjes, elk be staande uit ragfijne platina draadjes, waarin steeds weer een vierkant geslepen dia mant was gevat. De uitreiking van de Interna tional Awards is een jaarlijks terugkerend evenement in de juwelierswereld. Aangemoe digd door deze creativiteit schrijft de Federatie Goud en Zilver een 'Nationale siera- denprijsvraag 1975176' uit met als thema het tekenen- ontwerpen van een draagbaar sieraad in edelmetaal, even tueel gecombineerd met edel stenen en/of andere materia len. Amateurs, kunstenaars en vakmensen kunnen meedoen om geïnteresseerden op zo breed mogelijke basis te sti muleren over sieraden na te denken, ambachtslieden, edel smeden en juweliers opdrach ten te verschaffen op niveau en creativiteit te bevorderen door mensen de gelegenheid te geven hun ideeën blijvend gestalte te geven. Met 'ama teurs' worden ook bedoeld leerlingen van de school voor edelsmeedkunst in Schoonho ven. Vóór 31 januari 1976 moeten de ontwerptekeningen in het bezit zijn van de Federatie, v.d. Spiegelstr. 3, Den Haag. Per deelnemer zijn drie schet sen welkom. De jury beoor deelt welke tekeningen voor uitvoering in aanmerking ko men (25—100 stuks). Daarna mag men het werkstuk eigen handig maken. Maar ook een bevriend edelsmid of juwelier mag het doen. Alle gereali seerde sieraden worden gëex- poseerd in het Goud- en Zil vermuseum te Utrecht. Eerste prijs 3000.-; tweede prijs 2000.- en de derde prijs 1000.- Prijsvraagfor mulieren te verkrijgen bij bo vengenoemde Federatie en ju weliers ter plaatse. Tiny Francis. Het Franse Syndicat de la Haute Coiffure, dat dit jaar zijn 30-jarig bestaan viert, heeft voor seizoen 1975/76 de „Ligne S" verzonnen. Deze wordt gekenmerkt door een vierkante haarcoupe. Door over de kruin een scheiding van oor tot oor te trekken ontstaat een afbakening. De voorpartij wordt geknipt in een halve maanvorm over de hele breedte van het gezicht, waarvan de haarlengte ongeveer 1 2 cm onder de ogen reikt. Deze kleine dierfiguurtjes kan men bij voor beeld in de kerstboom hangen. Het zijn echte blikvangers, want ze schitteren van de paillet ten. U kunt ze zelf maken, misschien een leuk kadootje voor Sinterklaas. Het vergt echter wel even tijd om het knutselwerkje voor el kaar te krijgen. Aan materiaal heeft u nodig: dunne geweven, niet rekkende stof, kraaltjes of pailletjes, een zeer fijne naald, watten en eventueel wat ijzerdraad. Teken met een potlood op de dubbelgelegde stof een figuurtje. Met heel fijne steekjes de stof op elkaar naaien, maar enkele centimeters openlaten voor de vulling. Dan de stof binnenstebuiten keren en met watten vullen. Vooral niet te vol, want het figuurtje moet een beetje plat blijven. Hierna het vulgat dichtnaaien. Nu kunt u de pailletjes er dakpansgewijs (dus over elkaar) op naaien. Dit is een precies werkje, want als u ze willekeurig groepeert wordt het een rommelig geheel. Naai zo dat het vorig steekje steeds bedekt wordt door een volgend pailletje. Naai ze op de stof in rechte of gebogen lijnen. Gebruikt u lichtgekleurde pailletten of kraal tjes, neem dan donkere stof eronder, dat geeft meer reliëf. Het garen is vanzelfsprekend in de kleur van de pailletten of kraaltjes. Ook de kraaltjes worden in regelmatige rijtjes op het figuurtje genaaid. Rijg ze eerst op een stevige draad tot een snoertje en bevestig dit op de stof door om de twee kraaltjes het snoertje met een kleine steek vast te zetten. Voor onderdelen, die een beetje stijf moeten "uitstaan, zoals het kuifje en de poten van het haantje, rijgt u de kralen aan een dun ijzer draadje, dat u daarna in model buigt en met garen aan het figuurtje vastnaait. Niet de hele stof hoeft bedekt te worden. Soms kan het zelfs leuk meespelen in het kleurgamma. Naar „Feestversieringen het jaar rond" van Vic Sjouwerman en Hetty Paërl; Uitg. „Cantecleer" BV; De Bilt. Sieraden-ontwerpers houden wel degelijk rekening met de mode. Op het pothoedje of mutsje een vierkante broche met diamant. Om de hals een ketting van kubusjes. (Victor Ely). Sieraad-tekening. Geniaal combinatiesieraad: gele en witte briljanten, platina en goud waren de grondstoffen voor deze vierkante armband, die met enkele bewegingen te veranderen is in drie vierkante ringen (Niimo Yoshiro, Japan). Prijs kreeg ook E. Moller (Duitsland) met een collier van ragfijne staafjes geelgoud, uitlopend in diamant druppeltjes. Grote luchtigheid krijgt het kapsel door deze pun- ten met schuine rand te laten verlopen. Al sugge reert de coiffure een klein hoofd, de voorpartij heeft verreweg de grootste aandacht door de grootste haarconcentratie. De platte kruin van het kapsel wordt verkregen door de föhnkam. Modekleuren: kastanjebruine basis, waarop Inter- Soleil warm of mat ingekleurd. Caramel of cacao zijn ook goede winterkleuren. De "R" is weer in de maand, en in oktober betekent dat "mosselen". Met haar "Zeemeermin-delicatesse" won me vrouw We ra Nilsen een prijs op de internationale zuivelkoo- kwedstrijd. Hier volgt het recept: 800 gram kabeljauwfilet 1 theelepel zout 1/2 theelepel witte peper sap van één citroen 4 eetlepels fijngehakte peterselie 1 dl witte wijn 2 eetlepels boter 1 eetlepel bloem 1 dl room 200 gram mosselen 200 gram verse garnalen 150 gram geraspte belegen Goudse of Edammer kaas. 2 eetlepels paneermeel 1 theelepel paprikapoeder De in stukken gesneden vis in een beboterde vuurvaste schaal leggen, zout, peper, citroensap en gehakte peterselie over strooien. Prik er klontjes boter op en schenk de wijn erover. De schotel ca. 25 minuten in een op 200 graden voorverwarmde oven zetten tot de vis gaar is. Meng bloem, room en visbouillon. Giet dit mengsel over de vis in de schotel. Verdeel hierover de gekookte mosselen, strooi er de kaas over heen met daarop paneermeel en paprikapoeder. Geef het gerecht een goudbruin korstje in de oven. Dien dit op met rijst en fijngehakte bieslook. Sedert de laatste werel doorlog zijn vele medi sche termen volledig in geburgerd in onze spreektaal. Wie heeft er nog nooit gehoord van depressie, spanningssyn droom, zenuwinzinking, psychische decompensa- tie, overspanningstoe stand en stress? Ook hier geldt het spreek woord „waar het hart vol van is loopt de mond van over". Inderdaad, de wachtzalen van de huisartsen zitten voor 60-70 procent vol met patiënten die zenuwklachten vertonen, de produktie van zenuwpillen neemt nog steeds toe de psy chiaters steken de handen hulpeloos in de lucht en iede reen spreekt over het jachtig karakter van de moderne maatschappij. Wat is normaal en wat is ab normaal? Wat is spanning en wat is overspanning? Dit is niet zo gemakkelijk uit te ma ken. Uiteraard zuilen de span ningen nog toenemen, zowel in de gezinnen, op het werk als op het bredere maatschappe lijke vlak. De balans van het leven zal nog verder doorslaan in de richting van extra-zorgen en belastende factoren. Het werk en leven van iedere dag, het lawaai op de straat, ziekte van de kinderen, burenruzie, echtscheiding, ze drukken alle maal als belastende factoren op de draad van onze persoon lijkheid. Bij personen met een grote ik-sterkte zal de draad zwaar kunnen gespannen wor den voor hij breekt. Maar bij iedereen zal er een gevoel van belasting, van spanning ontstaan. Het ogen blik waarop de draad breekt, wanneer het spanningssyn droom een overspanningssyn droom wordt, is afhankelijk van de voortdurende wissel werking tussen het individu en hei milieu. Het verschil tussen spanning en overspanning is niet zo een voudig. De ziektetekens zijn meestal dezelfde, met dit ver schil dat ze bij een overspan ningssyndroom meer uitge sproken zijn. Een praktische houvast is ook het subjectieve gevoel dat de persoon heeft t.o.v. zijn eigen toestand. Gespannen personen blijven aan het werk maar ze verkla ren dat het hun steeds moeilij ker valt. De overspannen persoon kapi- tuleert, jij kan niet meer, hij staakt de strijd, haalt bij zijn geneesheer een ziekte-attest en gaat niet meer werken. De belasting van het milieu en de draagkracht van de per soonlijkheid staan in voortdu rende wisselwerking. Alle combinaties die theoretisch kunnen uitgedacht worden, vindt men ook terug in de praktijk. Het komt zelfs gere geld voor dat de oorzaak van de depressie niet gevonden wordt in het milieu. Er zijn geen bijzondere spanningen. Alles gaat blijkbaar goed. Het milieu is neutraal en toch krijgt de patiënt een zenuwin zinking. In deze gevallen moet de voornaamste oorzaak ge zocht worden in de abnormale persoonlijkheidsstructuur die, meestal op erfelijke basis rust In dit verband denken we aan de depressies die voorkomen bij manisch-depressie psycho se, en bij schizofrenie. Meestal echter hebben we te doen met personen die een broze persoonlijkheid hebben en daarom reeds overspannen geraken door moeilijkheden die een evenwichtige individu normaal kan verwerken. Er is dan een wisselwerking tussen de belasting van het milieu eh het voorbeschikt terrein van de persoonlijkheid. Een rela tieve belasting kan een zwak ke persoon reeds overspannen maken. Typisch voorbeeld zijn de zogenaamde neurotische personen die aanpassings moeilijkheden hebben. Ze heb ben steeds al hun psychische energie nodig om een broos evenwicht te bewaren met het milieu. Bij iedere nieuwe situatie (b.v. werkverandering, moeilijkhe den in het gezin), wordt dit evenwicht verbroken en kan de nodige psychische energie niet opgebracht worden om zich aan te passen en alzo tot een nieuw evenwicht te ko men. Veel hangt af van de gevoe lens die de persoon heeft bij een bepaalde belasting. Nor maal krijgt men geen zenuwin zinking als een kanarievogeltje sterft. Maar indien ditzelfde vogeltje sinds jaren de enige levensgezel is van een vereen zaamd oud vrouwtje op een zolderkamertje in een grote stad, dan kan dit een zware inzinking tot gevolg hebben. Ook personen met obsessies hebben vaak depressies. Ze hebben zich een strak le venspatroon opgelegd dat ze moeten eerbiedigen opdat hun angst niet zou toenemen. Hun starheid uit zich in stipte uur regelingen, overdreven net heid, verzamelzucht, een bij zondere zorg voor de kleding. Het zijn dikwijls krampachtige perfectionisten met veel twij fels en gewetensbezwaren. Deze starre levenswijze ver bruikt al hun psychische ener gie. Ze verdringen hierdoor hun angst en hun agressiviteit. zowel tegen zichzelf als tegen de anderen. Een kleine onverwachte extra belasting door de omgeving is dan ook voldoende om deze geestelijk kwetsbare personen uit hun evenwicht te doen ra ken. Ten slotte is er het andere uiterste. Het betreft volledig evenwichtige personen die zo danig onder druk geplaatst worden dat ten slotte ook bij hen de draad van de weer stand breekt De langdurige spanningen zoals ziekte, moeilijkheden in de familie of op het werk on dermijnen de energiebronnen en het weerstandsvermogen. Langzamerhand geeft de per soon de verweermiddelen op. Het onharmonisch karakter van het milieu breekt hun in casseringsvermogen. Extreme vormen vinden we in concen tratiekampen en bij hersen spoelingen. Maar meestal spe len meer factoren tezelfdertijd een rol. Dit maakt de zaak voor iedereen, de patiënt, de familie, de geneesheer, de maatschappij, zo enorm in"" wikkeld. MEDISCHE RUBRIEK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10