Allerlei(ds) PLAN NOORD: VERKROTTING VOORKOMEN Koninklijk Deens bezoek aan „Oudheden" wekte woede van fotografen op Leiden betaalt Marijnis uit legaat Wensen en vragen van Leidse wijken Tentoonstelling Boccaccio in Nederland ook voor niet-specialisten interessant VRIJDAG 31 OKTOBER 1975 Leiden aktueel LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN - „Wensen en vragen deel IT'.Dat is de titel van een rapport dat de Welzijnsraad vanmorgen aan b. en w. heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 comitees en verenigingen uit ver schillende Leidse buurten. De nota is een bijstelling van „Wensen en vragen deel I", dat twee jaar geleden het licht zag. Van deel II publiceren we de komende weken in deze kolommen een samenvatting van de belangrijkste passa ges. Vandaag de wensen en vragen van het wijkcomité plan Noord. Tot de belangrijkste wensen van Plan Noord hoort de zo snel mogelijke uitvoering van de woning- en wijkverbetering in Noord. Om die projecten te laten slagen is het volgens het wijkcomité nodig dat op zo kort mogelijke termijn voor heel Plan Noord een zogenaamd „voorbereidingsbesluit" wordt genomen Dat is een besluit dat wordt genomen in afwach ting van de vaststelling van een officieel bestem mingsplan en waarmee wordt voorkomen dat zich ontwikkelingen voordoen die niet stroken met de door de gemeente gedachte bestemmin gen van een bepaald gebied. Het voorbereidings- besluit dat Plan Noord wenst moet erop gericht zijn de hele wijk als woongebied te behouden, de reeds begonnen verkrotting en „verpakhui- zing" tegen te gaan en grondspeculatie onmoge lijk te maken. In het kader van de uitwerking van de rehabilita tie-plannen vraagt het wijkcomité aandacht voor uitbreiding en verbetering van de wijkgebouwen. Daarbij denkt men aan: 9 een buurt- en clubhuis voor Groenoord (bij voorbeeld het Olga-complex) 9 een wijkcentrum op het Spoortje 9 een kinderboerderij 9 verbetering van de behuizing van de gezond heidszorg in de Prinsenstraat, eventueel te com bineren met een optimaler gebruik van het ge zondheidscentrum aan de Bernhardkade. Van de wijkverbetering moeten voorts deel uit maken, zo wil het wijkcomité, maatregelen om definitief een einde te maken aan de waterover last in de Bakker Korffstraat en maatregelen die een einde maken aan de gewoonte van autorij schoolhouders om hun leerlingen te laten oefe nen in de Van der Duynstcaat Een andere „verkeers"-wens is dat zo snel mogelijk een begin wordt gemaakt met de aanleg van de Gooimeer laan. Verschillende verlangens heeft het wijkcomité ook op het gebied van de niet georganiseerde recreatie. Verzocht wordt om de volgende projec- 9 reorganisatieplan voor het recreatiegebied Noord achter de Willem de Zwijgerlaan; vooruit lopend daarop het aanbrengen van doelpalen op de speelweide daar 9 tijdelijke speelvoorzieningen op het voormali ge terrein van de N.S. 9 sloop van het vrijgekomen huidenpakhuis aan de Maresingel en bestemming van de vrijkomen de grond voor uitbreiding van de speelplaats van de kleuterschool en/of voor een sierhoek 9 plaatsing van speelwerktuigen op het gazon achter de flats tegenover de GroenoordhaL Tenslotte dringt het wijkcomité ook aan op het beschikbaar stellen van meer financiën voor het onderwijs in Plan Noord. Alleen bouwplaatsen nog obstakel Wijkcentrum Merenwijk bijna rond LEIDEN - Het inmiddels be rucht geworden wijkcentrum in de Merenwijk is bijna rond. Dat heeft wethouder Tesselaar (sa menlevingsopbouw) gister avond aan de gemeenteraads commissie meegedeeld. Volgens Tesselaar zijn de onder handelingen met het ministerie van CRM rond en hebben alle participanten hun medewerking toegezegd. Het enige obstakel dat nog uit de weg geruimd moet worden is de plaats van dit toekomstige wijkcentrum. Tussen de verschillende partici panten bestaat hierover nog ver schil van mening: het buurt- ep.. clubhuiswerk voelt het meest voor een terrein tegenover het scholencomplex aan het Valken pad, dus midden in de Slaagh- wijk. Het gezondheidswerk voelt echter het meest voor de Ketel meerlaan, nabij het winkelcen trum de Kopermolen. Volgens wethouder Tesselaar is het erg moeilijk tot een beslis sing in deze te komen: „De ge meente kan de knoop wel door gaan hakken, maar dan lopen we de kans, dat een van de participanten afhaakt en dat is niet de bedoeling". Overigens hoopte de wethouder binnen twee weken toch duidelijkheid te hebben, zodat vervolgens een voorstel aan de commissie en de raad kan worden gedaan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Koningin Margrethe van Denemarken en haar man prins Henrik hebben tijdens hun officieel bezoek aan ons land gistermiddag een uurtje doorgebracht in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Het paar was in gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus. Bij de ontvangst - gadegeslagen door een minuscule menigte van achter een dranghek - werd het vorstelijk echtpaar begroet door onder meer de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, burgemeester dr. A. J. Vis van Leiden, minister F. H. P. Trip van CRM a.i. en de directeur van het rijksmuseum prof. dr. A. Klasens. De meeste indruk bij dit vrij snelle koninklijke bezoek maak te de woede van de aanwezige fotojournalisten, vooral de Deense, die door de Rijksvoor lichtingsdienst nauwelijks of niet in de gelegenheid werden gesteld een „sprekend" plaatje te schieten. De Denen trokken zich en masse en rood aanlo pend (in Nederlandse kringen sprak men hier en daar van een ,,aquavite"-hoofd) voortijdig te rug, waarbij hun woordvoerder (met gouden kronen in het ge bit) luid protesteerde. Direct daarop voegden zich ook Neder landse fotografen bij het pro test: „Het enige wat je hier te zien krijgt (de wandelruimte was inderdaad te nauw voor het maken van foto's, red.) is een museumdirecteur (prof. Kla sens, red.) met een vrouwen- hoed (die van koningin Margre the, red.) op". Toen deze foto graaf namens het collectief te kennen wilde geven, dat hij voor stond, werd hij vriende lijk doch met klem door de heer Van Rij van de RVD uit de buurt van het, gedeeltelijk Ne derlands verstaande, gezelschap gevoerd. „Die Denen hebben het gisteren in het Rijksmuseum in Amster dam goed verknald", verklaarde de heer Van Rij later ter toelich ting; „je kon duidelijk zien, dat hare majesteit van Denemarken een hekel kreeg aan dat langdu rige fotograferen en dat voor haar voeten lopen. Nou, en die houding hebben de Denen van middag moeten bekopen omdat we ze kort moesten houden. De dupe daarvan zijn nu ook de Nederlandse jongens... We heb ben ze niet gezegd, dat wij niet wilden dat ze zo te lang doorgin gen, maar dat hun eigen konin gin wenste dat ze vertrokken, want uiteindelijk zijn het onze gasten". De persfotografen er gerden zich bovendien aan de „suprematie" van de NOS, die wel een redelijke plaats tot het maken van opnamen kreeg. „Meneer Gerritsen zal er wel weer bij zijn", riep een fotoman gebelgd. En jawel, dóór was de heer Jan Gerritsen, breedla- chend. Op de eerste verdieping toonde de Deense koningin - die zoals de meeste Scandinavische mo narchen een bijzondere interes se voor de archeologie bezit - erg veel belangstelling voor de boeiende expositie „Panorama van de Archeologie", die in „ter- rassenbouw" staat opgesteld en ONTSLAG-AFFAIRE OPNIEUW AAN DE ORDE Van een onzer verslaggevers LEIDEN De zaak Marijnis, de dit voorjaar ontslagen en vervolgens weer in dienst genomen leraar Nederlands aan de Rembrandt-Scholengemeenschap, kwam gisteravond onver wachts opnieuw aan de orde in de onderwijscommissie van de Leidse raad. Het VVD-raadslid kolonel b.d. Wessels had wethou der Tesselaar om opheldering gevraagd over het feit dat de gemeente deze leraar thans voor een deel betaalt uit het zgn. Riemersmafonds, een fonds ter ondersteuning van behoeftige en armlastige docenten. Prof. Klasens laat de Deense koningin een deel van de collecte van „Oudheden" zien enkele honderden schatten aan de „Archeologie van Neder- sen en adjudanten vertrokken oudheidkundige vondsten uit de land" (Prae-historie, Romeinse omstreeks half vier weer van Egyptische, Griekse en Romein- tijd en Frankische tijd). het museum, waarbij enkele se culturen laat zien. Ook maak- vasthoudende fotografen alsnog te het gezelschap een wandeling Koronpn, prinses pnnsen, hun plaatje van de dag schoten, over de tweede verdieping langs grootmeesters, grootmeesteres- Een en ander is het gevolg van een probleem dat zich dit voor jaar voordeed nadat het ontslag van Marijnis door B en W was ongedaan gemaakt De school leiding had toen al toezeggingen gedaan aan een aantal sollici tanten die zich hadden aange meld voor de baan van Marijnis, na diens ontslag. Deze waren weliswaar nog niet door het col lege van B en W bekrachtigd, maar dit zag zich toch genood zaakt de verwachtingen te hono reren. Dit na overleg met de vakbonden, die zich op het standpunt hadden gesteld dat de gemeente moreel verplicht was de toezeggingen van de schoolleiding na te komen. „Het was niet uitgesloten" aldus wet houder Tesselaar, „dat de bon den anders de gemeente een proces hadden aangedaan". Intussen was men echter ook met Marijnis tot overeenstem ming gekomen: hem zou een proefjaar worden aangeboden, waarin hij hetzelfde aantal lesu ren (20) zou houden. Marijnis accepteerde dit voorstel, maar daardoor kwam de Rembrandt- Scholengemeenschap met een Koel cabaret van Cox en Halsema LEIDEN - GERARD Cox en Frans Halsema zijn inmiddels twee theaterrotten. Dat bleek wel uit hun programma „Wat je zegt.dat ben je zelf', zoals dat gister in het Rijnlands Lyceum voor een uitverkochte zaal ge bracht werd. Eigenlijk niet nieuw meer. want het draait al zo'n twee jaar. Hun presentatie is feilloos, ze beheersen het podium en weten de zaal vaak met een minimum aan middelen soepel te bespe len. Ook vokaal kennen ze het klappen van de zweep. Kenmerkend is een zekere arro gantie en koelheid in hun optre- dea Het is het patent van Cox en Halsema en het doet het bij het publiek. De teksten van Mi chel van der Plas en henzelf passen zich hierbij aan. De pointes zijn of niet krachtig of worden niet krachtig uitge speeld. Er is een spanningsloos heid in de teksten en in de presentatie; ook de liedjes zijn grotendeels liefelijk en zoet zon der felheid. Af en toe waren grappen gewoon flauw. Maar ook om flauwe grappen kan men lachen. Nummers die toeschouwers ver baasd doen zitten vanwege hun originaliteit of spektakel, hoeft men niet te verwachten. Ze zijn degelijk en zonder poespas. De verschillende kwissen passeren de revue in de gelijknamige con férence, toneel la de Gijsb- recht werd in „De klop opde deur" op de hak genomen, de onvermijdelijke Belg zat in de „Belgiese attaché", moeilijkhe den met de geluidsband (verge lijk Sjef van Oekelsdisco-hoek) suggereert Cox als hij ,,'t Is weer voorbij die mooie zomer" voor de zoveelste keer in zijn leven moet zingen. Verreweg het aardigste vond ik het eerste nummer van na de pauze „De laatste getrouwen", waarin de laatste twee overgebleven pad vinders nog wat van hun kunst en laten zien. Kortom het publiek werd onder houden; en daarvoor was het gekomen. Paul van der Plank LEIDEN Ter herdenking van het feit, dat het dit jaar zeshon derd jaar geleden is, dat de Italiaanse humanist, dichter en vooral prozaschrijver Gio vanni Boccaccio, in het bijzon der bekend door zijn „Decame ron", overleed, is door de vakb- groep Italiaanse taal- en letter kunde van de Leidse Universi teit in samenwerking met de Universiteitsbibliotheek in het Academisch Historisch Mu seum, Rapenburg 73, een ten toonstelling over „Baccaccio in Nederland" ingericht. De expo sitie. die zodanig is samenge steld, dat zij niet alleen voor specialisten maar ook voor een ruimer publiek interessant is, is van maandag 3 tot en met vrij dag 21 november maandags tot en met vrijdags van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zij is in de ge noemde periode bovendien iede re maandag-, dinsdag- en don derdagavond te bezichtigen van 19.00 tot 21.00 uur. De tentoonstelling „Boccaccio in Nederland" omvat onder meer alle dertien in Nederlands bezit zijnde manuscripten, waaronder enkele met prachtige miniatu ren. Voorts ziet men er zeer vroege drukken (enkele zelfs uit de tweede helft van de vijftien de eeuw, dat wil zeggen kort na de uitvinding van de boekdruk kunst), zeer fraai met etsen en houtsneden geïllustreerde wer ken en een aantal uitgaven van uitzonderlijklitterair-historisch belang, zoals de door de British Library uitgeleende eerste druk van de eerste en belangrijkste vertaling van (een deel van) de „Decameron", met name die van Dirck Volckertsz. Coorn- hert. De expositie is aangekleed met reproducties uit werken van Boccaccio. De tentoonstel ling is gebaseerd op een volledi ge inventarisatie van werken van Boccaccio in het bezit van Nederlandse bibliotheken. Bij deze door de vakgroep Italiaan se taal- en letterkunde en de Leidse Universiteitsbibliotheek uitgevoerde inventarisatie bleek dit bezit dertien manuscripten en hondemegenenzeventig ver schillende gedrukte uitgaven te omvatten. Al deze werken zijn gerangschikt in een catalogus, die op de tentoonstelling ver krijgbaar is. In deze catalogus vindt men een beschrijving van alle vertalingen in het Neder lands van het begin (1564) tot heden, de vertaling in andere talen tot 1700 en de oorspronke lijke werken tot 1800. Tot de laatste behoren ook vele Latijn se werken, waaronder de bij de Leidse Universiteit g'èexposeer- de „Genealogia Deo rum Genti- lium", eeuwenlang het hand boek van klassieke mythologie in geheel Europa. Borstkanker onderzoek LEIDEN - Het bevolkingson derzoek op borstkanker bij vrouwen van 35 jaar en ouder, waarvoor ca. 24000 vrouwen zijn opgeroepen zal omstreeks half november zijn voltooid. De reactie op de eerste oproep was alleszins bevredigend, al dus mevrouw W. Lubach-Leh- man de Lehnsfeld, van het comité, dat het onderzoek coördineert. Thans worden nog onderzocht de dames die op de eerste oproep niet heb ben gereageerd en inmiddels een tweede en laatste oproep ontvingen. Ook de reactie daarop is groter dan werd ver wacht Ter afronding van het bevol kingsonderzoek kunnen de vrouwen van 35 jaar of ouder die door verhuizing, of welke andere reden ook, niet in het bezit van een oproep zijn ge komen vanaf maandag 3 no vember tot en met dinsdag 11 november zich laten onderzoe ken in de polikliniek van de Interne Geneeskunde, gebouw 5 van het Academisch Zieken huis, ingang Wassenaarseweg. De onderzoektijden zijn: maandag- tot en met vrijdag middag van 14—17 uur en dinsdag-, woensdag- en don derdagavond van 18.30—21 Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Sound shop In de Beatrixstraat in Leiden op nummer 4 is gistermiddag een platenzaak geopend. „Sound shop" is de naam van de nieuwe zaak de geleid wordt door Koos en Joke Cornelisse. Koos is overigens geen onbekende in Leiden. Een kleine drie jaar ge leden kocht hij het theaterbu reau „New Holland Manage ment" op. Voor die tijd was hij een kleine twintig jaar werk zaam geweest als allround musi cus bij diverse groepen. Morgen is de zaak toegankelijk voor het publiek. Tussen 2 en 3 uur zal „Hangdog", een nieuwe Leidse Door op een bel te drukken heeft de heer De Nie, chef bouwzaken beroepsonderwijs van het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen gistermiddag de Leidse School voor MEAO geopend. De nieuwe school biedt plaats aan ongeveer 350 leerlingen. De eerste paal werd in november van het vorig jaar geslagen. Ter gelegenheid van de opening werden gisteren allerlei activiteiten gehouden. Ook vandaag worden allerlei activiteiten ontplooid als onder meer filmvoorstellingen, zang, eethuisjes etc. De commissie reageerde onver deeld gunstig op het initiatief van Unicum, wat als welkome bijdrage aan de opheffing van het tekort aan tennisbanen in Leiden werd gezien. De heer W. G. L. de Haas is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift, getiteld „De foto grafie in sociologisch perspec tief. Bijdrage tot een sociologie der techniek". Promotor was prof. dr. R. F. Beerling. Promoties Aan de Leidse Universiteit is Arrestatie de heer C. Nijland, conservator aan het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten, gepro moveerd tot doctor in de lette ren op een proefschrift, getiteld .Mikha'il Nu aymah. Promotor of the Arabic Literary Revi val". Promotor was prof. dr. J. Brugman. Unicum De Leidse tennisvereniging Unicum heeft de gemeente ge vraagd uit eigen middelen twee banen aan te mogen leggen als uitbreiding van het bestaande complex aan de Haarlemmer- trekvaart. Met deze mededeling kwam sportwethouder Tesse laar gisteren in de commissie vergadering op de proppen. Hij wilde van de vornmissieleden een eerste reactie op het aan bod, waarbij de club dan over een bepaalde periode als een soort tegenprestatie geen huur zou hoeven te betalen, waarna vervolgens de banen, ais de an dere onderdelen van het com plex, onder de zorg van de sportstichting moeten gaan val len. De heer F. C. M. Wils is gepro moveerd tot doctor in de socia le wetenschappen op een proef schrift, getiteld „Industrialist, Industrialisation and the Na tion State in Peru". Promotor was prof ir B. F. Galjart. overschot aan docenten-Neder lands te zitten. Zodoende waren er voor Marijnis slechts zeven uren over en moest de gemeente uit eigen middelen de andere 14 aanvullen. Gelukkig bleek er in Leiden nog ene Riemersma ge leefd te hebben, die zijn geld heeft nagelaten aan een fonds om zo het armlastig nageslacht van dienst te zijn. Uit dit fonds, waarvan tot voor kort zelfs de raadsleden geen weet hadden betalen B en W thans een deel van Marijnis' salaris. Oneigenlijk Deze hele situatie riep gisteren nogal wat kritiek op, met name uit de hoek van het CDA. De christendemokraat Bosch ver weet de wethouder de commis sie veel te laat over een en ander te hebben ingelicht Over deze gevolgen hadden wij dit voorjaar, bij de besluitvorming over het al dan niet handhaven van Marijnis al geïnformeerd moeten worden", zo vond hij. Wethouder Tesselaar stelde daar tegenover, dat ook hem de gevolgen van de door de school in gestelde sollicitatieprocedure op dat moment niet duidelijk waren geweest. Volgens Bosch was de wethouder hier toch wel duidelijk te kort geschoten; in elk geval had hij de commissie kunnen inlichten zodra deze moeilijkheden zich voordeden, zodat de commissie had kunnen kiezen tuwsen de gevolgde lijn en een eventueel proces met de vakbonden. Samen met het SGP/GPV-raad- slid Houtman, was Bosch van mening, dat het legaat van Rie mersma hier toch wel oneigen lijk wordt gebruikt: .Misschien draait Riemersma zich wel om in zijn graf als hij dit zou we ten", „of misschien zou hij wel laaiend enthousiast zijn ge weest", merkte een van de amb tenaren op. In elk geval werd het „oneigenlijk gebruik" door de wethouder bestreden: „In fei te is elk beroep op dit fonds oneigenlijk, omdat het een fonds is voor armlastige docen ten en die zijn er anno 1975 niet meer." Op aandringen van Anne van de Zande (PSP) zal de wethou der wel onderzoeken of Marijnis zich in de uren die hij nu min of meer cadeau krijgt niet ver dienstelijk zou kunnen maken voor de Rembrandt Scholenge meenschap. .Anders lijkt het meer op een verkapte afstudeer- toelage." Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren Renate d. v. J. S. M. van der Velde en M Bousie, Ramón r v A. Barends en S. van der Linden, Eveliena Johanna d. v. P. A. van Oosten - G. E Haasnoot, Andrea Francis ca d. v. J J. K. Stassart en F. H. van Leeuwen. Jeroen z v. J. A. Overduin - H. G. van Alewijk, Kainza d. v. L. Karim en F. El Khomu «AE.ll Jacobs, De Leidse politie heeft deze week zes jongemannen aange houden in de Steenstraat De jongemannen, dienstplichtig mi litairen, hadden even tevoren een op de Oude Vest gepar keerde auto in het water ge duwd. De militairen zijn over gedragen aan leden van de Ko ninklijke Marechaussee in Val kenburg. De brandweer heeft de auto later uit het water ge vist De auto was eigendom van een Leidepagr. Overleden: R. H. Beek geb 18 okt 75 toon van F W R Beek en D M Toetend Ondertrouwd: A. Azier en S. A. C Hille- brand. B. Bastiaan en F Guley. R Been en M W C Juffermans. J P Disseveld en R J Riemens; J A. A. M. van Hamerv veld en M. A. T Witsenburg; G. C. Hinne en R. S. A Nasution; J F. J. van den Hoek en I A F P van Eil, H van den Hout en M. I van Zeist; D C Houwaart en J. van Klaveren. P H M Huwae en P. S. M Bauer; F Jansen en M Gerritsen; W M Klein en J M M. Nonket; J. W. van der Linden en W M. J M Ypma, B. J. A M. de Mol Moncourt en E. A. Kern; H. P R Prins en M E Wierinfa: A. D. li van Zijp en J. Ouwerkerk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7