EEN EEUW LANG ,VERFPRAKKERS' VAN REPUTATIE Willem Droogh haalt duizendjes uit oud papier Herfst Helder: „Mijn vrouw- begrijpt me niet" Vijf Voorhoutse broers klaar voor aanval op levensmiddelenmarkt Deze week in Leidse bioscopen Van onze filmredactie Leiden Er zijn weer de no dige prolongaties deze week in de Leidse bioscopen. Luxor handhaafde „Fear over the ci ty", Lido „Dr. Pulder zaait pa pavers", en Trianon „Moord in de Oriënt Express". Studio haalde opnieuw „Profession Reporter" van Michelangelo met Jack Nicholson en Maria Schneider naar de Sleutelstad. Nieuw in Leiden: „Een goed ontwikkeld hoertje" (in Rex) en „Ik zie het niet meer zitten" (in Camera). Deze laatste film bekeek onze recensent Otto Milo. Hieronder zijn kritiek. Ik zie het niet meer zitten O Camera: ik zie het niet meer zitten (14) met Pierre Richard en Jane Birkin. Regie Claude Zidi De humor van Pierre Richard is het best te vergelijken met die van Harold Lloyd. Ook hij speelt de wat bedeesde, gebril de intellectueel, die van uit een alledaagse situatie in een snel vuur van visuele grappen te rechtkomt zonder zelf kram pachtige pogingen te doen om grappig te zija In „Ik zie het niet meer zitten" van de vaste Charlots-regis- seur Claude Zidi wordt zijn onschuld belaagd als enkele van zijn leerlingen - hij geeft wiskunde aan 'n meisjesschool - voor de grap de mappen in zijn aktentas verwisseln. Zo komen de proefwerken, de speech voor vader die burge meester is en een door hem geschreven kranteartikel alle maal in verkeerde handen. In een verwoede poging om de schade te herstellen verstoort Richard een dure filmopname, belandt in het huis van een beroemde filmactrice en raakt daardoor zo in opspraak, dat hij al spoedig de meest achter volgde figuur van het stadje is. Dit soort komedies moet het vooral van tempo hebben en Zidi is met Richard beter in zijn element dan met de min der genuanceerd reagerende vier Chariots. Het beproefde Amerikaanse slapstick-effect is overgoten met een Pikant Frans sausje, dat meer suggereert dan het onschuldige gegeven inhoudt Bovendien zitten er in de film een paar dubbele bodems, zoals de actrice die Jackie heet en met een Griekse reder ge trouwd is geweest en nu een verhouding heeft met een di plomaat op vredesmissie in het nabije oosten, die de naam draagt van... Henry Weslingei Een luguber operatiegrapje en het gesol met een lijkwagen vallen wat uit de toon waar het de goede smaak betreft maar voor de rest is het gezon de, ongecompliceerde humor gebaseerd op actie en onver wachte situaties die om een snelle oplossing vragen. Pierre Richard, die zelf aan het sce nario meewerkte, is een talent waar Frankrijk zuinig op mag zijn. Wat tegenspeelster Jane Birkin betreft: het is jammer dat ze helemaal niet kan acte ren en daardoor uit de toon valt „Ik zie het niet meer zitten" zal - ook al zijn diverse grap pen al veel eerder vertoond de lachspieren wel in bewe ging krijgen. MILO Leiden steunt Korte Vlietschool (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De gemeente Leiden gaat de Korte Vlietschool een jaarlijkse bijdrage verlenen van 1400,-. Dit om deze school voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten bij te staan in de financiële moeilijkheden, waarin zij verkeert. De onder wijscommissie van de Leidse raad ging gisteren akkoord met een B en W-voorstel hiertoe. De Korte Vlietschool is als sa menwerkingsschool geheel aan gewezen op vergoedingen van rijk en gemeente. Het ontbreekt de school, die eind 1977 een nieuw gebouw aan de Schubert- laan in gebruik hoopt te nemen, aan eigen middelen. Er is wel een ouderlijke bijdrage van 3,50 per maand, maar deze is absoluut ontoereikend om de school uit de financiële moeilijk heden te halen. Verhoging van de ouderlijke bijdrage vormt voor veel ouders een bezwaar: ze hebben toch al erg veel kos ten te maken voor hun kind. Soms moeten ze ook het vervoer van en naar school nog zelf betalen, hoewel er een tendens bestaat bij de randgemeenten om in navolging van Leiden de ze kosten voor rekening van de gemeente te laten komen. De gemeente Leiden heeft nu op zich genomen jaarlijks 1400 gul den te verlenen, tot wederopzeg ging en met ingang van 1 janua ri van dit jaar. Leiden is zelf ook min of meer participant in de school: hij is in samenwerk ing tussen de gemeente en het bestuur opgericht en B en W van Leiden leveren de voor drachten voor twee bestuursle den. LLlbStCOLRANI De elfde van de elfde nadert met rasse schreden. Dat bete kent dat de carnavalminnen- den, ook in ons lezersgebied, het bloed voelen kruipen waar het niet gaan kan. Natüürlijk blijven de grammofoonplaten- maatschappijen niet achter met het op de markt smijten van alle mogelijke nummer, waarvan er slechts enkele de gekken en dwazen wat „zeg gen". Enfin, oud-Leidenaar Dick van de Zeeuw uit de Briljant straat te Alphen aan den Rijn gaat ook een gooi doen naar de vastenavond-top-tien. Hij doet dat niet alleen, o nee. Want hij, Simon van Collem (u weet weL de ex-Oude Draai- doos-tv-presentator en tegen woordig op de buis met Si- monskoop), Boud van Doorn en Ferry Tromp presenteren gevieren de stamper „Mijn vrouw begrijpt me niet". Dick, die zich overigens nog altijd Leidenaar in hart en nie ren voelt, en de zijnen gaan door het artiestenleven onder de naam „Dikke Mik". En dat houdt zoiets in als: „Dat zit goed, dat zit gebeiteld, dat is geregeld". Waarom halen vier journalisten, want dat zijn ze van beroep, het in hun hoofd om een grammofoonplaat te maken? Dick: „Och, Ferry Tromp en ik hebben een poos geleden op een dolle middag op de redactie van TeleVizier dat nummer in elkaar gezet". Eigenlijk zat de niet-begrijpen de mevrouw al in het archief opgeborgen. Totdat Nou ja, u kent dat wel Een platenmaatschappij (in dit ver band WEA) zag wel wat in het nummer. Zodat Dikke Miks „Mijn vrouw begrijpt me niet" dezer dagen in de platenhan- del te koop is. En let u op: een meedeiner! Dikke Mik. Vier journalisten, te weten Dick van der Zeeuw (geheel vooraan), Simon van Collem, Boud van Doorn en Ferry Tromp. Zo'n dikke zestig jaar nadat hun vader Piet van Kampen op de lan delijke Jacoba van Beie- renweg een bescheiden klompen- en zandwin- keltje opende, zijn de vijf zonen al een flink eind op weg om tot ver buiten Voorhout de le vensmiddelenmarkt te veroveren. „We kunnen weliswaar niet op tegen zaken als Hoogvliet en de Digros", vertelde mij financieel-economisch directeur Gerard van Kampen, maar we ko men er aan. We gaan in iéder geval een poging wagen." Even een stukje historie. Het klompen- en zandwinkeltje, een verkapte kruidenierszaak, bleek weliswaar een gezonde, maar desondanks te kleine ba sis om het tien kinderen tellen de gezin voldoende toekomst kansen te geven. Er werden twee zaken bijgekocht Eén in Katwijk aan den Rijn en een in de Voorhoutse Heerestraat Drie zaken die onder de naam firma P. v. Kampen de strijd met de concurrenten met open vizier tegemoet traden. Vijf jaar geleden gooide de firma het roer om en werd de WASKAT B.V. opgericht Van het kleine levensmiddelenbe- drijf werd de overstap ge maakt naar de cash en carry. In Katwijk opende men in de Autorama een levensmiddele nafdeling, wat men ook deed in de Wassenaarse Autorama. In Leidschendam en in Noord- wijkerhout startte men met een Dagmarkt En binnenkort komt er ook een Dagmarkt in Voorhout op dezelfde plaats waar nu de PEKA (Piet van Kampen) su permarkt is gevestigd en waar talloze Voorhouters in de afge lopen vijfentwintig jaar met plezier hun boodschappen hebben gedaan. De sluiting van de PEKA-zaak in de Heer estraat betekent tevens het af scheid van een stukje Van Kampen-historie. Immers van de drie zaken van de firma P. v. Kampen moet nu ook nog de laatste het veld ruimen. Het vroegere klompen en zandwin keltje aan de Jacoba van Beie- renweg is verkocht, de zaak in Katwijk is opgeheven en een dezer dagen sluit nu ook de laatste PEKA zaak aan de Heerestraat De Dagmarkt komt wel in het zelfde pand, dat alleen een flink stuk groter wordt De vroegere garage van Bierman wordt er bijgetrokken en ach ter het pand wordt ook nog een groot magazijn neergezet De gebroeders Van Kampen (Bert gaat de scepter zwaaien over de nieuwe Dagmarkt in de Heerestraat, Piet is totaal bedrijfsleider van de Autora ma Katwijk, An toon is recla mechef van WASKAT B.V. en Henk Bedrijfsleider van een slijterij) zijn nu duidelijk in opmars. Ze willen, daarbij ge- ruggesteund door neven, nich ten en een aantal niet-familie- leden, een deel van de levens middelenmarkt in bezit gaan nemen. „We stomen rustig door", zegt Gerard. Onze succesformule is dat we het vroegere super- markt-susteem in een aantrek kelijker jasje hebben gesto- De bejaarden van Oude Wetering nemen het er altijd erg goed van als ze één maal per jaar met een paar honderd man een dagje uit gaan. Dan wordt er heerlijk ges muld en gedronken en dan kan het wel eens gebeuren dat ze met zijn allen die dag voor zo'n duizend of twaalf verte ren. Dat ze op de uit gaansdag doorgaans niet op een borreltje meer of minder hoeven kijken en dat bij het di ner ook dikwijls een du re biefstuk op tafel komt i.p.v. een alledaag se wiener schnitzel dan ken ze voor een goed deel aan n^ede-bej aarde Willem Droogh. Deze heeft er een hobby van gemaakt om dag in dag uit, zes dagen per week, het hele jaar door oud papier te verza melen ten bate van de bejaar- denkas. Zo verzamelt Willem per jaar voor een paar dui zend gulden bij elkaar. Hij heeft zelfs een oud papiersei zoen gehad, de prijs schom melde toen rond de twee dub beltjes per kilo, dat hij bijna de kosten van de hele bejaar dentrip uit het papier haalde. Willem Droogh wordt bij de bejaarden van Oude Wetering len helemaal in eigen handen. =E "Er zijn wel eens bejaarden EE geweest die mij hielpen met ophalen", zegt hij, "maar vreemd genoeg gingen die alle- EE maal dood. Sindsdien helpt er EE niemand meer". Oud papier ophalen is voor Willem Droogh niet zomaar wat scharrelen door de buurt Nee hij heeft een strak schema waar hij niet van afwijkt In Oude Wetering maar ook in Roelofarendsveen weet men precies wanneer Droogh met EE i zijn fietskarretje langs komt. EE "Dit werk gaat ook nooit ver- velen", zegt hij. "Hier drink ik EE een bak koffie, daar weer EE maak ik een praatje en zo EE vliegen de uren voorbij. Dit EE wil ik tot mijn dood toe blijven EE doen". EE Willem Droogh is natuurlijk ook zelf van de partij als de EE bejaarden van Oude Wetering EE er op uit trekken. Die dag is EE hij dikwijls het middelpunt EE van de belangstelling. Dan EE i wordt 'ie door het bejaarden- EE bestuur waarderend toege- EE sproken voor zijn aandeel in de uitgaansdag. Dan zit Wil- EE j lem te glunderen. Maar het EE meest kijkt hij altijd uit naar de toespraak die de burge- =E meester houdt "Meestal zit ik dan achter in de zaal", zegt de 77-jarige oud-brugwachter, "ik versta er dan geen klap van wat de burgemeester zegt EE Maar ik zie aan zijn gezicht EE dat hij het waardeert dat ik EE1 zoveel oud papier ophaal. Dan EE 1 kan ik er weer een jaar tegen". EE Gerard van Kampen voor het laatste PEKA-zaakje aan de Voorhoutse Heerestraat. ken. Door de service te be knotten, geen zegeltjes meer en geen bezorging aan huis, kan de prijs lager, aldus Ge rard die tussen neus en lippen door ook nog wel even kwijt wil dat de huidige totale omzet van WASKAT B.V. ruim twaalf miljoen bedraagt. De vijf zonen van Piet van Kampen doen het dus erg EE goed. In hun bedrijven werken EEj nu al ruim tachtig man en dat EEE worden er nog wel meer. „We EE zullen doorgaan", zegt Gerard. EE De grootste hoeven we niet te EE worden, wat dat betreft zijn de EE Van Kampen's ook wel weer EE nuchter. Maar het eindstation EE hebben we nog niet bereikt" EE LEIDEN Op het tafeltje in de spreekkamer staat een kope ren herinnering aan wat eens hèt visitekaartje van H. H. was: een busje thans als 50 jaar oud relatiegeschenk in ge bruik als asbakje zoals er ooit duizenden bussen waren met dat echte Standgroen. Klassiek prod uk t, waarvan de volksmond zegt: „die goeie, ou we, vooroorlogse verf'. Het Standgroen van H&H werd des tijds „bereid volgens oud recept uit Friesch, Bremer- en Cobalt- groen", op basis van lijnolie en standolie. Bij Herfst Helder aan de Hogewoerd denkt men met een wijze glimlach terug aan die oude roem. Standgroen is er nog steeds, maar in veel mindere mate, want het heden en de toekomst hebben andere verven op de staalkaart. Het is nu nog een zeer gewaardeerd 'stukje glorieus verleden waar je tegenaan kijkt in die spreek kamer, waar de naam Herfst Helder in dienovereenkomstige tinten is terug te vinden: de lambrisering en deuren blinken je bruin spiegelend tegemoet. De b.v. Herfst Helder, Verf- en Vernisfabriek, heeft er een eeuw opzitten. Op 1 november 1875 namen Piet Herfst Jzn. en Jan Helder (van „Liefrinck en Compagnie") een lakstokerij aan de Leiderdorpse Princelaan thans de oer-Leidse Prinsen straat bij de Herensingel over, annex een winkel in verf waren en vernissen mitsgaders wasmiddelen in de Nieuwstraat. Aan de Princelaan begon het tweetal met het „uitoefenen van een vernisstokerij en de handel in verfwaren en aanverwante artikelen". Zo'n vernisstokerij moest buiten de stad blijven, ook in onze tijd, en in 1929-1930 verhuisde de stokerij naar de Zoeterwoudseweg, waar zij thans buiten bedrijf is gesteld. op handen gedragen, dat is wel duidelijk. En andersom vindt hij het geweldig dit voor zijn mede-bejaarden te kun nen doen. Hij doet dit werk nu al zo'n zes jaar. Daarvoor deed Willem van Staveren het, die hij wel een een handje hielp. Nu heeft hij het papier opha- In 1884 vestigden Herfst Hel der zich aan de Hogewoerd, op nummer 10, naast sociëteit Con cordia (met kegelbaan) die later bij het bedrijf werd gevoegd het kegelen was toen wel afgelo pen. Het kaashuis Jagerman er naast kwam ook als pand bij H&H. Herfst Helder is niet de enige verf fabriek in ons land, er zijn er nog een stuk of honderd, waaronder enkele opvallende (door omvang of doe-het-zelf- pakket). „In deze laatste sector, het gebied van de leek, doen we vrijwel niets", aldus de heer A. Doelman, sinds 1 januari '73 de eerste directeur-werknemer van H&H na drie generaties Herfst. „Wij zitten bij de professionele of huisschilder en ondanks onze vrij hoge leeftijd zijn we nog altijd vitaal met goede verf voor het woningbezit, voor utiliteit- snieuwbouw zoals bejaarden centra, scholen. Over het gehele land". Er werden momenteel 25 tot 30 man. „Gezien de moderne pro- duktiemogelijkheden kunnen we het daar heel goed mee doen, 25 jaar geleden had je nog veel meer mensen nodig, vooral aan produktiepersoneel", aldus de heer Doelman, volgens wie de professionele toevoer uite raard zal blijven in de verfin dustrie: „Denk alleen maar eens aan die woningbouwverenigin gen met hun huizenbezit We beleven in 1974 en 1975 niet bepaald de prettigste jaren met de teruggang in de bouw en een niet zo bijzonder aantrekkelijke conjunctuur, maar ik ben beslist niet pessimistisch gestemd ten aanzien van de toekomst. Wo ningbezit moet worden onder houden en als je dan niet met rommel op de markt komt is er altijd wel een plek om je spullen kwijt te raken. Ach, ja, wat dat feestvieren betreft We staan in intieme eigen kring met het per soneel stil bij ons 100-jarig feest met een etentje vrijdag 31 okto ber. Vrij sober, want we zijn van huisuit niet zo van die fees- teneuzen. Ton Pieten Directeur Doelman van Herfst Helder meent: „Wij zijn een kleine verffabriek, maar we hebben een zeer degelijk imago bij onze afnemers. Die indruk willen we graag bestendigen door goede kwaliteit en goede service, twee peilers voor de continuering van onze eeuwoude zaak. We zijn in elk geval wel met onze tijd meegegaan: van de batterij driewalsen om verven te „malen" zoals dat begin deze eeuw nog gebeurde is natuurlijk niets meer over. Dat gebeurt nu met een grindmolen (attritor; of met een „parel-molen" (zoals de foto er één toont), die zorgt voor het „dispergeren", het fijn verdelen van de pigmenten in het bindmid del. Nog een jaar of 50 geleden draaiden we op 90 kg Standgroen een hele week met die oude driewalsen. Daar doen we nu niet langer dan een uur over. Verder is het bij ons mengen en roeren, daar komt het in feite op neer. Daar zijn we nu eenmaal „de verfprakkers" voor. Willem Droogh bezig met zijn dagelijkse arbeid: het ophalen van oud-papier

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9