Het Fevenoordvak huiverde Nico Jansen: „Dan ga ik toch nog met een andere adviseur" Scheidsrechter Oetelmans strompelde het veld af Brzezanczyk: „Wat maakt het uiti 2-0 of 6-0" Recordscore san de "Witte van Ajax" Ha schop Amers foorter Ramselaar Amsterdam Ruud Geels liep uren later nog glunderend rond in de bestuurskamer van het Olympisch Stadion. „Natuurlijk vind ik het fijn dat ik er zo veel gemaakt heb. Dc ben er zelfs dolgelukkig mee. Maar je moet wel met beide benen op de grond blijven staan. Het is veel plezieriger dat Ajax als ploeg zo goed gevoet bald heeft Na de drama's tegen eerst PSV en daama Hertha is het voor ons een geweldige opsteker om van een ploeg als Feyenoord met dergelijke cijfers te winnen. Het is de eerste beloning voor wekenlang hard, keihard werken. Ruud Geels realiseerde zich overi gens ook dat zijn produktie voor een belangrijk gedeelte te herleiden is tot een volledig falen van de verdedi ging van Feyenord. „Zo lang als ik voetbal, heb ik nog nooit zoveel vrij heid gekregen als vanavond. Het is voor mij gewoon onbegrijpelijk wat er allemaal gebeurd is in de achter hoede van Feyenooord. Doorlopend stond ik zo vrij als God in Frankrijk. Niet te geloven gewoon. Ik ben bang dat ik dit nooit meer mee zal maken. Tenminste niet in een gewone com petitiewedstrijd. Ooit heb ik wel eens zes in een wedstrijd gemaakt, maar dat was een gewoon vriendschappe lijk potje. Met Brugge tegen PSV om precies te zijn". „Deze grote overwinning is te herlei den tot de speelwijze van Feyenoord. Die ploeg heeft tè grote risico's geno men. We hebben daar uitstekend van geprofiteerd. Ik blijf echter zeggen dat ik die zes doelpunten net zo goed de verdiensten van Feyenoord zijn als die van Ajax", aldus Michels, coach van Ajax. In het Feyenoordkamp uiteraard sombere gezichten. Slechts de Poolse trainer Anatoli Brzezanczyk maakte een alles behalve verslagen indruk. „Toch heeft Feyenoord niet gefaald. De jongens hebben hard gewerkt Wat maakt het uit: 2-0 of 6-0. We hebben er in ieder geval alles aan gedaan". De ontgoochelde Joop van Daele, opnieuw buiten de ploeg gehouden: „Als ik hier zie wat onze verdediging ervan maakt, vraag ik me toch af, wat Feyenoord in 's hemelsnaam aan het doen is. Ik wil helemaal niet zeggen, dat ik een dergelijk drama bad kunnen voorkomen, maar iede reen heeft toch kunnen zien, dat bij ons achter de gaten als rijpe appel tjes van de boom vielen". Rob Hartog Topoverleg in het Olympisch stadion. Van links naar rechts: Feyenoords juridisch adviseurs Van Velzen, Cor Coster, Guus Bro* en Gerard van Kerkum, bestuurslid van Feyenoord. Chaos transfer van Amsterdamse spits AMSTERDAM De chaos rondom Nico Jansen is compleet. Feyenoord overweegt het aanspan nen van een kort geding tegen de KNVB, FC Amsterdam - de andere belanghebbende - be weert Nico Jansen volgende week desnoods te zullen opstellen en Nico Jansen beschouwt zich zelf als een werknemer, die een positie-verbete ring van Feyenoord kreeg aangeboden en roept verontwaardigd: „Waar blijft mijn recht op arbeid?" De herrie over Nico Jansen bereikte zaterdag in Zeist het stadium van een conplete „oorlog", toen Inter Football, het gewraakte bemiddelingsbureau van Coster, Keizer en De Vos en de vereniging van contractspelers (WCS) reageerden op het definitieve standpunt van de KNVB. Beide organisaties behartigen de belangen van contractspelers en het weigeren van een licentie voor de transactie sloeg in als een bom. Deze beslissing betekende dat Feyenoord, in barre nood na het debacle tegen Ajax, binnenkort niet kan beschikken over zijn nieuwe en broodnodige aankoop. Hoewel manager Guus Brox er niet in gelooft, dat een transactie definitief van de baan is. „Het conflict met de KNVB behoeft geen spelende zaak te worden. Wanneer we weten op welke gronden dit besluit precies is genomen, kunnen we overwegen naar de burgerrechter te gaan. Het recht zal ons via een kort geding dan wel bereiken. Die procedure kan binnen een week al beslist worden, wanneer het moet." Vertod De oorlog in de voetbalwereld begon zaterdagmiddag. Het sectiebestuur betaald voetbal besloot in Zeist op grond van het besluit van 3 mei j.l. van de algemene vergadering Nico Jansen te verbieden naar Feyenoord te gaan. Dat besluit luidde letterlijk: „Bemiddeling van agenten en/of derden die hiervan een bedrijf of beroep maken te verbieden op straffe van het niet verstrekken van een verklaring tot speelgerech tigdheid." Feyenoords Voorzitter Leo Zandvliet vecht de beslissing van de KNVB aan omdat ze voor Jansen in strijd met het rechtsbeginsel zou zijn. „We hebben het al zoveel keer gezegd: Cor Coster is de zaakwaarnemer van Jansen en heeft niet bemiddeld zoals de KNVB wil doen geloven. Wanneer de bond dat blijft beweren, zal ze met bewijzen moeten komen. Die zijn er niet. We doen daarom desnoods een beroep op de burgerrechter". Cor Coster, woordvoerder van Inter Football, viel fel uit tegen de WCS, noemde Karei Jansen - secretaris van deze spelersbond - de Raspoetin van het Nederlandse voetbal en haalde aan dat Cruyff eens tien mille aan de WCS had moeten betalen om zich te verzekeren van juridische bijstand van voetbaladvocaat mr. Janssen van Raay. ^bimkSn I rsycnidiGr Karei Jansen repliceerde met: „Coster moet maar eens naar de psychiater. Daarna praten we verder. De kwestie gaat niet alleen over de vraag of Inter Football bemiddelt of adviseert. Iedereen schijnt te vergeten dat er een verbod van de UEFA bestaat." Nico Jansen zelf: „Als ik het allemaal goed begrepen heb, had ik ome Cor Coster niet als adviseur mee mogen nemen. Belachelijk natuurlijk, want het is reglementair toegestaan een adviseur te hebben bij contractbesprekingen. Coster schijnt echter niet aanvaardbaar te zijn." „Dat betekent gewoon dat ik op korte termijn met een andere adviseur naar Feyenoord ga, om voor de tweede maal vast te leggen wat in eerste instantie allemaal al rond is gekomen. De KNVB kan me dan geen strobreed in de weg leggen. Je mag nu eenmaal in Nederland geen enkele werknemer tegenhouden indien hij zich elders aanzienlijk kan verbete ren. Ik ga er dan ook volledig van uit, dat ik op korte termijn toch voor Feyenoord zal spelen, want de KNVB heeft geen been om op te staan." HANS DE BRUYN Geert Meijer slaat zijn handen voor de ogen. Zo'n triomf van Ajax was onvoorstelbaar. Zelfs Rinus Michels heeft het niet meer van plezier. (Van onze sportcorrespondent) AMERSFOORT Ruim een uur na de trap, die hij van Henk Ramselaar van sportclub Amersfoort kreeg op sportpark Birkhoven in de 19e minuut van de wedstrijd tegen Willem II was de 30-jarige Amsterdamse arbiter Geor ge Oetelmans in staat enigszins rustig zijn relaas te doen over een ervaring die hij nog niet eerder meemaakte en ook nooit meer hoopt mee te maken. Oetelmans staakte de wedstrijd definitief. Na overleg met zijn grens rechters Nico van der Heyden uit Rotterdam en Huub Bemelmans uit het Limburgse Huls berg. De stand was toen 0-1. „Ik kan me nu een beetje voorstellen", zei Oetelmans, „hoe Rudi Lubbers zich voelde toen hij die stomp in z'n maag kreeg. Ook ik hapte naar adem en kon bijna geen lucht krijgen toen Ramselaar mij die trap gaf. Dc kon nog net het veld afstrompelen". "Het was een uiterst correcte wedstrijd tot dat moment. In de 19e minuut kende ik Willem n even buiten het strafschopgebied van Sportclub Amersfoort een indirecte vrije trap toe wegens een duidelijk geval van obstructie. Een tikje naar Van de Berg en die knalde onhoudbaar in. Ramselaar, kwam op me af en zei dat het een buitenspeldoelpunt was. Dat checkte ik bij grensrechter Bemelmans, die zeer gedecideerd verklaarde dat er niets op het doelpunt was aan te merken. Ramselaar ging toen aan me rukken en trek ken. Ik gaf hem daarvoor de gele kaart Toen werd hij nog kwader en hij zei iets in de geest van heb je weieens een doodstomp gehad. Dat vatte ik op als bedreiging en mede gezien z'n hele houding toonde ik hem de rode kaart Hij wou me toen al aanvliegen, maar aanvoerder Van der Klift en andere spelers hielden hem in bedwang en duwden hem weg. Maar hij rukte zich los en stormde op me af. Voor ik er erg in had trapte hij me in m'n onderbuik". Min of meer verbaasd keken de spelers naar de aftocht van de moeilijk lopende, x*n hand tegen de buik drukkende arbiter Oetelmans, die door bestuursleden van Sportclub Amers foort werd geleid. Daar werd de arbiter onder zocht door de meegekomen TUburgse arts Schürman, die geen inwendige kneuzingen con stateerde. Tegenover de op het veld aanwezige KNVB- rapporteur Henk van Veenendaal uit Utrecht verklaarde hij: „Dc voel me fysiek en psychisch niet in staat de wedstrijd te hervatten. Toch laten doorspelen onder leiding van de eerste grensrechter vonden wij als arbitraal trio, niet verantwoord". Voorts verklaarde Oetelmans te denken aan het indienen van een officiële aanklacht bij de politie wegens mishandeling. Maar alvorens dat te doen wilde hij eerst overleg plegen met de secretaris van de tuchtcommissie van de KNVB. Bekocht voelden zich ook de 750 toeschouwers. Zij kregen echter hun entree-geld terug. AMSTERDAM De huivering in het uitver kochte Feyenoordvak, achter het doel van Ajax, brak tenslotte alle records. Wat daar in het verre veld van het Olympische Stadion - in de buurt van de wanho pige Eddy Treytel - alle maal plaatsvond, was uniek, ongelooflijk en bizar tegelijk. De stand was zojuist 2—0 door Steffenhagen geworden en Ajax vierde de be vrijding van angst met een fantastische reactie. Alles lukte, in de reste rende vijfentwintig mi nuten van deze deels zwakke en aan de ande re kant toch adembene mende topper. De ene combinatie na de ande re benaderde de perfectie; Ajax groeide naar een onvoor stelbaar collectief en kreeg het zeldzame gevoel van vroeger dat niets onmogelijk meer was. Hoewel nog talrijke kan sen werden verprutst resul teerde de "ouderwetse" bevlie ging van de Amsterdammers in een schitterende uitslag van 6—0. Sinds mensenheugenis de hoogste score in deze wed strijd met een nul voor de tegenpartij. Tot in lengte van dagen zal vooral Ruud Geels van Ajax zich deze ontmoeting tegen zijn vroegere werkgever Feye noord herinneren. De grote man, met vijf treffers achter zijn naam, had zich keer op keer behaaglijk omgedraaid in de onbegrijpelijke vrijheid, die hem werd geboden. Wat een zaligheid was dat: een spits te zien opereren zonder de angst voor een schop tegen zijn be nen. Hij veegde letterlijk de vloer aan met de zoek gespeel de achterhoede van Feye noord. Vooral in die onverge telijke slotperiode tartte Ruud Geels iedereen; de Rotterdam se ruïne behoefde alleen nog maar blootgelegd te worden. Alzo geschiedde. Taktiek Feyenoord kwam toen zich zelf tegen. Er klopte geen spaan meer van de taktiek. Bij de voorbespreking in de Kuip hield trainer Brzezanc zyk rekening met een Ajax met twee spitsen. Everse en Rijsbergen, De Rotterdamse vleugelverdedigers, kregen daarom de opdracht om beur ten sterk te penetreren. Maar van die hele strategie kwam de volle negentig minu ten niets terecht: Integendeel. Rinus Michels - onbegrijpelijk dat hij Ajax toch weer zo snel naar dé hand zet - zorgde voor een meesterzet door niet twee, maar drie spitsen (Steffenha gen, Brokamp en Geels) in te Iedereen kijkt de bal na die Ruud Geels heeft ingeschoten. Feyenoords eerste desillusie is al snel een feit. zetten. De wanorde bij Feye noord was direct groot. Van Hanegem, die zijn defensie in de derde minuut al te hulp kwam, deed er zelfs een schep bovenop door de bal verkeerd terug te spelen. Ruud Geels had toen al alle vrijheid om te scoren, maar hij was nog te verrast: de bal beroerde het zijnet. Over die fase was de "Witte van Ajax" in de tiende minuut van de eerste helft heen. Een strakke voorzet van Rene Not- ten kwam op maat bij Geels terecht, die Treytel - geen klas sedoelman - passeerde in de hoek waar dat moest: 1—0. Feyenoord maakte na deze te rugslag nog geen verslagen in druk. Het vocht nog bezeten terug met alle beschikbare middelen. Een topper was in de maak. Maar die dekselse Wim Suurbier (jubilaris van wege zijn 500ste wedstrijd in Ajax) trof Feyenoord dodelijk. Toen Kristensen naliet mee te verdedigen voegde de Ajacied snel een dimensie toe aan de kracht van Ajax op rechts. Waar Wim Jansen en Jan Everse met de handen omhoog om hulp riepen. Er veranderde niets bij Feyenoord. Bij Ajax sloeg echter de vlam in de pan. Aan één stuk. door bleven Notten en Suurbier stuwen, het leek wel of er geen einde aan kwam. Kwaadheid De irritatie van Wim van Ha negem was toen al een teken aan de wand. De regisseur van Feyenoord middenveld kreeg onmogelijk vat op het spel en reageerde zijn kwaad heid af op uitblinker Notten en vlak daama op ausputzer Krol. Scheidsrechter Leo van der Kroft realiseerde zich de konsekwentie: een gele kaart. Maar daarna ging het nog slechter met de kromme. Hij schold zijn teamgenoten voor Van Hanegem treiterde Van der Kroft schol uit en haalde zichzelf nog meer uit het spel. De tole rantie van Van der Kroft was definitief voorbij, toen Ajax dat steeds sterker ging spelen, het loon van de arbeid kreeg. Na een hoekschop bepaalde Steffenhagen, sterk wisselend met Brokamp op links en rechts, na een prachtige bewe ging de stand op 2—0. Van Hanegem liep uit boosheid bij na tegen de scheidsrechter op verweet hem te veel slaap. "Uw middagdutje heeft zeker te kort geduurd. Dit was een zuivere buitenspeltreffer". De tactvolle Van der Kroft nam deze toespeling niet en vroeg Kristensen Van Hanegem tot de orde te roepen. Het was zijn laatste waarschuwing. Ajax, met Mühren en Notten als uitstekend opkomende middenvelders en Hulshof als volgzame waakhond van Van Hanegem, liet zich niet uit het ritme halen. Er lukte steeds meer. Brokamp crosste de bal over de volle breedte van het veld naar Steffenhagen, die te ver doorliep en een fout van Wim Jansen werd door Rene Notten keihard afgestraft Een vrij en bijna verlaten veld voor hem leek de mogelijkheid tot scoren te vergroten, maar de Ajacied twijfelde te lang. Manco Het was uitstel van executie. Een catastrofe voor Feye noord was in aantocht. Van de organisatie in de Rotter damse verdediging klopte niets meer. In het bijzonder voorstopper Rami jak en aus putzer Schneider begrepen steeds minder wat zij aan het doen waren. De bereidheid el- kaars talrijke fouten te corri geren ontbrak. En Ajax freewheelde verder, als een team dat precies wist wat moest gebeuren. Een iets je teruggetrokken voetballen en met zuivere counters de Rotterdamse verdediging op basis van snelheid uitspelen. Die opzet slaagde honderd procent De sterk switchende centrumaanvaller Ruud Geels, die het summum van zijn vorm bereikte, toen hij de bal perfect dood maakte in een duel met Everse, kreeg alle wenselijke ruimte. Niemand bij Feyenoord had in de chao tische slotfase van de eenzijdi ge strijd nog overzicht Wie wie moest afstoppen begreep geen verdediger meer. Dat hielp vooral Ruud Geels in het zadel. Ramljak, de Joegoslaaf, greep herhaaldelijk naar zijn hoofd van wanhopigheid om dat er maar geen einde kwam aan de unieke "acties" van Ruud Geels. Hij was erbij, toen twee verdedigingsfouten van Rijsbergen hem in staat stelden te scoren en hij was er ook bij, toen Rene Notten al weer naar hem passte: 5-0. De zesde treffer leverde een schoolvoorbeeld van de ontzet tend grote vrijheid op. Schnei der en Ramljak raakten in op perste verwarring en Steffen hagen - een slimme en intelli gente aanvaller - zag het Hij zette de bal met een boog voor. Ramljak en Schneider vochten meer tegen zichzelf dan tegen Geels. Zij stonden veel te ver naar voren opge steld en de "alleskunner van Ajax" bezat de rust de bal aan te nemen, liet hem eerst nog de grond raken en stelde ui terst kalm zijn recordscore in een Nederlandse competitie wedstrijd zeker. Het Amsterdamse publiek, in de ban geraakt van deze zeld zame Ajax-happening, joelde van Hanegem uit toen hij Van der Kroft ergerde door voor de zoveelste maal de bal tegen zijn benen aan te spelen en zong zachtjes om tien doelpun ten. Ajax heerste als vroeger en Feyenoord verlangde naar het einde. De blamage was groot genoeg geweest Hans de Bruyn SCOREVERLOOP: 10 Geels 1—0, 65 Steffenhagen 2-0, 70 Geels 3—0, 72 Geels 4-0. 81 Geels 5-0. 90 Geels 6-0. Scheidsrechter: van der Kroft, toe schouwers: 61.000 (uitverkocht). Ajax Schrijvers, Suurbier, Dus ba ba, Krol en Van Dordt, Notten, Hulshof en Mühren, Geels Bro kamp en Steffenhagen. Feyenoord: Treytel. Schneider, Ramljak, Rijsbergen en Everse, De Jong, Van Hagen am, en Jansen, Vreijsen, Kreuz en Kristensen. Ge le kaart voor Van Hanegem, waar schuwing voor Notten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11