Allerlei(ds) Gouden Herensingelkerk vierde bestaansfeest in oude glorie Fietspad in Sumatrastraat Wensen „Milieubeheer" bij reconstructie van de Rijnsburgerweg „Nieuw Minerva" springt over Vrouwensteeg heen Volslagen overbodig toneel MAANDAG 3 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PM.1N* Van een onzer verslaggevers Leiden Met veel oude en toch jeugdige luister is gister morgen een begin gemaakt met de viering van 50 jaar parochiekerk van O.L. Vrou we ten Hemelopneming en St Joseph aan de Herensingel. Samen met Rotterdams bis schop, mgr. dr. A. J. Simonis, verenigden de oud-pastoor van de jubilerende kerk, pastoor J. A. van Kleef, oud-kapelaan (thans ook rustend pastoor) J. A. M. van Adrichem, de beide huidige pastores F. Verlaan en J. Severins en een volle kerk met parochianen, genodigden en andere belangstellenden - onder wie burgemeester dr. A. J. Vis en ekele reformatori sche predikanten - zich voor een plechtige Eucharistievie ring. Een glansrijke bijdrage kwam daarbij van het man nenkoor Laus Deo et Mariae en het dames- en jeugdkoor van de parochie O.L. Vrouw ten Hemelopneming te Voor burg, een parochie die ook onlangs het gouden feest vier de. Het koor zong met orkest begeleiding van het Tollensen semble de Missa Brevis in C dur KV 259 van Wolfgang Am. Mozart Solisten waren Wendela Bronsgeest sopraan, Frieda van Engelenburg, alt, Jan Kiens, tenor, en Eric van Rees Velünga, bas. René Mahieu verzorgde de trompetsoli, Eu- gène Mahieu was de organist Mgr. A j.. Simonis bij zijn feestpreek tijdens de plechtige Eucharistieviering in de gouden Herensingel kerk. en het geheel stond onder lei ding van de oud-directeur der Kon. Militaire Kapel, Rocus van Yperen. Andere muzikale hoogtepunten van grote kwali teit waren het Ave Maria van César Franck en het Te Deum van Philip Loots. In zijn predikatie had de bis schop het feest van zondag - Allerheiligen - en de tekst van de Bergrede als basis gekozen. „Allereerst vieren wij vandaag uw 50 jaar kerk zijn, een uit verkoren en heilig volk, verza meld rond onze God. De toe komst van het christen zijn in dit deel van Leiden hangt af van de wijze waarop we de acht zaligsprekingen trachten te beleven en hoe we ons leven inrichten. Dat hangt niet op de eerste plaats af van kerkstruc turen of inspraak, hoe belang rijk die ook zijn", aldus mgr. Simonis, die zijn gehoor voor hield, dat de opdracht voor de tekomst inhoudt: vruchtbaar zijn voor het koninkrijk Gods en voor onze naasten. Aan het einde van de indruk wekkende viering overhandig de pastor Verlaan - na een dankwoord voor de overweldi gende belangstelling en de komst van ook veel priesters die vroeger in deze parochie werkzaam zijn geweest - aan de bisschop en aan oud-pas toor Van Kleef ieder een zeer smaakvolle, feestelijke „Abra ham" namens de 50-jarige kerk. Pastoor Van Kleef werd hierbij nog even een hart on der de riem gestoken doordat hij door pastor Verlaan nog eens een keer bij zijn oude „erenaam" werd genoemd: de pepernoten- en toverballenpas- toor. Oudzielzorgers en paro chianen van de Herensingel kerk waren weer eens even echt onder elkaar na zoveel jaren. In de zaal van het parochieel centrum trok gistermiddag een kleine expositie van kost bare kerksieraden, paramen ten en documenten veel be langstelling. Deze uitzonderlij ke tentoonstelling van pronk stukken uit het verleden is ook vanavond na de Allerzielenmis tot 21.30 uur en a.s. zondag 9 november na de jongerenmis van 11 uur tot 13.00 uur te bezichtigen. STICHTING DE KOOI: Van een onzer verslaggevers Lelden Om in de Sumatra straat een grotere verkeersvei ligheid te bewerkstelligen is het nodig dat er een van het overige verkeer gescheiden fiet spad komt Voorts moeten de kruisingen beter worden bevei ligd en dient het wegdek zoda nig te worden gereconstrueerd dat de omwonenden van het verkeer zo weinig mogelijk hin der ondervinden. Dat bepleit de Stichting De Kooi in het door het wijkoverlegor- gaan in samenwerking met de Welzijnsraad opgestelde rapport „Wensen en vragen" dat vorige week is aangeboden aan het Leidse gemeentebestuur. Speciale aandacht vraagt De Kooi voor het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat Die kruising wordt zo intensief bereden, zo vindt men, dat een reconstructie noodzakelijk is waardoor de verkeerstromen el kaar ongelijkvloers kunnen kruisen. Een andere verkeers maatregel die wordt bepleit is de aanleg van een parkeerter rein op de voormalige rol- schaatsbaan in De Kooi. De bus dienst door de Sieboldstraat/Me- dusastraat tenslotte ziet men bij voorkeur afgeschaft. „Hij geeft wel last maar nauwelijks voor deel voor de Kooi-bewoners", aldus de stichting. Gewezen wordt in dit verband op de om standigheid dat er alleen maar een uitstaphalte is. Met betrekking tot de woonom geving stelt de stichting voor om met de verbetering van de ver lichting op een aantal plaatsen niet te wachten totdat aan de realisering van de rehabilitatie plannen wordt begonnen. Bij voorbeeld het aanbrengen van nieuwe verlichting in het Kooi- park moet eerder gebeuren, al dus de stichting. Met betrekking tot het Kooipark signaleert zij dat een einde moet komen aan de overlast die omwonenden on dervinden van het doen en laten van de jeugd daar. In dit ver band herinnert men er aan dat de gemeente nog steeds niet heeft gereageerd op de aan vraag van maart 1975 om in het park een palendorp te creëren. „Het Spoortje" moet volgens de Stichting De Kooi worden be stemd voor de bouw van bejaar denwoningen en voor een dienstencentrum. Van dat dienstencentrum zou deel moe ten uitmaken een alarmcentrale en ruimten waar artsen, ver pleegsters en instellingen als In- terkruis spreekuur kunnen hou- 'den. Tot de belangrijke wensen van de Stichting hoort voorts de aanstelling van een buurtop bouwwerker voor de coördina tie van het vrijwilligerswerk. „Wensen en vragen" Leiden „Wensen en vragen". Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. Winnaar clubmatch Deze Afghaan (eigendom van de heer Teilers uit het Gelderse Geesteren) heeft gisteren in de Groenoordhal de clubmatch van de 40-jarige Nederland- sche Vereeniging van Ooster- sche Windhonden gewonnen. Voor de match waren 203 Afg- hanen, 51 Saluk's en 20 Sloug- hi's ingeschreven. De heer Tei lers ontving voor de schoon heid en gezondheid van zijn hond de „Han"Jungeling—tro fee", genoemd naar de eerste voorzitter van de vereniging. Van een onzer verslaggevers Leiden De werkgroep Milieu beheer aan de Leidse universi teit vindt dat de reconstructie van de Rijnsburgerweg met na me moet worden gericht op ver betering van de situatie voor het openbaar vervoer op de kruis punten Rijnburgerweg/Wasse- naarseweg en viaduct/Stations plein. In een schrijven aan het Leidse gemeentebestuur stelt de werk groep dat juist dit de voornaam ste knelpunten zijn van het openbaar vervoer op de Rijns burgerweg. Voorgesteld wordt het kruis punt bij het Stationsplein zoda nig in te delen dat de bussen uit de richting Oegstgeest al vóór de stoplichten bij het Stations plein rechtsaf kunnen slaan. Dat betekent dat zij het fietspad ter plaatse kruisen en op dat punt moet daarom een niéuwe verkeerslichteninstallatie wor den aangebracht, zo meent de werkgroep. En wel een installa tie die de fietsers steeds groen licht geeft; tenzij er een bus aankomt Met betrekking tot het kruis punt Rijnsburgerweg/Wasse- naarseweg stelt de werkgroep voor om alle bussen over het midden van de weg te laten rijden. Dat houdt in dat bus 43 een halteplaats dient te krijgen op de Wassenaarseweg. Bus 43 zou in dat geval na de kruising op de middenbaan kunnen in voegen. Het fietspad langs de Rijnsbur gerweg, zo schrijft Milieubeheer in haar brief, dient zoveel moge lijk te worden verbeterd. In dit verband pleit men ec voor om het voorsorteren van de fietsers die van de Rijnsburgerweg, linksaf naar de Wassenaarseweg gaan, niet meer in het midden van de rijbaan te laten plaats vinden. En ook om de bromfie- ters zo veel mogelijk van het fietpad te verwijderen. Wat dit laatste betreft stelt de werk groep voor een keuzemogelijk heid in te bouwen door de bromfieters die dit willen op de autostrook te laten rijden. Bloemen voor jubilerende predikant Mevr. Piket uit Leiden biedt hier ds. Toornvliet en zijn vrouw bloe men aan. Dat gebeurde gister avond na afloop van een dienst in de Pieterskerk ter gelegenheid van het veertigjarig ambtsjubi leum van ds. Toornvliet, die gro te bekendheid heeft verwon/en als radiopredikant. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat mevr. Piket de jubileren de predikant een geschenk zou aanbieden, maar ds. Toornvliet liet tijdig weten dat de gelden die daarvoor waren ingezameld maar moesten worden besteed aan de verkondiging van het evangelie. Mevr. Favier en haar man (achter de bar) in hun nieuwste aanwinst ,,'t Vergulde Haantje". Leiden De oude Leidse bin nenstad heeft er weer een nieu we impuls bijgekregen. Drie vliegen in één klap waren het zaterdag: hotel—restaurant Nieuw Minerva aan de Vrou wensteeg bestond 30 jaar, en tegelijkertijd opende dit huis van faam zijn jongste nederzet tingen: een wijn—proeflokaal „De Tonnelier" genaamd en een allergezelligst eet— en drink- huisje 't Vergulden Haantje". Deze drie vliegen doen in ruime mate denken aan „vijf vliegen", die wijlen Nicolaas Kroese in Amsterdam tot een eindeloze re putatie brachten. Daarom is voor ons dit sfeertje „Amster dam" een rijke aanwinst voor de Leidse city, die de laatste tijd op weg lijkt naar een nieuwe waardevolle toekomst Iets dergelijks moet ook wet houder Martinus van Aken, die zaterdagmorgen de uitbreiding van „Nieuw Minerva" officieel in gebruik stelde, voor ogen hebben gestaan. „Initiatieven als deze", aldus de wethouder, „worden door het gemeentebe stuur van harte toegejuicht En hier betreft het 't niet meer zo bijzonder jonge echtpaar Favier dat al vele jaren zijn eigen ca chet aan dit etablissement geeft". De heer en mevrouw Fa vier kregen van de wethouder een tableau van tegeltjes met het Leidse wapen aangeboden. Het personeel schonk aan zijn werkgevers een glas-in-lood-im- pressie van Nieuw Minerva's verleden, zoals dat omtrent de Kippebrug er een eeuw of wat terug moet hebben uitgezien. Zaterdagmorgen kwam de mu ziek van „Werkmans Wils kracht" spontaan een aubade brengen. „Nieuw Minerva" aan de „overkant" van de Vrouwen- steeg die feestelijk met vlag getjes en spandoeken was ver sierd kreeg een grote toeloop van receptiegangers, onder wie oud—burgemeester Van Kin schot, oud wethouder Bram Kret (thans burgemeester van Sassenheim), top—ambtenaren van gemeentewegen en andere lekkerbekken,die allemaal geno ten van een en ander in de oud—Hollandse sfeer van 't Haantje en de Tonnelier, met aan de buitenzijde enkele vólie- res met een gevederde bevol king van Japanse nachtegaal tot goudgazant aan toe. Muziekunie recipieerde in Leiden Leiden Naar schatting vijf honderd vertegenwoordigers van muziekgezelschappen uit alle delen van het land, waren gisteren in de Stadsgehoorzaal om het bestuur van de Algeme ne Muziekunie voor Harmonie- kapellen te complimenteren. De unie viert dit jaar haar vijfen zeventig—jarig bestaan. Burgemeester Vis voerde als eerste het woord. Hij prees het werk dat de Unie verricht voor- „amateur-muziekbeoefenaars". Hij bood namens het gemeente bestuur eenenveloppé met in houd aan. Een ware regen van cadeaus onder couvert en bloemstukken werd over het be stuur van de unie uitgestort Tevens kon voorzitter een bu- reauklok voor het secretariaat in ontvangst nemen. Behalve de drukbezochte recep tie was er ook weer het jaarlijks in de Stadsgehoorzaal te organi seren concours. Zestien muziek gezelschappen uit Nederland zetten hun beste beentje voor. Volgende week zaterdag en zon dag wordt het concours voortge zet door zestien andere muziek gezelschappen. De Katholieke Leidse Harmonie kapel behaal de gisteren 2801/2 punt in totaal, wat waarschijnlijk goed is voor een plaats in de middenmoot. De publieke belangstelling voor het concours viel dit jaar wat tegen. LEIDEN Wat zaterdag avond in het Rijnlands Ly ceum een happening had kun nen worden, werd een avondje verveling met een aangenaam intermezzo. Het was de bedoe ling het volgens het program ma in Amerika populaire din ner—theatre te imiteren, waar bij de toechouwers toeschou wers bij de voorstelling: er werd in de pauze tussen de twee stukken JDe Broek' en, De Snob' van Carl Sternheim smakelijke Franse kaas en wijn gepresenteerd sheny). De beide stukken spelen zich af in een bourgeoismilieu van rond de eeuwwisseling. In ,De Broek' heeft mevrouw Maske (Trudy Labij) haar broek op straat verloren, hetgeen voor twee getuigen van het gebeu ren aanleiding is bij de familie Maske kamers te huren. ,De Snob' speelt zich een twintig tal jaren later af. De zoon van Th. en Louise Maske dde zoon: Frederik de Groot; de vader: John Leddy) heeft zich met behulp van zijn rijkdom de adellijke'wereld binnenge werkt Dan gaat het erom in zijn huwelijk met de grafelijke dochter Marianne Polen (Ine ke Cohen) werkelijk vat te krijgen op die wereld. In het programma wordt ge zegd, dat het de bedoeling van Sternheim is Jiet masker van de bourgeois-„eerbiedwaardig heid af te nemen", dat de te genstrijdigheden van het men selijk karakter verbergt „Hij zou dit doen "met het dodelijk ste wapen, dat we kennen: de komedie". Na deze te zwaar aangezette verantwoording volgt geen komedie maar een klucht van het soor tten ni veau (of minder) zoals de VA RA die twee seizoenen geleden op de buis bracht (,De tante van Charley'ev). De figuren zijn overdreven ty pen met gezwollen en daarom volstrekt niet realistisch te spelen teksten, die hun emo ties en karakter eerder uit spreken dan uitspelen. ,Ik ben te opgewonden', zegt mevrouw Maske bij de gedachte aan een minnaar; de kappersknecht (Michiel Kerbosch): Jk ben een geëxalteerde persoonlijk heid'; de heer Maske: ,De klok slaat al 600 jaar op het zelfde moment zes uur'. Zoiets kan leuk werken als iemand zegt: ,Ik raak buiten mijn zinnen', en er gebeurt niets. De op— en afgangen zijn door gaans volslagen ongemoti veerd en slap met uitzondering van een paar typische klucht efecten: een paar maal terug komen van een persoon die eigenlijk al af is; het gebruik van de dubbele toegansdeu- ren. E rr zijn terzijdes. Had men het spel helemaal over de boeg gegooid van een botte klucht dan was het mis schien nog leuk geweest Maar het geheel bleef zweven tussen ernstige humor en botte vro lijkheid. Ook in het toneelspel was dat te merken. Nu was het niet leuk, niet dodelijk humo ristisch en bestreed of paro dieerde het niets. ,De Snob' was nog erger om dat daarin ieder grijntje leut ontbrak. Hoewel volslagen ge maakt gespeeld (dat leek alt hans de bedoeling want ook die speelstijl werd niet voort durend volgehouden), getuigt het van ernst als men zich bijna twee uur wil bezig hou den met een kwestie die het slechts waard is, in vijf minu ten te worden afgedaan. Of men zou de Great Gatsby trant willen aanpakken de aankleding van het laatste be drijf deed me daaraan even denken. Maar dan zijn we he lemaal in een bloedeloze situa tie beland, als we het waard vinden onze kostbare tijd te geven aan het doorprikken van dit soort kunstmatig opge zette mode werschijnselen: hartmassage op een kunsthart Het zal geen verbazing wek ken, dat de voorstelling zelf slordig was. Men was niet tekstvast (John Leddy vooral), handelingen mislukten nogal eens (het inzetten van een mo nocle; het weggooien van een ring) en ook technisch ging er wel eens een bel te vroeg. Eten en drinken bij theater voor stellingen kan handig zijn (zie de Londense lunch—time thea tres), maar het gekauw en ge- klok mag het spel nooit over stemmen. En het spel mag etensgeluiden die kans nooit geven. Paul v.d. Plank Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. H. Mis Morgenochtend wordt er in de kapel van de begraafplaats aan de Zijlpoort weer een H. Mis opgedragen voor de overlede nen, zo liet em—pastoor J. A. van Kleef ons weten. De H. Mis begint om 9 uur. Nieuwe prof Op een door onder anderen mi nister dr. J. A. van Kemenade van onderwijs en wetenschap pen bijgewoonde bijeenkomst in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit heeft prof. dr. C. E. Vervoort vrijdag het ambt van hoogleraar in de empirische sociologie, in het bijzonder de maatschappijana lyse, aanvaard met het uitspre ken van een oratie, getiteld „Een geur van hoger honing". In zijn rede ging prof. Vervoort in op de maatschappelijke be tekenis van de sociologie en so ciaal onderzoek. EO In de Marekerk belegt de Evangelische Omroep morgen avond een zgn. presentatie- avond voor Leiden en omge ving. Deze avond spreken ds. J. H. Velema, Chr. Geref. predi kant te Nunspeet en de heer Th. Dikkes uit Leiden. Voorts werken aan deze avond mee het Rijnlands Mannenkoor on der leiding van Sander van Marion en Diny Knetsch, sop raan. De organist Frans van Tilburg begeleidt de solo- en samenzang. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en de toe gang is vrij. Multatuliprijs Het bestuur van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft besloten de Multa- tulipijs 1975 (J 7.000) toe te kennen aan de Leidse auteur Martin Hart voor zijn verhalen bundel ,JJet vrome volk", in 1974 verschenen bij De Arbei derspers. C-dur Ter gelegenheid van de vijfen negentigste dies van het Mu ziekgezelschap „C-Dur" wordt op vrijdag 14 november in de toneelzaal van Sociëteit Miner vaBreestraat 48—50 een voor alle belangstellenden toeganke lijke muziekavond gehouden. Op het programma staan onder meer werken van Bach, Mo zart, Haydn, Chopin, Brahms en Richard Strauss, uit te voe ren door ensembles van leden en oud-leden van „C-Dur". De avond begint om half negen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot Carla Bloothoofd, h.t ab-actis, Oude Singel 50, Leiden, telefoon 071-142820.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3