Belangen betrokkenen bij landbouw en recreatie lopen nog teveel 9 Minder aardappelen; prijzen telers „zonder meer goed" Politieke verdediging van melkdetailhandel nodig" Rijkskwaliteitsinstituut voor land-en tuinbouwprodukten JAARVERSLAG STICHTING RECREATIE SLA: GROTE AANVOER, SLECHTE PRIJZEN OMVANGRIJK AANBOD VAN SNIJBLOEMEN GLADIOLENSLAG NU BIJNA ACHTER DE RUG GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN MAANDAG 3 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG In haar on langs verschenen jaarverslag heeft de stichting recreatie opgemerkt, dat de belangen van hen, die zijn betrokken bij het beleid van landbouw, natuur- en landschapsbehoud en openluchtrecreatie, zowel in de overheids- als particu liere sector, nog steeds te veel uiteen lopen. Het wachten is op de vorming van één geslo ten front ter bescherming van onze groene ruimte en de leef baarheid van ons land. De stichting betreurt het dat nog geen stappen zijn onder nomen voor een rijksdienst voor recreatie en natuurbe houd, waartoe het staatsbosbe heer de aanzet zou kunnen zijn. De belangen van natuur- en landschapsbescherming zouden dan kunnen worden behartigd door de minister van CRM, die ook verantwoor delijk is voor de sociaal-cultu rele voorzieningen op het ge bied van de welzijnsbevorde ring. Angst Ook de verhouding recreatie- natuur- en landschapsbescher ming wordt in het verslag be sproken. De stichting zegt te menen, dat zij met angst de snelle onttakeling van natuur en landschap in ons land in de laatste tien jaren gadeslaat. Zij maakt er echter bezwaar tegen dat bij de toenemende strijd die tegen de „oorzaken" van deze onttakeling wordt ge De aanvoer van glassla blijft toenemen, de wekelijkse aanvoer ligt op ruim zeven mil joen stuks (vorig jaar 4,5 miljoen). Dit is de belangrijkste oorzaak van de zeer slechte prijzen. De markt wordt duidelijk overvoerd met sla. De zwaarste sorteringen, 24 kg. per 100 stuks, brachten een prijs op van 17 cent per stuk. Het aanbod van sla lijkt voorlopig nog zeer groot te blijven. Het sombere prijs- beeld zal de komende week niet veel veran deren. Paprika Het aanbod van paprika's is nog steeds zeer ruim, vooral bij de rode sorteringen. Vanwe ge de grote vraag van de buitenlandse afne mers konden de prijzen verder oplopen. De rode sorteringen liepen op naar gemiddeld 3,50 per kg. en de groene sorteringen brachten gemiddeld 2,60 per kg. op. De herfstteelt van papripa's is zeer gunstig ver lopen en er worden daarom nog flinke hoeveelheden paprika's verwacht. Het aan bod zal de komende tijd nog iets toe kunnen nemen. Bij de huidige levendige vraag ziet het er niet naar uit dat de prijzen onder druk komen, het is zelfs mogelijk dat de prijzen verder oplopen. Komkommers De vraag naar komkommers is nog vrij sterk. De aanvoer ligt op hetzelfde niveau als in 1974, er worden wekelijks 5,5 miljoen stuks aangevoerd. De levendige vraag blijkt uit de hogere prijzen ten opzichte van 1974. Voor de 61-ers worden prijzen tot boven de gulden per stuk betaald, hetzelfde geldt voor de 51-ers. Door het afnemen van de aanvoer, het korter worden van de dagen is in de groei van de gewassen duidelijk merkbaar, Slateelt onder glas. kunnen de prijzen nog iets verder oplopen. Overige gewassen. De concurrentie van Spanje op de West- Duitse markt bij de tomaten houdt de prij zen onder druk. Het afnemen van de aan voer in ons land voorkomt prijsdaling, van daar dat er prijzen van 10 per 6 kg. betaald worden. De piek in de aanvoer van herfstbloemkool lijkt voorbij, met als gevolg dat de zeer lage bloemkoolprijzen spoedig tot het verleden zullen behoren, er kan met een flink prijsherstel rekening gehouden worden. Het prijsbeleid bij de aubergines verloopt vrij vlak. Vooral de prijs van de lichtere sorteringen steekt zeer onguntig af bij die van 1974, nl. 2 per kg. lager. Dit wil echter niet zeggen dat de zwaardere sorteringen veel gunstiger liggen, want hier is het prijsverschil ook nog 1 per kg. De vraag verloopt echter gunstig, er kunnen hogere prijzen verwacht worden. Voor de beste sortering sperziebonen hepen de prij zen op tot 5,50 per kg. De gemiddelde prijs voor prei bedraagt 53 cent per kg. Door het afnemen van het andijvie aanbod kon de prijs oplopen tot 52 cent per kg. voerd, gemakshalve ook de re creatie wordt inbegrepen. Bij zonder betreurenswaardig vindt de stichting het dat deze „filosofie" ook de kop gaat opsteken in officiële regerings stukken. De fundamentele fout is, dat gesproken wordt over de re creatie, zonder dat er enig on derscheid wordt gemaakt tus sen recreatieve activiteiten, recreatieve voorzieningen, re creatiebehoeften. Door het op één hoop gooien van begrip pen wordt een tendentieus beeld geschapen, dat de dis cussie vertroebelt en een juis te afstemming van recreatie en natuur- en landschapsbe scherming in de weg dreigt te staan. Tenslotte staat in het verslag dat de recreatiesector de plicht heeft zich los te maken uit de al te strakke oriëntatie op voorzieningen. Ook consta teert de stichting dat met het bestemmen van oude militaire oefenterreinen en verdedi gingswerken voor recreatieve doeleinden weinig vorderingen zijn gemaakt. De belangen van landbouw en recreatie wil de stichting Recreatie in de toekomst graag gebundeld zien. DEN HAAG De aardappel prijzen voor de telers zijn, vergeleken met vorig jaar, .zonder meer goed". Het pro- duktschap voor aardappelen zegt dit in een overzicht van de marktsituatie. Op de Rot terdamse aardappelbeurs bracht een bepaalde sortering bintjes half oktober 34,50 per honderd kilo op, tegen 11,50 een jaar tevoren. Ei genheimers deden 47,- tegen 20,50 vorig jaar. Van het Centraal Bureau voor de statistiek weet het produkt- schap, dat de consument in september voor een kilo bin tjes gemiddeld 64 cent moest betalen, in augustus zelfs 68. Voor alle rassen gemiddeld - daar zitten ook de duurdere eigenheimers tussen - was het nog meer. In de hele EEG en ook daar buiten, zegt het produkt- schapssecretariaat, zijn de prijzen van consumptieaard appelen hoog vergeleken met vorig jaar. In de importerende landen is de prijs voor over eenkomstige kwaliteiten nog aanzienlijk hoger dan in de exporterende landen, waaron der Nederland de voornaam ste plaats inneemt. Voeraard- appelen brengen in ons land, dankzij de krappe ruwvoeder- positie, ook goede prijzen op. Een van de oorzaken is de areaalinkrimping. De opper vlakte aardappelen in de EEG daalde van 1974 op 1975 met 5,9 procent tot 1.375.000 hecta re. Het grootst was de inkrim ping in west-duitsland: 12 procent. In engeland ging er, ondanks pogingen dit met prijsgarantie en marktinter- ventie te voorkomen, 5,1 pro cent af. Nederland verminder de zijn oppervlakte met 5 pro cent, van 159.000 tot 151.000 hectare. Die areaalinkrimping is eigen lijk wel logisch en gewenst, vindt het produktschapssecre- tanaat, gezien de geleidelijke daling van de consumptie, de voortgaande vermindering van de voeraardappelteelt - vooral in West-Duitsland nog van be lang - de in de laatste jaren geleidelijk gestegen hectare- opbrengsten. Maar dit jaar zijn die hectare-opbrengsten nu eens in vrijwel de hele EEG beneden het veeljarige gemid delde gebleven. Het schap, een beetje gehandicapt door het ontbreken van italiaanse en ierse oogstcijfers, schat de oogst van alle soorten aardap pels in de hele EEG op 33.951.000 ton. Dat is 18 pro cent minder dan vorig jaar. PRODUKTSCHAPVOORZITTER DRS. H. SCHELHAAS TILBURG „Terwille van allen, die belang hebben bij een handhaving van het dienstbetoon van de melkde tailhandel" pleit drs. H. Schel haas, voorzitter van het pro- duktschap voor zuivel, voor een bewuste verdediging van de positie van deze tak van handd. Die positie kan naar zijn mening zowel door poli tieke middelen als door grote re economische samenwerk ing versterkt worden. Uitgangspunt van een politie ke verdediging van de melkde tailhandel moet volgens hem zijn, dat het in een geordende samenleving niet mag zijn toe gestaan dat buitenstaanders, om afzet te winnen, gaan stun ten met het produkt van een specialist. Ook de vakbekwame en met zijn tijd meegaande melkde- tailhandelaar is kansloos als hij moet opboksen tegen een kapitaalkrachtig grootwinkel bedrijf, dat de melk tijdelijk beneden de kostprijs kan ver kopen als het klanten wil lok ken. De minimumprijs voor ver pakte volle melk heeft tegen zulke praktijken wel een eer ste dam opgeworpen, maar werkt toch niet bevredigend. aldus de voorzitter van het produktschap. Wel maakt die minimumprijs het aanbieden van volle melk tege een al te lage prijs onmogelijk maar ze heeft ook, vooral op de bona fide levensmiddelenwinkels, een zuigende werking naar be neden. Er zijn volgens drs. Schelhaas grootwinkelbedrijven die de volle melk belangrijk boven de minimumprijs zouden willen verkopen, maar dit niet kun nen omdat het publiek denkt dat de minimumprijs tegelijk de „officiële prijs is. Zeer goedkoop Drs. Schelhaas achtte daarom een „belangrije structurele verhoging" van de minimum prijs nodig. Wellicht wordt dan ook een minimumprijs voor halfvolle melk mogelijk, want het gebeurt de laatste tijd nogal eens dat dit steeds belangrijker wordende pro dukt korte tijd tegen een ui terst lage prijs wordt aangebo den. Zo'n aanbod, dat maar een of twee weken hoeft te gelden, geeft het stuntende be drijf zeker voor drie maanden bij de consumenten de naam dat het zeer goedkoop melk verkoopt Den Haag Minister Mr. A. van der Stee van landbouw en visserij heeft het rijks-kwali teitsinstituut voor land- en tuinbouwprodukten ingesteld. Het rijkslandbouwproefsta tion in Maastricht en het rijkszuivelstation te Leiden gaan erin op, zoals de minis ter reeds in zijn memorie van toelichting bij de landbouw begroting 1976 heeft aange kondigd Het nieuwe instituut wordt te zijner tijd gevestigd in „born- zuid' te Wageningen. In dit complex komt ruimte vrij door de overbrenging van de proefstations voor de akker bouw en voor de rundveehou derij naar Oostelijk Flevoland. Het instituut gaat deel uitma ken van het ministerie van landbouw en visserij. De taak is ruim gesteld, zodat eventue le nieuwe werkzaamheden in de toekomst er gemakkelijk in kunnen worden onderge- bracht. Vooralsnog zal het in stituut in de eerste plaats moe ten bijdragen tot beheersing, bewaking en verheffing van de kwaliteit van land- en tuin bouwprodukten. Het wordt dus betrokken bij totstandko ming en uitvoering van kwali teitsregelingen. De taken lig gen op het gebied van harmo nisatie en normalisatie van methoden van bemonstering en onderzoek en de daarbij te gebruiken hulpmiddelen. Het instituut zal ook toezicht hou den op inrichting en werkwij ze van de laboratoria van de controle-instellingen, die een taak hebben bij de uitvoering van de kwaliteitswetgeving (landbouwkwaliteitswet). Een gelijktijdig ingestelde we tenschappelijke adviescom missie zal overleg en samen werking met technologische en andere onderzoekinstituten moeten bevorderen. Bij die sa menwerking kunnen ook tno- instituten of instituten van het bedrijfsleven worden betrok ken. Daarom kunnen in de commissie ook niet-ambtelijke leden worden benoemd. Ook met het snij groen waren de prijzen matig tot slecht Alleen de langgetopte veren noteerde nog redelijk (rond 2,- per bos). De extra veren zakte met de prijs, de eerste veren leunde zelfs tegen de minimumprijs. De aanvoer van stuksanjers is gering. Grote partijen zijn er niet. De prijs werd tevens daardoor gunstig beinvloed (gemiddeld 0,35 tot 0,45 per stuk). De trosanjers geeft hetzelfde beeld te zien. Vermeldens waardig hierbij is toch wel dat er meer dan 10,- per bos is afgedrukt. Bij de anthu- riums stegen de gemiddelde prijzen tot 1,60 per stuk, maar dit was van korte duur want binnen enkele dagen zakte het gemid delde weer tot beneden ƒ1,- per stuk. De freesia's behouden een geringe aanvoer te gen hoge prijzen. Het gemiddelde ligt boven 3,- per bos met hoogste noteringen van 7,- tot 9,- per bos. De gerbera's bereikten eveneens goede note ringen met uitschieters van ƒ1,- per stuk. Het gemiddelde ligt rond 0,50 per stuk voor de diverse soorten. De aanvoer van de irissen schommelt rond 20.000 bos per dag. Witte Wedgewood bereikte de hoogste note ring 5,-) De overige soorten werden tegen redelijke prijzen verhandeld. De aanvoer van leliekdken blijft gering, de vraag ernaar is groot waardoor de prijzen hoog worden opgeschroefd. De aanvoer van orchideeën wordt omvangrijker al is deze nog wel ge ring. Grote cymbidiums bereiken een gemid delde van ƒ1,- per stuk. Kleine cymbidiums moeten met de helft ervan genoegen nemen. De grote rozen stijgen geleidelijk in prijs. Het gemiddelde is opgelopen tot boven 0,40 per stuk. Van de kleine rozen is dat 0,20 per stuk. Van het soort Mercedes ligt dat veel hoger. De gladiolenslag is bijna achter de rug. Een groot deel van het areaal is al gerooid en er zijn meer dikke gladiolen uit de grond gekomen dan men aanvankelijk verwachtte. De gladiolenteelt was vroeger een zaak van enkele specialisten. In het grote bloembol lenpakket speelde de gladiool nauwelijks mee, maar in de afgelopen decennia heeft de gladiool de narcis al van de derde plaats verdrongen. In Nederland worden plm. tweeduizend hectaren gladiolen geteeld en een groot deel daarvan vindt men in Zuid- west-Nederland en met name op Goeree Overflakkee. De teelt wordt hier beoefend door landbouwers die het allemaal efficiënt aanpakken. Doordat ze grote machines kun nen inzetten is het rooien onder normale weersomstandigheden een peuleschil. Op Flakkee wordt 20% van het Nederlandse gladiolenareaal geteeld: 400 ha dus. Zit het hier fout, dan zit de export prompt in de narigheid. Het is wel merkwaardig als men weet dat men overal ter wereld met redelijk succes gladiolen kan telen - van Israël tot Californië - de handel toch de voorkeur heeft aan het Nederlandse produkt Het wereldareaal gladiolen bedraagt plm. 10.000 ha, maar Nederland met zijn tweeduizend hectare zet een stempel op de handel. VRIENDELIJK De exportmarkt van gladiolen is bepaald nog niet verzadigd. Dank zij belangrijke ontwikkelingen op het gebied van behande- lings- en bewaarmethoden is de gladiool hard op weg een jaar-rond-artikel te wor den. Op de bloemenveilingen kan men dan ook van april tot november gladiolebloemen van Hollandse kom-éf aantreffen. In de wintermaanden zijn ze er ook wel, maar dan is het in negen van de tien gevallen import uit Israël of Afrika. De nationale markt voor gladiolenbloemen is ook sterk gestegen. Een kweker die de gladiolen alleen voor de knol teelde, dacht er vroeger niet over om bloemen te snijden, maar nu de prijzen zo vriendelijk werden, ging men overstag. De cijfers van dit jaar zijn nog niet exact bekend, maar in 1974 steeg het aanbod van gladiolenbloemen met maar liefst 28% en kwam op 130 miljoen stuks. Een zeer belangrijk deel hiervan kwam uit Zuidwest-Nederland. De waarde van die bloemen in geld uitgedrukt: vijftien miljoen gulden. En als U nu weet dat de export van gladio- lenknollen het afgelopen seizoen 47 miljoen gulden bedroeg, dan is, volgens de rekening van de befaamde heer Bartjens, het aandeel van de gladiolencultuur opgelopen tot ruim zestig miljoen gulden. Men kan nl rekenen dat van de gladiolenbloemen ongeveer 80% naar het buitenland ging. Groei Het ligt in de lijn der verwachtingen dat het aandeel van de gladiool in de komende jaren nog zal groeien. Want de wetenschap ont sluit steeds meer mogelijkheden ook voor dit knolgewas. En de praktijk maakt daar maar al te graag gebruik van. De gladiolenoogst is in Zuidwest Nederland in volle gang. Het aanbod van snijbloemen is in de afgelo pen dagen omvangrijk geweest Voorname lijk werd dit veroorzaakt door de grote hoeveelheid chrysanten die naar de veiling werden gebracht Dit produkt is de hoofd schotel van het aanbod in de laatste maan den van het jaar. De prijsvorming van dit product is matig en van de tros normaalcul tuur zelfs slecht. Veel partijen gingen voor 0,30 tot 0,80 per bos van de hand. Voor de geplozen normaalcultuur liggen de prij zen beter. Het gemiddelde ligt nog steeds boven 0,40 per stuk en dat is gezien de omvang van de aanvoer niet eens zo slecht. De jaarrondtros noteerde tussen 1,30 en 2,- per bos. De geplozen jaarrond lag gemiddeld van 0,50 tot 0,80 per stuk. De verwachting voor de eerstkomende weken zijn wat betreft de chrysantenprijzen niet hoopgevend. Rozen klaarmaken en bossen voor de veiling, waar de prijzen geleidelijk weer oplopen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9